NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Zaterdag 3 Mei 1902. No. 5770 U'S DASBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.01% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÉN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs Faubourg Montmartre. Aflverten tiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- meir, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. De ADMINISTRATIE. Haarlem's Dagblad van 3 Mei bevat o. a.: Van den vrede, De tentoonstel ling te Dusseldori, Parlementaire Praatjes, 1 Mei-dag, Meineed Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem; Gelet op artikel G der Hinderwet; Brengen ter openbare kennis, dat door hen van het gemeentebestuur van Heemstede is ontvangen eene kennisge ving, dat ter Secretarie van genoemde gemeente ter inzage ligt gedurende drie dagen voor 10 Mei a. s. des voormiddags ten 11 ure, "een verzoek met bijlagen van A. van Altena te Haarlem, om vergun ning tot het oprichten eener inrichting ■tot het vervaardigen en herstellen van automobielen en motorrijwielen met. gas motor als beweegkracht, op het perceel no. 1833 der gemeente Heemstede en dat op 10 Mei a.s. des voormiddags ten 11 ure, ten Raadhuïze dier gemeente gele genheid zal bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk 'toe te lichten. Haarlem, 1 Mei 1902. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. 3. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Brengen bij deze ter kennis van de in gezetenen der gemeente: Dat met de uitreiking van de beschrij vingsbiljetten voor de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1902—1903 een aanvang zal ge maakt worden op Maandag den 5en Mei aanstaande. Haarlem, 30 April, 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Er is toch ©enig nieuws over den vrede, al is het dan ook van ontken- nenden aard. Officieel spreekt men tegen, dat de la Reij zich heeft over gegeven, een gerucht dat blijkbaar ontstaan is uit het al even onbetrouw- barie bericht, dat drie commando's van hem zich wilden onderwerpen. Een dergelijke tegenspraak is eigenlijk al leen noo'dig voor het Engelsche pu bliek, hetwelk, vrij wel overtuigd schijnt, dat de vrede aanstaande is. BelaiTgrijker nog is het bericht, waar het erkent, dat de kwestie van de Kaapsche rebellen voor dien vrede een hinderpaal is. Daarin ligt., dat die En gelsche regeer,ing de algerneene am nestie ils blijven weigeren, en dat is genoeg om dien vrede onmogelijk te maken. De republikeinen zullen hun Afrikaandier broeders niet in de kou laten. Volgens - een telegram van de „Dai ly Telegraph" uit Pretoria van Zater dag, zouden de commando's onder Kemp in het begin van deze week ten W. van Klerksdorp samenkomen om over den vrede te beraadslagen. Als dit juist is, moet men er uit opmaken, dat de la Reij alleen met de officieren gesproken en hij niet de burgers ge- raadfpleagdl 'heeft. Intuisschen is Ian Hamilton ten W. van de Hartsrivier aan het schoonvegen. Zijn daar nog commando's die niet vergaderen? De tijd, waarin de uitslag van het raadplegen van de commando's hekend kon worden, eerst op dirie weken ge steldli, wordt steeds langer. In de of ficieus© mediedeeling van Reuter werd Woensdag, toen al ruim twee weken van dien tijd verstreken waren, nog een paar weken wachtens in het voor uitzicht gesteld. Nu heet het, dat er den 25en Mei eerst een beslissende bij eenkomst te Vereeniging gehouden zal worden, van de Boeren-rgeerders is blijkbaar bedoeld', Kan het zijn, dat de Engelsche regeer ing, zoo zij al vóór de kroning geen vrede kan krijgen, de onzekerheid zoo lang mogelijk wil rekken, zoodat men zich in die feeste lijke dagen nog met blijde hoop vleien kan? Het is haast niet te denken, aan gezien de kroning op 23 Juni valt, maar wat kan de bedoeling dan zijn van dit klaarblijkelijk uitstel van eeni- ge beslissing? Dat die 25e Mei is vaJstgesteld voor de eindiberaadslaigingen over den vre de door de Boeren, wordt door de Jingobladen als een hoopvol teeken voor de kans van onderwerping be schouwd. De „Times" maakt de opmerking dat de uitbreiding van den vastge- stelden termijn, aantoont dat de Boeren geen misbruik maken van de facili teiten, di'e die Engelschen, hun hebben toegestaan. De „Daily Telegraph" ontvangt van zijn correspondent bericht, dat die drijfjacht van Bruce Hamilton' mis lukt is. Balfour zeide in h'et Lagerhuis: Er zijn op 't oogenblik geen berichten over de vredesonderhandelingen die ik aan net Huis kan mededeelen. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrifea. De ..Standard" verneemt uit Durban dat de wetgevende vergadering van Natal een motie heeft aangenomen, waarin de regelering uitgenoodigd wordt, hulp te verleenen aan de be narde ingezetenen ten noorden van de Toegela. De eerste-minister bestreed dte motie: de regeering had hun reeds 750,000 p. st.. uitbetaald, en was niet in staat, meer te betalen. De scheep va rttrust. In het Engelsche Lagerhuis stelde sir J. Woodhouse een motie voor om het Huis te verdagen, ten einde de aandacht te vestigen op de combinatie van Atlantische scheepvaartmaatschap, pijen. Balfour zeide, dat die aandacht dier Regeering hij zonder gevestigd was ge weest op deze quaestie gedurende de laatste weken. In de drie jaren, ge durende welke de contracten van de admiraliteit betreffende koopvaardij- kruisers met maatschappijen, die dieel uitmaken van de combinatie, nog loo- pen. zou de Reg. tijd hebben om te over. wegen welke nieuWe regelingen in dat opzicht moesten gemaakt worden. Wat betreft de uitwerking der combinatie op scheepvaart en hand'el van Groot- Brittamnlë .stonden wij voor problemen van de grootste moeilijkheid. De com binatie is geen handelsonderneming, op touw gezet door een vijandige" bu.i- tenlandsche mogendheid, maar een scheepvaart-combinatie. Men kan niet verwachten, dat die Regeering een af wijking van de traditioneele politiek des lands zal aankondigen, zonder een voortgezet angstvallig onderzoek en overweging van het probleem van alle zij dien. Na eenige verdere discussie werd die motie ingetrokken. Do tentoonstelling te Dusseldorf Al wat ik onlangs op de tentoonstelling in worden zag, aldus de correspondent van de ,.N. R. Ct.", was Donderdag bij de openingsplechtigheid gereed, voor zooveel het de reusachtige inzendingen van de staal-, ijzer en steerikolenn ij ver heid betreft-. Reeds toen, veertien dagen geleden, lagen die kolossale stukken in hun eigen tentoonstellingsgebouw uitge pakt, zoodat er nog slechts overbleef, de machines op te stellen en de voorwer pen op hun plaats te brengen, hetgeen overigens, bij het ontzaglijke gewicht van sommige nog buitengewoon veel ar beid heeft vereischt. Want de hier ten toongestelde werkstukken der groote in dustrie zijn de echte voltooide stukken, en niet maar met metaalkleur beschil derde houten modellen, gelijk dat zelfs op wereldtentoonstellingen meermalen is voorgekomen. In een enkel geval, waar in de centrale machinenhal een houten model opgesteld moest worden, omdat de ontzettende zwaarte van het echte stuk een omslachtig fundeerings- werk vereischt zou hebben, is dat na drukkelijk vermeld. Evenzoo is de kunsttentoonstelling met haar twee afdeelingen, d,e moderne en de kunsthistorische, gereed. Alleen in de kleine nijverheid, en in den tuin- en parkaanleg is er nog veel onafgewerkt; dit kan wel is waar nog korten tijd sto rend werken op het uiterlijk van de ten toonstelling, maar de „ijzeren kern" van het tentoongestelde is voltooid. Een ijzeren kern, want deze tentoon stelling is, indien men het kunstpaleis uitzondert, één loflied op de ontwikke ling der Duitsche staal-, ijzer- en machi- nen-industrie. De bejaarde voorzitter der tentoonstellingscommissie, de geheime handelsraad Heinrich Lueg, mocht dan ook, Donderdagmiddag, in zijn officieele openingsrede met gerechtvaardigden trots zeggen, dat Duitschland in het korte tijdvak der laatste twintig jaar zelfs En geland in de ruw-ijzer industrie bijna in gehaald en in de staal-industrie ver over vleugeld heeft. Daarmede staat in ver band dat de steenkoolproductie, alleen in het Roer-bekken bijvoorbeeld meer dan verdubbeld is: van 28 op 60 millioen ton 's jaars. In de lange openingsrede van Lueg was in staatkundig opzicht aanmerke lijk, dat hij in naam van de Duitsche groote nijverheid en van de nijverheid in haar geheel, den aanwezigen rijks kanselier en de ministers, en ook den jongen kroonprins, onomwonden te ken nen gaf: onze industrie heeft zich zoo sterk ontwikkeld, wat zij tot stand brengt overtreft zoo ver het binnenland- sche gebruik, dat zij om zich in stand te houden, volstrekt behoefte heeft aan den afzet van haar voortbrengselen bui tenslands. Van het tot stand komen van goede nieuwe handelsverdragen hangt onze uitvoer af en dat is een levenskwes tie voor onze nijverheid. Het is te ho pen dat de regeering er in slaagt, bij den wannen strijd over het douaneta rief, volgens de oude gedragslijn van Bismarck een matig beschermend recht tot stand te brengen... De spreker legde nadruk op het woordje matig. Ook in de nu volgende rede van den voorzitter der kunstafdeeling, prof. Fritz Roeher, was een gedeelte dat zekere ver rassing wekte. Dusseldorp ais kunst-cen trum, en Roeber persoonlijk behooren geenszins tot de moderne richting; Roe ber kan in kunstzaken gelden als ,,'s Kei- zer's man." Maar thans, nu Dusseldorp zich opmaakt om in de toekomst met München en Berlijn te wedijveren, schijnt prof. Roeber als het toekomstige Dussel- dorpsche program verkondigd te hebben: Wij weten wel is waar niet, waarheen de nieuwste richting zal leiden, maar wij verheugen ons in de jeugd, die alle brug gen achtera ich afgebroken, vol hoop het oude land verlaten en met vermetelen moed naar nieuwe doeleinden gestreefd heeft. Want overal heeft zij de slapenden wakker geschud, en allen in de verschil lende kampen aangespoord tot inspan ning hunner uiterste krachten. Iedereen, ook Dusseldorp, aanvaardt de „Sezessi- onskunst". Nadat de twee voorzitters gesproken hadden, opende de kroonprins, daartoe uit Bonn overgekomen, als bescherm heer der tentoonstelling deze op plech tige wijze. Het is niet voor het eerst, dal de jonge erfgenaam des Keizers in het openbaar optreedt, maar toch de eerste maal bij een zoo gewichtige gelegenheid. Hij heeft al eens, ter vervanging van zijn vader, een Hohenzollern-gedenkteeken onthuld, ook bij een door kunstenaars georganiseerd weldadigheidsfeest in Ber lijn heeft hij eens een feestrede gehouden maar Donderdag was het, om zoo te zeg gen, zijn vuurdoop als spreker voor een grooten kring. Ook hierin wijkt de kei zer aanmerkelijk af van zijn voorgangers die hun troonsopvolgers eerst zeer laat vergunden, in het openbaar op te tre den, terwijl de tegenwoordige kroonprins reeds in zijn studententijd door zijn va der wordt uitgezonden om deel te nemen aan het openbare leven. Nadat de kroonprins de tentoónstelling geopend had verklaard, begon de omme gang door de tentoonstelling, waarop om twee uur een feestmaal volgde. De kroonprins en de Rijkskanselier zouden daar het woord voeren. Tot kort voor de opening en den om megang was het weer ruw en regenach tig, daarna brak n en dan de zon door. Algerneene Berichten. De „Neue Frei'e Press©" deelt mede, dat er Woensdag een mijngasontplof- fing heeft plaats gehad in de Dobl- hoffschacht nabij Mariaschein, beboe rende tot die Briixer kolenmijnen. De ,,N. Fr. Pr." geeft het aantal slacht offers op als zes do oden, vier zwaar en vier licht gewonden. Een telegram uit Auszig zegt., dat het juiste getal nog niet is op te geven, daar een dier verongelukten d'e aarbeiderslijst bij zich had! en deze nog niet is terugge vonden. Er zijn echter reeds 5 dood en boven gebracht, ze-s zwaar gewonden, waarvan één stervende is, en twee licht gewonden. De „Petit Bleu" lieeft van mr. Stru- ben .ondervoorzitter van den. Vrede bond, gehoord, dat de bond een voor stel tot schikking tusschen Engeland' en d'e Boeren uitgewerkt en bij de in- tei-parlementair© unie te Bern ingezon,1 heeft Een windhoos, die Dacca in Britsch- Indië en aangrenzende plaatsen teis terde, heeft 416 personen het leven gekost. De oogst is reddeloos ver woest. Het volk lijdt hevig. De Londenschie graafschapsraad, dïe zeer slecht behuisd is, heeft, in begin sel besloten aan den nieuwen grooten weg .die midden in de stad wordt aan gelegd op het zoogenaamde eiland aan het Strand-einde een grootsch stadhuis van Londen te bouwen. De Lord-Mayor van Dubih heeft de uitnoodiging van koning Eduard om d'e kroning bij te wonen afgewezen. Ingezetenen van Dublin hebben nu op een vergadering daartegen gepro testeerd en den koning verzocht een adres van trouwbetuiging aan te ne- Stadsnieuws Haarlem, 2 Mei. Stukkon Tan den Gemeenteraad De school in het huis van be waring. Thans doen B. en W. inderdaad het voorstel om het nieuwe gedeelte van het vroegere huis van bewaring gedurende den bouw van een nieuwe school in te richten tot halpschool. Zij wijzen er op, dat bij de uitbrei ding der gemeente nu reeds maatrege len dienen te worden genomen om in het gebrek aan schoollokalen voor 1903 te voorzien. Niet zoodra toch zal de zesde tus- schenschool voltooid zijn, of reeds 10 van de 12 lokalen zullen in gebruik genomen moeten worden, zoodat op 1 Mei 1903 niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. Uit den aard der zaak is het huren van een particuliere school slechts tijde lijk. In het huis van bewaring nu zal de gemeente steeds zes nieuwe klasse-lo kalen ter beschikking hebben. De kos ten daarvan, waarin door het Rijk ook vermoedelijk 25 zal worden bijgedra gen worden geraamd op J 13.200. Voor de aanschaffing van schoolmeubelenzal een bedrag van t 800 benoodigd zijn. (117) B. en W. leggen de rekening en ver antwoording over van het Burgerlijk Armbestuur; betreffende de Huiszittende Armen en het Stads- Armen- en Zieken huis over 1901, sluitende met. een bedrag van f 25.059.15'. Zij stellen voor deze goed te keuren. (122). Het gemeentebestuur van Bennebroek wenscht geen gebruik meer te maken, van een stuk grond aan de Leidsche vaart onder Bennebroek. 13. en W .stellen voor de gemeente Bennebroek van de huur te ontslaan, (123.) B. en W. stellen voor aan mevr. A. M. T. A. Peltenburg geb. de Kuyper alhier, voor t 300 in koop af te staan het gedeelte grond ter hoogte van ongeveer 12.78 grenzende aan haar perceel aan den Kampersingel. De koopster staat tegelij kertijd om niet aan de gemeente af een strook grond, ter oppervlakte van onge veer 0.18 M\ (124). B. en W. stellen voor de perceelenaan de Lange Poellaan no. 38, 40. 42 en 44 ongeschikt, tot bewoning te verklaren, wegens gemis aan goed drinkwater (eig. C. Jansen Hendriks). (128). Geen halteplaatsen meer! Op het- adres van de E. N. E. T.hou- dende verzoek om definitieve vaststelling van halteplaatsen voor het in- en uit stappen^ van personen, willen B. en W. voor zoover de ceintuurbaan betreft afwijzend beschikken. Zij meenen dat in het proefjaar geble ken is, dat de meerdere regelmaat in den dienst geenszins kan opwegen legen het groote ongerief, ontstaande door de vaste stopplaatsen. Voor de lijnen Zandvoort en Bloemendaal wenschen zij het even wel toe te staan. R i p p e r d a-p a r k. Mevr. Hoog en. 27 mede-onderteeke naars, verzoeken den aanleg van het Plantsoen in het Ripperdapark niet te veranderen of te wijzigen, maar den aan leg en vorm geheel te laten als nu. Verzekering. Bij het sterven van den kostwinner worden van de achter- blijveriden veel -opofferingen geëischt, zoowel stoffelijke als geestelijke. Geluk kig als de afgestorvene verzekerd was. Vaak echter heeft men nog last met den tijd van uitkeering. Deze nu bedraagt bij de Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam waarvan mej. Mary Flpisch- man alhier, inspectrice is, nog geen zes dagen, zoodat men direct geholpen is. En dit, terwijl er in de voorwaarden een termijn van een maand is gesteld. De Nationale Levensverzekeringsbank kan dus in waarheid geacht worden met den meesten spoed haar verplichte uitkeerïn- gen te doen. fiVnllleton* Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. Ze schrikte. ,,Ik ik o „Natuurlijk! Net als al de anderen, preutsch, bang. En ik d'acht nog wel, dat u, juist u, boven di'e pruderie zoudt staan; dat u voor een man die wat rondscharrelt en vol weemoedig ver langen een ideaal zoekt, dat ideaal zoudt kunnen zijn!" Hij greep haar arm en drukte dien ruw in zijn opwin ding, „Ach, juffrouw Langen, weet niet wat het is, als jongmensch bet leven d'oorroezen! Altijd! dat zin- looze uitgaan! Ik wou dat ik een schoenlapper of een kleermaker was en 'heel em aai geen talent en verlangens had, dan zou ik er beter aan toe zijn. Dan had ik ten minste rust! Maar op die manier!" Hij nam zijn knevel en beet er op. „Hè!" Ach! Lena was purperrood ge worden. Wat is dat naar, zei ze zacht. Ja, met een soort wreed plei. zier ging hij verder, rust heb je pas als je in 't graf ligt. Begrijpen en beweenen zal ook dan nog niémand je. Die heeft het tot niets kunnen brengen, zeggen ze dan en halen de schouders op. Het is om wanhopig te worden! Nu liep hij weer heel snel en trok Lena als 't ware met zich mee. En u wil niet? zei hij zenuwach tig U zou mij zooveel goed kunnen doen. wij zoudlen zoo heerlijk alles met 'elkaar kunnen bepraten! Ik ben geen gevaarlijk miensch, hij keek haar eerlijk in 't gezicht met een trouwhairtigen lach, di'e hem nog in nemender maakte, en aan zijn trekken een haast jongensachtige uitdrukking gaf, u hoeft niet bang te zijn, ik meen het heel oprecht! Zijn stem klonk warm, ©enigermate teedler, zoo spreekt men tot een kind: Je hoeft niet bang te zijn! Lena keek hem in de oogen, waar van het wit in het vreemde licht, met een zeldzame vochtigheid glinsterde. Ze sloeg ds hare snel weer neer. Ik wil wel ik wil wel, zei ze bang en toch met een zekere vreugde. Dank u! En toen spraken ze heiden niets. Het was een lange stilte, waarin alleen hun voetstappen weerklonken, die in de verte een echo vonden. Daar liepen ook menschen, maar zoo ver, zóó ver! De sterren fonkelden en' flikkerdien aan den hemel. Een lichte wind kwam door den stillen nacht en ruischte in die kale boomen langs den rand van het trottoir. Net lente, fluisterde Lena. Het ook lente bij mij, zei hij eveneens zacht. Zij gingen den hoek van de laatste dwarsstraat om, ze stonden stil voor een huis met veel verdiepingen. Ilc dank u duizendmaal; nu ben ik thuis! Lena haalde dien sleutel te voorschijn. Hij nam hem uit haar handen en stak hem aarzelend' in 't slot. Juf frouw Langen, zeg u mij nu, wanneer wanneer mag ik u te rugzien? Morgen, overmorgen! Overmorgen! Het klonk als ©en zucht. Toen snel: Toe, maak u open, toe. ik moet gauw naar boven! Goeden nacht! Zij scheurde zich los. En nu nog eens, glimlachend: Goeden nacht! De deur sprong open nu was die weer dicht. V. Dokter Allenstera en zijn vrouw Su zanne geboren Bredenhofer. woonden in de Kanonierstrasze, in een van de daar nog zeldzame elegante woningen, aan den overkant, rechts en links min of meer echt burgerlijke, vervelende huizen; de straat zelf een beetje don ker, bovendien ©enig gebei van een paardentram. Maar de li'gging was goed, overal dichtbij, schouwburgen en concertzalen gemakkelijk te berei ken; daarbij is 't wenschelijk voor een dokter in het centrum der stad te wo nen. „Specialiteit in neus- en keelziek ten", stond op dë plaat, aan de voor deur. Allenstein had een uitgebreide practijk. In de ochtend*- en middag- spreekuren werd de met tapijten be legde trap aardig plat geloopen. De electrische schel aan de voordeur ra telde haast aan één stuk door, tot me vrouw Suzanna energiek gevraagd had. of daar niet wat anders op ge vonden kon worden. Ik -zal ook nog tot je patiënten behooren, klaagde ze tot haar man. mijn zenuwen zijn ge spannen om te scheuren. Hè, ver schrikkelijk ze hield zich de ooien toe alweer! Ik geloof dat mijn trom melvlies springt! Vanaf dien dag stond d'e knecht achter die halfgeopend© gangdeur en liet dë menschen in en uit; geheld werd er ni'et meer. En waren de menschen weg, dan werden dë gang en de trap besprenkeld met geurige oliën. Mevrouw was ontzaglijk ge voelig. de reuk van ziekte en medica menten maakte haar ziek. Zij rook ar iets. waar een ander nog niet het min ste vermoedde; dan trilden haar fijne neusvleugels, ze nam een eau-de-co- logne-döuche en trok zich terug in haar slaapkamer, heel in het uiteinde van het groote huis. Daar lag ze op het rustbed!, het geteisterde hoofd in het zijden kussen gedrukt. Suzanna Allenstein was alis juf frouw Bredenhofer een aardig meisje geweest. Een nerveus© trek in het bleek©, interessante gezicht, om de donkere oogen. had ze altijd gehad; thans trad die heel sterk op den voor grond'. Ze had het zelfde aanwendlsel als haar broer Richard, om oven- het voorhoofd te strijken. Dokter Allenstein verdiende veel geld. maar dat hadden ze ook noodüg. PaWtijtjesi gleveta, partijtjes bezoe ken, toiletten, premières, concerten mevrouw Suzanna had' die bepaalde behoefte om zich te verstrooien, een honger naar bonte afwisseling; en hij, de dokter, was er erg op gesteld, bij- zondier goed! te eten. Bovendien in 't voorjaar een kuur in Franzensbad voor hóAr; later in den zomer als bet den dokter gelukte wat vacant?© te ne men een gemeenschappelijk verblijf te Ponjres in a of Sylt. Men ontmoette daar altijd nette lui ©n maakte aan gename kennissen. Men was nooit al leen. men had' altijd gezelschap. De slanke, haast magere leden lang uit gestrekt, de armen aan weerskan ten van de canapé slap afhangend, lag Suzanna te tiroomen. Om de oogen had ze veel kleine plooitjes en een scherpe trek groef zich onder haar neus. Vandaag was ze weer erg naar; pas laat in den morgen van een hal thuisgekomen, was Karei om negen uur toch alweer opgestaan hoe on voorzichtig! en zooeven was het meisje daar bij den haard tegen een stoei geloopen. om iemand van schrik een ongeluk op 't lijf te jagen. Het hout in den haard knetterde; op eenis oen lukll gekraak zij schrik te op en vloog van haar stoel. Ha! Met bevende vingers wierp ze den sleep van haar met kant gegarneerd!© ochtendjapon naar achteren. „Je laat me schrikken hè Ze streek zich da haren uit de oogen en. hield met de hand het hoofd vast. Ik tril over mijn heele lichaam wi'e is daar? Binnen! Ze ze ihet vrij scherp; ze wil ds niet gestoord zijn, ze had zoozeer rust noodig! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1