Naar men verneemt zijn dit jaar tegen de nieuwe kiezerslijst geen bezwaarschriften ingekomen. Gevonden voorwerpen: Een le dige portemonnaie. Een bruine rozen krans. Een knipschaartje. Een pakje garneersel. In de maand April j .1. is het Stedelijk Mueum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 347 personen tegen betaling en door 398 personen zonder betaling. Het Bulletin van het Koloni aal Museum, no. 26. bevat het verslag over 1901. Men kan daarin allerlei we tenswaardigs vinden omtrent algemeen beheer, uitgeschreven prijsvragen, voor drachten. verstrekte inlichtingen, bezoek aan het museum enz. enz. De typografische uitvoering is bijzon der mooi, cn de reproducties eveneens zeer fraai. Aandacht trekt de penteeke- ning der Ilal door den heer R. Dekker. Donderdag zijn weder 2 mili ciens dezer lichting, die door Gedepu teerde Staten zijn afgekeurd, door den Provincialen adjudant uit den dienst ontslagen en naar hunne haardsteden te ruggezonden. Homoepathie. In de Woensdag middag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de vereeniging tot be vordering der Hoemoepathïe in Neder land, werd de heer H. Breemer alhier gekozen als bestuurslid, en jhr. mr. L. v. d. Berch van Heemstede als zoodanig her kozen. Op 22 Mei e. k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer I,. H. Vissers, commies aan het hoofdraagazijn der H. IJ. S. M. alhier, -in dienst van genoemde maatschappij is getreden. Woensdagavond is de as van een wagen, toebehoorende aan een mineraalwaterabrikant, op het Plein ge broken. Hierdoor had de Haarlemsche paardentram een half uur vertraging. Het is om al deze redenen duidelijk, dat de a.s. verkiezing, hoewel die slechts uver twee zetels loopt, voor alle partijen de moeite van een nauwgezette voorbe reiding Overwaard is. Op Zondag 4 Mei zullen er wederom wielerwedstrijden worden ge houden op den Amsterdamschen vaart, des namiddags te 12 uur. De heer D r. J. Nieuwenhuijzen Kruseinan, wethouder van onderwijs, is heden voor een viertal weken op reis ge gaan. Heden herdenket echtpaar Rooze in de Korte Hofstraat den dag, waarop ze voor vijftig jaar in het huwe lijk zijn vereenigd. In de straat waren enkele vlaggen uit gestoken. Moeder de vrouw, die we gesproken hebben de man was aan het werk is flink en kras, helder van geest in alle opzichten. Ze vertelde ons, dat de ka meraden en de heer en mevr. wed. Kre- lage stoffelijke bewijzen van belangstel ling hadden aangeboden. Zooals we on langs meldden, is de ma^i reeds zestig jaar bij de firma Krelage in dienst. moer alhier op.de Parklaan een vrouw voorgevende dat zij de werkster was van Mevr. Ringnalda. Zij vroeg aller eerst om 4 mandarijntjes doch daar mej. V. deze niet had nam zij daar voor 4 sinaasappelen, en een bos rha- baadierstelen mede; tevens vroeg zij of mej. V. ook f 10 klein geld had voor genoemde mevrouw, die dan als V. rnet de wagen aan de deur kwam zou den worden teruggeven. Later bleek echter dat het bedrog was. zoodat V. hierdoor ongeveer f 10,50 schade heeft. Door den Commissaris der Koningin is bepaald, dat voor de door de vereeniging van den II. Vincentius a Paulo in de maand September e.k. te houden verloting van om niet bijeenge brachte of geschonken voorwerpen van kunst en smaak ten voordeele dier ver eeniging, zullen mogen worden uitgege ven 5000 loten a f 1 per lot. Kansen der Volkspartij. Reeds nu, terwijl de eigenlijke verkie zingscampagne nog niet eens begonnen is, wordt de aandacht getrokken door de vraag, welke kansen de sociaal-demo cratische candidaten zullen hebben bij de Raadsverkiezingen in het tweede dis trict. De zaak is belangrijk om twee redenen. Vooreerst omdat tot dusver in dit dis trict geen sociaal-democraat gekozen werd en het dus van beteekems Is, te weten of de politieke constellatie daar dezelfde gebleven of veranderd is en in de tweede plaats omdat het aantal demo cratische leden van den Raad nu reeds van dien aard is, dat de andere partijen een toeneming daarvan zeer on gaarne zouden zien. Rekent men den heer Van de Kamp, die wel volks man, maar zeker allesbehalve een „socia list" is, er buiten, dan heeft de volkspar tij thans zes vertegenwoordigers in den Raad, de heeren Hugenholtz, Modoo, Hofland, Groot, Schram en de Braai, van wie de beide laatsten wel evenmin tot de S ,D. behooren, maar die toch indien regel met hen meestemmen. Werden nu bij de a.s. Raadsverkiezing de heeren Mr. Troelstra en Jan Gerritsz afgevaardigd, dan zou de fractie over acht stemmen, hebben te beschikken en een veel grooter invloed in den Raad bezitten, dan door de andere partijen wenschelijk kan worden geacht. Gaan we nu na, welke kansen deze beide candidaten hebben in district II, dan dient daarvoor de uitslag van de verkiezing in 1901 te worden nageslagen. Er waren toen in dat district 2361 kiezers, van wie 1481 opkwamen bij eerste stem ming. Hiervan kregen de meester stem men de heeren: De Breuk 859; Van Len- nep 854; Schürmann 729; Bijvoet 595; Spoor 523. Gaan we nu na, dat deze candidaten allen waren gesteld hetzij door de libe rale kiesvereeniging alleen, hetzij door de toen gevormde combinatie, dan wordt het duidelijk, dat de anti-socialistische partijen in dit district destijds een onbe twistbare meerderheid hadden. Immers de heeren Hugenholtz, Kaptein, Reinal- da en Joosten, de vier candidaten der S. D. A. P., brachten het toen niet verder da nresp. 486. 319, 317 en 270 stemmen en bij de herstemming verwierf de heer Hugenholtz er 495. hetgeen daar zijn partijgenooten toen waren uitgevallen derhalve als de hoogste krachtuiting van de partij in het tweede district kan worden beschouwd. De vraag kan gedaan worden, wie de bijna 900 thuisgebleven kiezers waren, maar het antwoord daarop kan nooit gunstig zijn voor het stemmencijer van de volkspartij. De lauwen die thuisble ven zullen wel van alle andere partijen zijn geweest, om de eenvoudige reden, dat leden van een jonge partij als de S. D. A. P. toch is, veel meer enthousiast zijn en dus veel trouwer ter stembus ko men, dan de anderen, die het in den re gel maar liever op hun buurman laten aankomen. Beschouwen wij den toestand derhalve onpartijdig en onbevangen, clan komt de prognose hierop neer, dat de liberale partij desnoods geheel alleen met groote inspanning van krachten, hare candida ten in den Raad zou kunnen brengen, gelijk zij dat in 1901 bij de veelbestre- den eandidatuur-de Breuk heeft bewe zen. Maar in elk geval blijkt uit de hier voor genoemde cijfers allerduidelijkst, dat wanneer liberalen en katholieken bij deze verkiezing samengaan, de kansen van de candidaten der S. D. A. P. vol komen zijn vernietigd. Zelfs voor een candidaat als Mr Troelstra. den besten, dien de partij met mogelijkheid in liet vuur kan brengen en van wien nu al verzekerd wordt, dat hij, in den Raad komende, zeer zekerden heer Hugenholtz als leider der fractie zal vervangen. Verplaatst de surnumerairs der posterijen en telegraphie: mej. E. D. Belinfante van I-Iillegom, mej. A. G. Buysman van Apeldoorn, W. A. Halber- stadt- van Weesp, en G. van Andel van Zeist, allen naar Haarlem. Evenzoo de klerk der posterijen en telegraphie 2de klasse (op den voet van surnumerair) W. vanGuldener van Voorschoten, naar hier. Men meldt ons, dat eerlang weder een tiental fraaie woonhuizen in het Kleverpark zullen worden aange bouwd. N ij v e r h eid. In liet Meinummer van het Tijdschrift van de Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijver heid komen o. a. de punten van be schrijving voor van de op 11 en 12 Juli a. s. te Utrecht te houden alge meene vergadering. Het belangrijkste daarvan is wel het voorstel aangaan de bet toetreden van die Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en handwerksn ij verheid. Door overleg is men namelijk ge komen tot uitvoering van een lang gekoesterd denkbeeld, dat de laatst genoemde Maatschappij zou worden opgeheven en hare leden overgaan bij de Maatschappij ter bevordering der Nijverheid. Het. voorstel luidt in hoofdzaken zoo, dat op 1 Januari 1903 alle gewone leden en eereledien zon der formaliteit, in diezelfde qualiteit zullen overgaan bij de Nederlandsche Maatschappij ter 'bevordering van Nijverheid, die dan haar naam zal ver anderen in dien van Nijverheid. Op dienzelfdon datum worden alle afdeelingen der Vereeniging, zonder eenige formaliteit departementen der Maatschappij; in gemeenten waar bei den waren houdt men een gecombi neerde vergadering ter benoeming van een bestuur; in de tweede helft van Januari 1903 wordt te Amsterdam een buitengewone algemeene vergade- •ing gehouden, treedt het gehecle Hoofdbestuur af en wordt een nieuw Hoofdbestuur gekozen. Hierdoor zou het aantall departe menten toenemen van 26 tot 30, liet aantal leden stijgen van 1525 tot 2239. Formeele bezwaren bestaan daar tegen blijkens ingewonnen adviezen van mr, J. C. de Vries niet. Natuurlijk zouden op den duur de financiën er wel bij varen. In verband hiermlede wordt een wetswijziging voorgesteld. Daan de overeenkomst de •vrucht is van veel onderhandelen; zal men zeggen Directeuren haar onge wijzigd moeten aanvaarden of haar verwerpen. Het departement Groningen stelt vcor, de bijdragen van <]je departemen ten aan de algemeene kas te vermin deren van f 3,25 tot f 2, en om daartoe te kunnen komen het subsidie aan de Musea te Haarlem tot f 1000. te verla gen. In gelijken geest adviseert het departement Purmerend. Leiden en Sneek willen het quotum op 2,50 gesteld te zien, Sneek wenscht de bij drage aan dc Musea niet te verlagen, maar meent dat het laboratorium van het Koloniaal Museum als chemisch bureau, met eenigszins verlaagd ta rief, veel nut zou kunne doen. Directeuren verwijzen met instem ming naar de brieven van de bestu ren der Musea, waarin verlaging van het subsidie beslist ontraden wordt. Voorgesteld wordt een subsidie van 500 psr jaar voor 3 jaar aan het te stichten bureau voor Handelsinlich tingen en van f 100 voor één jaar aan de Vereeniging tot veredeling van het ambacht. De rekening over 1901, vergeleken met de begrooting, wijst een voordee- lig verschil aan van f 412,72; de be- cjrooting voor 1903 tpluit met. nihil, doch een post van f 400 voor buiten gewone uitgaven. Uit de Omstreken. Zandvoort. De glooiing van den Hoogeweg bij de Poststraat zal geheel bestraat worden en ter verbinding van den Hoogeweg en de Poststraat daarlangs een steenen trap worden geplaatst. Het laatstgenoem de werk is opgedragen aan den beer J. Water, alhier. Alhier hebben zich geene personen aangemeld, die genegen zijn deel te ne men aan de schietoefeningen, die van 1 Mei tot 1 Sept. a. s. op de banen te Over- veen zullen gehouden woorden. Te Zandvoort is opgericht -eene veree niging tot behartiging der belangen der badplaats Zandvoort, Voorzitter is de heer J. Beeckman, Burgemeester en secre taris de heer P. L. de Vries, secretaris dezer gemeente, Yelsen. De heer W. J. H. la Lau, te Santpoort, heeft wegens vertrek uit deze gemeente bedankt als lid van het college van zet ters alhier. Haarlemmermeer. Het grasgewas van de wegen in don Haarlemmermeerpolder heeft in publieke veiling opgebracht over 1902 f 6496. De opbrengst over het jaar 1901 was 6739. Mej. A. Timmer alhier is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare lagere school te Amsterdam. Halfweg. Gisteren werd alhier ten woonhuize van het bruidspaar, waarvan de bruide gom wegens ziekte zich niet mocht ver plaatsen, het huwelijk voltrokken tus- schen een paartje, waarvan hij 72, zij 73 jaren telt! Volgens de wettelijke voorschriften, waren bij dat huwelijk 6 getuigen aan- •ezig. Hillegom. Voordracht van onderwijzer aan de lagere school alhier, de heeren: 1. Van Groningen, Delden; 2. Poll, Den Ham; 3. W. Okkels, Amsterdam. Overveen. Donderdagavond was hier een ver gadering van de commissie tot wering van (schoolverzuim. Een vader was voor de commissie geroepen, wat in langen tijd niet gebeurd was, wel een bewijs dat in alle scholen te Overveon Bloemendaal en Vogelenzang het ver zuim zeer gering is. In die vergadering werden met al gemeene stemmen -d/e periodiiek af tredende leden, de Hl-I. Leistikow te O verveen en IJzerman te Bloemendaal als lie stuur sleden herkozen, de eerste als voorzitter de tweede als secreta- Na vergelijkend examen werden de leerlingen der openbare school te Over veen Swijen en Tweehuijsen op de am bachtschool en Burgeravondschool te Haarlem geplaatst. Heemstede. Donderdag 1 Mei herdacht de heer Adam van der Horst Jr. onder vele blijken van belangstelling den dag waarop hij voor vijf-en-twintig jaar werd aangesteld als organist van de kerk de H. Bavo te Berkenroden Des morgens te half negen werd ter zij ner intentie door den ZEw. heer Ze- gejrs, Pastoor '.alhier, een plechtige Mis opgedragen. Na afloop dezer plechtigheid werd den jubelairis ten zijnen huize door de leden van het Zangkoor een prachtig cadeau aange boden. Den jubelaris betuigde allen aan wezigen dank voor de eer hem bewezen do rechter oordeelt dat het belang van den Staat de toepassing van de dood- traf eischt, kan de schuldige tot die straf worden veroordeeld. Op deze artikelen nu waren verschil lende amendementen voorgesteld. In dc eerste plaats op art. 6 door de heeren Hugenholtz c. s. om de doodstraf te doen vervallen. Van dezelfden om in art. 9 te lezen: dat het belang enz niet gebiedend eischt", en om in art. 29 hetzelfde te le zen. Drie amendementen dus. Men begrijpt dat om de doodstraf het debat voornamelijk ging. Die straf werd door den heer Hugenholtz bestreden om dat van noodrecht hier geen sprake was; omdat de straf niet afschrikwekkend werkte en wijl ook bij de militairen die straf toch zelden meer werd opgelegd. Zij wilden de doodstraf dus doen verval len. De voorstellers van andere amende menten wilden de doodstraf behouden, doch stonden daarbij op verschillend standpunt. De heer Van Raalte stelde voor, om art. 9 aldus te lezen: .Bij veroordeeling wegens een misdrijf, waarop bij dit wetboek de doodstraf is 'gesteld, wordt die straf niet uitgespro ken dan ingeval de rechter oordeelt dat het belang van den Staat haar toepassing eischt. In verband daarmee stelt hij voor in art. 59, le lid, te lezen: De militair, die opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleent of den Staat tegenover dén vijand benadeelt, wordt als schuldig aan militair verraad gestraft met den dood, levenslange ge vangenisstraf, of tijdelijke van ten hoog ste twintig jaren, (Bij annneming van dit amend, zal de ze formuleering ook behooren te worden gebezigd in al de volgende bepalingen van het ontwerp waarbij als hoogste straf de doodstraf wordt bedreigd). Hierin lag dus een beperking van de toepassing der doodstraf, omdat voor die toepassing het belang van den Staat moest worden aanwezig geoordeeld. De noodzakelijkheid moest worden erkend, maar de rechter de vrijheid krijgen tus- schen de zwaarste en de lichtere straf fen te kiezen. De heeren Heemskerk c. s. stelden voor om in art. 29 de wooraen: „en de rechter oordeelt, dat het belang van den Staat de toepassing van de doodstraf eischt, kan de schuldige tot die straf worden veroordeeld", te vervangen door: „wordt de schuldige gestraft met den dood, levenslange gevangenisstraf of tij delijke van ten hoogste twintig jaren". (Het stelsel van dit amend, brengt me de aanneming van het amend.-Van Raalte op art. 59, le lid, en het vervallen van art. 9). Deze wilden dus het criterium van het Staatsbelang doen vervallen. Zij stelden zich op het standpunt van de leer der vergelding en wilden dus de doodstraf als strafmaximum behouden. Eindelijk stelde de Comm. van Voor bereiding voor om iu art. 6 de militaire hechtenis (detentie) weder te herstellen. De heer Lohman, die dit voorstel toe lichtte, bestreed het amend.-Heemskerk c.s. omdat in het burgerlijk strafrecht de doodstraf niet bestaat en dus de burger, toevallig in militairen dienst, aan 't mil dere recht wordt onttrokken. Spr. stond dus op het standpunt van het ontwerp der Reg.. Het herstel der militaire detentie werd bestreden door den heer de Ridder, die het amend.-Heemskerk c. s. verdedigde, terwijl de heer Staalman vóór het amen- dement-Hugenholtz sprak. Daarentegen was de heer Schokking het met den heer Lohman eens. De Min. van Just-, bleek sympathiek te staan tegenover het amend.-van Raalte op art. 59. Hij liet daarover, gelijk over de amendementen-Heemskerk en van Raalte op art. 9 de beslissing aan de Ka mer over. Bij het opleggen van de dood straf moest toch steeds, of het in de wet stond of niet, het belang der gemeen schap den doorslag geven. De amende- menten-Hugenholtz c. s. werden door hem bestreden; de Reg. kon er niet mee medegaan. De detentie werd uitvoeriger ontraden door prof. Van der Hoeven, die met statistieken aantoonde, dat die straf ondoeltreffend was gebleken en ook om dat er tweeërlei recht door zou ontstaan. Heden voortzetting. G. Jr. Sléchts door het houden van eenige vergaderingen was heden in deze stad iets merkbaar van den 1 Mei-dag. Des middags was er een samen komst in het Geheelonthouders-café, waarin als sprekers waren aangekon digd de voorzitter van den Metselaars- bond te Amsterdam, A. W. Animer- laan, en voorts W. Havers, president van liet Haagsche vakcomité. De avondvergadering wals belegd in Goncordia, en deze zou worden opgeluisterd met mu2iek, terwijl daar in als sprekers zouden optreden L Zoestbcrgcn, van Arnhem, en Amraer- laan voornoemd. De kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haare, adjudant van Prins Hendrik, zal Zaterdag a. s. den adjudant-luit.-ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland vervangen in den diensi bij den Prins op het Loo. Prof. V. A. Julius f Donderdag is te Utrecht onverwacht overleden dr. Victor August Julius, hoog leeraar in de natuurkunde aan de Utrecht- sche Hoogeschool. Dr. Julius is geboren te Utrecht 11 Mei 1851. Hij bezocht daar het gymnasium cn werd er in 1869 student. Op 24 Jan. 1S73 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde op een dissertatie over de leer der quaternions in hare toe passing op de leer van de circulaire ho- dograaf. Roode Kruis Naar men verneemt zullen tot vertegen woordigers va nde Nederlandsche regee ring op de Conferentie van het Roode Kruis, eerlang te St. Petersburg te hou den, worden aangewezen baron van Har- denbroek van Bergambacht, voorzitter de» Nederlandsche vereeniging het Roo de Kruis, de dirigeerende officier van ge zondheid 2e kl. luit -kol. Quanjer en dr. Romeijn. Een proef Het garnizoen te Vlissingen houdt zijne schietoefeningen te Dishoek, aan het strand. Daar die oefeningen nog al lang duren, komt er tot nu toe eene vrouw hare eetwaren, bier melk enz. aan de militairen te koop aanbieden. Dat zaakje scheen den bataljonscom mandant toe begeerlijke vruchten af te werpen, zoodat het hem toelachte het voor de cantine in eigen beheer te nemen. Hij heeft nu den kapitein, voorzitter der cantinecommissie, op gedragen een hondekar en een hond aan te schaffen, met welk vervoer middel dan een proef zal worden ge nomen om de goederen der cantine lang den muilen zandweg naar het schietiterrein te vervoeren. Gasontploffing, Tijdens het zoeken-naar een gaslekka- ge in een onbewoond winkelhuis aan het Hogendorpsplein te Rotterdam ontstond Donderdagavond een geweldige explosie, waardoor drie werklieden ernstig ge kwetst werden. Zij zijn naar het zieken huis gebracht. den beklaagde 9 maanden gevange nisstraf. Mr. van Anrooy, de verdediger, zegt te gelooven in de goede trouw der ge tuigen, maar wijst or op, dat het voor val heeft afgespeeld-in ettelijke secon den; dat de getuigen eerst den vol genden dag, na zich bij verschillende personen omtrent de wezenlijke toe dracht te hebben geïnformeerd, hun proces-verbaal heben opgemaakt; dat beklaagde hoegenaamd geen belang kan hebben gehad zijn verklaring te doen,of als hij haar in den bewusten nacht hééft gedaan, later te herroe pen; dat de beide getuigen zich om trent één punt wel degelijk hebben vergist, namelijk ten aanzien van het aantal personen, welke zij meenen te hebben opgemerkt bij de bedoelde strooperspai'tij en dat het dus zeer wel mogelijk is, dat zij zich ook om trent andere punten kunnen hebben vergist; dat-er volgens pleiter derhalve geen aanleiding is Geurt Boshuizen wegens meineed te straffen. Maar mocht de rechtbank de overtuiging hebben, d:at hij een onwaar getuige nis heeft afgelegd, dan toch is negen maanden een veel te zware straf voor deze persoon, die voor de eerste maal in zijn leven deel nam aan een stroop tocht en nog nimmer met de justitie in ernstig conflict is geweest. De uit spraak werd bepaald op 13 Mei a.s. Déraillement. Men zal zich herinneren, dat in dn vroegen morgen van den 22en Maart terwijl de eerste van Zutphen naar Deventer vertrokken {(rein voor het station Gorssel stilstond, van den van Deventer komende trein, die met den stilstaande moest kruisen, tuschen den overweg bij 't Joppe en liet station de locomotief met tender ontspoorde en een paar wagens werden omge worpen. De machinist van den ge— derailleerden trein, die bij den vuur haard beklemd raakte., kreeg daarbij behalve eenig ander letsel, zulke hevige brandwonden aan het onderlijf, dat hij waarschijnlijk voor altijd het ge bruik der beide beenen zal moeien missen. Het was naar aanleiding van dit gebeurde dat voor de- arrondissements rechtbank te Zutphen terecht stond de 23 jarige J. H. H, volgens die dag- va ardingbrief f 20 of 10 dagen hechten. J u h i 1 e u in. Den 2de Juni a. s. zal de heer R,. Blankensteen werk zaam in de wielendraaierij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar bij boven genoenndie maatschap pij in dienst trad. Gisteren.moirgen vervoegde zich bij den groentonhandelaar Ver- B i n n e n 1 a n d. Parlementaire Praatjes. Tot recht begrip van de discussie over het militair strafrecht, gisteren in de Tweede Kamer aangevangen, is het noodig den tekst te kennen van de arti kelen 6, 9 en 29, die gelijktijdig in behan deling zijn gebracht en die luiden: Art. 6. De bij dit Wetboek gestelde straffen zijn: a. hoofdstraffen: lo. doodstraf; 2o. gevangenisstraf; b. bijkomende straffen: lo. ontslag uit den militairen dienst met of zonder ontzetting van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te die nen; 2o. verlaging; 3o. plaatsing in een strafklasse; 4o. ontzetting van bepaalde rechten. Art. 9. Ingeval krachtens dit Wetboek de doodstraf kan worden uitgesproken, doch de rechter oordeelt dat het belang van den Staat de toepassing dier straf niet eischt, veroordeelt hij den schuldi ge tot levenslange gevangenisstraf of tot tijdelijke van ten hoogste twintig jaren. Art. 29. Indien een misdrijf, waarop bij het gemeene recht levenslange gevan genisstraf is gesteld, gepleegd is in tijd van oorlog door een aan de militaire I rechtsmacht onderworpen persoon, en 1 Mei-das:. Te Amsterdam werden Donderdagmid dag in Velox een paar meetings belegd. Daar voerden het woord de heeren H. Holthek Jr., van Deventer, en A. M. Reens van Amsterdam. Ook een paar zangver- eenigingen deden zich hooren op de Oosterbegraafplaats werd een gedenktee- ken onthuld voor Klaas Ris. In het Paleis voor Volksvlijt was een meeting belegd door den Amsterdam schen Bestuurdersbond. Nadat de „Stem des Volks" zich had doen hooren. werd gesproken door den heer Oudegeest van Utrecht, en vervolgens door dr. Herm. Gorter. Als derde spreker trad de heer W. H. Vliegen op. Sigarenmakers Mannenkoor" voerde na den eersten spreker een nummer uit. Donderdagavond wederom meetings in bovengenoemde zalen, daarna een pro paganda-tocht met vaandels, fanfare corpsen en transparanten, waartoe de Burgemeester toestemming gaf. In Velox spraken Holthek, van Deventer en Cornelissen van Parijs, in het Paleis Henri Polak en mr. P. J. Troelstra. De optocht van het Paleis dreigde in de Utrechtsche straat bij de Keizersgracht in dooddringen te zullen ontaarden. Doordat de hoofdcommissaris van po litie, de heer Franken echter te paard een deel van de menschenmassa de Kei zersgracht wist op te leiden, werden on gelukken voorkomen. Ook in Rotterdam en Delft, in Fries land, Groningen, Utrecht werd de 1 Mei dag gevierd. Uit Den Haag meldt men: Prijsvragen. Do Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft de volgende prijsvra gen uitgeschreven, te beantwoorden vóór 1 Mei 1903 door studeerenden aan eene Nederlandsche instelling van universitair onderwijs. Faculteit der Godgeleerdheid. De faculteit verlangt: een uiteenzetting van de leer aangaande God bij Orige- nes, met aanwijzing van de daarin meest karakteriseerende punten. Faculteit der wis- en natuurkunde. De faculteit verlangt: een kritische beschouwing van de feiten nopens be wegingen van het bodemniveau en verplaatsingen van de sfcrandlijn in Nederland. Faculteit der letteren en wijsbegeer te. Disquisitione critica perpendantur praecipuae Virorum Doctorum opini- ortes de epigramma'tum Simonideo- rum authenticitate, et examinetur quatenus singulorum carminum 33tas atque origo constitui possint. Rechtszaken. Uit de Arbeiderswereld Meineed Donderdag diende voor de recht bank te Amsterdam de zaak van Geurt Boshuizen, geb. te St. Maar tensdijk in 1876, wonende te Hilver sum, beklaagd van meineed. In den nacht van 10 op 11 Januari werd hij door de onbezoldigde veldwachters F. Bakker en M. A. Hermsen, betrapt onder Loasdrecht, konijnen 'stroo- pende, d.w.z. hij droeg de reeds ge schoten konijnen en moet op de vraag wie zich met het geweer verwijderde geantwoord hebben: Jacob Lacher. Aldus werd door de beide getuigen Bakker en Herman, toen de zaak voor liet kantongerecht te Hilversum be handeld is, verklaard in hun proces verbaal. Boshuizen ontkende toen echter dit gezegd te hebben, en moest zich beschuldigd van een valsche ver klaring te hebben afgelegd,thans voor de rechtbank te Amsterdam verant woorden. De getuigen houden hun verbaal staande, de beklaagde blijft ontkennen; de officier, mr. Regont, brengt onder de aandacht, dat de meeste meineed-delicten voorkomen bij de kantongerechten, in verband met overtredingen der jachtwet. Door gaan begint de strooperij als een soort sport; de deelnemers komen eerst allengs tot misdrijf en dan, in netelige omstandigheden geraakt, ziet men ze uit een gevoel van came- raderie. tot onware verklaringen ko men, teneinde hunne makkers te red den of niet te bezwaren. Intusschen alhoewel spr. de toedracht in deze zaak zich zeer gued' voorstellen kan is hier toch een strafbare daad ge pleegd en requireert hij mitsdien voor BINNENLAND Ter voldoening aan het koninklijk besluit van 9 Juli 1901, hetwelk de verplichting oplegt inlichtingen o.a. over het arbeidsloon en den arbeids duur geregekl aan den minister van binnenlandsche zaken op te zenden, heeft de Kamer van arbeid voor het logement- en koffiehuishoudersbedrijf te Rotterdam aan de patroons in dat bedrijf een lijst doen toekomen, met vragen in verband met arbeidsduur en loon van het personeel bij die pa troons in dienst. Gevraagd wordt op gave van het loon en. den arbeids duur welke voor de verschillende werkzaamheden in het bedrijf gemid deld wordt uitbetaald en gebruikelijk Het aantal stakende opperlieden te 's Gravenhage is thans reeds gestegen tot ruim 2-00. Er is zoowel door op perlieden als door metselaars verga dering gehouden om over den stand van zaken te spreken. De opperlieden besloten dé staking door te zetten en werkende kameraden te overreden ook den arbeid neer te leggen. Dit had 't gevolg, dat Donderdagochtend weer venschillende groepjes opperlieden zich bij de staken den hebben aange sloten. Worden de eischen van opper lieden en metselaars niet ingewilligd dan moeten deze werklieden voorne mens zijn heden tot algemeene sta king over te gaan. Bij verschillende bouwwerken zijn, ter voorkoming van ongeregeldheden politieposten geplaatst. Te Scheveningen hebben inmiddels eenige ploegen werklieden, die zich bij de stakers haddien aangesloten,het werk hervat. Donder dago chtend werd in de bo ter- en margarine-fabrieken van de heeren Van den Bergh Limited aan de Nasisaukad'e te Rotterdam, vanwege de directie aan het werkvolk medege deeld, dat niet ingang van de a.s. week voor iederen werkman, die een loon van 11 of meer per week ver dient, een loonsverhooging intreedt, in dier voege, dat ieder die 5 jaar bij de firma in dienst is f 0.50. en ieder die 10 jaar bij haar werkzaam is f 1 opslag krijgt per week. Onder dit werkvolk wordt verstaan zij die den mannelijken leeftijd van ongeveer 23 jaren hebben bereikt. Van de 750 menschen. die bij de heeren Van den Bergh werkzaam zijn, komen er on geveer 350 voor deze loonsverhooging in aanmerking, de meesten voor f 1. De 400 anderen zijn meest nog aan komende jongens en meisjes beneden dén leeftijd van 23 jaren. De gunstige bepaling geldt ook voor het werkvolk van de Vereenigd e Zeep fabrieken en van de fabriek van ge condenseerde melk. Donderdag vóór elf jaren verplaatste de heer Simon van den Bergh zijne margarine-fabriek van Osch naar Rot terdam. Toen waren ex 250 menschen werkzaam; "-estadig werd dit getal uitgebreid tot het tegenwoordige aan tal van 750. terwijl intusschen de loo- nen en die werktijden geregeld werden herzien en verbeterd. Thants is de wekelijksche arbeidstijd 66 uren; meer dere uren en overwerk op feestdagen worden extra betaald. Sport en Wedstrijden Wiftlernieows. Dat met den intocht van de lente ook de wielersport weer ontwaakt, kan wel blijken uit het aantal candidaten voor het lidmaatschap van den „A. N. W. B.'\

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2