Sporlpraatje. Van alle tijden. Voor alle tijden. ALLERLEI. een .glas eigen gemaakte wijn, en floot toen zoo goed hij kon, en de dames neurieden de wijs, en James Woflland, zwaar-matroos, na twee maal op eene trotsche manier de ka mer te hebben rondgeloopen, begon plottsejing met dien wonderlijkste*! van alle dansen. Tiddel-loni-tom-tom, tiddel-lid- del-lom," zongen de dames, terwijl James met over de borst gekruiste ar men, een verbazingwekkende, toer door de kamer maakte op zijne tee- nen, links en rechts uithaalde naar boven en naar beneden sprong, en orn kort te gaan, alles deed, wat niemand ander zou hebben kunnen doen, en mtet een bovenaardschen schop, die bijna den zolder ra alt te, eindigde. Even later kwamen de mannelijke familieleden om de dames naar huis te geleiden. Welken weg moet u op, mijnheer Woolland.?" vroeg nicht Em, toen hij hare handschoenen dichtknoopte. Ilc zou eigenlijk naajr Mil ford moeien, zei hij, naarP. S. Best ziende. Onzin zij de gastheer met geest drift. Blijf van nacht, en ga morgen. Waarom, zei nicht Em, ik en mijn broer rijden tot op eene mijl van de plaats. Ik zou maar blijven, zei P. C. Best, Er staat eene sofa in de mooie kamer. IJ heeft me het einde nog niet ver teld, van uw avontuur in Australië, hield nicht- Em aan. Ilc zal denken dat u ergens boos om is, als u niet met ons meerijdt. Dus James Woolland kuste de baby, en na afscheid van juffrouw Best, en P. C. Best, opgewonden r-r dien eigen gemaakten wijn sloeg hem erg lollig voor om te vechten, om het uit te maken of hij blijven zou of niet waarop nicht Em den arm van James nam, en met hem naar de dogcar liep. De andere vrouwen, be vreesd dat Best in ernst mocht zijn. omringd'en hem, smeekten hem om niet onverstandig te zijn. en om zijn maatschappelijke positie, niet- te ver- grooien en aan zijne kinderen, en aan de buren te denken. De bezoekers reden weg, nicht Em en Jaines gezeten op de achterbank van de dogcar, met een kleed over hun knieën, en James een vaarwel wuivende met zijne muts. Jongen, jongen, moeder, riep Best, terwijl hij bezig was de borden te helpen wasschen, dat is een heerlijke dag voor ons heiden geweest. Ik ben zoo blij dat de partij zoo goed van stapel liep't Is allemaal te danken aan dien zeeman. Wacht eens, zei P. C. Biest moest ik hem niet opbrengen voor 't een of ander? Ik geloof dat je niet half weet. wat je doet of zegt, zei zijn kleine vrouw gestreng. Ga door met die borden af ie wasschen, en praat geen onzin. Voetbalov&rzicht. We zijn dan toch eindelijk een heel eind gevorderd in de verschillende coiV;paütielijster>. Het wordt toch ook wel zoowat tijd, want 't seizoen is al reeds ver genoeg. De laatste Zondag heeft geen verrassingen gebracht. Zooals te denken was, heeft I-I. F. C. het tegen de cadetten af moeten leggen, alsook R. A. P. tegen de Ha genaars. De standen hebben echter ie kennen gegeven, dat liet iecu span nende wedstrijden zijn geweest. In het Oosten hebben Quick en U. D. van plaats verwisseld, doordat Quick eene overwinning op U. D, van 1—0 wist te behalen. De ranglijst is daardoor al gemaakt en Victoria is evenals 't vorige jaar kampioen van 't Oosten en zal zich met H. V. V. moeten meten om het kampioenschap van Nederland. Prinses Willielmlha speelde in Amersfoort tegen Quick gelijk 2—2 en zal de beslissing nu in Enschede moe ten vallen. Volharding staat ook nog steeds te wachten tegen wie zij den promotiewedstrijd moet spelen. Ik voor mij zou zeggen tegen de rood- broeken en ik geloof niet, al is Vol harding nu eindelijk no. 1 der 2e klasse geworden, dal zij kans heeft óf Haar lem, óf Ajax uit de eerste klasse te knikkeren. Sparta heeft A. V. V. op het Am- sterdamsche veld ook nog een bezo3k mogen brengen. De Rotterdammers zijn er in geslaagd A. V. V. met 31 klop te geven en zijn met 1 punt ver schil. op Volharding No. 2 der 2de klasse. Voor aanstaanden Zondag staat de beslissingswedstrijd op het program ma, en wel HaarlemR. A. P. in Amsterdam; voorzeker een der span nendste wedstrijden van het seizoen. Deze strijd zal beslissen, wie de laat ste plaats in zal nemen; wint R. A. zoo j« Haarlem onherroepelijk ge noodzaakt tegen Volharding te kam pen; wint Haarlem daarentegen, of speelt zij gelijk spel, dan is de eer aan de Leidenaren. Dus een strijd waar in de rooclbroeken weer hard zulten weaken wat hun nogal eens is ge beurd van dit jaar. Echter niet altijd met evenveel succes. Mijne voorspel ling hiervan is een kleine overwin ning der roodzwarten. Speelt Haar lem als tegen II. B. S., dan zou 't ook nog wel eens omgekeerd kunnen zijn; er valt weinig van te zeggen. Verder speiellt VeJocdtasRapiditas in Breda, wat wei een overwinning zal worden voor de cadetten; de groen zwarten hebben weer zulke rare din gen uitgehaald. Donk maar eens aan de 7—0 Ajax. Of zij hun mooie plaats die zij tot nu toe hebben, wel zullen behouden, betwijfel ik. Ze kunnen nog wel eens verwisselen met R. A. P. In het Oosten speelt Quick tegen P. W. den beslissingswedstrijd, waar van ik de kans aan laa.' ^genoemde geef. Dan staat nog op het programma, een zeer voorname wedstrijd, en wel H. V. V.Victoria in den Haag, dc eerste wedstrijd om het kampioen schap der geheele competitie. De Ha genaars zullen hier wel weer als de overwinnaars uit het strijdperk tre den, en laten zien, dat 't voetbalspel in het Oosten nog niet de hoogte heeft bereikt, die het in 't Westen heeft. Over de wedstrijden, welke plaats zullen hebben op 3 Mei, spreek ik de volgende week Woensdag nog wel eens. AMATEUR. Een Goethe-geiSenkteeken «oor Rome. De keizer van Duitschland heeft in j zijner jaren en gelijkt voortreffelijk een spontane uiting vau bewondering i Vol bewondering kijkt de dichter over voor Goethe eenigen tijd geleden een de Eeuwige Stad met een boek in de standbeeld vau den grooten dichter rechterhand, terwijl hij met de lin ten geschenke beloofd aan dje stad ker losjets zijn mantel vasthoudt Om Rome, sedert eeuwen die aai'het voetstuk zijn eenige allegorische van alle kunsten en waar Goethe de groepen aangebracht, symboliseeren- geüukkigsie jarien zijns levens heeftdie de werken des dichters. Mignon doorgebracht. De uitvoering van het j aan de' zijde van den ouden harpenaar gedenkteelcen wtetod opgedragen aan als de groep der lyriek, die tegelijker den Berüjnschen beeldhouwer profes sor Eberlein en hoe deze zich van zijn opdracht gekweten heeft, blijkt uit do plaat, die een afbeelding geeft van het monument Overeenkomstig de klassieke omge ving vertoont het voetstuk in een Jonisch zuilenkapiteel de edelje tijd uitdrukking moet geven aan Goethe's liefde en bewondering voor Italië. Als pendant voor deze groep dient ter zijde een groep van Orestes en Iphigenie, die het drama beli chaamt, terwijl aan de achterzijde van het gedenkt©eken in de groep Mephiste en Faust zoowel de geheele rijke vormen der antieke plastiek. filosofie, als het grootste werk van Goethe is voorgesteld in den bloei I Goethe allegorisch zijn voorgesteld. Er zijn niet alleen geschreven pla giaten, men vindt ook heele men- schen, die plagiaten zijn. De herinnering aan de jeugd straalt iu den ouderdom als de regenboog boven een regenachtige lucht. Als ik ipijn geheim verzwijg, dan is 't mijn gevangene, laat ik het ont snappen, dan ben ik zijn gevangene. De ware arbeider onderscheidt zich door aanhoudende opmerkzaamheid en ijver, zelfs bij de geringste zaken. De grootste mannen waren zij, die het alleda&gsche niet verachtten, maar er zorgvuldig partij van wisten te trekken. - Geef zooals gij het liefst ontvang! liefderijk, snel, zonder a&ïzeling want cv rust geen zegen op de welda den, die als 't ware aan de gevende hand blijven kleven. Die uit het verleden merkt het toe komend spel, Zulk een die weet zijn weetje wel. Roemer Visscher. Wie vindt of wint een waren vriend Die heeft zijn dagloon wel verdiend. Jacob Cuts. Zoolang als het paard van Alex ander den Groote in den stal stond met eenen slechten halster aan en eenen gelen lap op hadden, dan liet het zich berijden van de palfrenïeren: maar als het gong op eenen kosl■•lij ken thus met gevlochten manen en droeg eenen gehorduurden zadel met twee gouden stegelrepen, dan en ken de 't niemand als Alexander. Neemt een werkelijke gelijkenisse van eenen oogslag. Iemand! krijgt eenen slag in 't gezicht, 't oog zwelt wel cn wc wit grooter; maar hij en ziel znovrri ide als van tevoren; van gelijke: iemand staat naar een officie; hij heeft goede vrienden in 't spel, hij verstaat hem van kruipen (gelijk men in den Hage spreekt); de slag wordt gegeven. De man zit op 't kussen, hij zwelt op en wordt grooter; maar 't- gezicht is ver kreukt, hij en kent geen vrienden. Adrianus Poirters. Hoe diep te beklagen is de menscb die geen enkel hart bezit, waaraan hij zijn volle vertrouwen kan schen ken, geen hart dal met liefde zijn lij den deelt en verzacht. De Lente komt! Zij brengt weer loven En vruchtbaarheid in 's r Vijks schoot; Met jonge bloesems mild ven, Zie 'k haar langs veld en akker zweven En leven blazen in den dood. Raar ge io open, F.r zijn sommige menschep, die hard op denken. Een vermakelijk staaltje bic-rover ver telt een Fransch bkul. Onlangs hoorden eenige jongelui, ach ter een prieeltje \\- srinJen, den maffe (burgemeester; van hun dorp K t zich kwam om den verpor., en zak met kost baarheden en den liond-schildwacht te halen. Toen er iemand kwam bleken het er drie te zijn, en James was genood zaakt er twee vast te houden, totdat Best den derden geboeid had, waarna de andere door James met hun eigen halsdoeken secuur werden gebonden geheel op zeemans-manier. Men zocht daarna den inspecteur op, die het drietal meenam in zijn karretje, maar eerst verontschuldigde hij zich behoorlijk hij Best voor elk toevallig gezegde dat hij gebezigd mocht hebben, en hij beloofde een gunstig rapport te zullen uitbrengen bij den Hoofd-commissaris. Die gebeurtenissen maakten dat P. C. Best met Jim thuis kwam in een bijzonder jolige stemming, en hij dronk drie glazen van zijne vrouws eigen gemaakte wijn achter elkaar uit. James wt&rd aangespoord om het voorbeeld van zijn gastheer te volgen, maar hij bedankte, en nicht Em keur de zijn weigering goed. De lippen die drank aanraken, zullen nooit de mijne vinden, decla meerde zij. Het was op dit oogenhlik, vertelde -A- juffrouw Best later altijd, dat haar partijtje eigenlijk begon. Men vond eene harmonica boven in eene hoe dendoos die onder het bed stond, en ofschoon zij aamborstig was, en een paar tonen hardnekkig dienst weiger den, James Woolland, (zooals tante Saar zei) liet haar spreken! Hij speelde Alice, waar zijt gij? en een der dairies, die vroeger een kanarie-vogeltje had gehad, dat Alice heette weende in stilte; hij speelde „Het molenaars muisje" en twee zusters zongen, een de tweede stem; hij speelde „Kom jongens en meisjes," en tante Saar maakte eene slapende tante van haar leeftijd wak ker, en die twee dansten; hij speelde „Rule Britannia" en het geheele ge zelschap spande zich in, en deed de p'olitie-post dreunen, en maakte de baby wakker, die naar beneden ge bracht werd onder een doordringend geschreeuw, maar haar goed humeur terugkreeg toen zij James zag. Toen tante Saar, in een oogenblik van geest vervoering, om eene horlepijp ver zocht, stemde de kleine hiermede in door te klappen met hare dikke hand jes. Daarom nam P. C. Best eerst nog UIT DE IHneOELEEUWEN. De plaat geeft een afbeeldnig vanj De plaat laat zien hoe een strijder een tooneel uit de middeleeuwen, den achtervolgd wordt door zijn ruwe vij- tijd van onafgebroken strijd, waarin anden. De zwaargewonde heeft mei om de minste aanleiding, heit zwaard inspanning van alle krachten het werd getrokken en farailieveeten tien-I voorportaal van een kerk weten te tallen van jaren achtereen door beide bereiken, waarvan de geestelijke op patrjtijen in bloed werden beslecht, j het rumoer van het wapengekletter Het was de tijd van de Europeesche reeds naai- buiten gekomen was. Een bloedwraak: er waren toen streken I gezel van den vluchteling is niet zoo in Europa, waar de zeden niet veel j gelukkig geweest. Juist toen hij ook beschaafder waren dan die onder de op gewijden grond den voet zou zet- koppensnellers in Indië. Soms werd 1 ten, velde hem de hellebaard van een op klaarlichten dag in de straten der j achtervolger en de man ligt dood voor steden gevochten tusschen dp aan- de kerk met het hoofd op de eerste hangers of de soldeniers van de ade tree, die zijn behoud zou zijn geweest, lijkte geslachten, die met elkaar in Wel wil de eerste vervolger nog strijd waren, en de overwinnende par- trachten den tweeden gewonden vij- tij achtervolgd® de overwonnenen I and van het kerkportaal weg te halen dan tot het uiterste. Slchts één plaats maar de geestelijke wijst hem met was eir, waar de wapenen moesten krachtig gebaar terug en voor d3 gestrekt worden: de kerk. Wanneer j waardig afwerende' houding van den een vervolgde er in slagen kon hetgeestelijke wijkt de ruwe krijgsman gebied te bereiken, waarover de macht terug. De kerk heeft een mensc-hen- van de kerk zich uitstrekte, wanneer leven gebed, hij eenmaal gewijden grond betreden j had, dan was hij veilig. I Nsar het Duitsch van CLARA YIEBIG. 91 Een prettige stem riep op het por taal: Goed volk! Onmiddellijk daarop gleed Richard Brcdenhofers elegante gestalte de donkere kamer binnen, Hè, hen jij het Richard; Su- zanrrm's gelaat klaarde weer op, ze strekte naar haai" broear de armen uit. Lachend ging hij op den rand van het rustbed zitten en kuste haar bei de handen. Nu, hoe gaat 't, Susi, al- weetr niet in ordle? Och! Ze keek hem feeder in 't gezicht en streelde hem de wangen. Men zou naar hard. krassend orgaan nauwe- iljijks hebben kunnen heirkennen. Mocht jij wel uit, met dien noordoos ten wind? Jij, waaghals! Als je je nu WfetM* aan 't hoesten helpt! Ze gaf hem een lichten tik. Och wat! Hij hapte naar haar hand. Nu niet me de wet voorschrij ven als een klein kind! Wat wil je toch? Hij rekte zich uit. Ik hen nu toch zoo gezond als een visch! Waarom wa,s je dan gister niet bij de Veltems? Ik dacht, dat je niet meer van dansen hield! Ik! bewaar me! Dan was het heel onaardig van je om weg te blijven en onverstan dig,ook voegde zij beteekenisyol erbij. Irene Reiclienbach was er, en haar werd het hof gemaakt als nie mand. 'Je weet,, dat je kans hebt. Het. meisje is verrukkelijk, en zoo beschei den voor haar millioenen! De Rei- chenhachs behooren tot je eerste fa milies, de vader staat in hoog aan zien; waarom draal je eigenlijk? Ik wil niet, zei hij kortaf. Maar, Richard! Zij werd rood van schrik. Wat zijn dat nu voor kuren! In het begin van den winter maak jê haar erg het hof en nu op eens geen lust?! Ik was a] zoo blij; in gedachten zag ilc je gezellig ingericht, een lieve, rijke vrouw, je kon heele- maal voor je studies leven! Juffrouw Reichenbach aanbidt ja. en de oude heer zou je graag als zijn schoonzoon zien. Lieve Hemel, ze streelde hem weer over de wangen en zag hem met voldoening aan ik ben toch ook trolsch op je! Zooveel talent als jij hebt! Richard, ik zal je ds volgende week met Irene Reichenbach samen invileeren, heel alleen, dan heb je de prachtigste gelegenheid, je verzuim weer goed te maken. Doe dat niet, ik hou niet van haar. Hij keek somher voor zich uit en beet op zijn snor.. Vol ontzetting richtte zij zich op en sloeg de bevende handen in elkaar. Nu. nu ik de zaak zoo mooi' in orde gemaakt en zóóveel ervoor heb ge daan?! Je bent een afschuwelijk mensch, koppig als een kind! Wees toch niet zoo dwaas, je leeft en leeft van den eenen dag in den anderen en verteert, je moederlijk erfdeel Dat is binnenkort op, lachte hij. Wat dan? Koortsachtig rood van opwinding kwam op haar wangen. Je weet in de verste verte niet, wat er in 't leven allemaal komt kijken! Eerst hebben onze ouders voor je gezorgd, en vanaf je negentiende jaar, vanaf den dag dat wij hen verloren hebben. zorg ik voor je. Tranen kwamen in haar oogen. De I-Iomel weet, dat ik alles en èlleis met de grootste liefde liob gedaan, niemand waakt angstval- liger en i'verzuchtiger over je talen ten, maar maar Zeg dat nu niet, Susi! Ja, je bent heel lief voor me, en ik ben je ook erg dankbaar! Hij kuste haar. Maar kijk eens. ik wil je toeh niet eeuwig moe dertje over me laten speten, ik wil toch nu ook eens één keer doen, wat ik w:l. Zij zag hem met verbaasde, open gespalkte oogen aan. Als men zich zijn geheele leven heeft laten leiden en altijd onzelfstandig was en nu opeens! Ongeduldig sprong hij op. Dan krijgt men er eenmaal genoeg van! Ik mag 'niet, ik wil niet altijd jouw speelgoed zijn. de marionet, die jij aan de touw tjes trekt, zooals jij wil. Ik bedank jel Ik neem juffrouw Reichenbach niet, ik doe, wat ilc wil en laat nne nu met rust. Opgewonden liep hij heen en weer. Richard, niet zoo hard! Richard, mijn zenuwen 1 O pardonl Ik, heb .óók zenuwen. zei hij gedwongen kalm en ging weer zitten; maar op een stoel, niet op het rustbed. Heb je aan een ander je woord gegeven? Zijn zuster leunde op haar ellebogen en keek haar broer met lialf- toegeknepan oogen vragend aan. Ri chard, Richard, ben je weer verliefd? Het is verschrikkelijk! Zij haalde haai' zakdoek te voorschijn en begon harts tochtelijk te huilen. Hij bewoog zich niet, hij zat als aan zijn stoel genageld. Minuten gingen voorbij. Eindelijk mompelde hij: Ik hoü niet van haar. Ik wil alleen uit liefde trouwen. Zij lachte luid, midden onder haar tranen door; haar lach klonk schel en onaangenaam. Liefde?! Mijn beste jongen. Karei en ik zijn ook niet uit liefde getrouwd! Dat komt wel als je getrouwd ben. die verliefdheidjes hou den tóch geen stand. Je bent net een kind, Richard! Liefde?! Zij liaaldje de schouders op en from melde haar zakdoek ineen. Natuurlijk, wij hebben elkaar lief. Karei en ik natuurlijk maar zooals jij het je voorstelt, zoo is het huwelijk niet. Ar tiestengrillen !De hoofdzaak is, dat mc.i zich niet behoeft te bekrimpen, en zich al het gcv. nschto comfort ver schaffen kan. Denk cons aa, wat heb je eraan, al hoü ja nóg zooveel van een vrouw, als jc haar later niet te eten kunt geven?! En dan komen er kinderen en alle nioy-lijke moeilijkhe den! De gedachte alleen al, dat het met jou dien weg op zou gaan, doet me huiveren. Hij was bleek geworden en liet het hoofd op de horst zinken, v.eidra hic-f hij het échter wilskrachtig weer op. Ilc zal werken. Mijn hoek moét toch ééns klaar komen en en dan heb ik al verscheiden schetsen ver kocht; als ik goed doorwerk, maak ik per jaar meer dan één olieverfschilde rij af. Pianolessen van 1 mark behoef ik daarom nog niet te geven! Hij lachte kort en nerveus en streek zich over het voorhoofd. k Je bent gek, riep ze boos en wierp brusk do voeten van het rustbed. Ik hoop dat je geen domheid zult be gaan! Ach, Karei, toe, doe dl© deur dicht. Kom er in of ga er uit; dat is veflschrikkelijk, zoo op den

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 7