Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 5 Mei 1902. Ne. 5781 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beduit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is vee doch niet genoeg. Elke winkelier, elke handelaar, zijn belang begrijpen de, moet zich aansluiten. De contri butie bedraagt slechts 1 2.50, terwij cle voordooien groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de heeren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en If. "Ph. de Kanter, Spaarne 94, wel ke gratis advies in handelszaken ge ven aan de leden en voor hen gratis optreden in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5% be rekend. Bankiers dier vereenigins znn de heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Allo brieven of aanvragen (ook op gaven voor liet lidmaatschap) moe. n gericht worden aan het bureau der vereeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is, H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen GO cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit '^teald worden aan hot bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in hét afgeloo- pen jaar verstrekt. In Maart en April zijn 45 vorderingen tot een bedrag van 2021.19' betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim dor Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, builen de stad in te vorderen, niet worden behan deld, tenzij porto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der Vereeniging Is ge vestigd 22 Lange Begijnestraat en is geopend iederen werkdag van 's mor gens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 uur nam. Zij, die nu reeds toetreden als lid, der Haarlemsche HandMsvereeniging voor liet vereenigingsjaar 1902—03. ge nieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten van een gewoon lid. Officieele Berichten. Bij do inschrijving moet door de Gehuwden worden vertoond hunne Trouwakte. In herinnering wordt gebracht, dat als ingezetenen worden beschouwd, met betrekking tot de toepassing der Schutterij-wet: Alle Nederlanders, binnen deze gemeene hun gewoon verblijf houden de, b. Alle vreemdelingen, binnen deze gemeente wonende, die hun voorne men, om zich alhier te vestigen, zul len hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Zullende zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf hou den, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn, binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij bestaat; terwijl eindelijk allen, die uithoofde van hunnen ouderdom 'n de termen der inschrijving vallen, zonder onderscheid of zij redenen tot uitsluiting -of vrijstelling hebben of niet-, verplicht zijn zich te doen in schrijven. Burgemeester en Wethouders noo- dagen hen, die niet geboren zijn 'n deze gemeente uit, zich tijdig te voor zien van hunne geboorte-akte, welke daartoe gratis is te bekomen. De straf gesteld voor hen, die verzuimen zich op den bepaalden tijd1 ter inschrijving aan te geven, bestaat hierin, dat zij ambtshalve door het plaatselijk be stuur ingeschreven, en, vervolgens tot eene geldboete verwezen worden; ter wijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij zullen worden mge- lijfd, indien het zal blijken, dart. er tij dens de verzuimde inschrijving ge-ene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te bunnen aanzien bestonden. Haarlem 1 Mei 1902. iBuirgemetestep efn Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. S t a d s n i e uws BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 29 April jl. aan C. van Schie Zoon verguning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot het pasteuriseeren van melk, waarbij als beweegkracht eene stoommachine met stoomketel van 5 paardenkracht zal worden gebezigd, in het perceel aan d:e Nassau straat No. 22. Haarlem 1 M-ei 1902. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den eersten Mei jl. executoir verklaard voljaars-kohier No. 9 Afd. V op de Fersoneele Belasting dezer Gemeente dienst 1902 op heden aan den ontvan ger der directe belastingen ls ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 2 Med 1902. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOU- RERS van Haarlem, Gezien Z. M. besluit van den 21en Maart 1828 (Staatsblad no. 6) omtrent de Schutterijen: Roepen bij deze op, alle ingezete nen, die op den lsten Januari 1.1., hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen, welke in het jaar 1877 zijn geboren, (waaronder ook begrepen de milicien-verlofgangers), ten einde zich voor de Schutterij te doen in schrijven, waartoe zal worden zitting gehouden ten Raadhuize der gemeen te, (2e Afdeeling) te weten: Op Donderdag 15 Mei 1902, voor hen wier namen aanvangen met een der letters A, B, C, D, E en F; Op Vrijdag 16 Mei 1902, voor hen, wier namen aanvangen met eender letters G, H, I, J en K; Op Zaterdag 17 Mei 1902, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters T., M. N, O, P, Q en R; Op Dinsdag 20 Mei 1902, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters S, T, U, V, W, X, Y en Z, telkeus van des morgens 10 tot des (namiddags 1 uur. 4. Plaatsbepaling van de volgende aarvergadering. 5. De SalarLsquaestie, door den heer D. Janse, van Haarlem, Pauze. 6. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Benoeming eener commissie vol gens art. 13 van het Reglement. 7. Verkiezing van een bestuurslid. Aftreding Janse. (Let vooral op art. 41 van het Reglement). Bespreking der Agenda van de Algern. Verg. te Gouda op Dinsdag 20 Mei 1902. 9. Van een veld, dat op bearbeiding wacht, door den heer J. A. de Lobel, van Haarlem. 10. Sluiting. Met wijziging van de vroegere mededeeling omtrent de da gen van herijk is thans bepaald, dat de hörijk-zittingen zullen plaatsheb ben: 6 Mei. 8—12 uur. Frans Halsstraat, Kermem&rstraat, Ruijsdaelstr., Maer- ten van Heemskerckstraat, en Saen- redara straat. 14 uur. KI everlaan, Jan de Braij- straat, Ostadestraat, Jan Steenstraat, D u venvoordestraat, Spoorwegstraat, Delftstraat en Delftkade, Roosveld- straat,, Gaeflstraat, Assonidtelverlaan, Assen del v erstr aat en Zijlweg. 7 Mei. 812 en 13 uur. Zijlstraat 12 Mei. 812 uur. Brouwersstraat en Pieter Iviesstraat. 14 uur. Oranjestraat en de Glercq- straat. 13 Mei. 8—12 uur. Leidschestraat, Westerstraat en Leidscheplein. 14 uur. Gasthuislaan, Voorzorg- straat en Oranjeboomstraat. 14 Mei. 8—12 uur. Brouwersvaart, en gemeente Schoten. 13 uur. Overige tot heden niet ge noemde buurten. R o si denz-Th dter Coblenz, Het bovengenoemde specialiteiten- Aanbesteding. Vrijdagavond werd door het bestuur der Coöperatieve Bouw- vereeniging ,,Ons Tehuis" alhier, aanbe steed het schilderwerk der voor- en ach tergevels van 74 perceelen van de ver eeniging. Ingekomen waren 18 biljetten, waar van 4 van onwaarde. Ingeschreven hadden de heeren: J. v. d. Wijde, te Haarlem, voor ƒ18.25 op een woonhuis, 22.25 per winkelhuis en 0.80 per ruit. A. Horstmeijer, Haarlem, voor 16.25 per woonhuis, 19.50 per winkelhuis, 0.50 per ruit. L. E. Kenselaar, Haarlem, 20 per woonhuis, 24 per winkelhuis, 0.70 per ruit; E, Mobron, Amsterdam, voor 23 per woonhuis, 25 per winkelhuis; 0.65 per ruit. H. Schenk, Haarlem, voor 19 per woonhuis; 21 per 9 inkelhuis en 0.70 per ruit; J. II. C. Dekker en Zn., Amsterdam, voor 17.50 per woonhuis; 21.75 per win kelhuis en 0.80 per ruit; J. Gieling, Haarlem, voor 19 per woonhuis, 25 per winkelhuis en ƒ0.45 per ruit; C. Groet, te Haarlem, voor 19.30 per woonhuis, 27 per winkelhuis en 0. per ruit; A. Rooyers, Haarlem, voor 19.75 per woonhuis, 22 per winkelhuis en 0.60 per ruit; J. Misset te Haarlem, voor 23 per woonhuis, 28 per winkelhuis, en 0.70 per ruit; S. Golsteen te Haarlem, voor 19.73 per woonhuis, 24.25 per winkelhuis en 0.70 per ruit; A, de Laat, Haarlem, voor 21.15 per woonhuis, 21.15 per winkelhuis en 0.45 per ruit; .7. Minke, Amsterdam, voor 15 per woonhuis, 18 per winkelhuis en 0.50 per ruit; W. J. v. d. Ham te Haarlem, voor 18 per woonhuis, 22 per winkelhuis en 0.70 per ruit. Heden ia de drinkhal we- i opengesteld. Dit lief en eigenaardig gebouwtje, (inwendig dezen winter geheel ge restaureerd en geschilderd) gelegen tegenover de parkzijde van het Bron gebouw, bi edit die gelegenheid, liet Haarlemmer Staalwater uit de Wi 1 hei- mi nabr on, zooals deze het oplevert, te gebruiken. Gelegen op een scliad'uwrijk plekje, trekt d'e hal menigen bezoeker niet al leen. maar eveneens zoeken velen er heil door gebruik van dat water, dat zulk eene groote therapeutische waar de bezit. Aan die abonné's van het Bronge bouw wordt dlit water op vertoon van hunne abonnementskaart verstrekt, terwiii min- of onvermogenden op een bewijs van hun geneesheer dat even eens gratis kunnen bekomen. Voor de goede controle verzoekt de directie beleefd', de abonnementskaart te toohen. De 12e Algemeene Verga dering van R. K. Bijzondere Onder wijzers zal hier ter stede gehouden worden op Hemelvaartsdag, Donder dag 8 Mei a.s., in liet Café-Restaurant Neuf, Groote Houtstraat hij de Groote Houtpoort. De agenda bevat de volgende puu- ten: 1. Opening der Vergadering te hall elf precies. Lezing der Notulen. Mededeelingen van liet Bestuur. 2. Jaarverslag van den lsten Secre taris. 3. Gelegenheid tot liet doen van me dedeelingen (Rondvraag). Velser. Vanaf 1 Mei 1902, zul het telegraaf kantoor der Holl. IJzeren Spoorweg- Mij., op Zon- en feestdagen geopend zijn. te Velsen van vm. 7.308.30, na- midd. van 12.30—1.30 uur, te Sant poort van nain. 12.301.30 uur. De inschrijving van de schutterij dezer gemeente zal plaats hebben op Donderdag 22 Mei a.s. ten Raadhuize Dit jaar zullen zich voor de inschrij ving moeten aanmelden, de personen geboren in 1877. Binnenland. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de rechtsweten schap afgelegd door den heer A. P. J. M. van Gils. Leiden. Bevorderd tot arts de heer J. Sillevis. De proef op tie som. Evenals in meer andere .steden met nieuwe wijken, heeft ook Utrecht een stadsgedeelte, waar haast evenveel windwijzers in de lucht steken als er huizen zijn. De Utnechtsche berichtgever dier toegenomen van 1 korps met 7016 Korpsen en Buitenposten. 15226 Officieren en Employe's (d.w. z. personen, die al hun tijd wijden aan den arbeid van liet Leger). 41865 Plaatselijke Officieren (d. w. personen, die terwijl zij een betrek king belcleeden in de maatschappij, al hun vrijen tijd besteden in den dienst van het Leger des Heils). Het Leger des Heils ia werkzaam in 46 landen en koloniën, brengt het Evangelie in 31 talen, en geeft 59 ver schillende week- en maandbladen uit in 22 talen, waarvan de gezamenlijke wekelijksche oplaag 1064116 exempla ren bedraagt. Het Leger telt: 600 Maatschappelijke inrichtingen, waarin 33000 persone opname vinden. 2274 Officieren en Employe's werk zaam in de Maatschappelijke Inrich tingen. In de gezamenlijke Reddingshuizen voor gevallen vrouwen is plaats voor 5000. In de gezamenlijke Tehuizen voor ontslagen gevangenen is plaats voor 1500 personen. In 1901 werden in de Toevlucliten 3946533 nachtverblijven verstrekt en 6136732 maaltijden. Wat aangaat de statistiek van Ne derland zelf, zijn wij in vijftien jaren ofïicie- iren tot 85 korpsen en buitenposten, 27 imatschappelijke instellingen en 315 officieren, maatschappelijke officie ren en employé's, terwijl wij onze sol daten bij duizenden tellen en onze vrienden bij tienduizenden. Bijdragen kunnen worden gezo-n-den. aan Konunandant U. Cosondey, Dam straat 20. Wie er prijs op stellen of belang bij hebben om te weten van waar de wind waait, ziet men d)an ook des morgens op het nog niet met huizen bebouwde land een natten vinger in de lucht steken, en men kan dan niet zeldlen de opmerking hooren, dat er nu onder al die windtwijzers niet één is, die den wind) aankondigt van dienzelfden kant, waar de natte vinger koud geworden aisen dat kan toch niet missen. Naar men verneemt zal den kolonel Staal, commandant van het Ie regi ment infanterie, bij zijne eventueel» benoeming tot secretaris-generaal van het Departement van Oorlog, die rang van generaal-majoor toegekend wor den. Wordt hij tot eerstgemeldfe be- gezelschap, dat op 't oogenblik een trekking geroepen, dan zal het niet de tocht maakt door oub land en overal eerste maal zijn, dat dte functie van veel succes inoogst. zal a.s. Zondag avond hier ter stedle in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging eene uitvoe ring geven en hoopt daarmede zich een gunstige reputatie te verwerven, met het oog op de vele uitvoeringen, welke d'it gezelschap het volgend sei zoen hier za.1 komen geven. Deze voorstelling strekt dus tot ken nismaking; is een voorproefje, maar een. dat ongetwijfeld in den smaak zal vallen. Want moeite noch kosten zijn ontzien om een geheel daar te stellen, dat mooi en vol afwisseling is. Aan die acrobatiek en athletiek, aan humoristische voordlrachten, uitmun tend door beschaafden toon, aan in ternationale dansen, en aan Fransche, Du'it.sehe en Hoïlandsche liederen, is een groot gedeelte van het keurige programma gewijd. Voegt men daar bij dlat de monteering der verschillen de nummers schitterend zal zijn en een groot orchest de vooretelling zal op luisteren, dan kan men eenigiszins na gaan dat den bezoekers dier Sociëteit Vereeniging op Zondagavond een avond vol genot wacht. Daar bovendien de prijzen zoodanig gesteld zijn. d'at zij binnen een iedeas bereik liggen, laat het voorzeker geen twijfel of velen zullen Zondagavond hunne schreden naar de concertzaal richten, om d'aar te genieten van eene voorstelling, waaraan zeer veel zorg secretaris-ge!neraalthans nog be kleed door een burgerlijk staatsambte naar, aan een militair wordit opgedra gen. Gedurende vele jaren werd dat ambt vervuld door nu wijlen den ge neraal-majoor hoofdintendant Harden- berg. 'fc Rijksmuseum te Amsterdam krijgt een fraai klokken spel, aikumsiig uit Arnemuiden: vier-en- twintig klokken. Over de mooie Hemony-klokken, die er ongebruikt hingen, ontfermde zich het Rijk, dat ze voor bovenvermeld doel aanwendde. Het carillon was in deerniswaardigen toestand, geheel verwaarloosd; sommige klokken waren zoo goed als onbruikbaar, zoodat ze door nieuwe moesten worden vervangen. De firma Petit en Fritsen, de opvol gers van Hemony, te Aarle-Rixtel, in Bra bant, heelt het spel in orde gebracht. Er werden eenige klokken bijgegoten en an dere opnieuw gestemd. Dat stemmen geschiedt door een wei nig uitboren, wat met veel zorg en nauw keurigheid moet geschieden, daar de klok anders licht bedorven wordt. Inden Hout. Ie muziekuitvoering, op Zondag 4 Mei 1902, des nam. te 2^ uur, door het Ilaarlemsch Muziekcorps. Dir. luik- kapelmeester C. P. W. Kriens, 1. Marche des Nations, Favan; 2. Ouverture „Le Domino noir", Auber; 3. Espana Walzer, Waldteufel; 4. Fan- taisie diu Ballet Excelsior, Alarenco- 5. Ouverture „Stradella". Fiotow; 6 Menuetto célèbre, Pad/erewsky; 7. Fan- taisie die l'operett© „Madam© Angot" Lecocq. Miss Hobbs en 's Nachts. Zon dagavond wacht ons een werkelijk genot Mevrouw Marie van Eijsden—Vink zal in den Schouwburg alhier optreden in het successtuk van dezen winter „Miss Hobbs", het geestig geschreven blijspel van den bekenden humorist Jerome. K. Jerome, schrijver van „Three man in a boat" en ettelijke andere welgeslaagde pittige vertellingen. Wat meer te bewonderen is in deze gevierde actrice, haar beschaafd spel of haar schitterende toiletten-keuze, we zouden het niet kunnen zeggen. Hier zal evenals op haar eere-avond te Rotterdam worden nagegeven het aar dige blijspel van onzen vroegeren stadge noot Willem Schflrmann ,,'s Nachts". Dit stukje van den nog jongen schrij ver werd door de pers zeer gunstig ont vangen, is geheel geschreven voor en opgedragen aan de gevierde tooneel- speelster, die er dan ook luide door een geestdriftig publiek in werd toegejuicht. Wij hopen en verwachten, dat dit uitstekende gezelschap ook hier door een talrijk opgekomen publiek zal worden ontvangen. De afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond verga dert op Maandag 5 Mei 1902, des avonds half negen uur, in het Bondsgebouw. ter behandeling der begrooting voor 1902— 1903. Verder worden uitgebracht de ver slagen der commissiën. Verbetering. Tot ons leedwe zen is in ons blad abusievelijk ver meld, dat het jubileum van den heer Blankenstein aan de Centrale Werk plaats 2 Juni is. Dit moet zijn 7 Mei, a.s. week Woensdag dus. Uit de Omstreken. Zanövoort. Tot afgevaardigd^ voor de a.s. Al gemeene Vergadering van „Het Witte Kruis" is gekozen tde lieer Dr. C, A. Gerke en tot 2den afgevaardigde de heer J. Be eek man. Prijsvragen. Bij den secretaris van den Senaat der Universiteit van Amsterdam zijn op de door de Faculteit van Geneeskunde in 1901 uitgeschreven prijsvraag: „de Facul teit verlangt een onderzoek naar aanleg, vorm en uitbreiding van klieren en lymphuoduli in den oesophagus van den menscli. Daarnaast zijn vergelijkende on derzoekingen bij apen, het geheel of een gedeelte dezer vraag betreffend, wenscht doch niet noodzakelijk. Bij de beantwoording wordt overlegging van microscopische praeparaten verzocht", drie antwoorden ingekomen met de na volgende motto's: lo. Non omnium dierum sol occidit. 2o. Natura sion facit saltus. 3o. Die Wissenschaft ist ewig ihrem Quell, nicht begrentzt in Zelt und Raum in ihrer Wirksamheit, unermess- lich in ihrem Umfang, endlos in ihrer Aufgabe und unerreichbar in ihrem Ziele. C. E. v. Baer. Een Ba«lcourant. Verschenen is het eerste nummer van den eersten jaargang van den „Gidls d/3 r vermakelijk heden voor Scheveningen en omgeving". Deze gid's zal geregeld bevatten die programma's van de verschillende ver makelijkheden. lijst der vreemdielim, gen. baditarieven. opgaven, van be zienswaardigheden. enz. enz., terwijl de redactie zich voorstelt dagelijks eenige aantrekkelijke lectuur ten beste te geven. Het verschijnt dagelijks van 1 Mei 30 Sept. en wordt verspreid te Sche veningen. 's Gravenhage, en in de voornaamste nlaatse.n, gelegen aan de lijnen van de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen en Holl. IJzeren Spoorw.-Mij; is tevens op aanvraag kosteloos vekrijgbaar aan d'e Infor- matiebureaux dier S.S. te Amsterdam (Heerongracht), Den Haag (Plaats) en Rotterdam (Noordblaak.) Het spreekt van zelf, dat zoolang het. badseizoen nog niet is geopend, eenige rubrieken nog achterwege zijn gelaten, welke betrekking hebben op het badbedlrijf en vreemdieltegenbe zoek. Leger des Heils Men schrijft ons: De aanstaande week van Zelfverloo chening van het Leger des Heils hier te lande, zal plaats hebben van 11 tot en met 17 Mei. In verband met die zelfveriooche- ningsaanvrage zal een Week van Dankzegging worden gehouden van 4 tot 11 Mei naar aanleiding van het Vijftienjarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland. Het Leger des Heils telt thans over de geheele wereld: zich gestadig uit De patroons hebben met groots meerderheid besloten de eischen der stakers niet in te willigen en dat ter hunner kennis gebracht. Intusschen heeft de patroon van een bouwwerk aan het Bezuidenhout den eisch der stakers ingewilligd. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 eents per regel. Voor de vrouw. Mejuffrouw Petronella van Jaars- \eld te Maassluis heeft ook haren lof willen mededeelen omtrent een» be handeling, die Zij gevolgdi heeft Deze behandeling vervult lederen dag to tale genezingen in de gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasüié- nie, algc-meene verzwakking ön rheu- matiek. Men moet opmerken dat bij na al de vrouwen die aan bijzondere storingen lijdleu, bloedarmoedig zijn, bij gevolg een arm bloed' hebben. In dien door do behandeling waarvan hier sprake is, de bloedarmoede be streden en overwonnen kan warden, bestaat, er kana de onregelmatigheid jn de wc-rkingen van het vrouwelijk lichaam te genezen. Inderdaad, als men een rijk en krachtig bloed zal be zitten. zal men tegen vele ziekten ge wapend zijn. Dit resultaat kan ver kregen worden door die Pink Pillen van Dr. Williams. Het is dbor de herstelling van het Schadevergoedingen. Nader meldt men: Flet is aan de staatscommissie voor de Zuid-A f rikaamscWe schadevergoe dingen gebleken, dat een groot aantal der in hare banden gestelde aanvra gen geen genoegzame gegevens bevat ten om die aanvragen volkomen nauwkeurig 'te kunnen beoordeelen. De staatscommissie heeft daarom aan alle aanvragers zondier onderscheid eene vragenlijst ter beantwoording toegezonden en daarbij verzocht, haar in haar streven om de zaak der scha devergoedingen zoo spoedig mogelijk te regelen, behulpzaam te zijn door t antwoord uiterlijk 8 dagen na ont vangst dier lijst in te zenden. Zij die, wegens .onvoflleidighieid of wijziging van het door hen bij hunne aanvraag opgegeveu adres, de bedoelde lijst niet mochten ontvangen, kunnen zich, blijkens eene aankondiging in de Nederlandsche Staatscourant, als nog schriftelijk met verzoek om toe zending daarvan wenden tot den se cretaris den* staatscommissie, jh<r. mr. F. Beelaerts van Blokland, aan diiens bureau, Binnenhof 3, te 's Graven hage. In de vlammen. De brand, die te Broek in Water land woedde, heeft een gedeelte van idit typisch© dorp van gedaante doen veranderen. Vroeger prijkten daar een reeks ftrotsche gebouwen, getui gende van den rijkdom der bezitters die meermalen vorstelijke bezoekers in hun woningen ontvingen, 't Was op het gedeelte van Broek in Water land, waar nu de huizen in de asch werden gelegd dat burgemeester Harmen Bakker (maii-e) keizer Napo leon ontving, kort voor diens tocht naar Rusland'. In den zomer van 1814 hadden de heeren Harmen Bakker en notaris Gerrit de Ruyter (welke laatste ook op die plok woonde) de eer, koning Wil lem I met den Tsaar van Rusland op bezoek te ontvangen, en H. M. de Ko ningin met den Kroonprins van Prui sen, benevens haar zoons, en eenige andere Duitsche vorsten. Bij den jongsten brand zijn nogal schilderijen in de vlammen opgegaan, en daaronder twge van Rembrandt. Ongeveer 20 doeken echter zijn gered. Mej. JAARSVELD, volgens portoet, bloed' dat zwak geworden was dat Juf frouw Detronella van Jaarsveld bare gezondheid heeft kunnen herstellen. Sedtert geruimen tijd, zoo schrijft zij, was ik lijdende aan hoofdpijn, misse lijklieid en duizeligheid. Niet een ga neusmiddel mocht mij verlichting ger ven, zulks bekwam ik eerst nadat ik mij aan de behandeling d'er Pink Pil den onderworpen lveb. Langzamer hand deed zich eene verbetering voor, d'ie bij eenige volharding in de behan deling van lieverlede toenam. Mijne gezondheid herstelde zich geheel en al. Hoevele vrouwen ziet men niet aan. diergelijke ziekten lijden? Hoevele zijn er niet die niet weten dat de behande-' ling der Pink Pillen werkdadig is in diergelijke gevallen? Dat zij dus weten dat de Pink Pillen voor hen eene kost bare verlichting kunnen zijn, zoowot gedurende hunne jeugd' als wanneer zij op meer "©vorderden leeftijd zul len zijn. Mien geve echter wel acht dat men niet bedrogen word», want gelijk alle goed» zaken worden de Pink Pillen ook reed's op schandelijke wijze na gemaakt, die alleen dbn uiterlijken schijn bobben van die echte, maar het innerlijke is niets waard, dat wil zeg. gen datgene wat de heilzame en gene, zendt» werking bezit.. Verschaft U dus alleen die Ptek Pillen bij die depot-hou- diors, dSe ondier die attesten vermeld worden en zoo gij twijfelt, bestelt za rechtstreeks bij dien lieer Snabilié, dien Iloofddepothoudtr. Prijs 1.75 die doos, 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothou- der voor Nederland' en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER v. d. HULL, Drogerijen, 28 Jan» straat. Een veteraan aan den dijk. Onder dit opschrift lezen we in, den Politiegids: „De 70-jarige gemeenten veld wach ter P. de Drijver, te Made en Drim- melen, is na 31 dienstjaren door den raadi di»r gemeente gepensionneerd metvijftig gulden 'sjaa/rs. Zóó wordt in den jare 1902 gezorgd voor onze veteranen in een welvarende ge meente van meer dan 3700 inwoners, zóó zien de „kleine luyden" bij de po litie hun belangen verzorgd, als hun levensavond is aangebroken en de oogen moe on de leden stram zijn ge worden- Nog geen heel© guldien wordt hun gegund om hun eindje te halen. Leger en Vloot Militaire pensioenen. De minister van oorlog heeft eene aanschrijving uitgevaardigd, bepa lende, dat, in afwachting van het in werking treden der nieuwe Pensioen wet, die in de Tweede Kamer is aan genomen en naar de Minister ver trouwt ook de goedkeuring van d'e Eerste Kamer zal verwerven, geene voordrachten tot ontslag of pension- neering meer moeten worden inge zonden betreffende officieren, onder- officienen en minderen, die volgens de nieuwe wet onder gunstiger bepa lingen zouden komen te vallen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND Het aantal stakende opperlieden en metselaars te 's Gravenhage breidt pl^ajA. ^rootó ïïSoutétr&at Belast zich met het als nieuw schoonmaken van verweerde gra vuren, het vergulden van spiegel en schilderijlijsten, het verzilveren, polijsten en facetteeren van spie gelglazen enz. enz. Letteren en Kunst. Xavier de Montépin. f Te Parijs is op 78-jarigen leeftijd overleden de bekende romanschrijver Xavier Armand Comte de Montépin. Peter Benoit. Vele Nederlanders hebben hier of in Antwerpen al eens die gelegenheid ge had om uitvoeringen bij te wonen van liet een of ander werk van den groo- ten Antwerpschen toonkunstenaar Pe ter Benoit Een eigenaardigheid van hem. welke misschien aan dé verbrei ding van zijn roem geschaad heeft, was. schrijft het „Nbl. v. dt Boekh.' d'at hij het eigendomsrecht zijner stuk. ken nooit wilde afstaan, bij gevolg waarvan in zijn nalatenschap een be langrijke hoeveelheid' kopij van. onuit gegeven werk gevonden is. De erfge- namen van dien componist houden zich nu onder toezicht vanieen zijner beste

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5