PREDIKBEORTEN leerlingen. bezig met het. uitgeven daarvan, en zijn met „De Nederland- sche Boekhandel" te Antwerpen over eengekomen. het verspreiden der rc-.dls afgedrukt:- toonwerken in Nederland te bevorderen. Deze firma zond aan genoemd blad een qatalogus. bevat tende een twintigtal liederen en mu ziek .-tuk kern: voor piano, alsook de par tituren van vier bekend" oratoria Daar met kracht aan de uitgave ge werkt wordt, kan men in betrekkelijk korten tijd die verschijning der nog in handschrift achtergebleven stukken verwachten. Rechtzaken. Schade vergoed f ng. Door de Amsterdamsche rechtbank werd vonnis gewezen in do navolgen de zaak: In den loop van het jaar 1900 viel te Alkmaar een meisje uit een spoor, wegcoupé, waarvan het portier niet behoorlijk gesloten was. Zij verwond de zich bij dien val ernstig aan het hoofd, de ledematen en aan dó wer velkolom. De gewonde wend in het ziekenhuis te Alkmaar verpleegd, waar hare wonden genazen, doch waar zij niet herstelde van de gevolgen der be schadiging van hare wervelkolom, die haar het loopen moeilijk maakte en haar geheelen psychischen toestand drukte. De vader van het gewonde meisje, aan onderwijzer ten plattelande van Nnord-Holland, sprak de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap in rechten aan en vroeg voor zijne dochter die door den val en de beleediging van het ruggemerg blijvend hulpbehoevend on psychisch zwak geworden was, en niet in staat om die modezaak te drij ven. waarvoor zij was opgeleid, een j^jrlijksche schadevergoeding van Namens de Holl. Spoorweg-Maat schappij was hiertegen aangevoerd, dat. volgens door haar ingewonnen me disch advies, de toestand van het meisje aanmerkelijk zou kunnen ver beteren door een doelmatige orf.hopae- dische behandeling, welke de patiënte in staat zou stellen om aan haar plan. om een modezaak te drijven, gevolg te geven. De H. IJ. S. M. hood, de geëischfe jaarlijksche schadeloosstel ling overdreven achtende, een jaarlijk sche vergoeding van ruim 900 gulden aan. om de kosten dier orthopaèdische behandeling .aanschaffing van de nou- dige werktuigen enz te dragen Do vader van het meisje had daarmede echter geen genoegen genomen Overeenkomstig de conclusie van het O. M. beslii&fe de rechtbank d'af aan deskundigen drie geneeskundigen bij net vonnis benoemd de vragi 11 zul len worden voorgelegd., of dB mank- heidl, de misvorming en de psvrliisclie zwakte van blij venden aard zulten zijn ook bij behoorlijke deskundige of r>r- thopaedische behandtelin^ en of dlle afwijkingen op den. duur aan het meisje het ^--ven van een modezaak zullen onmogelijk maken Gemengd Nieuws. De Weensche correspondent vau de N. R. Ct. schrijft: Het rijksbureau voor arbeidsstatis- tiëk heeft verslag uitgebracht over die werkstakingen in 1900. Uit een ver gelijkende tabel van 1894 tot 1900 krij gen wij het volgende overzicht over de werkstakingen Ver zuimde arbeids dagen 795416 300348 899939 368098 323619 1029937 3483963 Percen tage r- co oi co co co cn> t-oooci cl Oi oi" \fï es of cf r-f co co ia co co 1 1 Stakende arbeiders 67061 28652 I 66234 38467 1 39658 54763 105128 Rubrieken en werk plaatsen (M as in o co !-- CS l.O 110 CC O jncojjMoocoo Werk- I stuking oi cs m co xft T-i co n oSco co h -Jincot-aocio - r. r. r. - a K X X X CO C 3 De meeste stakingen in die 7 jaren hadden in Bohemen plaats en bedroe gen 36 pet. De aanzienlijke vermeer dering van werkstakers in 1900 was een gevolg van de groote staking in de kolenmijnen. De meeste stakingen waren in de weel-nijverheid voorgeko men daarna kwamen die in de kolen mijnen. Van de 1003 fabrieken en werkplaatsen waarin gestaakt was, behoorden er 523 tot de groote indus trie. De gemiddelde duur van al die werkstakingen was li dagen. Toi de oorzaken der werkstaking behoorden meestal ontevredenheid ni-.-t de Ioonen. Deze kwam 817 maai voor en bedroeg 45b pet., daarop volgden geschillen over het gedaan geven van arbeiders* wat 360 maal gebeurde; verdere rede nen waren loonsverlagingen, ontevre denheid met het reglement on geschil len over verlenging van den arbeids tijd. Van de werkstakingen werden erin 1900 20.13 net. met voi ii suc ces bekroond. 44.89 pet. haddjn slechts een gedeeltelijk succes en bs n pen vruchteloos af. li die 7 jaren werd in 1016 °-evallen verhooging van loon door middel van staking en Tn 522 gevallen een verkorting van den arbeidsduur verkregen. In 116 gevallen moesten de fabrieken wegens staking stil gezet worden. In 1900 werden bij 303 stakingen 92 arbeiders ontsla gen. Tengevolge van stakingen wer den in 19Ö0 331 arbeiders in hechtenis genomen en 597 gestraft, In Uitgevallen werden de werklus tige arbefders door de stakers gedwon gen van den arbeid af te zien Ten slotte werden in 1900 58 fabrieken en Werkplaatsen met een person cc van 5324 arbeiders geböfcot. Hoofdredenen waren het vïeren van den eersten Mei en de solidtariteit der werkgevers te genover hun volk. Engeland beoordeeld. Het „New-York Journal of Commerce, een orgaan aan welks oordeel men in ntimen kring waarde pleegt te Hechten,1 heeft eene beschouwing gewijd aan den tegenwoordigen toestand van Groot-Brit- tannié, waarin men leest: „Engeland is nog altijd het eerste nij- verhcidsland der wereld, evenzeer als de groote zeemogendheid. „Noch in de ontwikkeling van de Ver- eenigde Staten, noch in die van Duitsch- land, ligt eenige aanduiding, dat Enge land zal worden verdreven van de zee. of van de wereldmarkten; voortaan ech ter heeft Engeland niet meer de wereld voor zich alléén; zij moet haar deelen met twee machtige concurrenten." Wat Engeland hoofdzakelijk in zijn nadeel heeft, zijn, volgens het Journal, de verouderde inrichting zijner fabrie ken, het verzet van de werkliedenklasse tegen de arbeidbesparende uitvindingen, en de langzaamheid, waarmede vaak gewerkt wordt. „Dat alles kan verbeterd worden. Er is kapitaal voor noodig, en ondernemingsgeest. Het kapitaal bezit Engeland stellig; en dat het den onder nemingsgeest zou verloren hebben, kun nen wij niet denkenEr zijn in En geland heel wat fabrieken te herbouwen; het toepassen van automatische machi nerieën moet worden uitgebreid, en de werklieden zullen hebben te leeren dat de reden waarom in de Vereenigde Sta^ ten de loonen beter zijn. deze is. dat de Amerikaansche werkman méér werk le vert dan de Engelsche. Ziet men dit in Engeland in. dan zal men er bemerken, dat dat land nog altijd eene zéér groote plaats kan innemen op de neutrale mark ten, en eene eerste plaats op de zee". Ongeval. In het gebouw van de Algemeene Fono- graafmaatschappij te Crefeld brak Zater dag brand uit. Door neerstortende bal ken werden twee werklieden zwaarge wond. Een nattige Tinding! In het Crystal Palace bij Londen is thans een motorwagen te bezichtigen die moord en verderf kan verspreiden niet onder degenene die hem nabij komen, maar ook op verren afstand. Hij heeft den vorm van een. reusachti- gen schildpad of van een omgekeerd pantserschip. De lengte is 9, de hoog te 3, de breedle2.5 meter en het ge heel is bedekt met stelen. platen van 6 millimeter, die geen geweerkogels doorlaten. Van binnen is hij voorzien van een lichtwerper, twee pompoms en twee maxim-kanonnen, en er is plaats voor 10.000 projectielen en 20 arteleristen. Vier man zijn echter voldoende voor de bediening van de ze rijdende vesting, terwijl een vijfde als voerman dienst doet De stuur- kracht wordt geleverd door een Daim- Lermotor met 4 cylinders en 16 paar- dëkr achten en er is ruimte voor pe troleum als brandstof voor 200 Eng. mijten. Deze pantserwagen, door den bekenden fabrikant F. R. Siimons ont worpen en door Vickers Sons en Max im in 3 jaren vervaardigd, kan zoo wel over spoorwegen als over straat- wogen rijden en is bepaaldelijk voor kustverdediging bestemd. Welk een vernuft, aan vernieling besteed. De clou van de tentoonstelling te San Louis (V.S.) zal bestaan in een groote parapluie, een uitvinding van zekeren mijnheer Schneider, barbier te Chicago. Een toren van 76 meter hoogte en zes meter middellijn vormt (dien stok van d.e pa rapluie, van dien top loopen 32 balei nen aan het einde waarvan een groote waggon hangt. De lading geschiedt heel eenvoudig De parapluie wordt dichtgedaan als een gewone besteedster, waardoor de wagons op een terras bij elkaar komen te staan. Nadat de reizigers (men- kan er 1200 in opnemtn plaats heb ben gevonden, wordt de parapluie ge opend en daarna begint alles in de ronde te draaien, en kunnen de lucht reizigers dó heel© tentoonstelling in oogenschouw nemen. Doo<l of schijndood. Een onderscheid te maken tusschen schijndo-en dood blijft, niettegen staande uj vele middelen, die men er voor meent te hebben, nog altijd een lastig vraagstuk. Al 't mogelijke heeft men beproefd, ten laatste zelfs ook de Röntgenstralen, die inderdaad een goed mid.dol schijnen te zijn. Maar 'vaak kunnen zij niet toegepast wor den, omdat er een kostbaar toestel voor vereischt wordt. 'Nu heeft dr. Icard uit Marseille een middel gevon den. dat goed schijnt te werken. Hij wende de bekende kleurstof fluorescin aan. Geen stof kan door 't lichaam opgenomen en verder verbreid worden, als niet de omioop der lichaamsvoch ten in werking is. Een oplossing van fluorescin. zooals zij door dr. Icard gebruikt wordt, kleurt nu zoo sterk, dat één gram 45,000 liter water kleu ren kan; deze oplossing is absoluut niet vergiftig. Wordt nu iets daarvan onder du huid van een levend wezen gebracht, don wordt na een paar mi nuien de huid zeer sterk gekleurd en men ziet er uit alsof een acute geel zucht is opgetreden. Do iris van het oog wordt helgroen, de pupil kleiner. Dc tranen, 't speek sel en do urine zijn ook gekleurd en een droppel bloed brengt in een glas water een helgroene kleur teweeg. In een paar uur zijn al deze verschijnse len verdwenen, daar dan 'i fluorescin dóór de nieren is afgescheiden Jammer van het gebruik. Te Grosshesselohe, in Beieren, houden de dorpsbewoners het oude gebruik in eere ooi op plechtige feestdagen, in het bijzonder met Pinksteren, een algemeene vechtpartij aan te richten, waarbij het dikwijls warm kan toegaan, omdat vech tersbazen van heinde en ver toestroo- men. Dit jaar zal het dezen echter niet zoo glad zitten. De Münchener Allge- meine Ztg." maakt namelijk de volgen de mededeeling openbaar: „Wie met Pinksteren in Grosshesselohe mocht wil len gaan plukharen, kan er op rekenen dat de overheid van haren kant reeds maatregelen genomen heeft. De garni zoenscommandant te München heeft last gegeven dat op de beide Pinksterdagen en op Pinkster drie, wegens de bijna, stelselmatige buitensporigheden die op deze dagen te Grosshesselohe voorko men, een afdeeling infanterie in de ka zerne op het Marsveld in gereedheid ge houden zal worden. Deze afdeeling zal zoo noodig met een bij zonderen trein naar Grosshesselohe gedirigeerd wor den." Opzienbarend proces. 't Engelsch. en wei speciaal 't Lon- densch publiek, knijpt zijn handjes sa men van genoegen. Er is wat aau de hand, en de be zoekers van dó publieke tribune komen in grooten getale op. Het hooggerechtshof namelijk te Londen heeft Maandag een aanvang gemaakt met de behandeling van een opzienbarend proces tegen Henry La- bouchère, lid' van het Lagerhuis en eigenaar van het weekblad „Truth", die door lord! Suffield. kamerheer des konings. aangeklaagd werd van smaad en hoon. door middbl van genoemd blad: gepleegd. Labouchère heeft inderdaad lord Suffields handelingen als voorzitter van de Article Club herhaaldelijk ge- crïtiseerd en van die clubs sprekende ook het woord „oplichterij" gebezigd, waarvoor hij thans vervolgd wordt. Men ziet 'i. hooggeplaatste man nen. parlemensleden voor die recht bank. Wie weet hoe kort 't nog maar du ren zal en men klaagt, mannen, die nog booger -eplaaist zijn, aan. En dan zijn er wel een paar die vlug aan de beurt komen. Braadpaniek. In een groote sigarenfabriek te Phila delphia waar zeshonderd meisjes werk ten is een verschrikkelijke paniek ont staan tengevolge van een valsch brand alarm. De meisjes renden als dollen naar de trappen, vechtende, bijtende en krab bende. Velen werden de kleederen van het lichaam gescheurd. Enkelen spron gen zelfs in wilden schrik uit de ramen. Acht meisjes zijn omgekomen, twintig ernstig gewond. Een doofstomme jongen, wiens hand tusschen de lift beklemd was geraakt en die hevig bloedende naar een groep meisjes toeliep, gaf aanleiding tot het valsch alarm. Gedold is znlk een schoone zaak Over het geduld der Utrechtenaren schrijft men aan de „Frankfurter Ztg".: Men gaf dien avond een opera van Wagner, en hierbij kon iedereen zich overtuigen, welke schoone dingen moge lijk zijn, wanneer echte kunstliefde en Hollandsch geduld samengaan. In den theatercorridor, links in den hoek, staat een, tafeltje; daarom dicht opeengedrongen een menschenmassa. Daar deelt iemand in het zweet zijns aanschijns volgnummers uit. Vier uren later. Een politieagent houdt de wacht voor de deur, die naar het lo ketje van het bespreekbureau leidt. Daar voor staan in rustige afwachting dezelf de menschen van 's morgens. Droppels- gewijze laat de ambtenaar de bezitters der volgnummers door. Ik sprak den be- minnelijken ouden 'heer aan het bureau, die met de kalmte van een mensch die zijn plicht doet, elk biljet afscheurde, stempelde, controleerde, en overreikte. „Dat is een moeilijk werk, wanneer de aandrang zoo groot is," zei ik. „Volstrekt niet", antwoordde hij: „ge- ziet, hoe goed wij alles ingericht heb ben: in een uur kunnen op zijn minst 50 personen worden geholpen." Allen prikkelbaren neurasthenici, die zich voor drukbezette loketten ergeren, zouden wij om kalm le worden willen aanraden, zich in te denken in den ge moedstoestand van den man, die laten wij zeggen nummer 361 heeft. Groote schade. Woensdagnacht is het prachtige hotel Gurnigel, in de Zwitsersche Alpen tus schen Riggisberg en Durrbach, afge brand. Dit weelderige hotel had langza merhand den omvang van een klein dorp. Bad Gurnigel, aangenomen, druk bezocht vooral door de Duilsche geldaris tocratie. Het hoofdgebouw, heerlijk gele gen op een terras, 1155 meter boven de zee, was 150 meter breed en bevatte alleen 200 logeerkamers, badkamers, kantoren, een groot koffiehuis, biljartzalen, con versatiezalen en muziekzalen, waar een vermaarde kapel concerten gaf. En dan waren er vele dépendances, ook om gas ten te herbergen, een keukecgebouw, een gebouw met uilsluitend eetzalen, een ke gelhuis. een aparte bakkerij, een slach terij, een smederij, een stoomwasscherij, een gasfabriek en een electriscke centa- le, glazen galerijen voor de gasten bij sieeht weer, een kerk zelfs, enzoovoort. Er konden 500 logé's worden onderge bracht. De geneeskrachtige bronnen in den omtrek zijn zwavelhoudend. Alles stond nog leeg; er woonden een paar kelners in als huizenbewaarders en er waren schilders bezig. De brand schijnt te zijnontstaan in de kinderafdeeling door het drogen van goed. Alles is afge brand, tot op de kerk en het bronge bouw na. De gebouwen waren verzekerd voor twaalf ton, het mobilair voor 621.000 fr Een maatschappij is eigenares. De schade wordt op ruim 1 millioen ge schat. Fretteeren "t Is ons een telkens wederkeerend genoegen te ontvangen de nieuwe af levering van „De Levende Natuur", die onder redactie staat van E. Hei mans en Jac. P. Tiiijssen. Nu lezen wij er weer een aardig artikel van den heer van Heekaren uit Heerde, over fretteeren. Eerst beschrijft hij het slanke dier, met roomkleurig geel, zacht vel en kleine roode, fonkelende oogjes. Dan deelt, hij iets mede over de jacht: Op dn heide in en bij uitgestrekte dennenbosschen komen we aan plaat sen, waar we weten dat konijnenho len zijn. Al spoedig vinden we een gat of ingang ook „pijp" genaamd, waar konijnen zijn ingegaan, duide lijk te zien aan het spoor of de prent die in de sneeuw is gedrukt. Behoed zaam wordt het terrein in de omge ving verkend of er nog meer zulke pijpen zijn, want van het eigenlijke hol of nestplaats, „bouw" genaamd, loopen gewoonlijk mehrdere pijpen, die als er van ééne zijde gevaar is te duchten, aan de bewoners uitweg tot ontvluchting bieden. De pijpen of loopgraven worden (door de konijnen met de voorpootjes gegraven en het overtollige zand naar buiten gewerkt Ze zijn soms verscheidene meters lang vóór ze toegang geven tot de nestplaats, een ruimte, groot genoeg dat Mevrouw Konijn (de voedster) er hare kinderen warmpjes koestert in het haar of wol dat ze zich zelf te vo ren uit de borst en buik heeft getrok ken, en haar echtgenoot (Rammelaar) tot toekijken er bij kan zitten. Mei overleg of door instinct, a/1 naar dat men er over oordeelt, wordt het nest zóó hoog aangebracht, ctatt het slechts een 20 of 25 cM. van de oppervlakto der heide is, terwijl de piipen steil naalr beneden rijn gegraven, soms meer dan een meter diep. Bij ovcr- vloedigen regen loopt het water wel in de pijp doch kan het nest niet be reiken. Nu we in de maand Januari ons jagershart ophalen, zijn in het nest nog geen zuigelingen en wordt het slechts door de oiuden bewoond, met eenige hunner kinderen van 't vorige jaar, die echter haast even groot en vlug zijn als hun ouders. Nadat we ons overtuigd hebben, hoeveel "gaten er zijn, versperren we die op twee na, door er een weitasch of ander voor werp tegen aan te leggen. De fret wordt uit de kist genomen en in de opening van een der pijpen gezet.. Hoe suf hij gewoonlijk is, dadelijk herleeft hij en komt rijn marternatuur boven, het vooruitzicht op warm levend'bloed doet hem onmiddellijk naar beneden loopen. Mijn vriend en ik staan met geweer klaar, ieder bij een dei- open gelaten pijpen. N/et lang behoeven we te wachten, onder ons hooren we dof gerommel, het vluchten in woeste vaart der inwoners. Ze stuiven als pijlen uit de gaten en paf-paf daar tuimelen er sommige door een welge mikt schot. Een enkele ontkomt, want soms is het terrein van dien aard, dat de konijnen door hunne vlugge wendingen struikgewas of laagten be reiken en het schot zijn doel mist." „Als de konijnen allen zijn „ge sprongen" meit andere woorden, als ze uit vrees voor de fret, d'en bouw al len verlaten hebben, dan keert deze terug naar den uitgang, en het is leuk om te zien hoe verwonderd en door het schelle licht verblind, hij knip- oogend en beteuterd! rond kijkt alsof hij zeggen wilde: ,,'t Is mis geweest, zij waren me te vlug af." Hij wordt dadelijk opgepakt en weer in zijn warm kistje gedaan, waarna we ver der gaan om andere pijpen te zoeken en onzen jachtbuit te vermeerderen. Snoek of baars. In een zekeren vijver, met vele vis sollen. zwommen ook een groote snoeit en een kleine baars. Nu i's het bekend dat snoeken zeldlen een baars aanra ken. omdat zij een heilzame vrees koesteren voor die scherpe rugvin van een baars. En de baars, daarop ver trouwend .dartelde rond vlak bij den snoek en gedroeg zich zooalis geen am diere visch zou hebben gewaagd zonder doodsgevaar. Maar hst geschiedde dat de baars zich zoo onbezorgd' gedroeg, terwijl de snoek meer dan gewoonlijk knorrig was. Toen zeidie dó snoek: „Als jij je weer zoo brutaal gedraagt, kleine kat visch ,dan verslind1 ik je zeker". Maar de vlugge baars, in plaa'.c van zich verontschuldigen, zooals wijs geweest was. diraaide zich om en sloeg den snoek met zijn staart in 't gezicht wat bij visschen een manier is om een snoek te plagen. Toen werd de snoek boos en riep uit: „Ik zal je leeren mij met je staart te slaan," schoot op de baars toe .en greep hem met zijn groo ten bek. Maar de baars had zijn rugvin op- gezet, zood-at de stekels in het verhe melte van den snoek drongen, hetgeen den slokop veel pijn en bloedverlies bezorgde. Maar dat was niet alles, dfë baars bleef in den muil van den aanvaller zitten, zoodat de snoek hein heen noch weer kon krijgen. De toe stand was even onaangenaam voor den baars als voor den snoek, en het visch- je. nu werkelijk angstig, begon excuses te maken: Als gij mij niet verslindt, heer snoek," smeekte hij. „zal ik mijn rugvin neen-vouwen, wegzwemmen en nooit weer brutaal zijn." „Nooit," zei do toornige snoek. „Ik heb gezworen je te zulten verslinden en ik zal het doen ook. Anders zullen zij allemaal zeggen, dat ik iets onmo gelijks gedfreigd heb en zal ik mijn prestige verhezen". De andere visschen voegden hun smeekingen bij die vau het baarsje. Natuurlijk", zeiden zij, ..kunt gij hem opeten als gij de ver wonding van zijn rugvin wilt verdra gen. Maar bedënk of het goed is een blijvende wond in uw maagwand te hebben, alleen om een prestige te be waren wat niemand betwist." De snoek echter hield vol en na een hevige worsteling verslond hij het. baarsje Maar het gevolg was een vreesclijke inwendige verwonding en en ziekte waarvan hij nooit geheel op kwam. Moraal: „Vraag er maar naar aan het Engelsche ministerie van koloniën." Het maken van Bergtoeren tegen nerreusiteit. Nu de zomer-vac anti es iu zicht zijn vestigen we de aandacht op onder staand stukje uit de laatste aflevering der „Vragen van den Dag": Nerveufilteit is helaas, gelijk bekend 19, een moeilijk te genezen ziekte, en de behandeling in daarvoor bestemde inrichtingen is dikwijls even vruchte loos als een tijdelijk verblijf buiten. Do zenuwzieke heeft zielsrust en zie- levredo noodig. Beide vindt hij al leen door een. beweging, die van alle spien-én een gematigde inspanning vraagt, en tevens dien geest gelijkma tig bezighoudt. Er moet een bezig heid gekozen worden, die den storm der ziel bezweert. Ifet beste middel hiervoor is, zooaJs Dr. Keller -in dó Therapeutische Mo- na'tsheften In. Tiet licht stSlt, het ma ken van bergtochten. Geen andere be-, zigheidi is zoo geëigend, de klippen der gefcfctelijke oververmoeiing en der kleingeestige gevoeligheid te vermij den. Daarbij komt nog de opwekken- dc en verfilsschende invloed der berg lucht en van het hoogte-klimaat. Echter moet men hierbij met ver stand te werk gaan, overdrijving in de zen is oveneens nadiselig. Daarom zou het wen schel ijk zijn, dat bekwame artsen in het hooggebergte de tochten Leidden voor een beperkt aantal pa tiënten. De. Engelschen moeten hier mede reeds een aanvang hebben ge maakt. Verhnisdag. Wij gaan verhuizen 't is gemak kelijk gezegd, maar niet zoo gemak kelijk gedaan. Eerst komt de bezich tiging en het huren van de nieuwe woning. Men moet ruimte hebben voor dit en gelegenheid voor dat. En dan het passen eA neten van gordijnen en kleedjes en zoovele an dere zaken, waar alleen huismoeders verstand van hebben. Is het wonder, dat men meestal te gen zoo'n verhuizing opziet? En niet alleen om de herrie, die een verhuizing gewoonlijk met zich brengt, maar van lieverlede is men min of meer gewend geraakt aan de oude woning. Men heeft alles zoo gemakkelijk en gerie felijk mjogelijk ingericht, aardige wandversieringen aangebracht, alles een vaste plaats gegeven, waaraan men zelfs zoo gewend is geraakt, dat de geringste verplaatsing dadelijk in het oog valt. Maar de verhuizing komt en maakt wreed een einde aan zoovele aardige herinneringen aan de oude woning, aan zoovele dagen van vreugdevol leven, van genieten in den huiselijken kring en misschien ook herinneringen aan leed. In de nieuwe woning is eerst nog alles vreemd, het is er vooreerst nog niets gezellig maar langzamerhand, als alles een vaste plaats gekregen heeft, begint men te gewennen en zich meer op zijn gemak te gevoelen. Maar toch voordat men zich weer tehuis gevoelt tehuis, zooal9 in de oude woning, moet er een geruimen tijd verstrijken. Verhuizen iis geen prettige geschie denis, omdat de zoete herinneringen die dikwerf aan de oude woning ver bonden zijn, niet gemakkelijk door nieuwere zijn te vervangen. Een hanequaestie. Een grappig voorval wordt uit Pa rijs gemeld. De po li tie-verordening aldaar eiisclit vergunning voor het houdien van kippen en ander gevogelte en verbiedt uitdrukkelijk het hebben van een haan. wegens diens onbeleef de gewoonte om s 'morgens vroeg luid te kraaien. Een ongeteekende brief waarschuwde de politie dat een inge zetene toch een haan hield, maar bij huisonderzoek konden wel 12 kippen, doch geen haan ontdekt worden. Een tweede klacht leverde geen betere uit komst op. Toen nu een derde klacht volgde, stelde de politie-inspecteur een onderzoek in bij die buren, die allen verklaarden dat ook zij herhaaldelijk hanegekraai haddien gehoord. En wat het merkwaardigste was, de persoon die de kippen hield, verklaarde dat ook hij het had behoord, maar toch zelf geen haan bezat De verbazing van den inspecteur steeg ten top toen hean dien volgendlen ochtend afschrift van een deurwaard'ersexploit werd over handigd!, waarin op verzoek van een der buren werd geconstateerd dat de deurwaarder '6 morgens te vier uur zich in diens woning bevindende, een haan had hooren kraaien. Nieuwe in val hij den kippenhoud'er. die toen den commissaris van politie mededeel de dat hij woorden had gehad met een ander bewoner van het huis en dezen verdacht van een of andere plagerij. Nu besloot de commissaris de zaak grondig te onderzoeken en droeg den inspecteur op heimelijk in de woning te overnachten. En jawel, in den vroegen ochtend' klonk duidelijk ha negekraai. De inspecteur liet het niet bij het hooren, maar spoedde zich naar de plaats van waar het geluid kwam En toen werd het raadsel op gelost. De bedoelde medebewoner bootste zelf het gekraai na door mid del van c-en toestelletje, dat men op straat voor een paar stuivers koopen kan. Tegen hem werd nu proces-ver baal opgemaakt, maar liet is de vraag of hij een strafbaar feit heeft gepleegd op ZONDAG 4 Mei 1902. te HAARLEM. Groote Kerk. Vroegpreek 7 ure, Kutsch Lojenga. pred. te Santpoort. Voorm. 10 ure, Swaan. Nam. 2 ure, Veen. Doopsbe diening. Bevestiging v. Ouderlingen en Diakenen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Janskerk. Voorm. 10 ure. Knottenbelt. Bakenesserkerk. (voor de kinderen). Voorm. 10 ure, Van Paassen. Eglise Wallonne. Voorm. 10 1/2 ure, Mr. Yandell. pasteur a Maastricht. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht. Voorm. 10 ure. Mulder. 's Avonds 5 1/2 ure. Mulder. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5 1/2 ure. Schotel. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Ev. Lutersche Kerk. Voorm. 10 ure. Poolman. Nam. 1 ure. Zondagschool (Nassaulaan), Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure De Vries. Kerk der Broeder-Gemeente. Voorm. 10 ure, Th. Muller. Director van de inrichting tot oplei ding van Inlandsche Predikanten in Su riname. Remonstrantsch-Gereformeerden. Voorm. 10 ure Haentjens. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Kollekte voor de Kerk. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure. Jonker. HOUTRIJK EN POLAKEN. Voorm. 10 ure, Heeringa. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. Doopsbediening. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure. Wesseldijk. 's Avonds 6 ure. Dezelfde. Apostolische Zendinggemeente. Voorm. 10 ure. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure. Hulsman. Nam. 3 ure, Hulsman. Burgerlijke Stand. BLOEMENDAAL. Onderbouwd: F. de Wit en J. Polak". W. L. Wesselingh en C. M. Breek. Bevallen: M. Th. v. d. Niet—Klaasen d. Overleden: W. J. Giebels, 66 j. H. J. A. Boissevain, 22 j., H. Muller 33 j., H. J. v. Enck, 32 j., en J. A. Bausch, 66 j„ allen Meerenberg. HEEMSTEDE. Getrouwd: W. E. Staphorst en M. C. Prins. Bevallen: N. Tates—de Korne d. Chr. G .Hendriks—Hageman d. D. Schabbing- Fesselaar d. J A. Vester—van der Kris, z. C. van BakelArisx z. Overleden: M. Zuelen, 72 jaar. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Ondertrouwd: J. E. Nolting en M. L. E. Funge. F. J. H. van Schie en C. A. M. Dijkzeul. Getrouwd: J. G. Visser en J. Lemstra.. J. E. A. Kaub en P. Barendregt. Overleden: J. A. v. Loon, d„ 22 m. W. L. Kool, z. 2 j., P. C. Kool, z. 8 j. SCHOTEN. Bevallen: A. Heijstek—Zuljdam, z. SPAARNDAM. Ondertrouwd: G. P. Gerards en M J Schild. Getrouwd: D. Ruijgevoorn en A. M. Ver- meeren. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: G .Meulblok en M. Ma liepaard. -J. H. Stokman en M. E. Els- geest. C. F. C. Voorby en M. Berlijn. J. Schalk eD J. v. d. Pol. K. M. Verkuyl en E. Streefkerk. E. v. Middendorp en J. Speelmans. j. j. Loogman en E. W. Post. Getrouwd: A. Roosendaal en A. de Rijk. M. Roosendaal en T. de Rijk. N. Heems kerk en L. Markwat. S. Langeveld en W. A. Stokman. J. v. Leeuwen en P. v. An- del. G. Ravesloot en G. v. Zijverden. J. Vis en M, de die le Clercq. L. v. Gulik en W. v. Laar. Bevallen: W. Jansen—Schuiling d. G. Oldenburg—Raven d. T. Mesman—Dyt z. C. Maliepaard—Roodzant d. K. Hooi donk—v. Dongen d. P. v. d. Meer— Krijgsman d. A. Kroon—v. Gugten z. J. KotsTulen z. L .v. Zaniede Rijke z. P. Houwelink—Schoenmakers z. A. Woud stra—v. d. Stroom z. K. Donker—Neder veld z. Overleden: P. C. Tjalma, 8 m. P. Keij- zer 71 j., G. Weijers, 70 j., H. Stout 76 j. Familieberichten. Ondertrouwd: 30 April. C. van der Hert en G. van der Wiele; C. Hoogzaad en. C. Jansen. Getrouwd: 1 MeL T. G. Ditdink en G. Webbe; T. Go os en H. van den Ou- tenaar; J. J. Rube en W. H, Weze- uaar. Bevallen: N. ScholGroen, z.; K. VastenhouwSchol, z.: L. J. van der Vossen—Vellema, d.; J- H. PostKnep- pel, z. C. J. Bosmande Bie. z.; W. Ilillevan Hugten, z.; J. M. de Vis ser—Lipplaa, z. Overleden: D. Otio, 11 m.; P. Vlind, 67 j.; D. J. Post. 61 j.; J. A. Ou dendijk, 9 w.; P. Borst, 64 j. Stoomvaartberichten. Het dubbelschroefstoorrsschip Sin- doro, van Java naar Rotterdam, arri veerde 2 Mei te Marseille en zette de reis voort Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, passeerde. 2 Mei Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Rhipeus, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 28 April Perim. Het dubbeisctoroefstoomscliip Noor- aam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam naar Newyork, pas seerde 2 Mei, des nam. 12 uur 49 min., Lizard. Het stoomschip Sloterdijk, van de. Holland—Amerika Lijn, van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, passeerde 2 Mei, des voorm. 11 uur 45 min. Wight.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6