Prijsraadsels mei Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken 19e Jaargang. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% K de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regelB 0.75, elke regel meer 0.15. Grootc letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 CJcnt per regeL Bureaux:: Gebouw Het Spaarne, Katnpersingel 70, vluk bij de Turfmarkt Telefoonnummer der 2'edactic 600. Telofoonnnmmor der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Maandag 12 Mei 1902. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ie het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SP» Faubourg Montmartre. voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is: HEMELVAAR ISDAG. De onderdeelen zijn hamer, vel, stad. gat. Het aantal goede oplossers bedroeg 672. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULWEN toegewezen aan AM. VAN ZUTPHEN, Gaelstraat 37. en de 2de prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer 1. VERSTEEG, L. Raamstraat No. 40, die tegen quitantie hunne prijzen aan ons Bureau kunnen al halen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt a Mijn geheel beslaat uit 10 letters en s een plaats m Lunuurg. Een 1, 3, 4, 10, vindt men op een schip. 2, 8, 9, 5 drukt een g'-tal uit. 6, 3 10 is een kn a dier. 1, 7, 4, 5 is ze r gevaarlijk. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents Een en ander onder de bekende voorwaarden. Wij maken er de Inzenders nog eens op attent dat er op de enveloppe moet staan „Prijsraadsels met geldprijzen" of „Prijs raadsel Zate; dagavond". Inzendingen met andere opschriften komen niet in aanmerking. Dit nu uur er bestaat uit ca. blaazijGen. flaarlen 's Ilaghlsd van 12 Mei bevat o. a.: Verschrikkelijke ramp op St. Martinique. l)e scheepvaart-trust. Afrikaner Bij mekaar,Sportpraatje, Courses te Bussum Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. van „De Zaterdagavond", letterkundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes, De Steen des Verderfs, Licht en Schaduw: Gestrafte ijdelheid, Feuille ton, Brief uit Berlijn, benevens de ge wone rubrieken, afbeeldingen, Prijsraad sel en Schaakspel. Politiek Overzicht. Onder Buit. Nieuws vindit men bij zonderheden omtrent de ontzettende ramp, die die stad St. Pierre heeft getroffen. De Monte Pelée, een 1350 meier lioo- ge vulkaan, behoort tot de zeldzaam spuwende bergen. Sedert 1851 was de krater volstrekt rustig geweest, tot dat de berg den 5en Mei j.l. stroomen gloeiende lava begon uit te werpen. De stroom bereikte die fabrieken van Guérin op ongeveer twee mijlen af stand van St. Pierre en verwoestte de ze. Naar het gerucht wil, zouden daarbij reedis 150 menschen zijn omge komen. Het was ongetwijfeld die ontvangst van dit bericht, dat den gouverneur van Martinique, den heer Mouttet, zijn standplaats. Fort-de-France, deed verlaten om een bezoek te brengen aan de geteisterde streek, waar het lot ook hem een graf had beschoren. Vermoedelijk heeft de uitbarsting niet alleen aangehouden, maar is ze in geweld toegenomen en dientenge volge de stad St. Pierre aan den voet van den berg door de gloeiende lav; overstroomd en in brand gezet. St. Pie.rre is de handelsstad van Martinique, aan de noord-west kust van bet eiland gelegen. Zij werd' in 1665 gesticht, en heeft nog de nauwe straten uit dit tijdperk behouden. Het klimaat is ongezond. De stad1 is de zetel van een bisschop en heeft een katholieke kathedraal, een raadhuis en paleis van justitie, een krankzinnigengesticht, oen hotaniischen tuin. Men vindt er zelfs een schouwburg. De open reed» wordt door onbeteekendie forten ge flankeerd. Het Lnwonterstal wordt verschillend opgegeven. Meyer stelt het op bijna 30,000, Franscto© opgaven spreken van 20,000. St Pieare is die geboorteplaats van wii- Len keizerin Josephine, malin van Napoleon I. De vulkanische veofschijnselem, waarvan deze stad' een prooi is gewor den, zijn niet van plaatselijken aard. De vulkanen van Dominique zijn ia werking. OpSanta Lucia werden in de richting van zuidelijker gelegen eilan den ontploffingen gehoord. De onder- zeesche kabels zijn gebroken. Het eiland Martinique kan in zijn geschiedenis op meer ijsalijke rampen wijzen. Van tijd: tot tijd is het zwaar dioor cyclonen geteisterd; het ergst w |.j licht in 1780, waarbij 9000 menschen omkwamen, waarvan te St. Pierre al leen 1000. Ook toen werd de stad to taal verwoest. Een tiental jaren geleden, den 18en Augustus 1891, werd1 het eiland we-! diaarom door een zwaren kringstorm' bezocht. Reeds den geheelen dag hadden zich onrustbarende verschijn selen voorgedaan erf om vijf uur stak de storm op. Hij woedde onafgebro ken voort tot. negen uur 's avonds. De eerste windstoot velde reeds dadelijk een aantal huizen op de meest bloot gestelde plaatsen, dte te veidte staande gewassen werden afgeschoren, hoo rnen werden geknakt of verwrongen, In de beide voornaamste plaatsen, Fort-de-Franoe en St. Pierre, werden de huizen van da daken beroofd, de wind rukte zelfs de leien van de da ken los; tal van gebouwen stortten in, onder het puin van het militair hospi taal werden alle verpleegden bedol ven. Toen die storm losbrak, lagen op de reedie van St. Pierre een vijf tiental schepen. Vier uur later was er geen enkel meer over, ze waren op de kust verbrijzeld of van de ankers losgeslagen, weggevoerd en in volle zee vergaan. Maar die huidige ramp stelt alle voorgaande, Ln dte schaduw. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. Kitchener seint uit Pretoria: De Boeren-verliezen bij de jongste opera ties bedragen volgens dte laatste op gaven: 10 do oden, 221 gevangenen. Kitchener seint uit Pretoria, dat Woensdag een gepantserdte trein op weg van Pretoria naar Pietersburg ont spoord is! een luitenant en 10 man zijn daarbij omgekomen. Een onder zoek is ingesteld. De scheepvaart-trnst. De White Star Line maakte Don derdagavond den tekst bekend der overeenkomtet, ged/atelerd 4 Februari 1902, van de vorming der seheepvaart- combinatie. De overeenkomst is gesloten tus- schen de White Star, de Dominion, de American en de Atlantic Trans portlijnen en de firma L. P. Morgan Co. De overeenkomst betreft den aankoop voor het einde der maand van de bezittingen, behoorende tot het bedrijf der bovengenoemde lijnen door een Amerikaansche maatscliap- pij op te richten onder bestuur der verkoopers met een kapitaal van 120.000.000 dollars, waarvan 60.000000 dollars 6 preferente aandeelen, 60.000.000 doll. 10% gewone aandeelen en 50(000.000 dollar 4.5% Collateral Trust Debentures aflosbaar na 5 jo- ren a 105. De bezittingen welke moe ten worden overgenomen, zijn 750 aandeelen van 1000 p.st. elk van de White Star Line van Ismay Imrie Co., waarin begrepen is de postie als Managers van de Oceanic Steam Na vigation Company; alle aandeelen van de Dominion Line, waaronder behoort de Missisippi and Dominion Steamship Company; het aandeelen kapitaal, de eigendommen en activa van de American Line, idem van de Atlantic Transport <v 118.463 gewu- -vndeelen en 58.703 preferente aandeelen van de Ley land Line, wel ke de combinatie koopt, als te zijn in gegaan 1 Januari 1901. De waarde bepalingen zij-n gelijk gesteld met tienmalen de netto winsten over 1901 van de White Star en de Dominion lijnen; de American en de Atlantic Transport-lijnen zijn gezamenlijk ge schat .op 34.158.000 dollar, de schat ting van de Leylamdi Lijn is 11.736.000 dollar. De hceren L. P. MoTgan &i*o. n- den hun beste pogingen aan tot vor ming van een syndicaat, waaraan de verkoopers kunnen deelnemen, om dezen laateten t,e koopen 50.000.000 dollar Collateral Trust Debentures en 25.000.000 gewone aandeelen en 2.500.000 preferente aandeelen der combinatie voor 50.000.000 dollar in geld. De overeenkomst vervalt 30 April 1902 indien het Syndicaat dien dag niet is gevormd». Geen strafkolonie op Nieuw- Goinea. Sir Charlie® Dilke vroeg iaa de zitting van het Engelsche Lagerhuis of de Niederlandsche Regeering voornemens is een strafkolonie te vestigen te Ma- rauke in New-Guinea en of de Regee rt® g van Queensland: daartegen be zwaren heeft geopperd. Chamberlain antwoordde, dat de NederlandsChe gezant in antwoord op een door het departement van buiten- landsche zaken tot hem gerichte vra-tg geantwoord' heeft, d:at deportatie voor een kolonie jn hetNederlandsche straf recht onbekend is. Het gerucht heeft waarschijnlijk zijn oorsprong gevon- dlen in het feit dat in overeenstemming niet. het gewone gebruik van gestraften (kettinggangers) voor het aanleggen van openbare werken in Nederl.-| Indië een aantal gestraften tijdelijk] van Java naar Marauke zijn gezonden! om daar woningen te bouwen. De hoofdinhoud van de mededeeling I van den gezant is geseind aan deu gouverneur-generaal van Australië, met verzoek dit mede te deel en aan dien gouverneur van Queensland'. Bamp op Martinique. Saint-Pierre op Martinique is met al zijn inwoners en alle schepen ge heel verwoest door een vulcanische uit barsting. Saint-Pierre is de voornaamste plaats op het eiland Martinique, dat tot de Franse he Antillen behoort. De stad telde ongeveer 30,000 inwoners. Htet ministerie van marine heeft uit Port de France >oen telegram ontvan gen van dien commandant van de Su- cbet. waarin gemeld wordt dat St. Pierre geheel door het vuur is ver woest. Men onderstelt dat alle inwo ners zijn omgekomen. Tot dlusver telt men slechts een dertigtal overleven den. Alle schepen op de reeds staan in brand. De uitbarsting duurt voort. Het departement van koloniën vreest d'at de gouverneur Mouttet en dte se-na- teur voor Martinique, Unight, ooider de slachtoffers zijn. Er zijn nadere berichten gevraagd, maar de kabels zijn gebroken. Een telegram van St. Thomas meldt dat die Sucbet te Point,s-a-Pitne is aan gekomen, Dq gezagvoerder rappor teert het volgend»: Om één uur Donderdagmiddag s. d'e geheele stad St. Pierre in brand:. Van die wrakken in de havens werden een dertigtal meer of minder ernslig gebrande Dersonen gered Eon af dee- ling word in sloepen uitgezonden om naar overlevenden te zoeken, doch kon die stad niet binnendringen. Men zagl de liiken op die kad'e liggen. Het is te vreezen dat niemand dtje' zich op het oogenhlik vam de ramp in de stad bevond, ontkomen is. De gou verneur, die te St. Pierre was aange komen voor de ramp is waarschijnlijk omgekomen met d/en kolonel van zijn staf en diens echtgenoot». Uit Argentinië. Do Boodschap van president Roca, waarmede het Congres van Argentinië geopend werd. zegt dat de Republiek in vrede is met all» landen, en dai de grensgeschillen op vriendschappelijke wijze zijn opgelost of tenminste die oplossing nabij zijn. Het geschil met Chili zal binnen-' kort op vriendschappelijke wijze zijn bijgelegd; door bemiddeling van En geland wordlt die vermindering van be wapening i:n Santiago de Chili voort gezet. De Boodschap geeft oen gunstig overzicht van den financieel en toe- j stand, ondanks de buitengewoon hoo- ge uitgaven: de inkomsten zijn toege nomen en bedragen zes millioen doll trs meer dam geraamd was. De betaling dier coupons wordt zorgvuldig en met stiptheid; uitgevoerd. D» Regeering betracht alle mogelij ke zuinigheid om dien heiligen plicht te vervullen Het landi verkeert in voorspoedigeu toestand; die landbouw en veeteelt ne men buitengewoon in omvang toe. De onlusten in Ciiina. Wolffs bureau verneemt uit Hong kong van 7 dezer, betreffende de on lusten in Zuid-Tsjili, dat de berichten gunstiger luiden Een algemeerie op stand. gericht tegen de vreemdelin gen in dien geest van dB Boxers-oproe ren. valt niet waar te nemen. Slechts in enkele plaatsen kwamen geweldda digheden voor tegen zendelingen. D» berichten daarover waren ech ter niet vrij van overdrijving. Er wordlt niet aan getwijfeld dat die Chi- neesche troepen, niettegenstaande de verliezen jn gevechten geleden, tegen do beweging zijn opgewassen, te meer daar deze haar hoogtepunt reeds ach ter dien -rug heeft. Ook het oproer in de provincie Koeang wordt hier kalmer beoordeeld,, dan. in de Fransche kolonie te Canton. Een brief uit Woetsjan meldt dat de rebellen den 27en April drie uren achtereen Nanmingfoe hebben gebom bardeerd met modern veldgeschut, Drje tot vierhonderd inwoners werden, gedood. Later trokken de rebellen naar de heuvels terug. I Uit Kanton wordt gemeld dat twee' regimenten veteranen naar Nanning- foe zijn gezonden. Algemeene Berichten. De opstandelingen hebben de hoofdf- stad ingenomen en een voorloopige re- gi ering ingesteld, met Oraso Vasquez als president De Staatsecretaris van oorlog der Vereenigde Staten. Root, zeidte in ant woord op een hem in dten Senaat ge steld» vraag betreffende die operaties op de PhiMppijmsn, dat hij de handel wijze der generaals Rell en Smith goedkeurt, wü- hij die handelwijs meest menschelijke en afdoende acht lem; E. A. Silberg, van Weesp: J. C. Son- stral, van Den Helder. Stadsnieu w s. Haarlem, 10 Mei 1902. Verhooging vieeschprijzen. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring der vleeschhouwers uit Haarlem en omliggende gemeenten, werd besloten met ingang van 15 Mei as., in navolging van andere steden, de prij zen van het vleesch te verhoogen. Zij zijn daartoe genoodzaakt geworden door de hooge marktprijzen van het vee, als ge volg van den grooten uitvoer daarvan naar het buitenland. Aldus zullen na 15 Mei de prijzen van het runder- en kalfsvleesch met 10 cents per kilo worden ver hoogd. Propaganda, Een 70 partijgenooten, Haarlem- scho, en ©enige Amsterdamsehe. de den Donderdag een propagandatoch' naar Santpoort onder aanvoering van Ilugenholtz. Op 2<en Pinksterdag wordt te Santpoort vergaderd. Akte Examens. L. O. Haarlem, 9 Mei. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candi- daten. Geslaagd J. C. J. Schotel, M. Schuit, H. M. Schutte, allen van Ilaar- Verbruikersbond. Op 28 Dec. 1901 werd te Amsterdam de Vereruikersbond opgericht. Zij is de eer ste vereeniging van Verbruikers, wier doei het is de arbeiders te steunen in hun pogingen tot verhooging hunner le vensomstandigheden. Volgens art. 3 der statuten stelt zij zich ten doel de verbruikers aan te moedigen, „zooveel mogelijk die producten te koo pen, welke zijn vervaardigd en ten ver koop worden aangeboden onder billijke arbeidsvoorwaarden voor het personeel, dat bij die vervaardiging of dien ver koop dienst doet." Hoe stelt men zich nu voor, dat de Ver- bruikersbond zal werken? In 't kort aldus: „in eike gemeente of groep van ge meenten wordt een afd. van den Bond gesticht door eeuige geestverwante per sonen, liefst huismoeders; deze trach ten eerst leden te werven, met een min.- contributie van één guitien, dan worde door een openbare vergadering het doel aan belangstellenden duidelijk gemaakt en tevens trachte men eenige sympathi- seerende patroons tot toetreding te bewe gen. Is aldus de eerste stap gedaan, dan kan elk lid zicht tot 't hoofdbest. (secre taris Mr. H. S. Veldman—Kampen) won den met het verzoek deze of gene winke lier of patroon te willen uitnoodigen zich op de witte lijst te doen plaatsen. Niemand behoeft dus reeds direct van leverancier te veranderen, men kan eerst door den Bond doen onderzoeken of de leverancier, waarvan men tot nu toe be trekt, zich op de lijst wil doen plaatsen. Heeft de leverancier daartegen geen be zwaar, dan zendt de Bond een harer in specteurs (trices) naar den betreffenden j leverancier om de noodige inlichtingen en volgt, indien na overleg met de vak- vereeniging of arbeiders zelve daartegen i geen bezwaar bestaat, de inschrijving op de witte lijst, van welke inschrijving, bij gemotiveerd schrijven, mededeeling aan den patroon zal gedaan worden. Het spreekt wel vanzelf dat de aanvraag tot plaatsing ook direct van winkelier of fa brikant uit kan gaan. De witte lijsten voor elke gemeente liggen steeds ter in zage bij de afdeeling-secretaris en wor den van tijd tot tijd openlijk bekend ge maakt. De winkeliers en werkplaatsen, die op de W. L. voorkomen ontvangen een Bonds-schild, waardoor het dus voor ie der kooper duidelijk is, ook al mocht hij de namen niet kennen, bij wien hij ge rust zijn inkoopen kan doen. De fabrieken die op de W. L. voorko men,krijgen het recht hun fabrikaten met een Bondsmerk te voorzien, de le den hebben dus de moreele verplichting steeds naar deze gemerkte waren in de eerste plaats te vragen. Houdt één op de W. L. voorkomende firma zich niet aan de vrijwillig door hem aangenomen voorwaarden, dan wordt hij na grondig en gemotiveerd on derzoek van de lijst geschrapt en ook hiervan in het openbaar mededeeling gedaan. Het is de bedoeling, dat de vak-veree- nlgingen der arbeiders de arbeidsvoor waarden zullen opstellen, waaronder zij werken willen. Zij zullen het onder el kaar eens moeten worden omtrent loon, arbeidstijd, rusttijd, hygiënische voor waarden, ziekten, arbeidscontract, enz. enz. Zij zullen zich op de hoogte moeten stellen van al deze zaken en in overleg met de patroons-organisaties tot een ge- wenschte „standaard" moeten komen. Is die eenmaal vastgesteld, dan moet nog, na de aanneming door hen die op de witte lijst willen komen, voor de hand having gezorgd en hier zijn het weder de arbeiders, die er voor hebben te wa ken, dat het eenmaal genomen terrein niet weder verloren ga. aldus luidt het in de door den heer De Clercq gegeven toelichting. Vrijdagmiddag werd hier in het Nufs gebouw in de Zijlstraat een vergadering van leden van den Verbruikersbond ge houden. waar men zich na een Inleidend woord van den heer De Clercq, die be toogde, dat van een afdeeling vooral kracht kan uitgaan, constitueerde. De heer Hugenholtz, als afgevaardig de van het H A. S. merkte op, dat het uur van vergaderen, 's middags, met het oog op de arbeiders-belangen, al zeer slecht gekozen was. De heer Hugenholtz wees er ook nog op, dat van de arbeiders als verbruikers niet veel, doch als controleurs wel veel te verwachten is en men hen er dan ook in betrekken moet. Tot bestuursleden werden benoemd de dames S. Weber, A. Philipsen en G. da Clercq te Santpoort en de heeren D. de Clercq te Bloemendaal, J. Westendorp, G. P. Cherix, benevens een lid aan te wij zen door het bestuur van het Haarlem- sche Arbeidssecretariaat. De minimum contributie werd vastgesteld op f 1 per jaar. De afdeeling telt nu reeds 45 leden. Crescendo. De heer H. Sa vrij. voorzit ter van dte imannen-zangvereieniging Crescendo alhier, heeft wegens zijn hoogen Ieeftijdl dïe functie -neergelegd!. Als blijk van waardteering voor 'zij ne steeds zeer oji prijs gesteld» en lang. durige Ieidling (immers de heer Savrij was van d.e oprichting in 1868 af- voorzitter dter vereeniging) heeft Cres cendo hem eenparig tot eere-voorzitter benoemd. De verkiezing van een nieuwen voorzitter' is uitgesteld! tot September. Zondag a. s. z a 1 i n d1 e R ot o n- dte van het Museum van Kunstnij verheid; tentoongesteld zijn, eens reeks afbeeldlingen van merkwaardige gebouwen en hunne onderdeelen uit het tijdperk dier Duitsche Renaissance Zondag is die toegang kosteloos. In 'tPostkantoor. Vrijdagavond zette een juffrouw zich aan die tafel in dte vestibule van liet postkantoor om een briefkaart te schrijven en leg de een pakj®, waarin een pas gekoch te blouse, naast zich neer. Toen die briefkaart klaar was en zij baar pakje wild/e opnemen, was het verdwenen. Blijkbaar bad de een of andfere hand jegauw het meegepakt. Men mag dtus wel voorzichtig wezen in bet- postkantoor. Uit de Omstreken. Zahdvoort. Door het bestuur, benevens de daarbij toegevoegde commissie der werklieden vereeniging „Onderling Hulpbetoon" al hier is aan de leden der vereeniging eene circulaire gezonden met het doel om hen op te wekken zooveel mogelijk bij te dragen voor het feest, dat zal ge houden worden ter herdenking van het lOjarig bestaan der vereeniging. Bij voldoende inteekening en mede werking, zullen op het programma voor komen: Voorstelling met de Biograaf, voordrachten en tooneelstukjes, optre den van een karakter-komiek en muziek uitvoering. Om dat alles te kunnen uitvoeren, is een betrekkelijk groot bedrag noodig, re denen waarom hel bestuur in overleg met de commissie gemeend heeft het be drag der inteekening te moeten bepalen op minstens f 0.50. Dat grootere Lijdia- gen welkom zijn, behoeft voorzeker geen betoog. Thans zijn alhier aanwezig 129 vreem delingen. Halfweg Tot bestuurslid van den Grooten IJ- polder is gekozen Mr. H. C. Hacke te Amsterdam. Beverwijk. Door den Raad van Wijk aan Zee en Duin is besloten f 100 bij te dragen in de kosten voor het uitoefenen van contröla op den overgang van het Noordzeekanaal bij Velsen. Binnenland. Naar men verneemt, zal de Landweerwet den i April 1,03 in werking treden. De toestand der Koningin. Men seint ons uit Den Haag: H. M. de Koningin genoot een bijzon- der rustigen nacht. De koorts bleef weg. Alles blijft naar wensch gaaD. Hare Majesteit de Koningin heeft Vrij dag wederom besluiten met hare hand- leekening bekrachtigd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1