5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. MARL Dinsdag 13 Mei 1902. No. 5787 S EA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), PrÖ8 der Adverteutien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 /&/sïrV& 1- Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per S maanden, 1.65 iv* j Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.0254 Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. do omstreken en franco per post0.45 *4^ Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31^- Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 13 Mei VeTat o. a.: De vroiïesvooruitaicliten, De Na tionale Verkenners, Herbert Spen cer, De ramp op de Antillen, Kantoor- en Handelsbedienden. Politiek Overzicht. ■nica te werken. Reeds toen waxeni die ond'erzeesche kabels gestoord. j Die vroegere afgevaardigde van; Martinique, de heeor Denys Guibert, onderstelt diat bet vuur uit dien Mont Pelée zich met groot geweld een weg heeft gebaand: dioor het kratermeer en vermengd met waterdamp, zich heeft verspreid over de ongelukkige stad. Voor bij zonderhedten z-ie men voorts onder Buit. Nieuws. Thans meldt een telegram de red ding van. 1450 inwoners uit St. Pierre. Dat geeft hoop dat er wellicht nog meer menschen zijn die aan het onheil ziin - ontkomen en de omvang van de ramp, zij het ook weinio- geringer zal zijn dan eerst werd verwacht. De ra ming van 40,000 slachtoffers kan men vooralsnog gerust ter zijde stellen, aangezien St. Pierre zelf niet meer dan 25.000 inwoners en met die aangrenzen de gemeenten ©en zielental van ruiin 30,000 heeft. Ten gevolge van de stoornis ip het telegraphisch verkeer behelzen die be richten nog weinig nieuws. Bevestigd wordt dat alle schepen op de reede dier stad hun aantal wordt verschil lend' van vijftien tot achttien opgege- ven Zijn verloren met uitzondering, slechts van de Rodid'am, een Britsch1 stoomschip, dat naar Santa Lucia heeft Kunnen ontkomen. Het schip èetf is zwaar beschadigd', cte kapitein ligt zwaar gewond in het hospitaal, die overige officieren zijn dood of ster vende en het grootste dleel van die be manning is omgekomen. Die Rorahna. twee stoomschepen van: de West Indli'a Panama Telegraph Company en het kabelschip Grabbler zijn verbrand, vermoedelijk met alle; opvarenden. I De Britsche schooner, de Ooean Tra-! veller, die St Vincent moest verlaten wcgc-ns die uitbarsting van die Souf- frièro, was ter hoogte van St. Pierre; tij diens de uitbarsting. De bevelheb ber verhaakte dat een regen van vuur op (te stad: viel die alles in brand' zette. Het Britsche stoomschip Esk, dat den 8en Mei dies avonds St. Pierre pas., seercle, zag die stad gehuld in een zwarte' ondoordringbare wolk. Het schip zond! een sloep op verkenning uit, dloch kon geen iev-endf wezen be speuren; zij zag slechts vlammen en te midden daarvan die Roraima, die ont-j plofte en zonk. Tot hiertoe bepalen zich, naast die te- j legrarnmen. de berichten omtrent de ramp. Van de uitbarsting, welke op St. Vincent heeft plaats gehad, weet men tot nog toe al even weinig. Het eerste bericht van de werking van de Souffrière is van 6 Mei en maakt mel ding vaai een aschregen gepaard met aardschokken. Boven den vulkaan hing een. dikke rook. De bewoners uit den omtrek zijn naar ChAteau-Belair gevlucht. Omtrent den Mont-Pelée dleel en del Fransche bladen medie dat de vulkaan' een. zeer diep meer heeft in den krate ter. De werking begon reeds den 3en Mei, met een lichten aschregen. De bewoners van Val-Sainte-Claire vlucht, ten naar St. Pierre, maar weldra ver minderden die verschijnselen, zoodat het gevaar reeds geweken scheen te zijn. Den 5en had een krachtige uit barsting plaats, waarbij d'e fabrieken van Guerln werden verwoest en daar op is de groote ramp gevolgd. Den 7en en den 8en werden overal op de Antillen aardbevingen waarge nomen en, begon de vulkaan op Domi- Buitenlandsch Nieuws. Uit Zaid-Af'rika. Donderdagavond trokken aldus een Engelsch bericht de Kaffers, wier kraals onlangs door de Boeren waren verbrand, uit naai' Scheepers- nek in het Noorden, om het door de Boeren gestolen vee terug te halen. Zij kwamen onverwacht aan een Boe- renlaager en vielen dit aan, dertig man, de meerderheid van het com mando dotodende. Drie gevangenen werden ingebracht en aan de plaatse lijke overheid overgeleverd. De Kaf fers hernamen o&k hun vee. De Nationale Verkenners. De „N. R. Ct." verneemt uit Johannes burg, dd. 29 Maart, het volgende: Een der grootste ergernissen blijven de National Scouts, of zooals wij die noe men de National Sooundreis. Aan hen ie het te danken dat de veiligheid der Boe ren in gevaar is, dat hunne oogsten wor den aangewezen en vernield, en wij mo gen veilig aannemen dat als de Boeren- zaak gedoemd is om onder te gaan, wij dit aan die ellendelingen te danken heb ben. Wat ons het meest ergert, is dat zulke verraders opgenomen zijn in het Engel- sche leger, aangevoerd door officieren die zich fatsoenlijk noemen. Lord Kitche ner ging de kampen zelf rond om de Boe ren aan te moedigen mede te doen. Kij is in Middelburg geweest, te Johannes burg, Krugersdorp, waarschijnlijk over al. Op 6 Januari jl. was hij te Krugers dorp. Wat hij vertelt, komt hierop neer, dat de oorlog uit is; dat wat nu nog vecht bestaat uit onverzoenlijke rebellen. Hun zaak is hopeloos. De Boeren moeten meehelpen daaraan een eind te maken. De Boeren weten waar de vechtende Boe ren zijn; zij weten waar hun oogst ;s. Zij moeten die gaan buit maken, om zoo doende de vecht-Boeren te dwingen de wapenen neer leggen. Voor 't geval dat zij aangevallen worden, krijgen zij een geweer en ammunitie om zich te verde digen. Na Lord Kitchener komt dan Andries Cronjó, de onwaardige broeder van Piet Cronjé. en hij tracht de mannen over te halen zich bij de Engelschen aan te slui ten. Hij kwam in Krugersdorp op 7 Ja nuari sprak 4 500 mannen toe (de vrouwen mochten er niet bij zijn, anders hadden die hem verscheurd); er waren er 34 die hun handen opstaken, waarvan 31 zich later terugtrokken. Dat laatste was natuurlijk de invloed der vrouwen. Wat dan ook gebeurt, wanneer zij zich werkelijk aansluiten, dan is dat in het geniep. Is het niet walgelijk? Lord Kitchener, den opperbevelhebber van het leger te zien, in persoon om menschen aan ie moedigen tot verraad, tot vadermoord, broedermoord, kindermoord! Dat is edel moedig Engelsch; godsdienstig Engelsch; mooi. De Vredesonderhandelingen. Aan een schrijven van Renter's cor respondent. te Pretoria van 19 April Is het volgende ontleend': Alle Boeren-gedelegeerdien schenen, in goede gezondheid te ve-rkeeren. uit-; gezondere!' Steyn. dlie behalve aan een oogziekte, lijdende is aan langzame verlaman/iT)'"- en er uiterst slecht aan toe schijnt te zijn. De eerste conferen tie had! 12 April plaats De gedele geerden istellen. als grondslag voor de! onderhandelingen den eisch van on-1 afhankelijkheid; daarvoor waren zij bereid aan de Uitlau,diers een ruim kiesrecht te verleenen en de forten te steeht.en. Toen deze eisch werd gewei gerd dioor de Britsche regeern, men die gedelegeerden voor den dag met een reeks voorwaarden waarop zij (Ten burgers wild'ein aanraden, op i dit punt, toe te geven. Lord Müner kwam en was met Lord Kitchener te genwoordig bij alle conferenties. De ei'sch om de wapens te behouden werd dadelijk afgeslagen, maar de Regee ring betoonde zich vrijgevig op het punt van schadeloosstelling en het op nieuw van vee voorzien dier boerde rijen. De Regeeriug wierp geen moei lijkheden op wat betreft die amnestie voor de Kaapsche rebellen. De gedele geerden gaven toe dat eenige straf kon. opgelegd worden voor rebellie, maar hoopten dat men den rebellen alleen het kiesrecht zou ontnemen. Deze quaest.i© bood geen onoverkome lijke moeilijkheden aan. De Britsche Regeerinig weigerde een datum te be palen voor d'e invoering van een ver tegenwoordigende Regeering. Dit. punt was het meest besprokene van de heele onderh andeliimgen Het bleek uit d'e onderhandelingen, .diat het fanatisme van Steyn nog geenszins gematigd' is. De heele zaak hokte op het. laatste öogehbJik, omdat Steyn en Scha,Ik Burger verklaarden diat zij geen volle bevoegdheid' bezaten, j Hun is tot 13 Mei tijd gegeven om met die burgers te raadplegen. ILet is dus volstrekt niet zeker diat de Bóeren-leiders van plan zijn toe te geven. W. T Stead schijnt aan een verslaggever van de ..Daily Express" het een en ander over d'e kanis op dien vrede gezegd te heb ben. Het blad' meldt er liet volgende van. Er komt vrede, als de aanstel lerij vaff Chamberlain en Mjlner terzij geschoven kan worden. Had Salisbury die rervoeriiig van Woensdag een jaar geleden geboudfön en toen reeds de Boeren aangespoord als Engelse he ko lonie een broedervolk te vormen, en was Kitchener die vrije hand gegeven., de vredie zou er al lang geweest zijn. ..Ik zeide," zoo moet Stead dan ge sproken hebben, ,.de Boeren-afgevaar- dligden in den Haag, dat een Engelsch© kolonie feitelijk een onafhankelijke no tie js, aan GrooteBrittanje verbonden dioor bandien d'es gevoels, en drong er hij hen op aan die positie te aanvaar den. maar vergeefs," Zou d'e heer Stead nu waarlijk ook a[ tot d'e Engelschen behooren, die me.enen diat de Boeren volmaakt te vreden kunnen wezen als zij een En ge Leb© koloni© met eigen bestuur zijn? Ver dier zeide Stead, dot die voor- waardleu die nu aan de Boeren, aong©- bodl&n zijn. volstrekt afwijken van den eens gestel-d'en eaech van onvoorwaar delijke overgave. Die voorwaarden zijn: intrekking van de verbannings- proclamatle; amnestie, niet uitdrukke lijk in die vredesvoorwaarden genoemd, maar op het woord.van Lord Kitche ner. dat d:e koning als een daad' van genadle bij zim kroning zal gestand doen; eenige millioenen voer verbran de hoeven en vernietigden veestapel; Boeren in den uitvoerenden raad' van don gouverneur tijdens de ontruiming van die republieken. De ramp op de Antillen. De gouverneur der Eilanden boven den Wind seint van Santa Lucia, dat hij van Sint Vincent bericht ontvan gen, heeft, dat Vrijdagavond dertig doodsgevallen waren gameid. De be- richten zijn nog onvolledig. De uit barsting duurt nog voort De gou verneur poogt naar St. Vincent terug te keeren. Da' Fransche Kabelmaatschappij meldt dat haar stoomschip Pouyer Quertier te ForLde-France is aange komen met Ï450 geredden uit St. Pier re aan boord en onmiddellijk i» terug gekeerd om nogmaals naar overleven den te zoeken. Een «telegram van Pointe-d-Prite meldt, dat die Suchef. Donderdagavond met voorraden vertrok naar Fort-de- Fvance, waar deze onmiddellijk onder militaire bewaking werden gesteld. Uit het omringende land komen troe pen negers naar Fort-de-Franc© om voedsel te vragen. Een bericht uit Fort-de-France meldt dat heete modder ©n sintels dien gehee- len avond overal op het eiland zijn gevallen en de aschregen nog voort duurt, groote schade, aanrichtende. Het is zeker, dat veten gedood of ge wond zijn op andere gedeelten van 't eiland. De gouverneur van de Eilanden Bo ven den Winid1 seint, dat, de uitbar sting op St. Vincent voortduurt. Het oorlogsschip Indéfatigable heeft bevel gekregen er been te gaan om hulp te verleenen. Uit een telegram van St. Vincent volgt, dat een groote uitbarsting van de Souffriere plaats had op Donder dagochtend. Een regen van asch en fijne stof daalde op d'e omringende plantages neer en richtte groote scha de aan. In de straten van Chóteau Belair lag die asch twee voet hoog, te Kingston een inch hoog Voor zoover bekend is zijn dertig menschen omge komen. De Fransche minister van marine, heeft het volgende bericht ontvangen van den commandant van de Suchet op een niet gemelden datum uit Poin- te-a-Priteop Guadaloupe verzonden: Ik heb de volgende berichten kun nen krijgen omtrent de gebeurtenis sen van gisteren. Tegen acht uur wierp de vulcaan ontzaglijke hoeveel heden rookten aarde uit; onmiddellijk daarna was een ontzettende vuurzuH zichtbaar en dodelijk stond cte geheele stad in brand. De schepen verloren hunne masten en vlogen in brand; een regen van rotsblokken, die ongeveer een kwartier duurde, ontstond. Ik ben te 2 uur in den avond te Sanit Pierre op Martinique aangekomen en kon in de stad, waarin het onmogelijk was door te dringen geen levend we zen meer ontdekken. Een groot aantal lijken lag bij de landingsplaat©. Reuter verneemt., dat van den gou verneur van Barbados heden het vol gende telegram is ontvangen: Te Sanfrière op Santa Lucia en op Sit. Vincent hadden luisteren heftige vulcanische uitbarstingen plaats; ont ploffingen, die denken deden aan he vig geschutvuur werden te 3 uur in den namiddag op Barbados gehoord, 's Mid'dags te 5 uur werd het donker, en eèn hevig onweer vergezeld van een dikke stofregen brak uit. Dit duurd© tot het vallen van den nacht. Barbados was Zaterdagmorgen met een stoflaag van een duim dikte be dekt. Ik heb aan de gouverneurs van de voornaamste eilanden Boven den Wind telegrammen gezonden, waarin ik hun all© noodiige hulp aan bood. Dé gouverneur van Dominica sein de aan Chamberlain: Een vreeselijke vulcanische uitbarsting heeft plaats gehad op Martinique- De ellende is groot. Met toestem ming van den uitvoerenden raad zond ik terstond levensmiddelen ter waar de van 100 Pond Sterling. Hier is alles wel. Nog wordt gemeld: St. Pierre werd Ln enkele seconden in een ontzaglijken vuurpoel herscha pen door die gloeiende lava en d'en vuurregen, die zich over de geheele naburige kust uitstrekten. De regen van asch en steeaien strekte zich uit tot Fort-de-France. Het gebeele eiland is met een laag asch van 3 millimeter bedekt; de warmte is buitengewoon. Er zijn levensmiddelen g er eq ui roerei, schildwachten zijn bij dé entrepots en de openbare schatkist geplaatsi. Het cijfer der slachtoffers wordt op 30,000 geraamd; dé lijken Liggen gehee-l naakt op den grond, die ingewanden hangen uit dien buik. De naburige dorpen zifn revuld met 5000 vluchte lingen. De verdwijning van dien gouverneur wordt bevestigd. De Fransche Kabel maatschappij zoodat niemand uit, die het kantoor dan- maatschappij onder de puinhoopem terugvond, maar geen spoor van het personeel. Het verbran den der lijken is begonnen. De burgemeester van New-Orleans zond per stoomboot. 60.000 rations le vensmiddelen en 10,000 francs in geld als de opbrengst vaai de eerste in schrijving. Naar de „Teaups" verneemt, zijn drie groote groepen huizen, niet tot St. Pierre behoorende. ook verwoest. Tot die slachtoffers behooren <te> beide candidaten van dé verkiezing van he den. De uitbarsting dUurt voort. De ramp overtreft alles wat de verbeel ding z,ich kan voorstellen. De Fransche minister van marine ontving nog van den commandant der SucheL een telegram uit Fort-de-F ran- ce, meldende dat dé Commandant Za terdag St. Plette doorzocht heeft met een troep matrozen. D© stad is niets' dan een. verzameling rookend'e puLn- hoopen, waaronder de slachtoffers be graven liggen. De Suchet heeft naar Fort dé France kunnen terugbrengen een gedeelte der bevolking vaai den Prècheur, maar het was onmogelijk naar het noordon van het eiland te gaan. wegens den allerhevigsten asch regen. De vulkaan zog er dreigend uit, en Zaterdagavond nam men een ondleraardsch gebrom waar, bliksem stralen en ©eat lichtschijn van groot© intensiteit. Herbert Spencer» Van Herbert Spencer, die verleden maand in gezondheid zijn 82steu ver jaardag heeft gevierd, is oen week of drie geleden een nieuw boek uitgeko men: Fracis and Comments. Daarin leest men (pp, 98 en 99) dit over Cham berlain en den oorlog: „Een eerzuchtig man van heersch- zuchtigen aard, die in het gemeente bestuur van Birmingham de kunst ge leerd had. anderen er onder te krij gen, en die zich door bekwaamheid en vermetelheid naar den voorgrond had gedrongen, wend minister van koloniën. Dat zijn besluit om zijn wil door te zetten de oorzaak was van den oorlog, die in Zuid-Afrika voortduurt, daaraan twijfelt nu nie mand. Voor do twee republieken was het gevolg: liet verlies van vete dui zenden levens, het uiteenslaan van een menigt© gezinnen, de vernieling van tallooze woonsteden, het woest leggen van het land, het staken van arbeid en nijverheid en algeheele maatschappelijke ontwrichting. Voor ons zelf is de uitkomst geweest: de dood van een 25,000 soldalen op hot slagveld of in hospitalen, on het in val iede worden van 60.000 anderen, van Wie er veten zullen sterven en an deren zullen verminkt blijven; een© onmetelijke toeneming van den gel- delijken last door belasting en leenin gen. hot inbinden van het handelsbe drijf t. het aanwakkeren van wihienge- voelens en als gevolg daarvan het woeste gedrag van volksmenigten, het wekken van haat tegen ons bij de volken op het vasteland, welke haat later van Invloed zal zijn op de inter nationale betrekkingen, en het vol slagen verlies van de liefde voor de vrijheid en van medegevoel voor hen, die er naar breven, welke ons vroe ger kenmerkten. Alfiremeene Berichten. De Engelsche mijnwerkea-s schijnen de tijd' gekomen te ach ben om naar Transvaal te gaan. Zaterdag ils een - groot aantal uit Penzance, Canhorne en Redruth naar Southampton vcr- trokken om zich daar in te schepen. Stadsnieuws. Haarlem, 12 Mei 1902. 3 J p C t.. Geldleening Haar- lem. Blijkens aankondigingen wordt op 15 Mei 1902 bij den gent een te-ont vanger te Haarlem, de heeren H. Oyens Zonen, te Amsterdam, en de Deposito- en Administratiebank te Rotterdam, de inschrijving openge- steld op een 3,1 pCt. goldleening van Fenitleton. teil tete .Vte". :te, Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 15. Langen wilde den arm zijner zuster door den zijne trekken. Zij scheurde zich los. Met een luid opsnikken klemdle zij zich vast aan Richard's arm. "VVeg, wieg! Hier ben ik, hier blijf ik! Bredenhofer hield haar in zijn men; trotsch opende hij den mond, maar hij zag niemand aan. Jelui kunnen nu doen, wat je wilt! Zij wordt de mijne ,en zij blijft de mijne! En kunnen we niet met el kaar 1 even dlan stierven we met elkaar! Ja, zei Lena enthousiast. De woorden klonken weg; niemand had iets te zeagen daarop. Allen wa ren bleek, alleen, het paar geliefden gloeiend rood. Seconden, minuten vergin gen ge<lu idioos De duivel haal jelui allemaal! schreeuwde ooin Henna opeens, dat ieder er van schrokIk hoor in geen gekkenhuis. Kom Ja.ns! Hij nam, zijn zuster bij die hand en slem-dé haar met zich mee; de grijze lokjes van het arme vrouwtje fladder- dien, het breiwerk sleepte ze aan haar rok mee. da dnaad had zich om haar been verward! Luid werd de deur dichtgesmeten. O. Richardi, wat heb je ged'aaru? Mevrouw Suzauna brak uit in een hartstochtelijk geween. Je hebt hem beleedigd! Laat hem maar! Laat hem loo- oen! Bredenhofer lette er nauwelijks op. hij duwde Lena een weinig in de richting van zijn zuster. I-Iier, Suzi! wil je mijn bruid niet gelukwenschcn? Mevrouw AJilenstein strekte zonder op te zien, baar hand uit. Ik wensch u geluk, mejuffrouw! Lena nam diie hand' aan, maar liet ze dadelijk weerlos hum! die vingers waren ijskoud'! Ze keek naar haar broer, ze kreeg een gloei enden lust zich in zijn armen te werpen. Toen" be merkte zij den blik dien hij met Anra- lia wisselde; stonden die (wee met el kaar in verstandhouding? Het hinder de haai-, dat Am alia zei: We zullen voor je geluk bidden, Magdalena! Zonder op haar broer toe te tredlen, liet zii, zich nu door Allen stein die hand drukken; hij was de ©enige d'ié waar achtig vriendelijk was. hij hadi pleizier in dat opgewonden meisjtesgelaat.. Triumfeereud, als overwinnaars na een gewonnen slag. d'aalde het gélie- venpaar een half uur later de trap bij Allensteüu af. Langen en zijn vrouw waren al weg ;in een beklemmende koelheid zonder handdruk was men gescheiden Op de half-donkere bocht van de trap. bij de nis, vertraagde Bredcnlin fer zijn schreden, en bleef staan. Hij trachtte in Lena's oogen te lezen, Ben in ook niet treurig, lieve? Neen, o neen! Zij drukte zich te r-en hem aan Ik heb jou toch jou! Voor altijd eeuwig eeuwig mijn geliefde mijn bruidl mijn vrouw! O jij! Lachenden schreiend beantwoordde ze zijn kussen. Eén warine, vochtige schemering valt neer. De dagen zijn al aanmer kelijk langer geworden; liet is nog geen lente, maar men' voelt haar ko men. Achter langs dien langen, muur van den Botaniscbeu tuin in dé eenzame Elzholzstrasze rolde een coupeetje en hield' stil voor het groote huis van vier verdiepingen, diat met zooveel ram men en balkons uitziet ,in dén tuin. Een heer maakte het portier open. Met c-en spronc luchtig als een jongen, was hij op dien grond; de dame, die achter hem kwam, droeg hij bijnaj uit het rijtuig, een oogenblik raakten haar voeten d'en grond niet aan, zij lachte en maakte zich los uit zijn ar men. Dat waren Bredenhofer en Lena, en vandaag was het hun trouwdag. De portier maakte in hoogst eigen persoon de huisdeur open en lachte 't jonge paar toe, Achter het met een gordijntje gesloten raam van het sous- terrain, loerde de nieuwsgierige por tiers vrouw, en haar dochter gluurde ov.er haar schouder. Een kale boel, hoor! zei de meid en haaldé die schouders op. Nee. mooi is 't niet, meendé de moeder, maar toch wel lief; d'at witte japonnetje slaat haar heel aardig! Bredenhofer knikte de lui toe hoe vriendelijk waren toch alle menschen! hij drukte den man twee mark in de hand1. Daar portier ,neem jij er ook eens een gezellïgen avond van! Voirast, eèn bedankje mompelend', slak deze het geld op We zullen op uw welzijn drin ken. op u en op mevrouw! De portiérsvrouw opende dé deur op een kiertje en knikte; Ik feliciteer mijnheer en me vrouw wiel! Bredénhofer schudde de vrouw de glibberige hand, waar de zeep nog aan kleefde. Uit de kelderwoning kwam damp. waschlucht en kleine-kinder-ge- schreeuw. Hij trok Lena snel mee. Wat aardig waren die eenvoudi ge menschen! zei hij vroolijk, terwijl ze met elkaar, arm in arm, de trap opklommen. Zoo hartelijk! O Lena, ik beoi te gelukkig! Heb je hem veel gegeven? vroeg ze met zekeren angst. Je weet toch dat we zuinig moeten zijn! Ktein, dtwaas kindje! Zijn lachen weerklonk zóó luid over de trap, dat ze hem de hand op den mond legde. Die paar eenten, die hebben toch niets te beteekenen! Dat zou verschrikkelijk zijn. als we dihrop moesten letten; dat was niet om uit te houden! Hoe kom je aan dén onzin? Omdat— omdat moeder gister zei, dat we allebei niet veel verstand' had den van geld ,en dat ik zuinig moest zijn; nu wou ik dadelijk beginnen! Maar toch niet op d5è manier! Haha. mijn klein, verstandig, lief vrouwtje! Hij legde zijn arm om haar middel en droeg haar van tree tot tree. Zoo draag ik ji© nu mijn heete leven. Jij moogt niets zien van wat. daar be neden op de aarde ils; cte ar zal ik wel voor zorgen! Nu waren zé boven, op dé vierdle verdieping. Je bent zoo buiten adem, Richard1! zei dis jonge vrouw. Dat doet de blijdschap. O ji| mijn geluk! Hij logde beide handen om haar smalle, zachte wangen en ver diepte zieh geheed in haar blik. Wat er toch al niet gloeit in die kleine ster retjes, zooveel liefde voor mij, en de vonk van het genie Ja, ik geloof in je! Je zul', een groote kunstenares wor den, we zullen geluideig zijn, zóó ge lukkig, dat allen ons benijden. Ik stijg mat je omhoog, wij streven naar de hoogst© hoogten. Ze zullen nog wel eens in orns gelooven, onze vriend schap zoekenalleen, die nu zoo wei- nier van ons willen weten! O, spreek niet van hen! bad' zij en even rillend huiverde zij. Een kou- dé tocht kwam van beneden de trap op en deed haar witten sluier wappe ren. Ze stonden, nog steeds voor dé deur; het naamplaatje met ..Richard Bre denhofer" blonk vroolijk in het aas-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1