NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meesfcgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ISe Jaargang, Donderdag 15 Mei 1902. No. 5789 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regelB 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 ^l/Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 fpc-- -i uOf] I lPv/j Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02}^ /jf Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bg de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3724 Telefoonunmmor der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 133. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 31w» Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 15 Mei bevat oa.: Yan den vrede, Minister- crisis in Spanje, Het afscheid ran de Regentes van Spanje, Het vergaan van een luchtballon, Parlem. Praatjes, De Zaan viert feest, Een bouw-kwestie. Nieuwe spoorwegplannen en liet station- ölan (met kaartje). Officieele Berichten. NATIONALE MILITIE. TOESTEMMING TOT BUITEN- LA NDSC1IE ZEEVAART EN- TOT VERBLIJF BUITENSLANDS. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS dief? Gemeente Haarlem vesti gen cv de aandacht op van wien liet aangaat, dat bij de Militiewet 1901 is bepaald a. dat Vie ingelijfde®, bij die militie blei' te land niet tot bet aangaan van een verbintenis voor die buitenland sche zeevaart worden toegelaten zon der schriftelijke toestemming van dsn inin'ister van Oorlog (art. 116); b. dat de verlofganger van de militie te land zich zonder toestemming van dett minister van Oorlog niet langer dan gedurende dirie achtereenvolgen de maanden buitenslands mag ophou- on (art. 123); i. dat die manschappen der zeemili tie, die zich met verlof bevinden, zich zonder verlof van den Minister van Marine niet langer dan gedurende drie achtereenvolgende maanden bui tenslands mogen ophouden (art. 145, eerste zinsnede); d. dat aan die manschappen der zee militie, die zich met verlof bevinden, m gewone tijden vergunning tot uitoe-i fatting van da buitemlandsche zeevaart en visscherij wordt verleend, en dat zij zonder die vergunning niet tot een verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart worden toegelaten (art. 145 tweede en derde zinsneden); i. dat de verlofganger van de militie te land of van de zeemilitie, die art. 123 of art. 145 der wet niet naleeft, in werkelijken dienst wordt geroepen en daarin wordt gehouden gedurende ten hoogste twee maand'en (art. 14). Haarlem, 13 Mei 1902. Burgemeesters en Wethouders voornoemd DE HAAN HUGENHOLTZ, PIJNACKERi Secretaris. Politiek Overzicht. Dat die Engelsche bladen nu druk ma-re dleneeren over de vredesonder handelingen ligt voor die band. De redactie van de „Times" is versla gen over die onbeschaamdheid van de Boeren om na 2i jaar oorlog met dien eisch vat\ onafhankelijkheid in ruil voor het kiesrecht aa.n te durven ko men. Maar het blad heeft ook nooit willen inzien' of bekennen, dat d)e toe stand van de Engelschen itn Zuid-Afri ka volstrekt niet zoo fraai is als in En geland'de openbare meening is. En hebben die Boeren niet gelijk, met dat kiesrecht aan te komen? Dat was im mers de reden waarom die diploma tieke betrekkingen tuisschen Transvaal en Engeland afgebroken Werden, en d'e aanleiding tot dien- oorlog! Inder daad het voorwendsel; maar is er geen humor in het te berde brengen nu van dat kiesrecht? Na de weigering om de onafhanke lijkheid als r-rondslag van de onder handelingen aan te nemen .noemden de Boeren een reeks voorwaarden, waaronder zij die burgers zouden wil len aanraden de wapenen neer te leg gen. Lordl Kitchener of Lord Mihier schijnt toen al opgemerkt te hebben, dat d'e ze voorstelling scheen te bedui den dat de onderhandelaars geen vol macht hadden om een beslissing te nemen. Inderdaad. De onderhande lingen gingen door. Zij diuurden niet lane want telkens werd een eisch of voorstel naai- Londen overgeseind en dan werd daar beslist van ja of neen. De Boeren vroegen behoud van wa penen Dat werd dadelijk geweigerd. De mildheid, waarmede de Engelsche r eer eer in g geld wilde geven voor hoe ven en vee, werd dankbaar op prijs gesteld. Vergiffenis voor de voorman nen, onder die proclamatie van Augus tus 1901 verbannen, wilde d)e Engel sche regeering ook wel verleenen. Let wel: vergiffenis! Aangaande de rebel len moesten de Boeren met een toe zegging van genade genoegen nemen. Hot struikelblok bleek verder de wei gering van de Engelsche regeering om zich aangaande het bestuur van de koloniën te binden. Maar zij liet de onderhandelaars verzekeren, dat eigen regeering zoo spoedig mogelijk in te voeren immers duidelijk in het belang van Engelandi zelf is en de Boeren dus op dit punt Engeland: geheel vertrou wen moesten! Men mag om diezen handlgreep gelukkig vrijuit lachen, want er is geen vrees, dat de Boeren, diie Engeland al te goed! kennen, zich zoo beet zullen laten nemen. Zij wil len- in elk geval als zij met een ko lonie met zolfbcistuur genoegen nei- men weten wanneer dat zelfbestuur ingevoerd zal worden. De verkiezing van een liberaal in het Engelsche district Bury, dat na 1886 nog steedfe unionisten gestemd had, wordt door de liberale Engelsche pers natuurlijk met vreugde begroet, waartegenover de minis terieele pers die zaak vanzelf anders inziet. De Bóeren-kringen op het vasteland zullen zich haasten, zegt d'e „Times", om een beslissing toe te juichen die kan worden opgevat als een bewijs dat het land „heiu" is van den oorlog; en zij zullen niet nalaten dit bericht ter kennis te brengen van do commando's als -eens reden om te weigeren de wa pens neer te leggen. De „Times" weet wel, dlat een geïso leerde verkiezing zulk een beteekenis! niet heeft... maar toch hebben de kie-1 zers aan hunne vijanden en de vijan den. van Engeland een aanleiding ge~] geven om hen te belasteren. Mooier iis Chamberlain's beroemd' gevleugeld woord: „Elke stem voor de liberalen is een stem voor de Boeren" nóg nooit uitgelegd. De „Tinnes" maakt van die verkiezing te Bury voorts gebruik, om aan te dringen op vasthoudendheid en hard nekkigheid tegenover die Boeren. „Wij verlangen allen naar vrede," zegt. het blad:, maar een „soort va» vredle" zou voor ons veel noodlottiger zijn d'an een mogelijke verlenging van een „soort van oorlog". Indien de Boeren in ernst willen onderhandelen, moeten zij begrijpen dat wij niet ver der kunnen gaan dan de voorwaarden van Maart 1901. „En nu weten wij, dlat men verwacht reedis nu een datum te kunnen vast stellen voor de invoering van een ver tegenwoordigende regeering; wij we ten dat alles in het werk zal worden gesteld1 om volledige amnestie te krij gen voor de rebellen, een stap d!ie d'e Boeren in staat zou stellen te betoo-j gen dlat verraad' in Zuid-Afrika niet als een misdaad gestraft wordt. En| ook in de taalquaestie verwacht men dat wij zullen toegeven. „Wij kunnen echter op geen dier punten toegeven zonder de taak van die toekomstige bewindvoerders in Zuid-Afrika ontzettend te verzwaren. H<et toegeven aan de valscbe gevoelig heid, het inwilligen van die eischen van Steyn, zou Lord) Milneris positie on houdbaar maken „Gelukkig is daar geen reden voor, evenmin als om te twijfelen aan de standvastigheid van de Regeering, zoo- als die flinke verklaring van Lord Sa lisbury toonde". Onverzoenlüker kan het bijna niet. Het is die geest van Chamberlan en Milner, die uit deze „Times"-woorden spreekt. Voor de Boeren belooft die stemming iets...... als zij gaan onder handelen! Een telegram uit Madrid heeft ge- - meld, dat minister Sagasla in den Spaanschen ministerraad die ontslag aanvrage van zijn collega Canalejas heeft bericht. Deze crisis breekt uit te midden van den tijd dier voorbereidingen voor de kroning van Koning Alplions, en even plotseling als onverwacht. De minister Canalejas heeft zijn ont sla" aangeboden-, naar aanleiding der nota van den Pauselijken nuntius,over de congregaties, aan de Spaansche bisschoppenHet bleek den minister dat de ministers van buitenlandsche en van binnenland sche zak ear een mo dus vivendii hadden aangegaan met den nuntius en daarover was hij zoo gebelgd, dat- hij onmiddellijk wilde af treden. Sagasta heeft gepoogd Canalejas van dat voornemen af te brengen, maar de ze i:s niet te bewegen zijn ontslag-aan vrage in te trekken. Ook wil hij niet wachten met zijn ontslag te vragen tot na de kroning, zooals zijn collega's hem verzochten. I-Iet eenige wat hij doen wil is, uit eerbied voor de Re-' gentes, deelnemen aan de laatste zit ting van den ministerraad, dïe Zij vóór de kroning zal presideeren. Inmiddels heeft Sagasta door uitstel van de behandeling der aanvrage van Canalejas nog een poging gedaan de crisis ©n die oplossing ervan tot na d© kroning te verschuiven. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. Een telegram van Lord Kitchener uit Pretoria meldt: dat verleden week 19 Boeren gedood, 6 gewond, 802 gevangen genomen zijn; 580 geweren, 5420 patro nen, 157 wagens, 400 paarden, 4300 stuks vee werden buit gemaakt. De colonnes van Bruce Hamilton ruk ten 9 Mei weder ten noorden van de Lindley-lijn uit. Ian Hamilton veegde het centrale gebied oostelijk van de Harts- rivier schoon, en rukte den 7en Mei op in westelijke richting, in samenwerking met Rochfort, van Bloemhof. Allen kwamen den llen Mei aan de westelijke spoorweglijn aan, met 357 ge vangenen, en bijna alle wagens en den geheelen veestapel der commando's. In dit district was De la Reij's strijdmacht sedert zijn met zooveel succes onderno men aanval op Majoor Paris voor twee maanden, met 86 man verminderd. Afscliafflug yan het dictatuur artikel. De afschaffing van het dictatuur- artikel in Elzas-Lotharingen heeft, ofschoon de openbare meening in Frankrijk thans door andere gebeurte nissen in beslag wordt genomen, toch natuurlijk sterk de aandacht getrok ken en aanleiding gegeven tot velerlei commentaren in de Parijsche pers. De République Frangaise beschouwt het besluit des Keizers als een groote en verblijdende verlichting, over wel ke Frankrijk echter geen oordeel lieeft te vellen, om geen al te pijnlijke her inneringen te wekken. De Libre Parole is pijnlijk getroffen door den maatregel. Want hoezeer men zich moet verheugen ter wille van de Elzassers en Lotharingers,door het dictatuur-stelsel zou geen streep zijn gehaald als Frankrijk niet be schouwd werd als een „weerloos aard rijkskundig begrip." Dat dit zoo is, zegt het anti-semietiscbe blad, is de schuld van de Dreyfus-zaak. De Autorité is voldaan. Maar zij durft zeggen, dat die gezindheid van de wingewesten dezelfde zal blijven: anti-Duitsch. De Gaulois hecht groote beteekenis aan den maatregel ;no-chtans is hij niet zoozeer een uiting van grootmoe digheid als van rechtvaardigheid. De Figaro meent dat, in weerwil van de tegemoetkoming dloor de rijksre- geering betoond, een herinnering van twee eeuwen niet zal uitgewischt worden. Dus juist andersom dan men in Duitschland verwacht, waar de pers, tengevolge van de afschaffing van den uitzonderingsmaatregel, den band tusschen rijksland en rijk al nauwer ziet toegehaald. He reis van pres. Lonbet. Volgens een bericht van het Ritz.au- bureau komt de mededeeling, dat pre sident Loubet bij zijn terugkeer van Petersburg een kort bezoek aan het hof te Kopenhagen zou brengen, niet uit officieele bron. Het vergaan van een luchtballon Maandagochtend zou de luchtreiziger Severo te Parijs met zijn helper. Sa chet, een proef nemen met zijn be stuurbaren luchtballon,. Pax". Tegen half zes steeg de ballon op tot een hoogte van 450 M. en direef over de Avenue du Maine in de richting van de gare Montpamasse, toen men plot seling een hevigen knal hoorde en den ballon met verwoede snelheid zag neerkomen. Het brandende gevaarte kwam midden in de Avenue du Maine neder. Van alle kanten snelden de menschen toe om te helpen. Zij vonden de deerlijk verminkte, deels verbrande lijken der luchtreizigers. Over de oor zaak dier ontploffing loopen de gevoe lens uiteen. Severo, een Braziliaan, gehuwd en vader van 7 kinderen, had al wat hij bezat aan deze proeven be steed. De Fransche bladen geven daarvan de volgende bijzonderheden. 't Was de eerste proeftocht welke de luchtreiziger met zijn ballon zou onder nemen. Om vijf uur Maandagmorgen was de vulling van den ballon met wa terstofgas geëindigd, de heer Severo en ziin machinist Sachet, namen in het schuitje plaats en beproefden voor het laatst of alles in goede orde was. Tegen half zes werd de ballon losgelaten. Hij verhief zich snel in de lucht, doch in stede van zich te richten naar Issy-les- Molineaux, het doel van den tocht, zwenkte het luchtschip heen en weer, beschreef cirkelbogen in verschillende richtingen en dreef dan weer aanmerke lijk af. Het was klaarblijkelijk dat het niet tegen den wind opkon. De toeschou wers bij de opstijging verwachtten den ballon te zien dalen, doch hij rees nog steeds en bleef onregelmatige lijnen be schrijven. Plotseling, het was goed tien minuten na de opstijging, zag men een vlam om den ballon slaan, onmiddellijk daarop hoorde men een zwaren slag en toen stortte het schuitje omlaag. De ge heele toestel, 1500 KG. zwaar, viel in de avenue du Maine, vernielde een schoor steen, rukte een deel van een dak weg en kwam dwars over den weg te liggen. De heeren Severo en Sachet waren bei den dood, de machinist had brandwon den en zware kneuzingen bekomen, de luchtreiziger was deerlijk verminkt, doch had geen haartje gezengd. De oorzaak van het onheil is niet ver te zoeken. Er zijn twee onderstellingen mogelijk, maar beide leiden zij tot de ge volgtrekking, dat de heer Severo, zij 't dooi" onwetendheid, een noodlottige on voorzichtigheid heeft begaan. Het schuit je, dat ook de belde motoren bevatte, hing zeer dicht onder den ballon, voor al de achterste motor, in de nabijheid waarvan de vlam is gezien, was gevaar lijk dicht bij den zijden zak met water stofgas. Het kan nu zijn, gelijk Santos- Dumont onderstelde, "toen hem over het geval werd gesproken, dat de ballon te strak was gevuld noch Severo, noch Sachet waren op de hoogte van de prac- tijk van de luchtscheepvaart en in de lucht, onder de inwerking van de zon newarmte, dientengevolge sprong, waar na het waterstofgas zich met de lucht vermengde tot knalgas en ontplofte, maar het is ook mogelijk, dat het gas bij het uitstroomen uit de veiligheidsklep, die zich vlak boven den motor bevond, niet gelegenheid heeft gevonden om zich voldoende te verspreiden. Ook daar zou zich dientengevolge knalgas hebben ge vormd dat door den petroleum-motor tot ontploffing werd gebracht. Maar welke onderstelling men ook voor waar aan neemt, het valt niet te ontkennen, dat het ongeluk is te wijten aan onvoldoen de wetenschappelijke voorbereiding. In dit opzicht is, gelijk Santos-Dumont op merkt, het onheil een grooïe les. Het ongelukkigste van de zaak is, dat de weduwe van Severo met zeven kinde ren onverzorgd achterblijft. De man had zijn geheele kapitaal in zijn ballon ge stoken. Afscheid der Regentes van Spanje. De regentes van Spanje heeft Maan dag het regentschap neergelegd. 's Morgens begaven zich de minis ters, met Sagasta aan het hoofd, naar de vorstin, om haar de laatste beslui ten ter teekening voor te leggen. In een welsprekende rede zeide Sagasta haai' vaarwel. Vervolgens zich tot den koning wen dend© wees de minister-president er op, dat Spanje zeer was vooruitge gaan, al was het niet zooveel als ge- wenscht was. Vrede en veiligheid zijn verzekerd, de tijd van de pronua- ciamento's is voorbij; het volk wijdt thans zijn aandacht aan zijn opvoe ding en zijn arbeid, zoodat gegronde hoop kan bestaan dat de nieuwe Re geering grooter zal zijn dan voor gaande. Zeer ontroerd, telkens snikkende, luisterde de Koningin naar deze rede van den minister-president.. Algemeen© Berichten. Uit Noord-Italiê komen berichten van sneeuw, die op vele plaatsen een even wonderlijke als pijnlijke verrassing aan de bevolking heeft bezorgd. De Apenij- nen zijn met sneeuw bedekt en de trei nen, die uit Piemont te Savona binnen komen, dragen de sporen van de rijke lijk neergevallen witte vlokken. De kou de is zeer groot. In Napels zijn het storm en onweder, die het verkeer bemoeilijken, zoodat de scheepvaart in de golf voor een deel is gestaakt moeten worden. De vermelde schade te Civita Vecchia wordt op meer dan 2.000.000 lire geraamd. Maandag had een ontploffing plaats van petroleumwagens in de Sheraden yards van den Pittsburg-Fortwayne-Chi- cago spoorweg. Twintig man werden ge dood, en 200 zóó ernstig gewond, dat men voor het leven van 150 hunner vreest. Het ongeluk gebeurde, terwijl de petro- leumtrein op een zijspoor werd gebracht, doordat de laatste wagen in een anderen trein liep. Van het proces-Musoimo geen ander ■nieuw® dan dé mededfeelimg, dlat de advocaten van d'an ban diet en rru eenparig opnieuw zijn gaan staken. Zij meenen, dat die voor zitter van het hof do teugels wat al te strak begint aan te trekken. Een ver daging van het proces schijnt niet uit gesloten. De Manchester Stoomvaartmaatschij spreekt het bericht tegen dat zij een' overeenkomst heeft aangegaan met: Morgan In die Hongaaa-sch'e commissie voor, buitenlandsche zaken verklaarde graaf! Goluchowski, betreffende die betrek kingen tot Rusland, dat bij geheel en1 al het denkbeeld buitensluit om 'te! twijfelen aan die eerlijke bedoelingen van Rusland wat de stipte uitvoering dier gesloten overeenkomsten aangaat. Maar het is niet voldoende goede be doelingen te hebben. Men moet zich er aan wijden om in het Oosten te strijden tegen zekere stroomingen. De ramp op Martinique. De minister van Koloniën in Frank rijk heeft een comité samengesteld, tot het verstrekken van hulp aan de slachtoffers van de ramp op Martini que, waarvan hij het voorzitterschap bekleedt. De overige leden zijn oud- mi nisiers van koloniën, koloniale af gevaardigden en senatoren, directeu ren van groote industriëele onderne mingen, directeuren van dagbladen, presidenten van Khmers van Koop handel, groote industrieelen te Parijs H&vre, Nantes, Bordeaux en Mar seille. Donderdag zou dit comité bijeenkomen in het ministerie van koloniën. Woensdag is de stoomboot „Airal Cazo" van New-Orleans naar Marti nique vertrokken, met 60.000 rantsoe nen eten en geneesmiddelen aan boord. Dit schip is uitgerust door den burgemeester van deze stad, d:ie direct bij eerste inschrijving reeds 10.000 francs kreeg. Hulp is dadelijk ook geboden door de regeering van Guadaloupe, door den Engelschen gouverneur van Do minique en den Deensche van Saint Thomas. Gisteravond is van Brest vertrok ken de „d'Assas" met de hulp aan boord, verstrekt door d© Fransche re geering. Admiraal Morin, Italiaansch minister van marine, heeft aan den kruiser Calabria" die op weg was naar Cuba, bevel gegeven naar Saint Pierr© te stoomen om hulp te bieden. Volgens een onderzoek van dezen mi nister lagen op het oogenblik van de uitbarsting vooo* Saint-Pierre gean kerd zeven Italiaan sche handelssche pen, waarvan tot nu toe niets meer is vernomen. Bijna overal in de buurt van Mar tinique worden inschrijvingen gedaan voor giften, bijv. te Guyana en Cayen ne. Keizer Willielm heeft 10.000 mark geschonken. De gevolgen van de ramp voor den handel, vooral in Frankrijk, zijn ook vrij aanzienlijk. In Nantes zijn ver schillende families, die hevige verhe zen lijden, dar zij al hunne bezittin gen verliezen. De meeste raffinade rijen in Nantes werden van suiker voorzien uit Martinique en Guada loupe. De landbouwers op Martinique vluchtten naar de steden, die het minst te lijden hadden en vroegen om voedsel. De geheele oogst is natuur lijk verschroeid en verbrand, terwijl het vee van dorst is omgekomen. Men is, zoo de hulp niet spoedig komt, be vreesd voor hongersnood. En hoe groot de hulpvaardigheid ook is, i» toch de twijfel gerechtvaardigd of deze hulp spoedig verleend kan wor den. De hitte, de vlammen, de steeds nog stroomende lava, maken een aan wal komen, zelfs van sloepen, zeer lastig. De Pélée werkt nog steeds en een vuurregen valt tot over oen gebied van 150 mijlen. De gouverneur van de Windward- eilanden, sir Lie wiel Lijn, deelt mee, dat Sint-Vincent hevig heeft geleden ten gevolge van de uitbarsting der La Soufrière. Een ferreinopnamie om dezen berg is voorloopig onmogelijk, dloor do aschregen en lavastroomen, welke alle bewoners, die niet dadelijk vlucht ten, gedood hebben. De uitbarsting der La Soufrière ver schilde van die van de Pelée. De eer ste berg toch begon met het uitstooten van een grooten straal kokend water, terwijl de eruptie zelf, toen zij op haar hevigst was, vergezeld ging van aard bevingen en bliksemende lichtstralen. De uitbarstingen gingen gepaaid met een hevig geraas, dat op een afstand j van meer dan 200 mijlen te hooren was. In verband, met deze natuurwerkin gen staat ongetwijfeld liet feit, dat het water van een meer op het eiland Dominica in den grond is weggezon ken. Kingstown met zijn bevolking van 5000 zielen, is 12 mijlen van de La Soufrière gelegen. Deze stad is door een laag asch bedekt. De bevolking verkeert in hevigen angst. De jongste schatting van het aantal dooden op Sint Vincent bedraagt 700. Het Congres der Vereenigde Staten zal hoogstwaarschijnlijk een gift verleenen van 100.000 dollars. Koning Oscar II van Zweden en Noorwegen heeft 5000 francs geschon ken aan het comité, koning Edward VII 25.000 francs. Berichten van Dinsdag van St. Vin cent melden dat sedert het begin van de uitbarsting van de Soufrière 1600 menschen zijn omgekomen. Het Deensche schip Valkyrien red de 500 vluchtelingen van de Noord- en de Noordoostkust (van Martinique), de Suchet 2000, de Pouyer Quertier ook velen. All© geredden zijn naai Fort-de-France gebracht Men zegt, dat de Fransche bank te St. Pierre haar boeken en fondsen aan boord van de Suchet in veiligheid bracht voor de ramp. S ta d s n i e uws Haarlem, 14 Mei 1902. Bij vonnis van dearrondisse- ments-Rechtbank alhier, d.d. 13 Mei 1902 is in staat van faillissement verklaard Albert Scheer, koopman in karpetten en matten te Edam. Rechter-Commissaris Jhr. mr. R. do Marees van S winder en. Raadsverkiezing. De hoor G. J. van Gasteren deelt ons mede. dat hem weliswaar Is gevraagd een can- didatmir voor den gemeenteraad] te aanvaarden, maar dat hij daarvoor om overwegende (redenen heeft be dankt. De Hnarlemsche corr. van het dag blad der Soc.-dem. Arb. Partij „H©t Volk" schrijft o.a.: „Doordien d'e liberalen nu mei „eigen candidaten gekomen zijn, „wordt de kans voor do onzen, Troel „stra en Gcrritsz, uitstekend." D© HollandscheVoo rschot- bank. Van de op Maandag gehouden Algemeen© Vergadering van aandeel houders wordt ons bericht: lo. de balans en winst- en verlies rekening werden goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 4.5 2o. de aftredende Commissaris, dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, werd als zoodanig herkozen. 3o. besloten werd geene schuld bri©* ven uit te loten. 4o. Het voorstel van Bestuur, om houders van volgefoumeerde aandce- len, zoo zij zulks wonschen. 80 hun-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1