NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Woensdag 21 Mei 1902. No. 5793 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regela 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 cO! Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersiilgel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonuununer der Administratie 122* de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaateing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. JL DAUBE Co. JOHN F. JONES, SucciParijs 3B** Faubourg Montrnartre. Haarlem's Dagblad van 21 Mei leyat 0. a.: He kroning van Koning Alphon- De kiesreehtbeweging in Zwe Aanslag op den Koning van jpanje tijdens de kroningsplech- Verbrnikersbond, Brutale [Moordaanslag te Laren Caecilia's overwiu- lingeiu Officieele Berichten. [burgemeester en wethouders Haarlem, doen te weten, dat bij hun beschikking van 13 Mei jl. aan w, j. van Dooremaalen vergunning is ver eend tot oprichting van eene slachterij in het perceel aan de Nassau- no. '28. I Haarlem, 17- Mei 1902. Burgemeesters en Wethouders voornoemd: de haan hugenholtz, l. b. pijnacker, Secretaris. Politiek Overzicht. Te Madrid is met groote plechtig heid de kroning van koning Alphonso do 16-jarige koning van Spanje In onze rubriek Buiten- Nieuws kan men daarover na- jtere bijzonderheden vinden, mede van den aanslag die door een krankzin naar het schijnt, op den jeugdi heerscher gepleegd is. I De hoofdzaak dier plechtigheid is vel de eedsaflegging op de grondwet, waarbij de koning zweert, de wetten des lands te zullen handhaven. „Maar, zegt de Frankf. Ztg., deze lemocratische inhuldiging is slechts Bchijn. Het is een omhulsel waarin ie kern ontbreekt. In den eeuwenlan- gen strijd tusschen het Spaansche ko ningschap en het volk zijn alle volks rechten vernietigd. Welk een afstand scheidt ons van de dagen der Castili- anen en Cataloniërs, die hij de kro- den koning toeriepen: „Als Gij onze rechten beschermt en onze wel vaart vermeerdert, zïjt gij onze Ko- ing; zoo niet, niet!" Dat was de uiting van den 'trotschen Spaanschen volkswil; maar daarvan is thans weinig meer te bespeuren. Wel is waar is Spanje een constitu- 'onesle staat, met een volksvertegen woordiging, de Cortes. Maar veel in vloed toont dlie Cortes niet. En de re geeringen, die elkaar in Spanje op volgden, of zij conservatief of liberaal teeitem, moeten rekening houden met dezen toestand. Bovendien zijn de mannen, die in Spanje elkaar aan het iiewind aflossen, veelal te zwak om de maatregelen uit te voeren, die noodig on nuttig zijn voor het land. Of die toestand anders zal worden onder de regeering van den jongen Ko ning? Veel valt daarover nog niet te leggen. Hij is thans 16 jaar oud, dus nog een kind; veel zal bij hem afhan gen van de omgeving, die hij bij zijn komst, aan de Regeering vindt. Zeker, Spanje heeft nog krachtige, flinke doortastende mannen; het heeft nog regeerders; maar wanneer deze ver van dien koning gehouden wor den, en geen invloed kunnen oefenen op de regeering, zal de taak, die dezen jongen Koning ten deel valt, zeer zwaar en zeer moeilijk zijn. Alphonsus XIII heeft een zorgvul dige opvoeding gehad; zijne moeder, Maria Christina, heeft hem alle kun digheden doen onderwijzen die voor een koning noodig zijn. Maar de groote vraag, waarvoor Europa staat, is: of de jonge- Koning allengs zal blijken opgewassen te zijn tegen die taak, de groote en moeilijke die hem wacht. Eindelijk heeft Lord Kitchener aan den drang van staking der vijande lijkheden gedurende de vredesonder handelingen gehoor gegeven, in zoo verre althans daticte commando's,waar van die aanvoerders te Vereeniging zijn, niet aangevallen zullen worden. Het was inderdaad te gek, zooals het den laatsten tijd ging; die drijfjachten tegen de la Reij's en de Wet's com mando's bijv.! Als een nieuwe wel willendheid van lord Kitchener ver nemen wij ook, dat hij maatregelen heeft genomen, dat de onderhande laars bij hun beraadslagingen niet be luisterd zullen worden. De. edelmoe digheid van Engeland kent geen gren zen. Onder de aanvoerders, die te Veree niging zijn, wordt ook genoemd com mandant Brand. Wij vermeldden Zaterdag reeds dat bij de beraadslaging over het kies- rechtvoorsfcel in de Zweiedsche Tweede Kamer met 117 tegen 107 stemmen het voorstel van den leider der agrari sche partij Morisson, werd aangeno men, waarhij aan de Regeering wordt verzocht de kiesrecht-hervorming ver der te onderzoeken, en in het begin der zitting van 1904 een nieuw voor stel in te dienen op den grondslag van het Algemeen Kiesrecht, waarhij aan ieder staatsburger, dJie zijn 25ste levensjaar heeft volbracht, zijn mili taire plichten heeft vervuld en zijn belastingen betaalt, kiesrecht zal wor den verleend. Een nader telegram uit Stockholm bericht. Het Comité der Arbeiderspar tij besloot de algemeene staking he denavond te zes uur een einde te doen nemen. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. D,e Boeren-afgevaardigden hebben Don derdag en Vrijdag langdurige vergaderin gen gehouden. De „Times" verneemt uit Pretoria, dat er 160 Boeren te Vereeniging vergaderd zijn, bijna allen welbekend. Wat ook het resultaat zij van de beraadslagingen der Boeren, het einde van den oorlog is in ieder geval niet meer ver af. De bijeen komst te Vereeniging zal waarschijnlijk gevolgd worden door overgaven in mas sa op verschillende punten van het oor logsterrein en een zoo groot aantal man schappen zal aldus beschikbaar komen, dat wij elk nog nog niet onderworpen district op zijn beurt met troepen kunnen overstroomen. De „Times" verneemt uit Pretoria: De meerderheid der Boeren-afgevaaTdigden toonen geen besef van hun verplichtin gen tegenover ons in de tegenwoordige omstandigheden. Integendeel schijnt hun houding er op te wijzen, dat zij zullen stemmen voor voortzetting der vijande lijkheden. De „Chicago Tribune" bevat een tele gram uit Saint Joseph, meldende dat de aankoop van muilen op groote schaal in Missouri voor rekening van de Engel- schen, heeft opgehouden. Engelsche agenten hier hebben in de laatste weken opdracht gekregen dat de groote menig te gekochte muilen van Lathrop uit moe ten verscheept worden. Daarna zal bet Engelsche verschepingsdepot te Lathrop gesloten worden. Aanslag op den koning van Spanje tijdens de Kroningsplechtigheid. Zaterdag is die jonge Koning Alphon sus van Spanje plechtig gekroond; en tevens is onmiddellijk een aanslag op zijn leven gepleegd!. Laat ons vooraf een en andier van de plechtigheid zelve mededeelen. De feestelijke viering werd vooraf gegaan door die plechtige overreiking van de orde van d'en Kouseband en twee andere buitenlandsche onder scheidingen aan den jongen vorst i!n ds zaal dier ambassadeurs in het ko ninklijk paleis te Madrid. De zaal der ambassadeurs is vrij wel de schitterendste in de reeks van dertig vertrekken, die de eerste ver dieping van het paleis vormen. De Koning was gezeten op den rijken troon, die geflankeerd wordt door vier groote vergulde bronzen leeuwen en twee heelden: de Voorzichtigheid en de Gerechtigheid. De geheele konink lijke familie en alle ministers waren tegenwoordig. Om 11 uur trad het buitengewone Engelsche gezantschap binnen, verge zeld van die le dien der permanente ambassade. De hertog van Conn-aught droeg de insignia van de or die van den Kouiseband en bevestigde, na aan den Koning te zijn voorgesteld, het beken de blauwe lint om het rechterbeen van den jongen mionarch. Vervolgens wekte hij den nieuwen ridder, volgens de regelen der ordte. op om zijn ridder plichten getrouwelijk na te komen. De Koning bood daarop den hertog als pand zijner trouw zijn degen aan, wel ke naar liet paleis te Windsor wordt gebracht. Hierna ontving die1 Koning te 2 uur met soortgelijk ceremonieel die buiten gewone missies van Zweden en Per- zië, welke resp. de Serafijnen- en Ag- das-orden kwamen aanbieden. Prins Eugenius van Zweden, gekleed in de uniform van majoor der Zweedlsche garde-huzaren, hing den Koning de keten der Serafijnen om den, hals. Dit versiersel is van groote pracht en kost baarheid; het wordt trouwens alleen door regeerende vorsten verworven en staat gelijk in aanzien met dien Kou-; gehand, het Gulden, Vlies en, dergelijke. Daarna bood prins Ar fa Mirza Kha-iv Danisje, Perzisch gezant te Konstan- tinopel, den Koning de Agdas-orde aan. Deze bestaat uit een groot blauw lint, waaraan een kruis van juweelen en een schildje, ook bezet met zeer kost bare steenen, waarop de Leeuw en de Zon van Perzië. Bij de overreiking bood prins Mirza d'en Koning tevens een eigenhandig geschreven brief van den Sjah aan, terwijl hij een korte inspraak hield, waarin hij er aan her innerde, diat dit sedert Philips II, dus meer dan drie eeuwen geleden, de eer ste maal was, dat zijn vorst een bui- ;ewone missie naar Spanje afvaar- tenigewi digde. Hieri iermede schijnt die Konilng alle bui tenlandsche orden gekregen te hebben, die hem bij zijn troonsbestijging ten deel moesten vallen. De stoet was samengesteld' uit vieren twintig koetsen. In de laatste zaten de Koning, de Regentes, die Infante Thereza, buitenlandische vorsten, bui- tngewone gezanten, het diplomatieke korps. Om half drie trad de koning d'e kamer binnen, te midden van toe juichingen. De zaal was vol afgevaar digden en senatoren. De Koning nam plaats op den troon. „Gaat zitten," zei hij. De president nadlerde dien troon en verzocht d'en Koning den eed af te leggen. De Koning antwoordde: „Ik zweer bij God op het Evangelie die grondwet en de wetten te zullen acht nemen". Toejuichingen volgden op deze woordten. Opnieuw vormde zich die stoet en richtte zich naar d,e kerk van San Fi*ancisco. Troepen sloten den weg ter weerszijden af. Een ontzaglijke menigte was op de been. Het was een grootse® schouwspel. Om half vijf kwam de stoet aan de kerk. De Koning ging tot den troon, gevolgd door de kardinalen. Een der tigtal bisschoppen zong het Te Deum. De buitenlandsche vorsten ,het corps diplomatique, de buitengewone gezan ten afgevaardigden en senatoren zaten ïn die tribunes. Voordlat de Koning de zaal was bin- neng etredten, kwam de secretaris der Kamer op den president toe en fluis terde hem iets in het oor. De presi dent zeidie toen met luider stem: Stelt u gerust, mijne heeren, een gek of een ellendeling heeft een aanslag op den Koning willen doen. maar gelukkig is hij niet kunnen slagen in zijn po gen. Hevige ontsteltenis ontstond. Maar de kalmte keerde terug. En toen de Koning verscheen, was hij het voor werp van een onbeschrijfelijke ovatie. Wat was er gebeurd? In den namiddag naderde een man in dien stoet de koets van den Koning, ten-wijl hij zijn hoed in de lucht wierp. Onmiddellijk werd hij ge vangen genomen. Men vond' op hem geen enkel wapen, maar alleen een minnelied, opgedragen aan d'e Infante Maria Thereza. Een ondervraging van den man heeft doen zien, dat hij krankzinnig was. Hij heet José Puig, is te Crevülente in die provincie Ali cante geboren en drie-en-twintig jaar oud. Hij verklaarde, dat het zijn be doeling was de hand der infante te Aragen. Bij die terugkomst ten paleize is het hof levendig toegejuicht. De ministers hebben hun ontslag aangebodien, maar de-Koning heeft Sagasta's functie ver nieuwd. Zonderling yerliaal. Een zonderling verhaal komt uit Quebeck. Daar, op Canadeesch grond gebied, hadden twee Amerikanen, kolonel Gaynor en kapitein Green uit Savannah in den staat Georgia idle wijk genomen. Zij staan onder beschuldiging medeplichtig te zijn aan diefstal van een 700.000 dollar, in verband met den aanleg van verste r- kingswerken aan de haven van Savan nah. Kapitein Oberlin Carter, van het Amerikaansche leger, zit daarvoor al gevangen. Eenïge Amerikaansche speurders namen de twee Amerikanen te Quebec gevangen en ontvoerden hen op een sleepboot. Een andere boot, met gewapende Canadeesche of ficieren, zetten hen na maar konden ze niet inhalen. Er zal een krachtig protest volgen. Als de geschiedenis waar is, zal dat protest van Engel- schen kant wel niet al te krachtig wezen. Engeland! moet Amerika ont zien. ij het bijzetten van hetstof- felijk overschot van den heer Jacs. Leijli in het Mausoleum is gebleken, dat om trent deze stichting wel scherper omlijn de bepalingen behooren te worden ge maakt. Allereerst over het toelaten van perso nen in het gebouw zelf. Het komt niet te pas, dat er van te voren zooveel per sonen (waaronder gewone nieuwsgieri gen) worden binnengelaten, dat er ten slotte voor de familie geen behoorlijke ruimte overblijft. Ook de wijze van bijzetten zou, naar de meening van ooggetuigen, stichtelij- ker kunnen plaats hebben en hierbij rijst de vraag of het bij zulke gelegenheden geen aanbeveling verdient, de plaatsing in de nis na het vertrek van familie en vrienden te doen geschieden. Algemeene Berichten. De Beiersche kamer heeft een motie aangenomen, de regeering verzoeken de omwijziging van de kieswet voor den Landdag, in diezen zin, dat o.m. het rechtstreeksch kiesrecht en de be slissing bij volstrekte meerderheid worden ingevoerd. De Zwiltsersche Bond'sregeering heeft nu een nieuwen vorm gevonden voor het artikel van de wet, waarin het beginsel van Staatssubsidieering der lagere, scholen wordt nedergelegd en waarover zooveel strijd is gevoerd. Het ontwerp artikel 27bis der Bonds- wet luidt: „Aan de kantons kunnen bijdragen verleend' worden ter ondersteuning bij het uitvoeren van hun verplichtin gen op het gebiedl van het lager onder wijs. De wet bepaalt de voorwaarden waaronder deze bijdragen worden toegekend." Deze wetswijziging zal worden on derworpen aan een stemming van het volk. Te Madrid! ils een anarchistische sa menzwering tegen liet leven van den Koning ontdekt. Zes verdachten zijn in hechtenis genomsen. Er zou dien dynamiet-patronen worden geworpen bij het voorbijrijden van het koninklijk rijtuig. De anarchigfen hebben be- kendl Stads ni e uws Haarlem, 20 Mei 1902. De bekende kunstschilder Th. de Bock heeft zijne woonplaats al hier gevestigd. Wij brengen onzen lezers in herinnering dat de mannelijke in gezetenen .geboren in 1877, zich vóór het eindle dezer maand ten stadhuize voor d'e schutterij moeten dloen schrijven. Naarwij vernemenisde-Raads- commissie belast met het ontwerpen van een nieuwe regeling op de pensioenen, met haar arbeid gereed zoodat de behan deling daarvan in den Raad binnen niet ver verwijderden tijd mag worden tege moet gezien. Caecilia's overwinningen. Henri Pielage heeft Zaterdag, Zondag en Maandag te Amsterdam, op het zang feest der Liedertafel „Onderlinge Oefe ning" talrijke, welverdiende lauweren behaald met het mannenkoor C a e c i 1 i a van hier. Zaterdag zette het zich al goed in. Cae- cilia verwierf zich nl bescheiden mee doende in de 3e afdeellng den eersten prijs van die afdeelïng, zijnde een ver guld zilveren medaille en 100. Drie stemmen werden door de jury op haar uitgebracht, tegen twee op eene andere vereeniging, waarschijnlijk Harmonie van Vianen, dat zich den tweeden zag toegewezen. In de overvolle zaal werd deze uitslag echter met veel instem ming aangehoord, wel een bewijs dat onze stadgenooten volgens het oordeel der meesten den prijs wèl verdiend had den. Zondagavond moesten de 3 eerste prijs- winners: St. Caecilia, Amstel's Werkman en De Stem des Volks (de beide laatsten van Amsterdam) kam pen om den- eere-prijs: een zilveren lau werkrans, aangeboden door de sub-com missie. En de uitslag was— dat C a e c i- 1 i a den krans aan haar vaandel zal mo gen hechten. Onder Ons van Haarlem verwierf Maandag in de afdeeling „Gemengde Ko ren" den 3en prijs, zijnde een verguld zilveren medaille en 75. Haarlem's Zanggenot wist Zon dag in de tweede afdeeling den vierden prijs, verg. zilv. medaille te behalen. Nog meer overwinningen. Ha r m o n i e van hier heeft den naam van Haarlem niet minder hoog gehou den dan Caecilia. Zij kampte Maan dag te Rotterdam op het muziek- en zan gersfeest van het Rotterdamsch Mannen koor „Orphéon". En het resultaat was, dat haar in de le afdeeling Muziek den Isten prijs met den eere-prijs werd toe gekend. Zij werd op den voet gevolgd door Willen is Kunnen van hier, dat den 2en prijs kreeg. Zondagmorgen werd in de Groote Kerk, waar ds. van Paassen als voorganger optrad, een gift van Feuilleton. Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 21. Groet je lieve vrouw duizendmaal! Reuter legde die hand op het hart en zag enthousiast naar omhoog. Heer lijk, betooverend vrouwtje! Adiieu, adlteu, jonge meiester, dus liet schilde rij afgemaakt en dan die rest neem ik op mij! Ze schudden elkaar de hand. Met een glimlach zei Reuter nog: Tk heb erge haast, ik heb nog een paar ate*- lierbezoeken beloofd, en daarna ga ik Perriccioni halen je weet, de nieuw ste Itali'aansche opera-ster, zij treedt dezer dagen hier als gast op om wat met haar le rijden. Ik zal eens den cicerone van ons Berlino uithan gen. Ik zeg je een verrukkelijk vrouwtje! Hij kuste de toppen van zijn vingers. Oogen als fluweel en ondoor grondelijk als de nacht; als iemand daarin kijkt wordt hij dadelijk dichter! Een teint ais mat ivoor, en een mond'! een mond! Reuter dans te de kamer op en neer, men zag, hoe ongeduldige onrast hem beving. Die moet dan wel mooi zijn, zei Bredenhofer verstrooid. Hij had' maar half gefluisterd al zijn gedachten ver toefden al weer bij zijne schilderij. Verlangend, met een bepaalde begeer te keek hij weer naar dien ezel, hij ge voelde een aandrang om dadelijk weer er aan te gaan zitten; nu, nu zou hij die kleuren vinden ,nu was hij in die stemming! Weet je wat, beste vriend Reu ter pakte hem hij zijn bovensten jas knoop jij moet Pexricioni leeren kennen! Dat is wat voer jou voor zoo'n kunstenaarsnatuur! Den volgenden keer laat ik het je van te voren weten, dan kun je ook van de partij zijn. Wil je? Ja. ja! De jonge man was in ge dachten verzonken. Dan tot weerziens, groet je vrouw van mie. Adiieu, adieu! Hij was weg, Bredenhofer was weer alleen in zijn atelier. Een sterke tocht kwam dioor het raam en waaide de Velletjes van die schrijftafel op grond. Bredenhofer raapte ze op en wierp ze achteloos op hun vroegere plaats waartoe had hij die prullen nog noodig?! Nu was het gauw uit, voor 25 mark kleine artikeltjes in de kranten te schrijven en dan nog te sid deren dat ze misschien niet aangeno men zouden worden! Zich snel om- drautiende, keerdle hij zich weer naar ijn schilderij en stond nu weldra er voor, bewogen, het aanhoudend met een verliefden blik bekijkend. Dat was dan dus de eerste sport op de ladder} van zijn roem! Een in langen tijd niet mieer gekend welbehagelijk gevoel beving hem, een lust om te juichen en die dolste dingen te doen. En tegelijkertijd een koorts achtig drijven tot werk, een drang om klaar te komen, de wereld het vol maakte werk te toonen. Hij begon te schildteren en schil derde zonder ook maar een oogenblik uit te scheiden, om zijn werk eens te zien en het met kritischen blik te ont leden; -hij schilderde met kloppende polsen en een roode vlek op de wan gen. Den mond hield hij in glimlach half open in zijn verbeelding zag hij zijn doek al in bet Salon hangen, in de kranten werd er op gewezen, het publiek hunkerde .er naar dit eminente werk van een tot nog toe onbekende te zien. Men snelde er naar toe, be wonderde, vroeg naar den prijs ja Bredenhofer dacht na, hoeveel zou hij er eigenlijk voor vragen? Daar moest hij Reuter eens over spreken. Overigens, het geld kwam pas in de tweede of derde plaats; hoofdzaak was het inzien van zijn talent. De gelukkige uitdrukking bleef op ?.G'n gezicht, zachtjes fluitend werkte hij door. Het zweet parelde hem' op het voorhoofd en liep langzaam naar beneden langs de bleeke slapen; hij bemerkte het niet. Voorzichtig werd de deur geopend, en Lena's verhit gezicht onder den stroohoed1 met breedten rand keek naar binnen. Ze glimlachte ondeugend, op haar lippen brandde het verhaal van haar tocht, het liefst had ze het hem luide toegeschreeuwd. Ze drukte de bloemen tegen haar mond, als moest ze hem op die manier dicht houden. Hij werkte zonder op te zien. Daar bij was de belichting niet meer gun- istig. een onweervoorspellend geelach tig schijnsel sraf valsche reflexlichten. Richard! Bredenhofer was met een luiden kreet van schrik opgesprongen; men kon het hem aanzien, hoe geschrikt hij was Nu was hij nijdig. O, Richard, wees niet boos! Lena sneldte op hem toe en omsloot hem met beide armen. Ik heb je niet willen la ten schrikken, alleen maar je met ro zen wekken uit je droomerij. Wees toch niet zoo naar! Luister maar eens, zeg, luister eens! Ze zoendle hem. Ik breng wat goeds mee, raad eens! Wel dan? Hij keek haar lief aan en streelde haar, toen echter keerde hij zich weer naar zijn schilderij .De rozen lagen op den grondd, niemand die er op lette nu vertrapte hij er zelfs een. Lena bukte zich en zamelde ze lang zaam bijeen-. Arme rozen! zei ze zacht. Een paar minuten gingen voorbij, waarin hij ijverig schilderde; nu hield de jonge vrouw het echter niet langer uit. Ze ratelde aan één stuk door: Ik ben bij Damel geweest, den beroemden professor, rniin vroegeren leermeester, ik heb hem gevraagd mij een engage ment of lessen te bezorgen. Nu mag ik bij hem accompagneer en, drie och tenden in de week; en, denk eens aan, Richard, ik krijg zeventig mark in de maand daarvoor! Zeventig mark! Is d'at niet heerlijk? Zooveel geld! Ik ben zoo gelukkig! Ze klapte in do handen en draaide als een kind op haar hiel in 't rond. Plotselig hield ze stil. Maar wat trek je toch voor een ge zicht, Richard? Ben je boos, omdat ik stilletjes ben gegaan? Maar nu is 't toch zoo goed! Ze keek hom angstig aan. Hij had een dutsterö plooi op het voorhoofd en was donkerrood-, Hoe kon je dat dóen? Toornig stampte hij op den girondl Wat denk je wel, hoe kom je er aan? Zeventig mark ih de maand voor zoo'n schijntje!! En al was het duizend mark, ik zou het nooit toestaan! Jouw teedere borst aan de piano in elkaar drukken-, als een mar chine de noten aframmelen, je kunst vernederen, jezelf halve dagen aan mij onttrekken neen, neen! Kindje hij lachte luid op en gTeep naar haar hand zet dat nu maar uit je hoofd! Je kan het toch zelf immers ook on mogelijk prettig vinden. Haar hoofd zonk dieper en dieper Neen, het lot van d'en accompagnateur had haar altijd afschuwelijk toege schenen; maar nu had ze zich eenmaal al met de gedachte vertrouwd gemaakt. Het uitzicht, te verdienen, zichzelf op te offeren was haar iedere minuut heerlijker voorgekomen en nu zei haar man zoo maar onverschillig weg: Zet dat maar uit je hoofd! Ze werd bleek. We hebben toch geld noodig. mompelde zij, en ik wil ook... Gekje! Hij lei zijn, arm om haar schouders en trok haar naast zich voor liet schilderij. Kijk dat eens, zoo even was Reuter hier. Dat wordt wat hij zegt: een meesterstuk 1 Het

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1