uuoarsung van oen Mont Ueiée van den 19cn allerhevigst was; de hoeveel- neid lava was veel grooter dan die den Sen uitgeworpen; D.o Grandie Ri- vière werd er mee overstroomd, en gebouwen en plantages, die nog niet beschadigd waren door de vorige uit barstingen, werden verwoest; alle lo cale transportmiddelen werden mede vernield. Te Pointe a Prite Somen talrijke vluchtelingen aan, die het te Fort le France niet langer kunnen uithouden De vulkanische uitbarstingen in VVest-Indie worden reeds in verband gebracht met de graving van het ka naal door Midden-Ainerika. Door ge ologen moet verklaard zijn, dat de toestand van dit gedeelte van de Nieuwe Wereld, vooral voor Guate mala, Nicaragua en Costarica zeer ernstig is, waarom zij den kanaal- bouw afraden, vooral alweer den Ni- calraguaweg. Daar de Panamaroute door een minder gevaarlijke streek loopt, meent men in sommige kringen dat het Congres öf de beslissing nog maar wat moest uitstellen öf de keus moest laten vallen op het Panama kanaal. Algemeene Berichten. De gevangen genomen anarchisten te Madrid hadden in een bijeenkomst, verleden week Woensdag gehouden, gezworen ontplofbare voorwerpen in het Koninklijk rijtuig te werpen, als de stoet van de Kamer naar de kerk zou gaan. Het gerucht loopt, dat het complot ook gesmeed was tegen enkele vreem de vorsten. De voornaamste samen zweerder was Francisco Suarez. die in '94 tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld werd, ook wegens bom- menwerping. De politie heeft zeer strenge voor zorgsmaatregelen genomen. Strateu, stegen, hu'izen, verhuurde kantors, al les wordt bewaakt Zelfs brandweer mannen worden met surveillancedien sten belast. President Loubet is Donderdag te Petersburg aangekomen. De bevol king bereidde hem een onbeschrijflijk geestdriftige ontvangst, „Politiken" meldt, dat de staatsse cretaris Hay der Vereeu. Staten, den gezant der V. S. te Kopenhagen op droeg aan de Deensche regeering voor le stellen den termijn voor do ratifi catie van het tractaat betreffende den zèrkoop der Deensch-Westlndische eilanden met e^n jaar te verlengen, en het einde ervan dus te stellen op U Juli 1903. De Deensche minister van buitenl. gcbe zaken, Deuntzer, zal waarschijn lijk reeds heden een voorstel in dien geest aan den koning voorleggen, en deze zal ongetwijfeld! zijn goedkeuring daaraan hechten. Heftige tooneelen hebben Woensdag avond plaats gevonden in den stads raad van Battexsea. De burgemeester had een vergadering belegd om een Vroeger raadsbesluit, waarbij gewei gerd werd den Koning een adres aan te bieiden ter gelegenheid van zijn kroning, te laten vernietigen, maar met een klein© meerderheid verwierp de stadsraad dit voorstel van d;en bur gemeester. Daarop zei de deze, dat hij de commissiën voor het kroningsfeest en voor den volksmaaltijd, te Batter- sea gevormd, zou ontbinden en ze lf nieuwe commissiën daartoe aanstel len. Da radicale leden van dien raad riepen, dat de burgemeester er niet toe bevoegd was. De jingo pers is over de houding van den stadsraad van Battersea buiten zichzelf. De Standard verneemt uit New York dat president Roosevelt een bezoek, dat een uur duurde, gebracht heeft aan den Britschen gezant Lord Paun- cefote, die ziek is. Dat is, zegt de correspondent, zonder voorbeeld in de diplomatieke wereld. Uit Tientsin verneemt hetzelfde blad, dat de ambtelijke berichten, vol gens welke dé opstand in Tsi-li onder drukt is, onwaar zijn; anderzijds moet de oproerige beweging in Se-tsjooan zich onrustbarend uitbreiden, gelijk ook blijkt uit het bevel van de Keize rin aan generaal Joean om do opstan delingen zuidwaarts te drijven en hen te beletten Peking te bedreigen. De Keizerin is bang dat de nadering der opstandelingen de groote mogendhe den aanleiding zou geven om opnieuw tussclienbeiden tekomen. S t a d s n i e uw s Haarlem, 23 Mei 1902. Aanbesteding. Door het Prov. bestuur van Noord-Hol- ïand werd Donderdag aanbesteed: het onderhouden en vernieuwen van het met zich dragend. Het was als in jen sprookje. De Zigeuners speelden smeltender en smeltender, Lenia's oogen glans den in den maneschijn, als die van een blij kind; nu dacht ze niet meer aan haar smart. Het was heerlijk, zoo te leven heerlijk! Ze schrok wakker, de signora had geniesd. Nu zei deze: Het wordt koel, morgen moet ik de Traviata zin gen. Ui Jegert, i krieg' a Schnupfen, voegde ze plotseling in onvervalscht Weensch er bij. De anderen lachten, het kleine ge zelschap stond op. Lovallo haastte Zich naar de zangeres en hing haar een dikke, kostbare sjaal om. Daar op nam hij afscheid. Daar gaat hij, zei Reuter. Ja, dat is een flinke vent, die Lavallo! die verstaat zijn métier! Een impres- sario, zooals je er geen boteren wen- schen kunt! En daarbij hcelemaal niet tyranniek. Je ziet, hij is erg ge schikt; hij gaat van het tooneel, en is er weer present, als hij noodig is. Ze waren bij den uitgang gekomen. En nu mijn sekt? vroeg la Perric- cioni. Ook Reuter voelde nog niet veel vqor uiteengaan, e" Bwdenbofca- het verlwerK van ae gebouwen. Kunstwer ken enz., behoorende tot Noord-Zeeka naal gedurende de jaren 1902, 1903 en 1901 in drie perceelen en in massa. Raming le perceel f 3720. Minste in schrijver J. Mantel te Amsterdam, voor f 3800, Raming 2e perceel f 1620. Minste in schrijver I). Oosterveld te Zaandam, voor t 1160. Raming 3e perceel f 1650. Minste in schrijver J. Munken te Amsterdam, voor 1600. Raming der massa 1 6990. Minste in schrijver D. Oosterveld, Zaandam, voor 6380. Stukken van den Gemeenteraad B. en W. leggen over eene suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corpo- ratiën van neeringen, ambachten en be drijven alhier, voor den dienst van 1901, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 169.27 1/2. Zij stellen voor haar goed te keuren. (150). B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking uit den post van „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1901, groot t 19.15. (96). Voor gemeenteambtenaren en beambten. Het voorstel van den heer Hugenholtz, waaraan wij gisteren het een en ander ontleenden. De Raad. gehoord de besprekingen om trent de aanhangige instructies, besluit B. en \V. uit te noodigen, deze ontwerp- instructies in te trekken en nieuwe te ontwerpen, waarin rekening zal gehou den zijn met het denkbeeld van de be noeming eener commissie, samengesteld uit gemeenteraadsleden, gemeente-amb tenaren en gemeentewerklieden, welke commissie tot taak zal hebben de beslis sing omtrent het ontslag en de schorsing van gemeente-ambtenaren en werklie den, wier ontslag en schorsing niet bij de wet of plaatselijke verordening aan anderen is opgedragen, en gerezen ar beidsgeschillen tusschen meerderen en minderen in gemeentedienst te beslech ten. De heer Hugenholtz stelt dit voor uit een billijkheidsoogpunt, vooral voor de lagere ambtenaren en werklieden. Hij wijst er op, dat de commissie ook zal gehoord moeten worden over de bepa lingen van het arbeidscontract, door de gemeente als werkgeefster met hare werknemers af te sluiten; zij zal moeten optreden als een raad van beroep, bij welken ambtenaren en werklieden zich zullen kunnen beklagen over opgelegde straffen enz. Zij zal geschillen tusschen lagere en hoogere ambtenaren hebben te beslechten. Door eene dergelijke com missie te benoemen, zou de gemeente slechts navolgen wat reeds door ver scheidene groote werkgevers is tot stand gebracht. (149.) Arrondissements-Rechtbank. Zitting van Donderdag 22 Mei 1902. Rechtbank. Leonardus Roubos, Dirk Roubos, Johannis Konings, Leen- tt'ert Konings, Jacob Overboek, Teunis Dekker, allen losse werklieden te Haar lemmermeer woonachtig, hadden zich te verantwoorden de eerste beklaag de, terzake dat hij op 31 Maart 1902 te Haarlemmermeer Willem Groene- veld opzettelijk heeft aangegrepen en op den grond geworpen, de 2e, 3e, 4e, 5e en 6e bekl. dat zij op tijd en plaats voormeld te zamen en in vereeniging W. Groeneveld opzettelijk hebben ge slagen of gestompt. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat het „cherchez la femme" ook weer in dteze zaak eene groote rol speelde. In een herberg te Haarie-m- mennefar walren bovengenoemde be klaagden in gezelschap van eenige meisjes, toen Groeneveld binnenkwam die volgens bewering der bekl. met de meisjes ging praten, waardoor bekl. in woede geraakten, en get. door Rou bos wercl aangegrepen, waarna hij van rechts en links klappen kroeg. Eenige bekl. ontkenden Groeneveld te hebben mishandeld; anderen be weerden hem wel een klap te hebben gegeven, terwijl RouboB verklaarde, dat toen hij zag dat Groeneveld met de meisjes een praatje ging maken, hij deze had gewaarschuwd om heen te gaan, daar er anders wel eens klap pen konden vallen. Get Groeneveld ontkende, dat hij deze waarschuwing had ontvangen, zeide dat hij bij het binnenkomen wel licht een paar woorden tegen demeis- allerminstc. Dez<- maakt zich chic toi maitre de plaisir, riep twee rijtuigen aan en inviteerde het gezelschap, daarin plaats te nemen. Ik verzoek de dames en heeren mijn gasten te zijn. Een prachtige avond, en we zijn nu eenmaal jong! Wees blij fluisterde hij zijn vrouw in het oor Reuter zegt, dat mijn schilderij erg in den smaak valt; bet is zoo goed als verkocht. Wees nu wat vroolijk! Een half uur later zaten ze in een klein wijnrestaurant bij de Linden; Bredenliofar kende het van voor zijn trouwen. I.a Perriccioni kon drinken en een eetlust had ze ontzettend! Het was allerliefst, zooals ze met haar witte tandjes de lijsters zat af te kluiven, en bij de ganzenleverpastei verzekerde dat ze nog nooit haar maag bedorven had. Ze dronk niet van de champag roe, ze gooide het heele glas in een slok naar binnen; je kon niet eens zien, dat zo den inhoud doorslikte. Zo word buitengewoon vroolijk; over trof zich zelve in tooneelgeschiedenis- sen, die ze met gebaren on fonkelende oogen voordroeg; daarbij was ze niet plat, maar had dlo natuurlijke uitge latenheid van een ondeugend k>rd jes gezegd had, en aai nij toen onver hoeds door de zes beklaagden werd aangevallen en geslagen, waarna hij ;een stoel opnam, om zich te verdedi gen. Volgens de beklaagden zou getuige integendeel direct na de waarschu wing van Roubos een stoel hebben op genomen en daarmee geslagen, waar na bekl. uit zelfverdediging hadden teruggeslagen. Uil. de verklaringen der getuigen décharge bleek, dat bekl. Jacob Overbeek gedurende de vechtpartij niet in de herberg van van Gulick was geweest, en dat 2 der get. a décharge aan de vechtpartij baddën deelgeno men en Groeneveld geslagen. Voorts verklaarden deze getuigen dat Annetje Oly, die als getuige verklaarde, dat zij de 6 beklaagden Groeneveld had zien slaan, niet gedurende de vecht partij in de herberg was geweest en tegen hen had gezegd, dat zij niets gezien had, doch wel f 1.90, liet getui- gengeld, wilde verdienen. Het O. M., zijn requisitoir nemende liep de zaak nog eens na, hechtte wei nig waarde aan dé verklaringen der getuigen a décharge en vorderde te gen elk hunner 8 dagen gevangenis straf. De verdediger, mr. Bijvoet, kwam er tegen op, dat de verklaringen der get. k décharge verward waren, en weinig waarde daaraan gehecht kan worden; neen, integendeel, hunne ver klaringen zijn zeer pertinent,zeide pi. en toonde dit door bewijzen aan. Voorts moet het pleiter van het hart dat aan getuigen a charge zooveel minder eischen worden gesteld dan aan de getuigen décharge en protes teerde Z.E.Gestr. tegen de wijze, waar op door den subst.-officier vragen woijien gejdaan, eens wijze, die in slaat is om de getuigen h décharge van streek te brengen, zoodat de verkregen antwoorden hem nog verwonderen. Na de verklaringen der getuigen a charge te hebben nagegaan, vroeg pl. voor twee der beklaagden tegen wie in het geheel geen bewijs was gele verd, vrijspraak en voor de anderen riep pleiter de clementie der Recht bank in. Het OL M. van repliek dienende, antwoordde, dat het zou vragen zoo als het meende dat behoorde om het licht te laten schijnen, dat noodig is. Overigens bleef de subst.-officier bij zijn eisch volharden. Glasruit stuk geslagen. Tegen Cornells Scholto te Hillegom werd wegens het stuk werpen van een glasruit van het gemeentehuis en het zich verzetten tegen zijne arrestatie 3 welcen gevangenisstraf gevorderd. Bekl. voerde tot zijne verdediging aan, dat hij in staat van dronkenschap had verkeerd en niet wist wat hij deed Ook Joh. Hofman te Hillegom had op 13 April LI. in staat van dronken schap een ruit ingeslagen in de her berg van Ph. J. Salman, en zich ver der aan mishandeling schuldig ge maakt. Voor deze twee feiten werd 14 dagen gevangenisstraf gerequi- reerd. UITSPRAKEN. 1. C. dé Paus, koopman, te Amster dam, diefstal, een maandi gevang.-straf 2. H. J. Kloezeman, schilderskneeht. te Haarlem, 2 diefstallen. 6 maanden gev.-straf. 3. J. v. Bodegom en E. Ii. Blok, die le kleermaker, die 2e zoncller beroep, beiden te Haarlem, verduistering-, ieder f 5 hoeten of 2 diagen hechtenis. 4. S. Bouwens, timmerman, te Vel-, sen, diefstal eai verduistering. 4 maan den gev.-straf, met va-ij spraak van het. meerdere. 5. H. Dirks los werkman, te Haar lem, diefstal, één jaar gev.-straf. 6. L van Es. g 1azenwasscher, te Amsterdam, diefstaleen maand gev.-, straf, met vrijspraak van het meer- dera 7. W. Kok en C. Kok, werkliedlen, te Zaandam, opzettelijke vernieling, ieder f 8 hoeto of 8 diagen hechtenis. 8. J. B. van Duffelen, lens werkman, te Haarlem, mishandeling, een week gev.straf. 9. J. Eijking, bierhandelaar, te Be verwijk, huisvredebreuk en mishan deling, 14 diagen gev.-straf. Uit de Omstreken. Bennebroek. Het zielental dezer gemeente be draagt 1261. Tot notabele der Ned. Hervormde gemeente is gekozen do heer C. Heu- Men kon niet hoos op liaar zijn, hara- heele persoontje werd jonger en aan trekkelijker. Dat is het genie, fluisterde Reu ter verrukt. Bredenhofer van zijn kant zette ook alle sluizen open. Hij wedijverde met de diva in vroolijk- heid, hij werd geheel de zorgelooze, ondeugende jongen, als toen Lena hem had leeren kennen. De signora lachte luid. La'vaïlo bleef onver an dbr lijk ern- lig, ook toen de signora vertelde van haar geringe afkomst. Lena staarde met groote oogen de signora aan dus een Weensch wasclmieisje, o\aar had ze ook haar vloeiend Duitsch vandaan! En in de Borlijnsche ka-anten stond al weken vóór de aankomst van de diva de ro mantische geschiedenis van een ver armd, oud-Italiaansch vorstengeslacht waarvan de eenig overgebleven na komelinge, die zangeres w as, die haar adelijken naam afgelegd had, maar in dte plaats daarvan echter den adel van het genie op het voorhoofd droeg. Ja, signor Lavallo weet het wel, lachte Reuter, die kan iemand be roemd maken! Lena werd bleek en rood; als een bliksemstraal schoot het- door haar "Vogelenzang. Het grasgewas langs de. Leid6che vaart is in het openbaar verpacht en heeft 150 guldén meer opgebracht dan het vorige jaar. De pachtsom bedroog dit jaar f375. Er was veel liefheb berij. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Aan den heer Melcliers is gisteren door de Kamer verlof verleend nader te in- terpelleeren over de uitzetting van Ne- derlandsche arbeiders uit het Pruisisch Staatsgebied. De behandeling der ariikelen van de wet op de krijgstucht gaf aanleiding al lereerst tot eenige beschouwingen over de krijgstuchtelijke vergrijpen in het al gemeen en over de toepassing van krijgstuchtelijke straffen. Enkele spre kers waarschuwden tegen de overdrij ving in het straffen van allerlei tekort komingen, terwijl anderzijds werd be weerd, dat waar reeds krijgstuchtelijk was gestraft en bovendien nog vervol ging plaats had, een zoogenaamd bis in idc-m (wij zouden zeggen: tweemaal voor één geld) kon ontstaan. Dit laatste werd door den Regeeringscommissaris prof. Van der Hoeven evenwel onvermijdelijk geacht. Overgenomen werd door de Reg. een amendement der socialisten om het ondermijnen der krijgstucht door ge schriften, het verspreiden daarvan enz., alleen krijgstuchtelijk te straffen. Na een kort debat over de gelijkstel ling van straffen voor leger en marine waarbij de Reg. het veld behield kwam men tot de artt. 4 en 5 die over de eigenlijke straffen handelen. Speciaal over de „bijkomende" straf fen: inhouding van soldij, vermindering van kost voor korporaals, verbod om buiten dienst wapenen te dragen, viel menig hartig woordje. De heer Schaper wilde,bij amenif.,'dieistraffen geheel en al doen vervallen, omdat de soldij al laag genoeg is, inhouding van kost bar- baarsch en 't verbod van dragen van wapenen zeer vernederend was. Met de twee eerste grieven van den heer Scha per was de heer Kolkman het volmaakt eens, maar het verbod van het dragen van wapenen wilde hij behouden. De heeren Duymaer van Twist c. s. wilden de inhouding van soldij, bij do marine bekend, niet bij de landmacht in voeren. Persoonlijk was de lieer Van Twist voor het amend.-Schaper. De heer Staalman wilde doen .verval len den strafdienst voor onderofficieren. Met dezen en met den heer Schaper ging ook de heer Lieftinck mede. Beper king der soldij was z. i. krenterig. Ook het inhouden van kost keurde hij ten zeerste af. En wat de quaestie van het niet dragen van wapenen betrof spr. achtte dit, waar het voor een enkelen en bij wijze van straf, zou gelden, zeer ver nederend, vooral, zeide hij onder veel gelach, wanneer de delinquent daarover aanmerkingen van de zijde der dames zou hebben aan te hooren. Het amend.-Duymaer van Twist werd ingetrokken op grnnd eener toezegging van een lalere wijziging door de Reg., maar zoowel de Min. van Oorlog als die van Marine verdedigden de voorgestelde krijgstuchtelijke straffen. Een beslissing viel nog niet. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. Ned. Zuid-Afrik. Tereeniging In de Donderdag' giehoud'en algemee ne vergadering der Nederland Zuid- Afrikaansche Vereeniging herdacht de voorzitter in hartelijke woorden wijlen rnr. A. van Naaraen van Eemncs. die ruim twintig jaar dieel uitmaakte van het bestuur dér vereeniging. Verder het ■oog islaande op het verslag, vestigt hij de aandacht op de afwachtende hou ding d'oor die vereeniging nu reieds twee jaar ingenomen, in onderscheiding van vorige jaren. Intusschen is zij helpend opgetreden en rust zich toe om. als die vrede eens mocht zijn geko men, wejfller met kracht dia tg ene te doen, vat in het belang der zuster- natics ginds te dóen valt. In voorbe reiding is te dezen opzichte de hypo theekbank Er bestaan daaromtrent drie plannen, waarvan twee beslist tot uitgangspunt hebben geheele of nage noeg geheele onafhankelijkheid' der beidé republieken. Spr. acht dien tijd niet geschikt aan de plannen meer openbaarheid te geven dan alreeds ge schied' is door ze ter kennis te brengen van d'e afdeelings-voorzitters, met wie ze zijn besproken. Ingekomen is. na de verscnijning van het jaarverslag, het financieel verslag van het Nederlandlsch Bij standsfonds te Pretoria over 1900. Het sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van ruim 16,000 p. st- Den heen en verlichtte opeens alle donke re wenschën en verwachtingen. Ze was als verblind. Als die man iels voor haar wou doen! Hij scheen belang in haar te stellen. O, ze zou voor hem zingen met al de kracht, van haar kunnen en van haar ziel! Als hij haar eens meenam op zijn tournée, haar tot een groote zangeres maakte als ze eens terugkwam, be kend, gevierd, schitterend gehono reerd! O, dan zou de familie anders praten, en al die financieele, kleinzie lige bekommeringen, die dén moed! ver lammen en de verwachtingen de vleu gels afknakken, zouden voorgoed ge daan zijn! Ze keek tersluiks haai man van ter zijde aan wat zou die wel zeggen? Hij moest trotsch, trotsch op haar zijn, in de wolken er over. Ach, ze deed het waarlijk niet uit ijdellieid, uit begeerte naar roem; ze deed het uit liefde voor hem en voor de kunst. Ze deed het uit een onbe- wusten drang, weg te komen uit toe standen, die haar ter neer drukten. Met een zucht kneep Lena haar oogen toe; ze wilde niets meer zien, de horizont der toekomst scheen haar to schitterend en het heden opeens don kerder dan donker. Zij duizelde; zij greep met- haar handen om zich hpen 'laatston Decemoer 1900 was er een sar- do van 5877 p. st,. Het jaarverslag geeft verder aanlei ding tot slechts enkele opmerkingen. Zoo mtet Den Haag daarin ongaarne de notulen dier vorige jaarvergadering. Hot hoofdbestuur zal dte leemte in toe komstige verslagen aanvullen. Verder wijst Den Haag (die heer Van. Dam) op het reglement van het studiefonds voor Z u i d-A f rik a ansche studenten, waarin volgens de vroeger heerschende een zijdigheid slechts sprake is van Transvaal. De heer Wormeer, lid van het hoofdbestuur, verklaart dit uit de historie van het fondts, oorspronkelijk opgericht met het overschot van het geld. bijeengebracht voor d'e zieken en- gewonden in den voï-]gen strijd der Z. A. R. voor haar onafhankelijkheid. Het jaarverslag wordt daarna goed gekeurd!, gelijk ook het verslag van den penningmeester. Gp voorstel van het hoofdbestuur be- no. m.d'e de vergadering bij acclamatie tot eere-k-den dé heeren De Waal en Domola Nieuwenhuis, consuls-generaal te Kaapstad en te Pretoria. Als bestuursleden werden herkozen vijf aftredende ledén en gekozen K. F. van dén Berg, te Amsterdam, met 72. en P. R. Mees, te Rotterdam, met 78 stemmen. Ten slotte ontspon zich nog een dis. cussie over een voorstel, door 's Gra- venhage ingediend', om het recht van toelating tot onze universiteiten toe te kennen aan verschillende inrich tingen van onderwijs in Zuid-Afrika. Nada' o. a. prof. Mansvelt ten aanzien van dit voorstel eenige practische be zwaren in het licht had gesteld, werd het voorstel ter overweging in handen gesteld van het hoofdbestuur. Acad. Examens. Utrecht. Cand. Tlieol, 1. de heer t'. van Arendonk. Amsterdam. Met gunstig ge volg is afgelegd het 2e deel candidaats- examen in de theologie door de hee ren D. Attema en H. Westra. Gisteren verkreeg de heer C. J. J. van Hall bij zijn bevordering tot doc tor in de plank en dierkunde het- prae=- dïcaat cuin lau.de. Leiden. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer D. Plooij, geb. te Schiedam', na openbare verde diging van zijn academisch proef schrift': „dé bronnen voor onze kennis van de essensen" tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. W. Hop- sler, geb. te Leinele, (Ambt Ommen, op Siellingen. Hnlp aan Martinique. Te 'sGravenhage wordt georgani seerd een waldadigheidsbazaar, ten voord'eele. van do slachtoffers van Martinique. De bazaar zal plaats heb ben op 27 en 2S Mei a.s. ih de villa Boschoord aan het Bezuidenhout, van 'snam. 2}6 uur. Het liefdewerk ataat onder bescher ming van mevrouw De Monbel, echt- genoote van den Franschen gezant. Uit Enschede. De kantonrechter heeft afgewezen het verzoek van Jan Bakker, om- op de kiezerslijst geplaatst te mogen word'en. Stoompont te Velseu. Bij het proefstoomen is ten gevolge van het spuien dc stoompont te Vel- zen Donderdagochtend uit hare koers geraakt en tusschen de dtemming van de Velser voetbrug bekneld' geraakt. Alle maatregelen om lie.t vaartuig van daar te verwijderen, waren aanvanke lijk vruchteloos. Eerst veel later kwam dé pont vrij en w-ercl het verkeer te water hersteld. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. (Vervolg der vergadering van Donderdag). Bij stemming bleek, dat de voor stellen, beseffende Uniiveiteity-Exten sion verworpen werden met 327 stem men voor en 398 tegen. Een voorstel Deventer, om het Hoofdbestuur op te dragen een regeling te ontwerpen voor de spaarbanken, waarbij drie door 't departement geformuleerde stellingen waren voorgesteld, werd ingetrokken. Door het Hoofdbestuur was een amendement ingediend, dat tot strek king had aan het hoofdbestuur een opdracht te geven om te onderzoeken welke controle men zou kunnen ma ken, zoodanig, dat de verschillende spaarbanken zich idlaaraan zullen on derwerpen. Prof. inr. Treub, die dit amendement verdedigde, wees hierbij op het ver schil in verhouding van de verschil lende spaarbanken tot de Maatschap pij- Aan de hand van het in den loop van den zomer te verwachten rapport over de Nutsspaaxbanken, zal het hoofdbestuur gaarne zijn aandacht wij den aan deze zaak. klemde zich vast aan den rand van het tafeltje. Scheelt u wat, mevrouw? Oh, madame! In Godsnaam, Lena! Als achter een dikken muur, hoor de zij het lachen der signora wegster ven, ze voelde den arm van haar man om zich heen alles donker, alles donker er kwam een prop in haar keel; hij deed haar stikken, en liet haa-r slechts sidderend en met moeite ademhalen. O! ze hijgde kreunend. Nu kon ze weer zien. Langzaam ging de angst weg, voelde zij zich weer beter. Ik kan niet drinken, zei ze met moeite, en toen dwong ze zich tot een glimlach. Dank je, ik ben weer heelemaal beter! Maar de echte vroolijkheid wou toch niet meer komen; dé diva geeuw de, en Bredenhofer zette een ernstig gezicht. Alleen Reuter roesde in zijn enthousiasme! voort; het beviel hem heelemaal niets, dat de anderen al opstonden. Lena slaakte een zucht van verlich ting, toen buiten de nachtlucht haai om de slapen woei. Op den hoek van de Linden ging men uiteen. Dus. madame, ik zal van uw Zierikzee steiae oog een sun-amen- dement voor, dat het hoofdhestüni een algemeen reglement op de spaar banken zal ontwerpen. De vergadering vercenigde zich bi) Reclamatie met het voorstel van het Hoofdbestuur. In behandeling kwam het voorstel van het departement Medemblik. om omder eenige voorwaarden te beslui ten: ,,Op de begrooting I© brengen een som van 1000, om daaruit te be strijden subsidie aan departementen voor het uitzenden van kinderen naar herstelling1" /en vacantieroorden." Het Hoofdbestuur gaf in overwe ging dit voorstel in te trekken, omdat het Nut op een vorige vergadering be sloten heeft aan het Centraal Genoot schap voor het uitzenden van kinderei! naar vacantiekolonies subsidie te ver- leenen. Hieraan gaf Medemblik gevolg. Ten slotte kwam in behandeling het voorstel van het departement Amers foort, om ter vermindering van ctè uitgaven der Maatschappij te beslui ten, het hoofdbestuur uit te Koocligen om in den loop van het dienstjaar 1902-03 huis en erve te Amsterdam, Kloveniersburgwal C 27, waarin de Maatschappij gevestigd is, te gelde te maken; voorts maatregelen te nemen zoo noodig voorstellen in te dienen om de administratieve uitgaven der Maat schappij te verminderen. De financieele commissie onfrieó aanneming van dftt voorstel, omda1 het geen voordeel zou opleveren, wij; dan een ander lokaal gehuurd zoq moeten worden en den secretaris ver goeding voor het verlies van zijn wo ning gegeven zou moeten worden. De afgevaardigde van Amersfoort stemde erin toe het eerste gedeelte vat zijn voorstel tot een volgende verga dering te verschuiven. Winterswijk stelde een motie vooi over te gaan tot de ordlé van den dag daar de vergadering op dit oogenbljk nietl tot verm'indlermg der uitgaven zou kunnen besluien. De afgevaardigde van Amersfoort verklaarde zich ten slotte bereid zijn geheele voorstel in te trekken en het op een volgende vergadering weer en dan beter toegelicht aan de orde te stellen. De Voorzitter gaf hierop te kennen, dat Amersfoort, als het dé noodige moeite had gedaan, alle gevraagde inlichtingen had kunnen krijgen. Na degewon© plichtplegingen werd de vergadering gesloten. Wanhoopsdaad. Op de Brabantsche Turfmarkt te Delft speelde zich Woensdagavond een drama af. De 62-jarige V. 't Z. uit Voorburg had eene dienstbode, die na geruimen tijd' bij hem in betrekking te zijn geweest, thans dient bij den heer L. te Delft. Dit kon V. 't Z. niet verkroppen en loste twéé revolverschoten op L. en op zijne vroegere dienstbode, die echter niet geraakt warien. Daarna schoot hij zich een kogel door den keel, waarop weldra de dood volgde. Onnoodig te zeggen, dat dit drama veel opz-ien in het stille Delft ver wekte. Leerplicht. Uit het -schoolverslag over hét jaar 1900 leidt het Schoolblad reeds eenige cijfers af omtrent de werking van de wet. op den Leerplicht, Wel is deze wet eerst met 1 Januari 1901 inge voerd., maar bedoeld verslag bevat een tabel der schoolbevolking op 15 Janu ari 1901, dus over de eerste telling na de invoering der wet. Vergelijkt men de cijfers met die van een jaar tevoren, dan blijkt, dat 15.183 kinderen meer dan toen tot de schoolbevolking behoorden. Het vei' schil met 1899 bedroeg 9122, zoodat het meerdere, ongeveer 6000, zeei waarschijnlijk mag worden toege schreven aan de Leerplichtwet. Dit cijfer omvat, gelijk het School blad opmerkt, in hoofdzaak de 10—12 jarigen die öf de school al hadden ver laten maar nu daarheen wegens de wet werden teruggebracht, óf haar andiers zouden hebben verlaten. De volledige werking in het eerste jaar zal eerst kunnen blijken, uit. hel volgend schoolverslag (over 1901) om dat de plaatsing van nieuw© leerlin gen eerst na 1 April geschiedt, en dan ook vroeger leerplichtigen de school verlaten. Uit de nu bekend© cijfers blijkt nog toestemming gebruik maken, zei La vallo bij het afscheid nemen. Gauw, heel gauw o wat een genot, u te hooren! Hij legde de hand op do horst sloeg dé oogen melancholiek ten he mei en weer neer, en hoog diep en plechtig. Wat wou de man'? vroeg Bi eden hofer zijn vrouw, toen de heldere lach. salvo's der signora achter de honmén weggestorven waren en ook Reuter hun adieu hadl gezegd. Hij wil ons een visite komen ma ken, antwoordde zij hem met een lich te hartklopping, hij wil mij- L oven zingen. Zoo, zei hij onverschillig, zwaai de met zijn wandelstok en keek de breede maanstralen na, die zich ovei daken en muren uitstortten, e-;i in een zilveren stroom over het trottoir vloei den. Zijn onverschilligheid was haai- on aangenaam, met smart werd zij het gewaar, hij had niet rnear de oude be langstelling in haar kunst. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2