Mijn antwoord aan den heer R. van Hasselt over de Spoor wegplannen. Keukenmeid, ÜSEISJE, Vervolg Stadsnieuws. Door eene commissie uit de Kamer van Koophandel en later door eenu commis sie uit de Kiesvereniging, beiden te Haarlem, geïnterviewd, heeft de heer v. H. belangrijke mededeelingen gedaan over de veelbesproken plannen zijner maatschappij. Aangenaam was het mij daaruit te zien, dat de vele door mij verstrekte ge-| gevens tot bestrijding zijner plannen, floor den heer v. H. geen van alle zijn weerlegd, zoodat mijne critiek op die plannen nog onaangevochten staat als daarvoor. De heer Van Hasselt komt nu echter mot nieuwe argumenten aandragen tot verdediging zijner plannen, nu de oude buiten gevecht zijn gesteld en doet te-1 vens een aanval op de mijne. Ik mag het antwoord hierop niet schul dig blijven. De snijlijn Amsterdam—Leiden, wordt nu niet meer verdedigd op grond van het verkeer der tusschenstations en het ver keer met België en Frankrijk, maar wel tot ontwikkeling van het verkeer Am sterdam—den Haag en Amsto: dam—Rot terdam. „Dat argument gaat echter niet op, „want er zijn in ons land 13 baanvak- „ken, die in ieder opzicht drukker lie- .reden worden, dan dit en die alle eer „behoefte hebben aan paralelUjnen dan „het baanvak Haajrlem—Leiden." De snijlijn moet. volgens don heer v. H., ook dienen L r bevordering van het locale verkeer uit de Haarlemmermeer; m. a. w. de tramtreinen zulkn denzeif- den weg berijden als de bliksemtrelnen en dat waar de heer v. Hasselt mij ten onrechte verwijt, dat ik diezelfde tram treinen. die maximum 50 Ki! meters kun nen rijden, over kleiner afstond over den locaalspoorweg AmsterdamHaar lem wil laten rijden, tusschen de elec- trisclie treinen, die ongeveer dezelfde snelheid hebben, wat rationeel is. wil hij diezelfde tramtreinen inlasschen tus-j schen de bliksemtreinen met 100 Kilome ter snelheid. Een zoodanige regeling als de heer Van Hasselt hier voorstelt, is het zekerste middel om de snijlijn niet aan zijn bestemming te doen beantwoor den en het locaalverkeer van de Haar lemmermeer tevens het slechtst te bedie nen. Een laatsie motief voor den aanleg der snijlijn wil de heer v. H. putten uit de ontheffing van het station te Haarlem van 9 sneltreinen per dag en een raar goederentreinen, maar in plaats van die enkele treinen wil hij minstens CO elec- trische locaaltreinen in dat station doen biimenloopen. Is het middel, dat wjili- oenen moet kosten, hier niet erger den de kwaal en is het niet veel eenvoudiger en rationeeler de millioenen uit te spa ren, de sneltreinen aan Noord-Haarlem te laten en Zuid-Haarlem met de nieuwe 'electrische locaaltreinen te begiftigen? Is wat de heer v. H. hier wil doen, niet de paarden achter den wagon spannen? Op grond der vroeger door mij gege ven, onweersproken cijfers, blijft dus vaststaan, dat zoo de snijlijn door de Haarlemmermeer, door de H. IJ. S. M. .wordt aangelegd, de tegenwoordig te Haarlem stoppende sneltreinen van 24 per dag in verhouding tot de afneming van het verkeer, noodzakelijkerwijs moe ten daleu tot 9 of 10 en „dat de eenig ra- „tioneele verbetering van het verkeer „Amsterdam—den Haag—Rotterdam is „te verkrijgen door den aanleg van „een grooteren spoorweg Amsterdam „Rotterdam, via Alten en door locaal- .spoorwegen tusschen Amsterdam en „Haarlem en tusschen Rotterdam en „den Haag, welke beide laatsten echter „ieder de bouwsom van f 4.000.000 maxi- „mum niet mogen overschrijden Een tweede, door den heer.v, Hasselt besproken punt. betreft het door mij ont- woiTien Zuider-Station te Haarlem, in verhand met do oanlegkosten van den spoorweg Amsterdam—Haarlem met de lijn Schinkel—Duivendrecht. ITet station isniet brui k ba a t zce-t do heer v. H., op grond, dat het to klein zoude zijn. slechts 100 Meter lang en dat de electrische treinen niet meer dan 170 reizigers kunnen bevatten. Deze beschouwing van den heer van Hasselt is volkomen onjuist, want zoo als d°n heer v. II. zelf uit de stukken der H. E. S. M. kan blijken, is niet al leen hot station, maar is de geheele lo kaalspoorweg Amsterdam—Haarlem, „ingericht op een vervoer van 2.000.000 .reizigers per Jaar, het maximum, „dat op eenig baanvak van een groo- „ten spoorweg, hier tc lande, per jaar „vervoerd wordt, en de plannen zijn „als zoodanig door de Allgem. Electr. „Geselisch. en door de regeering in „ieder opzicht goedgekeurd." De heer van Hasselt moest ook weten, 'dat de grootte van het station volkomen toestaat, desnoods 4.000.000 reizigers per iaar te vervoeren, waartoe verder alleen noodig is de electrische centrale en het aantal rijtuigen te vergvooten Een zoodanige spoorweg, voor 2.UOO.OUO reizigers ingericht, kost niet meer dan f 3.000.000 a I 3.500,000, volgens de oor spronkelijke plannen en ook niet- meer volgens de op last van den Minister in „Maart 1901 gewijzigde plannen, wan- „neer ean deze laatste de lijn Schin- 'kel—Duivendrecht wordt toegevoegd." Laat de lieer v. H. deze laatste lijn echter uit de plannen vervallen, dan wordt de locaalspoorweg veel duurder, want de kosten van het laatste plan blijven in vele opzichten gelijk, of men de werken alteen bestemt voor den lo caalspoorweg of dat men het groot-spoor- wegverkeer daaraan toevoegt. Door dc l«jn Schinkel—Duivendrecht Uit de plannen weg te laten, begaat de heer v. H. dus een dubbele fout: hij maakt zijn eigen lijn Amsterdam—Haarlem to duur. dus onlevensvatbaar, zooals hij zelf duidelijk bewijst, en benadeelt zeer de verkeersbelangen, in het bijzonder die van Haarlem, want het is onjuist wat hij beweert, dat de reizigers Haarlem— Utrecht via Schlnkel-Dnivendrecht twee maal zouden moeten overstappen. De officieels bescheiden der H. E. S. M. nalezende, kan de heer v. Hasselt zien. dat de S. S. zich contractueel ver bonden had hare personentreinen in liet .Zuider-Station te Amsterdam te doen binnenloopen. hierdoor vervalt het over stappen te Duivendrecht en hierdoor wordt de Zuidar-Üjn voor Haarlem, bij verreweg, do kortste en gemakkelijkste verbinding met Utrecht en met het Oos ten des land:?. In een enkel geval echter zou de heer v. II. gelijk hebben, dat het te Haarlem door mij ontworpen Zuider-Station niet bruikbaar is, nl. wanneer men het ook voor goederenvervoer wil gebruiken, maar wanneer de heer v. H. weder-ken nis neemt van do oorspronkelijke plan nen der H. E. S. M dan zal hij zien. dat djt nooit mijn voornemen is geweest; voor goederen was een afzonderlijk sta tion ontworpen aan de Oostzijde van hoi Spaarne. waar de goederentreinen der E. S. evenals dc goederentreinen uit di Haarlemmermeer zouden aankomen. „Mijne argumenten, dat een tweed* „station voor buurtverkeer Haarlem „verre verkiezeiijk is boven conoentra- „tratie daarvan in het Noorder-Station, „door mij gegeven in mijne brochure: „Het Spoorwegverkeer Amsterdam— „Rotterdam, enz. en bij mijne voor- „draeht te Haarlem, zijn door den heer „van Hasselt niet weerlegd, ik behoef „ze dus niet te herhalen en handhaaf „ze geheel." constateer nog. aat iie heer Van I solt heeft toegegeven, dat bij eencon- -ratio van het gehele spoorwegver keer, ten Noorden van Haarlem, de scheepvaart belemmerd moet worden, wat niet het geval is wanneer het vervoer wordt verdeeld tusschen Noord- en Zuid-Haarlem, daar dan tijd overblijft voor het openen der bruggen tücschen de treinen. De heer van Hassc-lt beeft ook gespro ken over do tarieven, die volgens mijn voorstel zouden zijn geheven, ware de H. E. S. M. niet aan zi.ine maatschappij vorkocht. Die zouden zijn geweest 30 ets. voor de eerste klasse en 20 cents voor de tweede klasse Hij noemt die te laag. maar zonder gronden daarvoor aan to voeren. Ik heb die gronden indertijd principieel verdedigd in een hoofdarti kel der N. Roiterd. Courant en zoolang die niet weerlegd zijn, zal ik de vrijheid nemen de juistheid te handhavena Door de toepassing op de lijnen der N. Holl. Tram. zijn ze ook proefondervindelijk juist gebleken. Eindelijk heeft de heer van Hasselt be weerd, dat de van Haarlem gevorderde bijdrage van f 40O.000 billijk is. op grond dat ook Amsterdam heeft betaald in de kosten voor het maken van een tunnel in den Zeeburgerdijk. Deze bewering gaat niet op, want beide gevallen zijn geheel verschillend. Het maken van dezen tunnel, waarvan de kosten ongeveer f J50.000 waren, werd wensehelijk geoordeeld, vooral om de aau de buitenzijde van den spoorweg gelegen bouwterreinen tot waarde te kunnen brengen. De kosten werden dan ook hoofdzake lijk gedragen door de eigenaars der bouwterreinen, ieder naar evenredigheid van zijn belang. Als grondeigenaar be taalde Amsterdam f GO.ObO. Voor de alge- meene belangen droeg Amsterdam daar entegen slechts f 15.000 bij. Dit was eene practische oplossing voor een zeer bijzonder urgent geval, geheel iets anders dan de bouw van een geheel nieuw station te Haarlem, waarvan ik blijf volhouden, dat waar Nijmegen, den Bosch en Hengelo voor hunne stations, onder analoge omstandigheden, niets bij dragen. het eene grove onbillijkheid is, thans wel een zeer groot bedrag van Haarlem te vorderen. T. SANDERS. Amsterdam, 22 Mei 1902. In li e t douch e-b a tl huis zijn in dè afgraloopen week 408 baden ge nomen. Stokken van don Gemeenteraad Versterking post v o 1 g n. 87. Tengevolge van die reorganisatie van dien. dienst dar O. W. en bouwpolille e"n door toeneming van werkzaamheden waarvoor geen afzonderlijke posten op de begrooting voorkomen, stellen B. en W., in overeenstemming met de Commissie van Bijstand1 in het beheer dier Openbars Werken voor, te hunner beschikking te stellen een bedrng van f 2000, betaalbaar op dien post volg 87. (153) Witte Kruis. Door dien Baad werd indertijd aan de vereenagintr gegarandeerd rente cn aflossing van een door die vereen iging te sluiten geldleening, groot f 17,000, noodfig voor de oprichting van een douche-badhuis. Thans ig gebleken, dat noodi'g is f 20,000. B. en W. stellen nu voor het geta.1 f 17,000 in genoemd besluit te wij zigen in f 20,000. (148) Adres G. J. J an son. B. en W. stellen voor aan dien heer G. J, Jansen vergunning te verleenen tot het houwen van een woonhuis aan die Witte Heerenst-eeg tot een hoogte van 0.45 M., mits de teeltenfngen ge heel worden gevolgd en die nader geven voorschriften ter uitvoering van de bepalingen der Al gemeen e Politie verordening ten volle worden nage leefd. (154) Burgerlijk Ar mbo stuur. B. on W. bevelen den heer J. H, Droste, aftredend lid van het Burger lijk Armbestuur, wederom voor die be trokking aan, (156) Aan het verslag derte Haar lem gevestigde Vereeniging tot bevorde ring van Katholiek bijzonder onderwijs over 1901 Is het volgende ontleend: Dank wordt gebracht en hulde betuigd aan den zoo milden gever in Amsterdam, door wiens krachtige hulp in den vorm eener waarlijk vorstelijke gift, het be stuur in staat is gesteld de jeugdige kweekschool op hechteren grondslag te vestigen. Overeenkomstig de bedoeling van den onbekenden milden gever is de vereeniging er reeds toe overgegaan eene salarisregeling te ontwerpen en in toepassing te brengen, die inzonderheid voor de vaste onderwijzers in eene be tere verhouding staat tot de bekwaam heid en de toewijding die van hen wor den gevorderd en die zij tot dusverre hebben betoond. De beperkende voorschriften, verbon den aan de bijdragen des Rijks voor de bijzondere lagere scholen, de wet op den leerplicht en de daarin voorkomen de bepalingen omtrent het herhalings- onderwijs, noopten tot uitgaven ten be hoeve van bijzondere scholen, waarvan het bestuur had gehoopt bevrijd te zijn. Bovendien vreest het bestuur, dat het herhalingsonderwijs. wil het niet dat de vruchten van het R. K. bijzonder lager onderwijs voor de kinderen verloren zul len gaan, meer en meer tot dergelijke uitgaven zal verplichten. In 1931 werden 13 nieuwe mannelijke en 9 vrouwelijke kweekelingen gesubsi dieerd, hetgeen f 2858 kostte. In het ge heel werd in ICOl voor dergelijke sub sidies f 10578.38 uitgegeven. Het ondersteunen der normaallessen te Amsterdam. Rotterdam en Alkmaar, vor derde f 2-825. De kweekschool te Hoorn leverde, niet tegenstaande de rijksbijdrage ad 5107.50 een tekort op van I 1102.42. De stodiogen iu liet ondersteunings fonds ten behoeve van in functie zijnde R .K. bijzondere onderwijzers tn het Bis dom eisohten f 3840. Daarentegen werd aan bijdragen der ondcraldeelingen slechts f 0985.38 ontvangen. In het ufgeloopen jaar verwierven 4 teerlingen der kweekschool te Hoorn de onderwijzersakte, terwijl bovendien een dier kweekeiingen met gunstig gevolg examen deed in de wiskunde lager on derwijs. Nederlanden, de feestelijke herdenking mot Hoogstdeszelfs tegenwoordigheid zal vereeren. wordt de vergadering ge splitst in twee dieelen, waarvan liet eerste zal gehouden worden des voor middags te half elf. in de bovenzaal dier Sociëteit. Voreaniging" in de Lange Begijnestraat. Alsdan komen in be handeling: lo- Opening der vergadering door don voorzitter. 2o. Voorstel betreffende het toeken nen van een subsidie, ten bate der me teorologie. 3. Voorstellen betreffende drie prijs verhandelingen, ontvangen in ant woord op do vragen I, HI en V van het programma voor 1 Januari 1902. 4o. Vaststellen van nieuwe prijsvra- 5o. Benoeming van binnenlandschs en buiteniandsche leden. Het tweede dieral der vergadering zal gehouden worden in hei gebouw der Maatschappij des namiddags te half twee. naar het volgende programma. lo. Opening der vergadering door den voorzitter 2o. Overzicht van die geschiedenis oer maatschappij sedert hare oprich ting. voor te dragen door den secre taris. 3o. Medecteeling van het besluit be treffende de meteorologie. 4o. Mededeeling van het besluit be- treffendb de prijsverhandelingen en opening, casu quo, van naambriefjes. 5o. Voordracht van Prof. H. A. Lo- rentz. 6o. Mededeeling van de vastgestelde prijsvragen. 7o. Mededeeling van de benoemde binnen- en buiteniandsche leden. Na afloop dezer vergadering heeft de uitvoering van „Zang en Vriend schap" en daarna de kinderzang onder leiding van den heer Robert op de' Groote Marktplaats, waarna men zich aan een diner in de zaal der Provin ciale Staten, vereenigd. Ho 11 an d 5 che Maatschappij der Wetenschappen. Do algemeene vergadering van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen, zal, in gevolge art. VII der Wet, op Zaterdag i Juni 1902 gehouden worden. Ten gevolge van do ziekte van H. M. do Koningin hebben do directeuren moeten besluiten in de bepaling van din datum van den gewonen regel af te wijken. In verhand met do viering van het 150-jarig bestaan dor Maatschappij en in het vooruitzicht dat de protector der Maatschappij, Z. K. II, de Prins der dat do eerste spreker geen werkman was. de tweede wol. Spreker ziet in algemeen kiesrecht geen verbetering; waar dat is hebben de arbeiders hët volstrekt niet beter. Eon schaduwzijde is bovendien da invoering van hot meervoudig kiesrecht. De heer Methöfer zei dat waar de politiek in de vakbeweging komt, de vakbelangen achterstaan. Dat de so ciaal-democraten het gezag hooghou den bewijst. Polak, die in den Diamant- bewerk ersbond als generaal optreedt en dezen bond verzwakt heeft dtoor er de politiek into brengen. Wat de coöperatie betreft, der so ciaal-democratische coöperatieve ver- erani gingen in België betalen de slecht ste loonen. De lieer Adamas, pas uit België te rug. vroeg het woord om even mede te doelen, dat bij onderzoek hem juist het tegendeel gebleken was. De heer Gexritsz beantwoordde dc .prekers en noemde, waarmede do heer Blauw begonnen was, een verdacht making. Spr. wees er op, dat in Frankrijk door algemeen kiesrecht wel de-gelijk verbeteringen gekomen zijn. Wat 't meervoudig kiesrecht hij door voering van algemeen kiesrecht betreft, dat zal van dc arbeiders zc-lf afhan gen, Spr. wees er op dat de A. N. D. B. blijkens de laatste staking volstrekt niet zwak is; dat zij. die or indertijd uitliepen, thans bij die staking weer zijn teruggekomen. G e v o nfd cn Voorworpen: Een portomonnaie met geld; een ro zenkrans in étui; een zilveren dames remontoir-horloge; een paar wit gla céhandschoenen; vier leerboeken. Bloemistwerklieden. Vrij dagavond traden in St.. Bavo voor de bloemist-werklieden-vereeniging „Door Eendracht Verbetering4' als sprekers op de heer en J .Gerritsz en A. Kaptein. De heer Gerritsz, die tot onderwerp gekozen had: „Is organisatie ©9n eigen belang?" begon er op te wijzen boe hem als secretaris van den verzoe. ningsraad door de K. v. A. voor de metaalbewerking benoemd, gebleken was. dat de patroons het loon wel wil den verhoogen, doch dit niet konden vanwege do concurrentie zoowel hier in de stad als in de omstreken. Men wil wel als alle patroons het loon ver hoogen, en op dit bezwaar stuiten de pogingen af. Is er-, vroeg spr., reden om loons- verhooging te eischen? Hij rekende een arbeidlarsbudget voor en toondte aan hoe een gezin bij een weekloon van f 13 er nog maar heel schraal kan komen; hoe moe ten de bloemistwerklieden. van een ge middeld loon van f 8.50 per week dan wel leven? Waar nu de patroons zelf hebben aangeraden een loopbeweging op touw te zetten, daar moeten die bloemist- werkliedien krachtig ageeren om hun eischen doorgevoerd te krijgen. Ze moe. ten daarbij ^edachtig zijn aan het oud-Hollandscbe spreekwoord: „Een dracht maakt Macht" en zich allen, van welke godsdienstige kleur zo oolc zijn, aansluiten bij dra vakvereeniging, Die vakvereeniging kan dan ijveren voor afschaffing van het tariefstelsel, loonsverhooging, behoorlijke betaling van Zondagsarbeid' enz. Die vakvereenigvngen behooren ook te strijden voor algemeene arbeiders belangen als staatspensioneering, ziele beverzekering, regeling van het arbeids contract. ongevallenwet (waar de bliemijstwerklieden buiten vallen). Vooral echter dient gestreden te wor den voor algemeen kiesrecht, en waar do kerkelijke partijen ageeren tegen algemeen kiesrecht, daar wijst spr. op Duitschland en Amerika, waar het toch ook wel kan. Waarom hier dan niet? Ten slotte weeis de lieer Gerritsz op die groote voordeden der verbruiks coöperatie ,en haalde a!s voorbeeld aan de cijfers dor Britsche coöperatieve vorbruiksvereenigingen, die 1 1/2 mil- lioen leden tellen: werken met een ka pitaal van 2-44 millioen gulden en 77 millioen winst maken. De tweedie spreker, de heer A. Kap tein. ging de geschiedenis na van alle mislukte pogingen om tot loonsverhoo- ging te komen; de eischen waren zeer bescheiden: een loonsvermeerdering van f 1.15 p. week, waardoor het uur loon op 17 ets. zou komen, terwijl sjou. weriieden in Haarlem nog 18 ct. per uur verdienen. Twee jaar gelden werd de bemidde ling ingeroepen van het hoofdbestuur dor Algemeene Vereen, voor Bloem bollen-cultuur om een commissie te be noemen. Het antwoord luidde, dat dit niet op deP weg lag. Later heeft men het bij dra afdeelingen geprobeerd, met even weinig succes (de afd. Schoten maakte een gunstige uitzondering, deze, afd. was inderdaad te zwak om steun te verleenen); toen heeft men de bekende circulaire gezonden aan 72 werkgevers, hen uiinoooigend tot een vergadering in café Brinkman®. Drie waren er gekomen, zeide de heer Kaptein, n.l. wel in café Brinkmann, doch niet ter vergadering, waar het loon comité ver geefs wachtte. Spr. gispte in scherpe bewoordingen de houding der afdeeling Overveen, die maar toraal geen ant woord gezonden had. Zooiets doet de minste sjouwerman aan de Melkbrug nog niet. De afd. Haarlem van Bloembollen cultuur verwees de zaak naar de K. v. A„ die voor de bloemistwerklieden niet bestaat, de K. v. A. voor de metaal- en houtbewerking heeft een verzoe nings raad benoemd, die bij onderzoek het antwoord gekregen heeft, als door de heer Gerritsz reeds besproken. Het zou geen wonder zijn dat de bloemistwerklieden, tartensmoede, het werk neer zouden leggen. Op het gunstige oogenblik behoeven ze voor staking ook niet bang te zijn. Onder kruipers zouden kunnen zijn landar beiders. doch daarvoor is niet te vree zen, die zijn te goe ongeorganiseerd; de tuinlieden eveneens; sjouwerlieden le veren op den duur te veel schade voor den patroon op. De omstandigheden zijn voor staking dus niet ongunstig. Met een krachtige opwekking tot aan sluiting sloot spr. zijn rede. In debat kwam eerst de heer Blauw, die verschil had: opgemerkt in die rede voeringen der verschillende sprekers,' waaruit hij duidelijk kon opmaken, Bekeurd. Verschillende personen zijn bekeurd wegens liet verkoopen van sterken drank in het klein zonder de vercischto vergunning; 2 werden bekeurd omdat zij een beukenboompje in den straat uit den grond „trokken. Heden zijn alhier door Gebr. Van Waard de eerste perziken aan de groenten markt gebracht, en opgekocht door A. Ploeg. In de Rotonde van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem, is thans eene verzameling stoffen, weefsels en borduurwerken uit dra 18e en 19e eeuw tentoongesteld. Weldra zal in genoemd Museum eene tentoonstelling worden geopend van de Vereeniging voor Kunstam bachten „de Sculdran". Deze tentoon stelling zal zeer belangrijk worden en ons epai overzicht geven van den werkkring en de artistieke opvatting, die op he toogenblik iu dra Scheldeslad heerschsrudle is. Zondag is de toegang kosteloos. Verkooping. Eene buitengewone prachtige collectie spiegels, schilde rijen, meubelen, huishoudelijke artike len, wetenschappelijke boeken, enkele piano's, rijwielen en naaimachines zullen Dinsdag, Woensdag, en zoo noodig Donderdag in het bekende ven- d/uhuis d'Amstel aan de Groote Hout straat 147, door dien vendumeester Alex, van Lier, ten overstaan van den notaris Jb. van Ek in liet pub lick wor den verkocht. Vandaag hebben wij even een kijkje genomen en de talrijke fraaie voor werpen op alle mogelijke gebied be wonderd. Vooral trekken dis aandacht d'e prachtige collectie geëncadreerde Frarxsche en Engelschc gravures, de fijne salon-, zaal- cn kamer-spiegels, en de mooie ameublementen. Er te met recht voor elck wat wils. Van te voren kan men zich daarvan overtuigen, want Zondag en Maandag zijn die kijkdagen. En wij zijn er ze ker van ddt wanneer men het magazijn gaat bezoeken men ook besluit om iets te koopen, want de fraaie artike len, gravures, etc. nopen daartoe. Naar de „N. H. Ct." verneemt zal door B. en W. een voorstel aan d.m Raad worden gedaan om de weduwe van den heer Leijh een pensioen te verlee nen. Naar men verneemt, is door den heer J. Klein, ontslag geno men als lid van dien Gemeenteraad. Dit besluit zal wel weinigen verrast hebben: de gezondheid van den heer Klein was in den laatsten tijd niet zooals men dat voor hem gewenscht hebben zou. De heer Klein heeft bijna 11 jaar zitting in den Raad gehad', daar hij den 5den Aug. 1891 de functie aan vaardde. Evenals de heeren Van den Berg, Beijnes, Tjecnk Willink en an deren, werd hij destijds door een combinatie van kiesvereenigmgen ge- candideerd. Hoewel de heer Ivlein nooit grooten invloed iu den Raad heeft uitgeoefend genoot hij het vertrouwen van ziin medeleden als een man van karakter, die zijn overtuiging onomwonden dorst uitspreken. Hij was een van de felste bestrijders van de kermis en groot voorstander van Zondagsrust. In de Commissiën voor do Bank van Leening en voorde Schutterij had hij dikwijls zitting. De heer Klein telt nu circa 72 jaar. Daar hij voor district II zitting heeft, zou het uit een administratief oogpunt wel eenvoudiger zijn geweest wanneer zijn vervanging tegelijk met die van de heeren Speelman en Van Dieren Bijvoet had kunnen geschie den. Dr. Kuyper. Men seint ons uit Amsterdam: Zijn Excellentie da Minister van Bin- ni-nlandsche zaken bezocht heden de technische school. Voor zoover liet telegram Du bezoek schijnt in verband te staan met everïtuèele plannen om de techni sche school Rijksinrichting te maken. In dit verband heeft Dr. Kuyper ook ver schillende technische scholen in Duitsch land bezocht. Uit de Omstreken. Hillegom. Vergadering van den Raad dezer ge. meen te. Ingekomen: schrijven van den heer K. M. de Jong. waarin deze de benoe ming tot lid dor commissie tot werinj van schoolverzuim aanneemt. Met algemeene stemmen .werd als onderwijzer der openbare gcliool be noemd de heer Van Groningen, van Deldien. Aan mej. F. Gremer werd tegen 1 Juli eervol ontslag gegeven als onderwijzeres. Voor de verlaging der Molenbrug werd f 500 uitgetrokken. Het aaugekochte woonhuis van A. M. v. d. Jagt zal voor afbraak ver kocht worden, op te leveren 14 dagen na da gunning Hot bestek tot vergrootmg van die los- en laadplaats aan de Haven werd met algeóneene stemmen goedgekeurd de gemeente-opzichter diende van ad vies. De geldleening dier gemeente werd vastgesteld op f 21,500. Voor d'e te houden tentoonstelling 1903 van bloembollen en andere plantgewassen door Bloembollen-cul tuur werd 1 100 uitgetrokken. In dra voorwaarden van het contract met liet consortium inzake dra telephoon werd deze wijziging gebracht, dat dis grens der gemeente onder de aanslui ting zal vallen. De jaarwedde van den te benoemen veldwachter werd vastgesteld op f 500; de huishuur op f 100 en de kleedihg op f 76. Na rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. Zandvoorfc. Door B. en w. is de levering van 22,000 straat steen en voor het opnieuw bestraten van een gedeelte der Zee straat opgedragen aan den heer L. H. Westerhout te Utrecht. Het vergunningsrecht voor den ver koop van sterken drank in het klein bedraagt thans 1 1625 Het aantal ver gunningen bedraagt 23. bloemendaal'. Ondertrouwd: W. J. Honnebier en A Jelbaas. Bevallen: A. M. T. Willenise—Bof; d.; A. Bleij en daal—Rijke, cl.; J. P. Apswoude—Warmerdtam, d. Overleden: A. S. Bispinck—Kunderi 85 jaar. Overleden Meerenberg: J. Sijmons il jaar; C. J. Borgliouts, 71 jaar; J. M Cohen, 7 j. ZANDVOORT. Geiropwd: C. Kuipers en M. Huls bosch Overleden: A. Stoelhorst, 4 j. BEVERWIJK. Ondertrouwd: Jb. van Zut'iheö en C- J. Quist; E. J. Volkertsz (uit Zutphen enH. A. M. van Vloten: A. A. M. Mui der (uit IJmuicteh) en A. S. M. Kochx: C. J. de Goede (uit Haarlem) en K Scheffers. Getrouwd: J. L. Langendijk en D. Mulder. Bevallen: P. Davidson—Meijer, z L. de Graaf—Bulder, d Overleden: D. C. Witkamp, 10 m.; J. H. Joor, 1 j.; J. W. van Roon, 10 m. Beverwijk. Het onderzoek van verlofgangers der Nationale militie in deze gemeente, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni a.s.. dras morgens te 9 ure, in een der localen van de Fröbelschool. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. school alhier, is bc-noemd mej. A. II. Schaap tra Velsen. Vanwege het comité tot bevordering van 't Vreemdelingenverkeer zullen op verschillende plaatsen in de gemeente, o. o bij het Station en Café Terbrug banken worden geplaatst. Vervolg Nieuwstijdingen. Yredes-ond orhanclü! i ïigen. Reuter seint uit Pretoria, dat de resultaten te Vereeniging teleurstel lend geweest zijn, daar geen beslis sing kon verkregen worden. Ten gevolge van het weinig beslis sende karakter dezer mededeeling, werd algemeen verwacht, dat de vij andelijkheden zouden worden hervat. Iedereen is 'dan ook verbaasd te zien, dat de aangewezen gedelegeerden nog te Pretoria zijn; men veronderstelt daarom, dat de vredesvooruitzichten niet hopeloos zijn. De werkstaking te Enschede. De Fabrikanten-Vereeniging te En schede heeft besloten, om van af de week, beginnende 9 Juni a.s., tot na- deire aankondiging hun spinnerijen en weverijen des Vrijdags en Zater dags stop tra zetten. Gemengd Nieuws. Uit Martinique. Lit alle kanten van cle wereld komt geld binnen voor de slachtoffers van Martinique. De inschrijving aan het ministerie van koloniën was gisteren reeds bijna 1,090.000 francs. De ka mer van koophandel te Buenos-Ayves stuurde minister Mill er and een wissel van 40.000 fres., het zeebad-Monaco zond 10.000 francs. De berichten zijn na de jongste he vige uitbarsting allerdroevigst. Mannen, vrouwen, politie, troepen, dieren, alles loopt schreeuwend en huilend door de straten van Fort-de France. En steeds drijven zwarte bliksemende wolken van de Mont-Pe- lée over de stad, regenen gloeiende steenen en asch op de hoofden. Wie maar plaats op een schip kan krijgen, vlucht van het eiland. Dc C-incinnatie, Suchet. Potomac voeren de mcnschen hij vijftigtallen weg van hot gevaarlijke eiland. President Loubet in Rusland. I-Iet défilé van de Russische troe pen, Woensdagmiddag te Czarnoë Se- lo. voor president Loubet, begon des middags om twaalf uur. Het bevel werd gevoerd door grootvorst Nico- laas Nicolaewitch. Eerst kwamen de leerlingen van de militaire scholen, daarna de lijfgarde. De verschillende regimenten wer den gecommandeerd door grootvor sten. De houding der troepen was uitstekend. De parade eindigde met een groote charge van de cavalerie. Om een uur was de revue, waaraan dertig duizend man deelnamen, ge ëindigd. Om half vijf waren de Czaar, de Czarine, en president Loubet in het Paleis terug, 's Avonds had er een in tiem diner plaats. Graaf Lanjsdorff, de Russische mi nister van buiteniandsche zaken heeft een zeer lang onderhoud gehad met president Loubet en met minister Delcassé. De ministers van b'nnenlandschc zaken en landbouw hebben het groot kruis van het Legioen van Eer gekre gen. In het geheel heeft president Loubet uitgedeeld zes grootkruizen, 22"g!'oot_- offidi rs-. 74 commandants- en 105 officiers- en 155 ridderkruizen van het Legioen van Eer. Overleden: Z't Mei. H. S. Keuzen, 76 Jansstraat, 23. J. Lem, 85 j„ Groot Hei- ligland. 22. J. C. Klesser 41 j., Regulier, straat. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, de gelezene II.II. Missen te half 7 en 9 uur met onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met predi katie. Te 1 uur, half 2. en kwart over 2 uur Catechismus. Te 7 uur Lof predikatie en Rozenh. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, feest van de II. Drie eenheid de stille H.H. Missen te 7 uur en half 9 met onderrichting, te half 11 do plechtige Hoogmis en Predikatie. Te 3 uur het Rozenhoedje. Te half 7 Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria, voor de bekeering d. zondaren, met opdracht van de Mili tairen en Predikatie. Maandag en Dinsdag-avond te 7 uur het Lof ter eere van de Allerh. Maagd ParochieKerk van den ii. Aritnniua van Padua. Zondag te 5 uur, 7 uur en half 9 de gelezene II.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 Ves pers en Rozenhoedje. Maandagavond te 7 uur Lof en Ro zenhoedje. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag te half 6, 7 uur en half 9 de H.H. Missen en te half 11 de Hoog- dienst, te 2. uur Catechismus en te S uur Vesper, te half 5 Oefening der II. Familie. Woensdag van af drie uur gelegen heid.' om te biechten. N. II. Ct. Heden overleed, in den ouderdom van 83 jaar, onze geliefde BeTruwdmoeder TRIJNTJE PRINS, Wed. Christiaan Muller. Dr. P Ij, MULLER. D. P. MULLER-JJoiin. Leiden, 21 Mei 1902. Morschsingel 8. Eenige en algemeene ken- j nisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij iet over lijden van mijn geliefden Echtgenoot PETRUS ANDREAS JANSSEN, betuig ik ook namens mijne kin deren mijn harteJijken dank. Uit ailer naam, de Wed. P.A. JANSSEN-Faase Overveen 25 Mei 1902. Een bekwame Strijkster zag zich gaarne bij deftige heden een paar dagen bezet. Brieven onder No. 5087, Bur. van dit Blad. Gevraagd met Aug. te Haarlem in een deftig gezin, een alleszins bekwame, zindelijke R. K. Werk- Tweede Meid, niet beneden 25 jaar, goed kun» nende tafeldicnen en van prima getuigen voorzien. Loon f 100, met opslag en v iel verval. Fr. br. onder No. 5088 aan het bureau van dit biad. Burgerlijke Stand. Bevallen: 22 Mei. A. M. Dernison—van Ake, d. 24. c. Ketelaap—Sanas, z. 22. M. van KampenMul, 0 Mevr. ASSEN P.ERGHS, villa Interlaken. Heemstede, vraagt met Aug. een eenvoudige R. K. die zelfstandig kan koken en netjes huiswerk verrichten. Zich te vervoegen Woensdag en Donderdag. Mevrouw SJHEPERS, N&ssau- straat 20, vraagt een van 7'j, tot 4 uur. Zicli in per soon aan te melden Maandag avond na 7 uur. Kiudermeid gevraagd boven de 18 jaar, P. G. goed met kleine kinderen kunnen de omgaan, om zoo spoedig mo gelijk in dienst te treden, en van goede getuigen voorzien. Loon 90.Brieven onder No. 5085, Bureau van dit Blad.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2