neimina en de Koiungm-Moeder tegen einde Juni op het kasteel Schaumburg venvacht worden om daar verder den zomer door te brengen. Naar men verneemt, kan spoedig 't wetsontwerp verwacht vorden tot be krachtiging van de Brusselsche suiker- conventie. waarschijnlijk gepaard gaande mot een voortstel tot verlaging van den suikeraccijns. Hulp aan Martinique. H. M. de Koningin heeft aan den Fransehen gezant te 's-Gravenhage doen toekomen f2000, ten behoeve der noodlijdenden op Martinique. Acad. Examens. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechtswetenschap de heer F. A. Beelaerts van Blokland voor Tt voorbereidend kerkelijk exa men de heer J. A. van Krieken. De vergadering der „Vereeriicing van onderwijzers en onderwijzeressen aan kweekscholen en normaalleasen in Noord-IJolland" zal op 7 Juni a.s. des nam. li uur te Amsterdam gehou den worden. Die weet het. Het volgende vermakelijke staaltje heeft zich verleden week aan of lie ver voor een van de Amsterdamsche scholen voorgedaan: Een jongen werd wegens wangedrag van de lee verwijderd en naar buiten gebracht. Op de straat gekomen be gon hij te schelden en te razen tegen den onderwijzer, tot een voorbijgan ger dezen toevoegde „Wacht mijnheer, ik zal hem wel een pak slaag voor je geven, jij mag het toch niet doen." (Historisch.) Stoompontveer te Yelsen. In een door de heeren Hubrecht, Zwart en v. d. Horst aan de Amster damsche Kamer van Koophandel en fabrieken, aldaar uitgebracht rapport over den stand der werkzaamheden ter verbetering van het Noordzeeka- naajl, wordt aangaande het stoom pontveer te Velsen het volgende ge zegde Wij hebben na hetgeen ten opzichte van den dieaast van liet pontveer in de dagbladen was bericht, aan dezen dienst onze bijzondere aandacht ge schonken, etn corfstateeren, dat wij met een deer ponten drie maal heen en weer zijn gegaan, en dat telkens de overtocht binnen enkele minuten vol bracht werd. In de periode dier snel op elkander volgende vaarten werd de Velservoetr brug drie malen voor doorgaande 6chep«n geopend, eene omstandigheid die wel niet als normaal mag worden aangemerkt., doch die toch levendig den indruk vestigde, d!at menigmaal de overgang met de pont in het be lang van een spoedig verkeer over het kanaal kan zijn. Wij achten ons uit hetgeen wij persoonlijk waarnamen en ondervonden, echter geenszins gerech tigd tot de uitspraak, dat het pontveer bediend door de thans gereed zijnde ponten, ten allen tijde op de beste wijze in het verkeer tusschen de beide ka naaloevers zal voorzien. Immers bij ons bezoek was de wind een matig harde noordelijke wind en werd er niet gespuid. Naar ons bericht werdi, ondervindt de overgang bij sterken, vooral bij Westenwind en vooral bij spuien groot bezwaar. Wij zullen daarom binnen zeer korten tijd ons bezoek hervatten en trachten door eigen aanschouwing eten ootrdeel te vlerkrijgen over de oruikbaarheld der ponten tijdens er gespuid wordt Intusschen wenschen wij er dfe aandacht op te vestigen, dat thans de proefvaarten geschieden van en naar de winter- of oeveraanleg plaatsen, welke afvaart en aankomst punten, bij geregelde exploitatie, al leen in den winter en bij ijs zullen worden gebruikt. De afvaart der pon ten uit en de aankomst in de havens de normale afvaart- en aankomst plaatsen in den zomer, of liever zoo lang het kanaal ijsvrij zal zijn, dus gedlurende verreweg het grootste ge deelte van het jaar zal eerst mo gelijk zijn, nadat de voetbrug is op geruimd. Maar de overtocht uit en naar die havens is niet wel mogelijk dan nadat de taluds van de voetbrug zijn afgegraven, hetgeen weder niet mogelijk is, alvorens de brug buiten dienst wordt gesteld, en de remming- werken belangrijk zijn ingekort of liever opgeruimd zijn. Een afdoend oordeel over da deug delijkheid van enen pontdienst is cius zonder opruiming van de voetbrug niet wel mogelijk. De commissie is huiverig om zonder nader plaatselijk onderzoek onder omstandigheden als boven aangegeven, haar eindoordeel nu reeds uit te spreken, doch zij wenscht alleen te wijzen op het di lemma, dat thans blijkbaar de voltooi ing van den arbeid in den weg staat, te weten de voetbrug blijft behouden zoolang de pontdienst niet voldoet, cn het oordeel over den pontdienst kan eerst nadat de voetbrug zal zijn opge ruimd, definitief worden vastgesteld. Het is echter niet ongewenscht de aandacht nu reeds te vestigen op het verschil in de uitwerking van hot spuien bij den beslaan Jen toestand van de kanaalboorden met den oor sprong der landhoofden aan de brug, die thans als kribben werken en daar door stroomversnelling in het midden van liet kanaal tengevolge hebben, en den toestand zooals die zal zijn, wanneer na opruiming van de voet brug de stroom in hel. kanaal zich over de ter plaatse der brug en naaste omgeving aanzienlijk verwijde ka- naalkom kan verdeeien. Voorts zij aangeteekend. dat wellicht door uitvoering van het reeds vroeger ter overweging aangegeven denkbeeld, het ontkoppelbaar maken der stuur- en bakboordmachines en verder door vergrooting der schepraderen van de ponten, opruiming van dien boven bouw der ponten, en dbor wijziging in den vorm der aanlegplaatsen ver beteringen in den pontdienst zouden zijn aan te brengen, waardoor aan bezwaren, thans nog gevoeld, op af doende wijze kan worden tegemoet gekomen. De commissie mag verdixr, zo-ndier op haar later uit te brengen rapport voor uit te loopen, toch thans wel reeds op merken, dat liezwaren tegen een nieuw verkeersmiddel: met name pon ten, steeds bij het in dienst stellen zijn gehoord, en begrijpelijk is het. dat te Velsen, waar de pontdienst in de plaats van eene brug treedft, die be zwaren, na korten proeftijd en bij ge bruik onder niet normale omstandig heden, breed worden uitgemeten. Waar de opruiming van de Veiser voetbrug een van de belangrijkste verbeterin gen in de nieuwe werken van het Noordzeekanaal is, mag in elk geval de wensch worden uitgesproken, dat eene beslissing omtrent die opruiming niot langer dan strikt noodzakelijk is, uitblijve. Volksweerbaarheid. (Vervolg). Door dien afgevaardigde van Bus- sum, den heer Zwaardemaker, werd de volgende motie ingediend: De alge- in eene vergadering, waardeerende het. beginsel volgens hetwelk de graad van geoefendheid', verkregen zoowel vóór de in dienst treding als tijdens het verblijf onder de wapenen, op den duur van dat verblijf invloed moet oefenen, spreekt het vertrouwen uit, dat het hoofdbestuur en de afdeelin- gen niet zullen nalaten dit beginsel te bevorderen zoodra dit met kans op goeden uitslag lean gebeuren. Door het lid van het hoofdbestuur, den generaal-majoor van Dam van Isselt, w;erd daaima het prae-adrvies van het hoofdbestuur over de afdee- lingsvoorstellen nader uiteengezet; er bleek daaruit., dat het hoofdbestuur wegens de ontijdigheid dier voorstel len de aanneming heeft ontraden. Amsterdam trok zijn voorstel in en dieolde mede, dat het 't voorstel Den Helder zou steunen. De motie van den heer Zwaardema ker (Bussum) werd daarna aangeno men met 304 tegen 85 stemmen. Mot deze motie had het hoofdbestuur zich vereenigd. Hierna werd medegedeeld, dat te legrammen van dankbetuiging inge komen waren van H. M. d.c Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Het voorstel-Den Helder werd hier na verworpen met 264 tegen 108 stem men. Aan de arde was vervolgens een voorstel van de atfdeeling Bussum: Wijziging van de art. 12 en 16 der statuten in dien zin, dat de veel te zware last, door die artikelen aan de afdeelingen opgelegd,worde vermin derd. Als voorbeeld werd het volgende in overweging gegeven: D,? afdeelingen dragen af aan het hoofdbestuur de helft van het mini mum der contributie, die ieder lid moet oetaien, d. diati i2.5 ets. per lid. Hoewel het hoofdbestuur ten aan zien der financieele zijde vrijwel neu traal tegenover dat voorstel stond, was het echter bevreesd, dat vele kleine afdeelingen hierdoor nadeel zou be rokkend worden. Dit voorstel-Bussum werd na veel besprekingen verworpen met 214 te gen 133 stemmen. De afdeeling den Helder had het volgend voorstel ten aanzien van het orgaan ingediend: a. Geregeld zullen zgn. leidende artikelen verschijnen onder verant woordelijkheid van het hoofdbestuur. Deze artikelen zullen door een drie star of een vaste letter kenbaar zijn. i>. De redacteur wordt benoemd door het hoofdbestuur. Voor de redactie is |het dagelijlcsch bestuur aansprakelijk I Stukken, ingezonden door afdee- lingsbesturen en vallende buiten het zg. „afdeelingsnieuws". zullen ten al- jlen tijde en zoo spoedig mogelijk wor den opgenomen. d. Het hoofdbestuur zal aan de af- I deelingsbesturen mededeeling doen jvan de contracten met den redacteur [en den uitgever. Door het ild van het hoofdbestuur mr. Verkouteren, werd uitvoerig na mens het hoofdbestuur de aanneming van dit voorstel ontraden. Het. gedeelte van het voorstel, ge noemd onder d. werd ingetrokken en i daarna het voorstel verworpen met '291 tegen 111 stemmen. Daar het reecfe zeer Iaat in den mid dag w-as en nog verschillende punten te behandelen waren, stelde de heer Tasman voor, om over een maand we der bijeen te komen. Door het hoofdbestuur werd dit ontraden. De heer Hoogstraten bracht hulde aan het hoofdbestuur en het dage- lijksch bestuur in het bijzonder. Met een woord van dank voor de opkomst werd daarna deze vergadering door den voorzitter gesloten. Een nacht vol avontuur. De heer J. v. S., wonende Visschers- dijk no. 113 te Rotterdam, werd Donder dagnacht omstreeks vier uur gewekt door gerucht, dat van de straat tot hem door drong. Een raam openschuivende zag hij een man zitten op den schutting, staande tegenover zijn huis en blij lib aar pogingen doende ont in te breken bij den horloge-winkelier, den heer J. M. Dupont, aan de Zeevischmarkt. Op zijn geroep verwijderde zich toen die per soon. Ongerust geworden, want ook bij den heer v. S. zelf is men aan het ver bouwen, besloot hij den nacht verder wakende door te brengen. En niet te vergeefs, want kort daarna trachtte eeii persoon, vermoedelijk hetzelfde indivi du, bij hem binnen te klimmen. Ook nu was hij al boven op den afsluitschutting geklommen. De heer v. S. waarschuwde ijlings zijn zoon, een 21jarig jonkman, die met een ijzeren roede gewapend zich naar huiten begaf en den onbekende met de roede een zoo geduchte reprimande toediende, dat hij zich van den schut ting, waaro phij geklommen was, liet val len en het hazenpad koos. Tevergeefs had de heer v. S. uitgekeken naar een agent van politie om diens hulp te kun nen inroepen. De inbreker bleef daar door onbekend. Melkhandel en besmettelijke ziekten. De Nedërland&che Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft aan een commissie. bestaancLe uit die heeren H. W. C. E. Hofstede, M. W. Pijnap pel en H. G. Ringeling, dfe opdracht gegeven een onderzoek iu te stellen naar dfe verbreiding van besmettelijke ziekten, door zuivelfabrieken en melk handel veroorzaakt. Het rapport van deze commissie is opgenomen hl no. 21 van het Tijds. v. Geneeskunde. De commissie had 2425 vragenlijsten rondgezonden aan geneeskundigen; zij ontving 321 beantwoord terug, waar van 253 slechts de mededeeling behels den dat de schrijver nooit het bedoel de verband had kunnen constateeren. Hoewel die oogst dus niet groot was, verwondert dit de commissie niet, vooral omdat liet constateeren van een verband', in 't bijzonder ten aanzien der zuivelfabrieken, voor den practicus zoo uiterst moeilijk is. Intusschen meent de commissie te mogen conclu- deeren ..dat het ook voor ons vadter- land, nu eens met minder, dan weêr met meer waarschijnlijkheid, tot bijna absolute zekerheid toe. gebleken is, dat de verspreiding van besmettelijke ziekte, met nam© van febris typhóïdea, door <ieu melkhandel een veelvuldig voorkomende gebeurtenis is. die de voice aanevaent onzor Maatscnappij ven-' dienit, opdat door haar die nood'ige stap pen wonden gedaan om aan het kwaad paal en perk te stellen". Zij stelt derhalve aan d'e algemeene vergadering voor te besluiten, zich te wenden tot de regeering met het ver zoek maatregelen te treffen, dat de room en de afval producten in de zuivelfabrieken cem bewerking on dergaan, waarbij met zekerheid alle ziekteverwekkende kiemen worden ge dood; dat het centrifuge-slib worde ver brand, en d'at dooi* regeling van den melk handel waarborgen worden verkregen tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten door het melkgebruik Stil van door. Zekere R. te Prinsenhage, dio zou gaan tronweu, kwam de politie mede deden, dat zijn bruid er stilletjes van door w as gegaan en bovendien nog zijn gespairde centen, naar men zegt f 200, had mede genomen. Oneenigheid. Donderdag is naar net huis van bewa ring te .Middelburg overgebracht een man uit Westdorpe, die Dinsdag in zijn huis eenige geweerschoten gelost had en( toen zijn vrouw naar buiten was ge vlucht) ook buiten op een zijner zwagers, die hem tot bedaardheid aanmaande, een schot hagel loste. De zwager werd in schouder en lendenen getroffen. Uit de zijde is de hagel kunnen verwij derd worden, doch niet uit den schou der, waardoor vrees voor bloedvergifti ging bestaat. De dader is eerst naar Bel gië uitgeweken, doch kwam Woensdag weer terug, waarna hij werd gearres teerd. Ilij kon geen reden opnoemen, waarom hij zijn geweer had genomen en geschoten had. Echtelijke oneenighe- den hadden, naar 't schijnt,-nooit plaats. Noord-Holland. De „Staatscourant" bevat den staat der bevolking van de gemeenten in Noord- Holland op 1 Januari 1902. Wij zien daaruit, dat het inwonerstal der geheele provincie in het vorige jaar is gestegen lot 1798 boven 1 millioen. In het laatste jaar is het met 17,972 vooruit gegaan of 1.8 pet. In de provincie Zuid- Holland had de bevolking al in 1892 het millioen bereikt. In de vijf gemeenten met meer dan 20.000 inwoners waren de cijfeTS: 1 Jan. 1901 1 Jan. 1902 meer Amsterdam 520,602 530,718 1.9 Haarlem05,189 66,827 2.5 Helder25,842 26,075 0.9 Zaandam21,597 22,022 2.0 Hilversum 20,238 20,639 2.0 Haarlem is dus het sterkst vooruitge gaan; Amsterdam weinig meer dan het gemiddelde over de geheele provincie. De provincie telde op 1 Jan. jl. 30,610 meervrouwen dan mannen, een verschil dus van 3 pet. op de geheele bevolking. Er bevonden zich meer vrouwen dan mannen onder de bevolking van: Amsterdam27,084 of 5 pet. Haarlem 3.389 of 5 pet. Hilversum 1,321 of 6.5 pet. te zame.n dus in deze drie grootste ge meenten 31,794 meer vrouwen, of meer dan de geheele overmaat als dit woord hier mag gebruikt worden in de ge heels provincie. Helder, met zijn talrijk garnizoen had 107i mannen meer. In Zaan 11 n was de v o: weiijke bevolking slechts 140 if 0 06 pet. gfooler. Alg. Ned. Yerbond. Dezer dagen vergaderdie het Alge meen Nederiandsch Verbond te Dor drecht. De vergadering werd geleid door prof. dir. H. Kern. Na opening verkreeg de heer mr. W. die Ridder het woord voor de rekening en ver antwoording over 1901. Inkomsten en uitgaven dekken elkaar, als het nog verschuldigde inkomt. De begroo- ting over 1902 gaf als saldo ruim ƒ1000 welk bedrag echter voor de afdeelingen is. De penningmeester gaf het denk beeld van het benoemen eener com missie in overweging, die bijdragen int, waarmede mogelijke tekorten ge dekt worden, of een kas gevormd wordt, voor buitengewone uitgaven. Op voorstel van den heer De Kantor van Dordrecht werd het hoofdbestuur opgedragen die finantieele commissie samen te stellen. Middelen om nieu we leden te winnen, werden even eens besproken. De secretaris, de heer Kiewiet de Jonge, deelde mede, dat ruim 400 le den dit jaar bedankt hadden, wat hij wijt aan onverschilligheid. Toch zijn ex meerderen bijgekomen, die de ver hoogde contrinutie oetaien, terwijl m het buitenland de sympathie voor het Verbond toeneemt, wat bleek uit brie ven uit verschillende oorden: o.a. uit Amerika van Edward Hale. Dc hoer Verhey bracht penningmees ter cn secretaris dank voor hun veel omvattende werkzaamheden. De voor zitter zich daarmede onder applaus vereenigende, sloot de vergadering. Dit hot verslag van den secretaris van groep A, bleek dat de groep thans telt 1833 gewone, 196 beschermende leden en 17 begunstigers, wat eenigen minder is dan het vorig aar. De lieer Kiewiet de Jonge gaf nog eenige mededeelingen over het optre den van het Verbond. UH die mededgelingen wordt het volgende aangestipt: Een Duitscher, dr. Valentin, heeft in een tot twee maal toe zeer verspreid boek de onjuiste en partijdige mee ning verkondigd, dat het Hollandsche element in Zuïd-Afrika weinig verte genwoordigers heeft en het Duitsche veel meer. Zulk wanbegrip moest bestreden worden. In no. 9 van de Vlugschriften van het Verbond zal dr. Colenbrander met geslachtslijsten aan- toonen, dat de Holl. families tot voor de komst dor Engelschien aan dc Kaap Zuid Afrika bevolkten en dat dienten gevolge hert IIoll. element het grootste is; het Duitsche juist in de laatste plaats komt. Vervolgens wijst spreker op een brief van dir. VerLorehvan Themaat, zoo juist teruggekeerd van Zuid-Afrika, die op een desbetreffende vraag ant woordt, dat men op het oorlogsveld de daden van hot A. N. V. waardeert- en men nog altijd de beste hoop heeft op een goeden uitslag van den oorlog. Rechtstoestand hnrgerlyke ambtenaren. Te 's Gravenhage sprak Vrijdagavond mr. H. L. Drucker over wettelijke re geling van de-n rechtstoestand van burgerlijke ambtenaren. Spreker wees ar op, dat de rechts toestand der burgerlijke ambtenaren te wenschen ovdrlaat en bracht in herinndring, dlat in 1848 Thorbecke niet twijfelde aan d'e noodzakelijkheid van een wettelijke regeling. Wat de vraag betreft, of de regeling behoort tot privaat of publiek recht, spreker meent, dat die betrekking van een ambtenaar veel gelijkt op die van iemand, in dienst van een particulier, maar niet daarmee is gelijk te stellen. In menig opzicht krijgt d'e betrekking van een ambtenaar een eigenaardig aanzien, als een ambtenaar wordt be noemd tegen zijn zin, verzoekt hij in trekking van zijn benoeming, hij ver zoekt' ontslag, hem wordt ontslag ver leend op een tijdistip, bij de bepaling waarvan wordt geleit op die belangen van den dienst, De tweede vraag: voor wie moet de regeling gelden, voor de: ambtenaren alleen of ook voor de werklieden® be hoeft voortoopig ook geen - hoofdbre kens te veroorzaken. Spreker is ge neigd te zeggen: die regeling moet om vatten zoo-velen als eenigszins moge lijk is. Iedere grensbepaling brengt moe bijna onoplosbare moeilijkheden. Voor do Duitsche rijkswet zijn ook alle ambtenaren gelijk. Wanneer hier en daar blijkt, d'at het ten slotte niet gaat, .allen te brengen onder één wet, welnu, dan zal men sommige bepa lingen verschillend maken, mits men de grenslijn zóó teekent, dat daarover absoluut geen strijd kan ontstaan. Spreker noemt het loon of het al of niet zijn aangesteld door den Koning. Transvaal en Oranje-Yrijstaat. Het internationaal d'ames-comité Alcmaria heeft sinds de laatste opga ve weer eenige brieven uit Zuid-Afri ka ontvangen. De heer A. M. Meiring, rustend ouderling le Colesberg, schrijft dd. 17 April, dat hij 70 pd. st. van het comi té gekregen en het gold aan ds. G. A. Scholtz overhandigd heeft, die zich met de besteding belast. Verder schrijft hij, dat ziekte en sterfte veel minder zijt. De behoeften zijn echter groot, slechts een enkele, die zich zeil helpen kan. De heer J. Brill, consulair agen't der Nederlanden te Bloemfontein, meldt dd. 21 April, de ontvangst van 50 pd., d.i. 150 pd. st. met de twee vorige zen dingen. Verder schrijft hij Het doet mij genoegen te kunnen berichten, dat de toestand in de burgerkampen thans bevredigend is". In den loop dezer week ben ik in het kamp alhier geweest en was verwon derd over de vele verbeteringen, sedert mijn laaiste bezoek aldaar aangc- oracnt. Ik heb de scholen en werk plaatsen bezocht en vond dat de kin deren er flink en gezond uitzagen en, belang stelden in het onderwijs. Om 11 uur kon ieder kind in de soepkeu ken een kop soep halen. In de tim mermanswerkplaatsen werden voor 'I kamp stoelen en kastjes, in de schoen makerij schoenen van allerlei soort ge maakt. De menschen zagen er tevrt den uit. Het gouvernement laat hui zen van hout en ijzer en gemakkelijk vervoerbaar komen, om die tenminste gedeeltelijk in plaats van tenten te ge bruiken. De bewoners dier huizen zullen verlof krijgen, wanneer zij naai hunne plaaisen terugkeeren, hun huis mee te nemen, en daar weer op te, slaan, om hun tot woning te dienen totdat zij weder huizen kunnen bou wen. De stortte is in de verschillende kam- pen in den laatsten tijd benpden het normale cijfer. Wee9 zoo goed mijn hartelijken dank aan uw comité ovei te brengen. Ik zal die gift als naai' ge woonte ter beschikking stellen van de Bijstandscommissie alhier, daar de commissie thans genoeg in handen heeft voor de maandelijksche bedee ling, maar die gebruiken kan vooi schoenen voor het kamp Norvalspont, daar ik verneem, dat daaraan aldaai groote behiefte is." De heer S. J. van Wijck le Kruaers dorp schrijft, d-d. 17 April, dat hij de gezonden 50 pd. st. voor de kampen te Krugersdorp, Klerksdorp en Potchef- stroom ontvangen heeft. En verder „Daar de nood ontzettend is. is hei haast niet noodig u te melden, dat el ke gift met de grootste blijdschap ont vangen wordt. Vooral de behoefte aan kleedingsstoffen is dringend. Daar onze kas tamelijk schraal was: was uwe zending ons dubbel welkom. Er liggen nog onbetaalde rekeningen tot een bedrag van 100 pd. st. Daar voorts maandelijks ongeveer 30 pd. st. moe ten worden uitbetaald, kunt u wel be grijpen, dat wij alle krachten moeten inspannen, om ook nog met kieeren enz. te heüpen. Een paar maanden geleden ontving ik een bezending klee ren enz. door het Bijstandsfonds t< Pretoria, waarschijnlijk een gedeelte van hetgeen door uw comité daarheen is gezonden. De gezondheidstoestand in het kamp is veel beter dan vroeger. De beer P. J. le Roux schrijft uit Aliwal Noord, dat hij 25 pd. st. ont vangen heeft, en „dat het ziekte- en ook het sterftecijfer verminderd is, dank zij de hulp van de welgezinden !in Holland. Wij zijn heel voorzichtig met het besteden van uwe liefdega ven, enz." Ds. W. F. Knobel schrijft uit Volks- rust (burgerkamp) d'd. 22 April. Hij heeft 60 pd. st, ontvangen. Op het oogenblik is de behoefte niet zoo gro'o. daar ervan Engelscberegceringswege en uit Engeland1 een vrij groote voor raad kieeren ter uitdeeling in het kamp is aangekomen. De heer C. P. Schultz te Kaapstad bericht 30 April de ontvangst van 70 pd. strl. Ds. Becker bericht, dd. 24 April, dc ontvangst van 20 pd. st. voor de nood lijdenden in het kamp te Bethulie. De heer M. E. de WiLdt. te Pretoria geeft nauwkeurig verslag hoe het door Alcmaria verzonden geld is besteed, voornamelijk als wekeïijkschen onder stand aan behoeftigen en zieken. Hef comité heeft weder voor de vrou wenkampen o.a. ontvangen: collecte te Valparaiso f2059.43, soirée te Nijme gen f200, sehoolcollecte f 174.40 (tota le schoolcollecte f 3870.571/2), nageko men giften Haarlem f6.30, collecte b Marura (Gr.) f100, collecte te Borne f 100.60 opbrengst concert Tiel f 35 sportfeest te Hoorn f 66.31helft dei collecte te Delft f77.50. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Naar „Fab." verneemt, hebben de En- schedesche Katoenspinnerij en de firma B. W. en H. ter Kuile, de volgende ver klaring onder de mededeeling der fa- brikanten-vereeniging geplaatst: Aan onze arbeidersl Tot den heden bekend gemaakteD maatregel heeft onze firma hare mede werking verleend, in de vaste overtui ging, dat de toekomst van onze indus trie en stad, het belang van arbeider en patroon een langer toezien onzerzijds verbiedt. De strijd der firma Van Heek en hare vroegere arbeiders is volstreden. He. door de firma aangenomen bemiddelings voorstel van het burgercomité, later een van de firma uitgaand voorstel van ge lijke strekking, zijn door de arbeiders van de hand gewezen. De firma bleef toen slechts over vaststelling der voor waarden, waarop zij hare fabrieken weer in het werk stelt. De onderhandelingen zijn afgeloopen Hoe langer thans deze toestand duurt hoe meer nieuwe arbeiders, de firme gedwongen wordt, zeker tegen haar zin, aan 't werk te stellen, hoe minder plaat gen betaal ik het je terug; je moet weten, mijn schilderij zal schitterend worden verkocht. Ja hij wreef zich over het voorhoofd den eersten Oc tober gaat wel een heele kluif aan huur eraan maar, bah! Geen zor gen voor den tijd! Ik krijg een heele som voor de schilderij, dat weet ik ze ker. Een geluk, dat we dat ten minste in 't vooruitzicht hebben, anders wist ik waarachtig niet weet je, Suzi, ik zou nooit hebben kunnen geloovcn dat een mensch zooveel noodig heeft om te leven. Ik zou vroeger wat zuini ger zijn geweest, als ik gedacht had, dat ik ooit zou trouwen. Dat trouwen is je grootste dom heid geweest, zei mevrouw Allenstein. 6, dat moet je niet zeggen, neen neen! Lena is zoo lief en zoo goed. ze kan zoo hartelijk zijn ja, werkelijk heel hartelijk! Ze is aardig, verstan dig, bevallig eri en Hij zweeg, verder wist hij niets to zeggen. En maakt je niet gelukkig, vulde zijn zuster bitter aan. Ze is onprac- tisch, kinderachtig, koppig. Zo maakt scènes, ze plaagt je. Wat heb jij voor een huiselijk leven? Maai- van nu af aan zal ik mo er mee bemoeien, ik. Daartoe voel ik mij zedelijk verplicht. Masr zoo ieU als mot dien slager voor komen? Als kunstenaar kan jij je met dergelijke dingen niet inlaten, maar zij, zij! Ik zeg hot nog eens, ik zeg het in mijn zuiver voelen door mijn groo te liefde voor jou: Dit huwelijk is je ongeluk! Bredenhofer sprak haar niet meer tegen. XIV. Het is herfst; herfst buiten. En hier binnen is het nog lente, lente Ivan liefde, lente van leven? Koud, nijdig loeit de wind door do afgelegen EJsholzstrasse. Nu, nu de botanische tuin hot volle groen verlo ren heeft, nu de kweelende vogels ver stommen en do hemel betrokken en koel neerziet, is het niet aardig meer boven op de vierde verdieping voor "t raam te staan en hei verre uitzicht te genieten. De boomen hebben wel nog wat bladeren, maar dtie zijn geelbruin en verschrompeld; hot zomerloof is heen, mèt hem de vreugde. Vervelend saai, strekt de baksteenon muur van het park zich uit; de torens eu daken in de verte verdwijnen in een natten nevel. Bredenhofer was in zijn atelier en 9taarde als een krankzinnig in jle kist, die geopend voor hem stond. Daar lag, zorgvuldig ingeschroefd, de hoeken netjes met papier omwik keld, zijn schilderij. Terug terug zijn schilderij was het mogelijk? Hij greep voor de zooveclste maal naar het briefje, dat er bij lag. en las het nog eens over; een rekening was het. De tijd, dat zijn doek geëxposeerd was geweest, was precies op dag en uur uitgerekend; en daaronder had de eigenaar van het salon geschreven dat hij een anderen keer graag van dienst wou zijn, maar dat hij dit doek j echter alleen uit vriendschap voor dokter Reuter had genomen, dat hij I van het begin af aan hem al niets had beloofd, en dat hij het nu alson- verkoopbaar terugzond, j Ben ik nu gek? Bredenhofer schreeuwde het uii; hij greep naar Izijn hoofd en rende voor de kist heen I en weer, om dan opeens weer stil te [staan, en te staren, te staren, tot hem hot zweet op het voorhoofd en dc tranen in de oogen kwamen. - Ik. ben verloren, zei hij toonloos en toen lachte hij schel, zoodat het tegen de muren teruggilde. Hij hoest te en hield zijn borst er bij vast-; hij voelde zich plotseling zoo ellendig, beroofd van allp kracht, levensmoe. Alles hinderde hem, alles grijnsde hem tegen, de grijze dag buiten, het bleeke licht, dat hier binnen op den vloer viel en daar op den hoek van 't onbeschilderde finnen op den ezel een bleeken kring trachtte te teckenen Aan de vervelooze muren grijnsden de studies en schetsen; als ze tongen hadden gehad, hadden ze ze uitgesto ken. En in dien hoek daar daar stond iets en keek hom aan uit wijde, leege oogholten hel was een blik, die het bloed deed stollen en toch in een uitzet tend en angst het hart tot sneller kloppen dwong. Schulden schulden, zei het spook, en grijnsde ook. En dan kwam het dichterbij en verstopte zich in zijn kieeren en verborg zich in elke plooi zijner ziel. Hij was bleek. Wat zal Lena zeg gen? mompelde hij. Een vreeselijke pijn kwam over hem bij de gedachte aan haar tranen, aan de tranen van zijn schoonmoeder. En tegelijkertijd maakte een grenzelooze woede zich van hem meester. In elkaar trappen in elkaar trappen! In stukken slaan in 'flarden scheuren! Hij zag om zich heen. Daar lag het breek Hz at waarmee hii de kist had opengemaakt; de portier had het hem geleend. Hij nam het op en woog het op zijn hand heel geen zwaar ding en toch sterk genoeg om te verwoes ten. Hij smeet het op het schilderij, dat de lijst kraake eu het doek mid dendoor scheurde. Het was hem een zalige razernij er op in te houwen en te steken; geen stukje mocht, er van heel blijven, geen overblijfsel hem nog aan dit uur berinneren alles moest weg, alles! Eindelijk hield hij op, bij was to taal uitgeput. Steunend zonk hij op den eersten den besten stoel neer. De nat-getranspircerde haarlokken vielen over zijn was-bleeke vingers; hij kromp geheel in elkaar, hij scheen zichzelf zóó vernederd, zóó onrecht vaardig mishandeld toe! Wat nu? Den eersten October had hij geen huur betaald, die was hij nog schuldig op het schilderij on bezorgd schuldig gebleven. Driehonderd mark moest hij aan mevrouw Allenstein teruggeven lachend had hij haar naar het schil derij verwezen. Lena zon huishoudgeld komen vra gen, had het- al gewaagd hij troost te haar met het schilderij. Hij wist het zii nam haar toevlucht tot moeder, die hielp haar, als 't al te erg werd uit den brand. De arme vrouw gaf, wat ze van haar inkomen maar missen kon; ze gaf zonder eenig verwijt, slechts met een stillen, lij denden martelaarsblik, o schande' Bredenhofer kromp ineen als van kramp. Toen zat hij een heele poos roerloos, stomp als een idioot ja als een idioot, zei hij in zich zelf. Ili j kon niet meer voelen, niet meer deuken. Eindelijk liet hij de handen van hef gezicht zinken; zijn glanzelooze, doelloos Tor-ddwaÜende blik viel op het verwoeste schilderij in dc kist; hij keek er naar, als moest hij zich eerst bezinnen, toen sprong hij op met een luiden schreeuw. Hij greep in zijn verwarde haren en rukte er aan; hij sloeg zich met de gebalde vuist tegen liet voorhoofd, draaide in het rond als een tol en viel met een slag voor de kist op d!e knieën. Daar lag hij en probeerde met bevende vingers de flarden weer tegen elkaai aan te leggen nuttelooze moeite, een niet te herstellen scheur liep door den hemel; de vogel, die trotsch hei lichtende rood in vloog, had zijn vleu gels verloren. (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2