NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken lite Jaargang. Zaterdag 31 Mei 1902. No. 5802 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ots.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *8 Pr^8 ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 irak-A 1158 IraKa»'Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02% /pf' Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 "Si# Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenties en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad ver schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs S1W» Faubourg Montmartre. HaarleiD'B Dagblad van 31 Mei bevat o. a.: De Vredesonderhandelingen, Ma- lan, Parlementaire Praatjes, Yer- eeniging leeraren M. 0., Transvaal en Orauje-Yrijstaat. Moord op de Raanivest, Lichtingen '95, '96 en '97. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- tneir, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. De ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De Engelsche bladen hebben nog maar altijd door ontzettend veel praats over de vredesonderhandelingen, die volgens hen nu stellig vredesvooruit- zichten zijn. De Daily Chronicle wist uit gezaghebbende bron te vertellen, d'at de conferentie te Pretoria haar arbeid' geëindigd heeft endezeweek het einde van den oorlog zal z ij n. In den zelfden geest schrijven Stan dard, Morning Post en Daily Mail. Men zal intusschen verstandig doen voorloopig deze berichten te laten voor hetgeen ze zijn. Engelsche voor- harigheid mag heusch wel spreekwoor delijk worden. Zeldzaam voorbarig is alles wat door de Engelsche pers te dezen opzichte gepubliceerd wordt. Officieele berichten toch ontbreken geheel en het is juist dfie geheimzin nigheid der Engelsche regeering, die twijfel doet rijzen en die ontstemming teweegbrengt. Even twijfelachtig en vaag als de bladen zijn, ie natuurlijk ook de stem ming. Men poogt in allerlei gegevens eenig houvast te krijgen. Al dadelijk natuurlijk uit het voor stel van Balfour, om de behandeling der begroeting een week uit te stel len, daar het niet aangaat de begroo- ting te bespreken terwijl andere din gen hangende zijn. Dat vat men op als een aanwijzing, dat de vrede spoe dig zal worden gesloten; want men kan goedschiks de begrooting toch niet laten wachten. Tevens zoekt men nog een ander verband tusschen de vredesonderhandelingen en het uit stellen der begrooting. Wanneer de vrede gesloten wordt, zou sir Michael Hicks Beach voornemens zijn de graanrechten in te trekken, al zou tiaar de Westm. Gazette doet uitko men, Chamberlain daaregen zijn. Maar invloedrijke persone nin en bui ten het parlement hebben Balfour en sir Michael op de noodzakelijkheid daarvan gewezen. Daartegenover staat echter, dat de minister van financiën, bij het indie nen der begrooting uitdrukkelijk ver klaard heeft dat een mogelijke vrede vooreerst nog geen verandering bren gen zou in de uitgaven, want dat het onderhouden van een sterke leger macht en het opbouwen van de ver woeste hoeven, de eerste jaren, min stens evenveel kosten zou als de oor log. De Morning Leader beweert nu, dat in het Kabinet geschil ontstaan is over het al of niet intrekken van de graanrechten, wanneer de vrede wordt gesloten, en verneemt verder, dat sir Michael Hicks Beach ernstig voorne mens is af treden. En de Times verneemt, dat,._^at er ook gebeuren moge in Zuid1-Afrika, de regeering niet voornemens is de graanrechten weder op te heffen. Zoodat de kans voor Engeland, om de graanrechten ingetrokken te zien, zéér gering is! Een nieuw bewijs voor den vrede vindt men in een telegram van kolo nel Stelge, van de Z. A. politie, aan zijn vrouw. Gelijk uit Montreal wordt gemeld, heeft hij haar geseind, naar Kaap Verd te vertrekken, hetgeen de afgesproken vorm heet te zijn voor vrede! Minder hoopvol klinkt wat de her tog van Cambridge, oudoom van ko ning Ediward, gisterenmiddag op een vergadering van een schietvereeniging gezegd heteft. Hij zag den weinig licht in den. oorlog, maar hij was niet vol vertrouwen. Hij hoopte echter, dat het daglicht sneller naderde dan het scheen. Dit alles is al heel voor zichtig en voor den vrede weinig be moedigend gezegdi. De Pall Ma.ll Gazette betoogt, dat er geen ultimatum aan de Boeren is ge steld, want anders zou Balfour bij het uitstellen van de begrooting wel een termijn hebben genoemd. Bij het ui timatum zou immers een dag zijn be paald en niets eenvoudiger dan de be- grooting vast te stellen na dien ge stelden dag. De Daily Telegraph zegt echter, dat de begrooting wel niet uitgesteld za zijn omdat zij, als de vrede verzekerd is, besnoeid kan wordien. Immers heeft de minister van financiën bij de indiening gezegd, met die kans reke ning te hebben gehouden. Het geld immers, dlat anders voor het voortzet ten van den oorlog gebruikt zou wor den, zou bij het sluiten van den vre de noodig zijn voor de afwikkeling van den oorlogstoestand. De katHniet)sra:aJ van heden heeft misschien het antwoord van Vereeni- ging op de laatste Eng. voorstellen behandeld. In den ministerraad, die Dinsdag avond te Madrid is gehouden, heeft Sagasta tevergeefs beproefd om de toestemming van Canalejas en Morct te verkrijgen voor het uitstellen van de bijeenroeping ,der Cortes. Canale jas verzekerde, dat hij met een zit ting van drie dagen tevreden zou zijn om aan het land bekend te maken, dat het hoofd van den 9taat een be sluit geteekend' had, waarbij de indie ning van het wetsontwerp op de ver- eenigingen werd toegestaan en om openbaar te maken, dat een liberale regeering voor de eiscken van het Va- tikaan bezweek. Kreeg hij die voldoe ning niet, dan zou Canalejas in elk geval bedanken. Moret wilde thans de Cortes vergaderd zien om te laten stemmen over een wet tot het beteu gelen van werkstakingen en om het voorstel va nwet tot invoering van de centralisatie van bestuur te kunnen indienen. De ministerraad vergaderde drie uren lang, maar kwam niet tot een beslissing. De minister-president hoopT te steeds, dat hij Moret nog zou kun nen overhalen om toe te stemmen; dan zou dé crisis beperkt blijven tot den minister van landbouw Canale jas. En Sagasta heeft inderdaad zijn doel bereikt; na een conferentie tus schen hem, en Moret heeft laatstge noemde gisteren zijn ontslagaanvra ge weer ingetrokken. Puigcerver zal nu de opvolger van Canalejas wor den, die van geen toegeven weten wil- De congregaties zullen nu wel niet ter sprake komen voor October, als die Cortes bijeen zullen komen. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. Onlangs is het 39e bataljon Yeomanry het laatste van die eenigen tijd geleden voor den oorlogsdienst gevormd zijn, naar Zuid-Afrika vertrokken. Zij gaan, ongeveer 650 man sterk, met de Britan nic, tegelijk met andere troepen. Het ge heele aantal troepen aan boord is 62 of ficieren en 893 man. Naar het heet zal de advokaat Ather- ley Jones, een bekend Engelsch parle mentslid, in het Lagerhuis de veroordee ling van Scheepers nog eens ter sprake brengen, nu hem na bestudeering van het geding, in het laatste blauwboek op genomen, gebleken is, dat het vonnis een onrecht was. Donderdag heeft Mc NeiU in het Lager huis aangedrongen op bekendmaking nu ook van het geding van Kritzingear. Maar minister van oorlog vond het oaxnoodig. Inderdaad is het te begrijpen, dat de Engelsche regeering liefst niet laat zien, dat dezelfde beschuldigingen in het eene geval tot een terechtstelling, en in het andere tot een aanstellerige vrijspraak hebben geleid. Nu schrijver van de geschiedenis, die de Times van den oorlog uitgeeft, beweert in zake Spioenkop inlichtingen te hebben ontvangen van het departe ment van oorlog, heeft Sir R. Bulier zich eveneens tot dat departement gericht met het verzoek ten volle bekend te ma ken wat er dienaangaande gebeurd is. Naar het heet, zal men in Rhodesië dadelijk beginnen met den aanleg van den spoorweg van Gweld naar Selukwe. De yredes-onderhandelingen. Betreffende de Vredete-onderhande- lingen (zie ons Politiek Overzicht) zijn thans nog weer nadere telegrammen gekomen, vermeldende dat de vredes onderhandelingen gesloten zijn en te vens, dat de Boerengedelegeerden Pretoria verlaten hebben en Lord Mil- ner naar Johannesburg vertrokken is. De minister Balfour zei in het La gerhuis, dat hij hoopte, Maandag het Huis te kunnen mededeelen de resul taten van de jongste besprekingen 'n Zuid-Afrika. Hij kon echter niet ver klaren dat hij zeker hiertoe in staat zou zijn. Balfour voegde daraan toe: Totdat een verklaring kan worden afgelegd, acht ik het niet gewensght de begroo ting te bespreken. Dinsdag zeide hij: Ik acht het niet gewenscht het budlget te behandelen, terwijl de zaken no ghangende zijn. De uitdrukking: terwijl de zaken nog hangende zijn, is onjuist opge vat, als zoude zij betrekikng hebben op besprekingen en verdeeldheid in het kabinet betreffende dé begrooting. Dit is echter niet het geval; het eeni- ge punt was, of aan het Huis redelij kerwijze kan worden gevraagd, de begrooting te bespreken, voordat wij precies weten hoe wij staan tegenover de onderhandelingen, die thans in Zuid-Afrika hangende zijn. Daar er nog een schaduw van twijfel bestaat, of ik in staat zal zijn Maandag een bevredigende verklaring af te leggen, stel ik voor, dat de begrooting Woens dag zal worden behandeld. De Brusselsche Petit Bleu verklaart in staat gesteld te zijn mede te deelen dat zoo lord Kitchener en lord Milner aan de gedelegeerden der Boeren te Pretoria weigerden de gelegenheid te geven die vertegenwoordigers in Ne derland en België te raadplegen over de vredesbesprekingen, zij toch aan enkele Boerenleiders vergunning ga ven telegrammen van particulieren aard te zenden aan enkele hunner vrienden onder dé Boeren in Europa. Die telegrammen bevatten geen en kele mededeeling betreffende de kan sen op vrede. Indien men iets zekers uit hunne uitdrukkingen zou kunnen afleiden, zou het veeleer het tegendeel zijn van de waarschijnlijkheid, dat de onderhandelingen zoude nslagen. Maar de personen, di edeze telegram men ontvingen, wenschen liever geen gevolgtrekkingen te maken. Zij we ten niets van hetgeen tusschen de on derhandelaars voorvalt, zoo goed heeft Engeland voorzorgen genomen, om te beletten, dat eenige mededee ling wordt overgeseind. Malan. Het bericht, dat Malan in Somerset- Oost doodelijk gewond de Engelschen in handen is gevallen, is een treurmare. Ziedaar weer een der aanvoerders, die de Engelschen tijden lang bestookt, hun geen rust gelaten, hun aldoor verliezen toegebracht heeft, van het oorlogstoo- neel verdwenen. Hoezeer het verlies van Malan te be treuren is, aan bekwame aanvoerders ontbreekt het de commando's niet, en zooals Scheepers en Kritzinger vervan gen zijn, zoo zal ook voor Malan wel een flinke opvolger gevonden worden. Daarenboven lijkt 't ons, dat deze ge vangenneming van Malan geen kunst, nu hij gewond was: de Boeren hebben veelal geen ambulancen en hu ten bij ernstige verwondingen hun mak kers achter de Engelschen duur te staan is gekomen. Het bericht meldt toch niets meer dan dat Malan gewond de Engelschen in handen is gevallen. Waar om ons niet met een enkel woord gezegd, hoe het gebeurd is? Is zijn lager verrast? Hebben de Engelschen een overwinning behaald? We hooren er niets van. Dat ziet er voor de Engelschen eenigszins bedenkelijk uit. Misschien hooren wij er na eenigen tijd wel meer van. Malan is een Afrikaander. Herstelt hij van zijn zware verwonding, dan kun nen wij een herhaling van de Kritzin- ger-komedie krijgen. In de domheid van de Scheepers-tragedie zullen de Engel schen wel niet meer vallen. De kwestie van wat recht en geoorloofd is blijft hier natuurlijk buiten. Algemeene Berichten. De Sjah van Perzië kwam Donder dagmiddag te zes uur te Potsdam aan. Hij werd ontvangen door den keizer, de prinsen, de generaals en den minister van buitenlandsche zaken Nadat de eerecompagnie de militaire eerbewijzen had gegeven, begaven de kelizer en de Sjah zich naar de Oran jerie. S t a d s n i e uw s Haarlem, 30 Mei 1902. De heer officier van justi- tie alhier is 'in hooger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank, waar bij J. J. Slot, te Hillegom. oud 14 jaar, is ontslagen van rechtsvervolging, ter zake van diefstal, als hebbende gehan deld zonder oordeel des onderscheids. Door genoemden officier was ge- eischt opzending van den beklaagde in een Rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. Burgeravondschool en A m- bachtsschool. Uit het rapport omtrent het Ambachts- en teekenonderwijs voor de werklieden in Nederland verschenen, naar aanleiding van de tentoonstelling te 's-Gravenhage van 8—25 Augustus 1901, gehouden door de vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerksnij- verheid in Nederland, is het ons aange naam te kunnen mededeelen, dat de Burgeravondschool alhier, beschouwd wordt te zijn eene der beste inrichtingen in Nederland. Dat van het onderwijs in het vakteekenen in de eerste plaats ge rapporteerd werd, dat het teekenwerk flink en praktisch en de opvolging van den cursus zeer geregeld is, terwijl de inzending van het vakteekenen der werk tuigkunde en ijzerconstructie eveneens onder de besten van ons land gerekend kan worden, omdat het teekenwerk daarvan flink en praktisch is, het voor deel heeft, dat er naar gewerkt kan wor den, en de opvolging van dien cursus re gelmatig en goed is. Voor een inrichting als de Burger avondschool is de plaatsruimte eigen lijk veel te beperkt. Tengevolge daarvan konden vele teekeningen van de bouw kundige afdeeling niet tentoongesteld worden. Naast bovengenoemde inrichting werd over de Haarlemsche Ambachtsschool het volgende gerapporteerd: De metho de van vakteekenen is flink opgevat zoo wel voor meubelen als voor timmeren enz. Wat het ornament betreft, dit gaat te ver en behoort meer op lcunstnijver- heidgebied thuis. Over 't algemeen is de school onder de goede te rangschikken. Betreffende het vakteekenen der werk tuigkunde en ijzerconstructie, valt op te merken, dat het teekenwerk flink van lijn en de loop van den cursus zeer ge regeld en overzichtelijk is voorgesteld. Bij de afdeeling „Smeden en Bankwer- ken", komt het ons voor dat hoewel de teekeningen goed opgevat en doelmatig zijn, veel te ingewikkeld zijn, om aan te mogen nemen, dat zij uitsluitend door leerlingen zijn vervaardigd. Als een bij zonderheid valt op te merken, dat van elk voorwerp behalve het afgewerkte stuk, ook het ruwe smeedwerk is uitge stald. De geleverde werkstukken van timmer en meubelvak, zien er in 't algemeen goed uit, en de onderwerpen zijn goed gekozen. Verder is wat te veel uitzaag- en steekwerk geleverd, welke voor de toepassing niet alle practisch gekozen zijn. Het teekenwerk van timmeren en meubelmaken is flink behandeld; de ge maakte uitslagen (vooral van het meu belmaken) zijn duidelijk, zonder overla ding voorgesteld en met smaak opgevat. Betreffende het huisschildervak kan, wat het glanswerk aangaat, de Ambachts school tot de goede scholen gerekend worden. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Na de afdoening van enkele kleine ontwerpen heeft de Kamer de beraad slaging over de wet op de krijgstucht voortgezet. Het zijn nu voornamelijk lastige juridische vragen, die aan het oordeel der Kamer zijn onderworpen. Geruimen tijd werd nog gedebatteerd over een zaak van formeel recht, door den heer van Raai te in een amende ment neergelegd, dat verworpen werd Onbeslist werd daardoor gelaten, of de burgerlijke rechter in een zaak waarin met burgers militairen terecht staan ook op militaire elementen zal mogen letten. Tusschen dé artikelen door was nadier de regeling van werkzaamhe den tot stand gekomen, zoodat ook de brug over het Noordzeekanaal aan de orde is gesteld. Ook werd nog een weinig gedebatteerd' over een adres Fralllrtoiii Naar het Duitsch van CLARA VTEBIG. Hij keek zijn zuster doorborend aan en Schraapte luid. Eén keer in haar leven was Jansje flauw gevallen, en dat had' hij haar nooit vergeven. Zoo'n stommliteit, te loopen, als je den weg niet weet I Als ik niet toe vallig daar gestaan had, had ze in den direk gelegen, in dien. drekHij legde bijzonder sterken nadruk op dat laat ste woord. Tante Jansjas hevigste an tipathie waren zulke krachtige woor den, nu gebruikte hij ze met voor liefde. Sstniet zoo hard Het oudje waagde het niet hem de hand op den mond te leggen. Ze slaapt net een beetje. Toen ze weer tot haar zelve kwam, heeft ze gehuild, neits anders dan gehuild Och hemelDe oude juffrouw wischte zich met den zak doek over de oogen. Toen probeerde zii op de teenen naar de kamerdeur te1 zweven en door het reetie te kijken. Dat kan jij immers toch niet. zei hij, trok haar opzij en bracht zijn dik hoofd door het kiertje. Geschrokken vloog hij achteruit. Ze slaapt niet meer. ze zit over eind in het bed en staart voor zich ufit om iemand bang te maken. Ik zal eens naar binnen gaan en vragen, wat ze eigenijk wil. Och, dat zal jij toch niet doen, jammerde zijn zuster, Toe, laat mij toch gaan, toe Nee, ik ga Nee, ik Ze greep hem bij een pand van zijn jas. Jans Hij keek haar dreigend aan en stiet haar weg. Zij drong zich wed'er voor de deur, Ik, wat drommel! Ik, och hemel Dom kuiken, laat me los Neen, jij maakt haai- aan 't schrik ken. ZJie je wel Au Bredenhofer zwaaide zijn hand op en neerhij had zich gevoe lig pijn gedaan. Geheel ontsteld vaal de nooit vermoede energie1 van zijn zuster, week hij terug. Zoo zei tante Jansje, en duwde de deur achter zich in 't slot. Brommend ging de oude op de sofa liggen en liet de groentjes over de leu ning bengelen. Als ik maar wist. wat dat kind eigenlijk wil, d'at komt me zoo in eens uit de lucht vallen! Wat wil ze? Geld natuurlijkgeld. het mes zal haar op de keel gezet zijn. Niets ge daan ik geef geen pfennig, ik heb 't gezegd, ik trek mijn hand' van ze af. Ondank, altijd ondank, och wat! Hij schopte met de groentjes tegen d'e sofa. Wat ging hem dat mensch aanZe was geen jota beter dan al de overige valscbe, berekende wereld. Toch luisterde hij naar elke beweging in die andere kaan er, naar het minste geluid. Het bleeke gezichtje, dat zoo koud en zoo stil op zijn armen had gelegen, zweefde hem steeds voor den geest een arm gezichtje met smartelijk ver trokken lippen en diepe groeven onder de gesloten oogen. Wat duivelHij krabde zich ste vig achter de ragebolachtige haren. Als hij nu eens niet daar gestaan had Net op tijd Wat zou er dan gebeurd zijn met het arme schaap 1 Op de smerige straat had ze gelegenNiet voor te stellen, maar wat voerde haar dan toch lier heen? Herman Bredenhofer verzonk in diep gepeins. Binnen iin de oude-vriisterkamer van tante Jansje lag Lena op het bed. Hoe ze daar zoo gekomen was, wist ze zelf nietslechts vaag was haar een herinnering voor den geest, een ver schrikkelijke herinnering aan een ein- deloozen weg, aan verschrikkelijke pijn en vermoeidheid. Men had haar toen goeden wijn gegeven en gloeien de koffie zachte handen hadden haar de benauwende japon losgeknoopt en de spelden uit het haar getrokken ze had daai-bij moeten schreien als in een droom, ze had zoo graag iets van haar zieKwetggeschjreid, maar het kon niet, het ging nietHier zat het, hier Ze drukte béide handen tegen de borst en ging overeind zitten mat liet ze die oogen het kamertje ronddwa len. Een lamp met een groene kap brandde. Wat gezellig was het hier Daar op de vensterbank een bleek- bloeiende maandroos, die een zoet- weemoedigen geur gaf. Op het naai- tafeitje een breikous met een kluwen boven de commode de fotografie van een mooien jongen man in uniform, daarboven een bijbelspreuk met ge kleurd papier en wintergroen ver sierd. Lena probeerde met knippende oogen te lezen De Liefde houd/t nimmer op. Wie zou die knappe jonge man zijn Wat was het hier stil en vreedzaam. Zacht tikte het Schwarzwalder klok je aan den muur naast die kachel daar, in het warme hoekje zorgvuldig opgehangen, stemde ook de kanarie de wiintersch omfloersde keel. Het klonk heerlijk, zacht als een wiegelied. Hij zong zich zich in slaap. De jonge vrouw zag om zich heen met een bange, verlangensvolle uit drukking. Die bier leeft, die moest ge lukkig zijnAch De deur had geknarst. Waarom zucht je zoo. mijn kind, piepte tante Janse's stemmetje. Voel je je nu al wat beter? De oudé dame kwam vlak bij het bed staan. Een lich te blos van schuchterheid ging over haar rimpelig gezicht. Je vindt toch goed, dat ik jij en jou zeg, e<n Lena lief? En toen deze haar verwonderd' aankeek, glimlachte ze vriendelijk en nederig Ik ben je tante Jansje. Je zult me nauwelijks meer herinnerenhet was toen maar vluchtir en ik heb zoo weinig bijzonders aan me. Maar ik had toen dadelijk sympathie voor je, als Herman me niet zoo op eens had meegenomen. de heele kous trok ik weer uit, het kluwen viel op den grond en de draad raakte in de war. ,Ja ja! Ze zuchtte een beetje, glimlachte weer en streelde Lena's lang afhangende mooie haren. Wat heb jij een mooie lokken I Lena, door een plotselinge impulsle gedreven, strekte beide armen uUi, en sloeg ze om den hals van het vrouw tje, dat zich over haar heen boog. U moet ons helpen, fluiterde zij. Ja. ja, ei, ei, ei, fluisterde tante, zooals men tot een kind spreekt. Hij is erg ruw maar hij is heel goed, hij zal best helpen l Helpen De jonge vrouw kromp ineen. Ons kan niemand helpen I O ja, ja! zei ze toen weer plotseling, tot zich zelf komendik ben immers gekomen, omdat ik in naam van Ri chard oom wou vragen, Hij heeft zijn schilderij niet verkocht en we moeten geld hebben we hebben 't niet we moeten huur betalen, we hebben geld noodig we hebben to taal niets, niets Om 'shemels wil! Tante Jansje vouwde de banden om de zich angst- vol uitstrekkende der jonge vrouw. Ze wist niets anders te zeggen ze was erg geschrokken, dlie treurig op haar gerichte oogen maakten haar bang. Lieve hemel, wat een mensch toch al niet beleven kan De goeie 'tante hinkte van het eene been op het andere. Het was zoo stil in de kamer de kanarie zong niet

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1