Homoepathie. Door bijdragen van ver schillende vermogende Amsterdam mers, is het Bestuur van de Afdeeling Amsterdam der vereenig in g tot bev. der Homoeopathie in Nederland, in staat gestold een kostelooze Homoeo path tsche Polikliniek op te richten op de Pi'insengiracht 646 bij dei Vijzel gracht. Maandag 3 Juni a.s. zal de opening plaats hebben. De heeren idr. D. V. Munting, J. Munting en M. L. v. d. Stempel heb ben belangeloos hunne medewerking toegezegd.. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, is het bericht Ln „Het Volk" alg zou de firma Pander te 's Graven- li age tevergeefs bij andere meubelfa brikanten in den lande pogingen heb ben aangewend tot vaststelling van dien 10-urigen werkdag van allen grond ontbloot. Het invoeren van dien 10-urigen werk dag in die fabriek der firma geschiedt, naar men nader verneemt, als proef en do vermelde loonsverhooging beeft ton doel, hot personeel met den ver korten arbeidsduur niet in loon te doen achteruitgaan Vervolg Stadsnieuws. Jeronimo de Vries. „Eigen Haard"bevat ter herdenking van het veertigjarig jubileum van Ds. Jeroni mo de Vries een waamdeeringsvol arti kel van de hand van Prof. Dr. S. Cra mer, waarin de hoogleeraar den jubi laris schetst als vernuftig auteur. Hij zegt van den letterkundigen arbeid van Jeronimo de Vries o.a.: Wat is de Vries eigenlijk? Histori cus? Zielkundige? Had men hem een leerstoel in die zedekunde moeten aan bieden? in de practische godgeleerd heid? Had hij zich ©r op moeten toe leggen epn leeraarsambt te krijgen in da kerk- of dte beschavingsgeschie denis? in de nedlerlamdsche letterkun de? in de kunstgeschiedenis, de aes- thotica? Of had hij schlider, nog lie ver teekenaar, ets err moeten worden? Lees de eerste de beste van zijne ge schiedkundige schetsen door en gij verbaast u over zulk een omvang van weten en verscheidenheid van kennis; en wel wezenlijk weten, wel deugde lijke kennis, zulk eene, dtie het verle-i den tot in bijzonderheden voor zich ziet en leest in de harten van die voor geslachten ook. Dat maakt hetgeen do Vries schrijft niet slechts onder houdend, maar zoo uitermate leerrijk En hij vraagt dan: Waai- nu ligt de verklaring van die buitengemeene veelzijdigheid, die de kennis van de Vries kenmerkt? In do even buitengemeen© levendigheid «n bewegelijkheid van zijn geest? In zijne ook al niet alLedaagsche gave van opmerken, van zich de dingen te assimileeren, van zich aan veel aan te passen? „Vernuft" dat is voor dit alles het woord, mits zoo diep en zoo rein mogelijk genomen. Er is samen hang tusschen zijn© veelwctendlheid en zijne geestigheid, zijn humor. En dteze scheppende geest neemt tegelijk al door in zich op en bezit stalen vlijt, Divinatie staat meestal op ge spannen voet met historische nauw gezetheid en intuïtie heeft ook de Vries niet aan al die jaartallen en namen, titels en platen kunnen hel pen. Gij kunt u hem moeilijk voor stellen, weken achtereen met stemmi- gen ernst en taaie volharding uit Baile en Wagenaar, uit oorkonden en folianten zich zekerheid verschaffende over eenig historisch onderwerp. Toch moeten achter zijn arbeid niet minder dan groote rijketom van lec tuur, nauwgezetheid in 't zich reken schap geven van zijne kennis liggen; laat verder vernuft en vlugheid en het geluk van telkens de springerige keu zen van zijn hart te kunnen volgen daaraan nog zooveel aandeel hebben. Want ten eenenmaTe bedriegt hij zich die al die kennis vertDenkt van, door dat zij zoo vlug is opgedaan, nu zeker ook maar halve kennis of min der dan dai te zijn. Men bewondere liever de groote schranderheid in dezen au teur, die, zonder voor jarenlang ge duldig onderzoek den tijd fe hebben, over allerlei uit geheel het gebied der historie de oudheid uitgezonderd dfurft schrijven en zich daarbij niet nogal eens vergist. Of komen anderen dan ik wel somtijds vergissingen bij do Vries tegen? Do Vries als mensch teekent prof. Cramer als een hoogst bescheiden stil mensch; hij zegt o.a.: „Zoo, woont die de Vries te Haar lem," zal menig lezen- van de „Pree- ken" misschien zeggen, als hij t, hoort; en onder die van Eigen Haard mogen niet weinigen thans voor het eerst vernemen, dat diie geestige schrij ver mennist dominé daar is. Dat is geeno onverschilligheid van, de zijde van die lezers. De schuld daarvan ligt bij de Vries zeiven. Wie zich ook gaarne doe gelden, hij heeft het. ner gens en nooit gedlaan. Hij heeft zich geene moeite gegeven met de opzette lijke bedoeling om een groot gehoor zoo min als vrienden te krijgen: deze moesten maar uit zich zelf komen; is niet rondgetrokken om invloed te oe fenen; heeft op vergaderingen trouw gezwegen, zoo hij al niet wegbleef. Aangereden. Heden werd in de Jansstraat zekere van Opzeeland, die doof is, door do electrische tram aan gereden. In perceel Jansstraat 56 inge dragen, bleek dat hij inwendige kneu- si ngen had bekomen Op het oogenblik dat wij dit schrij ven is er nog geenerlei zekerheid zelfs nog geen bepaald vermoeden wie de diader of (waarschijnlijker nog) de daders zondten zijn van den afschuwe lijken moord, gepleegd op de 73-jarige freule Van Women. Intusschen heb ben wij rondgehoord: en geïnformeerd en deelen hier mede, wat den lezer belangstelling kan inboezemen. met weglating van wat het onderzoek der justitie zou kunnen bemoeilijken, ja misschien zelfs verijdelen. Op een los blad in dit nummer ge vouwen vinden onze lezers een photo van hot huis en een sitnatieteckening van het inwendige, althans van de benedenverdieping. Daarboven strekt zich een flinke zo Idler uit en van die zolder was aan den voorkant (dus aan den Raamsingel) een kleine kamer afgescheiden, waar de bewoonster ;n een groote bedstede sliep. Op onze photo staat liet raam dezer slaapkamer open. De v.raag is nu: hoe heeft, de mis daad plaats gehad. Zooals wij rceldls in ons vorig num mer deden opmerken, ligt het voorde hand, dat de boeven, nadat zij binnen gedrongen waren aan dten achterkant, zich teleurgesteld zagen in hunne verwachting om dadielijk veel te vin den. Waar moesten zij, te midden van al die ingepakte zaken, naar geld of kostbaarheden zoeken. Het was als het opsporen van een naald in een hooiberg. Immers in al de drie bene denkamers, op onze situatieteekening gemerkt A B en C, stond niets vrij en open, alles was ingepakt. Alleen de huiskamer, op die teeltening D gemerkt gaf ietwat meerdere ruimte. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat de daders naar boven zijn gegaan om de bewoonster uit haar bed te ha len en haar te noodzaken, te zeggen waar zij geld en geldswaardige zaken bewaarde. Dat zij hierin gereedelijk heeft toegestemd, is volstrekt niet aannemelijk. Freule Van Wemen was allerminst van een zachte, bange na tuur, en zaJ zeker op den eisch van de boeven geantwoord hebben met scheld woorden, allicht misschien met het dreigement: ,,ik ken jelui wel en ik zal je aangeven bij de justitie". Ja, het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat zij zich met den moed dier wan hoop verdledigd heeft. Er zijn omstandigheden, die daar op wijzen. Vooreerst haar eigen zeg gen, vroeger meermalen gehoord, als er vaar inbrekers sprake was: „laten ze bij mij maar komen, ik heb geen geld in huis, maar wel een groot mes bij mij, in bed." De toestand, waarin men het huis heeft gevonden, is nu zoo. Op de trap druppels bloed, beneden in den gang een groote plas bloed en anderhalven meter daar vandaan het bebloede lijk tusschen die bloed plas en bet lichaam evenwel geen en kel spoor van bloed. Aan het lichaam is maar één ver wonding te zien, die aan het hoofd, toegebracht met een stomp voorwerp, vermoedelijk met een hamer. Was die slag haar boven toegebracht, dan zou den de bloedsporen op de trap en be neden langs den geheelen weg, dien zij gegaan moet zijn, veel grooter moeten zijn geweest. Hoe onwaar schijnlijk het dan ook klinke, moet aangenomen worden, dat zij een van de kerels boven een kleine verwonding moet hebben toegebracht (vandaar de bloeddruppels op de trap) en beneden een hunner flink heeft verwond, waardoor dan de bloedplas in de gang zou worden verklaard. Voor de justi tie kamdit een belangrijke aanwijzing zijn. Het is bekend, dat de bewoonster al tijd beweerde dlat zij nooit geld in linis had. Donderdag nog zei ze tot den aannemer Romijn, dat hij het ver schuldigde bedrag van f 250 moest komen ontvangen Vrijdag tusschen 4 en 5 uur, omdat zij het geld zelf eerst moest halen. Toch is„ naar ons verzekerd wordt, door de justitie gisteren vrijwat geld in linis gevonden. Deze inlichting komt overeen met de ons gedane mededeeling van een winkelier, die haar in de vorig© week bij zich kreeg om een parasol te koo- pen. Zij liet hem toen een pakje bank biljetten zien en vroeg, of hij eens wou nazien of de nummers wel echt wa ren. Hij gaf daarop ten antwoord, dat wanneer de biljetten pas gehaald' wa ren, ze wel echt zoudlen wezen. Hieruit kan natuurlijk niet worden afgeleid, dat de inbrekers buit zouden hebben behaald, daar nog heden nie mand kan zeggen, hoeveel getdl er in huis aanwezig was. Hoe de misdaad is uitgekomen vereischt nog eenige nadere aanvul- vulling. De voordeur stond open waarschijnlijk hebben de kerels, heengaande, die niet goed in liet slot durven trekken en zoo is al spoedig onraad ontdekt. Was dat niet het ge val geweest, dan zou het .misdrijf nog licht een paar dagen onontdekt heb ben kunnen blijven. De bewoonster had voor Vrijdagochtend juist een werkvrouw besteld, maar naar ons verzekerd werd, is die tuinman haar Donderdag namens freul© Van Wemen komen zeggen, dat ze niet behoefde te komen, omdat dte freule uit moest om geld te halen. De tuinman kwam het meest bij de vermoorde over huis: aan hem be hoorden de jas en de hark in den gang. Hij was Donderdagavond de laatste die het huis verliet (omstreeks 8 uur), zomller toen nog onraad op te merken. Waarschijnlijk om hei juiste uur, waairop de dieven zijn heengegaan, te bepalen, wais de adjunct-inspecteur v. d. Broeclce hedenmorgen vroeg met een agent voor het huis der vermoor de geposteerd, hield ieder aan, die naai* zijn werk ging en vroeg hem, of hij den vorigen dag de deur van het huisje misschien had zien openstaan en zoo ja, hoe laat. Overigens zijn tot nu toe de aanwijzingen nog gering. Bij de justitie is een stukje papier gedeponeerd, dat hij do familie Bra- kel is gevonden, in een kleerkast en misschien een spoor kan aangeven. Verder laten wij ons daarover niet uit. 'Ook zijn voetstappen gevonden en op gemeten. Rechercheurs gaan met ver schillende portretten rond hij hen, die meenen dat. zij een signalement van een verdacht© in het hoofd hebben. Tot dezen behoort, een jongmensch, dlie in re latte staat tot da familie Bra- kei en in dim vooravond van Donder dag oen man lieeft gezien die naar het huis stond te kijken en des avonds laat. een anderen kerel, die zich vlak in dl© nabijheid1 schier een boom had opgesteld. De raehtjer-commissaris mr. C. G. von Reeken nam gisterenavond in het bijzijn van den substituut-officier van justitie en dien substituut-griffier, tal van personen in 't verhoor. Van d'e aldhs zoo treurig aan haar eind'e gekomene hoort men ste?ds meer byzonderlieilen. Moest er in of om het huis wat ge daan worden, dan was zij in weer wil van haar hoogen lecfLijdl nog overal bij. Kort geleden klom zij daar voor nog op het dak, een andermaal op die schutting om te zien of alles goed dicht was. Het paard van de kar van de reini ging, die geregeld in die buurt kwam, bleef altijd uit eigen beweging voor die deur van het huisje staan en was niet voort te krijgen; dan kwam die bewoon ster zelf naar buiten om het heest brood t& geven. Laat ons thans eienige toelichting geven op de situatie-teekening, die met een photo van den voorgevel hierbij is gevoegd. Beneden zijn er vier ka mers, A. B. C en D, zooals wij zeiden allen vol met ingepakte zaken, behalve D. die haar huiskamer was. Midden door het huisje liep de gang. Op de plek, waai- wij een kruisje hebben ge zet, lag het lijk; daar vlak naast, door streepjes aangeduid, stond een kist; het open cirkeltje dicht bij de deur naar den tuin stelt het roncle tafeltje voor, waaraan zij zat; liet zwarte vierkant daarnaast, de stoel, dien zij gewoon was te gebruiken Daaronder is .evenals de kist door twee streepjes een gemakkelijke stoel aangegeven en schuins hieronder met een zwarten stip de kachel. Dit was het geheel© meubilair van de huiskamer. Alles was vuil en verwaarloosd, in het lieele huis heerschte een duffe' at mosfeer; toen het lijk gevonden werd lag er nog een hoopje aardappelschillen in dten gang op den vloer. E beteekent. de deur van de voorka mer. F die plek waar de trap opgaat, G dte dteur dier achterkamer. Veel meer bijzonderheden zijn thans niet te vermelden. Politie en Justitie zetten met ijver hun onderzoek voort; verschillende personen en enkele ver dachten zijn in verhoor genomen en door den Officier van Justitie is de Tolgeude aankondiging gepubliceerd: De Officier van Justitie te Haarlem ver zoekt met aandrang een ieder, die eenige inlichtingen kan geven betreffende den moord, gepleegd in den laten a von i \y:; 29 Mei, of in den nacht van 29 op 30 Mei jl. op mej. Van Wemen Douglas, Raamvest 9 te Haarlem, zulks ten spoe digste te doen, schriftelijk of persoonlijk, hetzij aan hem Officier, Paleis van Justi tie St. Jansstraat, hetzij aan den com missaris van politie te Haarlem, aan diens bureau in de Smedestraat. Parket, Haarlem, den 30en Mei 1902 De Officier van Justitie voornoemd, Mr. PELERIN. De opgenomen photo's zijn goed geslaagd, doch geven helaas niet de minste aanleiding, welke tot eeuo arrestatie zou kunnen leiden. Hedenmorgen vervoegde zich ten Pa- leize van Justitie een persoon, die eenige aanwijzingen deed, welke van eenig be lang kunnen worden geacht. Verder is het bewuste perceel verzegeld door den kantonrechter. Wat betreft het verhaal van de werk ster; hieraan kan in het geheel geen waarde gehecht worden, daar de tim merman reeds direct aan den Rechter commissaris verklaard heeft, dat de ver moorde hem den vorigen dag had opge dragen naar de werkvrouw te gaan, om haar te vertellen, dat zij a.s. Dinsdag moest komen werken. Daar de Justitie tot dusverre nog geen machtigiug tot de begrafenis heeft gegeven, kan nog niet worden medegedeeld wanneer deze zal plaats hebben. Waarschijnlijk is het Maandag; wij hopen echter dit nog bij tijds mede te deelen. M a at s c h a p p ij tot bevordering der Toonkunst. A. s. Woensdag des na middags te vier uur heeft in het gebouw der muziekschool een algemeene verga- dering plaats van de Maatschappij tot be vordering der toonkunst. Als punten zijn op den beschrijvings brief geplaatst: Verslag van den toestand der maatschappij en hare afdeelingen; keuze van leden van verdienste en cor- respondeerende leden; keuze der com missie voor het Kunstenaarsfonds: Keuze der commissie voor het nazien der re kening en verantwoording 1901—1902; keuze van een hoofdbestuurder ter ver vanging van den heer mr. J. B. Roel- vink (aftredend). Aanbevolen worden de heeren Dr. E. D. Pijzei en J. M. Reijn- vaan. Onder de algemeene finanti eele voor stellen komt er een voor een som van f 200 beschikbaar te stellen uit de mid delen van het onderwijsfonds ten einde daaruit aan de afdeelingen die het ge ven van kosteloos zangonderwijs aan hare kinderen wenschen subsidies te verstrekken van f 25 tot 100. De voorloopige rekening bij den be schrijvingsbrief gevoegd, sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedTag van f 18.185.04'; het saldo op nieuwe rekening bedraagt f 36.26'; aan contributiën werd ontvangen f 10.716.75. De begrooting 1902—1903 wordt ge raamd op een bedrag van I 19660.56' in ontvangst en uitgaaf. Weer eeu inbraak. Wederom is er een Inbraak ge pleegd in den. avond van 29 Mei, nu in den Rozenprieelstrat bij den agent van politie Stekelenburg. D'e vrouw, die 's avonds alleen thuis was met baai' beide kinderen, welke nog geen drie jaar ou.d' zijn, had zich te ongeveer half elf naar bed begeven, nadat haar man om ongeveer 10 uur uit was gegaan, daar hij nachtdienst, had. Te elf uur wordt zij wakker door het getik aan het kastje, dat in haar slaapkamer staat, en bemerkt zij tot haar grooten schrik een man, die zich geheel had vermomd en naar haar bed toekwam met een mas in de hand, dat op de tafel had gelegen. Hij voegde haar toe: „Als jij mjj jou geld niet geeft, dan vermoord ik jou met je beide kinderen." De vrouw zteide 't hem. toen de deur der buren eensklaps werd opengemaakt en de "inbreker op de vlucht ging, denkende dat dit de deur was van dit huis. De inbreker kwam die woning bin nen door een zolderraampje, en zoo de trap af, die naai- de slaapkamer leidt. Hij is op dezelfde manier gevluhet. Hat'is den dïef echter niet mogenge- lukken veel mede te nemen, ongeveer 2 gulden. Zijn signalement luidt aldus Middelmatige lengte, een lichte jasi aan, geheel met. stukken van andere kleuren ingezet. Een nieuwe winkel. Gister avond hebben wij een kiikje genomen in den winkel van den heer F. Musch- ter, 'inrichting van alles wat op de electriciteit betrekking heeft en geves tigd in de Kruisstraat, waar vroeger het rijwielmagazijn was van den heer Heenk was. De winkel is zoowel van binnen als van huiten geheel ver nieuwd. en mag voorzeker wel ls een sieraad van de Kruisstraat beschouwd worden. Een groot aantal electrische licht jes werken er toe mede, om het uitge stalde op een sphilterende wijze te doen uitkomen, ln den winkel be- wouderdën wij een groot, aantal zeer mooie lampen en zagen er verder alle benoodigdheden voor electrische in stallaties. Voor de uitstalkast staat, een groote gasmotor van 6 paarden kracht, dooi- deze firma vervaardigd. Deze gasmotor werkt zeer voordeelig. Verder nog een dynamo, d'ie bestemd is voor de verlichting van een der sfu lonbooten van d'e vennootschap voor heen van der Maden, lijn Amsterdam Rotterdam. Achter in den winkel een naar de eisch on. destijds ingericht© ontvangkamer. Het geheel geeft dus een flink en aanblik, en er zullen dan ook verscheidene rnenschen zich ver dringen voor dezen schitterend vei'- lichten winkel. Kennemer Hypotheekbank. In een op 30 Mei j.l. gehouden ge wone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Kennemer Hypo theekbank te Haarlem werden de ba lans en winst- en verliesrekening over het. tweede boekjaar goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de H.H. J. J. Zeewcldt en Th. Douwes, werden herkozen. Courses Woestduin: Vermoedelijke winners op Zondag 1 Juni 1902: Berkenprijs: Miss O'Brien, Miklós. Wilgenprijs: Behwood, Robert See Steele. Beukenprijs: Fedora, Ducaat. Lindenprijs:Stal Creutz. Kastanjeprijs: Stal Creutz, Mayfly. Iepen-prijs: Stal Jochems, Loafer. Bij dit nummer behoort, als bijvoegsel een afbeelding van het huis der vermoorde dame, op de Raamvest, benevens plattegrond. Hedenmorgen werd door de genie alhier aanbesteed Bestek no. 201, het maken van bomvrije gehouwen in het fort bij Krommeniedijk (3e gedeelte). Raming f246.900. Ingekomen waren 8 biljetten. Laag ste inschrver bleek te zijn de heer M. J. van Hatturn te Beverwijk voor f 243.500. Vervolgens werd door de genie aan besteed bestek no. 202 het maken van bomvrije gebouwen in het fort aan den Ham (3e gedeelte). Raming f 170.200. Ingekomen 9 biljetten. Laagste in schrijver voor dit werk was de heer W. Blankevoort Czn. te Haarlem voor f 186.000.—. Haarlem sc he Paarden tram. Hedenmiddag werd' de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders der Haarlemsche Tramway- maatschappij gehouden. ln dieze vergadering werd het jaar verslag uitgebracht. In dit verslag wordt melding gemaakt van het feit, dat in plaats van den heer J. A. Hon- ders, die op 13 Febr. 1901 is overle den, tot commissaris benoemd werd Dr. J. Timmer. Vervoerd werden 833170 passagiers, gevende een ontvangst van f41659.07, tegen 7233.95 passagiers met een ont vangst van f41720.35 in 1900 of 9775 passagiers meer met een meerdere ontvangst van f 61.275. De gemiddelde opbrengst per dag- kilometer was f49.60, evenals het vo rige jaar. do opbrengst per rit 34.5 cent tegen 33.5 cent in 1900. Het aan tal vervoerde passagiers per rit bedroeg 6 8/10 legc-n 5 7/10 m 1900. In herin nering wordt gebracht het ontslag van H. J. J. Driesen. Het ge drag van het personeel gaf alle re den tot tevredenheid. De gezondheids toestand van velen wa9 oorzaak, dat de dienst gedurende eenige weken be perkt moest worden en hulppersoneel moest wordien aangesteld, waardoor die post arbeidsloonen aanmerkelijk is verhoogd. ln het rollend materieel is veel ver- botering aangebracht. Ten behoeve van den dienst werd uitgegeven aan arbeidsloonen f 16962.50 paar- denrekening f 147.2616 rollend mate riaal f 3308.565 roerende goederen; f 1169.10; gebouwen f343.485; admi nistratie f2195.79; dienst, f 1691,58; lijn f301.86, te zamen f40699.04. Do on Lvan asten bedroegen f 43680315 zoodat. het batig saldo in geld bedraagt f2981.275, verminderd met- een na- deelig saldo van de aanwezige fourages. ten bed,rage van f445.965, dus totaal f2535.31 tegen f6693.73 in het vorige jaar of f4158.42 minder In de hoogere kosten dei' fourage ïs de oorzaak te vinden. Verbrand. Gisteren werden 4 paarden, toebehoorende aan den heer Kortrijk. onteigend, omdat zij lijden de waren aan kwaden droes. Ondier politie-toiezicht werden de dieren ver brand. Ruzie. Eenige reizigers, die giste ren avond in den trein uit Amsterdam met een slapenden Engelschen ma troos in een coupée zaten wilden dezen nabij Haarlem wekken, daar zij meen den. dat hij hier moest uitstappen. De matroos nam echter dit zoo kwa de. dat hij naar rechts en links klap pen uitdeelde, en de reizigers verplicht waren, aan de noodrem te trekken, waarna de woesteling ter hoogte van het Ripperdapark uit den trein werd verwijderd en naar het politiebureau overgebracht. Diefstal. Een brutale diefstal had gisterenmiddag omstreeks 4 uur, op klaarlichten dag dus, plaats op de stoep van het beddenmagazijn van den heer B. J. van Liemt, Verwulft. Na eenige oogenblikken binnen te zijn geweest, ontdekte hij nl. dat een 5tal karpetten, die op de stoep waren uitgestald, waren verdwenen. De politie doet onderzoek. Uit de Omstreken. Beverwijk De keuringen voor het Ned, Paar denstamboek zullen alhier plaats heb ben op 17 Juni a.s., van 912 uur voor merrien en des mid'dags voor 1- en 2- jarige merrien en één-jarige hengsten. Door dte' genie wordien langs ver schillend'© militaire wegen onder deze gémeente. welke ook voor het publiek toegankelijk zijn, boo men geplant. On getwijfeld is dit voor wielrijders, die het Hofland willen vermijden bv. een groot voordeel, daar zij dan. na ver loop van eenigen tijd', langs oen door boomen beschadhwdten grintweg kun nen gaan. Door onbekende oorzaak is giste renavond een 3-jarig zoontje van H. Noltcn achter diens huis aan deWolff- en Dekenstraat in een put geraakt en verdronken. De werkzaamheden van het uitdie pen den- haven en het plaatsen van nieuwe beschoeiingen zijn thans af- geloopcn en door den aannemer J. Bos uit den Heldier opgeleverd. Het ge heel is daardoor veel verbeterd alhoe wel de maatregelen natuurlijk niet afdoende zijn, daar zeer groote uitga ven vereischt worden voor definitieve verbetering. Vervolg Nieuwstijdingen. Bang voor do gevolgen. Men schrijft ons uit Wormerveer: Dezer dagen vervoegde zich laat in den avond elf uur was het ongeveer op het politiebureau oen persoon, die voorgaf te zijn een zekere S. A. van Schagen. Hij verhaal de, dat hij uit Schagen gevlucht was. Beschuldigd zijnde van zekere handelingen, werd hij door 4 5 per sonen in zijn woning belegerd. Dezo, gewapend met messen, wilden hem te lijf, waardoor hij poogde zich door de vlucht te redden, welke poging ge lukte. Hij verliet zijn woning door het raam, waardoor hij aan zijn pols een wonde had opgeloopen, welke hij door een dokter aldaar had' laten ver binden. Te Zaandijk aangekomen, meende hij van een 4 of 5-tal personen aldaar te hooren: „daar heb je hem uit Scha gen, we zullen hem wel leeren!" Hier door was hij zoo bevreesd geworden, dat hij oogenblikkelijk besloot een goed heenkomen te zoeken. Aldaar geen ondeTdak kunnende krijgen, had hij zich naar Wormerveier gewend. Hier slaagde hij beter. Op zijn ver zoek werd hij opgesloten in het ca chot. Met aandrang verzocht hij de deur goed te sluiten en hem niet vroe ger dan 9 uur te wekken. Zijn ma nier van spreken en al zijn handelin gen verrieden groote bevreesdiheid en angst. Men wist niet wat van hem te den ken. Den volgenden morgen te ongeveer 8 uur vervoegde zich een der agenten bij hem. Oogenblikkelijk verzocht hij den agent even binnen te komen en de deur te sluiten. „Je kan nooit we ten," zei hij Hij verzocht nog een uurtje t© mo gen blijven, wat hem toegestaan werd doch bij 't vertrek van den agent ver zocht hij weer dringenidl de deur goed op slot te doen. Tegne tienen kwam hij er uit Zijn geheele houding toon de, dat die angst nog niet was vermin derd. Hij rilde over zijn geheele chaam. Bij de minste geweging of geluid in zijne nabijheid schrikte hij op en zag angstig in het rond: Na/ iets op het bureau gebruikt te hebben zou hij verder trekken naar Amster dam, waar e©n zuster van hem woon' de, zooals hij zei. Maar hemel en aar de moesten verzet worden om hem er toe te brengen op stap te gaan. Ten slotte vroeg hij of de agenten hem weg wilden brengen, wat natuurlijk gewei gerd werd. Naar Zaandam zou nog gaan, verklaarde hij ten laatste, maaj van Zaandam naar Amsterdam, die eenzame weg langs, neen, dat durfde hij niet. Hij wist daarop een paar centen te krijgen voor de boot van Zaandam naar Amsterdam, en toen- werd de reis aangevangen. Doch bij elke brug, die hij passeerde, keek hij angstig daarin op. Wat er van hem geworde<n is, ls onbekend. Hij was slecht in zijn kleeren en had klompen aan zijn voeten. Blijkbaar was hij in zijn werkpak je. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerlc St. Bavo. Zondag, Aanbididingsfeest, d© gele- zene II. II. Missen te half 7 en 9 uur; te half 11 uur de pLechtige Hoogmis. Te 3 uur het Rozenhoedje. Te 7 uur, plechtig Lof en processie. Het H. Saorament blijft ter aanbidi-, diing uitgesteld van 's morgens half' 7 uur. Maandag te 7 uur Lof, predikatie) en Roz. tot lafenis d'er Gel. Zielen. Donderdag gelegenheid om te biech ten van 6S uur. Donderdag te half 10 II. Mis en pre dikatie op het Kerkhof St. Barbara. Vrijdag feest van hot God. Hart van Jezus, dag van aanbidding. Te 8 uuï gezongen H. Mis, te half 10 M. Mij voor dieVer. der Eeuwigd'. Aanb. en ac. te van eereboete. 's Avonds t.e 7 uur Lof, predikatie e» Rozenhoedje. Het II. Sacrament blijft uitgesteld morgens tot 11 uur, na den middag vs-,-» 3 tot 4 uur. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, te 7 uur Lof ter eeire van het H. Saora mant. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, de still© II. H. Missen te 7 uur en half 9 met onderrichting, tö half 11 de Hoogmis en Predikatie. Te 3 uur het Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeer ing dor zond'areu. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag te 7 uur het Lof ter eeng van li©t Allerh. Sacrament. Donderdagochtend te half 11 en 's mid'dags van 6 tot 9 uur gelegenheid) om te biechten. Vrijdiag, feest van het Goddelijk Hart te 8 uur de gezongen II. Mis, te 7 uur plechtig Lof met Feestpredikatie, welke zal gehouden worden door dep welearvv. heer Wassen, Kapelaan van St. Bavo. Zaterdag, te half 9 die H. Mi's voor de bekeering dier zondaren. Te 6 uur Lof en van 5 tot 10 urn» gelegenheid' ocm te biechten. In dieze week d'e II. H. Missiën en de Catechismus op die gewone uren. Parochieüerk van den 11, Antoniua van Padua. Zondag, te 5, 7 en half 9 de gelezen^ H. H. Missen ,te half 11 die Hoogmis. ,'s Avonds te' 7 uur Solemneel Lof en plechtige Processie. Dinsdag, 8e Dinsdag der Novene, te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua, 's avonds te 7 uur Lof. Vergadering der Broeder schap van den H. Antonius en gebeden d/er Novene. Donderdagavond van 6 tot 8 uur ge legenheid om te biechten. Vrijdag. Ie Vrijdag en tevens Feest dag van het Allerh. Hart. te 8 uur ge zongen H. Mis. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof, Predikatie en acte van eereboete. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, te half 6, 7 en half 9 de H. H. Missen, en te half 11 uur de Hoog< dienst, te 2 uur Catechismus en te 3 uur Vesper, te half 5 Oefening der K. Familie. Donderdag van. 6 tot 9 uur gelegen heid om te biechten. Vrijdag, feest van het Goddelijk, Hart, te 8 uur gezongen II. Mis toi eierherstel „voor die bekeering der zon daren", des avonds onder het Lof pre- dicatie. Zondag en de volgende avonden d© zer week te 7 uur het Lof. N. H. C.t Burgerlijke Stand. Bevallen: 31 Mei. M. J. E. van Daas lcn—Saarloos, d.; 29. J. J. H. A. BloembergenTours, z.; 30. G. Lod der—van dter Staaij, d.; 28. H. M.: GeevenRooij, d.; 30. J. P. M. Smit- Zonneveld, z.; 31. M. Heeremans Swart, z. Overleden: 31 Mei. D. Spijkerman, 84 jaar, Holsteijnstraat; 29. W. Mar tin, 10 jaar, Koksteeg; M. I. Kruijer. 2 jaar, d. Leidschevaart; 30. D. Wijn- ders, 53 jaar, Meester Lottelaan; B. Klaasing—Houw, 74 jaar, Koningst,; B. van Harreveld, 28 jaar, Leidscha- straat; G. van de Water, 9 md„ zoon, Berckheijdiestraat; J. J. A. van Wee-' men, 72 jaar, Raamvest. ZANDVOORT. Getrouwd: P. Molenaar en J. Molenaar J. A. C. Martin en S. van Duivenboden. Bevallen: J. BolKoper d., J. Kroon-—; van Velsen z. BEVERWIJK. OndertrouwdP. J. v. d. Wijst (uit W.a/Z.en D.) en E. Schaar. H. Tabak en J. II. de Vries. Getrouwd P. Klaver en C. Kuyl W. Dam en C. van Roon. Bevallen A. MuusseSchraap,z. A. A. van Hatturn/Dekker z. D. van. WingerdenScholtz z. J. Schoenma ker—Voet di. M. C. Go timerMuller, d. C. Huyer— Rol, d. ;C. HillBakker d Overleden J. W. v. Roon, 10 rand. A. Lubbers, 13 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2