Tweede Blad, behoorende bij „Hasrtem's DaghSad" van Slaandng 2 Jnni 1903. No. 5303 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke handelaar, zijn belang begrijpen de, moet zich aansluiten. De contri butie bedraagt slechts f 2.50, terwij de voordeden groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de heeren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, wel ke gratis advies in handelszaken ge ven aan de leden en voor hen gratis optreden in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5% e- rekend. Bankiers der vereenigimr znn de heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook op gaven voor het lidmaatschap) moeien gericht worden aan het bureau r er vereeniging, 22 Lange Begijnestraat Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is, H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen GO cents per adres, plus 5 cents Voor porto, en moeten vooruit >^+aaJd worden aan het bureau. Informatien naar binnen de stad wonende perso den gratis. Ruim 650 informatien en rechtskun dige adviezen werdén in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Maart en April zijn 45 vorderingen tot een bedrag van f 2021.19' betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, bui'en de stad in te vorderen, niet worden behan deld, tenzij porto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het'Bureau der Vereeniging i* ge vestigd 22 Lange Begijnestraat en is geopend iederen werkdag van 's mor gens 9 tot 1 en 's middac- vnr> 7 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 34 nam. Zij, die nu reeds toetreden als lid, der Haarlemsche Hand -veeuiging voor bef, vereenigingsjaar 190203 nieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten van een gewoon lid. Stadsnieuws. Arbeid van kinderen. In dé dezer dagen gehouden verga dering van bet Gezelschap van. Hoof den van scholen te Haarlem c. a. werd door dien heer W. Kloeke het onderwerp ingeleid'; „Arbeid van kin dleren" Spreker begon met te herinneren, dat hij gedrongen door het bestuur dier vergadering, dieze inleiding heeft op zich genomen; hij zal ©enige beschou wingen en ervaringen ten beste geven, maar hoopt dtat andleren met meer on dervinding op diit gebied het door hem gesprokene zullen corrigeeren en aan vullen. Zes, zeven of meer jaren lang gaan wij onderwijzers dagelijks met bet schoolkind om, onderwijzen het en voedien het op. Er ontstaat in dien tijd tusschen dien leerling en dten dtrwijzer een band, dlie in de mees te gevallen natuurlijk bij 't verlaten dier school niet onmiddellijk wordt ver broken. In een dlorp, waar ,,d'e meets ter' 'met oud en jong bekend' is, kan die band1 uit den aard1 der zaak hech ter zijn dan in een, stad met groote scholen, waar die onderwijzer zijn oucl- leerlingen eerdier uit het oog verliest en hij cle oudiers dikwijls niet anders dan bij name kent, maar dies ondanks zijn ook in die steden onderwijzers d.ie zich voor hun oud-leerlingen blijven interesseereai en ongetwijfeld is dat ©en hoogst nuttig, boewei niet altijd even gemakkelijk en aangenaam werk. Dikwijls wordt, die onderwijzer dier volksschool bij het dloen seiner beroeps keuze zijner leerlingen, door de oudiers geraadpleegd en zijne adviezen zullen, door de ervaringen met oud leerlingen opgedaan in deugdelijkheid winnen. Daar de kinderen van meer gegoede ouders niet onmiddellijk bij 't verlaten der lagere school eene beroepskeuze behoeven te doen, worden ook hun oji- dierwijzers minder vaak betrokken in hun verder lot. Van spreker's school gaan sommige leerlingen naar de H. B. S., sommige naar kweek, of nor maalschool, andere bezoeken d!e Am bachtsschool of gaan zonder verdere voorbereiding naar een werkplaats, terwijl niet weinigen op een kantoor komm De H. B. S. wordt door spreker voo rkinderen van ouders, die niet bemiddeld zijn. slechts dan aanbevo len als de kindleren van meer dan mid» delmatigen aanleg zijn en veel lust in studie hebben. Sprekende over dén arbeid van kin deren onmiddellijk na het verlaten der school, zijn er voor hen* slechts twee rubrieken, waarvan hij bij ervaring iets kan mededeelen, nl.: de kinderen die zonder vardiere voorbereiding in die werkplaats gaan en die welke de kantoorbank kiezen. De ervaring be trekkelijk d'e leerlingen, die uiimiddel-' lijk na 't verlaten der school in de werkplaats gaan is niet groot, maar doordien er bij die ouders zijner scho lieren in 't algemeen een zeer ernstig streven is om wat van hunne kinderen te maken, niet om er wat van te trek ken. en die ouders zelf hoog genoeg staan om te kunnen beoord'eelen, hoe 't mot hun kind gaat en tijdig maat regelen te nemen om als 't noodiig blijkt d'e bakens te verzetten, gaat het met die leerlingen, gelijk hij heeft op gemerkt, vrij goed. Anders is het mot de kinderen, die, zonder andere voor bereiding dan do lagere school kan ge ven, op een kantoor gaan. Een saaie jeugd en een duistere toekomst is veler lot. Daar zijn kantoren waar d'e pa troon begrijpt dat die betaling slechts o,en gerin°- doel is van die verplichting die hij jegens d'e jongste bedienden heeft, waar wordt gezorgd, dat die kindieren als kinderen worden behan deld, steeds bezig zijn, maar niet te lang bezig blijven en d'e patroon zich moeite geeft om hunne verdere ont wikkeling te bevorderen, maar daar zijn er ook en hun aantal schijnt he laas niet gering, waar die arbeid' van kindleren wordt beschouwd als een goedkoops koopwaar, waar de kinderen niets loeren eri slecht worden betaald voor geestdoodiendien arbeid1 of erger nog. voor nagenoeg niets doen dan wachten op het kantoor om bij de band te zijn als hunne diensten noo- d'jg mochten blijken, ja, waar ze soma ornamenten zijn van de wachtkamer, anders niet. Wien zal het gelukken zulke werk gevers, die mot Kaïn schijnen te vra gen: „Ben ik mijns broeders hoeder?" te overtuigen diat ook d'e minsten hun ner bedienden hun broed'ers zijn, voor wier belangen ze hebben te waken? Spreker gaf nu eenige staaltjies van kinder-explo'itati'a op kantoren. Een jongentje van 13 jaar was op een kantoor van 94 1/2 met 1/2 pauze. Hij verdient in de week, d'us in 42 uur, 50 cents inet geestdoodend over schrijven en nog geestdoodendlor wach ten. Een ander, oudl 13 jaar, was werkzaam van 712 en van 210 uur 's avonds. Zijn arbeid' was zeer een tonig ;tijd om les te nemen voor ver dere vorming kon niet worden gege ven, wanthet loon was 2.50 per week, d'us bijna 4 cent per uur! Nog een andier, oud 13 jaar, deed weinig anders dan namen van bloemen op papiertjes schrijven. Hij kwam 's avonds zeldlen voor 10 uur thuis en verdiendlei f 1.25 por week. Die ouders zien in den regel hooger op tegen een chef van een kantoor dan tegen ,,een baas"; ze kunnen dien kan- fco or arbeid' mind/er goed beoordieelen en laten daardoor hun kind' meer over aan 't kantoorwerk zonder te begrij pen, hoe saai en machinaal dat dik wijls is. Natuurlijk kan men ook op kantoren aan kindleren niet anders dan eenvoudig en arbeid opdragen en zal uit dén aard dier zaak die arbeid wel eens vervelend) zijn, maar de patroon moet zich een weinig indenken in den arbeid zijner bedienden, van jeugdige krachten niet te veel vorderen en niet dienken dat voor de toekomst van het kind op de beste wijze is gezorgd als niemand het tot gids d&'ent op dén le vensweg en ieder er van haalt wat er van te halen is. Waar echter niet wordt gelei, op de belangen van jonge kantoorbedienden, moet men dat in de moeste gevallen aan louter on nadenkendheid! toeschrijven, 't Aantal inhumane miemschen is naar spreker's overtuiging minder groot daarliet aan tal dat, zonder nog onverschillig te zijn omtrent het lot van anderen, er eenvoudig niet aan denkt. De heb zucht doet bij een men ach edeler be ginselen dlikwijls insluimeren, maar zelden geheel uitsterven. Laten wij onderwijzers vooral doen wat in ons vermogen is om die edele beginselen wakker te houdlen. waan- we daartoe in de gelegenheid' zijn om zoo onze leerlingen te beschermen tegen heb zuchtige werkgevers en ouders, die van de kinderen slechts willen trekken zonder zich om hun toekomst te be kommeren. Het arbeidien van kinderen geduren de die schooljaren, blijft bij de leerlin gen van sprekers school bijna zondter uitzondering, binnen behoorlijke, gren zen, maar 't is hem niettemin bekend, dat hot aantal, schoolgaande kinderen die, ondanks die wet op den arbeid, op de schandelijkste wijze wordlen geëx- ploiteedl door werkgevers en- oudiers. Gaarne zal hij vea-nemen, wat andere collega's daaromtrent hebben mede to dealen. Verschillende sprekers voeren nu 't woord over den afmattenden arbeid die aan kinderen dikwijls wordt opgedra gen gedurende de schooljaren. In 't bijzonder was de klacht algemeen over het rondbrenge(n van brood door schoolgaande kinderen, 's Morgens heel vroeg (half zes of zes uur) moeten die knaapjes aan die fabriek of op de bakkerij present zijn en dan door weer en wind tot 9 uur rondloopen. Niet zelden komen ze dan. te laat op de school en zijn dan dikwijls zóó ver moeid, dat ze meer lust hebben tot rusten dan tot geestelijke inspanning. Een dier sprekers verklaarde dat hij meermalen de ouders op dezen onrede lijk zwaren arbeid had gewezen en had getracht hun duidelijk te maken dat de schadle. die het kind lijdt aan zijne lichamelijke en geestelijke ont wikkeling. ongerekend nog de slijtage van schoenen en kleeren, in de verste verte niet kan opwegen tegen liet ka rig loon. Wie zou zijn kind zwaar bel a dien van Haarlem naar Half weg zendien heen én terug voor één dubbeltje? En toch is de taak der bak kersjongens niet zelden zóó zwaar en het loon zóó gering. Hij hadl over dien afbeulendiem arbeid eens gespro ken met eten inspecteur*van politie, dlie hem echter had! gezegd, dat tegen dat loopjongenswerk niets te doen is. Het eenige, maar helaas weinig af doende raididél om het kind eeniger- mate te beschermen tegen deze onrede lijke behandeling door ouders en bazen, scheen hem toe om streng te staan op d'en ei'sc.h diat die leerlingen om 9 uur binnen de school zijn. Vroeger bad hij wel eens toegestaan dat deze kinderen iets laten- kwamen, maar het iets later werd spoedig veel later ©n bij ond'erzoek bleek hein dan dat de vrijheid werd) misbruikt om do jongens vaak nog als toegift bood schappen te laten doen voor het huis houden van dien bakker of om vergeten of nagekomen bestellingen uiit te voe ren Algemeen was «uen van oordeel dat. het goed zou zijn de aandacht van het publiek te vestigen op deze en gene wijze van kindier-exploitatie. Lezing. In do vergadering van de afd. Haarlem van het N. O. G. op Woensdag a.s. te 8 uur in liet Nuts- gebouw, zal de heer Th. Sorgdrager voor de leden bchanidelen: „de. electri- sche tram en het electrisch licht in onze gemeente." De heer Sorgdrager hoopt zooveel mogelijk met proeven het behandelde te verhelderen. Enkele belangstellen den, al zijn ze niet bij het onderwijs kunnen door liet bestuur wel geïntro duceerd worden. In den nacht van Donder dag op Vrijdag zijn in de Duvenvoor- destraat twee mannen bekeurd, die bezig waren biljetten aan den muur te plakken met de candUdaten der Volkspartij. Uit de Omstreken. Ben nebroek. De nieuw benoemde burgemeester de zer gemeente, de heer Mr. B. J. D. Zubli zal Maandagmiddag ten 2 uur in eene openbare raadsvergadering worden ge- Installeerd. Gisteren had in de tramdienst Haar lemLeiden eene belangrijke vertra ging plaats doordat van een wagen, beilajdén met cokes, Jde beide assen braken kort bij dl© rijtuigfabriek van den heer Stam alhier. Gisteren werd in dén fraai versierden tuin, die alleen dooT zijne mooie be planting reeds een sieraad is, der stichting 't Heilig Hart, een processie gehouden. De goed gezongen gewijde muziek klonk in de open lucht zeer goed. Haarlemmermeer. De heer P. Alema, sinds vele jaren deurwaarder bij 's Rijks belastingen te Haarlemmermeer, is benoemd tot deurwaarder van Haarlem (Buitenge meenten) standplaats Haarlem. Voor het kantongerecht te Haarlem mermeer zijn ongeveer 100 bekeurin gen behandeld, wegens schoolver zuim. Op enkele vrijspraken na, werdén allen tot geldboeten veroordeeld Binnenland. Opening van het eerste Volkssanatorium voor borst- lijders. Het is gisteren een heugelijke dag geweest voor het Nedieirlandsche volk- Gisteren toch heeft H. M. de Koningin- Moeder in plechtige samenkomst van autoriteiten en medici het Volkssana torium voor borstlijdiers te Hellen- doom geopend. De gasten van het hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting en exploi tatie van Volkssatoria voor borstlij- ders in Nederland, kwamen 's mor gens uit alle deelen van het land in Zwolle samen, waar gelegenheid tot lunchen was geïmproviseerdeen ex tra trein bracht hen vervolgens allen naar het station Nijverdal. Daar waren 's morgens vroeg reedis risten van rijtuigen aangekomen, uit Zwolle en naburige plaatsenvan ver uit den omtrek waren istalhouders en boeren hun paaiden afgehuurd, om die meer dan honderd genoodigden den landweg over en den Hellendoomschen berg op t.e trekken naar het Sanato rium. Eu de armelijk stille streek, waar de rijtuigen-stoet langs ging, was 'onherkenbaar van feestelijkheid, overal vlaggen en eerebogen, en de talrijke bevolking, van de fabrieken vrij, en op z'n Zondags aan den ku'ier. Hare Majesteit arriveerde' te 12.51 met den gewonen trein. Aan het station werd zij het eeoist begroet door den burgemeester van Hellendoorn, den heer J. C. Joncheere. Buiten, op het zonnige plein, stond de jeugd der school samen, versierd met veel oranje, vaandels wuivend. Begeleid dooi- het koper, zongen zij nu Hare Majesteit toe Wees gegroet met jubeltonen, Hooggeëerde Koningin Welkom, welkom iu ons midden, Juichen wij verheugd van zin. En uit 't harte welt de beè Schenk haar, God, uw l'iefde en vree. Daarna begeleidde de burgemeester H. M. naar het bagage-lokaal, dat nu, weelderig versierd, hei-schapen was ra een kostbaar salon, waar een pracht van planten stonden, waar de wethouders werden voorgesteld, en de vertegenwoordigers der bedrijven van de burgerij, een weefster, een spinster, en een boerinnetje, en ver der een dochter van een onderwijzer, een van een predikant, en een van een winkelier .als lieve deputatie bloemen boden. De weefster, in de zwarte jurk met bet witte kapje van de weezen, reikte bet bouquet over. Een Christe- 'ijk fanfarekorps blies dapper vadcr- landiscke liederen. De rit naar het sanatorium, in een victoria met twee paarden, langs den bevlagden weg, onder vel© eerepoor ten door, met kinderzang en telkens weer bouquetten, was een ware zege tocht. Stapvoets over de hellende grindpa den. tusschen de huizen van het Sa natorium door, naar de poort van liet hoofdgebouw, waarboven een statig baldakijn geplant is, ter eere van het hoog bezoek. Uit het bosch aan den overkant klinkt plechtig het Wilhel mus, wonder stemmig uitgevoerd door het muziekkorps van de Kon. Weverij uit Hellendoorn. De Vorstin stapt uit, schrijdt liet stemmig gedlrax>eerde voorportaal door naar de middenzaal, nu weelde rig ingericht met portières en tapijten en een schat van tropische planten. Er heeft oen korte voorstelling plaats van bestuursleden, den gen eersneer-ai- recteur d'r. Boele en zijne echtgenooto, en de Adjunct-directrice, mejuffrouw C. S. Charbon. Mevrouw Boele, als gade van dén gastheer, verwelkomde de Vorstin met een schoone bloemgar- ve, en de dochter van een hoofdbe stuurslid bood eveneens een bouquet aan. Hare Majesteit onderhield zich op hare innemende wijze met allen, doch vooral met don grijzen dr. Ho- moet., den kloeken, meer dan tachtig jarigen voorzitter, wien deze inwjjding de kroon op zijn leven is. De scharen genoodigden vulden het blij-lichte mannen-dagverblijf, met u'itzicht op de bosschen, door do hoo- go vensters. Een, aanzienlijk gezel schap, de drie ministers Kuvper, van Lyndon en van Asch van Wyck, de commissaris der Koningin in Overijsel Lycklama u Nyeholt, met mevrouw, leden van Eerste en Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten, de burge- gemeester van Zwolle, mr. van Royen, het eerelid van de Vereeniging voor Volkssanatoria mevrouw Tets. afge vaardigden van de sanatoria Oranje- N'assau-Oord en Amsterdam, een de putatie van de Maatschappij van Ge neeskunst, afgevaardigden der sub commissies, districts- arts en, donateurs der vereeniging, verschillende geeste lijken, enkele dames, waaronder de pleegzusters. Staande en m.et eerbiedige begroe ting werd d'e Koningin-Moeder liier door de aanwezigen ontvangen, ter wijl een Overijselsch koor van 17 da- nies, onder leiding van dén lieer Riemsdijk diiepen indruk maakte met he{ zingen van oen Psalm van Vale» rius. In het front van het auditorium had dé Vorstin plaats genomen, met de hoeren en dames van haar gevolg. Toen betrad! dir. Homoet den kathe der, en met ©en stem, waarin nog jonge geestdrift klonk sprak hij zijn rede uit. Belangrijk vooral uit dieze ried© was hetgeen dir. Homoet zeidie omtrent de wijze, waarop z. i. de bestrijding der tuberculose als volksziekte zal kun nen geschieden?. In de eerste plaats diat de genees- heer-direceur een geregelden cursus in die hygiènie moet geven aan d'e in het sanatorium verpleegde lijders. Men hoeft dlan ook reeds op som mige plaatsen zoogenaamde landkolo- mies met een eenvoudig gebouw opge richt, waarin do luelitkuur nog kan wordlen toegepast, en men zich bezig houdt met landbouw, boomkweekerij, fruit- en bloementeelt, met timmeren en andiere lichtere werkzaam heden, waardoor zij gedeeltelijk in hun on derhoud kunnen voorzien en dé kosten dér inrichting niet zoo groot behoeven te zijn. Zij dlie voor hun 'gezondheid een té zwaar of te ongezond beroep uitoefenden, kunnen zich hier voor een ander werk bekwamen. In ons land is dtr. Haantjes te Put ton bezig een. diergelijke inrichting tot stand te brengen. Het zal ook van veel belang zijn, diat de lijders, voor wie geen plaats in die sanatoria beschikbaar is, in een landikolonie worden opgenomen en. de ze dus in meerdere streken van ons land in het léven wordlen geroepen. In Frankrijk bestaan reeds 6 zulke landkolonites. Het is helaas zeker dat in het sana torium Oranj'e-Nassau's Oord' en het sanatorium Hellendoorn en in het in denabijheid van Amsterdam op te rich ten sanatorium slechts betrekkelijk weinigen van bot groot aantal onver mogende teringlij diers zullen opgeno men kunnen worden. Men heeft diaarom getracht inididie- len te vindén om voor d'e zich buiten de sanatoria bevindend© lijders te zor gen en hun toestand! te verbeteren. In Frankrijk zijn daarvoor de zooge naamde dispensaines antituberculeuses. het eerst door dir. Calmette te Rijssel in het Heven geroepen; ten minste vier kamers zijn noodiig, een voor wacht kamer, een waar die lijders ingeschre ven worden, een voor dé consultaties en een klein laboratorium voor het bacteriologisch onderzoek. lederen morgen zijn een af twee geneesheeren aanwezig. Alles geschiedt kosteloos. Bij een dispensaire behoort eien as sistent. e.en bekwaam burger, die een belangrijke taak te vervullen heeft; liij moet nauwkeurig die woning van ieder lijder, die zicli aanmeldt, ondier- zoeken, wat ruimte, wat ventilatie enz. betreft, hoe hij slaapt, waarmede hij zich voedt, of hij ondersteuning ver krijgt en verder nog een aantal bij zonderheden opteekenen. Ieder lijder moet hij éénmaal per we/ek bezoeken om zich te overtuigen of die voorschrif ten goed worden opgevolgd en die on dersteuning behoorlijk aangewend wordt. Ieder lijder krijgt eten uitvoe rig gedrukte instructed, waarin ver meld! staat hoe hij leven, wat hij doen en laten moet. waarbij vooral het sla pen met open vensters wordt aanbe volen. Wanneer het blijkt, dat de woning te klein of ongezond is, tracht man een andier beter verblijf te ver schaffen en zoo noodig de verhuizing te betalen. Ie dér krijgt kosteloos ©en spuwfleschje, vérder bons voor vleesch en melk. Mien wendt zich tot d'e arm besturen om bijstand1 en tot de pa troons om ondersteuning zoolang de werkman zijn werk niet lean verrich ten. Gmeesnudid'eten wordén niet toe gediend- De lijders blijven onder be handeling van hun gewonen genees heer. De onkosten worden bestreden door belangrijke subsidies van het ge meentebestuur en door bijdragen dier vermogende inwoners. Zullen in Nederland het Rijk. do Provinciale Staten en die gemeentebe sturen hunmet mted'ewetrkitajg 'onthou den? vroeg spreker. Neen, zei hij mi- kan niet, ik geloof het ook niet. Ik houd mij overtuigd dat, zoodra zij meer doordrongen zullen zijn van die ellénde door die vreeselijke ziekte teweegge bracht, meer bekend worden miot de gunstige uitkomsten in die volkssana- turïa verkregen aai met de verdére nvicb- delen to tbestrijdfing der tuberculose, zij ook gaarne bereid zullen zijn ons krachtig tic ondersteunen, In Neder land bezwijken ieder jaar 8 h 9000 personen aan tering, zij maakt meer slachtoffers dan cholera, typhus ma zelen, rood/vonk en andere epidemisch ziekten, te zamen. In dé volkssanatoria genezen gemiddeld 70 80 pet- of wor den ten nvmste zoowel beter, dat zij weder een aantal jaren hun werk kun nen verrichten. Zouden het Rijk, de Provinciale Staten en de gemeentebe sturen kunnen aarzelen een weldaad te oewijzan aan duizenden oenoefti- gen, die, tijdig geholpen, zullen kun nen herstellen of verbeteren, terwijl zij anders reeds vroeg te gronde gaan? Het zijn niet alleen d© geneeskundi gen, die voor deze zaak do belangstel ling moeten opwekken. Ieder ingeze tene. die eenïg medegevoel hoeft met het lijden van zijn behoeftige mede- menschen. is -r-roe.peii tot. liet bereiken van dat heerlijk doel mede te werken. Moge het sanatorium te Hellendoorn/ dat thans door IIM. onze geëerbiedig de Koningin.Moodier zal geopend! wor den, niet Gods hulp to heil ©n zegen voor velen zijn. Moge die in dit sanatorium lierstel- de lijders cr toe bijdragen, dat dé be strijding der tuberculose ook in Neder land wordt onxSernomen en voortgezet Dit is mijn hartelijke wensch. Opnieuw zong het vrouwenkoor een Psalm van Schubert, en daarna ver zoekt de president Hare Majesteit dé Koningin-Moedler om te voldoen aan den wensch van het hoofdbestuur, en het Sanatorium te openen. H. M. die Koningin-Mo edler zei: Al vorens gevolg te geven aan de uitnoodiging van het bestuur van dit sanatorium, eon woord: van oprechten dank aan dien geachten spreker van zooeven. Boven al en van geheel en harte voor dé woorden, waarmede hij de droeve dagen, die achter ons liggen, lierd'acht, en zijn wenschon uitte vooir het weizijn dér Koningin. Dank aan u allen en, ik acht mij gelukkig het hier te kunnen uitspreken aan het ge- heele Nederlandsche volk. diat met ons zijn bede opzond! tot God voor het be houd dér Koningin. Innig gelukkig ben ik, dat de gezo-n.dbeidistoestandl der Koningin mij veroorlooft lieden hier te zijn ,en u dia verzekering to geven van mijn oprechte belangstelling in deze stichting. Hot is steeds mijn overtui ging ,dat in ons vaderland meerdere sanatoria noodiig zijn. Daarom ver heug ik mij van harte, dat naast Onan. jé-Nassau-Oord' dit sanatorium te Hel lendoorn verrees. Gods onmisbare ze gen ruste op dlit huis en op het mensch- 1 ie vend werk, dat hiér zal worden, ver richt. Het is mij een voorrecht te ver klaren dat het sanatorium te Hellen doorn is geopend." Ds. d© Vries, die dorpspredikant, sprak een dankzegging aan Godl voor de stichting; een bedé om zegen voor 't huis en zijn© bewoners (zieken, doc toren, verlpaagsters enz-); een dankzeg ging aan God' voor het aanvankelijk herstiel van onze veel bemind© Ko ningin, waardoor het mogelijk is ge worden dat dé Koningin-Moeder h:et sanatorium geopend heeft; een bedé voor dé Koningin, die Koningin-Moeder en dén Prins dor Nederlanden; een opdragen aan God van allen die heb ben medégewerkt tot het tot stand ko men van deze stichting, het hoofdbe stuur van het sanatorium, (donateurs, enz.); ©en dankzegging dat God die werklieden voor onheilen bewaard heeft. En nadat ten slotte het Wilhelmus door allen staande was aangehoord en daarna gebed ten was, gtïig de Vorstin, begeleid door dr. Homoet, de gasten voor in een rondegang door het hoofd» en economie-gebouw, waarbij de Vor stin telkens dloor vragen en opmerkin gen van Haar hartelijke belangstelling en tevens van haar groote ingenomen heid' blijk gaif. Hofbericht* H. M. de Koningin-Moeder zal Maan dag te 11.48 spoortijd tan het Loo in de residentie terugkeeren, om waarschijn lijk eenige dagen daar te verblijven. Afreis der Koninklijke familie. Men meldt uit Apeldoorn: De afreis der koninklijke familie naar het buitenland zal waarschijnlijk reeds op 10 Juni geschieden. Prins Hendrik deed de Koningin-Moe der bij Haar vertrek naar Hellendoorn uitgeleide tot aan den trein. Baron Clifford, hofmaarschalk, en jhr. van Tets, adjudant van H. M. de Ko ningin, vertrokken Vrijdag naar Duitsch- land. Uit Den Haag meldt men, dat de hof maarschalk zich naar Ems begeeft om voor te bereiden een verblijf van H. M. aldaar gedurende eenigen tijd tot het ondergaan eener badkuur tijdens Haar verblijf in Duitscbland. Ned. Handel-Maatschappij H. M. de Koningin heeft bij besluit van 27 Mei aan den heer jhr. P. Hartsen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der Nederlandsche Handel- Maatschappij met ingang van 1 Augus tus a.s. Brand. Te Appingedam zijn Donderdag afge brand de schuren van gebroeders Hart, handelaars in huiden, vellen en wol. De drie belendende behuizingen hebben veel brandschade bekomen. Oorzaak onbe kend. Het vuur ontstond in de drogerij. Draadlooze telegrafie in Nederland Uit goede bron verneemt de ,,N. R. Ct". dat door de directie der Hollandscbe IJzeren Spoorweg-Maatschappij onder handelingen worden gevoerd met Mar coni, over het tot stand brengen eener draadlooze telegraaf-vcrbinding tusschen Stavoren en Enkhuizen. Het zou in Nederland de eerste verbin ding van dezen aard zijn ten behoeve eener particuliere maatschappij. Allemaal op de fiets. Aan de onderwijzers bij het open baar lager onderwijs is. naar het Rottend. Nieuwsblad meldt, dezer da gen een circulaire gezonden, om me de te werken tot de oprichting van een Onderwijzers-Wielrijdérsverceni- ging. De vereeniging zou zich o.in. ten dool stellen, rijwielen te verstrek ken togen eon wekelijksche afbetaling van f2.50, om zoodoende iederen on derwijzer in do gelegenheid te stellen zich op gemakkelijke wijze een fiets aan te schaffen. Voorzitter van het voorloopig be stuur is de gymnast'iekonderwijzer die heer J. L. Slavenburg, te Rotterdam. Inoraak te Bnssain. Te Bussurn is inbraak gepleegd op ds villa Loverhof, bewoner de lieer Drees- man. De dieven zijn binnengeslopen door verbreking van koperen sluitpennen van het raam en hebben de serre en onder' deuren opengezet voor het ontsnappen. Zij hebben eerst een borrel en fijne siga ren gebruikt, zijn toen in de slaapkamer van den heer des huizes gekomen, met een kaars In de eene en een stuk worst in de andere hand. De beer Dreesman werd wakker, waarna de dieven zijn ge vlucht, hoed en dolkmes achterlatend. 54 stuks zilveren lepers, vorken enz. zijn gestolen, doch reeds in en om 't huis teruggevonden. Een kistje geld, de spaar pot der kinderen en de fooienpot der dienstboden zijn opengebroken. Ruim f 100 is gestolen. De dieven waren onbe kenden en zijn vermoedelijk dezelfden die den rijwieldiefstal onlangs pleeg den. Congres Tan Kamers ran Arbeid Naar men verneemt, zal op Donderdag 26 Juni a.s. te Utrecht een congTes van Kamers van Arbeid plaats hebben, waar op elke Kamer door een patroon- en een werkman-afgevaardigde en den secreta ris zal zijn vertegenwoordigd. De agen da, die verschillende belangrijke punten bevat (o. a. bevordering dor populariteit der Kamers, het enquête-recht, de finan ciën, do uitvoering van art. 33, 3e lid der wet), zal binnenkort medegedeeld wor den. Hospitaal-kerkschip „He Hoop.ft Als een bewijs, dat het Hospitaal-kerk- schip ook in den vreemde voortdurend meer wordt gewaardeerd, moge dienen, dat het bestuur Vrijdag aangenaam werd verrast door een gift van 100 Mark van de Bremer Vegesacker FlschereL Door een trein gedood. Een werkman uit Schiedam, behulp, zaam bij het aanleggen van telegraaflij, nen op liet traject Gouda—Rotterdam werd Donderdag door een trein nabij Moordrecht aangereden. De man werd zoo zwaar gewond, dat tijdens zijn ver voer de dood reeds intrad. Acad. examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in <J® rechtswetenschap op proefschrift: De Exceptio plurium litus consortium in het Burgerlijk procesrecht, de heer C. W. Star Busman, gcb. te Leeuw ar den. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer K. P. van der Mandei©, geb. te Delft, op Stellin gen. Leiden. Bevorderd tot arts de heer J. Vriesendorp; tot semi-arts de heeren J. Ganon en J. D. Blankenberg. Een moordaanslag. Aan een van dén resident van Am- boina onder dagteekening van 24 April jl. ontvangen telegram wordtin de Jav. Ct. het volgende ontleend: De Atjehscb© veroordeelde NjaAmat te Piroe (Zuid-Ceram) heeft op 5 A- pril des morgens te 10 uur zekeren Bergman, zwager van den posthou der Moorrees, en dlaarna dezen zwaar verwond. Njia Amht is gevlucht en wordt door de bevolking achtervolgd. De resident was in den morgen van 7 April met den geneesheer te Piroe. De aanleiding tot het toebrengen der verwondingen is prikkelbaarheid: van den Atjeher over aanmerkingen, aan gezien de veroordeelde van de drie dagen slechts twee wilde werken. Wan neer zich geen complicaties voordoen zullen de gewonden waarschijnlijk ge nezen, zij worden verpleegd! to Am- bon. Een gedeelte d/er bevolking be schermt den nieuw aangestelden en reeds in functie zijn/den tijdelijkcn posthouder. Door den resident is een opvatloon van 250 uitgeloofd. De politieke toestand) blijft onveranderd. Ondorwy s-R ijkszaak. Door het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap is een commis sie van zeven heeren benoemd, welk© in opdracht heeft, na bestudeering ook van die gegevens in het buiten land, zoo mogolij'k een wetsontwerp met memorie van toelichting samen te stellen, waarin wordt uitgegaan van de gedachte, dat het onderwijs zal zijn rijkszaak. Het is van het Ned. Onderw. Ge nootschap ongetwijfeld ee<n blijk van toenadering, dat het ook een paar Chr. onderwijzers, de heeren N. Oos- terbaan van Na arden en II. J. van Wij len, van Amsterdam, hoofden van scholen, in die commissie opnam. Pensioenfonds burgerlijke ambtenaren. Naar men miedledleelt, zou het voor nomen bestaan om het batig saldio, groot 10,200,000, van het pensioen fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, aan te wen den voor een© verhooging van de we duwenpensi'oetoen. mot 20 pet. Letteren en Kunst. Ter gelegenheid van de viering van het 270Jarig bestaan van de Instelling van Hooger Onderwijs zal de „Araster- damsche Studenten-Tooneelvereeniging" op Dinsdag 17 Juni a.s. in den Stads schouwburg opvoeren „Driekoningen avond" van Shakespeare, vertaald door dr. L. A. Burgersdljk. De regie is opgedragen aan den heer L. II Chrispljn Het batig saldo van deze voorstelling is bestemd voor de Ziekenkas der „Medt cinae Studiosorum Societas". Deze jonge en daardoor niet genoeg zaam bekende instelling dankt haar ont staan aan het feit. dat vele studenten in

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5