is, uat cr zondagmiddag concert is. tegelijk in de Bron en in den Hout, 's avonds tegelijk in de Bron en (nu en dan) in Trouw moet Blijken. Het aan tal openbare muziekuitvoeringen kan dan ook zonder nadeel voor do ge meente worden beperkt, zeggen de voorstellers, en die opmerking is niet geheel onjuist. Alleen is bet voor de voorstellers jammer, dat zij in het ge heel niet past op den bestaanden toe stand. Wordt het subsidie Van f 10.000 op f5000 verminderd, dan krijgt" die burgerij daarvoor niet de helft, van 't tegenwoordig aantal goede muzflek- uitvoeringc-n ze krijgt g e e n e n k e le goede muziekuitvoering meer. Geen enkele goede zeggen we. Op onze vraag daaromtrent heeft de «leer Krions onomwonden verklaard-, dat een goed muziekkorps met f 5000 subsidie niet meer bestaan kan. Men kan deze opmerking, al komt ze van eon belanghebbende partij, veilig ge- looven. Immers, het orkest te Arn hem kost jaarlijks f35.000, -dat te Utrecht f 45.000, en deze twee staan weliswüar als strijkorkest boven het onze. maar dat te Arnhem geeft iu 't geheel geen harmoniemuziek en dat te Utrecht- is minder goed (als harmonie kapel) dan het Haarlemsche. Een klei ne stad als den Bosch geeft nog f 12000 subsidie tuin haar muziekkorps en Kampen stelt f8000 beschi kb aar. Da voorstellers in hun hooge wijs heid meenen dus, dat Haarlems eischen geringer kunnen zijn, dan die van Kampen. Hun muzikale onbenullig heid gaat zoover, dat zij spreken van vermindering van het aantal uitvoe ringen, alsof niet het grootste bezwaar zut in de hoedanig hei d. Met een subsidietje van f5000 (lager nog dan dat van het goedSge maar onar tistieke korpsje, dat wijlen de heer Muller hier dirigeerde) kan de heer Krions goede musici, die hij met f60, f 70, f 80 per maand betalen moet. niet meer engageeren. Het gehalte van de Uitvoeringen zal dus afnemen, geen degelijk artist zal meer aan tet hoofd Van zulk een halfbakken kapelletje «rillen staan. 't Is haast verwonderlijk, dat men het, nog aan Raads leden zeggen moet, ijjaar noodig schijnt het toch te we- £en „voor Haarlem iis een goed mu ziekkorps noodzakelijk en onmisbaar." Velen komen hier wonen voor hun ge noegen. Men doet alles om hun het leven aangenaam te maken door goed Óhderwijs, door electrisch licht, door zorg voor die plantsoenen, door een goed muziekkorps. Deze menschen brengen welvaart in de stad, bevootr- dcclen den winkelier door hunne in- koopen, den werkgever en den am bachtsman door hun wensch om te wonen in een goed gebouwd, geverfd en behangen huis. Neem een of meer van de aantrekkelijkheden van do stad weg en zij gaan heen. Huizen komen leeg, werkgevers hebben niets te doen, ambachtslieden loopen rond. winkeliers blijven met hun waar zit ten. Tot zulke dingen zou de verkeerde zuinigheid leiden, waardoor do demo craten in onzen Raad.' plotseling aan gegrepen zijn. Ten slotte een praotisch argument, Waarvoor zelfe de voorstellers der sub- ffidievesrkorting iets zullen gevoelen. Naai- schatting hebben de leden van bet muziekkorps een gezamenlijk in tomen van f26.000 a f27.000 aan trac. tementen en pensioenen, behalve wat er verdiend wordt met lessen, welk cij fer natuurlijk moeielijk is na te gaan. Öit geheöle bedrag wordt natuurlijk in Haarlem verteerd. Men loopt dus gevaa/r, dat men f5000 bezuinigende, der burgerij eene schade van f30.U0Q berokkent. Zou men de subsi(Eeverm.indermg willen aangaan als een proef, dan waarschuwen wij daartegen ten stel ligste. Niemand kan een goed muziek korps in eens vormen het moet groeien en zich ontwikkelen. En gesteld dat de heer Kdiens de woef wilde aanvaar den. (wat wij niet gelooven) dan zou wanneer de Raad later op zijn dwaling terugkwam, het korps ontwricht zijn ?n jaren noodig hebben om tot de vroegere hoogte te klimmen. Wij voor ons zijn (Jan ook van mee nïng, dat halveering van het subsidie gelijk staat met. venietiging van het korps, en dat het in strijdt is mei een verstandig, veelzijdig berekenend be sturen dier gemeente, om op het on doordachte voorstel van de he er en Mo- d'oo c.9. in te gaan. Binnenland. Parlementaire Praatjes. In de Eerste Kamer, die gisteren avond wederf aan den arbeid ging, heeft de voorzitter in gevoelvolle Woorden hulde gebracht aan do nage dachtenis van het overleden lid van Swinderen. Tot toelating van de heeren't Hooft, Koenen en Havelaar als leden der Ka mer besloten zijnde, nam de heer Koenen, na eedsaflegging, zitting. Woensdag 2 uui^. Kiem© ontwer pen. Donderdag 11 uur: Militaire pen sioenwetten, do wet-Loliman, enz. Transvaal en Oranje-Yrystaat. De vrede is te Pretoria geteekend zonder dat de vertegenwoordigers der Boeren in Europa geraadpleegd zijn. Wij weten nu voldoende, dat dit niet aan de Boeren in Zuid-Afrika ligt, maar aan de volgehouden weigering van de Engclsche regeering om voor de gedachtenwisseling den telegraaf kabel beschikbaar te stellen. De Ulrechtsche correspondent van het Handolsbl. seint: Ik heb gepoogd een ondei-houd te" hebben met pa-esident Kruger om diens meening over het sluiten van den vrede te vernemen, doch mij werd medegedeeld, dat hij op het ooogen- blik geen onderhoud kontoestaan. De heer Van Boeschoten, hoofd van dienst, die mij eenige oogenblikken te woord stond en wiens opinie ik vroeg, zeid'e mij thans nog niets te kunnen zeggen. Ook heb ilc gepoogd dr. Leyds te spreken, doch vernam, dlat deze met den. heer Fischer op het oogenblik te Parijs was. Ontspoord. Zaterdagmiddag ifs ieen titein uit Amsterdam, na 't verlaten van het station Apeldoorn, aan een gevaar ontsnapt Een derde klasse wagen ontspoorde, toen de trein enkele mi nuten het station had verlaten. Geluk kig zijn geen ongelukken gebeurd en was de weg weer spoedig vrij. Het eerste offer. De 23jarige J. H. te N.-Amsterdam (Dr.) die gewed had om over het Oranje-ka naal te zwemmen, zonk, bijna aan den overkant, naar de diepte en werd kor ten tijd later levenloos opgehaald. Moordaanslag te Mniderberg. In ons vorig nummer deelden we reeds een en ander mede over den moordaan slag te Muiderberg. Van andere zijde wordt nog gemeld: Ons badplaatsje was gisteravond in rep en roer. Ongeveer half 10 werd het bekend dat in het badhotel een moord aanslag had plaats gehad, onder de vol gende omstandigheden. Den geheelen Zondag had de chef van dit hotel, de ongeveer 35jarige J. v. Ber- lo. die een onaangenaam mensch schijnt te zijn, ruzie gehad met zijn patroon den beer Rohling. Op het laatst werd het zoo erg, dat deze de chef den dienst opzei- de. Het personeel waaronder de kok Hock, was van dit laatste tooneel getui ge en trok partij voor den patroon. Woe dend begaf Van Berlo zich naar zijn ka mer en kwam eenige oogenblikken later terug met een geladen revolver, dreigen de ieder die hem naderde neer te schie ten. De kok lachte echter met dit dreige ment, waarop de chef 4 schoten op hem loste. Hiervan troffen drie den kok in den linkerarm. Dokter Anckersmit van Muiden werd direct gehaald, die den getroffene verbond. De burgemeester van Muiden eveneens direct gearriveerd, begaf zich naar de plaats van het ge beurde, vergezeld van den veldwachter Vooren van Muiderberg en liet den da der onmiddellijk in arrest stellen. Maandag werd de gewonde naar Am sterdam getransporteerd tot verder on derzoek zijner wonden. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candidaats-examen in de Rechtsweten schap afgelegd door den heer J. M. C. Gouverne. Zomersehe dag. De stoomtram der H. IJ. S. M. Den Haag—Scheveningen vervoerde Zondag 24.000 personen. Hospitaal-kerkschip. Weder ontving het hospitaal-kerkschip „De Hoop" een bewijs van sympathie uit het buitenland. De Elsflether Herings- ficherei-Gezeljschaft te Elsfleth zond een gift van 37.50. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Een werkstaking die te Reukum op de steenfabriek van de firma A. N. Coste- rus Zoon is uitgebroken, komt, wat de oorzaak betreft, vrijwel met den strijd te Enscnede overeen. Ook aaai 2ijn door de firma'nieuwe machines aangevoerd, die meer konden produceeren, en zijn te gelijkertijd de loonen verlaagd, en wel van 70 tot 65 cent per dagwerk. Tot goed begrip der zaak diene, dat een „dagwerk" niet beduidt een dag wer ken, doch het verwerken van een be paalde hoeveelheid (8000) steenen. Bij de oude regeling maakten de werklieden gemiddeld 3 1/2 dagwerk per dag, ter wijl zij met de nieuwe machines 4 dag werken kunnen maken, zoodat zij dus bij den huidigen toestand 0.15 per dag meer zouden kunnen maken. De arbeid schijnt echter bij de nieuwe machines veel intensiever en afmatten der, zoodat de werklieden gemiddeld toch geen 4 dagwerken zouden kunnen verwerken. De eisch der stakers is nu om ook bij dp nieuwe machines het loon op 1 0.70 te laten of liever nog de oude werk wijze weer in te voeren. Voor de firma, die in de campagne wekelijks 250.000 steenen produceert, is ,deze staking, midden in het gunstige seizoen, zeer schadelijk. Voornamelijk ten gevolge van het ont breken van deugdelijke organisaties bij de stakers is het werk aa.n den steen oven van de firma Costerus Zoon te Renkum hervat. De firma heeft de toezegging gedaan, dat wanneer blijkt, dat de nieuwe ma chines geen 4 dagwerk (per dag) kunnen maken, het oude loon van 1 0.70 per dag werk zal worden uitbetaald. BUITENLAND. In de Borinage heerseht nog al veel ontevredenheid wegens de ingevoerde loonsvermindering in de mijnen, hier en daar nog al belangrijk lager ook. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zih niet aansprakeliik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteurl Met onderstaande te willen plaatsen als antwoord aan den heer J. M. Westen dorp, secretaris, enz. enz. zult u mij ten zeerste verplichten. Bij voorbaat mijn dank. Waar de heer Westendorp gemeend heeft de bloemist-werklieden eenige wen ken te moeten geven, wanneer het tot een staking mocht komen, daar ben ik hem dankbaar voor. Alleen betreur ik bet. dat hij dit doet in een blad, dat ook door de werkgevers gelezen wordt. 1) Uit eon taktisch oogpunt zal ik niet diep op de zaak ingaan, alleen moet ik opmerken dat vele van zijn bezwaren vervallen, daar uit den aard der zaak niet gestaakt zal worden, noch in het voor jaar, noch in het najaar. Wanneer? laat u dat maar aan ons over. Mochten wij gedwongen word en om tot staking over te gaan, het zal dan zijn op een tijdstip, dat onze plaatsen niet anders in genomen zal kunnen worden, dan door onderkruipers met vakkennis. Wat zijn tweede wenk betreft, om de loopbeweging meer algemeen te maken, kan ik hem verzekeren, dat dit op het oogenblik gedaan wordt van af Haarlem tot en met Leiden, uitgaande van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Werkl. in de Bloembollenkweekerij. Verder nog dit: Wij hebben onze maat regelen genomen, en zullen ze nog ne men, zoodat de kans van slagen er niet minder op wordt. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankzeggend voor de verleende plaats- ruin}ie, teeken ik mij, Hoogachtend, A. KAPTÈIN. 1) Ik heb intusschen een onderhoud gehad met den heer Westendorp, waar uit mij gebleken is, dat van kwade trouw geen sprake is. Daar dit door enkele be weerd is, acht ik mij gedrongen dit te verklaren. A. K. Leger en Vloot. In plaats van den le luit. Wiersma, van het 3e reg. inf., zal de ïe luit. K. Spoelstra, van het 7e reg. inf. alsnog zit ting nemen als lid in de examencommis sie tot toelating op den hoofdcursus (wiskunde). Letteren en Kunst. Ned. Opera. Mejuffrouw Charlotte Cronegg, die in het afgeloopen seizoen zeer gunstig als Elisabeth (Tannhauser) en Fide- lio debuteerde, doch toen wegens fa- mnie-aangelegenneden moest vertrek ken, is voor het aanstaande seizoen opnieuw als eerst© dramatische zan geres verhonden. Als jeugdige dra matische zangeres is geëngageerd me vrouw Agnes BosseSomraer, die in het vorige seizoen zeer gelukkig debu teerde als Elsa (Lohengrin) en Leono- re (Troubadour). Voor eerste soubret te en lichte coloratuurpartijen is ge ëngageerd mej. Rosi van Dijk, doch ter vaiv de hier vroeger zoo gunstig bekende mevr. Ophemert—Schwenke. Mevr. BlomUrlus is, na eene af wezigheid van twee jaren, nu opnieuw verbonden voor soubrette- en jeugdige partijen. De dames F. CoiniFran- cisca en Irma Lozin zijn opnieuw ge ëngageerd. Sporten Wedstrijden. Voetbal. De protestcommissie van den Nederl. Voetbalbond heeft geen termen gevon den om Victoria's protest naar aanlei ding van den op 4 Maart jl. te 's-Gra- venhage tegen II. V. V. gespeelden kam pioenswedstrijd, in behandeling te ne men. H. V. V. behoudt dus het door haar gemaakte doelpunt waarover de quaestic liep. Cricket. Ajax gaat het eerste in en maakt 37 runs. Van der Made 3, Eigeman 0, Beye- rinck 17, Mulder 4, Mounier 5, Heintz 3, Versteeg 2, Brussee 1, Valk 1, De Koster 0 niet uit, extra 1. Volharding daarna ingaande maakt 156, Kleine 2-1, Sarvaas 46, W. Gerke 13, Chr. Gerke 3, N. N. 4, Alb. v. Renterghem 23, L. van Son 2, Nijkerk 13, Bouten 9, Ferman 3 niet uit, Ant v. Renterghem 3, extra's 13. Wielernieuws. Te Breda is Zondag de Wielerbaan geopend met het houden van wedstrij den. Het was buitengewoon warm en een talrijk publiek was aanwezig. De uitslag was als volgt: 1. Kampioenschap Wielerclub „Bre- dania", afstand 5 KM. Prijzen verg. zilveren, groote zilveren, zilveren en bronzen medailles. I. Viruly, Breda; 2. Goedhart, Apel- dtoorn; 3. Broos, Rozendaal; 4. Elder- man, Breda; tijd 8 min. 36 sec. II. Wedstrijd over 1 KM., gereden in 5 series. Prijzen verguld zilveren, groot© zilveren en zilveren medailles. De twee eerstaankomenden ïn elke serie worden geplaatst in de „demie finale". Winners: Oostvogels, Antwerpen; Crusie, Bergen op Zoom; Blesch, Den Haag; Slootweg, idem; Maur, Verviers Netscher, Den Haag; Vergauwen, Ant werpen; De Melcker1, Rotterdam; Schulte, Helmond; Legrand, Brussel. III. „Demie finale": afstand 3 KM. Winers Maur, Verviers; Netscher, Den Haag; Blesch, id.; Schulte, Helmond. IV. „Multiplet-race": afstand 2KM. Prijzen: Kunstvoorwerpen van J 30, f 20 en 10. Winners 1. Viruly en Goedhai-t, 2. Oostvogels en Vergau- wen, 3. Sipa en v. Unen Wisht; 4. El- derman en Broos. V. „Serie de repëchage" van het multiple!nummer. Deelnemers: Oost vogels. Vergauwen, Sipa, van Unen en Wisht-. Winners eerstgenoemden. VI. „Courses de prime" voor profes sionals over 15 KM. De eerstaankomen- de van elke drie ronden ontvangt een premie van 2.50. Eindpremie 25, 20 en f 15, 10 dwlnemeirs. Wuil- laumd, Parijs, versloeg alle deelne mers bij de 36e ronde en verkreeg 11 premies met de eindpremie. VII. Finale van den 1 KM. wed strijd. 1. Maur, Verviers; 2. Schulte, Helmond; 3. Blesch, Den Haag. VIII. Finale multiplet-race, afstand 5 KM. Deelnemers: 1. Viruly en Goed hart: 2. Sipa en van Unen Wisht; 3. Oostvogels en Vergauwen; 4. Maur en Schulte. Winners de nummers 1, 3 en 2. IX. Wedstrijd voor professionals mejt motorgangmaking; afstand 30 KM. Prijzen f 60. f 50 en 40. Deel nemers: 1. Wuillaume, Parijs; 2. Loo- tens, Brussel; 3. Van der Tuijn, Den Haag; 4. Engbersen, Breda. Winners no. 1, 3 en 2. Da zeilwedstrijden van Hollandia Het is gisteren met den zeilwedstrijd van „Hollandia" lang zoo schitterend niet afgeloopen als met de roeiwed- strijden, doch de oorzaak was zeker neit te wijten aan het bestuur. Zeilen zonder wind gaat nu eenmaal niet, en daar er van twee uur tot aan den avond zoo goed als geen tochtje was, is do wedstrijd afgeloopen in een algerneene drverij, ten minste1 voor zoover de deelnemers er niet. genoeg van hadden. De marine.sloepen, die het eerst af gingen, om 12.30, troffen nog juist het laatste overschot van het heerlijke morgenwindje, en zij hebben dan oik alleen iets goedé kunnen prestoeren. De sloep gestuurd door den heer J. II. Tours van Amsterdam, was de 1ste, d'ie van den heer H. H. O. van Kec king Colenbrander, Willemsoord, 2de. In het nummer van de scherpe en middenzwaard jachten gaven de mees ten hot op. De „Duscbka" van baron Van Tnyll van Serooskerken. Velsen. was eerste. Van de kleineren won „Sidi Fekkar", van den heer Willy Theissing, te Overvecn. Het nummer ronde en platbodem jachten is gewonnen door de „Aryo". van den heer B. C. Schouten, te Alfen. 2de was de „Geertruida" van den lieer C. P. J. Stam, te Koog aan de Zaan. Van de ronde en platbodem jachten tot 5 W. M., won „Fly", van de Stud. Roeivereeniging „Nereus". De handicap-wedstrijden verliepen allerongelukkigst. Na lang drijven werd voor scherpe en middenzwaard- jachten tot. 7 nj&ter, gewonnen door de „Ynm-Yum" van de li eer en P. L. Lu- cassen en F. Sillem te Amsterdam. Vervolg Stadsnieuws. Nijverheid. Maandagavond vergaderde het dep. Haarlem van cle Ned. Maats, ter bevordering van Nij verheid, tot behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algerneene vergadering. Tot afgevaardigden daarheen werden benoemd de heeren J. Merens en F. C. Dufour; tot plaats vervangers de heeren J. C. Peere boom en J. van den Bau. Verschillende punten werden goed gekeurd zonder discussie; de vergade ring kon evenwel niet meegaan met het voorstel van de meerderheid van Directeuren, om die bijdrage in de al gerneene kas te verminderen van f 3.25 op f 2.25 en achtt© f 2.50 het laagste bedrag, waartoe, zij gaan kon. Het voorstel tot samensmelting met de Ne derl. Vereeniging van Fabrieks- en Handwcrksn-ijverheid en d© daarvoor benoodigdle wetswijziging vond aller instemming. Besloten werdi aan de afgevaardig den op te dragen te stemmen voor on veranderd behoud van het subsidie aan de Musea. De Voorzitter, de heer A. van Rossum, wees op de uiting van het bestuur van het Kol. Museum, dat bij vermindering Van haair subsidie er den voorkeur aan geven zou, een zelfstandige vereeniging te stichten. Imperatief werd aan de afgevaar digden opgedtragen te stemmen voor het Veaioenen van een subsidie van f 500 per jaar voor 3 jaar aan het te stichten Bureau voor Handelsinlich tingen. Goedgekeurd' werd een voor stel van Directeuren om een subsidie van f 100 voor een jaar te vcrleenen aan de Vereeniging tot veredeling van het Ambacht, Aangenomen werden die voorgestel de conclusiën inzake de werkstakin gen en waardeering dier eigen nijver heid. Als Directeur werd) bij meerderheid van stemmen candidaat gesteld, de heer Mr. Joh. Enschedé ook waren er stemmen uitgebracht op den heer F. C. Dufour. Daarna kwam ter sprake een ver zoek van den heer mr. Joost de Graaff als adjunct-secretaris van het Comité van actie inzake de spoorwegplannen om een subsidie voor den arbeid van dit Comité uit de kas van het depar tement. De meeningen in het bestuur hierover waren verdeeld, maar nadat een van de leden van het Comité de zaak nader had uiteengezet en be toogd, dat het hier alleen gold een on- cérzoek naar de hangende plannen der IIoll. Spoor, tot het verkrijgen van juiste denkbeelden daaromtrent, een geenszins een prioristischo opposi tie daartegen, wer,d) een subsidie van ',25 met overgroot© meerderheid ver leend. Voor het examen in het bo ek- houden, gehouden vanwege de Vereeni ging van leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, slaagde o. a. onze stadge- nooten de dames E. M. Meeuwig en E. van Lohuyzen en de heer J. D. Thieben, die alle drie hunne opleiding genoten bij den heer L. van Dam Jz., leeraar boek houden M. O. alhier. Zakkenroller. De politie deed gis teren een goede vangst. Voor den winkel Tegen den» avond van dien dag kwam mie vrouw AHenstein. Ze was in groot toilet, ze reedt naar een diner in de buurt en maakte onder cle hand' een ziekenbezoek bij haar broer. Het was haar heelemaal geen opoffering, hoe- wol het toch altijd! vermoeiend was, in hot elegante kleed) al die trappen op te klimmen. Met die eene hand! moest ze de zijde ophouden, in <De andere had ze oen net ingepakt pakje. Ze bracht voor den lieven patiënt wat oesters mee. Aan attenties het Suzanna het niet 'ontbreken, nu eens oesters, dan weer caviaar. een andier maal Malaga-drui- ven. en zoo al de delicatessen van het seizoen. lederen dag kon ze niet ko men. daarvoor was het gezelschapsle ven te druk aan den gang en haar ze nuwen te veel aangegrepen. Maar mijn gedachten zijn zonder ophouden bij jou, beste Richard, zei ze. Vandaag kwam ze de ziekenkamer inruischen, licht gekleed als de lente; een wolk van parfum woei om haar heen. Bleekgroene zij mot kant er over. op do horst wat meiklokjes. Je riekt zoo naar parfum, Suzan na! Ga een eindje van me af staan, weerde Bredenhofer haaa* af, toen ze zich over hem heen boog en hem kuste Hij waaide mot ziin zakdoek Bah! Je hoeft hier ook niet zoo mooi te komen; des te pijnlijker voor mij, die hier moet blijven liggen! Hij was erg slecht gestemd; hij had pen en inkt gevraagd! en was woedend begonnen te schrijven. Een paar re gels gingen goed ,-toen waren zijn ge dachten weg; hij peinsde en peinsde, ze kwamen niet terug. En nu was zijn kracht ook weg; glimmend zweet kwam op zijn voorhoofd, zijn hand beefde, zijn pen rolde over het papier en zijn inkt morste. Ik kan niet, steunde hij, en liet zijn pijnlijken rug in liet kus sen vallen. Die ongemakkelijke hou ding doet 't hean; ik wil zitten, hij liet zijn beenen van de sofa glijdén; vijf, tien minuten, toen kon hij niet meer. Een huivering gleed over zijn lichaam, liij moest weer gaan liggen. Ongedul dig balde hij de vuist, toornig mom pelde hij: Stommeling! Hij kan niets. Morgen moet de specialiteit komen. O, mij lenden, mijn hoofd! De tanden op elkaar bijtends had hij die oogen ge sloten. Nu hinderde hem weer het parfum van mevrouw AHenstein. Ook die oes ters riekten. Ik lust ze niet, mompel hij, neemi ze weg, Lena! Breng ze weg! Suzanna ging met haar mee het por taal op. Hij ia erg uit zijn humeur, flulsterdle zij, jij moet hem oovroolii- ken. Je moet je een beetje geweld aan doen; altijd opgeruimd, dat is de eer ste plicht! Lena keek haar, terwijl ze sprak, met zoo'n vreemden blik aan, dlat zij zweeg. Nu, nu, zei Suzanna na een oogenblik, welwillend, dat kan je toch niet zoo moeielijk vallen bij je sangui nisch temperament; en als je bedenkt, dat sleeht-gehumeur-dlhei'd bij patiënten het beste tei&ken van hun genezing is. Dus altijd vroolijk en opgeruimd, klein tje! Mevrouw AHenstein hief met twee vingers van de fijn geschoeide hand de kin van de jonge vrouw in die hoog te. Zo vergat volkomen dé beleedi- gingen, die haar van Lena en van haar broer ten deel gevallen waren: ook al had Richard haar nog pas eeni ge weken geleden het baasspelen in zijn huishouden verboden wie dienkt daaraan ond'er zulke omstandigheden?! De ziekte had alles uitgewischt, Dus. Lena-lief, altijd) vroolijk en opgeruimd! Je moet je weer een frisch kleurtje aanschaffen en een beetje op je toilet letten. Deze blouse is al op en bederft bovendien je heeie lieve figuur. Toen ging zij weer naar haar broer terug, en begon hem met een beschrijving van alle mogelij ke festiviteiten, diners bals. weldadif- hei'dsvoorsteilingen en zoo voort op te vroolijken. Hij lag met gesloten oogen; of hij luisterde, wist men niet. In ieder ge val hield zijn zuster het er voor. Het spijt me, dat ik weg moet, zei' ze ten slotte, ik weet hoe zeer je behoefte hebt aan verstrooiing.. Lena heeft niet zoo den tact, om met zieken om te gaan; maar ik, die zelf zoo lijdend ben, weet, hoe weldadig een vroolijk gesprek werkt. Lieve hemel, verschrikt hield zij op, toen de klok begon te slaan zeven uur! Om zeven uur zijn we geïn viteerd; ik heb mijn tijd zoo verpraat vaarwel (Richard1, goeiden nacht! Droom maar prettig, van wat ik je verteld heb! Morgen hebben we men schen- te eten, maar overmorgen kom ik om rapport ei- van uit te brengen! Ze boog zich over hem heen, een wolk van parfum omhulde hem Hij trok zijn neus op. Veel pleizier. zei hij bitter en legde zich op de an dere zij, het gezicht naar dén muur. Zoo vond! Lena hem, die een oogen blik buiten de kamer was geweest; ais mevrouw AHenstein er was, greep ze gaarne elke gelegenheid1 aan, om zich te verwijderen. Toen hij haai' tred1 hoorde, mompel de hij: Is zo weg? Ja. Ze verveelt me. Haar japon rui'scht, ze riekt naar parfum. Ik heb nooit geweten, dat Suzanna zoo'n scherpe stem had. Ze maakt me ziek! Hij zuchtte. Lena boog zich over hein heen en legde haar koele, smalle hand op zijn gloeiend voorhoofd1: Scheelt er wat aan? vroeg ze. Hij zweeg. Toen zei hij plotseling als na lang nadenken: Ze maken ma alle maal ziek. De heele wereld. Laat die hand hier liggen hij hield haar vin gers vast ik brand inwendig. Dat doet die onrust. Ik moet hier liggen en ik heb zoo verschrikkelijk veel te doen, zoo verschrikkelijk veel! Zij dorst haar hand niet wegnemen, onbeweeglijk stond) ze. Hoe heerlijk zou ze het vroeger gevonden hebben, als hij tot de ontdekking was geko men. dat zijn zuster niet zoo sympa thiek was, als zijn vooringenomenheid hem haar deed zien. Nu vond ze er geen vreugde in, integendeel de omme keer maakte haar bang. Wait was cr met hem? Ze boog zich dieper over heten heen. Het licht van de lamp speelde over zijn gezicht. Het was niet meer zoo ble-ek, zijn wangen waren zelfs rood, maar de slapen waren erg ingevallen, die oogen lagen diep in de kassen In dte naar van aen neer Hellingman In de uroow Houtstraat ontrolde een persoon aan een heer, die daar stond, zijn gouden horloge. Hij deed dit zoo vlug, dat de eigenaar daarvan niets bemerkte; doch niet zoo vlug, dat een tim.mp.rman, die in de nabijheid was, het niet bemerkte Deze liep den man spoedig na, waar schuwde een politieagent, en weldra ont stond in de Groote Houtstraat een wilde jacht op den man onder bet roepen van „Houdt den dief!" Geen kans meer z^en de aan zijn steeds meerdere vervolger? te ontkomen, gaf hij zich over. Zwaar geboeid werd bij daarop naai het politiebureau vervoerd. Het ontrolde horloge bad hij bij zijn arrestatie nog in zijn hand. Tram*ongcïul£. Maandagavond) omstreeks 11 uui werden de bewoners eter Raam vest en omligen-de straten plotseling opge schrikt door een zocr hevigen slag, ge- volgd door gekraak. Velen spoedden zich naar buiten, en kwamen toen tot de ontdekking d'at dé electrische traan komende van de Wilhelmi-nastraat en gaande naar do remise, nabij die brug over dien Ra am sin gel ontspoord) wais. De motorwagen was juist even vóór de brug uit de rails gesprongen en met volle kracht tegen de ijzeren brugleuning aangereden welke geheel vernield' werd, waarna de wagen in den Raam singel was ga stort. De volgwagen, een lange, zwa re Zand'voorïschis tram, bleef gelukkig, zij het ook geheel dwars over de brug staan, terwijl ook die koppeling stand bleef houden, zoadat de motorwagen als 't ware neerhing aan de brug. Van alle kanten kwam hulp opdagen; met touwen en takels begaf men zich in den hellenden wagen, om den wagen- voer-cLer, die zich in het voorbalcon aan een der koperen staven vastklemde, uït zijn benarde positie te verlossen. Dit gelukte zeer spoedig en nu bleek dat hij weinig lichamelijk letsel hadl beko men, dtock, zooals zich laat begrijpen, hevig ontsteld was De conducteur kwam eveneens met dien schrik vrij, terwijl een reiziger, die heer Schimmel, opzichter bij dé brug bij de Schouwtjes, laan, d'ie op 't achterbaken stond, dooi dien schok met zijne beidé- handen door dé ruiten vloog, waardoor dleize zwaar werdien gewond. Mej. Houtkooper, die., zich toevallig met haar zuster op d)3 brug bevond, tpen dé tram derailleer de, kreeg een blo eden dé hoofdwond en werd. in een nabij zijnd huis verbon den. Over 't algemeen genomen kan ge zegd worden, dat dat ongeluk betrek, kelijk goed is afgeloopen, daar geen menschenlevens te betreuren zijn. De ■materieels schadé is aanzienlijk. Nauwelijks was het ongeval in de stad bekend, of van alle kanten kwar men nieuwsgierig-en bij tientallen op. dagen. Door de politie en door den direc teur, dien heer Barnet Lyon, werd wel dra een onderzoek ingesteld, doch nach aan dé rails, noch aan dén weg was iets bijzonders te- ontdékken. Spoedig werd een flinke ploeg werk volk aan den arbeid gezet; de laatste wagen afgekoppeld en in het spoor ge bracht, terwijl d)ei over het water han gende wagen met takels werd vastge zet. Omstreeks 1 uur werd de Zand. voortsche wagen reed's weggereden; daarna werd een aanvang gemaakt met het gedeeltelijk afrasteren van do brug, en de velen, dlic bedien morgen eens een kijkje gingen nemen, konden dan ook den iin liet water neerhangen, den wagen aanschouwen en zich ©enigszins een indruk maken van h-et ongeval. Daar hier ter stedé geen werktuigen zijn om het gevaarte te lichten, moest met het lichten gewacht worden tot heden middag, toen uit Amsterdam verschillende werktuigen waren aange bracht. Men hoopt, wanneer dé wagen ge licht is. te ontdekken, of ongeval soms aan een defect van een der wie len is toe te schrijven. Op 't oogenblik tast men nog in 'f duister. Mogelijk is het ook, dat in de rails een of ander voorwerp heeft gelegen, dat de voorste wagen met kracht daar tegenaan is geloopen en toen dé or dén achtersten wagen is opgedrongen eri uit de -rails geworpen. Dat de schok hevig was, is- wel zeker, want d'e voor ste waigien is uit dé rechtsche -rails ge sprongen, over het linker paar rails heen, toen over het verhoogde gedeelte' van dé brug en daarna door die leunüng heen naar bened'eu. Uit een onderhoud met den direc teur van de tram, den heer Barnet Lyon, bleek ons, dat ooggetuigen ver klaard hebben, dat de snelheid waar mede de wagenvoerder Peters reed niet groot was. De directeur was van oordeel, dat er een zwaar voorwerp tusschen de rails moet hebben gelegen want de voorste wagen is met alle vier de wielen tegelijk er uit gespron gen en een defect aan de lijn zelf, zoo weken scheen hij oud géwordén; hiei in het klamme haar op zijn voorhoofd v-ertoondlen zich grijze haren en om den mond groef zich een lijdénstrek. Een zonderling gevoel diaed Lena's hart ineenkrimpen liefde, medelij., den en nog iets andters, iets vreeselijks onnoemba ars Ze legde haar lippen op Ié grijze draden, en kuste ze. Hij veiToerdle zich niet; zacjit trok ze haar hand! terug. Toen zei hij. zonder do oogen te op-e. nen: Net of er aan stroom van ijs dooi mijn lichaam ging van mijn hersens naar mijn hart, en het gloeien stilde. Dat doet goed. Als ik maar eerst koel ben. ben ik zoogoed als gezond. Een vriendelijker glimlach vertrok zijn lip- pan. Zoo, en nu kan je me wat voor zingen, Lena Schumann, mijn liedj je weet wel! Ze ging aan die piano zitten, zondei de lichten aan te steken, en praelu- dee-rde zacht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2