NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD» Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. IPe Jaargang. Vrijdag 6 Juni 1902.No. 3807 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15 per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 *5: Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02 jt. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuce., Parijs 3P** Faubourg Montmartre. ÏTaarlem's Dagblad van 6 Juni bevat oa.: Beschouwingen over de vredes voorwaarden, Parlement. Pi-aatjes, Voor de krijgsgevangenen, Het haringspeet8ters-ontwerp, Gemeen te-werklieden, Politiek Overzicht. Het is de moeite waard, nog eens ap enkel© punten der vredes-overeen komst terug te komen. Art. 2 staat vrijen terugkeer toe aan de „burgers te veld'e" (waartoe d'e re bellen niet gerekend worden), die zich buiten Transvaal en de Oranje Rivier Kolonie bevinden, en aan de krijgsge vangenen buiten Zuid-Afrika. Letter lijk opgevat sluit deze bepaling den terugkeer van president Kruger, de deputatie, dr. Leijds en vele andere Transvalers en Vrij',staters in Europa of elders buiten de republieken, maar niet in krijgsgevangenschap of te vel de, uit. Wij kunnen ons echter niet voor dellen, dat de B o er eno n derh andel aars zich niet van den terugkeer van deze mannen, van wie velen buiten Zuid- Afrika voor de goede zaak werken aioesten en er tijdens den oorlog niet tdrugkeeren koudJen, verzekerd heb- oen. En aan den anderen kant zou den wij niet begrijpen, hoe Engeland ,n billijkheid! aan deze burgers van de republieken den toegang tot hun eigen land zou verbieden. Wat president Kruger betreft, wij gelooven niet, da,t hij vootioopig plan heeft naar Zuid-Afrika terug te kee- ren. Voor hem, met zijn ouders uit de Kaapkolonie getrokken om de vrijheid op te zoeken; toen in zijn nieuw va derland vrij geweest, in 1877 tot En- gelsch onderdaan gemaakt, de ziel van het verzet tegen de inlijving, daarop president geworden over de weer onafhankelijk geworden Z. A. Republiek, de man in wie-n -de tegen stand tegen de nieuwe inlijvingspoli- tiek van Engeland zich belichaamd heeft. president Kruger kan nu moeilijk in Z.-Afrika weer gaan Ie pen als onderdaan van koning Ed ward. Dan, wat hem er heen zou tirekken, zijne echtgenoote, is niet meer. De zee reis zou hem nu misschien te zwaar vallen ook. Neen, voorloopig blijft hij hier, en in zijn zware beproeving vindt hij zeker nergens een omgeving die meer met hem medegevoelt, dan te midden van het Nederlandsche volk. Ook dr. Leijds vermoeden wij, zal oiet begeeren vooreerst naar Zuid- Afrika terug te koeren. Hij kan in Europa, nu hij er de republieken niet meer vertegenwoordigt, voor het Boe renvolk nog veel zijn. Straks zal men hier te lande overleggen wat er voer liet stamverwane volk, hetzij dan on der Engelscli gezag gekomen, te doen is, hoe wij het. geestelijk en stoffelijk kunnen steunen. Daarbij zal dr. Leijds met zijn ervaring en inzicht van raad kunnen dienen. Art. 9 is ook voor de Boeren van belang. Er zal geen oorlogsbelasting op het land worden gelegd. Wel zul len die Boeren voortaan voor grondei gendom meer moeten betalen vermoe delijk dan zij tot nog toe gewend wa ren en dat was al heel weinig maar de oorlog zal niet op hen ver haald worden. En dat ziet er voor de goudmijnen niet fraai uit, Want ■dat die een deel, en waarschijnlijk een flink deel, van de oorlogskosten van Engeland zullen moeten dragen, staat vaat. De Engelsche regeering heeft datreeds gezegd. Men kan zich dus nu op een strijd tusschen de oude j bondföenooten, de goudtmagnaten en de jingo's te Londen, voorbereiden. Art, 10 bevat een bedenkelijke dub- j belzinnigheid. Om de Boeren in staat te stellen, zoo lezen wij, naar huis terug te keeren (de vervoerkosten van de krijgsgevangenen worden er toch niet uit betaald? of een dieel er van?), de boeren van nieuwe hoeven vee, zaad, enz. te voorzien, stelt de Engelsche regeering drie millioen pond beschikbaar: „voor dat doel" staat er. Maar in denzelfdlen zin ver klaart zij zich bereid die noten, uitge geven door de Transvaalsche regee ring, en de quitanties van krijgsoffi- cieren voor opgecommandeerde goe deren enz. te voldoen. Ook van die 3.000.000 pond? Vjersclueidene Engel sche bladien vatten het zoo op. En het slot van de tweede alinea van dat artikel laat nauwelijks twijfel over of zij hebben gelijk. Dat alleen die oorspronkelijke hou ders van die schuldbrieven er geld op kunnen krijgen schijnt bepaald om ge knoei tegen te gaan. Men heeft nl. in de concentratiekampen op groote schaal die papieren in banden zien te krijgen en de menschen, die geld hard noodig hadden, er slechts een klein bedrag op uitbetaald. Tegen het ge lukken van dergelijke speculaties zal gewaakt worden. Uit het blauwboek zij nog het vol gende aangehaaldl: Schalk Burger verklaarde uit naam zijner regeering vredesvoorstellen te willen doen, als hij president Stein gesproken had, in antwoord op een Ibrief van Kitchener, waarin dooT hem die briefwisseling tusschen de Neder- i landsche en d'e Engelsche regeering I rrfediedieeilde. Wat heeft or in dien brief gestaan? Hoe heeft de opperbe velhebber die wisseling van stukken die nu inderdaad blijkt de aanleiding tot het sluiten van dezen vrede ge- I weest te zijn. bij de Boeern ingeleid ,en voorgesteld? President Stein heeft dus zijn naam niet. on d en' het verdrag gezet. Lord Milner zegt, dat hij te ziek en al naar Krugersdorp vertrokken was, toen het stuk geteekend werd zwijgend en in stilte, meldt Reuter, werd het in Kitchener's eetkamer onderteekend en de hoofdcommandant die Wet nam als waarnemend president zijn plaats in. Dus toch zoo ziek! Maar hij heeft wel de onderhandelingen meegemaakt tot 't verdrag opgesteld was, nl. op den aanhef wordt zijn naam nog ge noemd. U eft hij misschien de verantwoor delijkheid) ervan niet mee willen ^ra gen en is hij daarom weggegaan voor het einde? Wij denken het niet. Tot dat verdrag heeft hij meegewerkt. Hij is ©r de man niet naar om de aan sprakelijkheid niet aan te durven. En wij weten nog niet, wat er meer tusschen Engeland en de Boeren is beklonken Balfour zeidie Maandag in het Lagerhuis, dat hij geloofde, dat zoo de overeenkomst volledig weerge geven was; stelliger zeide hij het niet noch wat de Boeren, als inderdaad (behalve dan d'e amnestie, die onge twijfeld nog anders geregeld is) dit verdrag de oveerenkomst zuiver mocht weergeven, er to-e geleid heeft, waar hun toestand nog lang niet hopeloos is, zich er bij neer te leggen. En waar wij niet weten, past ons voorzichtig heid en vertrouwen in de beproefde voormannen van het Boerenvolk. Stadsnieuws Haarlem, 5 Juni. De Goéde Verwachting. partijgenooten in den Londenschen Raad zijn tot stand gehraclit. De 8- urige arbeidsdag is daar reeds inge voerd-. De loonen zijn sedert 1891 reeds op 30 cent per uur gesteld. Dat Vanwege de vereeniging De Goede V0Qr d0 minst bekwame arbeiders. Verwachting, vierdi Woensdagavond rje arbeidstijd bedraagt in Londen in het gebouw Sint Bavo eerie verga- jvoor plantsoenwachters 48 uur in den winter, 54 in den zomer; die loonen bedragen f 15 tot f 16.80. De plantsoenwachters daar hebben recht op jaarlijksche vac anti es. Was Buitenlandsch Nieuws De vrede in Zuid-Afrika. Schalk Burger en Louis Botha heb ben een open brief gericht tot de bur gers, waarin zij hun hulde brengen voor den betoonden moed en dapper- beid in den strijd en hen uitnoodigen tot samenwerking voor den maat- sehappelijken en geestelijken vooruit gang van het land, hun tevens aanbe velende, aan de nieuwe regeering een loyale gehoorzaamheid te betoonen. Lord Kitchener is tot viscount be noemd en tot den rang van generaal bevorderd. In het Lagerhuis verklaarde minis ter Chamberlain, dat. art. 9 van de voorwaarden van overgave, bepalen de. dat geen bijzondere belasting zal worden geheven van landeigendom men in Transvaal en de Oranje-Rivier Kolonie, tot dekking van de oorlogs kosten. niet uitsluit een bijzondere be lasting op mij neigendommen voor het zelfde doel. Minister Balfour legde een bood schap van den koning over. waarin wordt voorgesteld, aan lord Kitchener ter erkenning van diens bizondere verdiensten, een belooning van 50.000 pond st. toe te kennen. Algemeene Berichten. Eduard Drumont, hoofdredacteur van de Libre Parole, de geruchte Jo denhater, liep in Parijs kalm op een boulevard te wandelen. Plotselinc komt een heer naar hem toe. die hem te lijf ging. Drumont verdedigde zich. maar kreeg zulke gevoelige tikken, dat hij op den grond-rolde. Togn men den woes!en aanvaller nu vroeg, wat hij eindelijk voor had, zei hij Ik ben Dreyfus-Gonzales. Drumont heeft mijne familie steedis door zoo belas terd, dat ik hem eens flink te pakken wilde nemen. Dat is nu gebeurd. Ik heb hem mijn kaartje gegeven. Ik wacht zijn getuigen." dering gehouden, van gemeente-werk lieden. De Voorzitter opende de vergadering met zijn leedwezen te betuigen, dat zoo weinigen waren opgekomen. Hetlmen hier t0r stede in den Raad daar- doel dezer bijeenkomst was om meer- me(je aangekomen, dan zouden velen der© organisatie te verkrijgen; het wellicht gelachen en ironisch ge- aantal grieven, die er zijn en die op- vraagd) hebben, of wij ze geen reis- gelost moeten worden, is groot. 'geld erbij moesten geven. Ja zeker, Tevens herinnerde spreker aan de dat is geenszins onbillijk. De werklie- vetrkiezing op Vrijdag en hoopte dat den in de eerste plaats hebben behoef- allen de candidaten der Volkspartij, to ontspanning, de heeren P. J. Troelstra en Jan Ger- ritsz zouden steunen; de mannen, die alleen onze belangen behartigen. Daarna kreeg de heer mr, P. J. Troel stra het woord. Spreker wee3 er op, diat. het bij eene gemeenteraadsverkie zing eene goede gedachte der vereeni ging was om deze vergadering te be leggen. Het is noodig, diat personen, die streven lid van den Raad te wor den, met de toestand van den werk man bekend zijn en zich uitlaten hoe zij zullen handelen met hunne wen- schen en belangen. Als sociaal-demo craat weet ik, wat mij in het alge meen te doen staat, wanneer ik lid word, zeide spreker. In ons gemeente program is neergelegd de richting, waarin de leden van onze partij moe ten werkzaam zijn en hoe zij dénken over de verhouding, die tusschen de gemeente en de werklieden moet be staan. Wij wenschien o.a. flinke bezoldi ging voor de werklieden, met beper king der hoogere traotementen; voorts vaststelling van verse hill en die bepa lingen. Wij willen, dat de werkman niet aan de willekeur van den chef is overgeleverd. Daarom moeten goe de bepalingen in het leven worden ge roepen, waaraan de werklieden zich moeten houden. Als de ergste conservatief weten wij dat de werkman zijn plicht moet doen. Er bestaat een contract tusschen hem en de gemeente. Zij geven den arbeid en doen hun plicht, maar daarvoor moet de gemeente de werklieden goed behandelen en flink bezoldigen. Zon dagsrust, jaarlijksche vacantie, pen sioen, enz. moeten ook voor hen ge waarborgd' zijn. Instelling van een scheidsgerecht bij eventueele geschil len, het toekennen van rechten; vrij heid van polemiek, enz. enz. Al deze bepalingen zijn opgenomen in het program, waarnaar wij wer- |ken. De praktijk heeft het doen zien, onze gemeenteraadsleden hebben steeds in dien geest gewerkt. Hofland heeft aangedrongen op meerdier loon: Hugenholtz getracht een scheidsge recht in het leven te roepen, enz. Richt slechts uw blikken naar Enge land, dan ziet gij welke verbeterin gen in de laatste 10 jaren door onze In Londen krijgen die arbeddiers min stens 7 dagen per jaar verlof met be houd van traktement. Het loon der arbeiders bedraagt te Londen per jaar ongeveer f 900. Ziehier wat door onze partij genooten in den Londlenschen gemeenteraad reedis i's tot stand ge bracht. De regel daar is ook deze is doorgevoerd! door onze partijgenoo- ten dat men bij het aanschaffen, van hollen bv., eerst nagaat of in die streek een goed loon aan de arbeiders wordt betaald!. Wat wij doen, is dus niets nieuws; maar eene uitbreiding, waarmede men in Londen begonnen is. n.l. dat de gemeente een uitstekend voorbeeld' moet geven hoe de toestan den voor de arbeiders moeten worden. Slaan wij nu den blik op de toestan den hier, dan treft ons, ni'et dat de boel zoo slecht geregeld is. maar diat ze in het geheel niet geregeld' is. Dat hier b.v. niet bestaat een vaste regel, dat uw recht nog niet kan worden gehand haafd etc. Maar dis tijd is voorbij, dat men van de willekeur dier chefs afhangt; de tijd is voorbij, dat een chef, die b.v. anti-revolutionair is. zijn partijgenooten voortrekt; de tijd ls voorbij, dat men. wanneer men zich beklaagt over verkeerde handelingen van superieuren, wordt ontslagen of gezocht. Dringend noodig is een v flink werk- liedien-reglement; ook dat de Raad zelf de eventueele benoeming van hooge en lage ambtenaren aan zich houdt.. Deze macht moet aan de bazen ont nomen worden. Men moet wanneer men gekrenkt .is. in hooger beroep kunnen komen, bij een onpartijdig lichaam, waarin alle klassen vertegen woordigd! zijn. Het i'dée dat in licha men, waarin geschillen behandeld worden, patroons en werklieden moe ten zitten, is reeds in de Rijkswet neer gelegd b.v. in die K. v. A. Pensioen voor den ouden dag, zie kengeld. vacantie, schafttijden enz moeten alle geregeld worden. Het zie kengeld is thans niet goed hier ter stede geregeld, beter is dit te Amster dam, Vervolgens noemde spreker eeni. ge bepalingen uit het werk li eden-regle ment van Amsterdam in 1894 gemaakt. O. a. is daarin bepaald diat de werk lieden op een bepaalden d'ag eventueele klachten kunnen indienen omtrent bun superieuren. De gewone werktijd is 60 uur per week, en eindigt in den regel Zater dags te 4 uur. Volgens d'it reglement kan men 7 dagen per jaar verzuimen en wordt 3/4 van het loon uitbetaald. Ook bij ziekte wordt gedurende '1 maanden 3/4 en gedurende de daarop, volgende 6 maanden 1/2 van het loon uitbetaald. De termijn om ontslag te vragen is 14 dagen willen B. en W. een werkman ontslaan, dan zijn zij aan een termijn van 4 weken gebon den, althans moeten zij hem geduren de dien tijd het loon uitbetalen. Boete wordt daar niet geheven, maar wel kan schorsing, wegzending en terug zetting in rang plaats hebben. Doch de overtredingen, waarvoor straf is opgelegd, zijn breedvoerig omschre ven. Ziet de betrokkene zich bezwaard tegen een of ander besluit, dan kan hi; zich richten tot een scheidsgericht. Men ziet duts dat de rechtspositie vari de werklieden daar reeds eenigs- 7,ms geregeld is. Nood!g is het derhalve, dat te Haar. lem ook dergelijke regelingen getrof fen worden. Om een goed oordeel te kunnen uitspreken, over den toestand hier ter stede, zou spr. eerst een ver hoor en wederhoor moeten doen plaats hebben. Doch zooveel is zeker dat er hier ter stede willekeur heerscht. En daardoor worden de gemeentebe langen geschaad. Zooals een viiscb behoefte heeft aan water, zoo moes» een mensch ademen in een zuivere at mosfeer, in oen atmosfeer van recht In het belang der gemeente is het dus. dat een flinke rechtstoestand voor de werklieden geschapen wordt. Ook de loonen zijn veel te laag. De eischen, dfie door de werklieden in het adres van „De Goede Verwachting" worden gedaan, zijn voorzeker niet overdra ven, ja, de eiscli is zeer redelijk, en fatsoenlijk, en hij zal op den duur dan ook ingewilligd worden. Het is. he- Icend, dat, B. en W. reeds een nieuwe loonregeling hebben ontworpen en daarvoor f20.000 hebben uitgetrokken, doch het iis nu maar te hopen, dat de nieuwe loonregeling nu maar niet zoo lang op zich zal laten wachtenwant anders wordt zij maar een Fata Mor. gana. Het is wel makkelijk, wanneer de plantsoenwachters klagen, dat hun de emolumenten in den vorm van brandhout zijn ontnomen, steeds maar te wijzen op de in uitzicht gestelde loonregeling. Dat zij dus zeer spoedig tot stand kome Daarop moeten de werklieden steeds aandringen. Om de macht der arbeiders aan te toonen. herinnerde spr. aan de groo- tt vergadering op :len tweeden Pink sterdag, d'oor de ar b eider sórgan isa- tiën te Amsterdam gehouden, welke hare krachten gaf om de stekers te Enschedé te steunen. En daar was ook te Rotterdam de jaarvergadering van den Nederl. Bond van Gemeente werklieden, om u t.e overtuigen, dat gij nog niet alleen staat. Die bond telt 2050 leden, en uit het behandelde bleek, dat de bond zich geplaatst heefi in het gelid dor strijdende arbeiders organisaties in Nederland. Daar d&zt afdeeling zich nog niet heeft aange sloten bij den bond. dringt spr. ei krachtig op aan, dat hiertoe zoo spoet di~ mogelijk worde overgegaan. Vereenisrt u met alle proletariërs in het geheele land. de overwimung zal u zijn. aldus eindigde spir. zijn met applaus begroete rede. Hedenmorgen omstreeks 8 uur reed een leege bakwagen den Klei nen Houtweg op. Een. honderd pas van de brug zakten de twee achterste wielen in elkander. Al de spaken waren uit de wielen vandaan gevallen. F» ui£)< ton. Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 35. De droge gloedi van die arme hand doorhuiverde haar lichaam tot in de uiterste zenuwtoppen. Een niet te stuiten tranenvloed drong in haar oogen en vloeide neer op het linnen van het bed. Met beide handen om klemde zij het li'chaam van den ster vende. Blijf. Richard1, snikte ze in vertwijfeling, blijf bij ons, bij mij bij je kind! Je kind! Gillend' klonken diie twee woorden boven het gefluister uit en drongen iin bijtenden smart door den eenzamen nacht- Wat was d'at?! Hij kromp ineen, en richtte zich, plotseling sterk geworden, half op. Kind! Lena, Lena! Ze verborg haai- gezicht aan zijn borst en klaagde: Ja, ja mijn kind, jouw kind! Hij was geheel stil. hij verroerde zich niet; zijn oogen hadden een stil, spookachtig lichten Eu nu trok zijn gelaat zoo klagelijk zoo smartvol, alsi bij een kind, dat huilen gaat. Zijn lip pen open-dlsn zich en drukten zich weer op elkaar en vormden slechts de tweej ©enige korte woordlen: Mijn kind! Lena richtte zich op, met kromge trokken vingors greep ze in heur haan-: en trok er aan. Buiten ziehzelve, schreeuwde ze meer dan diat ze sprak: Jij zal het nooit zien nooit nooit! j Dof sloeg haar hoofd weer tegen dien rand' van 't bed. Zoo bleef ze liggen. Lange minuten gingen voorbij, een kwartier. In do andere kamer snorkte de waker, hij snorkte en sliep, onver schillig voor de ellende, die onder zijn bewaking gesteld was. De zieke was wec-fr gaan Liggen, maar slapen deed hij niet; onafgewend rustte zijn steeds glaziger wordende blik op het hoofd van die vrouw; Lena, reutelde hij. Zij rees op en staarde hem aan. Kus Nauwelijks was het woord te hoo- ren, zij begreep het onmiddellijk. Een glimlach dwaalde over zijn ge zicht, vluchtig als een laatste zonne straal, voor het aanbreken van den nacc t. Nu diank ik je vergeef ver dank jeHet gereutel werd gansch onverstaanbaar, steeds onduideüiker Wat zeg je? Richard, nog eens, o zeg! Hij schudde het hoofd weer die dwalende glimlach en toen duide lijker: Nu met pleizier geleefd Hij hield lang stil. en toen kwam nog achteraan, als een zucht: Met pleizier geleefd dank je Lena snikte niet meer wild', haar tranen waren over. Ze lag op de knieën, de ellebogen geleund op 't le dikant, en keek haar man onafge wend, wereld- en tijdvergeten, als in diroom-waken aan. Onzeker grepen zijn handen, tot ze haar wangen vonden, daar legdie ze zich tegen aan in slaap. Zoo bleven ze beiden. De nacht gleed heen en de grauwe morgen lichtte door hel venster. Zoo haddrn ze elkaar nog nooit li'ef- gehadt Dat was de liefde van den jong- sten d'ag. Oom Herman was van Althöfchen gekomen. D© Allensteins hadden hem getelegrafeerd. Hij had zijn. neef nog een keer mogen zien, maar deze had hem niet herkend. Weg had' Ri chard wild geijld1, en zijn handen had^- den rondgegrepen over het dek. Dezen loop van zaken had d'e heer Herman Bredenhofer niet verwacht, hii wa<5 er aehee' van streek door Nu zat hij in die Elsholzstras9e in die huis-, kamer der jongelui op den stoel naast de deur; hij hield zijn rooden zakdoek met gele stippels voor zijn gezicht, en weende luid Ze waren allen bij elkaar, al sedert vroeg in den morgen. Suzanna, diep in 't zwart gekleed, lag doodop in een hoek van de sofa; diat ging hoven haai* krachten! Van daag voor acht dagen nog op een bal gedanst, en nu zat ze hier, te wachten; op den dood van haar eenigen broer! dat was te erg, te verschrikkelijk! i Daar konden haar zenuwen niet tegen. Allenstein liep op en neer; nu eens was hij binnen, in de slaapkamer, dan weer bij zijn vrouw, die huilerig oin valeriaan en brandewijn vroeg. Mevrouw Langen zat, eenigszins af gezonderd van de anderen, op Lena's plaatsje aan het raam; angstig en on zeker zat ze op het uiterste randje van haar stoel. Ze leek een bangge,maakte vogel, ieder oogenblik verwachtend op gejaagd te zullen worden. O, hoe ver langde ze naar haar zoon. naai* haar Fritz! Die zou zich als een beschuttende wanid tusschen haar >en die menschen piaatsen. Nooit, nooit zou ze kunnen samenvoelen met die menschen! Hun tegenwoordigheid drukte haai*, hun heele manier van doen was haar vreemd en onsympathiek. Die arme Lena, nog niet eens het laatste uur kon ze. zonder te worden lastig geval len door zijn familie, alleen met haar man doorbrengen! Op de tafel stonden vruchten en heer lijke voorjaarsbloemen; dokter Reu tor had ze gestuurd, met een gedicht er bij. „Met den geur d'er lente moge nieuwe hoop de ziekekamer betreden", enz. De Allensteins verklaarden, dat ze nooit mooier verzen gelezen had den. Men had die bloemen niet aan don zieke gegeven Later, zei Lena weer, met dat eigenaardig trekken om haar lippen. Ze was opmerkelijk kalm; ze liep rond met een d'roomerige beslotenheid in haar oogen. Ze probeerde ook niet, meer met haar man te spreken,, den stervende nog een laatste woord te. ontrukken. Wij hebben afscheid van elkaar genomen, ze ze tot haar moe der. Dokter Allenstein zong haar lof op alle manieren. Die vrouw houdt zich prachtig, verklaarde hij nu, juist uit de ziekenkamer komende. Mevrouw Langen zag hem dankbaar aan, die lof tuitingen op haar dochter deden haar goed. zelfs in deze oogenblikken; over 't algemeen was dokter Allenstein nog de sympathiekste van al d'te menschen. Prachtig, herhaalde de dokte» nog eens waard'eerend. En hoe die zwakke wouw zich staande houdt., al twee nachten niet uit de kleeren geweest. Daarbij denkt ze aan alles wel om respect voor te hebben. Ja, waarlijk, waarlijk! meende mevrouw Allenstein. Ze doet haai plicht tot 't einde toe. Ik waardeei haar ook erg .en beklaag haar wel. Maar zijn wij niet evengoed te bekla gen. wij, die zoo innig veel van hem gehouden hebben? ..O" zij deed een gebaar in de richting van oom Herman „o! wij beiden worden wel zwaai bezocht! Richard, Richard!" Ze snikte luid en wrong haar handen. ,Als it bedenk ,dat di emooie, beminnelijke, geniale man zoo aan zijn ei'nd moet komen! Ik kan er niet aan denken, ,ib kan het niet verdragen!" Oom Herman liet een gebrom hoo ren. Wat vreeselijk voor me. dat ife niet bij hem mag komen, ging Suzanna huilend door. We zijn altijd zoo bi) j elkaar geweest, we hebben elkaar al tijd zoo liefgehad! Die arme Richard, wat zal d e het ook vreeselijk vinden! Wij zijn hem toch het naaste. Het is

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1