SuDsiaie Muziekkorps. De Let- terl. Vereeniging J J. Crerner en de Kies- vereeniging Burgerplicht hebben zich eveneens tot den Raad gewand met het verzoek, om niet. in te gaan op het voor stel van de heeren Modoo c. s. tot ver mindering van het subsidie aan het ge meentelijk Muziekkorps. Een dergelijk adres zal worden inge diend door het Bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging. Uit de Omstreken. Telsen. Alhier geraakte gisteren een knaap van omstreeks 7 a 8 jaar, bij den voet brug in het Noordzeekanaal. Door de spoedig verleende hulp van eenige werk lieden, werd hij nog juist bijtijds op het droge gebracht. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Do behandeling der krijgstuchtwet is in eerste lezing ten einde gebracht. Maar het was te voorzien, dat over het Vrijdag gebeurde én het „Inslikken" daarvan door de Kamer nog menig warm woordje zou vallen. Nadat de heer rydeman had uiteengezet hoe thans de schorsing der straf aan de officieren zal zijn overgelaten en dus een gunst kan worden, kwam de heer Staalman de hee ren te lijf, die Vrijdag vóór het amend.-- De Waal Malefijfc en eergisteren tegen het artikel 66 stemden. De Kamer had ter wille van den Min. geen domper mo gen zetten op het recht. Spr. toonde aan, dat al had de Min- op sommige punten toegegeven, er ruimte overbleef voor on recht en willekeur. Hij meende dat 't schijnbaar succes der regeering een slechte indruk zou maken bij duizenden kiezers. De heer Hugenholtz ging verder en betoogde dat de nieuwe regeling slechter was dan het oude art. 66, want de schorsing werd nu een wassen neus. De socialisten kwamen er rond voor uit, dat zij een krijgstucht zonder moreel principe wilden ondermijnen. De heer De Waal Malefijt trachtte aan te toonen, dat de voorstellen der Reg. zooveel mo gelijk gingen in de richting van het amendement en de heer Borgesius nam het gerust op zijn geweten mede te zijn gedraaid. Men stelde het thans zoo voor, alsof de nieuwe voorstellen slechter wa ren dan de bestaande toestand. Dat was niet het geval. En daarom steunde spr. tegen art. 66, om dien toestand niet te bestendigen Niet uit politieke overwe gingen. (Uit klasse-solidariteit meende de heer Schaper). De heer Borgesius zei- de, dat hij en de zijnen reeds jaren ge leden meer voor de minderen deden dan de socialisten. In het belang dier minde ren moest men het goede aannemen, als men het beste niet krijgen kon. Al ont kende spr. ook, dat de Min. alles gege ven had wat gewenscht was, hij zou de nieuwe artikelen accepteeren. De Min. van Oorlog sloot zich hierbij aan, voor namelijk opkomend tegen de bezwaren. Hij deed uitkomen, dat hij zijn heele leven lang de belangen der minderen had trachten te bevorderen en hij meen de dat ook met deze voorstelien te doen, gelijk hij nader uiteenzette. De heeren Schaper, nog al eens tot de orde geroepen wegens enkele „kracht- uitdrukkingen" en Van der Zwaag na men daarna den heer Borgesius nog eens imder handen, waarop deze het antwoord schuldig bleef, Tonduit bekennende, dat hij de wet niet wilde zien vallen, wat de heer Staalman dan ook wel begreep, om dat het z. 1. een „liberale" wet was. De voorstellen der Regeering werden een slotte aangenomen en de tuchtwet in eerste lezing afgedaan. De heer Ketelaar interpelleerde daar na over een oproeping voor onderwijzer aan de lagere school te Lier (N. Br.), jvaarbij aan de sollicitanten den eisch werd gesteld, dat zij katholiek zouden zijn. Al gaf de spr. toe, dat in de prac- tijk wel op godsdienst werd gelet, de wet verbiedt dien eisch te stellen. Dr. Kuyper antwoordde, dat hij de oproeping niet ongedaan kon maken, doch hij had den burgemeester doen weten, dat de gedane oproeping geen gevolg mocht hebben. Deze had dan ook geantwoord, dat een nieuwe oproeping zou geschie den, waarbij aan *s Min. wenken zou worden voldaan. (Bravo's). De heer Ke telaar was natuurlijk zeer tevreden. De Eerste Kamer deed eenige ontwer- oen van geringen omvang af. De Min. ran Wat verdedigde daarbij, met de hee ren van Lier en Welt. het hengstenveu- (endepot te Bergen op Zoom tegen de bedenkingen van den heer Bultman. G. Jr. l)e reis aer ifoningiG. ff. M. de Koningin stelt zich voor, indien haar gezondheidstoestand het toelaat. Dinsdag 10 Juni a.s. des voor middags tc ongeveer 9.30 uur met H. M. de Koningin-Moeder naar Schaum burg te vertrekken. Het gevolg van H. M. bestaat uit barones Sloet van Marxveld! en jonkvrouw Snoeck, hof dames van H. M. de Koningin den luitenant-generaal graaf dn Monceau, adjudant, generaal en chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, jhr. mr. van Pabst van Bingerden. lo. kamerheer van H. M. de Koningin len kapitein graaf Schimmelpenninck. adjudant van H. M. de Koningin, en mr. Baron de Vos van Steenwijk. re ferendaris aan het kabinet der Ko ningin. De heer Pot, geneesheer der hofhouding te Apeldoorn, zal Hare Majesteit op de reis naar Schaumburg vergezellen. De Prins, vergezeld van zijn adju dant, den luitenant ter zee le klasse jhr. Hooft Graafland, zal eerst gedu rende eenigen tijd enkele familieleden bezoeken, om zich daarna ook naar Schaumburg te begeven. Voor (le krijgsgevangenen. Door den consul der Nederlanden te Colombo (Ceylon), den heer B. A. Wen- nink, werd ten behoeve der krijgsgevan genen ontvangen 23,034.51 Rupees (Rs), gelijkstaand met omstreeks 18.400. Daarvan kwam f 4800 van den heer B. H. de Waal, consul-generaal der Neder landen te Kaapstad; f 9000 van de Ned. Zuid-Atrikaansche Vereeniging. Verder Rs. 4171,24 van ds. M. I. Branders te Me- dan, voornamelijk giften van tabaksplan ters in Deli; Rs. 649.89 van het Dames comité te Middelburg, van collectes te "s- Hage en Dordrecht; Rs. 509.50 van den heer I. W. Neuman, secretaris Leesgezel schap Hollandia te Singapore, waarvan Rs 100 van dan heer I. E. Romeng; Rs. 180 van den heer F. Westra te Rangoon; Rs. 462 52 van de heeren G. Kolff Co. te Batavia; Rs. 857.58 van den predikant te Oleh-leh en verder de rest van inza melingen bij passagiers op stoombooten enz. Deze gelden werden in hoofdzaak be heerd door do thesauriers, de heeren Paul H. Roux, ds. P. Postma en eerst dr. Van Houtum, later, na diens ver plaatsing, door H. I. C. Funke. Een som van Rs. 6500 werd bepaalde lijk besteld voor de Hollandsche krijgs gevangenen, de rest voor allen zonder onderscheid van landaard. Omtrent het gebruik van het geld kan dit worden aangestipt: Rs. 15S0 werd uitgegeven aan salarissen voor onderwij zers en schoolbehneften, daarvoor ont vingen pl. m. 300 leerlingen van 7 onder wijzers onderricht in lezen, schrijven, rekenen. Bijbel. Hollandsche, Fransche en Duitsche talen. Er werden meer dan 500 brillen aan zwakooglgen verstrekt en verder werden vooral herstellenden geholpen. Dan wer den de graven der broeders versierd met kruisen en planten en eindelijk ging een som voor versnaperingen, kleeren, handdoeken, zakgeld, boeken, vruchtenmoes, tabak, (schrij [behoeften, postzegels. ineer uit weaeriana te DeircKKen, urn einde goede winsten te maken met den verkoop der melk, waarvoor men in Spanje gewoonlijk zeer hooge prijzen betaalt. De koeien, die thans uit ons land per stoomschip „Rhenania" van Rotterdam verscheept zijn, geven gemiddeld 20 Li ter melk per dag. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De heer Fischer kwam heden uit Utrecht hier aan en had in het hotel de Twee Steden een korte ontmoeting met de heeren Wulmarans, Wessels. Grobler en den lieer de Bruyn, secre taris der deputatie. Acad. Examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift Bij dragen tot de kennis der Gynstre. sieen", de heer Jan Bouman. arts. geboren te Rhoon. Leiden. Geslaagd is voor het candi- daatsexamen in de rechtswetenschap de heer C. Scheltus. Presidonfc Kruier. Een bericht aan de „Petit Bleu" uit Utrecht meldt, dat president Krugervrij ernstig ongesteld is en het bed moet houden. Export van vee naar Spanje. De Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's-Gra- venbage deelt mede, dat zij een bezoek ontvangen heeft van een Spaanschen koopman, die, begeleid door den cor respondent der vereeniging te Vigo, zelf tegenwoordig wenschte te zijn bij den aankoop van Nederlandsch melkvee, waarmede hij eene proef wil nemen. Galïcië. eene der vruchtbaarste stre ken van Spanje, waar de Spanjaard over eigen land beschikt, leent zich uitste kend voor de veeteelt, en het is te voor zien, dat menig Spaansch grondbezitter er toe zal overgaan het vee meer en Het haringspeetsters-ontwerp. U Mr. H. S. Veldman schrijft hierover een artikel in het „Handelsblad", waar in hij memoreert, dat het nominaal bu reau voor Vrouwenarbeid een onder zoek Ingesteld heeft naar den toestand van het haringspeten. Interessant, zegt hij, is het de meening te vernemen van de speetsters zelve over de door den Minister voorgestelde ver lenging van de tijdgrenzen waarin de arbeid mag worden verricht. De vraag of het ontwerp werd begroet als in haar voordeel, werd aldus beantwoord door de vrouwen te: Bunschoten: in haar voordeel, daarbij strenge toepassing der Arbeidswet de vrouwen deze, zij 't ook geringe, verdien ste zouden moeten missen. Elburg: Ja, de vrouwen zouden deze be paling wel wenschen: Harlingen: In haar voordeel, alleen ter wille van meer verdienste. De vrou wen die meest gehuwd zijn, kunnen met het oog op hare huishouding beter een halven nacht, dan overdag gemist wor den. Helder: Ja, in haar voordeel, in zoo verre als door langeren werktijd meer kan worden verdiend. Hoorn: De vrouwen werken liefst zoo lans mogelijk om de verdienste, daar de haringtijd slechts kort duurt en ze niet geregeld werken. Huizen: In haar voordeel, om de fi- nancieele zijde. Kampen: En vrouwen, èn mannen verlangen, dat de toestand, zooals die feitelijk is, worde bestendigd. Dit is ge heel een geld-quaestie. Katwijk, Neen, liever niet. De Lemmer: Wordt begroet als in haar voordeel ,om financieele redenen. Monnikendam: De bepaling van den Minister omtrent verlenging van den ar beidstijd wordt door de vrouwen begroet als in haar voordeel. Muiden: In haar voordeel. Vlaardingen: Neen, In Vlaavdingen is men er niet mee ingenomen. De vrou wen hebben den geheelen dag gesjouwd met de visch naar Rotterdam en verlan gen 's avonds naar rust, terwijl zij over dag genoeg verdiend hebben. Brand. Dinsdagavond ontstond een felle uit slaande brand in de houtzagerij van de heer Van der Waals, aan de Scheistraat te Leiden, die ondanks de spoedig aan rukkende brandweer bijna geheel een prooi der vlammen werd. Woensdagmorgen te half negen klonk het brandalarm weder, en nu bleek dat er nog een ernstiger brand ontstaan te zijn, nl. in de groote meelfabriek van den heer A. Koster, staande aan den Zijl singel in de onmiddellijke nabijheid van de katoenweverij van de Leidsche Katoenmaatschappij eh de Kon. Ned. Grofsmederij. Alle spuiten en leidings kranen waren in volle actie, doch ver mochten weinig tegen de felle vlammen, die steeds nieuw voedsel ontvingen dooi de groote hoeveelheden aanwezig graan en meel. De oorzaak kent men nog niet. Gebou wen zoowel als de aanwezige granpn zijn echter verzekerd. Voor een zeven tal jaren is de fabriek ook afgebrand. Een groot aantal werklieden zal door de zen brand werkloos worden. Nader meldt men nog: Men was den brand tegen een uur meester. Dank zij den sterken binnen muren en ijzeren branddeuren is de ver woesting tot een afdeeling. waar t graan gezuiverd wordt, beperkt. Machi-1 nes en magazijnen zijn gespaard. De fa briek is niet voor zeven, maar voor elf jaar ook afgebrand, toen totaal. Zij is slechts gedeeltelijk verzekerd. van .-ogeinetjes, en daaraoor zwaar lichamelijk letsel bekwam, is Zondag middag aan de gevolgen overleden. Hij wais de oudste zoon en de kost winner van zijn moeder. Te Loenen is de dertienjarige A. van Veen bij het zwemmen, verdronken. Ten huize der familie P. te Rotter dam iis een dame dlo'or liet omvallen van een petroleumtoestel in brand ge raakt, en aan de gevolgen bezweken. In het ziekenhuis te Rotterdam overleed dezer dagen do 32jarige boot werker J. Hulscber, die Vrijdagnacht in 't laadruim viel van het ss. „Sylver- dale", liggende in do Rijnhaven. Een treurig voorval vond eergiste ren plaats 'op de tramlijn Oosterhout Dongen. Staande op het balcon van de in gang zijnde stoomtram, even voor de stopplaats Oosteind, zag een passagier, de G. genaamd, onder de voetgangers een kennis. Hij waagde zich daarbij te ver buiten het baleon, waardoor hij met zijn hoofd tegen een boom geslagen word hij viel van de tram en werd door het volgende rijtuig overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het lijk is naar het gasthuis te Oosterhout vor- voarcL Onlangs had te Dwingelo een droe vig ongeval plaats. Door het wanne weer aangelokt, wilden een paar kna pen in den Beilerstroom gaen baden, hoewel liet hun streng verboden was. Ongelukkig kozen zij een plaats waai de bodem eerst langzaam naar bene den gaat maar dan steil daalt, eene zoogenaamde draaikolk. Daar G. Oos tenbrink. een aanvallig knaapje van 8 jaar, te ver ging. verdween hij ter stond in de diepte. Door het vinden dor kleertjes ontdekte men, dat hij verdronken was. Terstond is men gaan dreggen, het lijkje is eerst des avonds na tien uur opgehaald. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie n h niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatsticordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Ongelukken. Op den straatweg tusschen Overscbie en Rotterdam is dezer dagen een auto mobiel met 4 personen, eigendom van den heer de J.. door een verkeer de manoeuvre, over de tramrails be zijden den weg gewipt en terechtge komen in een sloot. De passagiers kwamen met den schrik vrij. terwijl de automobiel gistermorgen zwaar be schadigd naar Rotterdam werd ge transporteerd. De 20-jarige P. Bijl te Numansdorp. die onlangs van een ladder viel. terwij 1 hij bezig was met het uithalen Mijnheer de Redacteur! Vergun mij als voorstander van lie dertafels o-f mannenkoren een klein plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn hartolijken dank. Aangenaam, was het mij dia ver schillende mannenkoren op h.et laat ste te Amsterdam gehouden concours te zien optreden, nog aangenamer het succes, dat onze Haarlemsche muziek directeuren daar behaalden. Ofschoon de heer W. Robert Jr. ook een éérsten prijs behaalde, heeft men er in de Haarlemsche bladen niet veel over gesproken. Hij verdiende zeker wel een woord van lof, een jong musicus doet den roem goed; ouderen zijn er meer aan gewend', en weten, hoeveel doornen er aan die rozen zitten. Evenzoo de heer Andriessen, die wel met Haarlem's Zanggenot niet hoog werd bekroondi, maar den dag daarna een groot succes had met Caecilia uit Amsterdam, door in de afdeeling van uitnemendheid den derden prijs te behalen. Onder Andiriessen's leiding werd het zware werk van L.F. Brandts Buijs: „Deus nostra spes" zeer schoon voorgedragen. Dinsdag, op de prijs- uitdeeling, verklaarde de componist openlijk, aan dien president van bo vengenoemde vex-eeniging, dat hij Au- driessen voor die uitvoering den eer sten prijs had toegekend, maar het gelukte niet. Het was nu tevens de rijf en veertisgte maal, dat de heer Andriessen bekroond werd. Ook hem komt dus zeker wel een woord van lof toe. Wat ju ij echter op die concoursen erg hindert., is dat. men zoo sterk het voorbeeld van een directeur uit Am sterdam volgt. Woont men daar een concert van bij, dan heeft Z.Ed. een zestigtal zangers staan, die soms al lesbehalve schoon do koren vertolken. Komt hij op het concours, dan is op eens diezelfde vereeniging meer dan het dubbele ervan sterk. De voor naamste solisten zijn voor geld en goede woorden bijeen getrommeld^ en de directeur.dk geen geldi weet te krijgen en met geen goede woorden wil bedelen, moet onder blijven. Vroeger was men lid van eene ver eeniging en men hechtte er zich trouw aan, betaalde geregeld contributie en men had gezondie toestanden. Nu ziet men de zangers dan hier, dan daar. de directeur, die heden succes heeft, wordt nageloopen en men vergeet den directeur, waarvan men soms zooveel heeft geleerd. Het. niet lid zijn en dus geen contributie bc-talen en toch mee zingen, ja zelfs nog geld1 toe willen hebben, zijn toestanden, die niet in orde zfjn, en het succes van zulk een v/ereenigihg veel doen verminderen. Ip het bijv. niet iti/euirig, dat men geen mannenzangers als betalend lid.' aan de Haarlémsche „Toonkunst"- afdeeling kan krijgen? liet i9 toch de eenige gemengde zangvereeniging in Haarlem, waarvan men verwachten kan dat oratoriums van beteekenis met orkestbegeleiding zullen uitgevoerd worden. Moesten daar niet minstens een 20 tenoren en bassen werkend lid en betalend licC fcijn, moet ook die vereeniging op de laatste repetitiën met hulptroepen gaan werken? Welnu, heeren zangers, kiest man nelijk een vereeniging, wordt lid, be taal en kom getrouw op die repetitiën, ga niet overal zingen, wees geen alle mansvriend, en nw vereeniging zal bloeien. Want onwillekeurig doet men u anders dte vraag, die ik zoo dikwijls aan zangers deed: „Vriend, waar behoort ge eigenlijk thuis?" en dan kreeg ik ten antwoord: „Overal" Dat is een ongezonde toestand helpen bevorderen. Ik hoop, dat mijn regelen in over weging zullen wordien genomen, en dat ik later niet meer een zanger bij verschillende vereenigingen zie weg gaan en komen. Da.n kan ook een directeur eerlijk verklaren aan de Commissie van een concours: „Dat zijn mijn zangers'. Nu moet hij zich bij een dergelijke verklaring schamen over U. G. Ontvangen voor de uitgestotenen te Enschedé: No. v. d. lijst. Bedrag. 615 t 0.85 639 l 1.36 285 (spoorwegpers. station) 8,57' 6,3 1.55 290 (spoorwegpers. station) 2.75 276 6.50 61 8 1.27 617 1.55 611 1.85 491 i_ Stuc. Ziekenfonds Afd. Stuc. Bond „12.14 D- 0.20 Cursusverg. Metaalbew. bond 0.70 L. R. Jr. 1.60 Collecte Centr. Werkpl. „12.30' Goede Verwachting 1.50 want in plaats van ons te vragen, um met hen te spreken, hebben zij a 'bout portant het werk neergelegd, en ond'ei 't heengaan hebben zij alleen aan den baas gezegd „wij willen 70 ct. heb- ben," Wij hebber», ofschoon zij niet met. ons hebben gesproken, toen aan den baas gezegd;zegt gij tegen het volk, dat zij 70 ct. per dagw. zullen hebben, indien blijkt, dat de1 machine* geen 4 dagwerk makenen daarmee hebben ze genoegen genomen. Aan de fabriek van kunstbloemen van den heer Peizer aan de Spuistraat te Amsterdam is een werkstaking uitge broken, volgens „Het Volk" naar aanlei ding van de volgende redenen: De werksters hadden opgemerkt dat er wandluizen in de werkplaats hun ver blijf hielden en maakten daarop den pa troon opmerkzaam. Deze gaf echter een ruw antwoord. Een der meisjes werd zelfs door den patroon en den chef op hardhandige manier de deur uitgezet. Daarbij eischte de heer Peizer, dat de arbeidsters of tot negen uur zouden werken of van zes uur af de werkplaats schoonmaken. Woensdagavond hebben de staaksters vergaderd. Als voorzorg had de politie de fabriek doen bewaken. Het bleef echter rustig. Leger en Vloot. Door den minister van oorlog is ot een hem gedane vraag geantwoord, dat op dit oogenblik nog niet is be slist, welke verlofgangers der militie te land bestemd zullen worden om in dit jaar. krachtens art. 111 der milt tiewet. 1901 onder de wapenen te wor den geroepen, zoodat vooralsnog geer; toepassing vindt de bepaling, verva* in het 4e lid van art. 19 van het Kon besluit van 2 Dec. 1901 (Staatsblad 230) volgens welke aan het daar be. doeld onderzoek in het jaar. waarin het zou moeten plaats hebben, niet wordt, deelgenomen om door verlof, gangers, die bestemd zijn om. dat jaai o.a. krachtens aart. 111 der wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen. 55.70 Dankend voor de plaatsruimte. Achtend, D. J. BUIJS, Penn. H. A. S. Mijnheer de Redacteur! Ik lees hier in uw blad van Donder dag 5 Juni, de Commissie C, van de wet op de leerpicht heeft Donderdagavond niet minder dan 31 gevallen van ver moedelijke overtreding te behandelen. Ik ben zelf ook één der opgeroepenen van Commissie B, en wel voor een kind dat plus minus 6 jaar onderwijs geniet aan de tweede Burgerschool, terwijl in een schrijven van den schoolopziener aan mij gericht staat, dat het geble ken is, dat het kind geheel van onder wijs verstoken is, dus u mag wel schrij ven vermoedelijke overtredingen. Wil u dit schrijven plaatsen in uw vol gend blad, ik geef u er het recht toe. Achtend, G. N. VISSER. Nieuwe Kruisstraat 6 Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Naar aanleiding van het. bericht in zake de werkstaking te Wageningen schrijven de lieeren A. N. Co sterns en Co. aap het Hbld. bet. volgende Het is niet waar, dat bij de oude re geling de werklieden gemiddeld 3J dagwerk maakten, dat zou zijn voor 6 dagen 21 dagwerk als wij onze boeken naaien, dan gebeurt zulks mi's- schien eens in het jaar. doch regel zal 't zijn, dat zij nu 4 dagwerk per dag maken, tegenover vroeger in den re gel 3 per dag. Vroeger verdienden zij dus geregeld 3 dagw. maa.1 70 ct. is f2.10: nu zullen zij geregeld maken 4 dagw. maal 65 ct. is f 2.60, dus geen verschil van 15 ct. per dag doch wel een verschil van 50 ct. per dag. De arbeid! bij de nieuwe machines is niet veel intensiever en afmattender. Die machines worden algemeen, zoo wel in t binnenland als reeds in het buitenland, als de meest praclische en gemakkelijke in 't gebruik, verko zen. In< n nu zoo'n machine 4 dag. werk gedurende 6 dagen maakt, is 24 dagwerk maal 8000 steen (1 dagw. is 8000) dan maakt dat 192.000 steen en als u nu weet, dat wij werken met 3 persen, dan maakt dat niet 250.000 per weck doch 576,000 steen per week. De taking zelf was instantan Lichting 1895. De minister van oorlog heeft, in ver- band met hef, in deze maand) te hou. dén onderzoek over de verlofgangers der militie te land, d'oor de tussclien komst van de commissarissen der Ko ningin, de militie-commissarissen in dachtig gemaakt op de wenschelijkheic om de verlofgangers den* lichting 1895, die ter goeder trouw zich bereids van hunne kleeding. en uitrustingstukken mochten hebben ontdaan, wegens de omstandigheid waaronder dit heeft plaats gehad, voor een mindere toe passing van de strafbepalingen in aanmerking te doen komen, in over eenstemming met hetgeen ter zake is gezegd door den Minister in de zitting van die Tweede Kamer der Staten-Ge. neraal van 24 April jl., en met het ge stelde in par. 5 van het Voorloopig Verslag dd. 17 Mei d.a.v. betrekkelijk het voorstel van Weit van dér» heer dit Savornin Lobman, tot aanvulling dar militiewet 1901 en in par. 5 van het antwoord op het verslag. Sporten Wedstrijden. De Yarsity beslissing. Woensdagavond 7 uur werd bij de Zweth tusschen Vrijenban en Overschie de wedstrijd overgeroeid tusschen de 8- riemsploegen van Laga en Njord over 30C0 meter, welke strijd bij de laatste ontmoeting wegens een accident niet kon doorgaan. Het weder was mooi en honderden toeschouwers op alle vervoer middelen volgden aan weerszijden van den weg den spannenden strijd. Direct na den afvaart neemt Laga de leiding, vergroot haar voorsprong allengs tot een halve bootslengte, is halfweg reeds een bootlengte voor en wint gemakkelijk met ruim een lengte in 11 min. 27 1/5 sec., daverend toegejuicht door de La- gamenschen. Terwijl de wedstrijd was afgeloopen, werd door een fout van den stuurman van Njord de giek aangevaren door een Westlandsche schuit, welke roer verbrijzelde en de boot water deed scheppen, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken. De stuurman en de slag roeier van Laga werden gelauwerd on der het spelen van fanfares. Sedert de oprichting van dezen stu dentenwedstrijd werd het hoofdnummer als volgt gewonnen. Door „Njord" 8 maal: 1882—1887. 1898 en 1900. ,Laga" 8 maal: 1878—1881, 1888, 1890 1901 en 1902. „Nereus" 5 maaJ: 1891—1894 en 1899. „Triton" 4 maal: 1895—1898. Eerst sedert 1882 neemt „Triton" en sedert 1887 „Nereus" aan dezen jaarlijk- schen wedstrijd deel. onbillijk van Lena, dat zij mij niet bij hem laat! Suzanna, vermaande Allenstein, en drukte haai- arm, met een veelbe- tee kerven dien blik op mevrouw Langen. Ik vindl, dat dlie jonge, dappere vrouw volkomen gelijk heeft, ze Wees jij maar stil. Karei, viel zijn vrouw hem in de rede. Daar heb jij toch geen verstand van, in jou spreekt de stem van het bloed niet. Maar wij, wij. nietwaar oom Her man? Ik ga naar binnen zei dfeze, hij snoof nog eens ontzettend en stond op deed de deur van de andere kamer apenDeze was leeg, het nog onopge maakte bed van dien waker stond er Si; die had düen nacht dus weer gesla- ren. Nu kwam de deur van de sluap-- amer. Niet doen. oom, niet doen! riep Allenstein en wïldte hem achterna sneL (en. Karei, zei mevrouw Allenstein, en hield' haar man aan zijn jaspand vast. De oude Bredsnhofer klopte niet aan do bewuste deur, hij deed haar eenvou- dlig open. Van den binnenkant werd ook net opengemaakt, Lena stond op den drempel, den ingang dekkend met haar lichaam Hier kan niemand in. zei ze «net een stem, zacht en hard tegelijk. Haar lichaam scheen grooter te worden, scheen te groeien en do oude slankte terug te krijgen. Zij strekte d;en arm uit, en duwde den indringer terug: Niemand! De deur ging weer dicht, men hoor de don sleutel omdraaien. Een oogenblik stond! do oude heer heelemaal verslagen, toen werd1 hot gloeiend rood. van zijn wangen nog een schakeering dtieper. Nou, nou. mompelde hij, ons bui ten sluiten?! Hij klopte. Allenstein sprong toe: Maar oom, laat dat toch. u moogt werkelijk nu niet storen! Hij trok hem weerde huis kamer in, de deur van de tusschenka-, mer zorgvuldig sluitend. Oom Herman was buiten zichzelve. Hij dacht niet meer aan de tegenwoor digheid van mevrouw Langen. Hij bromdleluid: ..Mij niet er in laten! Mij, die altijd een vader voor hem geweest ben. Maar zoo is de wereld! tegen-' woordig. Mij? Allemaal zouden ze er uit kunnen blijven, maar ik moet erin! Oom Herman liep met groote passen op en neer. Zijn laarzen kraakten. De arme mevrouw Langen aan het raam kon het niet langer uithouden, de heele toestand was haar él te ver- schrivkeliik. Ze stond' op en liep de kamer uit; buiten liep ze in de gang op en neer. en in die nauwe dónkere gang voelde ze zich bij al haar ellende nog als verlost, Maar oom, waagde Allenstein te -rgen ,toen mevrouw Langen de ka mer uit was, hoe onvoorzichtig van u nu! Dat ontbrak er nog maar aan. Su zanna begon krampachtig te huilen en eindigde met: Richard, o! mijn Ri chard! gillend op de sofa te liggen. Ze was niet tot bed&ren te brengen, ze sidderde oyer haai- gansche lichaam. Oom Herman zat als een grimmige leeuw op zijn oude plaats bij de deur. Hij zei niets meer. de aanval was voorbij: hij was ook veel te bedroefd1. En dan had het hem toch eigenlijk wel geïmponeerd, hoe die jonge wouw de deur voor zijn neus had dichtge daan. De roode zakdoek met d)e gele stippels was in voortdurende beweging, dikke tranen, liepen hem langs de wan gen in de grijze snor. Ik wou dat ik Jans had! meegebracht, mompelde hij, bij zoo iets is ze heel goed. Had ik haar nu maar bij me! Die vervloekte jicht och, mijn jongen mijn ar me, lieve jongen! Hij snikte luid, van pijn en van verdriet. Er gine wel een uur voorbii; lang zaam, loodzwaar sloop het voorbij. De dokter wierp intusschen nog eens een blik in de ziekekamer, kwam, schouderophalend, met be droefde berusting terug. Nog altijd bij het oude! Hij onderdrukte ©en geeuw en snoepte van dó vruchten op de tafel; hij had: bepaald' honger. Toen gi'ng hij weer bij het raam zitten. I haalde een krant uit zijn binnenzakI etn verdiepte zich er in.. Suzanna was in slaap gevallen van' vermoeienis. Men hoorde niets in die kamer, dan haar regelmatig ademha-, len ,het kraken van liet krantenpapier en met geregelde tusschenpoozen, het gesnuif van oom Herman. Op die gang had het heen-en-weer- geloop opgehouden; mevrouw Langen zat in de keuken, daar kon ze ten minste haar tranen den vrijen loop laten, en vond ze bij de landelijke onschuld een innig medegevoel. Die mocht mijnheer en mevrouw erg graag, en drukte ten tefcken van deel neming. in haar groot, zwart-wollen rouwschort, haar roodgehuilden, ge zwollen neus. Uit de ziekekamer geen geluid. Een bange stilte kroop van daar langs het sleutelgat het heele huis door. De meubels stonden bestoven etn verwaar loosd ,de gordijnen hingen slap. Op den haard' in de keuken geen vuur. Het. is doodstil. Het is doodtstreu- ,rig. Dan plotseling een gemorrel aan den sleutel, een openen van de slaap kamerdeur! De drie menschen in de kamer rij- j zen overeind. In de keuken hoort me- vrou wLangen den kreet van mevrouw j Allenstein en vliegt ook naar binnen; achter haar komt de meid en rekt haar bals uit. Midden in de kamer staat Lena. Haar lippen hebben dezelfde kleur als haar gezicht, alles bleek, marmerwit en koud. Haar oogern zïen, en zien toch niet; ze kijken maar wat. IIij is dood, zegt ze langzaam en duidelijk, draait zich om en gaat weer naar hen» heen. Alles in huis bij d)e> Allensteins droeg den stempel van rouw. Het was of zelfs op de bonte Smyrna-tapij ten en loopers der gangen en trappen, op het roode fluweel der leuning een onzichtbaar waas van rouw lag. De patiënten spraken onwillekeurig zacht, als de knecht met zijn uitgestreken gezicht hun opendeed. Het anders zoo talrijk bozoek werd niet ontvangen. Het spijt mevrouw, mevrouw is niet. wel' In rouw-crèpe gehuld, lag Suzanna op haar chaise-longue. Ze wilde van die buitenwereld niets zien of hooren; de jaloezieën waren nergelaten, geen ge luid van die straat drong door tot in dt stilte van het vertrek. Ze leefde alleen ■en geheel voor haar smart. Allenstein viel het erg moeiielijk, zijp gezicht altijd! in diezelfde treurige plooi te houden. Niet dat de doktei zijn zwager niet oprecht betreurd had, maar hij was een zoogenaamde bel- homme, die zekere afgetrokken uitdruk- kin- om neus en ïippen paste slecht bij zijn blondgebaard -Siegfried-geziclit. Oom Herman was nog altijd in Ber lijn. Hij hadl zijn zuster genadiglijk toegestaan over te komen voor die be grafenis; nu was hij erg uit zijn hu- meur; ze kon niet komen, ze was op de keldertrap uitgegleden en had haar voet verstuikt. Ze zond aan Lena een krans, die ze zelf gevlochten had; al haar bloemen had' ze afgesneden, zelfs de laatste, bleeke knoppen van haar stokroos bij het raam. Een briefje lag er bij: ..De liefde eindigt nimmer". Dat. bewaarde Lena (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2