aieisial met mKumming is In hooger ne- roep gegaan tegen dat vonnis. Woensdag avond hield de af deeling Haarlem van liet N. O. G. sene vergadering in liet Nutsgebouw. Vot bestuurslid werd gekozen de heer fh. Sorgdrager, die de benoeming in oedenlcing houdt. Voor de verkiezing van twee afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden gekozen de heeren G. Sorners en J. Mulder, tot plaatsvervan gers die heeren J. Brandesburg en J. W. 11. Habermehl. Hierna vangt do heer Sorgdrager zijne bespreking aan van de electrische en het electrisch licht in onze gemeen te. De heer S. zeg,!, dat hij zal geven eenvoudige begrippen van electriciteit. daarna do electriciteit als beweeg kracht zal behandelen en ten slotte- iets over 't electrisch licht. Spreker vangt aan met de beschou wing van den magneet en zijn polen en de richting van de vrij draaiende horizontaal opgehangen magneet en de werking van magneten onderling. Een stuk week ijzer kan tijdelijk een magneet zijn, als zij bij eon magneet gehouden wordt. Het kan ook op an dere wijze in een magneet veranderd worden. Hiertoe is noodig een elec trische stroom. Spreker wijdt over de 'opwekking van stroom niet nader uit. Een draad, waarvan do einden aan een clectriciteitsbron verbonden zijn, heeft wonderlijke eigenschappen. Zij doet bijv. een magneetnaald uit haar stand wijken, als ze er bij gehouden wordt. Deze afwijking is niet altijd dezelfde. Men spreekt, met het oog daarop, van een electrischen stroom, en schrijft daaraan ook een richting toe, en noemt de richting, waarin de noordpool afwijkt, links t. o. v. den stroom. De richting van den stroom volgt daaruit gemakkelijk. Een stuk ijzer, waarom een geïsoleerde draad geleiding gewikkeld! is. wordt een mag. neet, zoolang er stroom door den draad gaat. De richting van den stroom heeft invloed op d'e plaats van poord- en zuidpool. Zulk een magneet boot een electromagneet. Op de werking van deze magneten zijn de electr. motoren gebaseerd». Wordt tusschen de polen van een electr. hoefmagneet een beweeglijke electr. magneet geplaatst, dan zal als jie stroom door den draad gaat. de buitenste vaststaande de binnenste con bepaalden stand doen aannemen. Wordt nu op dit oogenblik door eene door don bowegenden magneet mede verplaatste toestel de richting van den stroom in de binnenste klos omge keerd, dan worden de polen van den binnensten magneet omgekeerd en zal hij zich opnieuw verplaatsen. Zoo kan hij in een voortdurende draaiende be weging geraken. Dit draaiende deel noemt men het anker. Het toestel, die in deu binnensten magneet den stroom doet keeren, heet stroomwisselaar of commutator. Met behulp van dezen draaienden magneet kunnen allerlei werktuigen in beweging gebracht worden en zoo wordt ook de electrische tram voortge dreven. De stroom wordt aan eiken motor, die in een rijtuig aanwezig is, toege voerd langs de in de straten opgehan. f en luch Heldingen en de in de straten iggende rails. Wordt de stroom ver hinderd in zijn baan, door dat de ge leidende boog niet meer raakt aan de gelciddraad of raakt de tram uit de rails, dan houdt de werking op. Bo vendien kan in eiken wagen de stroomloop afgebroken worden of een hinderpaal in den stroom gevoegd worden, waardoor de beweging geheel of ton deele ophoudt. Overgaande tot de bespreking van het electrisch licht, wijst spreker erop, dat de voorgaande werkingen buiten •Jen draad plaats hadden. Ook in den draad heeft een werking plaats. Door Jen elecirischen stroom wordt in den geleiödraad steeds warmte ontwik keld. Meestal is zo gering of wordt ze direct door geleiding of straling aan den draad onttrokken. Is de draad dun en niet in de gele genheid de warmto gemakkelijk te Verliezen, dan kan ze gaan gloeien en zelfs verbranden. Zoo kan. op groo. ten afstand brand gesticht, worden en ook berust hierop het bekende electr. Joeilampje, Hierin is een draad van „ooi in een luchtledige ruimte geplaatst waardoor zo wel kan gloeien maar niet verbranden. Bij de booglamp wordt licht, gege ven, doordat twee stukken kool met elkaar in aanraking gebracht worden, waardoor de plaatsen van aanraking beginnen te gloeien. Ze verbranden daarbij en raken elkaar niet meer. maar de stroom blijft, als de afstand slechts klein blijft, toch doorgaan en de gloeiende uiteinden blijven gloeien, terwijl ei* in do ruimte tusschen de spitsen een sterke vlam blijft bestaan. Dc afstand der koolspitsen wordt hierbij geregeld door ec-n mechanis me. dat in de lamp aanwezig is. De nieuwste booglamp heeft kool. die minder scheikundig werkende lichtstralen uitstraalt, waardoor ze minder onaangenaam voor het oog wordt, terwijl de nieuwste gloeilamp kg: een draaa neeft uit onbrandbare stof. die meer licht uitstraalt dan kool, en niet in een luchtledige ruimte behoeft te worden opgesloten. De belangwekkende recle werd toe gelicht door proeven, waarbij de he isproken verschijnselen werden ver toond en waarbij door teekeningen en modellen da inrichting van motoren en een tram met bovengrondsche ge leiding, van gloei- en booglamp enz. werd verduidelijkt. Met applaus dankle men den spre ker voor het gehoorde. Uit de Omstreken. Bennebroek. Omtrent de plechtige installatie van den nieuwbenoemde» Burgemeester Mr. B. J. D. Zubli, zij nog het volgende ge meld: Op den grens der gemeente hadden zich 4 meisjes van de verschillende scho len opgesteld, om bij het overschrijden daarvan Mevrouw Zubli namens den Raad een bloemstuk aan te bieden, het welk geschiedde door de jongejuffrouw Janna Wentholt; de namen der andere waren Lientje van Es, Maria van der Vossen en Catharina van der Aar. Daar na werd naar het Raadhuis gereden. Nadat de heer Wentholt zijn in ons vo rig nummer medegedeelde rede had ge houden, nam Mr. Zubli het woord en sprak ongeveer als volgt: Mijn welgemeende dank moet ik uit spreken voor de welwillende woorden tot mij gericht. Op dit oogenblik gevoel ik geheel de verantwoordelijkheid, welke ds gewichtige betrekking van burgemees ter medebrengt. Het zal mijn ernstig streven zijn steeds de belangen van Ben nebroek te dienen. In de vorige verga dering is gezegd, dat het voor den nieu wen burgemeester zeer moeilijk zal zijn den afgetredenen te vervangen; met Gods hulp hoop ik de voetstappen van mijn voorganger te drukken. Ik zal niet trach ten een vriend te worden van allen, po pulair te zijn is niet mijn streven; doch van allen en voor allen zal ik zijn een burgemeester. Allen bedank ik voor de bloemen bij mijn intrede aan mijne echt- genoote geschonken. Als ik plannen heb voor de toekomst, dan richt ik in de allereerste plaats het oog op Hem, van wien alle wijsheid komt en van wien alle dingen zijn, en daarna vertrouw ik op de medewerking van den Raad. Een ieders inzichten zal ik eerbiedigen en tot den bloei der gemeente medewerken. Hoewel ik nog niet allen persoonlijk ken, wil ik toch tot enkele leden een woord spreken, en wel een woord van deelneming tot den heer Wentholt, we gens het voor eenige dagen plaats ge had hebbend sterfgeval in zijn familie, en een woord van dank tot den wethou der van der Vossen, voor hetgeen hij als waarnemend burgemeester gedaan heeft. Ten slotte betuigde spr. zijn blijdschap over het herstel van het Hoofd van den Staat. (Applaus). Daarna werd overgegaan tot benoe ming van een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Met algemeene stemmen werd de heer Zubli daartoe benoemd, waarna de ver gadering werd gesloten, met een woord van dank aan alle aanwezigen. Na sluiting der vergadering werd de eerewijn aangeboden. De vergadering werd o. m. bijgewoond door Mevrouw Zubli, door den am bachtsheer den heer Willink, en door den predikant den heer Gerth van Wijck. Binnenland, Parlementaire Praatjes. De beide Kamers der Staten-Gene- raal waren gisteren den ganschen dag bijeen en er zijn aan beide zijden van het Binnenhof dus ettelijke ko lommen van de Handelingen volge praat. Dit verplicht ons tot kortheid. In de Eerste Kamer waren allereerst de militaire pen'sioen- en bevorderings- wetten aan de orde. En tegen de grondslagen daarvan bestond bij die Kamer allerminst bezwaar. Integen deel, de sprekers erkenden, dat deze wetten aanzienlijke verbeteringen in hielden. De aanmerkingen van de heeren van Alphen, van Boneval Fau- re, en van Asch van Wijck waren dan ook op <dte détails van enkele der wets ontwerpen gericht. Zij werden door de beide militaire ministers beant woord). Alleen de heer Hovy bracht een principieele zaak ter sprake, de bestrijding van het duel. Hij zou uit daging en duel met schorsnig van pro motie gestraft hebben willen zien. Zoo ver ging die minister niet. Diens ant woord was echter een beetje ontwij kend. Weigering om te veenten kon z.i. nooit leiden tot het terechtstaan voor een raad van eer. Maar voor het overige hield de minister zich wel een weinig alsof het ook door hem veroor deelde duel bij onze officieren niet voorkwam. Werden dleze 4 wetten zonder stem ming goedgekeurd, niet alzoo de wet van dien heer Lobman, betreffende de niet-oproeping der lichtingen 1895 en 1S9G. Hiertegen traden de heeren Godin de Beaufort. Hovy en van der Biesen in liet veld. De eerste zou te genstemmen, omdat hij nóch rechts-, nóch billijkiieidsgronden zag; de 2de stelde zich op het ideale standpunt, dat men zjch niet aan een plicht moet onttrekken, maar zou ton slotte niet tegenstemmen; en idle derde, die in 't algemeen niet aan de wet wilde zien getornd, meende, dat door het voor stcl-Lohman c.s. peT slot van reke ning 's lands belang niet zoo heel ern stig werd geschaad. De heer Lohman, in de Eerste Ka nier aanwezig ter verdediging van dit voorstel, beriep zich enkel op da gron den van billijkheid ook in dc andere Kamen- door hem aangevoerd en be toogde dat hij allerminst voor de agi tatie was gezwicht, wèl in zijn zijn sys teem was versterkt door den twijfel van bekwame rechtsgeleerden aan de rechtsgeldigheid der oproeping. Het ontwerp werd nadat de Min. van oorlog ook thans verklaard had, zich van advies te moeten onthouden aangenomen met 29 tegen 5 stem men. De Eerste Kamer is nu tot 16 dezer uiteengegaan, komt dan voor een paar dagen weder en zal dan opnieuw in de laatste dagen der maand terug komen, alvorens zomar-vacantie te nemen. De Tweede Kamer begon met een interpellatie van den heer Melchers over de uitzetting van Hollanders uit Pruisen. De feiten waren de volgen de: Den 7en Mei ontvingen twee werk lieden te Itheine, Broen en Hajé, me- dedeeling, dat zij met e.en aangewe zen trein den 9eu Mei het Pruisisch gebied moesten verlaten, onder betlre,- ging anders met hun gezinnen uitge zet te worden. De aankondiging kwam even onverwacht, met één dag tusschenruimte (den 8en Mei was He- melvaaartsdag) als ongelegen; zij j konden in 12 uren niet alles in orde brengen; een der uitgezetten, Hajce, vroeg uitstel, wat hem alleen voor de vrouw werd toegestaan, mits hij ge noeg huisraad achterliet voor haar onderhoud. De man weigerde dit. De beide mannen gingen heen. Spreker geeft een schet svan het werkzaam en ordelijk leven dezer heide mannen, die niet aan politiek deden. Beiden hadden gunstige getuigschriften, wa ren geheel-onthouders en hadden nooit eenige aanleiding gegeven om als lastige vreemdelingen te worden beschouwd. Zij stonden niet op de. lijst der voor uitwijzing in aanmer king komende vreemdelingen. Toch worden zij als zoodanig uitgewezen. Waarom? Zij hadden blijkbaar door een schrijven in „Recht door Zee" te gen de aanvraag van onderkruipers door de firma Van Heek te Enschede zich de uitwijzing op den hals ge haald. Blijkbaar heeft do firma Van Heek invloed op de Pruisische regee ring uitgeoefend om de uitzetting te bewerken. Dit thema nader uitgewerkt, hebben de, betoogde de spr. dat de menschen schade hadden geleden, vroeg wat der Reg. van de zaak bekend was, of zij schadevergoeding had gevraagd, en zoo neen, wat zij voornemens was te doen. De Minister van Buiten] andsche Za ken hoorde voor het eerst van de zaak; hij had er geen klacht over ont vangen en dus ook geen inlichtingen gevraagd. Maar thans had hij, hoe wel erkennende het recht der Pruisi sche regeering op volkenmchtcrlijke gronden, den gezant te Berlijn inlich tingen gevraagd. Wat hij op grond daarvan kon doen, was niet vooraf tc zeggen. Do heer Melchers, door dit antwoord teleurgesteld, stelde nu voor de inter pellatie te schorsen. Daartoe besloten zijnde, kwam In behandeling d'e conclusie op een adres van de heeren Mounier c.s., die aan vankelijk deel uitmaakten van een consortium voor een drinkwaterlei ding te Soerabaja, daarvoor kosten hadden gemaakt, maar die, nu de Staal ó'e leiding zelf maakte, restitutie daarvan verzochten. De conclusie der Commissie luidde om da kosten van het plan der leiding te restitueeren, als een daad van billijkheid. Noch de Min. van koloniën Grémer, noch zijn opvolger konldlen zich daarmede ver eenigen; beiden ontkenden eenig recht op schadevergoeding en waarschuw den tegen het precedent De heeren Fokker, Mees en Hordijk spraken vóór de conclusie, die met 38 tegen 29 stem men werd aangenomen. De Kamer behandelde daarna nog een groot deel van het ontwerp hou dende machtiging tot het sluiten eener overeenkomst voor het onderhouden van een geregelden stoomvaartdienst tusschen Java, China en Japan. En kele wijzigingen werden er in ge bracht. Zoo is ondier de aanleghavens Sjanghai opgenomen, behoudens het recht van den Gouv.-Gen. om daarvan ontheffing te verleenen. Zoo is be paald, dat. als gezagvoerdesr, stuur lieden en machinisten ook leden van de inlandsche bevolking kunnen be- hooren, behalve Nederlanders. En eveneens is beslist, d'at te Hongkong de vertegenwoordiger een Nederlan der moet zijn. Heden voortzetting. Dinsdag eindstemming over de Mil. straf- en tuchtwetten. G. Jr. H. M. de Koningin. Maandag zal dr. Roessingh uit 's-Gra- venhage weer een bezoek brengen op Het Loo. De hofarts Pot bezoekt thans alleen 's morgens en 's avonds H. M. Aead, Examens. Leiden Geslaagd is voor het can- didaats-examen in de Godgeleerdheid 2de gedeelte, de heer M. A. G. Vorst man. Utrech tTh eer. apoth. ex. de heer J. C. Eisma. Groningen Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heer J. H. A. T. Treslingbevorderd tot arts de heer A. E. Sissingh, cand. arts geb. te Groningen. I\ed. Journalistenkring. Door de Britsche autoriteiten is één plaats in de Westminster Abdij beschik baar gesteld voor een Nederlandschen journalist, ter gelegenheid van de kro ning van Koning Edward VII. Die vertegenwooidiger van de Neder- landsche pers moet het bestuur van den „Ned. Journalistenkring" worden voor gedragen aan onzen gezant te Londen. De redacties der bladen, die voor deze vertegenwoordiging in aanmerking wen- sehan te komen, worden uïtgenoodïgd, daarvan mededeeling te doen aan den secretaris van den Kring, C. K. Elout. Badhuisweg 24a (Witte Brug) te 's-Gra- venhage, met volledige vermelding van naam en woonplaats van den door hem te zenden verslaggever, uiterlijk Maan dag 9 Juni. Komngiïi-Mocaer gezonden, evenzeer een teïegrafischsn groet aan de Zwit serse he Vrouwen.vereenigi.iig, te Bern in vergadering bijeen. Uit de verslagen van secretaresse en pennïngmeesteresse blijkt dlat de Bondl in bloei vooruitgaat maar steeds be hoefte blijft toonen aan die middelen om haar jaarlijks aangroei en den. ar beid! to vervullen. In de namiddag-vergadering werden brievan voorgelezen over het werk in Oost-Indië en in Curagao. Mevr. Klerck deed mededeeling van een adires van het Prot. Kerkbestuur in Indië om den steun der kerken te vragen in 't belang der openbare zedelijkheid. Het gaat uit van de Vereeniging tot be vordering dier zedelijkheid in de Ned. overzccsche bezittingen. Mevr. Engelberts geb. Quarles van Ufford. lid van bet hoofdbestuur, leïdi- de het vereenigingsleven, dL w. z. het nut van den Bond is. Levensvoorwaar de van een bondi is medewerking van alle leden, speciaal geregeld! samenko men van de led'en van iedere afd'eeling om plaatselijke belangen te bespreken en het hoofdbestuur van advies te dlie- nen Nadat dit referaat nog aanleiding tot eenige bespreking had! gegeven., werden de afgevaardigden in de gela gen li eidl gesteld mededeeling van haar werk te doen. Rotterdam's scheepvaart.. In Mei kwamen den nieuwen Water weg binnen 566 schepen, metende. 537.571 netto rcg. ton, waarvan 13 zeil schepen met 7857 netto rag. ton en 9 zeelichters, met 5874 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 558 schepen, met 532,663 netto reg. ton. In Mei 1901 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 646 sche pen. metende 576.441 nrito reg. ton. waarvan 21 z-eilsch. met 11543 netto reg. ton en 6 zeelichters met 3888 net to reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 634 schepen, met. 570.256 netto reg. ton. Sedert 1 Jan. van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 253G schepen, me tende 2,332,275 neilo ree. ton tegen 2808 schepen, metende 2.530.335 netto reg. ton in de 5 maanden van 1901. Alzoo voor den Nieuwen Waterweg een vermindering van 272 schepen en 198.040 netto reg. ton, en voor Rotter dam eene vermindering van 263 sche. pen en 191264 netto reg. ton. President Kroger. In strijd met een bericht in een bui tenlandse!). blad, dat President Kruger te Utrecht wegens een vrij ernstige on. gesteldheid het bed moest houden vernemen wij van betrouwbare zijde, dat de President een goede gezondheid geniet. Vrouwenbond. De Nederland scha Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewust zijn hield te Harderwijk zijn achttien de jaarvergadering, bijgewoond door afgevaardigden uit 16 plaatsen. Op voorstel van de presidente werden tele grammen van buide en gelukwensch aan II. II. M. M. de Koningin en de De Deputatie. De „Daily Mail" klaagde er Woens dag over, dat de censuur rustig heer- schen blijft, al is de oorlog gedaan. Dat is wel merkbaar, want de deputa tie uit die Z.-A. republieken heeft zoo min als president Kruger en dr. Leyds nog iets van haar regeeringen over dm vrede gehoord. De Engelsche regeering belet nog aL tijd. dat d'e (gewezen) regeeringen der republieken hun vertegenwoordigers in Europa van d'e gebeurtenissen ken nis geven, al wc-et nu de geheel e we reld. dat alleen cïoor het verbod! van Engeland dleze mannen hier buiten den gang van zaken worden gehou- diem De voorstelling, op weinig waardige wijze ijverig door de Engelsche regee ring gepropageerd, dat- deze mannen hier alle vertrouwen en invloed bij die ginds verloren hebben, is onhoud baar gebleken, omdat de president nog telkens rapporten van zijn. regeering en van dio commandanten te velde kree-- en ook dir. Leyds en do deputa tie gedurig van die zijde inlichtingen en mededeelingan. ontvingen. Het is om haar figuur te redden ge weest .d'at dc Engelsche regeering ge weigerd! heeft tijdens de onderhande lingen den telegraafkabel ter beschik king van dc Boeren hier en ginds te stellen ,al heeft zij waarschijnlijk ook gevreesd', d'at. d'e onderhandelaars uit Europa goeden raad konden krijgen. Het smadelijke telegram, d'at Reu ter Woensdag uit Londen overgeseind heeft en er als een officieus© mededee ling uitziet, is niet verwonderlijk na al den hoon, dien Engelsche ministers over dc deputatie uitgestort hebben. Dat Engeland' geen gedelegeerden, er kent. is een fraze. De leden dor do- puf ut ie waren afgevaardigden van de negeeringen van die republiekenDaar aan verandert Engelands erkenning of niet.-erkenn.ing niets. En zij houden op ge-delegeerdien te zijn. waar hun regen, ringen ophoudlen te bestaan. Het zijn nu ambtelooze burgers, en hebben zij Engelands verlof noodig om terug te keeren, naar hun land, dan zullen zij dienken wij, om dat ver lof vragen. Ons dunkt, dat die tijd om deze mannen, die hun plicht gedaan hebben, te beleedigen nu minder ge schikt is dan ooit.. BINNENLAND. Het volgendie voorstel is dooi' dir. A Borgman aa.n die arbeiders te Ensche dé voorgelegd!. Stakers en uitgesloten en van de fir. ma Van Heek en Co. en van de firma G. J. van Heek Zn. wenschen den arbeid in verschillende fabrieken van genoemde firma's t© hervatten volgens het -door deze firma's bepaajde loons- tarief, indien door deze firma's worden aangenomen dé twee volgende voor waarden: dat zij hare arbeiders en ar beidsters binnen, dén korst mogelijker tijd zooveel doenlijk weer aan den ar beidJ plaatst; dat de firma's alle arbei ders en arbeidsters weer aannemen, indien dit volgens de firma's doenlijfc is. doch mocht dit niet kunnen, dal dan niet meer dan drie personen won den uitgesloten. De arbeiders namen nog geen beslissing. De vorige maand! overtrof het bij da postspaarbank te Enschedé er, de daar onder nessorteerondle hulpkantoren te ruggehaalde bedrag wederom f 9371.55 den inleg. Naar aanleiding van deze cijfers en die der vorige maand1, benevens tenge volge van de bomer lang, dat elk jaar- in het voorjaar wel mieer zal worden gehaald dan gebracht met het oog op die betaling van pacht, rente van liy. potheken enz., en daarom deze gevallet niet Ln d'e eerste plaats zijn te beschou wen als in verband staande met de werkstaking, geven wij de cijfers over drie achtereenvolgende jaren: a Higelegd, Teruggehaald. April 1900 16,502.02 15,930.52 April 901 17,500.75 14,860.16 April 1902 18,365.93 24,315.91 Mei 1900 23.920.17 20,910 51 Mei 1091 27,587.35 21,332.30 Mei 1902 19,962.58 29,334.13 BUITENLAND. De mijnwerkstaking in Pennsylva nië neemt steeds grooter uitbreiding aan. De maatschappijen moeten ei op bedacht zijn haar bezittingen te gen de vijandige stakers te bescher men. Zij hebben derhalve 4000 gewa pende mannen in dienst genomen en lieten bovendien d'e toegangen tot de mijnen door ijzerdraadversperringen afsluiten, waar een electrische stroom door werd gevoerd, genoeg om een mensch te dooden. Dan worden nog gepantserde treinen in gereedheid! ge houden. Flauwe grappenmakers. In den nacht na den Kaatsbondwed- strijd te Wommels (Fr), had te Wes tergo het volgende plaats Een ingezetene werd uit het bed ge klopt met de boodschap, dat de pasto rie der gereformeerde gemeente in brand stond. Geheel onthutst stond die man op. begaf zich naar buiten maar zag geen brand. Een ander in woner werd opgeklopt met de tijding, dat zijn schoonzoon plotseling hevigen niin had gekregen. Met den meesten spoed begaf do schoonvader zich der waarts en vond alles in diepe rust. Een melkrijder, die voor een boe-ruit het naburig d'orp Osterend de melk aan de fabriek t© Wommels bezorgt werd gewekt met de mededeeling. dat dio hoer was overleden, en dat hij direct, moest komen, om het lijk te bekleedcn. Een kruidenier word opge klopt met de boodschap, dat hij den volgenden morgen tien pond meel naa.r een boer, die op ruim een kwartier afstands van Wommels woont, moest brengen. Toen hij smorgens rnet. liet meel bij den boer kwam, deelde deze hem mede, dat hij geen bestelling ge daan had. Ilefc is aan de politie ge lukt, d? flauwe grappenmakers op te sporen en tegen hen ïs proces-verbaal ongemaakt Uit de Arbeiderswereid Leger en Vloot. De minister van marine brengt tei kennis van belanghebbenden, dat krachtens Kon. besl. van 18 Maart 1902 no. 34 in dit jaar zes jongelingen bit de opleiding vgn adspirant-administra- teurs bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht kunnen worden geplaatst. Voor bijzonderheden zie men de Sta Ct. No. 130. Rechtzaken. Effecten-verduistering. Max Stern, de commissionair in -ef. fecten, wien verduistering van ef fee jen ten nadeele van dis- Gezelle Meerberg en dr. Holleman te Watergraafsmeet was ton laste gelegd, i-s door d-e- Am-; sterdamsche rechtbank veroordeeld tot 2 jan-en gevangenisstraf. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reaactie wh niet aansprakeli jk. Van ingezonden stukken, geplaatst o niet geplaatst, viordt de kopy den inzender niet leruggege ven. Militairen, Politic, Brandweer. Wat hebben wij tegenwoordig het meeste noodig? Brandweer gelukkig bijna niet. Politie is blijkbaar te zwak om Haarlem „veilig" te krijgen, dus onze hoop is de militairen mach tl, welnu, laat er dan stemmen op gaan om hulp, wanneer er in op roerige tijden hulp van militairen ge vraagd wordt, is dat a 11 ij d verleend en „Moord en inbraak" is nog wel zóc ernstig als een gewoon op roert je Het zoude de welvaart van Haarlem belemmeren, wanneer men hoort ir Haarlem, doen ze niets dan inbreker en moorden, want men overdrijft gaarne maar tó'cbmen zoude zich bedenken alvorens men in Haarlem kwam wonen Steller dezes weet niet hoeveel sol daten, hoeveel huza ren, hoe veel paarden er 's nachts niets doen, maar hij is van meening, da* d i e overdag kunnen slapen en Haar. lem's burgers rustige nachten kunnen schenken, 't Is misschien beneden det rang van het militairisme, maar wa« nood!, waar hulp noodig is moet die verleend worden, door wie dan ook. EEN MENSCHENVRIEND. Haarlem, 4 Juni 1902. stoel heen en weer, hij knipte -en draai de met zijn oogen. of er in hun mooi. helder blauw iets pijnlijks was ver dwaald geraakt. Pardon, beste oom, zei hij, en legde zijn goedverzorgde hand met die netjes gepolijste nagels ze was blank en week als een vrouwe- hand op die mouw van zijn rok. Sta mij als dokter ook een woord' toe! Mijn best© schoonzusje heeft tot dusver zooveel flinkheid en wearstandsvcrmo gen aan den dag gelegd, dal ik vast overtuigd ben. dlat zij zicli voortaan te gen haar tank opgewassen zal toornen; Ik Karei/laat ons nu maar Ditmaal lette hij in 't geheel niet op zijn vrouw; onverstoorbaar ging hij verder, zijn glanzenden baard stree- tend. Als dokter mag ik in géén ge val toestaan, dat oen vrouw in dezen tijd van het jaar, bij zulk een veran dering ook nof volkomen haar gewone leefwijze wijzigt. Ze moet onvoor waardelijk onder de oude omstandig- aedon blijven, elke verandlerLng moet zoo ver mogelijk van haar gehouden worden; dat is do eerste eisch. Ze moet lïier blijven, leven, zoo als ze will Een „Ah!" van uitkomst wou over Lena's lippen dringen; haar kramp achtig in elkaar geknelde handle®, ont handen zich1 en dankbaar zag zij Al- lensteim aan. Haar oom was van ziin stuk ge bracht. Nou dan werkelijk, als je denkt jammer, jammer! Wat denk jij er varu Suzanna? In spanning keek hij zijn nicht aan. Ik dlenk heel maal niets. Mevrouw Allenstein haalde de schouders op. Nou idlan niet Oom Herman sprak met een langen uithaal, men kon het hem aanzien, hoe moeilijk het hem viel, zijn plan op te geven. Maar dat zeg ik je, miet het lessen geven en d'at afjakkeren is het niets gedaan! Jij krijgt alle maanden een vaste som; och, wat heeft zoo'n vrouw alleen eigenlijk noodig?! Richard zal zich niet in zijn graf omdraaien en zeggen, dat de familie zijn weduwe in den steek laat. Nee! Daar zal ik wel voor oppas sen. En of ze nou hier Berlijn woont of op AJthöfchen dat »s mijn zaak. Je kunt elke week je verse he eitjes krijgen, nicht, en roomboter; Berlijn is het eind van de wereld niet. Ik zorg voor alles, punctum! Onwillekeurig gleed! er een huive ring over Lena's rug. ze wilde opsprin gen, die vuisten hallen en gillend schreeuwen: Hou jelui je weldaden maar voor je, ik heb ze niet noodig! Als door een dikken, ondoordringba- ren muur hoorde ze een stem dof klin ken: „Dasz du so krank geworden en dan. nog doffer en zwakker: „Sie lassen micli nicht ruhn De jonge vrouw kwam in opstand! Jelui hebben ons nooit met rust gela ten ,ons beiden; laat nu tenminste mij imet rust! Had ze het geschreeuwd'? Neton! Haar lippen preste ze stevig op elkaar. Zij boog het, hoofd, diep, als een wee moedige bloem; een stem sprak in haar: Om der wille van hot- kind! En nu bespraken ze nog veel din gen. Oom Herman kon het niet laten, oven- den jongen te fanlaseeren; hij was in een. erg weeke stemming. Bo vendien sprak hij opeen zeurige» toon en streek de jonge weduwe met zijn breed© hand over de kin en streelde» haar zacht© vingers. Richard moet hij heetem, wat? Ik wil volstrekt niet heb ben. dat hij Herman heet neen. naar zijn vader! Stuur mij maar al de rekeningen, nichtje, ik kom op voor den heelen boel. Och, och, och! Hij zuchtte diep en maakte een vlijtig gebruik van den roodlen zakdoek met de gele stippels. Mevrouw Suzanna was ook poeslief. Ze huilde en klaagde over haar zenu wen, drukte haar schoonzuster do hand en hield) d'ie in dé hare; als halten om klemden haar de vochtige, koude, ze nuwachtige vingers. Ze zei: „Mijn lieve Lena, .troost je, en dan huilde ze weer en klaagde- Zoo was er al een heele tijd verloo- pen. Lena kreeg het langzamerhand warm- in haar omslagdoek; maar toch wou ze hem ni'gt graag afdoen; ze voelde zich hier niet thuis. Zou ze nu nóg niet weg kunnen? Een niet te zeg gen angst ovorviol haar. Richard, kreunde ze op eens, en legde het hoofd op da tafel. Ze waren werkelijk poeslief voor haar; ze deden al het mogelijke voor haar en spraken er van, altijd voor haar te zorgen. Oom Herman stalde voor. haar morgen in een rijtuig af te kernen halen en met haar naar liet kerkhof te rijden; dan zouden ze met een bij den steenhouwer een mooi kruis' voor Richard bestellen. Zij schudkJe stom afwijzend het hoofd; het idee alleen al stuitte haar tegen de borst. Zij kon nu nog niet er heen rijden, zei ze slokkend. Eindelijk kon Lena afscheid; nemen. Eindelijk sloop zo wear over de straat. Eindelijk was ze weer alleen! De vroege voorjaarszonneschijn schitterde op de steenen, opgedirkte moeders met opgedirkt© kinderen li ene haar voorbij. Op de straathoeken, in de manden der bloemenverkoopsters, anemonen en diepblauwe viooltjes. Kwetterende musschen bij dé wacht- plaatsen van rijtuigen. En die lucht zoo zoel, zoo weemoedig zacht; stroo iend' speelde de wind! om die zwarte gestalte. Een ontzetendi heimwee trok Lena's hart samen. Ze wenkte het naaste rij tuig en liet zich naai- huiten. naar 't kerkhof rijden. Ze moest haar heim wee stillen. Dooi' eindelooze straten reed ze. ze stommelde over die rails van de paar de-tram. door dï-ukte en lawaai. Ze merkte niets van dat alles. Voor haar uit joeg het heimwee, en keek haar aan met grafdonkere, verlangende oogen. Eindelijk de laatste huizen. Nu een onbebouwd veld; en daar was de muur va nhet kerkhof. Knarsend ging het hek open. Komt allen tot mij, dio belast en beladen zijt. Ik zal u verkwikken," stond! boven den inga®g Lena hief dien blik op en las de in goudlen letters blinkende woorden. De zon gaf nog haar glans aan dien grindweg, dia taxis aan weerskanten had frisch, jong groen er bij gekregen. Maai' geen bosch n tiend© hooi» zijn takken uit over de graven; den winterwinden prijsgegeven, eten zonne, gloed blootgesteld!, lagen deze bedden in den tuin van d'en dood. Nu was de lucht mild' en stil; in de verte zong oen vogel. De eenzame haal. de diep adem. en sloeg haar sluien naar achteren; moeizaam liep zij ver dier. Al veel, veei rijen daar, zijn graf! De kransen waren haast nog versci en heelemaal niet verwelkt; witte ro zen en palmtakken en laurierbladeren, z-ooals hij ze tijdens zijn leven nooii plukte. De oogen toedrukkend', de armen wijd uitgestrekt, zonk de jonge vrouw- langzaam neer, op de knieën. Een teere schemerschijn lag op het onbebouwde veld toen Lena het kerk hof verliet. De zon gaf geen glans meer aan d'en grindweg, maar goud schitterden nog d'e woorden boven de poort. (Wordt vervolgd),;

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2