Ramp Martinique io,ooo Prijs 60 Ct. per lot, 11 loten ad 16. er naar, zijn laatste dagen in zijn ge boorteland door te brengen doch bij zou d'i't plan zeker opgeven, wanneer het Brtiische Gouvernement aan hem don eed als onderdaan van Ko ning Edward oplegt. Voor ik den Transvaalschen Boer bezocht, had ik een onderhoud gehad met een bestuurslid van den Deut- schen Burenhilfsbundin diens bureau. Men is daar bitter teleurgesteld, en kon zich niet begrijepn. hoe de Boe ren zich op zulke voorwaarden hebben kunnen overgeven. Hoe konden de leiders zich nu op genade en ongenade overgeven, want zoo is het toch ëigen- lijk.' Waarom de onderhandelingen niet slepende gehouden tot vlak voor de kroning I Zij zouden dan zeker nog meer bobben verkregen dan nu, meende het bestuurslid. (Ik moest on. willekeurig aan het spreekwoord den ken van 'do beste stuurlui, die aan den wal staande, door de vuist turen en zoodoende maar een klein gedeelte van den gezichtseinder kunnen zien). Naar nanld diug.van pas ontvangen directe berichten uit Transvaal, welke natuurlijk minstens 4 weken oud zijn, begint het morgen verschijnend num mer van den „Burenfreund'' zelfs met. een artikel, dat er van vredesluiten zonder aannemelijke voorwaarden geen sprake kon zijn- Het tweede te. legram mc-t de vredesvoorwaarden had men wol moeten gelooven tegen wil en dank. Op mijn vraag, wat Boerenliga en Burenhilfsbund nu zouden doen, ant- woorddo het bestuurslid me, dat men voorloopig zou afwachten. In den na- winter had de Boerenliga pogingen in het werk gesteld, om van Zwitserland uit als neu'tirale staat de bewoners van het vasteland op te wekken, alle engel, eche waren te boycotten, doch dit was mislukt, evenals indertijd het plan der Amsterdanvsche bootwerkers. Er zouden nog maanden verloopen, vóór alle zaken zijn afgewikkeld. Het tijd schrift de Burenfreund van de Liga zou voorloopig nog wol verschijnen. De Burenhilfsbund had in het ge heel een ronde som van 725.000 Mk. ontvangen. Hiervan waren 155.000 Mk. 'in baar geld en ongeveer 100.000 Mk. aan waren naar Zuid-Afrika ver. zonden, zoodat nu bij do Kur- en Next, markischo Bank nog pl. min. 360.000 Mk. gedeponeerd liggen. Dagelijks komen nog gelden binnen gisteren was een som van circa 2000 Mk. aan diverse postwissels inge komen. Op de bestuursvergadering van 10 Juni a,s. zal worden beraadslaagd, op welke wijze het voorhanden bedrag voor de noodlijdende Boeren zal kun. nen worden besteed. K. Land- en Tuinbouw. In de jongst gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw deed de voorzitter de aangename mededeeling dat door Hare Majesteit de Koningin- Moeder eene groote zilveren en eene zilveren medaille zijn geschonken om te dienen als prijzen voor de algemce- ne tentoonstelling in September te Alkmaar te houden. Voor hetzelfde doel schonk Z. K. H. Prins Hendriu der Nederlanden eene zilveren me daille. Voorts werden reeds van" vele parti culieren en ook van corporatiën uitlo- vingen ontvangen of toegezegd. Naar aanleiding van het. gesprokene in de algemeene vergadering van 10 •.April door den afgevaardigde van de afdeeling Gouda, besloot het lioofdbe. stuur aan het programma nog twee nummers voor Zuid-IIollandsche kaas toe te voegen. Besproken werd de in de algemeene vergadering van 10 April door den af- geNaarddigde dier afdeeling Rotter dam o.a. uitgesproken wenscli, tot op neming van hondenkarren als ver voermiddclcn in het programma der tentoonstelling te Alkmaar en beslo ten dat hiervoor nog c-en of meer num mers aan het programma zullen toe gevoegd worden. Van de prov. regelingscommissie voor do paardenfokkerij in Zuid-HoL land werd een afschrift ontvangen van haar d.d. 20 Maart 1.1. aan Gedeput. •Staten van genoemde provincie inge diend adres, met verzoek, om dat adres te ondersteunen'. Het adres strekt 'tot verkrijging van krachtigen gelde- lijken steun voor de bevordering van de paardenfokkerij. Besloten werd een adres van adhaesie aan Ged. Sta ten te zenden. Van het bestuur der Duitsche Land* bouw-Maatschappij werd! eene uilnoo- digiug ontvangen om do Hollandsche Mij. van Landbouw te doen vertegen woordigen bij hare tentoonstelling, die van 510 Juni a.s. te Mannheim zal gehouden worden. De heeren D. R au duin en de secretaris zullen de Maatschappij aldaar v.rtegenwoordi gen, terwijl ook de zuivelconsulenten der Maatschappij de heeren Bos en Schey in de gelegenheid zullen gesteld worden genoemde tentoonstelling te bezoeken. Letteren en Kunst. De geschiedenis der beschaving De Sterrenhemel en We reldbeschouwing in den loop der tijden. Voor den nog te onbekenden helder zienden grooten Skandinaviér Troele- Lund was de taak bewaard, ons in een even voortreffelijk als beknopt, even helder als diep doordacht werk aan. te toonen, dat alle beschaving van de menschheid te allen tijde hand aan hand ging met de godsdienstig opvat ting der verschillende volken, en dat de godsdienstige opvattingen bij allo volken samenhingen met de begripptn en 'ideëen, die zij zich vormden van het heelal, zooals zij dit laatste leer den kennen en benaderen, uit hetg- en zij begrepen of meenden te begrijp. u van den sterrenhemel. Van hun beschouwing en allengs betere verklaring van de verschijns? len, die zij aan den sterrenhemel waar namen, hingen hun denkbeelden af, van lacht en donker, go d en kwaad, plicht, leven en lot. Het boek .De Sterrenhemel en wereldbeschouv/icg in den loop der tijden", waarin de ver dienstelijke Skandinaviér cfcit stelsel als een waar Leeraar der menschen heeft ontwikkeld en uitgelegd, ver scheen dezer dagen bij den uitgever G. A. Evers te Groningen. De vertaling naar den Duitschen tekst bewerkt, ie van de hand van onzen plaatsgenoot, den heer O. van der Zeyde. In dit werk vindan aJJen, die met ernst de geschiedenis der beschaving willen bestudeeren, een handleiding, die voor die studie een veiligen. onbe driegelijkenweg wijst. Voor openbare, wetenschappelijke, zoowel als voor private bibliotheken is dat aanschaffing van dit werk zeer aan te bevelen, niet om nu eens zoo even bet bock door te lezen, doch zich door eludie in het wezen, in den kern der beschavingsgeschiedenis in te werken. Alom ook in den boekhandel te bekomen. Gemengd Nieuws. Jouge moordenaar. Een leerling van de derde klasse van een middelbare school te Batoem, in Rusland, bracht onlangs de Fransche onderwijzeres in die inrichting twee messteken toe. Dezer dagen is zij aan de gevolgen overleden. De moordenaar is pas 12 jaar oud. Van de aanleiding tot de misdaad is niets bekend. Een geweldige ontploffing heeft plaats gehad in een kolenmijn to Königsbuttel, in Silezië. 200 arbei ders werden gedood. Watersnood. Er zijn berichten ontvangen, dat het gebrek aan water tengevolge van langdurige droogte, in Australië zóó groot is, dat de regeering zich genood zaakt zag, stalvoeder te verstrekken. Er moet nog maar een maand voor raad van stalvoeder zijn. Het vee leeft van boomschors en houtsplinters. Botsing met de politie. Te Moutreuil-Sous-Bois in Frankrijk, is het gisternacht tot een bloedig ge vecht gekomen tusschen politieagenten en inbrekers. De agenten hadden de dieven op hectea-daad betrapt, waarop dezen zich met revolverschoten verde. digden. De agenten schoten terug. Een der inbrekers werd gedood, en 3 anderen werden na een hevige worste ling gearresteerd. Eon aanslag? De Parijsche bladen deelen mede, dat, toen de prefect van politie dezer dagen in hospitaal Bichat een bezoek wilde brengen aan een agent, die in een botsing gewond is, vijf of zes re volverschoten op hem gplost zijn uit een groepje personen, die tegenover den ingang van het hospitaal hadden postgevat. Niemand werd getroffen. Pogingen, om de vluchtende personen to arresteeren. mislukten. De prefect van politie spreekt thans dit bericht, beslist tegen. Een bedelfabrick. Te Jerusalem wordt de bedelarij thans op groote schaal als exportbedrijf uitgeoefend. Een ingezetene van Weenen. die uit de heilige stad een verzoek om ondersteuning van een ongelukkig gezin had ontvangen, met een schrijven waarbij gedroogde Sinai. bloemen waren gevoegd, vernam, dat verschillende stadgenooten. bekend een onderzoek te Jeruzalem instellen, en kreeg toen de volgende inlichtin gen. In een der hoekige straten van het Zuiden der stad bestaat een ware bedelfabriek. Zij houdt een groot aan. tal kinderen eiken dag bezig met het zoeken van bloemen, die dan door jonge meisjes worden gedroogd en ge perst. Een aantal bedienden zijn van 's morgens tot 's avonds bezig met het schrijven van bedelbrieven. De fa briek heeft agenten te Weenen, Buda pest. Parijs en Berlijn en deze zenden lijsten van adressen van de personen, die voor de zendingen in aanmerking konten. Dit zaakje is eigenlijk een groote zaak, want er leven ongeveer 100 personen van en de directie houdt nog genoeg over. Zij is dan ook inter nationaal en neutraal. Een Tolkaan In de nabijheid van Eperies, een stadje in Hongarije, aan de zuidelijke helling der Karpathen gelegen, be vindt zich een vulkaan, de Strasza. die reedis eeuwen lang rustig was ge bleven. en daarom voor gedoofd werd gehouden. Sedert de vorige week ech ter verneemt men een zeer onrustba rend gerommel dat uit den bodem van den vulkaan komt en in eenige nabu. rige plaatsen is reeds het water sedert ©enigen tijd opgedroogd. Men vreest daarom voor ernstiger gevolgen. Onweders. Na een zeer warmen dag heeft het Dinsdag van 8 uur tot ongeveer mid- dernacht geonweerd cn geweldig ge regend te Parijs. De temperatuur daalde van 79 tot 50 graden Fahren heit. Denzelfden avond barstte boven ChAlons-sur-Saune een hevig onweder los, vergezel/dl van een hagelbui, die groote schade aanrichtte. In het dorp Javaugues. in het Loire- gebied. heeft een onweder, vergezeld van een geweldigen orkaan, den ge- heelen oogst vernield. Tal van boo- werden ontworteld. Een vrouw werd door een vallenden boom gedood.. De spits van den kerktoren werd 20 meter ver weggeslingerd. Twee huizen stortten in. Het regende dakpannen en het water drong de huizen binnen. In een naburig gehucht stortten ver scheidene huizen in. Te Goding, in Moravië. zijn in een in aanbouw zijnd pand 3 metselaars en een arbeidster door den bliksem gedood. Een andere arbeidster werd gewond. Te Madrid is het zoo koud als in liet hartje van den winter en alle be woners hebben hun winterplunje weer aangetrokken. Te Avila heeft het gis ternacht gesneeuwd. De bergen zijn met sneeuw bedekt en er heerscht een wintertemperatuur. Yierbeenige naelitegalen. De heer O. I. de Haart te Utrecht, een vriend der natuur bij uitnemendheid, heeft in het plantsoen bij Zonne- en Ma- nenhurg aldaar een dozijn*vierbeenige nachtegalen of Boomkikkers geplant, die daar zeker, wanneer de temperatuur wat stijgt, openlucht-concerten zullen geven. De boomkikvorsch Hyla arborea wordt in het grootste gedeelte van Eu ropa, in het noordelijke Afrika tot op de Kanarische eilanden, en zelfs in Japan gevonden. In ons land schijnt hij maar sporadisch voor te komen, en heeft men hem nog het meest in Gelderland ge zien. Deze kikker is klein, van boven groen, van onderen geelachtig. In een tot op de helft met water gevuld glas ge houden, heeft hij de gewoonte, bij ver anderlijk weer, in het water te gaan, en wordt derhalve, in vele streken van Duitschland. door het volk als een weer- vcorspeller gehouden. De boom-kik vorschen hebben zeer veel overeenkomst met de gewone kikkers, maar onderscheiden zich van deze door dat de toppen hunner vingers met eene kloine, vleezige schijf voorzien zijn, die hen in staat stelt tegen allerlei, zelfs ge heel gladde voorwerpen op te klimmen. Zij leggen hunne eieren in het water. springen voortreffelijk, houden zich op de hoornen op, alwaar zij zich het liefst aan de bcnedenzijden der bladeren vast hechten, en voeden zich grootendens tnet vliegende of andere insecten. Achter eene dichtbegroeide klimop plant kunnen zij onze winter? trotsct ren, om in het voorjaar bun vrcolijk ge zang te laten weerklink >u. Een nieuw financieel schandaal. Te Parijs loopt het gerucht, dat een groot schandaal op het punt is los te breken, liet zou betreffen een onder neming A'ocvr den aanleg van straatwe gen op het platteland, waarbij eenige honderden millioenen zouden zijn ver donkeremaand. Ongeregeldheden te Leuiberg, Deze schijnen buitengewoon ernstig te zijn geweest. Tusschen de staken de metselaars (er is een werkstaking) ia vonden zich ongeveer 80 vrouwen, die aanspoorden tot woedende aanval len op de soldaten. De menigte werd uiterst opgewon den. toen de infanterie in den looppas naderde en toen de huzaren kwamen aattgaloppeeren bereikte de woede haar toppunt. De huzaren sprongen in de dichtopeengedrongen menigte en deelden sabelhouwen uit, zoodat velen gevallen zouden zijn. indien het. ge drang niet zoo hevig geweest was. Een huzaar, die van zijn paard stort te. werd door vele handen aangegre pen en vreeselijk mishandeld. In de zijstraten werden barricaden van straatsteen en opgoricht, van waarach ter geschoten werd met revolvers. Op bevel van een officier werden twee salvo's op do stakers gelost. Officieel heet het-, dat drie arbeiders door kogels zwaar gewond en 20 door sabelhouwen gekwetst werden, doch de sociaal-democratische afgevaardig de Daszynski verklaarde gisteren in den Rijksraad, dat er 15 dooden en 5 zwaargewonden zijn gevallen. On het Krakauerplein kwam het Maandagmiddag eveneens tot een botsing tusschen stakers, die een poli tieagent aanvielen en een detachement soldaten. De militairen maakten ge bruik van hunne geweren en 3 perso nen, onder wie een vrouw, werden doodelijk geWond en zijn aan hunne kwetsuren in het ziekenhuis overleden. In het geheel waren tot gisteren 5 gewonden overleden. Gisteren heeft het weinig gescheeld, of de bloedige tooneelen van Maan dag hadden zich herhaald. Groote- troepen stakers liepen in den namid dag dreigend door de straten. In den avond werd de menigte op het Maria- pie in door de troepen uiteengedreven, zonder dat gebruik werd gemaakt van de wapenen. De stakers plunderden in de voorsteden wagens, die levens- middelèn naar de stad vervoerden. In twee dorpen nabij Lemberg is het onrustig. Er zijn gendarmes heenge zonden. Het is werkelijk tusschen de patroons en de stakende arbeiders in de bouw. vakken te Lemberg tot een schikking gekomen. De begrafenis van drie van de in de botsingen met dte militairen gedooden. gaf gisteren aanleiding tot een plech tige betooging, waaraan deelgenomen werd door alle studenten van het Po- lytechnicuin alsmede ongeveer 2000 arbeiders. Op verschillende plaatsen werden winkels in eetwaren geplunderd, niet door stakers, doch door baliekluivers, die van de gelegenheid gebruik maak ten, om rustverstoringen uit te lok ken. Journalisten-arbeidscontract. Bij de Italiaansche Kamer is een wetsontwerp ingediend over het ar- beidsverdrag voor journalisten. Het telt 33 artikelen, waarin o.m. het vol gende wordt bepaald. Een contract voor een hoofdredac teur kan niet voor kortoren tijd dan twee jaren worden gesloten, voor een gewoon redacteur voor neit minder dan anderhalf of één jaar. Een jour nalist, die op proef is aangenomen, wordt na twee of drie maanden ge acht vast aangesteld te zijn, zonder dat daartoe een afzondierlijk verdrag noodig is. Verandert een blad van ei genaar of staatkundige richting, wordt het met ander© bladen vereenigd of iets van dien aard, dan heeft een re dacteur van dit blad recht op schade- veflrgclerding, wanneer dientengevolge de stoffelijke waarborgen van zijn po sitie worden opgeheven ol zijn aan blijven onvereenigbaar blijkt te zijn met zijn beginselen. De schadevergoe ding bestaat in het tot dien afloop van het contract te betalen saliris, doch kan niet minder zijn dan een jaar sa laris voor een hoofdredacteur, negen maanden voor ©en iweeden en zes maanden voor een gewoon re dacteur. Elk)© particuliere overeen komst, welke voorstaande rechten verkort, is deswege ongeldig. De redacteuren worden beschouwd als preferente schuldeischcrs en heb ben het recht beslag te doen leggen op meubelen, machines en materieel van het blad. Afzonderlijke rechtbanken worden ingesteld om geschillen tusschen den eigenaar van hot blad en zijn redac tie hij te leggen. Voorzitters van deze. rechtbanken zijn raadsheeren in de boven van appèl; de bijzittende rech ters zijn vier in getal en worden geko zen door dien voorzitter voor de helft uit een drietal journalisten, opge- maakt door de redacteuren en voor do andere helft uit een drietal daghlad- eigenaren, evenzeer door hun colle ga's aan te wijzen. Do bevoegdheid van deze rechtbanken is onbeperkt, voor haar berechting is geen zegel verschuldigd. Vier per mille van elke opgelegde boete of schadevergoeding moet worden gestort in het. ondersteu ningsfonds van de journalisten-vere© niging. Het wetsontwerp is getcekend door 74 afgevaardigden van alle partijen en is al reeds naar een commissie verwe zen. Teiren mond- en klauwzeer. De Begische regeering heeft indertijd een prijs van 10.000 francs uitgeloofd voor een afdoend voorbehoedmiddel te gen mond- en klauwzeer. 119 personen dongen naar den prijs, doch geen enkel der aangegeven middelen werd der be kroning waardig geacht. Een kroonjuweel gestolen. Uit de Zweedsche schatkamer wordt één der kroonjuweelen vermist, een groote prachtige robijn, van 255 3/4 ka raat, De steen was een historisch sie raad, dat door Koningin Christina in 1648 te Praag was gekocht. Later werd de steen ,ten gevolge van de wisseling der fortuin, te Amsterdam verpand, tot dat hij in 1G95 kon worden gelost. Bergdrama. Twee Duitsche studenten van de hoo- geschool te Grenoble, die een berg van 2000 meter hoogte in de Alpen wilden be klimmen, zijn verdwaald geraakt, door dat zij geen gidsen bij zich hadden. Na een nacht ronddolen keerde één hunner terug. Het vreeselijk verminkte lijk van den ander werd kort daarna gevonden in 'een afgrond van 100 meter hoogte. De verongelukte was 20 jaar oud. KERKNIEUWS. Parochipkerk van den H. Joseph. Donderdag middag van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechtente 7 uur Lof. Vrijdag begin van het 40 Uren Ge bed, te half 7 die gelezen II. Mis en daarna Processiete 8 en uur de stille FLH. Missen en te half 10 de gezongen Hoogdienst. Te half 8 het Lof en gelegenheid om te biechten. Zalierdag to 7 uur Aanbidding, te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaarste half 10 de gezongen H. Mis. van 4 tot 10 gelegenheid om te biechten. liet Lof das avonds te half 8. Parochiekerk van den H. Antouius van Padua. Dinsdag, laatste Dinsdag der No vene, te 8 uur gezongen II. M Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. Avonds te- 7 uur Lof, Vergadering der Broederschap van den H. Anto nius en gebeden der Novene. De negendaagsche oefeningen ter eere van den 11. Antonius zullen be ginnen op Donderdag 12 Juni en ein digen op Vrijdag 20 Juni a.s. De Pre dikaties zullen gehouden worden~door den Eerw. Pater A. Driessen van het Klooster te Weert. Donderdagavond te 7 uur opening der Novene met Lof en Predikatie. Van 6 tot 9 uur gelegenheid' om te biechten. Vrijdag, feestdag van den H. Anto nius van Padua, Patroon van deze kerk, volle aflaat, ook dagelijks gedu rende de Octaaf. Dien dag ie 7, half 8, 8 en half 9 d'e gelezene II.H. Mis. son te half 10 de solemneele Hoog mis, welke zal worden opgedragen voor de levende en overl. leden dei- Broederschap van den II. Anton'ius. 's Avonds te 7 uur solemneel Lof en feestpredikatie. Gedurende de Nove ne smorge-ns de le H. Mis te 7 uur, die gezongen H. Mis te 8 uur en des avonds te 7 uur Lof en Predikatie. 'sAvondis gelegenheid tot biechten, van 6 uur tot na het Lof. Zaterdag-ochtiend te 8 uur gezongen H. Mis. Zaterdag-avond geen Predikatie, maar te 7 uur Lof en gebeden der No vene. N. H. Ct Advertentlën. i Van de op den 26 Juni a.s. te houden Venloting zal I 5O °/o der eventueele winst worden afgezonderd voor de slachtoffers van Martinique. De gelden zullen afgedragen jen de boeken ter goedkeuring 'overgelegd worden aan het te p Amsterdam gevestigde Comité I (Voorz. Ch. MISEROY, Secr. D. BEERENDS); en aan het Haagsche Comité (Voorzitter: Baron MICHIELS VAN VER- DUIJNEN, Secr VAS DIAS) terwijl de geheele verloting! staat onder controle van den j WelEd. Achtb. Heer A. VAN; LITH, Burgem. van Uitgeest. De Hoofdprijs dezer Ver-1 loting bedraagt Gulden in contanten Verder: Utrechtsche Wagen met twee paarden of' f 1500, i Tilbury met 1 paard of 7U0 en voorts: vette Koeien, Schapen, Salon- ameubleumenten, complete Veeren Bedstellen, Linnen kasten, Harmoniumorgel, Ei kenhouten Boekenkast, Rij wielen, Eerste klasse Naaima chines, verder Nikkelwerken. Serviezen, Horlogiën, Regula teurs, Spiegels, Schilderijen, Bamboe-artikelen en voorts nog vele voorwerpen van Kunst en smaak en voor huishoude lijk gebruik. Loten zijn alom verkrijgbaar. Alsmede tegen toezending van het bedrag per postwissel ^geen postzegels) plus 5 cent port aan den Secretaris der VereenigingG. KLOMP, Boek drukker-Uitgever, Uitgeest, den hooldagent voor Noord- Holland JAN SCHOUTEN. Breedstraat, Purmerend en WILLEM MULDER, Sigaren magazijn, Rembrandtplein 2, hoek Reguliersbreestr. Amst. Alom weder ver koopers ge vraagd tegen hooge provisie. De rijtuigen worden betrok - ken uit de gunstig bekenue Stoomrijtuigfabriek van den heer MET te Heer Hugo waard en zullen binnt n enkele dagen te bezichtiging gesteld worden ten, Lora! sprak ze hard tot het kind. Ga spelen, gauw! Ze was toch opge wonden. Lena stond aan dien grond genageld Toen bet kindJ aarzelend de hand uit de hare trok, voelde ze zich geheel ver laten. Ze keek haar broer aan; zoo heel anders had ze zich de ontvangst voor gesteld! Langzaam ging ze naar hem toe. Frits, fluisterde ze, afgebroken. Frits ik ik Met een zucht zweeg ze, ze kon niet verder spreken. Steunend verborg ze het gelaat in haar handen. Jij komt bij mij, Lena? vroeg hij, zijn stem klonk rauw; afgebeten sprak hij van inwendige ontroering. Ik ben ongelukkig, mompelde zij. Het was nauwelijks hoorbaar,, maar bij verstond het. Am al ia ook. Ze vouwde do blee- ke handten on sloeg de oogen ten he mel. Lena zag haar gevuld gelaat, den oogopslag ten hemel, dte statige ge stalte in krakende zij en de strenge lippen. Do moed: zonk haar in <Ie schoenen. De kantonrechter wierp ook ©en blik op zijn vrouw. Hadiliij tegenover haar niet het meest over zijn zuster ge klaagd'? En nu zou in eens alles ver geten zijn'? zoo gauw zij daar maar kwam dadelijk'? Hij schaamde zich voor zijn vrouw; en toén schaamde hij zich. weer voor die schaamte. Zou je niet eens even iets ver sterkends voor Lena willen gaan ha len, Am al ia? vroeg hij merkwaardig zacht Je ziet dlat ze het noodiig heeft! AmaJia verdween onmiddellijk, ze ging graag, het was een pak van haar hart.; tegen deze situatie hier voelde j ze zich niet opgewassen. Toen de deur achter haar groote gestalte ziel» gesloten had, ademden broer en zuster v;ear op. Ze keken elkaar een oogenblik aan bliksemsnel schemerde de oude liefde. Dat was nog heit kleine moisje. diat haar verwardien krullenkop ondier do jas van haar broer had gestoken, en daar haar verdriet had' uitgeweend. Dat was nevg diezelfde broer, die troostend gezegd had: Huil nu maar niet! Kom, ga gauw wat bonbons ha len! Het hart van den man kromp ineen, het bruiste en kookte daarin on drong naar boven. Door een floers zag hij do gestalte van zijn zuster, een arm©, belad'en vrouw! Het trok hem naar voren; hij trad pas voor pas haar tegemeot; hij 9tak haar beide handen toe: Lena!, Zij greep naai* hem, als een drenke ling naar een reddingsboei. Zij boog haar bleek gezicht naai* beneden en drukte haar koude wangen op zijn gloeiende handten. Als was ze nu aan het doel, maar uitgeput, alle krachten kwijt, zoo bleef ze bewegingloos in dleze houding. Hij zag op haar neer. Hij wist niets to zeggen. Er was geen toorn meer in litem, heel geen beleediging, alleen een eindeloos medelijden en een gevoel to moeten beschermen. Zij fluisterde: D'ank je. en liet zijn handen niet los. En toen. na eon poos, weer het ge- lispel: Frits, weet je nog? Ach, zeg nog eens: mijn mijn Hij wilde glimlachen, maar zijn lip pen trokken. Hij begon te spreken, en stamelde slechts een rauw geluid: Mijn Neen, hij kon niet spreken! Stom trok hij zijn zuster tegen zijn borst, Daar daar Frits, ik voel je hart kloppen; het klopt onstuimig als het mijne. Frits, kan jij mo niet hel pen? snikte ze plotseling op. Hij schudde het hoofd: Alleen met je treuren kan ik, Lenal Helpen ach! Eon uitdrukking van onderwer ping wolkte over zijn gezicht, hij haalde d'e schouders op; zijn blik gleed als hulpzoekend: i"n 't rond. Toen schudde hij weer het hoofd en sloot de oogeq. Zijn voorhoofd zonk op het hoofd van zijn zuster. Hoe moet ik leven? Het is zoo donker, fluisterde ze bang. Ik weet het niet, wild© hij zeg gen. toen schrikte hij. De deur ging open. Maar het was Amalia niet. Lora kwam binnengeslopen. II©t hoogbianke kleedje hing haar lang en rank om de brckeJijkc leedjes. Door het groote raam tegenover haar kwam het gouden zonnelicht en be scheen haar. Haar weggekamd, krul lend!, haar schemerde in glorieschijn, haar gezicht droeg een stralende vreugde. Maar het was heel teer, heel bleek; bet was verklaard. Paatje tante Lena is er! juichte zij en hief .de armen omboog. Nu kunnen we bat lied van de engeltjes zingen weet u wel, tante Lena? Heb u bet óok niet vergeten? Ze be gon half te zingen, half te praten: Twee engeltjes, die mij wijzen, Naar dte bemelsche paradijzen! Bent dan niet blij? Ja, dat was een bemelsche blijd schap! Een vreemd iets doorhuiverde broer en zuster; was het zaligheid, was het smart? Het kindl het kind, Langen sprak het schuw uit. Langzaam boog hij zich voorover, hij knielde voor zijn dochtertje en omhelsde haar in doodsbeangste tee- dierheid. Zijn kussen overvloeiden het wittel gezicht, liet witte halsje. Paatje, waarom huilt u? vroeg Lora. U moet toch blij zijn. Kijk eens, do zon ziet ons! Ze hief de dunne vin gertjes op en weesnaar het raam, den blik groot en zeker opgeheven. Daar stond' d'e zon aan den blauwen hemel. Niet verblindend; ze zond haar mild, warm. licht in den lente- schijn. Langen beefde. Met dien een en arm hield hij zijn kind omhelsd; de andere hand stak liij zijn zuster toe. Het kind, zei hij zacht. Hoe moes ten wij ümders leven? Wij zijn allen di lettanten! Maar het kind, liet kind wijst ons dm weg. Lena, zusje-lief hij drukte warm haar koude hand -jou kind zal jou den weg wijzen! Om jou heen blijft het niet donker, jo kind wijst je do zon! Zij knikte langzaam. Het eerste wee moedige glimlachje zonnigde over haar gezicht. Met vreemd glanzend© oogen. zag ze haar broer aan Waren het tranen, die daarin opkwamen, was het een schuwe, teere schemering van hopen? Hij drukte weer haar langzaam warm wordende vingers. Moed, Lena! Wat je in t 'graf gelegd; hebt, het komt terug, liet zal weer voor je ont waken in je kind! Met glimmende, lief- deschijnendie oogen zocht hij haar blik. Zij keek voor zich uit, als die wan delaar, voor wien de mist scheurt en een zon-beglansde horizon zich opent. Een vluchtig rood kwam op haar blee- ke wangen, haar hand legde zich loe der op Lora's gouden haar. Het kind, fluisterde zij in danken de aandacht. Mijn kindl

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6