NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Meesteelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Donderdag 12 Juni 1902, No. afil'2 AARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Yan 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Ots. Baiten liet Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), 's ^-e PrÖ8 ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaateraimte. Bij Abonnemont aanzienlek rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden. 1.65 ^5? J fwOfl 1 IftMf Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spanrne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3734 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3W* Faubourg Montmartre, Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 12 Juni bevat o. Een proclamatie der Boerenlei ders, De Fransche Kamer, Parle mentaire Praatjes, Brand te Go- riuclieiu, Moord te Tilburg, Ge- meenteraad. Officieele Berichten. Dc BURGEMEESTER van Haarlem maakt bekend, dat belanghebbenden hunne aanvragen ter bekom ing van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte, door zijne tu&schenkomst aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zullen behooren in te zen- dien, alsmede dat modellen voor die aanvragen kosteloos ter gemeente-se cretarie verkrijgbaar zijn. Haarlem, 9 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Gelet'op art. 6 der H in dier wet, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot das namiddags 4 ure, tot 24 Ju ni e.k., 's namiddags ten 1 ure, etr gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie is nedèrgelegd, h.et ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van C. van Schie, om vergunning tot oprich ting van eene inrichting voor zuivel bereiding, waarbij als beweegkracht een gasmotor van 3 paardekracht zal worden gebezigd, in het perceel aan de Nassau straat No. 22, en dat op den veertienden dag na «-eden, zijnde 24 Juni e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor dien gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen. Haarlem, 10 Juni 1902. Burg. en Weth. voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. De Standard! beeft per telegraaf ont vangen een „open brief aan alle offi cieren, ambtenaren en burgers, van de Z.'-A. Republiek die tot op hden trouw hun plicht tegenover land! en volk hebben vervuld", ondertetekend door S. W. Burger en Louis Botha te Vereeniging op 31 Mei 1902, dien dag dat de vrede geteekend is. Hier volgt de Engelsche vertaling weer in het Hollandsch overgezet: „Medebroeders en landgenooten, „Wij achten het gnzen plicht bij het einde van onzen strijd een woord van dank en vaarwel tot u te richten. Het is onze plicht u mede te deelen, dat de vrede nu gesloten is op die wijze en de voorwaarden, neergelegd! in de overeenkomst., die de twee regeerin gen zullen teekenen, en op de gron den, uiteengezet in het besluit, dat de burgervergadering te Vereeniging he den aangenomen heeft. ,,Wij (danken u hartelijk voor uw hejldenmoed, voor het offer dat gij gebracht hebt van zoovee], dat u dier baar en geliefd was, voor uw gehoor zaamheid en voor de trouwe vervul ling van uw plicht, al hetwelk strekt tot de eer en den roem van het Afri- kaand'er volk. „Wij sporen u allen aan om in de zen vrede te berusten, om u kalm en vredelievend te gedragen, om de, nieu we regeering te gehoorzamen en te eerbiedigen. „Voorts wenschen wij u media te deelen, dat die vertegenwoordigers van de twee staten een hoofdcommis sie hebben benoemd, ten einde zooveel mogelijk geld te verkrijgen en midde len 'te vertetreken voor de weduwen en weezen, wier echtgenoot-en en va- diejrs hjun leven hebben gegeven in. den strijd voor vrijheid, en recht; hun aandenken zal in onze geschiedenis voor altijd blijven, ,Wij zouden bier ook onze hartelij ke deelneming willen betuigen voor hen die rouw dragen, en God bidden, dat Hij hun kracht geve om hun kruis te torsen. Wij zouden ook een woord van lof en dank willen brengen aan onze vrouwen en kinderen, die zoo heldenmoedig de bittere beproeving en lijden hebben gedragen. „Nu is ht vrede, en al is het niet de vrede, waarnaar wij verlangd hebben, laat ons verbeiden waarheen God ons geleid heeft. Wij kunnen mlet een zuiver geweten getuigen dat ons volk twee-en-een-half jaar den strijd vol gehouden heeft op een wijze, schier onbekend in die geschiedenis. „Laten wij elkaar nu bij de hand vatten, want een ander© groote strijd ligt. voor ons, de strijd voo.r de geeste lijke en maatschappelijke voorspoed en welvaart van ons volk. Laat ons, alle gevoelens van bitterheid terzijde stellende, leeren te vergeten en te ver geven, zoodat de diepe wonden, door dezen ooirlog geslagen, geheeld mo gen worden. Wij zijnde Standard) dankbaar voor dezen Iwief. En nu ziet men wat er is van al die holle woorden der En gelsche correspondenten over de lief de en geestdrift, van de vijanden van gisteren voor het Britsche Rijk, waar toe zij het zich heden een trots reke nen te mogen behooren. Mannen, die zoo spreken als bet hoofd van de re geering en die opperbevelhebber van de burgermacht der Z.-A. Republiek, kunnen nu geen hoera roepen voor het Britsche Rijk, noch kunnen man nen en vrouwen die zoo toegesproken zijn de Engelsehen als hun dierbare landlgenooten in de armen vallen. Let op, dat Burger en Botha hier spreken van helt Afrikaander volk. Dat volle heeft zich zelf gevonden in dezen oorlog. Zij wekken de burgers en hun vrouwen op om nu te gaan werken, niet voor het Engelsch Zuid- Afrika of voor het Britsche Rijk, maar VO'OT het geestelijk en stoffelijk heil van „ons volk". De helden, die den oorlog gevallen zijn, zijn „in den strijd voor vrijheid en recht", een strijd door de Boeren zoo heldhaftig en zoo menschelijk gevoerd als de geschiedenis haast geen anderen kan noemen. En nu moet men maar kalm zijn en de nieuwe regeering ge hoorzamen en berusten in den vrede, Go de gehoorzamend. Dat is zelcer geen verheerlijking van dezen „edel moedige!)." vrede. Een waardig woord hebben die mannen gesproken. Men verneemt nu ook, dat er een Transvaalsch-Vrijstaatsch(e commds- seie is gevormd om geld te verzame len voor de weduwen en weezen. Waar schijnlijk komen ook daarvoor Louis Botha en andere voormannen der Boe ren in Europa steun vragen. Zouden wij nu spoedig den tekst krijgen van het besluit, dat de Boe ren-afigev aar digden te Vereeniging hebben aangenomen Zooals uit de laatste telegrammen blijkt, gaat de inlevering van de wa pens der Boeren geregeld haar gang. Wellicht gaat alles wel niet zoo vlot. dat er van geen enkele moeielijkheid sprake is men denke aan het ont dekken eenea* n'ieuwe samenzwering te Pretoria, en aan de laatste verlie-. zenopgaven van éen officier gesneu veld en een gewond in de buurt van Vereeniging maar niettemin is de algc-meene gezindheid bij de Boeren van d'ien aard, dat men zich de blijde verrassing in Engeland verklaren kan. Zooala Lord Kitchener meldt, zijn reeds 4342 geweren ingeleverd, Zater dagmiddag alleen 2500, heeft 't gebeele Liebenbergcomniando 470 man sterk, zich overgegeven, is de staf der Trans, vaalregeering met een wacht van 50 man zijn onderwerping komen aan bieden, enz. enz. Naar uit de Zuid-Afrikaansche tele grammen valt af te leiden, geven de Engelsche generaals daarbij blijk van tact om den Boeren hun zwaarsten gang zoo licht te maken als mogelijk is, en, waar het kan, balsem te leggen op do nog zoo versch-schrij tiende won den. Te Standerton sprak generaal Ha milton de bewondering uit van de ge heel© Engelsche natie voor den gewel digen strijd, dien de Boeren gevoerd hadden, en hij drukte daarbij de hoop uit. dat de burgers in de toekomst trouwe onderdanen des Konings zou den wordien; bij Vredefort las gene raal Elliot den Boeren een telegram van den Koning voor, waarin deze hen een. gelukkige toekomst wenschte. En zoo luiden de berichten meer. Zooals de telegrammen ons dat voor stellen, antwoordden de Boeren op die toespraken d'er Engelsche generaals met „chesrs" en betuigingen van er kentelijkheid, trouw, en zelfs vriend schap. Zelfls zouden er zijn, die hun blijdschap hadden uitgesproken „on derdanen te zijn geworden van het groote Britsche rijk." Het ,,'t kan verkeeren" wil ons niet toepasselijk schijnen op dezen te on- waarschijnlijken, te onverklaarbaren ommekeer in de gedragingen^ti uitin gen der Boerenstrijders van gisteren. En niemand, geen blad), diat een verklaring poogt te geven waarmee de Engelsche bladen anders nog al vlug klaar zijn van dit onver klaarbaar verschijnsel. Buitenlandsch Nieuws De gevolgen van don oorlog. In het Engelsche Lagerhuis is Dinsdag na langdurige debatten de paragraaf van de financieele wet, betreffende de invoering van graanrechten aangenomen met 279 tegen 193 stemmen. Als dit de eerste stap op den weg is, dan kan het Engelsche volk genoegen beleven van de gevolgen van den oorlog. Goud belasting in Transvaal. In een uitgevaardigde proclamatie wordt ingetrokken het besluit van den Volksraad, waarbij een belasting van 5 pet. gelegd werd op de netto opbrengst der mijnen; in plaats daarvan wordt een belasting geheven van 10 pet. van de netto opbrengst, verkregen dooi' den arbeid in claims, mijnpachten of ande ren goudhoudenden grond in de kolo nie. Als netto opbrengst wordt gere kend de waarde van het verkochte pro duct, verminderd met de kosten van pro ductie en van de sommen toegestaan voor de delging van kapitaal, zooaüs in de proclamatie is aangegeven. Het Engelsche Leger. De Engelsche regeering is er volkomen van overtuigd dat het leger in Zuid- Afrika niet aan de verwachtingen vol deed. Het blauwboek over de militaire opleiding wijst in ieder geval op dit feit. Eenige maanden geleden werd er een enquête ingesteld naar de wijze van vor ming der officieren, en het rapport het zoo pas genoemde blauwboek is zeer streng. De opleiding aan de militai re scholen te Woolwich en Sandhurst wordt ten eenen male onvoldoende ge noemd. De hier gevormde officieren zijn geen enkele vreemde taal machtig, ter wijl het onderwijs in de wis- en natuur kundige wetenschappen niet deugt. De rapporteurs achten verandering drin gend noodig, maar, voegen zij er nog al kenschetsend bij, alle verbeteringen ge ven niets, wanneer bevorderingen weg gelegd zijn voor luien en niet intelligen- ten, die in de gunst staan bij personen van invloed. Wel een bewijs hoezeer in het Engelsche leger nog nepotisme en favoritism© gelden! De Fransche Kamer. In de zitting dier Kanier hield Dins dag die president ,de heer Bourgeois, een toespraak, waarin hij zeide, dat hij het recht dier tribune zal doen eer biedigen. Het gaat thans om dte handhaving em de ontwikkeling dier Republikein- sch/e instellingen. D© natie verwacht van de Republiek die organisatie der democratie, gegrond op ware broeder schap en billijkheid. De natie wil den vredie in het binnenland. Daarna las die minister-president, senator Combes, de ministerieel» ver klaring voor, luidende: „Do geheel© jongste kiescampagne is geweest ©en strijd over het pas-af getreden ministerie en over d;e meer derheid, die het ondersteunde. „Do tegenstanders onzer instellingen poogden ©en gering verschil tusschen de verschillende fracties van de Repu. blikeinsch© partij voor die verdediging dei' Republiek voor te stelten als een uiting van (Sectegeest en revolutionaire gezindheid. „Het algemeen kiesrecht heeft zich uitgesproken, en heeft naar het Par lement een meerderheid gezonden, die veel sterker is en vast besloten ai'et verdeeld) te zijn. Het is op deze meer derheid), zoiidter onderscheid van schakeering ,dat wij een beroep doen. Haar- eerbied is er op gericht het werk der verdediging van de Republiek te voleindigen, voort te zetten wat door onze voorgangers is begonnen, en aam het land de hervormingen te geven die het verwacht ,,De coalitie, die dtoor het land ia veroordeeld1, trachtte alles te doen wat in haar vermogen is. om het leger van zijn plicht af te brengen. Wij zul len miet de uiterste energie diergelijke pogingen bestrijden, en zullen het le ger buiten de politiek weiten te hou den. ,De wet op de vereeniigingen is thans in het tijdiperk eerier administra tieve en rechterlijke toepassing getre den. „De regeering zal er voor zorgen, dat geen har er bepalingen tot een do ode letter wordt gemaakt Wij zullen u voorstellen de wet van van 15 Maart 1870 op het onderwijs te doen vervallen, en den Staat te her stellen in de rechten ien waarborgen die hem thans volkomen ontbreken. „De financieel© toestand levert moeilijkheden op. die die partijgeest poogde te exploiteeren, hetzij door diie te overdrijven, hetzij door ze verkeerd voor fcestellen. Het is onze plicht dien toestand na te gaan; wij zullen niets nalaten om den strengen geest van bezuiniging toe te passen op alle opnbare uitgaven, ten einde de lasten, die thans zwaar drukken op die be grootingen van alle groote Staten bin nen de grenzen van het mogelijke te houden. ...Onder de hervormigen, diie wij dank dier meerderheid ons door het algemeen stemrecht gegeven, zullen kunnen ondernemen, behoort in de eerste plaats die, om in het fiscale steL sol meer billnkhei'di te brengen en in overeenstemming met dien democrati scher! geest vooral te zorgen voor de vervanging van enkele verouderde be lastingen door een algemeen© belasting op het inkomen, waardoor ieder naar zijn draagkracht wordt belast ©n de bewoners van de eilanden en van het platteland wordien, ontlast. „De bevolking verwacht de vermin dering van den militairen diensttijd: op twee jaren. Aan den Senaat is reeds ©en wetsontwerp toegezonden om aan die verwachting tegemoet te komen. Wij zullen de spoedige behan deling daarvan vragen, en de Regeo- ring zal de vermindering van den diensttijd ondersteunen. „De afgetreden Kamer hadl dier Re geering opgedragen een wetsontwerp voor te bereiden, waarin de voorwaar den voor den terugkoop van een ge deelte der spoorwegen werden aange geven „Wij zullen ons aan die beslissing hou den ,en het ondetrzoak van die quaestte weder opvatten. „Voorts zullen wij zinnen op maat regelen die, zonder het beginsel van den individueel èn eigendom aan te randen, meer waarborgen zullen ge ven aan den arbeider, meer recht aan die arbeidende klassen, meer wel vaart aan de onterfden. „Wij mogen niet vergeten, diat het onzen dagelijkschen plicht is aan al len dien geest van rspuhlikeilnsche aan eensluiting en van wereldlijke vrij heid der Regeering te d'oen. gevoelen ..De buitenlandsche staatkunde zai het bestaand© verbond handhaven, waarvan Frankrijk en Rusland gelij kelijk de weldoende werking onder vinden, en waarin d© openbare mee ning cien krachtigen waarborg zi'et voor het evenwicht in die wereld. Wij zullen de vriendschapsbetrekkingen handhaven, die vrijwillig zijn gesloten of hernieuwd' en diie door die gemeeni- schappelij.ke afkomst en dioer die na buurschap worden bevorderd.' Deze verklarilng werd levendig toege juicht. De zitting werd daarna opgeheven. Aleremeene Berichten. Over veertien dagen gaat keizer Frans Jozef weer naar zijn gewone zomerver blijf Isehl. 's Keizers jongste dochter, de aartshertogin Maria Valeria, gaat met hem mede, benevens zijn zeyen klein kinderen. Waarschijnlijk blijft de oude Keizer van 't jaar niet langer dan twee maan den in bet Salzkammergut. Einde Au gustus gaat hij met den vermoedelijken troonopvolger Frans Ferdinand eerst naar de vlootmanoeuvres in de Adriati- sche Zee en vervolgens naar de groote najaarsmanoeuvres van het leger. Vorst Ferdinand van Bulgarije zal den Czaar van Rusland een bronzen model aanbieden van het standbeeld van Alex ander II, dat te Sofia staat. Dinsdag had de ontmoeting tusschen de beide vorsten plaats. De „Novosti" juicht deze ontmoeting zeer toe. „Zij zal de vriendschap tus schen Bulgarije en Rusland zeker nog hechter doen worden". In deze maanden moet in Finland plaats hebben de jaarlijksche aanmel ding van de dienstplichtigen. Het volk weigert, voor het grootste deel althans, dat te doen. Het land telt 513 gemeenten. In 80 ge meenten kwam geen enkele inwoner op. Het aantal dienstplichtigen voor dit jaar bedroeg 18,196 man, waarvan er 10,626 of 5S.4 pet. niet opkwamen. Men zal zich herinneren dat twee ja ren geleden een jonge deugniet Sipido te Brussel op het spoorwegrijtuig schoot waarin zich de toenmalige prins van Wa les bevond. Hij werd tot opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld, vluchtte naar Frankrijk maar werd uitgeleverd. Hij is nu in vrijheid gesteld, wellicht op verzoek van koning Eduan'd VII zelf. Zand voort. Door den inspecteur van politie alhier zijn in Haarlem eenige timmermansge reedschappen in beslag gènomen, die ten nadeele van den alhier wonende aan nemer, den heer H. v. K., waren ont vreemd. Alhier is op 74jarigen leeftijd overle den Trijntje Kerkman, bij tal van bad gasten en bezoekers van Zandvoort be kend, als zijnde zij ongeveer 35 jaren badvrouw geweest bij de badinrichting „Driehuizen", waar zij menig badende dame behulpzaam is geweest. Stadsnieuws Haarlem, 11 Juni 19 Bij vonnis van deArr. Recht- bank alhier d<L 10 Juni is in staat van faillisement verklaard Johannus Rolandus Alders, winkelier, woneudle te Haarlem, (Zijlstraat). Rechtercommissaris Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. De AmibachtsschooL (Vervolg). Na uitbrengimg van 't verslag had de uitreiking van die diplomas 'plaats aan da leerlingen, die met goed gevolg die school hadden afgeloopen. in tegen woordigheid van de onderwijzers en eenige belangstellenden. De voorzitter, d© heer P. Kleiweg Dyserinck, wees er in zijn toespraak tot de leerlingen op, dat zij hier wel de- behandeling van het gereedschap hebben geleerd, maan- dat zij de prac- tijk nog heel wat moeten beoefenen o mi een volslagen werkman te wordien. Spr hoopte dat het geleerde hun steeds! ten goede zou komen, en dat zij aan de school en aan de leeraren steeds met dankbaarheid! zullen terugdenken en nu en dan den directeur eens op de hoogte stelten hoe het met hen gaat. (Applaus). Daarna werdlen die diploma's aan de verschillend!© leerlingen ter hand gesteld. Ten slotte werdlen de proefstukken bezichtigd, welke allie getuigenis af legden 'van heit flinke en degelijke werk en het degelijk onderwijs op de Ambachtsschool. De heer J. C. van Vendeloo te Vel- sen is heden ter terechtzitting der Rechtbank alhier beéedigd ais make laar in roerende goederen. Stakers. Dinsdagavond was van wege het Haarlemsch Arbeiders Secre tariaat, in vereeniging met het Plaatse lijk Arbeiders Secretariaat eene verga dering belegd in het café van den heer Bruin, Damstraat 6, alwaar werd be sproken de staking aan de werken van den heer Geijl en bet besluit der patroons om tot uitsluiting over te gaan. Daar de vergadering een strikt huishoudelijk karakter droeg, moeten wij met deze eenvoudige mededeeling volstaan. Uit de Omstreken. Thans zijn alhier aanwezig 670 bad gasten. Gedurende deze week zal in cle Passage optreden het Italiaansch Gezelschap „Pelosi" uit Napels, die de bezoekers door aangename muziek, afgewisseld door zang, zal bezig houden. Maandag en Dinsdagavond werden reeds concer ten gegeven en het is wel de moeite waard het gezelschap te gaan hooren. Voor de benoeming van twee leden van de commissie tot wering van schoolver zuim is door B. en W. opgemaakt de navolgende voordracht, bestaande uit de lieeren: F. Zwaan, J. Tulner, J. Bak kenhoven en J. van den Bos. Velsen. De jaarlijksche collecte van den gewa- penden dienst voor Nederland, in deze gemeente zal gehouden worden van 17 tot 21 Juni 1902. De aannemer Langejan, welke alhier bezig is met verlegging van spoorwegen en het maken van een nieuw station, heeft hedenmorgen al zijn werklieden ontslag gegeven, omdat zij meer loon wilden hebben. Binnenland. Verkiezing. In hare Dinsdagavond gehouden vergadering besloot de libe rale kiesvereeniging Haarlem met alge- meene stemmen, om voor de herstem ming vau den Gemeenteraad de candi- datuur van Mr. J. N. J E. Thijssen te steunen. Aanbesteding. Op Donderdag 3 Juli 1902, des voormiddags te 11 uren, zal, onder goedkeuring van den Minister van W. II. en N., door den Commissaris der Koningin in de provinciq. Noordhol- fand, aan het gebouw van het Provin ciaal Bestuur te Haarlem, worden aan besteed: het verwisselen van eenige deu ren der Noordzeesluizen te IJmuiden en het uitvoeren van verschillende werk zaamheden aan de ijzeren deuren dier sluizen, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. (Raming f 11.500). Parlementaire Praatjes. Met 81 tegen 5 stemmen heeft de Twee de Kamer gisteren de militaire straf- en tuchtwetten in tweede lezing aangeno men. De socialisten stemden tegen. Vóór de stemming hadden de heeren Mar chand en Heemskerk, mede namens hun pohtieke vrienden, hun stem gemoti veerd vóór de wet, ondanks bedenkin gen en had de Min. van Just, een vleiend woord van hulde gericht tot prof. van der Hoeven en een van dank tot de com missie van voorbereiding. De regeerings- commissaris, en ook de heer Lohman,, namens de C. v. V., toonden zich voor die vriendelijke woorden, door de Ka mer met instemming ontvangen, ten zeerste erkentelijk. Zonder stemming werd ten slotte aan genomen het voorstel betreffende da conventie met Duitschland ter zake van de kabelverbinding. Wat de door den heer Fokker opgeworpen formeele quaes- tie aangaat, de Reg. en ook de heeren Lohman en Mees schenen van oordeel, dat te Kamer alleen met het tractaat, niet met het slotprotocol te maken had. Zij overtuigden den heer Fokker intus- schen niet. Met den kabel zelf bleek de heer Pijnacker Hordijk op verschillende gronden niet ingenomen, maar de beer Cremer steunde de sprekers van de re geeringslafel en tot stemming over l et eenig artikel dezer wet kwam het niet. Wat het wetsontwerp aangaat, betref fende de verdeellng der kosten van*den kabelaanleg over Nederland en Indiê, ook dat werd goedgekeurd, na een kort debat over de vraag of de kosten eigenlijk niet geheel voor Nedcrlandsche rekening be hoorden te komen. Het wetsontwerp betreffende de onteigening voor de Hembrug, bracht de oud-minister, de heer Lely, in» het strijdperk. Deze behandelde voor namelijk dfe quaestio van de hoogte der brug in het belang van bet ver keer te water en te land. Hij herinnor- de aan de geschiedenis dezer zaak en hoe, door de verhooging tot 8 M. gej streefd was naar een ondervanging der bezwaren. Men kreeg dan. een( vrije doorvaart van 11 M. hoogte, waardoor de meeste groote schepen; van 5—6000 ton kunnen doorvaren;

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1