M. LAMP, Ijskasten. Vliegenkasten. naifell eon regennuitje ei* «eon ei-pa aan maakte. Dinsdag gaven we onze goederen af, en waarschijnlijk zouden we verder niets van do verwoesting hebben gé- zien ,als onze commandant niet van ziin collega van den Amerik. kruiser Cincinnati" een uitnoodiging Had ge kregen om den volgenoen oag met zijne officieren por stoomer „Potamac" (van de Amerik. marine) een tochtje naar St. Pierre te maken. Nu, dat. was natuurlijk aan geen doovemansdeur geklopt Den volgenden mprgen wa ren allen present. Er gingen ook ver scheidene Amerik aan sehe officieren moe ,en een 30-tal reporters van Ame rikaansche bladten. die den ochtend meegekomen waren met den oorlogs- transportkruiser ..Dixie", ook geladen met levensmiddelen on andere hulp- Na een uurtje stoomens langs de Westkust van het eiland, die hier en daar wel wat onder de asch zat. maar overigens weinig geleden scheen te hebben, zagen we plotseling om oen hoek de stad St. Pierre liggen. Ik heb nog nooit zoo iets absoluut doods ge zien. Alles één grijze kleur, de ge- heele heuvelhelling achter de stad grijs, zoneter eenige tint. de bouwval- Ion grijs, zander het minste toeken vaji leven of beweging. Het was als een tuguber winterlandschap, met asch in plaats van sneeuw. Op de helling achter dte stad staken nog eemige bla- derlooze bocwnen hun kale takken he melwaarts. maar in de stad zelf ook dat niet. De dikste boomem waren omvorgerukt. liet noordelijk dleel der stadl was geheel verdwenen. De uit barsting van dan vorigen dag had de bouwvallen van dat deel onder een dikke, modderlaag bedolven. Van het fort dat dear lag. noch fan een gTOote kerk en van het theater was niets meer te zien, geen puntje stak er boven uit. Spoedig waren de sloepen gestreken en gingen we aan land. Da/lelijk was je te midden van de ruïnes, een chaos van steenbrokken. De straten wanou geheel opgevuld en alleen aan, dte brok jes muur. die nog over waron, kou men zien hoe do straten geloopen haddien. Soms wist je niet of je in oen huis stond of op straat. En over dat alles heen had de vulkaan een laag asch en steenon geworpen, met een gloeiend dekkleed al die ellende nivel- leerend. Blijkbaar was degelieele bo venlaag den vorigen dag gevallen, want dte asch was nog warm en de grootere steenen nog zoo heet, dat men ze niet in de hand kon houden. Een warme, benauwende aschhieht hing er als in een ijzergieterij, de atmosfeer was bezwangerd met stof. Weinig was er zichtbaar gebleven van de bewoners en hun huisraad. Hier en daar zag men een ledikant,, tafel of stoelpoot of iets anders dik en grijs unit de massa opsteken, maar het meeste lag bedol ven onder eigen puin of onder de vulkaanasch en steenen. De groote Mouillagekerk was ook één puinhoop. Een stukje toren stond nog, een groot heiligenbeeld lag met het hoofd naar beneden .half in dte asch bedolven. Van de zijmuren was niets meer over, men kwam. zoo van het naaste huis (of van de straat? )in de kerkruimte, waai- de groote klok te midden van ©en massa stangen lag tot een kluwen in eengedraaid. Het altaar was nog vrij gaaf, maar verder lag alles bedolven. En zoo was het overal, eentonig grijs, steenbrokken naast steenbrokken, ruïn© naast ruïne en daaronder de tiendui zenden cllood'en. Het was als oen nachtmerrie, -dii'e doode stad, waarin geen geluid was te hooren en geen schepsel bewoog. Het beklemde je; leder onzer was ondter den indruk. Maar toch was alle leven nog met uit geroeid, hïer en daar zagen wij uit de warme ascli reeds weer groene spriet jes te voorschijn komen, de natuur be gon reeds dte wondten te heelen. Wij stoomden nog een eind verder dte kust langs en zagen toen nog beter den kolossal-an modderstroom, die liet geheele noordelijk gedeelte van de stad had verwoest. Overal stegen er nog wolken damp uit op. vooral waar die modder in zee kwam. Verder urn dte Noord was een tweede moddlorbed- ding in die vallei van de Blanche ri vier, die, naar wij hoorden, al van de eerste uitbarsting op 8 Mei was Langs dien weg scheen echter ook nog modder te vloeien, want toen wij te rugkwamen, stoomden wij door een dichten asch- en rookwolk heen. die blijkbaar haar oorsprong vond in de gloeiende modder, die zich in zee stort te. Het dorpje Prècheur zat geheel onder de asch er lag zeker wel 1 12 M.. maar vernield scheen er niets Wij zagen er ook nog eenige bewoners! Toen. wij. terugstoomendie, uit dö aschwolk kwamen, zagen wij voor het eerst den krater van den Mont Pelée zelf. Aan de ZW.-zijde was er een geweldig brok uit. d'it was dus blijk baar die plaats vanwaar de modder- stontingan plaats gehad hebben Dik ke rookwolken stegen uit den krater op, 't. ongelukkige eiland nog steeds in spanning houdend'. Lava-uitstor ting scheen nof niet te hebben plaats gehad, waarschijnlijk is die uitbar- 6tingsweg dus nog verstopt en mis- Toen de lokomotief in de bocht was, ging de ballon van zijn plaats, recht boven de waggons, zoodat de soldaten ons zagen. Doe weg dat geweer, ze zullen :tet zien, zeide ik snel tot den korporaal Maar het was te laak de soldaten hadden ons bemerkt. Een portier werd opengegooid en ik zag ke,t hoofd en de schouders van een man, die op onzen ballon wilde schieten. We hadden juist tijd! genoeg hem oen kogel door het hoofd te jagen. Toen waren wij door de bocht en wij hingen recht boven de waggons, bui ten hun gezicht. De baan was nu recht en in woe dende vaart werden wij medegesleept misschien een mijl ver. Gauw! zeide ik lot den korporaal daar klirnt er een op het dak van den tweeden waggon. En terwijl hij zijn geweer schouder de, schoot ik mijn revolver af op an deren, die onder wild geschreeuw op do daken trachtten te klimmen, om op ons te vuren. Spoedig gaven zij de poging op. Ik zag om. Enkele in schitterende kleu ren gekleede lichamen lagen te stuip trekken ver achter ons op de spoor baan. Eén lag stil. schien zqn nog aardbevingen te wach ten. We bleven nu, terugstoomeoMl, wait verder uit dte kust en zagen nu ook meer van het binnenland, dat zoover te zien was niets geleden had'. Het doodscho van St. Pierre kwam nu nog meer uit tegen den groenen achter- grond-. De ..Koningin Regentes" vertrok nog, dienzelfden avond weer naar Curacao. Als een illustratie van den lucht stoot bij zoo'n uitbarsting diene dat het oogenblik van uitbarsting van dien 20en op onzen zplf-registreeneoiden ba rometer duidelijk te zien is aan een plotselinge daling van ongeveer 1 1/2 ra.M di. i op em af standi van ruim 30 kilometer. Stadsnieuws Haarlem, 12 Juni 1902. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 11 Juni 1902. 'ivertrcdiug Politiever. ordening. Johan Redijk te Bloemen, daal had zich heden ie verantwoorden wegens het op 7 April doen graven van eenige gaten in den openbaren weg, op Hartelust, zonder daartoe de toestemming van deu Burgemeester te hebben ontvangen. Beki. beweerde een tweetal grondwerkers daartoe te hebben last gegeven om te vold'oen aan een verzoek van dein heer Polman Mooy, Het O. M. vorderde f2 boete of 2 dagen hechtenis. Als verdedigen* trad op mr. Bijvoet, die het, wenschelijker had gevonden, dat deze zaak, daar de gaten reeds lang dicht waren, voor de 2de maal van de rol was afgebleven. Nu zij toch andermaal aanhangig gemaakt was, meende spr. dat de grondwerkers van Goor en van Geldorp in deze de verantwoordelijke personen waren en beriep zjoh daarbij op uitspraken van Prof. Simons en van Hamel, te Am. sterdam, waarna de verdediger vrij spraak van bekl. vroeg. Nachtrumoe r. Corn. Niekerk te Wijk a. Zee had zich schuldig ge. maakt aan nachtrumoer. Deswege is 15 boete of 3 dagen hechtenis gevor derd. Leeuwerik vervoerd. Voor dit feit had zich te verantwoorden Joh. v. d Berg te Zanvoort. die op 21 Mei op zijn wagen een paar jongens ver voerde. welke een jonge leeuwerik bil zich hadden. Een veldwachter hoorde het vogeltje piepen en maakte tegen vervoerder proces-verbaal op. Dr. Calkoen, kwam verklagen, dat de hem getoonde vogel, die reedis lang weder in vrijheid: gesteld is, een veld leeuwerik was. Overtreding Veiligheids, w e t. De timmerman J. Verhagen had verzuimd binnen de daartoe vastgestel de termijn aangifte te doen van een ongeluk, dat een zijner werklieden op hst werk was overkomen. Het M. eischte voor dit verzuim f 5 boete of f 10 dagen hechtenis. Overtreding Arbeidswet. Hiervoor hadden zich achtereenvol gens ie verantwoorden F. J. v. Vliet, en mej. A. Bakker. Tegen eerstge noemde werden geldboeten van f 4 of 2 maal 4 dagen hechten: gevorderd. 3 maal f 2 boete of 3 maa 12 d. hecht. Uit de Omstreken. Zandvoort. In de Woensdag gehoudlen openbare raadsvergadering, waarbij tie heer C. Draijer afwezig was, werd na opening der vergadering door dien voorzitter, den heer J. Beeekman, burgemeester, de notulen van de voige vergadering gelezen en goedgekeurd, waarna werd medegedeeld, dat cte heer N. A. Klein een verzoek gericht had om verminde ring van strandpacht. om x-eden de standplaats van paarden en ezels ter verhuring op het strand, vlak bij zijne stoelen was aangewezen. Dit verzoek werd aangehoudten tot na afloop van hst badlseizoen, teneinde alsdian te kunnen nagaan of dte heer Klein schade heeft geleden. Een verzoek van dien lieer J. Wol- bers. namens d©n raad van beheer der Maatschappij ..Pension Villa Maris" om mededteeling van de formaliteiten, die in acht fenomien moeten worden bij het aan dte gemeente ter overnauw aanbieden van wegen, werd in hau- den van B. en W. gesteld: om prae- I advies. Daarna werd met h>et oog op de vei ligheid der wegen aan die politieveror dening toegevoegd 't navolgende nieu we artikel: „Met geldboete van ten hoogste 5 of hechtenis van ten hoog ste 3 dagen wordt ieder, die op de openbare wegen, gelegen binnen cle bebouwde kom der gemeente of op het strand tusschen de strandstoelen speelt met. ballen of dergelijke voorwerpen. Onder spelen, wordt verstaan het voort- trapperi. voortslaan of gooien van of mei de bedoekte voorwen-pen". Besloten werd' de commissie tot we ring van schoolverzuim met. 2 leden te vermeerderen en al zoo te brengen op 7 leden. Opeens riep de korporaal: Dat is Vittoria! Daar is de kerk! Waar vroeg ik, terwijl ik mijn oogen van de lichamen afwendde. Is het diaar? En ik wees met mijn hand over den rand van de mand. Hij had geen tijdi om te antwoorden Een salvo van schoten werd door de houten daken der waggons afgevuurd Een kogel ging door mijn beneden- arm. De korporaal verbond mij in de haast Een nieuwe ontploffing volgde, een nieuwe kogelmassa was afgeschoten. Nu was het zijden omhulsel van den ballon geraakt Het gas begon te ont- snappen. Meer stoojn! schreeuwde ik tot den machinist. Ik durf niet. antwoordde hij. Meer stood! schreeuwde ik en de korporaal richtte zijn geweer op hem. De man gehoorzaamde. Wij verwachtten een nieuw salvo en wij keken angstig naar de versplin terde daken. Uit een paar kwam een blauwachtige rook te voorschijn. Goede hemel, riep ik uit, ze heb ben ze in brand geschoten! Wij werden medegastenrd. Maar er kwamen geen kogels. Blijkbaar wa- Tot nieuwe leden werdten benoemd] de hoeren J. Bakkenhoven en J. v. Duivenbocten. De eerstgenoemde ver klaart de benoeming aan te nemen, ter wijl laatstgenoemde bedankt. De Raad besluit voor den heer J. van Duivenbocten dadelijk een© nieuwe stemming te houden, waarna bleek, dat benoemd was da heer F. Zwaan, die echter eveneens bedankte. Vervol- werd oan© nieuwe stemming ge- en. waarna bleek, dat gekozen was do heer J Slagveld1, die cle benoe ming in beraad hield. Op voorstel van B. en W. werd be sloten, geene nieuwe hef f i.ngsverordio- nin.g op hei staan van paarden of ezels ter verhuring op het strand te maken. Ter tafel wordit gebracht een ver zoek van eten heer P. Yarekamp, al hier. om prijsopgave van het. stuk grond, gelegen tusschen cte perceelen van ..do Gekroonde Valk" en van den heer Baggerman, gelegen aan de Hal testraat. De prijs werd vastgesteld op f 7. per c.A. E©n verzoek van den heer Jb. Ko per. om prijsopgave van een stuk gTond aan de Schoolstraat werd: aan gehouden tot dte volgende vergadering. Aan den heer J. Paap Ezn. werd tot wedieropzeggéns toe vergunning ver neemt tot het, hebben van oen beer put in gemeentegrond op liet Gastiruïs- plein., mits de put van cement zij, met syphon-slu iting. Daarna werd vastgesteld! de supple tore begrooting van 1902 in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 4000. Ter tafel werd gebracht het verzoek van d e Zand voort sche Terrein, en Ho tel-mij. om een definitieve beslissing inzake dfe concessie voor de gasfabriek. De heer Driehuijzen bleef bij zijns meening dat het niet raadzaam was die concessie op te heffen., met het oog op cte gasverbruikers, wat door de hee ren Koning, Slagveld en Bakkenhoven even©eins werd betoogd. De Voorzitter is voor bet inwilligen van het verzoek. Het voorstel vain den heer Driehuij zen werd in stemming gebracht. Daar die stemmen staakten, werd het voor stel aangehouden tot de volgende ver gadering. Aan de orde is het bepalen van de rooilijn der Haltestraat en de daar mede in verband staande al of niet goedkeuring van het bouwplan van den heer J. Schipper. De Voorzitter wenscht dte rooilijn achteruit te bepalen. De heer Driehuijzen vroeg of hst ge-i heele perceel moest worden afgebro ken. Na nog vele besprekingen we<rd het voorstel van den voorzitter met 6 stemmen aangenomen, welk voorstel luidde, diat. niet zal wordteen afgeweken van cte rooilijn die ligt in het verleng de van de nerceelen van dte heer en Schelvis, Koper en mej. wed. A. Schaap en dat met den heer Schipper nog zal worden onderhandeld. D? heer Van dter Werff verlaat de vergadering. Nadat er niets meer aan de orde was. werd dö vergadering gesloten. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Het wetsontwerp betreffende de ont eigening voor het maken der Hembrug heeft nog bijna de gansche laatste zitting der Tweede Kamer in beslag genomen. De Minister van Waterstaat zette aller eerst het door hem ingenomen standpunt uiteen. Hij vond dit ontwerp van den Min. Lely en het was hem bekend, dat deze het voornemen had gehad de brug iets hooger te maken clan 8 M. maar een verhooging tot 12 M. zou 1 1/2 milli- oen meer kosten. De Min. trachtte nu al lereerst een grooter bijdrage daarin te krijgen van Amsterdam. Dit werd gewei gerd. En nu was de Min. nog bereid tot concessies indien bleek, dat de verhoo ging der Hembrug waarde had voor de scheepvaart, m. a. w. wanneer men de schepen met hooge masten en schoorstee- nen er op kon en wilde inrichten om met gestreken masten en inschuifbare schoorsteenen onder de brug door te gaan. Het bleek den Min. dat de scheep vaart er geen gebruik van zou maken. Daarom bleef de Min. bij de minder kost bare hoogte van 8 M. Twaalf Meter of acht Meter? dat was dus de quaestie. Vóór de twaalf spraken achtereenvolgens de heeren Hubrecht, Conrad, Van Wijcis, Heemskerk en de Visser, alsmede, bij repliek, de heer Le ly. Allen legden den nadruk op het be lang der ontwikkeling van de haven van Amsterdam op welker toekomst zij vertrouwden, terwijl uit den aard de heeren Conrad en Lely den teclinischen kant der quaestie behandelden. Een molie van orde van den laatste met eenige leden van alle partijen in gediend. cm de wenschelijkheid eene-r hoogte van 12 M. uittespreken. werd leti slotte ingetrokken. De Min. ver ren de soldaten bezig de vlammen bo ven hun hoofden te blusschen. Maar de ballon was aan het zakken. Zouden we de witte tenten voor ons bereiken, of zouden .wij tusschen de ratelend© wielen vallen en verbrijzeld worden? Wij daalden stee dis lager. Er kwam een sluier voor mijn oogen. Ik herin ner mij nog, dat ik de korporaal iets hoorde schreeuwen tot den machinist Toen viel ik bewusteloos neer. Toen ik bijkwam, lag ik bewusteloos in het hospitaal in het kamp der op standelingen. Ik heb dorst, zeide ik en zij ga ven mij te drinken. En met een glimlach draaide ik mij weder om, want ik wist, dat ik nu, als ik weer op het schip kwam, met uitgestoken handen zou ontvangen worden. En zoo was het! EINDE. klaarde siieh nl. bereid:, ook zonder motie, door een drietal buiten zijn de partement staande personen te doen onderzoeken, of aan den wen-sch der Kanier kan worden gevolg gegeven, blijkbaar inziende, dat de motie met overgroot© meerderheid zou zijn aan genomen. Tegen het wetsontwerp ver zette zich niemand Do Kamer deed daarna nog eenige lcleino ontwerpen af, en. iu comité, haar huishoudelijke raming. Aan de mededeelingen des Voorzit ters iis te ontleenen, dat de wet betref fende de opleiding der Indische amb tenaren is ingetrokken, eh dat, do be handeling der Beroepswe.t (beroep in zake de ongevallenverzekering) nog niet kon worden bepaald. De heeren Nolting en Passtoors drongen op spoed aan, waarop de voorzfitter ver klaarde, dat, kwam het eindverslag tijdig gereed, bijv. in begin Aug.. hii dc Kamer tegen begin Sept, zou .bij eenroepen. Inmiddels is deze tak der volksver tegenwoordiging met groote zomerva- cantie naar huis gegaan. llof berichten. Koningin Wilhelmina en de Konin gin-Moeder zijn giistereiiimMdag om vijf uur met den trein, te Balduinstein aangekomen en daar ontvangen door den vorst van Waldteck. In een open rijtuig met vier paarden reden de Ko ninginnen door het vroolijk versierde plaatsje naar de Schaumburg, op ha ren weg begroet door de menschen uit dein omtrek en, vele vreemdelingen meest Nederlanders uit Enis en Nas sau. Naar men uit Apeldoorn meldlt, brengt elke post op het Paleis 't Loo eenige honderden van de onlangs ver schenen felicitatie-briefkaarten aan. Van het personeel bij dte hofhouding van H. M. de Koningin zal het onge huwde personeel der stallen voortaan in de gebouwen worden gehuisvest. Het voornemen bestaat later <jie ge huwde beambten van het koninklijk staldepartement vrije woning te ver zekeren op een terrein nabij het ge bouw. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. De directeur van het Kabinet der Koningin brengt ter a 1 gem een e ken nis, dat hij van Hare Majesteit die Ko ningin een schrijven heeft ontvangen waaraan hij openbaarheid wenscht te geven, door hst in zijn geheel be kend te maken door middel van de Nederiandsche Staatscourant. 's Gravcnhage, 10 Juni 1902. P. J. VEGELIN. Hot Loo, 9 Juni 1902. Gedurende Mijne ziekte mocht Ik zoo tallooze blijken van deelneming ontvangen, dat het Mij niet mogelijk i- geweest, aan een ieder afzonderlijk Mijnen dank te doen overbrengen. Ik verzoek U Hoogwelgeboren daar om. langs dézen weg. aan allen die in de droevige dagen Mijner ziekte en bij Mijn aanvankelijk hei-stel van hunne deelneming hebben blijk gege ven.. Mijn oprechten dank over te brengen en Mijne diepgevoeldte erken telijkheid te betuigen. Dit hernieuwd bewijs van de liefde en gehechtheid van Mijn Volk heeft Mij diep getroffen. (Get.) WILHELMINA. Aan den Heer Directeur van het Kabinet dier Koningin te 's-Gravenhage. Aead Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het le natuurkundig examen afgelegd door dte heeren J. M. Gerrits, P. F. de Hazeth Mölleir, II. Stoel, J. Lob- stein; het 2e natuurkundig examen door den heer A. Jacobson, enhetcan- didaats-examen door den heer J. van Assen. Bevorderd tot doctor in de Nederl. letteren op proefschrift „Der Nomina le Genitiv Singular im Inrlogermani- schen in seinem VerhSltnis zum No minally", de heer N. van Wijk. geb. te Stad Delden; en op proefschrift „Klankleer van het Noord-Beve land sch", die heer A. Verschuur geb. te Kats. Uit Enschede Dinsdag schreef dr. Borgman aan de firma's Van Heek en Co. en G. J. van Heek en Co. Ml volgende „Naar aanleiding van het. onder houd, hetwelk ik hedenmorgen met u had, verzoek ik u beleefd, mij de voor waarden, waarop u uwe fabriek weer openstelt, schriftelijk tc vullen mede deel e:i. Mocht dit kunnen, dan zou ik gaar. ne nog vóór heden avond 8 uur bericht ontvangen, opdat'ik deze voorwaarden kan mededeelen aan het organisatie comité en aan het stakings-comité, welke hedenavond met mij zullen ver gaderen." Hierop werd het volgende antwoord ontvangen „In beleefd antwoord op uw schrij. ven van heden dee ten wij u mede. dat indien het voorstel daartoe door de arbeiders gedaan wordit. wij geneigd zijn. alle arbeiders binnen den korist mogelijken tijd weer in dienst te n*>- men op het nieuwe loontarief, op voor. waarde, dat Reuding, Van Lier en Bakker ons verschooning vragen voor den laster, dien zij ons en eenigen on zer bazen hebben aangedaan. Moch ten deze drie personen daartoe niet geneigd zijn. dan zijn wij bereid alle andere werklieden mot. uitzondering van hen weer in dienst te nemen." De Gecombineerde Bestuursverga dering. is 1n verband met het ver volg der conferentie met dr. Borgman tot nader uitgesteld. Postnnie met Duitscliland. Woensdag werd' te Utrecht eene vergadering gehouden van afgevaar digden van verschillende Kamers van Koophandte] in ons land en van de Westfaalsche Handelskamers, ter be spreking van de mogelijkheid om een postunie Le »ïuiten tusscnen in enen and en Duitscliland. Ter vergadering wa ren vertegenwoordigd dte handtelska- mers van Bocholt, Crefeld, Duisburg, Dusseldorf, Mühlheim, Essen. Kuhr- ort, Osnabrück en Wesel. en de Ka- mesr van Koophandel te Amsterdam, Haarlem, Assen. Groningen, Den Haag, Leeuwarden, Utrecht en Zwolle. De vergadering werd geleid door den heer H. A. van Beuningen, voorzitter van dte Utreehtsche Kamer van Koop handel. die in zijn openingswoord herinnerde aan het doel dezer bijeen komst en tevens deed uitkomen, dat deze vergadering in het geheel geen politieke beteeke.nis heeft, doch slechte op liet oog heeft die bespreking van de verschillende wensch en door dte Ka mer van Koophandel te Utrecht ken baar gemaakt. Tot medievoorzitter werd benoemd de heer Keiler uit Duis burg en tot medesecretaris de heer Kühns van Mülhcïm. Vanwege de ad ministratie der posterijen werd d© vergadering bijgewoond door een commies om inlichtingen te verstrek ken omtrent eventueel e technische aangelegenheden. De heer Hessei (Essen) gaf in over weging. ïn deze vergadering «ene be paalde beslissing te nemen. Zoo wait betreft brieven als briefkaarten, druk werk is een verminderd tarief wen schelijk. De vertegenwoordiger van Osna brück gelooft dat die tusschen heit Duiitsche Rijk en Oostenrijk-Hongarije bestaande overeenkomst wel als voor beeld/ voor een postunie tusschen Ne derland en Duïtschland zal kunnen gebruikt worden. De afgevaardigde van Emmerik zei de als bewoner van een grensstad' met veel sympathie d'e plannen van dte Utreehtsche Kamer te hebben begroet. Hij trad daarna in eene beschouwing van dé thans bestaande tarieven en wees er op dat het hoogst noodzake lijk is dat er verandering in dein te- genwoordi'gen toestand' komt. Hij sprak daarom den wensch uit. dat de betrokken regeeringen aan de ver schil tendie grieven zouden tegemoet komen. De heer Hirsch (Essen) hield hierop [voorlezing van eene resolutie van dien volgenden inhoud: „De in Utrecht sa mengekomen afgevaardigden van Kamers van Koophandel uit Holland en Duitschlarwï zijn van oordeel, dat het tot stand' komen van «eene postunie tusschen Hollandi en Duitschland op dezelfde wijze als tusschen Duitsch land en Oostenrijk bestaat-, overeen komstig art. 21 der wereldpostunie voor de economische en com mere Leele belangen der beide naburige landen ïn hooge mate gewenscht is Zij geven daarom den wensch te kennen dat de wecDerzij-dsche regeeringen eene spoe- dige invoering van zulk eene overeen komst zullen bevorderen in gemeen schap met de bij het verkeer belang hebbendé kringen. Als bijzonder wenschelijk beschouwen de genoemde Kamers de vermindering dei* porto's voor briefkaarten, brieven, voorname lijk zware brieven, drukwerken, han delspapieren. monsters. Tot d'e in bin- nenverkeer geldende bedragen en zoo mogelijk tot invoering dezen* goedkoo- pc tarieven in het verkeer dier kolo niën van beide landen. Verder moet ook gestreefd worden, ten einde de we- derzijdscbe betrekkingen te zien toe nemen .naar verlaging van het tarief voor geldzendingen, telegraaf en t.ele- phoon". Over deze resolutie ontsponnen zich levendige diiscussïën. De afgevaardig de van Amsterdam meende dat het niet wenschelijk was de zinsned'e omtrent d'o koloniën aan te nemen. De afge vaardigde van Crefeld drong aan op aanneming eener clausule waarin werd uiteengezet, op welke wijze het voorstel tot stand is gekomen. Nadat nog eenige besprekingen had den plaats gehad, werd daarop het voorstel van den heer Thielen bij accla matie aangenomen .evenwel met weg lating van de zinsnede over dte kolo niën. De heer Thielen richtte daarna een woord: van dank tot den president, der vergadering, don heer Van Beunin gen voor de uitmuntende leiding etn voorbereiding De heer Van Beuningen betuigde daarna zijn dank aan dte verschillende afgevaardigden de vergadering werd hierop gesloten. In het hotel de Pays Bas hadl daarna een dejeuner plaats, dat den afgevaardigden door de Utrechtschen Kamer was aangeboden. Gonden en zilveren werken. De heeren Bern. J. Citroen, S. van Osenbruggen, P. van Santen Jr., G. A. Vigano, allen te Amsterdam; G. L. J. Reeser, te 's-Gravenhage en W. Zeeman, te Arnhem, in een vergade ring van vakgenooten daartoe aange zocht, hebben een adres opgesteld, dat aan den minister van finantiën zal worden gezondlen, terwijl belang hebbenden bij het goud- en zilver smidsvak, tot mede-teekening zullen worden uitgenoodigd. In bedoeld adres wordt met redenen de wenschelijkheid betoogd, dat ook met het oog op de buitenlandsche wet gevingen, voor zoover het de landen geldt, waar een verplichte waarborg is, in de Nederlandse he wetgeving het beginsel gehuldigd worde, dat gou den voorwerpen, wier gehalte beneden 500 duizendsten, ©n zilveren voorwer pen, wier gehalte beneden 800 duizend sten blijft, niet voor een stempeling van rijkswege in aanmerking kunnen komen, m.a_w. het minimum-gehalte te verhoogen; eventueel zou deze grens gebracht kunnen worden op de voor gewaarborgde voorwerpen gel dende minimumgehalten resp. 583/000 en 833/000. Tevens spreken zij den wensch uit, waar zij vertrouwen, dat eene nieuwe regeling spoedig tot stand zal komen, liét belastingstempel voor gewaar borgde voorwerpen den vorm van een driehoek, zooals tot heden in ge bruik, en waartegen reeds zoovele klachten geuit zijn, spoedig door een boter te doen vervangen, dat minder die voorwerpen beschadigd of mis vormt. Schadevergoeding Zuid-Afrika. Naar aanleiding van vragen hoe het staat met het onderzoek der vorderin gen wegens scha(te door Nederlanders in /.uiü-Afrika geieaen, roor wem on derzoek een staatscommissie is inge steld. kan van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld worden. De Staatscommissie heeft te onder zoeken ruim 1100 vorderingen tot een gezamenlijk bedrag van ruim 700.000 pond sterling tdus bijna milKoeo gulden.) Mitsdien bestaat er geen kans. dat het onderzoek in de eerste maanden zal worden gesloten, omdat tallooze inlichtingen noodig zijn. en een uitge breide correspondentie wordt ver- eischt, naar aanleiding van de bepa. ling in het Koninklijk Besluit van 5 Februari 1902, dat geen uitlceering zal worden toegekend ter zake van schadt of verliezen, welke a. niet het o n m i d d e lij k gevolg zijn van eenigen maatregel der Brii- sche autoriteiten b. geleden zijn door personen, die op het oogenblik dat zij zijn getroffen door den maatregel, welke hun scha de of verliezen berokkende, hun plich. ten als onderdanen van een neutralen staat hadden geschonden of de Ne. derlandsche nationaliteit niet meet bezaten. Voorts worden zij herinnerd, dat de som door dc- Engelsehe regeering aan de Nederlandsche regeering uitbetaald tot goedmaking van geleden schade, slechts bedraagt 37.500 o-d. sterling (450.000). Daarom moet ook het be drag van ieders vordering nauwkeu rig worden getoetst, omdat door velen niet in acht schijnt te worden geno men, dat slechts directe schade en verliezen in aanmerking komen. INGEZONDEN EDE DEE LING EN. 30 cents per regel. Barteljorisstraat 22-24. Rechtszaken. Moord te Tilburg. Het telegrafisch verslag over de be handeling der moordzaak te Tilburg voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, opgenomen in ons vorig nummer liep tot de pauze. Na de pauze verklaart de vrouw van den koster volkomen overeenkomstig d< getuige van haar man. In de bewuste da gen is hij nooit uit de stad geweest en 's avonds na half acht niet uit huis. Ge tuige, juffrouw Beijer uit Utrecht wordt ter wille der zedelijkheid gehoord in een zitting met gesloten deuren. Daarop leggen de leden der familie Panhuyzen uit het café De Zwarte Rui. ter aan den overkant van de kerk in den Noordhoek hun verklaringen af. Opmerkelijk is het volgende: Juffrouw Panhuyzen heeft het kind 's morgens omstreeks half elf zien passeeren, haai zich zien spiegelen in de ruit en toen verschrikt omkijken als werd zij geroe pen. Zij had toen in het kerkportaal een schim gezien, die direct verdween. Zij heeft niet gezien wie dat was, maar dt schim had de lengte van den schilder. Om kwart voor twaalven zag zij den schilder buiten voor den ingang van de kerk staan kijken in de richting van Kessels. Hij droeg een jasje over zijn kiel. President: Hoe viel het je zoo op da* hij naar Kessels keek. Get. weet dat niet. Donderdag was Mutsaers in het café. Toen zij hem eer< glas bitter gaf beefde hij. In bijzijn van veel werklieden zei hij: Jullie zoeken te ver, zoek waar het kind is. Daarop werd Mutsaers bleek en verdween. Ook heeft zij dien middag den koster een paar maal aangeroepen, maar hij keek niet om. Raadsheer Kolfschoten vraagt aan get. wat een schim is. G.et. legt dat niet nader uit. Het was geen vrouw of een kind, een kind. Raadsheer: In prima heb je verklaard dat het niet de koster, noch de schildei was. Get. zegt aldoor gebeden te hebben om licht; zij kreeg toen de ingeving, dat hel een man was. Als de kerkdeuren geslo ten waren geweest, zou zij het wel ge zien hebben. Raadsheer Sassen: In Breda zei je, dat de schim zeker geen snor had. Get. herinnert zich dit niet. Proc.-gen.: Mutsaers was immers zoo onrustig na Woensdag? Get. erkent dit. De verdediger ziet hiervan niets i» het proces-verbaal. Commissaris Carels zegt, dat deze ge tuige drie- viermaal verschillende ver klaringen heeft afgelegd, maar van eeD schim heeft zij niet gesproken. De verdediger merkt op, dat die -chia eerst veel later is opgedoemd. Getuige zegt, dat de commissaris pei se wilde dat de schim geen witte kiel droeg; en tie man van getuige wilde, da< deze verklaring uit het procesverbaal zou blijven, omdat de schim wel een kiel on der zijn jas kon dragen. De commissaris protesteert tegen deze getuigenis, betreffende hem. Voorts blijkt dat de getuigenis omtrent het beven bij het aannemen van bet glas bitter opgekomen is kort voor de zitting Het schoot haar toen te binnen en ge tuige's man heeft haar toen gezegd, dit te verklaren. Bekl. ontkent na Woensdag in de Zwar- te Ruiter te zijn geweest, dus er geen glas bitter te hebben gedronken. Deze verklaring is dus onwaar. Get. handhaaft haar verklaring ten stel ligste. Zij worden door haar man en dochter in hoofdzaak bevestigd. Panhuyzen zelf wordt op verzoek van den verdediger scherp ondervraagd of hij schrijver en steller is van twee brie ven aan den officier gericht; wat getui ge volhoudt.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2