NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. IPc Jaargang. Donderdag 19 Juni 1902. No. 5818 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 fmK. Yan 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prigs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15 per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door Let gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 yy «h—o «sP Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. i, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3I&»« Faubourg Monvmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden* Haarlem's Dagblad van 19 Juni bevat o.a.: Engeland en {Portugal, Uit Z. Afrika, Uit het donkerste Amster dam, Kindermoord te Gastel, Jacob Hollander. Politiek Overzicht. De Engelsche bladen hebben uitvoe rige telegrammen ontvangen overheb feestmaal, waaraan Engelsche hoofd officieren met het puik der verraders onder de Boeren, Vilonel, Piet dte Wet, Andries Cronjé, Celliers, en comman dant van Buuren, en een vijftien an deren aangezeten hebben, zoowel van 'eigen correspondenten als van nieuws agentschappen; o.a. van helt telegraaf - agen.tschap Central News. De groote Engelsche bladen, op een na, laten echter uit het bericht van Central News een zinsnede weg, behalve nog andere stukken, die geen nieuws be- valttcn. Maar die eene zinsnede, die wij bedoelen, bevatte wel nieuws. Er stond n.l. in, dat de Nationale Ver- k'iennc/rs, h/et. bur geg-vfrij wjll i gers- corps in den Vrijstaat inbegrepen, 2000 man 'sterk is. Reuters verslag sprak van bijua 6000 man, die aan Engelsche zijde stonden; maar wij weten van geen an dere verraderscorpsen dan de Natio nal© Verkenners in Transvaal en de Burger vrij wi Hi gers in den Vrijstaat, allen te zamen gewoonlijk die N. V. genoemd. Het getal is dlus aanmer kelijk kleiner dan de Engel schen ons ■willen wij.s maken. En hoeveel echte 'Boeren zouden er onder die 2000 man wel zijn? Overigens is het berichlt van Central News een weeë verheerlijking van de N. V. Het korps heeft dan ook, naar het heet, 300 Boeren gevangen genomen en de overgave van 600 an deren bewerkt. En er is onder hen 'geen enkel geval van desertie- of ver- raadl voorgevallen! Dat gelooven we gaarne. Ze hadden dan ook eens naar 'de Boeren moeten overloopen! Dat was wel hun laatste loop geweest. En 'dat er onder de N. V. geen enlcel ge val van verraad voorkwam is ook sterk. Wat zijn het anders dan verra- 'ders? De echte Boeren n.l. Majoor Leggett had veel genoegen van een toost op kolonel Girouardl, de Canadees, die- den spoorwegdienst be heerd heeft, die zat tusschen Vilonel en Celliers in: drie mannen va-n Fran- Sclie afkomst en allen even trouwe en vdierbare onderdanen van het Britsche Rijk. En was het niet een g"oed tee- ken, dat sir Wilfriedi Laurier, die an- 'derfl Fransche Canadees, 'eersite mi nister van Canada en een voorstan der van een rijksverbon'd is. Commandant van Buren toostte,dat hij en de zijnen tegen „onze men- schen' gevochten had in het heilige belang van den vrede. Nu die vrede verkregen was, waren zij bereid voor Engeland Ite vechten tegen alle mo gendheden ter wereld. Door verschillende bladen is het bericht opgenomen, dat onderhande lingen tusschen Engeland en Portugal worden gevoerdl over den afstand van de kolonie Mozambique, hetzij voov- gog-ed, hetzij in pacht, aan Grooit- Brittannië. In Lissabon heeft men gemeend, dit, bericht niet te moeten tegenspre ken en ook te Londen beweert men in regeeri n g.skti n gennaltuurlijk een voorzichtig stilzwijgen ever deze al dan niet gevoerde onderhandelingen. Als geheel onwaarschijnlijk mag het bericht voorzeker niet verworpen wou-den. Want Engeland heeft al zoo dikwijls, niet het minst in de laat ste jaren van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, met begeerige blikken dit ge bied en vooral de haven Lorengo Mar- quez beschouwd. De verkrijging van Portugeesch Mozambique zou Enge- geland's Zuid-Afrikaanteclie koloniën tot een prachtig geheel afronden. Maar welk voordeel kan er voor Portugal in den afstand zijn gelegen? vraagt men zich af. De kolonie is bloeiende en haar geografische lig ging is van zooveel belang, dat niet alleen het hebzuchtige Albion, maar de meeste groote koloniale mogend heden bereid zouden zijn' een goed'en prijs voor het bezit van Lorenzo Mar- quez te betalen. Wanneer Portugal van Mozambique afstand doet, alv het tot een bedrag, dat zijn finantiën weer op de beeai zet, dan teek-ent het toch zijn eigen doodvonnis als mo gendheid van eenige beteekenis; want wat blijft er over als men dit laatste brok afstaat van het eertijds zoo mach tige koloniale rijk? Een der bladen wist de .vorige week te melden, dat een overeenkomst zou bestaan tusschen Portugal, Engeland en Duitschland, oven aankoop der Portugeesche bezittingen aan de Afri- kaansche Oostkust. Mozambique zou volgens 'dit bericht tusschen Engeland en Duitschland' verdeeld wordlen en ofschoon niet vermeld wordt hoe, leert een blik op de kaart, dat Duitschland dan wel het noordelijk deel en Enge land het deel zou nemen, grenzend aan zijn niieuWe Zuid-Afrikaansche koloniën en waarin Delagoabaai met de prachtige haven Lorengo Marquez ligt. Dit bericht werd echter tot dusver niet bevestigd. Buitenlandsch Nieuws Uit Zaid-Afrika. Generaal Elliot is op weg van Brand- fort naar Bloemfontein om de comman do's van Brand en Herzog tegemoet te gaan, welke de laaste Vrijstaatsche com mando's vormen, die zich nog niet over gegeven hadden. Het aantal van hen, die zich overga ven in de Kaapkolonie bedraagt: drie rebellen en 25 burger-officieren, 807 re bellen en 56 burgers, met 1387 paarden en muilezels. Hieronder zijn begrepen de commando's van Fouché, Malan, Smith, de bedde Pijpers, Bezuidenhout, Odendaal en Conroy. Generaal French is zeer enthousiast ontvangen. Vrijdag jl. door de bewoners van Kimberley, die hem ten sladhuize een eeresabel aanboden. French ver klaarde dat de ontzetting van Kimberley voornamelijk te danken was aan den in vloed van den cavalerist, gewapend met lans en zwaard. Bennet Burleigh seinde iets véél kan hij niet seinen, want de censor is nog zeer streng aan de „Daily Telegraph'' over de jongste samenzwering te Preto ria. Het plan was de woning van lord Kit chener in de lucht te doen vliegen, de barakken en bijna alle publieke gebou wen, o. a. het Gouvernementshuis en het Paleis van Justitie. 1-Iet doel was om de Boerengevangenen te bevrijden uit hun „vogelkooi". De samenzweerders had den slechts weinig wapens. Meer dan 50 menschen zijn gevangen genomen. De correspondent van Reuter te Bloem fontein heeft een onderhoud gehad met De Wet. Deze verklaarde o. a. dat hij zijn vrouw in twee jaren tijds niet gezien had, en dat hij, uit vrees van gepakt te worden, gedurende den oorlog nooit in een hoeve overnacht had. Hij en zijn gezellen kampeerden nooit twee achter eenvolgende dagen op dezelfde plaats. Een telegram van Kitchener uit Preto ria meldt, dat thans alle commando's in Transvaal en de Oranje-Kolonie de wa pens hebben neergelegd. In Transvaal gaven zich over 11225 man met 10843 ge weren, in de Oranje-Kolonie 5395 man met 5280 geweren. De opgave van dege nen die zich in de Kaapkolonie overga ven, is nog niet compleet. De kosten van den oorlog. Minister Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede, dat het niet in zijn be doeling lag bijdragen te vragen in de kosten van den oorlog aan de De Beers- mijnen of andere Zuid-afrikaansche dia mant- of goudmijnen buiten Transvaal en den OranjeVrijstaat gelegen. Algemeene Berichten. In het dorp Oberblauen bij Zeil, in het Wiesenthal, is een huis, bewoond door drie families, door brand vernield. Het geheele huisgezin van den veldwachter Wantzel, bestaande uit zeven personen, is hierbij om het leven gekomen. In vele Engelsche bladen wordt de loe^ komst van Britsch-Indië donker inge zien. Het is de gewoonte elk jaar een officieele voorspelling te geven van de moessons en het regenseizoen. Deze op gaaf wordt jaarlijks met de grootste nauwkeurigheid bewerkt. Thans heeft de regeering alleen bekend gemaakt dat er minder regen dan gewoonlijk zal vallen op het Indisch gebied. Deze voorspelling, na de slechte jareti die pas in Indië doorleefd zijn, heeft een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Men ver wacht toch algemeen dat de honger snood thans heviger zal zijn dan ooit te voren. Stadsnieuws De officier van gezond held! D. van Rijn is geplaatst bij het militair hospitaal alhier en ingedeeld bi;j het bataljon infanterie, alhier in' garnizoen.. te vinden, aan wien de som weder is ter hand gesteld. Uit de Omstreken. Hillegom. Het aantal sollicitanten voor gemeen teveldwachter alhier bedraagt niet min der dan 160. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Zaudvoort. Aangekomen badgasten: Mevr. S. Baars, Amsterdam, 2 pers. E. ReLnemann, Bremen. Mevr. Van Lilaar, Den Haag, 2 pers. Baron van Wijnbergen, Loenen, 2 p. S. Sasse van Isselt, Den Bosch, 4 pers. Mr. Gilles, Antwerpen. Allen Grand Hotel. A. Bonnike, Amsterdam, Groote Bad huis, 4 pers. Dames Wildervank, Hoogezamd, Groote Badhuis, 2 pers. C. P. Schleicher, Rotterdam. Mej. Metelerkamp, Amsterdam. H. Salomonson, Amsterdam. 3. Compris, Amsterdam, 4 pers. N. Heilbron, Frankfort a. M. Allen Hotel d'Orange. H. Salm Amsterdam. Hotel Drie huizen; L. Philkpp Rotterdam, Hotel d'Orange; Mevr. Gox Corhuis Utrecht, Pension Quaisana; Mevr. Dusseldorp Utrecht, Pension Paulla; C. Abbeg, Zurich, Villa Benvenuta 6; Mej. Base Amsterdam, Spoorstraat 14 3; D. Stoui'jasd'ijk Haarlem, Pension' de Roos; Mevr. de Timmerman Tencking Amsterdam, Pension de Roos; A. Kreuiter Hillegom, Villa Ida 6; W. H. Voskuil Amsterdam, Villa Rosina 10; T. van Meurs Arnhem. Villa Magdtw lena 5; Mevr. Smalhuizen Arnhem, Villa Magdalena 4; Siewertsz van Reesema Amsterdam, Villa Mignon 6; H .Hol Amsterdam, Villa Mon Repos 4; H. Bonger Amsterdam. Villa Wil- helmiina 5; M. N. Beets Haarlem, Villa Zomerlusi 8. Mevr. Gompen, Amsterdam, Villa Golf en Duin. 2 pers. Fam. B. Groothe, id. id., 4 pers. Ph. J. Roodhuijzen, id.. Hoogeweg no. 36. Mevr. Wülekes, id.. Villa Vredelust, 3 pers. A. Zaal, id.. Pension Bon Repos, 2 pers. S. A. Gerzon, id., Restaurant Frank Gerzon. Mej, M. Berend, Arnhem, Kerk straat no. 32. Jongeh. K. Vettewinkel, A'd:am, id. E. van Kampen, Baarn, Pension Beau Sejour. L. Groen, Antwerpen, Pension. Buck, man, 5 pers. R. Philippona, Amsterdam, id., 3 p. V. Hooft, id id., 5 pers. Ph. van Os, id.. Haltestraat 8, 6 pers. Th. Smale. id:. Villa Bijduin, 6 pers. B. L. Voskuil, id., VLLla Ida, 7 pers. Thans zijn alhfer aanwezig 936 bad gasten tegen 844 op 19 Juni 1901 en 661 op 19 Juni 1900. Velseii. Gisteren middag is alhier door een werkman een portemonnaie gevonden, inhoudende een bedrag van f 30. Het is den eerlijken vinder gelukt den eigenaar Openbare' vergadering van den ge meenteraad van Velgen, op Dinsdag 24 Juni 1902, voorm. 11 uur. Agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Proces-verbaal van kasopname. 3. Suppletoire begrootingen, af- en ovarschrijvingen en onvoorziene uit gaven der gemeente, dienst 1901 en 1902. 4. Opmaken van een voordracht voor een college van zetters. 5. Opmerkingen van Gedeputeerde Staten omtrent het reglement van orde voor den gemeenteraad 6. Straatnamen IJmuiden. 7. Voorstel tot eigendlomso vernam© van het plein voor de Ned. herv. kerk te IJmüid'en. 8. Bepaling van d!e plaats voor een nieuwe school nabij IJmuiden. 9. Adres sluiskneehts P. Blihkhoff en anderen, inzake de vervuiling van een brandstee- te IJmuiden. 10. Verzoek van P. Visser en J. N, Klein, te IJmuiden, om ©en gedeelite van een scliouwbeek nabij Driehuis te mogen dempen. 11. Verzoek van het bestuur dar Haarlemsche Huishoud- en Industrie school om een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas. 12. Voorstel van B. en W. tot behar- diing van een gedeelte van den Zee weg (af deel in- Heide.) 13. Verzoek van J. F. Constandse om concessie- voor d'e oprichting van een steenkolengasfahriek te IJmuiden. 14. Aanbesteding reinigingsdienst in verschillende afdeelingen en levering van schoolhehoeften. Binnenland. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het 2e natuurkundig examen afgelegd door den heer A. C. N. Bouvy. Leiden. Bevorderd tot doctor In de rechtswetenschap de heer J. L. Nysingli, geb. te De Wijk, op Stellingen. Lichting '95 en '96 Bij den Raad van State is thans in be handeling het door de beide Kamers aan genomen wetsvoorstel van de heeren De Savornin Lohman c. s, tot vrijstelling der militielichtingen van 1895 en 1896 van herhalingsoefeningen. Geen aansluiting. Het bestuur van den Vrijzinnig-demo- cratisclien Bond heeft op eene uitnoodi- ging van het Nederlandsch comité voor algemeen kiesrecht tot aansluiting bij bedoeld comité geantwoord, dat de bond met het comité ten zeerste overtuigd is van de hooge wenschelijkheid eener spoe dige Grondwetsherziening ter bereiking van de ook door den Bond gewilde rege ling van het kiesrecht, doch dat men zich als politieke partij verplicht rekent volle vrijheid van handelen voor te behouden ten aanzien van de wijze, waarop die zaak door hen dient te worden bevor derd, om welke redenen het bestuur aan het verzoek tot aansluiting niet mag vol doen. Onbekend lijk. Dinsdagmorgen is in de Kostverloren- vaart te Amsterdam drijvende gevonden het lijk van een onbekend man, oud naar gissing 55 h 60 jaar, lang 1.70 M., ovaal breed gezicht, kaalhoofdig, zwarte kne vel, oogen bruin, neus breed en gebo gen, gekleed met blauw cheviot colbert, zwart kamgaren vest en broek, wit tri cot onderbroek en borstrok, wit katoen hemd, grijs geruite gezondheidsgordel, flanel sporthemd, bruin wollen sokken, wit front met staande boord, waarin de naam Stam,, witte manchetten met paar lemoeren knoopen en rijgbottines. Op het lijk is gevonden een bril in een half karton étui. De commissaris van politie in de 3e sectie verzoekt hun die inlich tingen omtrent dit lijk kunnen verstrek ken, zich te vervoegen aan het politiebu reau Reijer Anslostraat. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De vereeniging Helpt Elkaar, te 's- Gravenhage, heeft, van zuster Geijer uit het kamp te Norvalspont-, dd. 25 Mei,» een brief ontvangen, waarin zij meldt 25 pd. st. voor de weezen ont vangen te hebben. En verder: „Den 16den Mei hel) ik het weeshuis geopend Van het Gouvernement heb ik ledikan ten. matrassen, tafels en banken ge kregen. Van het goed» dat het comlité mij zond', heb ik kleeren voor het weeehuis laten maken. Ik heb hier een naaikLasse opgericht en daar lg al het goed voor niets gemaakt. Voon twee dagen zond mevrouw Koopmana twee kisten, een met speelgoed en de ande re met rollen serge Uit de Kaapkolo nie ontving ik voor mijne weesjes 30 pd. st. Ik ondervind veel sympathie." Zuster Geijer schrijft ook, dat zij nog meer behoeften voor de weezen heeft. De vereeniging Helpt Elkaar zal ook thans nu de oorlog geëindigd is, voort blijven gaan met werken en gel den bijeen te brengen om de weezen verdere hulp te verleenen. Het adres van d:en penningmeester is de heer Gw C. Mirandolle, Riouwstraat 128, den Haag. De neergehaalde vierkleur. Ds. A. Pijinacker Hordijk zendt aan het „Hbl" een vertaling van het En gelsche gedicht op „De neergehaalde Vierkleur", dat een Boer, die moedig meegevochten heeft en reeds vaak in het Engelsch dlichtte, gezonden heeft aan de Ierscbe dagbladlen. Strijk de dlierbre Vierkleur, Rust zij haar gegund'; Geef die beste plaats haar Die gij vinden kunt. Wijl zij niet mag waaien Over berg noch dal. Nu haar helden sneefden. Zwijgt elk overal. Op dm berg Majuba Woei ze ons tegemoet, Aan dein stroom Tugela Kleurt haar 's vijandis bloed. Op den Stormberg klom zij; Bij het diep ravijn Zag zij Gronjé's dappTim Nobele helden zijn. Maar nog rijker glorie Was d'er vlag bereid, 't Schoonst was haar victorie In den laatsten strijd. Toen mm tienmaal kleiner, Hoop- en hulpeloos. Op der broed'ren graven Heldendood' verkoos. Op de steilste toppen. Bij das arends nest. Woei dte vlag der Vrijheid, Streed dier dapp'ren rest. Op het hoogste kopje Vocht elk voor haar eer, Uit verstijfde handen Greep men 't dundoek weer. Teèr beminde veldiein, 't Dierbaar Vaderland, Grond vol heldengraven Wordt nooit slaven!andi. De eeuwein door zal klinken Roem® herinnering, De eier der kind'ren is eens Vlags verheerlijking. Volk, ven-acht, verheven Op uw Golgotha, „Alles zal eens rech kom", Paaschzon rijst weldra! Vierkleur! jonger heidien Planten u in 't veld; Land, gij zult steeds leven Vlag, gij wordt hersteld! Nijmegen. A. PIJNACKER HORDIJK Inbraak te Helder. Te Helder is, terwijl de bewoners ui ts tod tg waren, ingebroken in het huis van den zeeofficier Bolomeij in de Plantsoenstraat. Bij zijne thuis komst vond de heer Bolomeij Maan dagmiddag in het huis alles overhoop en kasten, laden en schrijf bureaux opengebroken en doorsnuffeld. De in brekers hebben blijkbaar gezocht naar geld, wat zij echter niet hebben kun nen vinden. Goud, zilver en andeer voor de hand liggende voorwerpen van waardie zijn onaangeroerd gela ten. Vermoedelijk is de Inbraak reeds Zaterdagnacht gepleegd, daar de bu ren toen gerucht in het huis meenen te hebben gehoord. Door het uitsnij den van een ruit schijnen de inbre kers door de keuken Ite zijn binnenge drongen. Lederindustrie. In het verslag der Kamer van Koop handel te Waalwijk over het jaar 1901 leest men: „De winsten van het schoenwerk bijv. zijn nauwelijks een derde meer van het geen zij waren vóór 25 jaren; de fourni turen zijn duurder dan ooit, de produc tie wordt telken jarc aanzienlijk grooter, de uitvoer wordt belemmerd, terwijl da invoer van buitenlandsch fijn schoen werk tengevolge onzer vrije handelspo litiek, nog immer aanzienlijk is; het cre- diet wordt door de afnemers bijna wille keurig gerekt. Ook voor de leerlooierijen gelden nagenoeg dezelfde klachten en bezwaren. De schoen- en lederfabrikan- ten beducht voor het hun dreigend ge vaar en bevreesd voor een totalen on dergang hunner industrie, hebben zich vereenigd tot bonden, welke alles doen wat strekken kan tot opheffing of ver mindering der malaise. „Mogen hunne pogingen spoedig met een goeden uitslag bekroond worden, en een voor beide industrieën voordeelig tarief van verhoogde invoerrechten wel dra kracht van wet erlangen". De Eerste Hollandsche Leyeiisver- zeliering-Bank te Amsterdam, (directeuren mr. J. F. Farensbach en. P. de Jong) hield Dins dag j1. ondier voorzitting van dr. N, Lansdorp hare' gewone jaarlijksche vergadering. Door de dJirectie werd verslag uit gebracht over het boekjaar 1901, waar uit bleek, dat op 31 December van. ge noemd jaar hij die Bank verzekerd was aan kapitalen f 5,353,552. en aan jaarlijksche lijfrenten 7,578. togen eenie premie-ontvangst van 202,865.875 per jaar. De vooruitgang is 1901 ver kregen, beloopende circa 5 ton aan verzekerd kapitaal, bewijst, dat dp Bank zich krachtig ontwikkelt. De balans en d'e winst- en verlies rekening. gecontroleerd' door d'e Ac countants P. A. Kloppenburg en F. A. van Suchtelen. sloten met een winst saldo van f 6.383.795. Door de verga dering werd besloten van dit saldo 2,449.135 af te schrijven op diverse re keningen en het resteerende bedrag van f 3,934.66 uit te keereai aan divi denden en tantiemes. Aairdeelliou ders hebben diensvolgens recht op 6 over het bedrag hunner storting, be taalbaar ten kantore der Bank. Het bijkantoor d'er Bank is alhier gevestigd: Nieuwe Gracht 62. Vredesconferentie. De gezant van liet koninkrijk Korea te Parijs, Prins Young-Chang-Mui, bevindt zich te 's-Gravenhage met een speciale opdracht zijner regeering. Korea dat niet vertegenwoordigd was ter Vredesconferentie, wens-ht zich namelijk te voegen in de rij de- sta. ton, welke de verdragen dier confe rentie onderteekenden. Ter voorberei ding van deze zaak eventueel ter on. derteekening van de verdragen waar van de toetreding openstaat voer sta. ten die aan de conferentie niet deri- namen, is de gezant naar de Reiden, tie gekomen en zal hij een ond-rhoud hebben mei, onzen minister van hu>. tenlandsche zaken. Behalve die secretaris dier legatie te Parijs, bevindt zieti ook te 's'Iravin. hage de consulgeneraal van Korea te Brussel. Sport en Wedstrijden Wieleriiienws. De uilslag van de Maandag te Bre da gehouden wielerwedstrijden was: We dis tri jd in 3 afdeelingen over 2000 meter tusschen Mondt, Brussel, Van der Tuijn, Den Haag. en Durenkamp, Rotterdam; gewonnen door Mondt, die driemaal achtereen eerste aan kwam. Poursuite wedstrijd tot hoogstens 5 kilom. tusschen DelVigne. Brussel, en Viruly, Breda, gewonnen door Viruly. 10 kilometer-wedstrijd voor ama teurs met gangmaking, deelnemers Viruly, Fiellitasz, Goedhardt, Broos, Dekkers en Elderman. 1. Viiury, 2, Fieilitasz, 3. Elderman. Op de Buffalo-baan te Parijs zal Donderdagavond a. s. een ontmoeting plaats heliben tusschen den Deen 101- legaard, winner van het wereldkamp'L oenschap eu den neger Major Taylor Do wedstrijd zal verreden worden in twee afdeelingen over 1000 meter en zoo noodig een beslissing. Paarden. Betreffende den „Grand Prix" te Parijs vinden wij nog vermeld dat de heer Camilla Blane, eigenaar van ,.Relz" mei den Engelschen eigenaar van Sceptre", den heer Sievier, om 300.000 tegen 200,000 francs gewed heeft dat zijn paard in d'ien ren eerder dan het Engelsche zou aankomen. De heev Blanc heeft gewonnen want zooals wij reedis meedeelden kwam

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1