„fit»* rweede achter oen ■winner „Kizil Kourgan", terwijl Sceptre" zelf» niet geplaatst werd en zesde aan kwam Ned. Aut. Club. Tn de gisteren te Utrecht gehouden algemcene vergadering van de Ne- derlandscha Automobi'elclu.b werd het bestuur samengesteld als volgt: Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, Haariero, le. voorzitter; jiir. J. INayhs. Lirrtmcn, 2e voorzitter; It A. G. Venema, Nassauplein lb.. 's-Gra- vcnhage, secretaris; J .T. Backx, "Wie. ringerwaard, penningmeester; Ch. F. Testas tot Oud-Wulven, Houten; E. W. baron van Wassenaer, Bennekom; mr. C. Frikken, Amsterdam: J. A. Stoop. Dordrecht-, eu F. W. des Tombe, 's-Gra- vonhage, commissarissen. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Ook de overige fabrieken der firma's Van Heek Comp. en G. J. van Heek Zonen zijn Dinsdag aangezet en is het werk door de arbeiders hervat. BUITENLAND Uit de stakende mijnwerkers van een mijn te Olyphant, in Pennsylanië, werd geschoten op een agent van politie, wien belast was toezicht te houden bij deze mijn. De man was dadelijk dood. Een belooning van duizend dollars is uitge loofd aan hem, die den schuldige aan wijst. De werklieden aan de asphalthouden- de mijnen in West-Virginië hebben den arbeid hervat. Leger en Vloot. Hr. Ms. pantserdekscMp „Zeeland", thaius deel ulitmakendte van de Indi sche zeemacht, is aangewezen om bij gelegenheid van en tijdens de Kro ningsfeesten van den koning van En geland in de Britse he overzeesche be zittingen, onze koloniën ter reede van Singapore i© vertegenwoordigen en zulks teT beantwoording van eene soortgelijke beleefdheid welke de Bbitsche marine bij de inhuldiging van H. M. de Koningin der Nederlanden destijds bewees door het zenden van een oorlogsbodem naar Batavia. Het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen voor den hoofdcur sus zal dlitj jaar op 10, 11 en 12 Juli plaats hebben. De Commissie belasit met het afne men van het bedoelde toelatings-exa- mon is samengesteld als volgt: Lid en Voorzitter de lulit.-kolonel A. D. Pet ter. van het 4e reg. infanterie; leden: dte kapiteins C. A. Muller en. A. H. van Alphen de Veer, resp. van het 7© en 8e regement infanterie; de le lui tenants van den staf der infanterie L. 15. W. van Albada en G. H. C. Cramer, beiden leeraren aan den h'oofdffuifsus; de le luitenants A. H. Gouwe en H. SpoeLstra, beiden van het 7e regiment infanterie; de le luit.-adjudant I. H. Boeye van het 5e- reg. infanterie; de heer J. G. Kleiboer, leeraar aan den hoofdcursus; secretaris de 2e luit. P. J. Stigted1 van het Instructie-bataljon. Plaatsvervangend lid en voorzitter de lulit, -kolonel J. H. A. Nierstrasz van hot 7© reg. infanterie; plaatsvervan gende leden de kapiteins J. A. L. M. Struijcken. jhr. L .M. A. von Schmid en K. G. Ubbens, resp. van het 3e. 4e en' 8e regement infanterie; de 2e luit. H. Zeeman van het 4e regiment infan terie; plaatsvervangend secretaris de 2e lulit. II. H.IIuhenet, van het instruc tie-bataljon. Rechtszaken. Uit het donkerste Amsterdam. Jacobus Johannes Rijff, 25 j.; Ge- irandi Edtuardi van der Heijden, 22 j.;, zijn de ..jongens"; IJtje Jellen, 20 j., en Jeltje Pasveer. 21 j.. zijn de „dames". De getuigen rn de strafzaak, waariu deze vier als beklaagden fungeeren, zijn twee zusters uit de St. An nasiraat. Do getuigen verklaren te zijn gestompt, getrapt, geslagen en aan do haren ge trokken. De „jongens" en de „da mes" wonen in de St. Pieterssteeg, respectievelijk driehoog vóór en drie hoog achter. Volgens Kootje Rijff, don eersten beklaagde, zou de ruzie zijn aangeko men, dtoordat de beide getuigen, geld van Item wilden hebben; zij zeiden io weten dat hij geld! had!, omdat hij kort te voren had ingebroken op den Voor burgwal. Het spreekt vanzelf dat d'it laatst© niet waar is. Volgens IJtje was de oorzaak een geheel andere Zij had' „die eene meid eens flink willen geven" uit jalouzie. j Hoe het zij. er schijnt aan doze op zich zelf niet zoo ernstige zaak wel iets inbrekeriers ten grondslag te lig gen, en het zal wol nie-t uitsluitend zijn met het oog op de groote vrij moedigheid. waarmede de beklaagden ook in de rechtzaal teekenen van ver standhouding wisselen, dat de presi dent order heeft gegeven, dat de be klaagden in de bank onderling door een veldwachter zijn gescheiden (bij de rechtbank te Amsterdam is deze nw- se-en-scène niet gebruikelijk) en tus- schen de jongens" en die „dames", van welke laatste alleen IJtje gedeti neerd is. een bank wordt opengelaten. Nadat, tegen ieder van het viertal veroordeel ing tot vier maanden door het O. M. was gerequireerd, werd be handeld een mbraakzaak, waarin vooralsnog G. E. van der Heijden al leen als dader fungeert, aangezien d© Instructie, voor zoover zijn mededa ders of medeplichtigen betreft, nog niet zoover is gevorderd, dat ook zij in do bank der beklaagden kunnen plaats nemen Onder d,o gedagvaarde getuigen zijn eenige bij de justitie als inbrekers be kende personen, en ondier hen twee veroordeelden. IJtje en Jeltje zijn ditmaal als ge tuigen a décharge opgeroepen. Aan Van der Heijden wordt bij dag vaarding ten laste gelegd. dat hij te zamen vereonigd niet twee andere personen te Amsterdam den 21en Maart 1902 in het perceel Nieuwe Zijds Voorburgwal 290, heeft wegge nomen een portefeuille met do zich daarin bevindende geldswaarden, ie' weten drie bankbiljetten van f 25. een bankbiljet van 00 en twee muntbil jetten eik van f 10, alles toebehoorend aan P. Mi jaar end's, althans aan een ander dan den bekl. en cïe in vereeni- ging met hem handelende personen, met liet oogmerk zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen, heb bende do bekl in vereen iging als voor zegd genoemde weggenomen goederen onder zijn bereik gebracht door de brandkast, waar binnen de goederen geborgen waren, met geweld en met verbreking der afsluiting open te ma ken in elk geval het slot dier brandkast, met voor de opening niet bestemde voorwerpen, mitsdien mïafc valschie sleutels te openen, terwijl nog geen vijf jaar zijn verloopen, sedert bekl. een tegen hem teir zake van diefstal uitgesproken gevangenisstraf geheel heeft ondergaan. De heeren Van Coonhuyzen en Gartsen werden als deskundigen ge- hoordi in verband met liet handschrift, waaruiode in beslag genomen brieven waren geschreven en daarna de lieer P. Mijnarends. lid der firma Lohe Co., ten wier kantore de diefstal heeft plaats gehad. Get., vond) het slot van de brandkast op den vloer liggen en' zag da-ie mannen, gekleed in grijze diemi-saisons. en met deukhoeden op, door de kelderdeur vluchten. De led'i- ge portefeuille werd boneden aan de' trap terug gevonden. De dieven had den de waarden, die verder in de brandkast aanwezig waren, laten lig gen. Wel hadden zij uit de schrijfta fels. die d'oor hen waren opengebro ken. postzegels medegenomen. Van der Hoyden, die ook ter terecht zitting goed gekleed is. an zijn maats schijnen, met liet oogmerk .hun ldee- dteren bij het. breken niet vuil te ma ken. die aanwezige kantoorjassen te hebben aangetrokken. De getuige Mijnarends heeft de vluchtenden niet in liet aangezicht kunnen zien. en Van der Heyden vindt in dieais verklaring dan ook geen aan leiding om iets anders te zeggen, dan dat hij omtrent het heele geval hoege naamd' niets te zeggen heeft. Hij was er niet bij: hij was niet gewoon 's nachts cp straat te loopen en in den avond had hij gewandeld met Ytje Jolles en Jeltje Pasvee.r Maar er waren voor Van dier Hey den meer bezwarende getuigenverkla ringen dan d:ie van den lieer Mijn arends. In de beide bovenkamers drie hoog in de St. Pieterssteeg werd gevonden een complete inbrekers-installatie, bestaande uit sleutels, loopers, pompsleutels, ijzer- boren, booromslagen, koevoets benevens een instrument, dat in compacten vorm in zie hvereenigd de hoedanigheden van nijptang, hamer en breekijzer. Al dit breektuig werd of door Ytje of door Jeltje herkend als aan haar in ei gendom toehehoorende; zij ontkenden dan ook bij de huiszoeking tegenover de politiebeambten dat zij die voorwerpen voor anderen bewaarden. Nu was in het perceel N. Z. Voorburg wal gevonden een electrische lamp. blijk baar door de dieven achtergelaten, en nu werd door eên van de meisjes uit de St. Annastraal. Keetje Prina de Prince, de electrische lamp herkend als het ei gendom van Frans Groot, die thans ge vangenisstraf ondergaat. Van der Heyden verklaart inmiddels met het leukste gezicht van de wereld dat hij al het ter terechtzitting aanwezige inbrekersgereedschap nooit van te voren heeft gezien ook de electrische lamp niet en dat. niettegenstaande hij woon de op dezelfde kamér waar het grootste gedeelte dezer voorwerpen is in beslag genomen. Keetje Prina Prince verklaarde verder nog gehoord te hebben dat Gerrie van der Heyden en Kootje Rijff samen had den ingebroken op den Voorburgwal. Toen zij aan hen beiden om geld vroeg en zij daarbij zeide, dat zij van de in braak wist, antwoordden Van der Hey den en Rijff „hoe weet jij dat" en zeide Keetje Dinsdag voor de recht bank „zij vielen dus door de mand". Frans Groot, tegen wiens hooren onder eede de verdediger mr. Endt zich te ver geefs, op grond van art. 165 Sv. had ver zet legde daarna een voor Van der Hey den zeer bezwarende verklaring af. Al het dievengereedschap met inbegrip van üe electrische lantaren, hadden Van der Heyden en hij zich voor gezamenlij ke rekening en tot gemeenschappelijk gebruik aangeschaft. Verder was ter terechtzitting aanwezig een brief door Van der Heyden aan Groot gericht, waarin eerstgenoemde mededeelt, dat het hamertje en de lamp zijn achtergelaten „in het spiese waar de schutting omgevallen is", hetgeen overgezet uit de dieventaal, zooveel wil 1 zeggen als „in het huis, waar is ingebro ken". In dien brief krijgt Groot de noodige instructies in verband met hetgeen hij moet zeggen, wanneer die voorwerpen hem door den rechter-commissaris wor den vertoond. Frans Groot en Van der Heyden be vonden zich toen beiden in hechtenis in het huis van bewaring op de Wetering schans. Zij onderhielden toen briefwis seling door een kennis van hen, zekere D. W. Hedden, sedert veroordeeld en ge detineerd te Haarlem, doch destijds in preventieve hechtenis te Amsterdam. Hedden deed in het huis van bewaring dienst als ganglooper. Van der Heyden wilde er Groot even wel laten inloopen, en gaf een van hem ontvangen brief aan den rechter-commis saris, en liet Hedden aan Groot zeggen, dat de majoor-gevangenbewaarder dien brief had in Beslag genomen. Misschien vormde deze dubbelhartigheid van Van der Heyden wel een van de redenen, dat Groot sedert en ook heden voor de recht bank zoo mededeelzaam was. Hij gaf al thans zeer uitvoerige en nauwkeuriêe inlichtingen omtrent het gereedschap, dat hij in het bezit van Van der Heyden had achtergelaten, toen hij in Februari gearresteerd werd en omtrent de wijze, waarop gewoonlijk door hen en andere inbrekers met zulk gereedschap wordt gewerkt. En nu postten verschillende der stuk ken gereedschap in de afdrukken die in de op de N. Z. Voorburgwal opengebro- i ken deuren en meubelen zijn bevonden. Beklaagde blijft zijn schuld aan het misdrijf ontkennen, ook dat de in het per ceel N. Z. Voorburgwal na de inbraak ge vonden hamer en electrische lamp ooit in zijn bezit zijn geweest. Daarna wordt gehooid Jeltje Pasveer, die bekl. Van der Heyden heeft leeren kennen in de Nes. Gerrit van der Heyden zou volgens de ze get. aan den kost zijn gekomen met kaartspelen. „Wij hadden niet veel cen ten" vóór en na den 21en Maart niet. „Een gulden of tien". De president, die van het aan den kost komen met kaartspelen door inbrekers alles weet, vindt tien gulden niet zoo weinig. Jeltje verklaart net als Ytje Jellen, die daarna wordt gehoord, dat zij op den hewusten dag met hun vieren hebben ge geten en daarna samen zijn uitgeweest. Dat de jongens door inbreken aan de kost kwamen, daarvan heeft Ytje nooit iets geweten. Dit lijkt wel wat vreemd, wanneer men weet dat Ytje, toen de jon gens met de gevangen wagen wegreden, heeft geroepen: „Leve de brandkastjes, van de brandkastjes moeten wij het. maar hebben", en dal zij verder heeft gezegd, „voor een jongen die netjes een brandkast kan openmaken, neem ik mijn pet af." Het O. M waargenomen door mr. Re- gout, deed uitkomen, dat deze bekl. ie mand is, beter opgevoed en meer ont wikkeld dan personen, die gewoonlijk te recht staan ter zake van inbraak. Bekl. is als tabakssorteerder in betrekking ge weest bij de firma G. Harkema. Zijn eer ste veroordeeling sproot voort uit dief stal van tabak ten nadeele van genoem de firma. Sedert heeft bekl. niet meer ge werkt. Zijn toenmalige medeplichtige is ook reeds veroordeeld ter zake van meer gewerkt. Zijn toenmalige mede- I diefstal met braak, gepaard gaande met het vervoer van een geheele brandkast. Het requisitoir strekte tot schuldigver klaring van dén Bekl. van hetgeen hem bij dagvaarding was ten laste gelegd, en mitsdien tot zijn veroordeeling tot ge vangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Mr. Endt, als verdediger optredende, heeft noch in het dossier, noch in de ge tuigenverklaring het bewijs van bekl.'s schuld kunnen vinden. P. concludeerde tot vrijspraak. Kindermoord te Gastel. Woensdag 16 Juni stond terecht voor de aiTondiisseiments-recliibank te Breda Loonardus Bartelen, landbouwer tie Gas teil (Noord-Brabant), beschuldigd van zijn kind oud 5 maanden, op 17 Maart jl. op zetielijk van 't leven te hebben beroofd of althans zulk zwaar lichamelijk letsel te hebben toege bracht, door het niet alle kracht te knijpen, te stooten en te drukken, dat tengevolge daarvan, gevolgd dioor long- en. borstvliesontsteking, is ont staan. welke den dood veroorzaakt heeft. Als eerste getuigen werden gehoord die doktoren dr. P J. W. Dautzenburg en A. P. B. Jansen, beiden van Gastel, die. verklaarden, dat de doodl veroor zaakt is door longontsteking, ontstaan uit etterpleuris, als gevolg van rib- benbreuk. Toen dr. Jansen 2 dagen na die mis handeling bij het kind geroepen werd, vertelde eene oud-tante, dat er iets met 't kind gebeurd was, waarop dr. Jansen het kind onderzocht heeft. Bij het eerste onderzoek vermeende dir. J. dat er drie ribben gebroken waren. Later bij die lijkschouwing bleek, dat er 8 ribben aan de rechterzij wargn gebroken, waartoe wel eene zeer krachtige inwerking moet zijn geoe fend. daar 'i dir. Dautzenburg bij de lijkschouwing niet mogelijk was ge weest die ribben aan de gezonde zij door drukken te breken. Op de waag van den officier van justitie of die longontsteking hier ook door kouvatten kon ontstaan zijn, wordt door de dó kt oren' ontkennend geantwoord. Daarop vroeg de off. van justitie of 't kind veel van den vader te ver duren had. Uit de verklaringen der volgende getuigen blijkt, dat do vader spijt had. dlat dit kind geboren was, en dat dte beklaagde i9 een zeer slecht bekend staand ruw persoon, die reedis herhaaldelijk geverbaliseerd is wegens dronkenschap De beklaagde *in verhoor genomen, verklaart: Terwijl zijne vrouw uit was, moest bekl. oenlg werk verrichten. Het kind was lastig en schreide, waarop bekl. naar de wieg ging en 't kind met de vuist een paar stompen in de zij gaf. Eerst later was hij tot 't besef geko men. 't kind ernstig letsel te hebben toegebracht. Deze verklaring komt niet/ overeen met hetgeen bekl. vroeger heeft ge zegd1. De officier v. justitie lu-eeg hierna 't woord, en deelde med'e: De moeder van het kind is 's mor gens van den 17en Maart ongeveer 20 minuten buitenshuis geweest. Toen ze weg ging was haar kmd gezond en lag rustig te slapen. Bij haar terugkomst vond ze haar kindzoo ernstig ziek, dat ze een medicus wilde halen, waartegen bekl. zich verzette. Een paar dagen later riep ze toch die hulp in van dr. Jansen, die eene zoo ernstige ribbenbre.uk bij 't kind constateerde, dat deze er de justitie medle in kennis stelde. Volgens des kundigen is de dood veroorzaakt door die ontsteking van longen en borst- vlies, teweeggebracht door ribben- breuk. De off. wenscht, dat door de rechtbank nauwkeurig worde nage gaan of de mishandeling gepleegd is met opzet om 't kind te dooden. Vol gens zijne opinie is de handeling ge schiedt met volle kracht, niet met de hand, maar met de knieën. Bovendien acht de off. van justitie een kind van 5 maanden te jong om lichamelijk ge kastijd te worden. Redenen, waarom hij eischt 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr, Max van Dam, vroeg vrijspraak. Uitspraak 26 deze»* Gemengd Nieuws. Verdiend loon. De bankier von Bleichro- der, dei met zijn automobiel te DÜren omver is getuimeld en aan zijn ver wondingen is bezweken, heeft het on geluk door zijn eigen onbesuisdheid veroorzaakt. Uren ver in den omtrek van zijn landgoed was zijn automo biel, die geregeld in het tempo van een sneltrein den weg onveilig maak te, gevreesd. Telkens gebeurde Het, dh-t paarden voor rijtuigen schichtig werden, menschen gevaar liepen van overreden te worden of een kudde vee in painek geraakte. Baron von Bleich- röder stoorde zich echter niet aan het verkeer op de straatwegen of aan spe lende kindleren en was gewoon klach ten met bedreigingen te beantwoor den. De woesteling stuurde, ofschoon hij op rechte wegen zoo hard moge lijk reed, erg onhandig. Bij hel laatste ongeluk sloeg de automobiel nadat hij met een vracht wagen gebotst was, om. Bleichröder kwam daarbij met zijn hoofd onder een ijzeren leuning, met het gezicht op den grond. Zijn won dien werden verergerd, doordat de motor door werkte. terwijl het schokkende voer tuig op zijn hoofd' lag, op verschillen de plaatsen brak de schedel en wer den de hersens heleedigd. Zijn twee knechts, die ook in de automobiel zat- ten, zijn er zonder een schram afge komen. Een zonderlinge begrafenis plechtigheid. De wijze, waarop de Canadeezen in Toronto hunne dooden ter aarde bestel len, is vreemdsoortig volgens onze Eu- ropeesche gewoonten. Als een lid der familie sterft, wordt daarvan kennis gegeven aan een begra fenis-ondernemer, deze hecht, indien het een ongehuwd persoon is, een groote rozet van wit lint, en indien het een ge huwd persoon is, een rozet van zwart lint aan den knop van de voordeur van het sterfhuis, zoodat ieder voorbijganger kan zien, dat daar een doode is. Van dat oogenblik af tot aan de begrafenis blijft de voordeur van het huis open en ieder, die wil, mag binnentreden en het lijk zien. Gewoonlijk matten dan ook honderden, die de familie volstrekt niet kennen daarvan gebruik. De begrafenis heeft plaats twee dagen na het overlijden en als de lijkstoet het huis verlaat, sluiten zich honderden in rijtuigen en wagentjes daarbij aan, uit eerbied voor den doode, hoewel de meesten den overledene niet gekend hebben. Indien een sterfgeval in de wintermaanden, als de thermometer 7 of 8 graden onder nul Fahrenheit wijst voorvalt, is het niet mogelijk graven te delven en worden de lijken in een keu pel op het kerkhof bewaard, waarvoor 3 —4 dollars per maand berekend wordt, tot het voorjaar wanneer de grond ont dooit en het mogelijk wordt een graf te graven. Dan komen de bloedverwanten weder om bijeen om den afgestorvene de laatste eer te bewijzen. Een merkwaardig vonnis. De stad Brussel is in hoogste instantie veroordeeld, al de vensterruiten te beta len, die bij de ongeregeldheden van 1899 zijn gebroken. Hierdoor is een precedent geschapen voor de schade, die bij de jongste onge regeldheden is aangericht. Uit het leven van bijen. De Duitsche bijen-specialiteit Von But tel-Reepens, ïïeeft, volgens een bericht in het tijdschrift Prometheus, een proef genomen om na te gaan of inderdaad de beweerde offervaardigheid der werkbijen voor haar koningin bestaat. Hij bracht daartoe een koningin en eenige bijen in een doos, welke met gaas werd bedekt en waarin slechts weinig voedsel werd gedaan. Na twee dagen waren de bijen blijkbaar verslapt, maar de koningin nog krachtig; na 4 dagen vond hij de bijen op een na dood, terwijl de koningin geen spoor van verzwakking vertoonde. De laatste werkbij kon zich niet meer be wegen, maar stak nog zijn angel uit naar de koningin, als deze haar naderde. Een uur later was ook de laatste zelfopoffe rende dienaar bezweken, terwijl de ko ningin nog altijd geen blijk van kracht- vermindering vertoonde. Een zonderlinge stalhouderij. Te Parijs is een stalhouderij ont dekt, die geheel op diefstal berustte. Er waren al geruimen tijd klachten ingediend door huurkoetsiers, dat ter wijl zij in een eethuis wat gebruik ten, hun rijtuigen met paarden op een onverklaarbare wijze verdiwenen. De waarde dier verdonkeremaande vervoermiddelen bedroeg in het laat ste half jaar ongeveer 50.000 francs. Tevergeefs was naar de daders ge zocht. totdat de vorige -week hél ge lukt is hen t& vinden. Twee politie agenten kregen verdenking tegen een koetsier die op den hok van een stil staand rijtuig zat, en waarschuwden den stalhouder, die het meest besto len, was. Deze nana toen met de agen ten plaats in het rijtuig en gaf den koetsier een adres op. Onder het rij den kreeg hij op grond van zijn erva ring zekerheid dat het paard hem ont stolen was. De agenten stapten toen uilt en namen de koetsier mede naar den commissaris. Bij onder zoek in het huis van den aangehoude ne ontdekte men een stal met 10 paar den, die alle als gestolen werdten er kend. Een aantal was nog op straat en andere bleken te zijn geslacht! De dieven nadd'en ook een vaste zadel maker, die de tuigen vermaakte. Drie verdachten werden aangehouden en nog andere werden opgespoord. De Zwitsersehe sneltrein, die den vorigen zomer liep 'tusschen Berlijn ©n Luzern eenerzijds en tus schen Amsterdam en Cliur anderzijds zal dezen zomer van 1 Juli tot einde September rijden van Ostende Am sterdam en Den Haag naar Bazel, Luzern en Chur. Te Ostende heeft de trein aansluiting met Londen. De trein gaat uit Nederland! niet meer langs den Rijn, maar over België, Luxemburg en Elzas Lotharingen. De lynchwet. In den Amlerika&nscheai staat Noord-Carolina werden dezer dagen twee negers, die een blank meisje met steenen doodgegooid hadaén, door een woedende menigte uit de gevange nis gehaald en opgehangen. De jong ste nege-r werd gedwongen met den strop om den hals in een boom te klimmen en daarna naar beneden te springen. De lijken dienden tater der meniglte tot schietschijf. Een hevige brand heeft Dinsdag eenige huizen in het mooiste gedeelte van Philadelphia verwoest. De schade wordt begroot op 2.5 millioen gulden. Een hevige ontploffing he^fft eergisterenavond plaats gehad op een aStillerie-oefenplaats te Orle ans. De soldaten bevonden zich in de barakken en gebruikten het avond maal. Een soldaat, die gerookt had, wierp zijn brandende sigarette op een hoop kruit, dien hij niet gezien had. Onmiddellijk volgde een ontploffing, tengevolge waarvan 4 soldaten ern stig gewond werden. ORGELBESPELING in de Groote -of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Juni 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den heer W. EZER- MAN, met welwillende medewerking van Mejuffrouw MARIE BERKENHUIJSEN, Sopraan uit Utrecht. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Alia uit de Pfingstkantate J. S. Bach. 3. Concert op. 4 No. 4 G. F. Handel. 4. Adagio G. Merkel. 5. a. Caro mïo ben Tommatie Giordani. b. O Heer, die daer desHemels Tente Spreyt Valerius. Zendingsfeest. Reeds vroeg- in den morgen brach ten de feesttreinen honderden belang, stellenden in den zendingsarbeid, uil alle oorden des lands te Velzen aan waar het 39ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest. ditmaal ouder begun stiging van prachtig zomerweer werd gevierd', op het schoone landgoed „Vel- serbeek" daartoe welwillend afgestaan door den heer en mevrouw Baron van ThuyH van Serooskerken. I-Ie-t feest zelf, hoewel nog steeds het aloude zend'ingsfeest, draagt voor dimaal een eenigszans gewijzigd ka. rakter. Op aandrang van verschillende werkliedenvereenigingen heeft het be stuur gemeend aan. eenlige sprekers de gelegenheid te geven, onderwerpen te behandelen op sociaal gebied. Even- zoo werd de wenschelïjkheid geuit, dat het feest ook zoude dienstbaar ge maakt worden aan enkele belangen der inwendige Zending, aan die van he!. Nederlantlsch Jongelingsverbond en der Nederlandsche Zondagsschool vereeiïiging. Deze wijzigingen brengen echter geene verandering in he< ka-akter der feesten, die als Zendingsfees en burgerrecht verkregen hebben Ie in den jande zich ten doel blijven stel len de belangen der Zending te be vorderen. Uit de lijst der sprekers en hunne onderwerpen blijkt evenwel dat ook met de belangen der werklieden-veree- nigingen rekening is gehouden. Nadat Dr A. J. Th. Jonker, Pred. te Heemstede eene openingsrede had uitgesproken waarin, spreker o. a. oen woord van dank bracht aan de fami lie van Thuyl'l voor het welwillend afstaan van haar fraaie landgoed, kregen de volgende sprekers het woord dio de achter hun namen, vermelde onderwerpen behandelden. W. J. Aalders, Pred'. te Beesd, „Dr. Zending en het Woord," H. D. van Broekhuijzen, Pred. tc Pretoria „De Roerenzaak in Amerika"; Dr. A. var. der Flier G. Jzn, Pred. te Purmoren J „Het recht der Zending"; B. J. Gewet- son. Voorziter van het Ned. Jongelings verbond te Rotterdam „Winnend ver liezen"; Dr. F. van Giieel Gildomees ter. Pred. te 's Gravenhage „Het be ginsel der Christelijke Arbeidersbe weging"; P. Groote, Precl te Amster dam ..De beteekenis van de beperking van den arbeidstijd vcor bet huisge zin"; F. Kampstra, Pred'. te Heemskerk „Wij willen niet"; K. Kater, Voorzitter van „Patrimonium" te Amsterdam. ,De wenschlijkheid der samenwerking van de Christ. Pret. Arbeidersorgani saties; Dr. A. F. Krull, pred. te Alk maar. Breekt dlo kruiken; J. A. van Leeuwen EHzn.. pred'. te Bloem endaal Zending en Geestdrift; J. Metz Gzn., Zendeling op Nieuw-Guinea, Het ei land Roón en zijn bewoners; -J. J. van Noort, pred. te Amsterdam, Onze Zondagsscholen en Vader Looman's Ideaal; C. van Proosdij, Pred. te Am sterdam, Medisch© zending; L. Schutte pred. te Monnikendam, Brood'1 op het water, J. G. Smit, pred. te Amsterdam, De wereld' voor Christus. De eerste afscheidsrede zal worden uitgesproken door O. Schrieke.. pred'. te Enschedé een de slotrede door C. J. Lammer ink. nredi te Amsterdam. Het Christelijk Fanfarecorps „Kunst na Arbeid', en de Christelijke zangver- eeniging „Harp© Davidls" luisterden het feest op. Vervolg Stadsnieuw^. C.emeenteraadsverkiezi ng. Wat waarschijnlijk was is waar gewor den: de heer Mr. Thijssen is tot Raads lid verkozen. En wel met een zeer belangrijk stem menverschil. Uitgebracht war en: Stembureau Nassaulaan 958, Fr. Varkenmarkt 619. Te zamen 1577. Daarvan waren er in het bureau Nas saulaan 9 en in dat van de Fr. Varken, markt 5 van onwaarde, te zamen 14. Er bleven dus over 1563 geldige stemmen, waarvan werden uitgebracht. Op Mr. Thijssen 937 (Nassaulaan 542 en Fr. Varkenmarkt 389) en op Mr. Troelstra 632 (Nassaulaan 407 en Fr. Var leenm. 225). Derhalve een verschil van bijkans drie honderd stemmen. Wij gelooven niet, dat deze uitslag v© len zal hebben verrast. De positie van Mr. Thijssen, als candidaat van drie machtige kiesvereenigingen, was bijzon- der sterk en het stond niet te denken, dat Mr. Troelstra, zelfs bij een zoo war. me propaganda als voor hem gemaald is, die tegenpartij zou overwinnen. Van beide zijden is trouwens hard ge- werkt. De kiezers voor Mr. Thijssen zljr den geheelen dag door een vliegende co lonne per rijtuig opgehaald, daar zorg vuldig aanteekening gehouden werd van wie nog niet aan de stembus verschenen waren. Een van de leden van die colon ne kwam op zeker oogenblik aan met drie kiezers van zoo hoogen leeftijd, dat ze met hun vieren driehonderd jaar oud 'waren! Vergeleken bij den eersten keer zijn da stemmingseïjfers aldus: Toen M. Thijssen 579, thans 931. Mr. Troelstra 472, 632. waaruit dus mag worden afgeleid, dat niet alle kiezers, die destijds den heej Loosjes stemden, thans Mr. Thijssen heb. ben gestemd. Immers de heer Loosjes behaalde toen 433 stemmen en Mr. Thijs sen heeft er thans maar 352 meer. Intus- schen gaat het ook niet aan, te beweren, dat vele liberalen die „Haarlem's" candi. daten plegen te stemmen, thans Mr. Troelstra zouden hebben gesteund. Deze laatste zal allicht stemmen gehad hebben van anti-revolut., van wie het verluid is, dat zij voor deze candidatuur om de- mocratische redenen sympathie hadden. Hoe we da verkregen cijfers ooi, wenden of koeren, ze zijn overtuigend op dit stuk, dlat de soc.-dem. partij al leen tegen de gecombineerde kiesver eenigingen niet opgewassen is, ook niet bij inspanning van alle krachten En de onverschillige kiezer is weer even kalm thuis gebleven als de vo rige maal. Op 6 Juni werdén 1558 stemmen uitgebracht, thans hij dé herstemming 1577, dus nog geen 20 meer. Er zijn er dus zelfs nu, bij dd herstemming, nog 940 thuis gebleven- De Raad bestaat na deze verkiezing uit de heeren: Joh. de Breuk. Mr. Th. de Haan Hugenholtz. Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman. Dr. H. D. Kruseman. Dr. H. D. Tjeenk Willink. Jhr. Mr. F. W. van Sty rum. J. Sabelis. W. Stolp. J. J. Sneltjes. G. L. van Lennep. W. P. J. T. van Linden Tol H. F. van Thiel- Ed. de Lanoy. S. Roog. Mr. Joh. Spoor. Mr. C. M. Rasch. J. H. Welsenaar. J. Leupen. derhalve 18 liberalen. C. G. Loomeijer. IT. van den Berg. W. A. J. van de Kamp. J. J. F. Beijnes. jjlr. F. A. Bijvoet. A. C Laan© Mr. J. N. J. E. Thijssen. derhalve 7 Katholieken. J. Klein. Joh. Winkler. twee anti-revolutionairen. W. L. Schram L. Modoo. J. Hofland. r J. J. Groot. M. <te Braai. F. W. N. Hugenholtz. derhalve zes democraten van ver schillende richting. Zooals men weet, heeft de heer. Klein bedankt, zoodat eerstdaags tot zijn vervanging zal moeten worden overgegaan. Als candidaat van anti revolutionaire zijde wordt thans reedl9 de heer Schuijlenbu-rg genoemd, vroe ger reeds voorloopig candidaat. maar die toen wegens zijn functie geen can didatuur aanvaarden kon. In hoeverre deze candidatuur bij de andere kieisvereenigingen steun ondervinden zou, moet nog blijken. Da heer Schuijlenburg is in de go mcente maar hij weinigen bekend. De aankondiging van het verloop en van den uitslag der stemming aan ons bureau Groote Houtstraat 55, had weer veel bekijks, niet het minst toen wij het portret van den gekozene aan ons bulletin kondien toevoegen. Al lengs komen de menschen er achter, dac wij belangrijke tijdingen gere geld op het Reuzenbullétin aldaar an nonceeren. Dikwijls ziet het er zwart van kijkers, ook naar de trapsnelpers die er dagelijks aan het werk is. Adi vertentiën en abonnementen voo'. Haarlem's Dagblad worden er gere geld aangebracht en we zijn er io staat, om het publiek snel, goedi en goedkoop aan drukwerk te helpen. Men moet er maar eens komen kij ken.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2