ju i: 11 nfio Licht en Schaduw, Rubriek voor Dames Automobielspart in Satire atv'Y^> <r- Yv. Hoe groot er dc belangrijkheid van de automobiel in het verkeerswezen wordt, des te meer zal het rijtuig, evenals alle markante verschijnselen, die publie keigendom worden, het doel wit worden van humor en satire, die zich natuurlijk voornamelijk richten op de bedenkelijke zijde van de nieu we sport. Twee producten van deze satire, in den vorm van caricaturen. geven wij hier. Op de eene plaat wordt een wedren tusschen automobielen in den oud- iRomeinschen circus Manimus afge- geeld, waarbij de vele automobiel-on gelukken bespot worden. Men ziet. dat de auto die schrik van de klassieke renbaan vormt; zelfs leeuwen en m-jtrouwd. gels vliegen ontsteld weg voor fiet mo-l dterne monster met zijn pneumatische wielbanden. De tweede plaat ils een satire op de druk beklaagde omstandigheid', dat die heeren automobilisten dikwijls onvoor zichtig "voorttuftuffen op druk be zochte straten en pleinen. Een vrouw die nooit haar echt genoot heeft zi'en visschen, weet niet wat een geduldig man zij heeft ge- zijde gebruiken, oimtat zijde meer het: worden geherbergd in acht groote leer insnijdt. Als het scheurtje in eenkooien i<= het woord hier niet, in naad is, keer dan die handschoen om acht groote gebouwen waarvan de da- en naai het eens en dan nog eens. ken met galvanische platen zün be. Als het scheurtje middten door het dekt. Meestal loopen de duiven over leer is, leg er dan een stukje leer on- den grond totdat een vreemdeling in der en stik liet eenige malen over. de buurt komt en zij in groote zwer- zwermen op d» daken vliegen. Deze onderneming behoort aan een syndicaat in Los Angeles en is tegelijk Een reuzenduiventil. een merkwaardigheid' die door vreem- Wanneer men in dagbladen of tijri-j delingen druk wordt bezocht, maar schriften heel wonderlijke dingen °°h door'negers die er werk van ma- leest, dan kan men reeds van te voren'ken zooveel duiven als zij kunnen krij- verzekerd zijn te vernemen dat dit N?en te abelen. Twee groote honden alles in Amerika gebeurde. Heeft Arno- moeten dan ook steecis zorgen do onge- rika daardoor den naam gekregen van, wenschte gasten van het erf der boer- het land der leugens, en niet het minst; <J®rij te houden, heeft het dat te danken aan zijn inwo-i roch verdwijnen veel der duiven ners die erg veel van bluffen houden. naar °°k door ziekte en door ratten, toch is het de oude wereld bijna inl^e weer zooveel mogelijk door kleine- alles vooruit en vele dingen' die wij jre konden wordten tegengegaan, vandaar vernemen schijnen inderdaad Twee mannen zijn steeds bezig om overdreven, maar blijken bij nader i0,ige duiven te plukken; deze squabs stof bijzonder vruchtbaar is. Een eigenaardigheidi is het al di» duiven te liooren kirren. Dat doei iemand dienken aan den wind die dttj winters door oude vensters blaast o| liet geluid' van ver verwijderde bran, ding op de kudt. De Santa Fé-spooi-. weg gaat vlak langs de boerderij maat i de duiven zijn zoo gewend' geworden aan de puffende en snorrende treinen dat. zij doodkalm blijven zitten wan neer deze voorbijgaan. In den regel blijven zij dag en nacht op de daken, want liet klimaat is in Californië zeet zacht, en alleen wanneer er jongen in aantocht zijn. zoeken die paartjes de hokken op. onderzoek toch zoo te zijn. Zoo b.v. lijkt het nogal .sterk gekleurd, wan neer wij hooren dat er b.v. boerderijen bestaan waar niet minder dan tien duizend duiven gehouden worden. De afbeelding naar een photograph ie. die het Geïll. Stuiversblad onlangs gaf, kan echter als direct bewijs gelden. Stel u voor tienduizend duiven drie dien geheelen dag maar door op en af vliegen. Dat moet inderdaad een zeer aardig gezicht opleveren en niet min der interessant is het een kijkje te nemen op zoo'n ïvuzen-onderneming De afbeelding- stelt voor zulk een boerderij hij de Arroyo Seco in het Sierra Madrege-gehergte in de buurt zooals zij worden genoemd, verkoopt de maatschappij uitsluitend aan groo te hotels en restaurants in Los Ange les: 'die prijs die daarvoor wordlt ge maakt, bedraagt acht shillings per do zijn. Deze vogels moeten twintig 5. vijf en twintig dagen oud zijn. De uitgave om ai deze vogels te voederen bedraagt ongeveer vier en twintig gulden per dag. Zij worden met tarwe en afval van korenmolens gevoederd. Tevens wordt gezorgd dat bet voedsel steeds van beste qualiteit is. want zooals men kan begrijpen hangt bet welzijn der onderneming ge heel diaarvan af. Alleen met. die guano dier duiven van Los Angeles. De tienduizend dui-;%X0l(k jaarlijks ongeveer twee honderd ven. die meest licht van kleur zijn.! en gul dien verdiend, welke mest Is je vrouw je in je zaak behulp, zaam? Ja. ze geeft lie-t geld uit. dat ik verdien. Iemand adverteerde dezer dagen; dat hij voor twaalf postzegels ad 5 cent ..De Weg naar Geldr zou aanwij. zen. De zoon van Peperman zond de twaalf stuivers en ontving een met eenvoudige inktüjnen getrokken piat- teg,rondje, waarop die .straten, die iemand' loopen moet, om op de Kruis, straat te komen, naar liet filiaal der Nedierlandsche Bank M ie £s dat kleine, onbeduidende, schriele ventje met die spillebeenen daar? - O, dat is baron Leopold Percy tot Lutouwstein, zoon van eren graaf van Wiedien hakK. - O, o! wat ziet hij er gedistin geerd uit. nietten-enstaande zijn min ne gestalte - Zooeven las ik over een wonderkind. Een kind. dat op dertien jarigen leef tijd' reeds naam maakte als drama- /tiscli tooneeilschrijfster. Dat arme kind; Carmen d'Assilva geheeten, schijnt ontdekt te zijn door de prinses van Wales, nu Koningin Alexandra; haar capaciteiten strekken zich zoo ver uit. dat Z" niet alleen als schrijf ster maar ook als actrice reeds naam maakte. Wat is uw eerste indruk bij het le zen van een verhaal over zoo'n won derkind? Bewondering of medelijden? Bij inij liet laatst. Een mensen zon der jeugd, een mensch. dat al op tien- jarig^n leeftijd' zich zelve niet mocht zijn, dat d an al moest opzitten en pootjes geven. In dien tijd zal zij waarschijnlijk niet gemerkt hebben, wat zij miste, omdat er zooveel voor in d,e plaats was. dat andere kinderen haar toen benijden, maar later dan mist zij de herinnering aan een onbe zorgde. ik zou haast zeggen onnoozele jeugd, die ons allen zoo dierbaar is. Een herinnering, die nu een groot deel van ons geluk uitmaakt. Wij zitten 's middags een rustic poosje merkt het niet wanneer een jong zieltje voor 't raam te kijken, wij geven ons voor vroegrijpheid bewaard wordt, over aan een zalig ni'ets-doen, buiten' Ik zie naar mijn kleine meisje mert op straat spelen de kinderen: zij heb-'blozende wangen en bruingebrande ben schik en kibbelen bij tusschen- armen en beenen, zij rolt in het zand. poozen en wij amuseeren ons zoowel zij speelt met haar kameraadjes, zij met het een aJs met het ander [stoeit met mij als ik mee wil doen. Wij zelve hebben ook zoo gespeeld j maar als ik ernstig kijk laat ze mij met haar, die nu evenals wij men- j alleen; zij begrijpt mij dan niet; het schen gewordlen zijn met zorgen hier leven is vroolijkheid, ernst trekt haar en zorgen daar en toenwij speel-1 niet aan den en kibbelden en kibbelden en En daarom heb ik mijn kleine meisje speelden onbezorgd zonder vrees voor des te liever; zij verpersoonlijkt de den dag van morgen met een nooit jeugd1. overdacht vertrouwen, dat ons gelukI Huishoudelijke wenken, altijd' zoo duren zou. Toen genoten wij daarvan mindier. omdat, het genot Om vlekken weg te maken uit onbewust was maar n u is haar plaats- "'essen neemt met een schijfje rauwe vervangster de herinnering, een ge- aardappel, steekt dat in steengruis en trouwe reisgezellin door het leven. wr'jft daarmee het lemmet af. Het maakt mij altijd wat kitteloorisr.jj jn Warme dagen kan melk be- dat men vol trots spreken of schrijven ^er bewaard blijven in klein vaatwerk kan over zoo n arm wonderkind. Het c]an jn een groote ruimte, wordlt koningin Alexandra als een eer aangerekend, dat zij die jeudige ster! III. Men zegt dat rauwe eieren en heeft ontdekt en ik geloof, dat zij heelmelk een uitstekend tegengift zijn. wat beter werk bad verricht, wanneer- zij meegewerkt bad om die buitenge wone capaciteiten te laten sluimeren totdat de leeftijd gekomen zou zijn, waarop lichaam en geestlt een harmo- nisch geheel vormen. Zeker zou dat v Om handschoenen te herstellen minder éclat gemaakt hebben; men'moet men liever katoenen garen dan IV. Roode tafelkleedten behouden J heter hun kleur, wanneer wat borax laan het spoelwater is toegevoegd en zij in de schaduw gedroogd worden. EEN NIEUW GEDENKTEEKEN. Donderdag 28 Mei is nabij Eisenach opgericht een indrukwekkend gedenk- teeken ter eere van de stichters van de studentenclub aldaar. Het is een massief bouwwerk, uitgevoerd naar het ontwerp van den architect Wil-1 helm Kreis de Dresden en het is ge plaatst op den Goppelskuppe hij Eise nach. Het geheel staat op een breed, stee- nen plateau. Het. monument heeft aten' vorm van een ronden tempel en maakt den indruk van een toren, waartoe bij- zond» Tbijdraagt. de galerij met haar koelvormig dak, welke zich in heft. bovenste gedeelte bevindt. Het ge- denkteeken is versierd'met de-2 1/2 me ter hooge koppen van eminente Duit- sche mannen als: Afminius, Karei den Groote .Luther, Albrecht Dörer, Beet hoven en Goethe. Mei het platformj heeft het steenen gevaarte een hoogte van 36 meiter. Het inwendige bestaat I voornamelijk uit een hal van P.b mid- dellijn en 12 meter hoogte, die ver sierd is met verscheidene standbeelden, o. a. dat van keizer "Wilhelm I en van den beschermheer der Studentenclub, groothertog Karl August, van Saksen- Weimar. Een aantal gednkplaten herinneren aan de stichters van de Studentenclub. Schetsen van DEK A Te laat. Dat was al van haar jeugd af aan eene vaste, onwankelbare gedachte ge weest, waaronder zij alle teedere aan doeningen verstikte. Dochter van eene aanzienlijke in verval geraakte familie, was dit verlies van geld haar een voort durende kwelling geweest. Het. was of de weelde-gedachten, waaraan hare fa milie zoovele eeuwen lang had kunnen toegeven, nog steeds in haar voortleef den en onrust brachten in haar inner lijk wezen. Als kind reeds was zij nooit tevreden, wanneer zij haar vrien dinnetjes kinderen van goede fami lie waarmede hare ouders nog steeds verkeerden iets beter gekleed zag gaan. En dit was toen heel typeerend, omdat in dien tijd inderdaad nog weinig of geen onderscheid bestond de Kin- derkleeding kent zooveel variaties niet. Maar als een nichtje in 't rose was ge kleed, en zij in 't wit, dan was het rose beter en duurder dan het wit, en I.ena was ontevreden en weende met koppig volhouden. Haar ouders ontzagen haar in dit op zicht zooveel mogelijk. Zij kenden zelf te goed het leed en de vernedering, die het verlies van hun geld had meege bracht, dat zij hun kind zooveel moge lijk voor de gevolgen ervan wilden spa ren. Zij meenden, dat het slechts over gevoelige nukken waren, ontstaan door wellicht toespelingen van vriendinnetjes, en trachtten zooveel mogelijk den over gang naar het latere leven als hei verschil in geldverlies schrijnend en ge voelig zou worden, gemakkelijk te ma ken. En dan ook hadden zij eene ge dachte, eene die eerst in stilte werd gekoesterd, maar later ook wei eens uitgesproken wellicht doet Leen wel een goed huwelijk. Zij is toch van sitandi, al heeft ze geen geld, en daarbij is zij zoo mooi, en zij kan zoo lief zijn als zij wil. En dit was juistt. de gedachte van Lena ook. Hoe zij bij haar was ont staan? De kern hadi bij haar zelf ge scholen het sedert haar jeugd gevoeld gemis had naar een oplossing ge zocht, een uitweg; onstuimig en ver langend keek zij er naai- uit hoe. aan den greep der armoede te ontkomen. Toen was gauw, heel vaag en onzeker nog, maai* toch in pertinenten vorm die gedachte gekomen van een rijk huwelijk, zoo mogelijk met liefde, maar als het moest zonder liefde ook. Dat had haar eersit. een wonde gege ven in het teer, jonkvrouwelijk ge moed. Want in haar hart was Lena gevoelig en goed. Als de omstandig heden niet zóó geloopen waren,, was zij geworden wat men wel eens noemt een model van een vrouw; met genoeg poëzie om rose wolkjes te zien aan den levenshemel, en genoeg pro za om zich een weinig (te voegen naar de praktijk van het leven. Maar de omstandigheden hadden haar ver vormd^ zooals vele karakters verbo gen worden door gewelddadige krach ten van buiten. En spoedig droogde zij haar tranen, en keek slechts naar diegenen onder haar© vriendinnen rijke hoor! die ook slechts uit zucht naar geldl waren getrouwd, omdat de oude/lui geld bij gekl wilden voegen, en die tochgelukkig waren? Wel, je hoorde nooit het tegendeel beweren, dus waarom zouden zij niet gelukkig zijn? Die eerste vrij-tijd was toch maar gekheid van korten duur. Dan kwam het huwelijk, waarin je altijd vreemd tegenover elkaar stond, al hield je nóg zoo veel van elkaar. En waarom zouden dan niet evengoed twee menschen die nog niet van elkaar hielden, aan elkaar kunnen wennen. Daar kwam heit. toch maar op aan, niet waar? O, dien tijd, toen zij leerde, dat dit toch niet waar was, dat er inderdaad veel hoogere eischen te stellen waren aan de liefde 'tusschen twee menschen dat een huwelijk zonder teedere en kostelijke wijding, geen huwelijk is tusschen twee zielen, en dus geen bevrediging kan verstrekken. Twee jongelui werden op hetzelfde oogenblik geïntroduceerd bij Lena's ouders, Willem Pit en Louis Verstrae- iten. Pit was de zoon van den rijken groothandelaar, en de meisjes flirtten het liefst met liem, want hij had een groot fortuin te verwachtten. Verstrae- ten was een ambtenaarszoon, zonder geld, en werd meer geduld) om zijn aangenaam en mannelijk karakter. Beiden maakten al spoedig veel werk van Lena en lieten het haar niet aan huldebetuigingen ontbreken. De, keu ze werd moeilijk, vooral, nadat aan den jongenVerstraeten 'n mooie plaats was ten deel gevallen aan een der ministeries. Toch vertelde Lena zich zelf al gauw, da|t Pit de uitverkorene zou zijn. Zij was Itoch wel gelukkig! Daar was nu de verwezenlijking van het ideaal dat haa rvan haar jeugd af reedis voor oogen geschemerd had te trouwen met een rijk man. Deze was rijk, nog jong en knap, vroolijk en opgewekt; wat wilde ze meer? Dat beetje ploertige, dat trotsch zijn op zijn geld zou zij hem wel afleeren. En aan haar zouden de menschen het tenminste niet bemerken, dat zij blij was een goed huwelijk gedaan te heb ben. Zij zou zich, met voorbeeldeloos acteeren. slechits schuchter en lang zaam geven, en als zij eens getrouwd was. dan zou zij de echte groote dame weten 'te spelen, d'aar had zij het echte bloed voor, zij voelde het. Zij was geschapen om rijk te zijn, heel rijk, puissant rijk. Zij moest met dui zenden kunnen gooien. Dan zou zij weer worden goed 'en gevoelig en poë tisch en edelmoedig en alles wat in eene brave vrouw, eene gelukkige echtgenoote, verlangd wordt. Heerlijk, dat weten, ik behoef slechts één hand1 uit te steken en ik heb den schat, dien ik zoo lang begeerd heb. Zie, men wacht met ongeduld, verbelidt verlangend het oogenblik, wanneer ik het geschikit zal oordee- len mijn hand en hart te geven. Nu voelde zij zich koningin fier zag zij neer op haar overwinning. Het lot lag aan haar voeten verslagen, voor goed bedwongen. Toch deed zij die keuze nog niet, en haar ouders begonnen wel eens ang stig te worden. Zag zij dan niet hoe Wim zoo werd hij al familiair ge noemd, terwijl het nog steeds mijn heer Verstraeten was gebleven zag zij dan niet, dat die goede Wim zich uitsloofde om haar te believen. Wat wildle zij nog meer? Bereidwillig leg de hij zijn 'kapitaal aan haar voeten. Zij werd onbegrijpelijk. Dacht zij soms "dai; de Koning zou komen'? De Koning? Ja, de koning van haar hart! want dat was toch niet Wim, maar Louis. Zij voedde, zonder het zich zelf V bekennen een on uitgesproken, stille hoop, dat. die laat ste den andèr vóór zou zijn, en dan, zou zij God wist het de millioe- nen hebben opgeofferd voor den echt genoot. Haar fijnziend vrouwelijk oog had vergeleken de twee, zij had ze gewogen en Wim was met al zijn goud toch nog te licht bevonden. Zóó kon het hart zich niea verloochenen, al zei het- verstand van anders. Louis sprak niet sprak nooit; want hij zag de duidelijke preferentie van Lena's ouders voor Wim en zijn geld, en gekwetst in zijn mannelijk gevoel van eer trok hij zich terug. En daar Lena een maana Tater haar hand gaf aan Wim, dacht hij: „Het was dus maar goedi ook Maar Lena weende smartelijk, toen zij haar ja-woord had gegeven, en toen haar verloofde ongerust en ver baasd om opheldering aandrong, sta melde z ijmet goed-gespeelde zalig heid: Het is van geluk! Hij geloofde haar. Zij inoest im mers wel blij zijn meii zijn aanzoek.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6