NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. lPr Jaargang. M andag 23 Juni 1902. No. 5821 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADV ERTENTIÈN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem «8 de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der ÏSedactie ÖOÖ. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. hoTuiementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën. en Reclames betreffende. Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuec., Parijs 3PU Faubourg Monimartre Dit iinuimer bestaat uit acht bladzijden. Haarleiu'8 Daglilïö van 23 Juni hemt os.: Tweejarige dienstplicht inFrauk- rijk, Gespannen toestand in de Ver. Staten, De Eugelselie kro ningsplechtigheid, Een wijnfabriek De uitsluiting. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 94 van .Die Zaterdagavond1", letterkun dig weekblad voor long en oua, be vattende: Haarlemmer Halletjes, Ru- bri-ak voor Dames, Die Harz (speciale correspondentie). Licht en Schaduw: Te laat, benevens die gewone rubrieken afbeeldingen, oplossing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Politiek Overzicht. Het wetsvocxrstdl-Roiland op den 'tweejarigen dienstplicht hi Frankrijk, ,s door den enaat in behanedling ge nomen. Alfred Mézières en Lamar zelle, beiden tegenstanders van het ontwerp, zijn de voornaamste woord- voerders geweest bij de algemeene be raadslagingen. Legde Mézières meer den nadruk op de groote moeilijkhe den, die de afschaffing van de gun stige bepalingen Voor studenlten en onderwijzers zou medebrengen, op de zware lasten, die aan vele gezin nen zouden worden opgelegd, als ook de oudste zoons van weduwen en de oudste broeders van weezen in dienst zou deai moeten gaan, Lamarzelle kwam op voor de belangen van bet leger zelf. Hij vreesde, dat deze maatregel van gelijkheid, die jonge mannen, bestemd vooir een intellectu- eele opleiding, zou dwingen gedu rende twee jaren zonder eenigen in- iellectueelen arbeid in de kazerne te buizen, noodzakelijkerwijs zou moe ten leiden tot de invoering gvan den ion jarigen dienstplicht, daar de af schaffing van de dispensatiën een on draaglijk juk voor Frankrijk worden zou. Krachtig kwam deze spreker in verzet tegen de opmerking, door den rapporteur voor liet ontwerp gebezigd dat de oude militaire geest uit den tijd was en dalt de officieren er van moesten afzien dien geest aan te wak keren bij hen zelf en bij hunne solda ten. Hij noemde bet een groote dwa ling te m een en, d at die militair^ geert overbodig was en dat een officier niet in. staat wa:s de ziel van den soldaat le vormen. Integendeel, juislt de offi cier verstaat die kunst het hart van dien soldaat te doen kloppen door aern te spreken van vaandel en va derland. Men wil officieren en solda ten hebben zonder militairen geest; Frankrijk zal het eenige land ter we reld zijn, waar die toestand zal intre- o'en. Ieder Duitsch burger zoo ging Lamarzelle voortis in zijn hairteen militair en er is niets meer noodig Dij hem, dan de kennis van helt be roep bij te brengen. Dit is ook met den Franschen sol daat het geval, meende de minister van oorlog, ja de Franscbe soldaat was zelfs veel meer waard dan de Duitsche. Lamarzelle. was dat met den minister eens, maar van den mi- nlister wilde hij een dergelijk pleit voor den Franscben soldaat niet hoo- ren, alsof Lamarzelle da&r niet van overtuigd zou zijn. Lamarzelle is nog niet uitgepraat. De Reise-Kaiser, Keizer Wilhelm is weer eens danig aan 't Itoosten gesla gen. Bij een eeredronk, die Z.M. op het raadhuis te Aken werd aangebo den, heeft Z.M. o.m. gewezen op de handelingen van het Roomsche rijk, welks bakermat Aken geweest was. Hij legde er nadruk op, dat het nieu we rijk een andere taak fcevervullen had. Duitschfland) fjing andere na ties voor op het gebied van de weten schap; dat was het wereld-imperium dat de Germ aan sche geest najaagde. De Keizer deelde mede, dat de paus 'tot von Loë, d'en jubileumsgezant, had gezegd, dat het land waar nog tucht, orde en achting voor de over heid! en de kerk bestond, waar elk ka tholiek ongestoord voor zijn geloof ion leven, Duif.schla.nd was en dat dilt aan d'en Keizer te danken was. De Keizer voegde hieraan toe, dat dit hem recht gaf, den wensch uit te spreken dat beide godsdienslten het groote doel voor oogen mochten hou den, de godsvrucht, en den eerbei d voor den godsdienst hoog te houden en te versterken. Wie zijn leven niet plaatsite op den grondslag van den godsdienst, was verloren. De Keizer legdie de gelofte af, dat hij zijn rijk, zijn volk en zichzelf plaatste onder het kruis en de bescherming van den Heiland. Hij eindigde met een Hoch op Aken. Buitenlandsch Nieuws Uit Zunl-Afïifea. De correspondent van de „Times" te Vrijheid seint bijzonderheden over de onderwerping van de Boeren In Ooste lijk Transvaal. Hamilton is elf dagen rondgereden, zonder geleide, om toezicht te houden op zeven overgaven. Hierin ziet de correspondent een merkwaardig bewijs van de loyaliteit van de Boeren. De correspondent prijst vooral Bot-ha des wege. Botha heeft telkens de zich overgevende commando's toegesproken en hen aangespoord, getrouwelijk alle wapens in te leveren. Hij beval ook twee kanonnen van de Boeren., die tusschen Ermelo en Carolina begraven waren, op te delven en over te geven. De leegheid van de bandelieren van de Boeren be wijst dat de schietvoorraad opraakte. De Engelsche kroningsplechtig heid. Woensdag lis er in Westminster Ab bey .repetitie gehouden van een dleeil der plechtigheid. De hertog van Nor folk, opper-hof-maarschalk, viscount Esheir, secretaris van administratie van openbare wei-ken,, de hertog van Abereorn, graaf Carrington en andere hooggeplaatste Kof dignitarissen waren er bij tegenwoordig. De stoet werd op gesteld en begaf zich volgens het voor geschreven programma door de ruim ten d'er kerk. De voornaamste beambten hebben buitengewoon stitpt-aangegeven beve len ontvangen tot over de kleinste on- d'erdeelen van het programma. De re petitie van Woensdag was in hoofd zaak ook bestemd.' voor de pages om zich 'in hun verschillende rollen te werken. Uit he-t officieels programma van de Kro'ningisplechtigbed'en -dieied-e® wij mede, dat den dag der Kroning te kwart vóór vieren in den vroegen och. tend een salvo van een-en-twintig ka nonschoten in Hyde Park gelost zal worden en een-en-veer tig van dien To wer. De Koning zal Buckingham Palace te half elf verlaten en in Westminster Abliy te 10,55 aangekomen zijn. Te 11.50 wordt die kroon hem op heit hoofd geplaatst en te 1 uur verlaat die gekroonde Ed-uard VII het kerkgebouw om te 1.45 in Buckingham Palace te rug te keemn. Den volgenden dag verlaat de Ko ning het paleis weer te half elf om zijn bezoek aan de City te brengen en om Jialf twee in het paleis terug te keeren. Op elk van bovengenoemde uren wor den salvo's van 21 en 41 schoten gelost in Hyde Park en van den Tower. Op het oogenblik, d,at den Koning de kroon on hef hoofd wordt gedrukt worden de salvo's vermeerderd tot 41 en 61 scheten. Ook den 271ste zal deze ver meerdering plaats hebben op het oo genblik. dat de Koning City betreedt. De kromingsstoet naar Westminster zal uit twee gedeelten beslaan en in liet eerste doel gaan do leden der Ko ninklijke familie, gezeten in negen ga. lanj tuigen. In het tweede gedeelte zal slechts de stoet van den Koning zelf sraan; beide gedeelten gaan met tus sclienpauzen van drie kwartier. De optocht van Vrijdag zal het schitte rendst zijn en dlrie kilometers lengte hebben. Voorop gaat de koloniale afdeeling, met inbegrip der verschillende koloni ale troepen, de oerste-ministens en de gouverneurs der koloniën en andere hooggeplaatste koloniale- beambten. Dan volgen die Indisch© prinsen, voor afgegaan door hun troepen, tezamen duizend man .Vork, allen in hun natio nale klederdrachten. Daarop volgen de adjudanten des Konings, vertegen woordigers van leger en vloot, lord Roberts e-n die generale staf. Vervol gens de militaire en marine attache's dan dertien rijtuigen met de leden dei- Koninklijke familie, vorsten en verte genwoordigers van vreemde niogend- heden, dan die eerste dienaren van fetaat en eindelijk d>e Koning en de De toelage aan lord Kitchener werd •daarop in stemming gebracht en met 227 'tegen 48 stemmen aangenomen. Kolonel Grimm, veroordeeld wegens hoogverraad, zal de hem opgelegde straf van twaalf jaren dwangarbeid moeten doormaken in de mijnen van het eiland Sakhalien. Daarna mag hij genieten van een gedeeltelijke vrijheid in een dorpje in Siberië. Voor dat hij naar dit plaatsje gebracht wordt, zal zijn degradatie plaats hebben voor het front der troepen. De nieuwe Koning van Saksen, koning George, is evenals zijn broer een echt soldaat. Hij heeft met hem deelgenomen aa nden veldtocht van 1870 en is hem ppgevolgd in het commando over het Saksische legercorps. Meer dan veertig jaren lang is koning George als vermoe delijk troonopvolger lid geweest van de Saksische Eerste Kamer. Hij is 70 jaar oud. De Daily Mail verneemt uit Gibral tar dat Weyler's aanstaand© inspectie- Koning-in in eg™ galakoets, bespannen met acht paarden en omgeven dooi- de bereden gardetroepen; ter rechterzijde van het rijtuig zal die Prins van Wa les te paard rijden, aan de linkerzijde de hertog van Connaught. Voor de afzetting dier straten wor den ongeveer 60,006 man troepen ge bruikt, marine-troepen: 165 officieren en 2808 man, 'infanterie 616 officieren dn 19,463 man ein vrijwilligers 1018 officieren en 12,020 man. Gespannen toestand in de Ver. Si aten. Uit Washington wordt geseind aan de „Daily Telegraph" dat de verhouding tusschen president Roosevelt aan de eene zijde, de leiders der republikeinsche par tij en het ministerie aan de andere, ge spannen is. De Republikeinsche partij trekt hare verkiezingsfondsen voornamelijk uit bij dragen van de trusts en de groote syndi caten, De verkiezingstijd staat thans weldra voor de deur en president Roosevelt koos juist deze tijden om zich partij te stel len tegen die trusts. Hierover toonen de j reis de geruchten verlevendigt, vol- Republikeïnen zich natuurlijk zeer ver- j gens welke En-geland een coup voor- ontwaardigd. Hun verkiezingskansen da- bereid met de bezetting van het chter- len met de vermindering van het geld land van Gibraltar. Dit verontruslt de zéér- Spanjaarden. De politiek van President Roosevelt ten opzichte van Cuba geeft een gelijk- De „Petit Bleu" deelt mede, dat de soortige moeilijkheid. Toen de on af ham.] generaals Botha, De Wet en de la kelijkheid va.n Cuba erkend was, werd R©ij deel zullen nemen aan het Neder- er stilzwijgend overeengekomen dat deze ^andsch [taal- en letterkundig verbond, nieuwe republiek zekere voordeelen zouden 20en en 21en Augustus iu Kort- genieten met betrekking tot de douane- rjjk te houden, rechten. De president wenscht deze stil zwijgende belofte na te komen tot eiken prijs, terwijl de suiker- en tabak-industri- eelen zich verzetten tegenover conces sies, te verleenen aan Cuba. En deze in- dustrieelen nu hebben zeer veel invloed op de leiders der republikeinsche partij. Drie leden van het ministerie slechts gaan met den lieer Roosevelt mee, ter wijl de meerderheid van den Senaat zich eveneens vijandig tegen over hem stelt. Dit alles wijst op een ernstigen toe stand. Waarschijnlijk volgt hieruit dat de meerderheid der republikeinen zich verwijd-eren zal van den president, en dat hij dan in 1904( bij de- verkiezingen niet hun candidaat zal kunnen worden. De onafhankelijke bladen raden den president zijn wil door te drijven. Weer een redevoering van keizer Wilhelm. In antwoord! op die toespraak van -dien opperburgemeester bij di© begroe ting van Keizer Wilhelm, herinnerde Z. M. aan de zorgen zijner voorouders voor de ontwikkeling van Krefeld als industriestad'. Hij voegde daaraan toe. diat arbeidzaamheid slechts vruchtdragend! zijn kan wanneer door een krachtig he-er s-c her de wereldvrede wordt behouden, wat zijne voorvade ren en hij naar hunne beste k ra ent en hadden gedaan. Nadat het Duitsche rijk was gegrond- va st. was een macht gescnapeni. die het mogelijk maakte dat Europa in rust <en vrede zijn taak vervullen kan. Het Duitsche leger beschermt liet land; maar een handelssltad- als Kre feld zal begrijpen, diait het bovendien -noodig is, dat een sterke, machtige vloot d'e handtolsvlag- beschermt. Keizer gelooft, door niet zijn gelieele kracht te zijn opgetreden voor die ont wikkeling der zeemacht, te hebben ge handeld' in het belang van handel en industrie. H;; is overtuigd, dat met ieder nieuw oorlogsschip die zekerheid voor den vrede zal toenemen. De Keizer wijdde, d'aarna een dronk aan het welzijn der stad. Algemeene Rerichten. William Redmond, de Iersche nationa list, heeft in het Lagerhuis een woord van protest doen hooren tegen de natio nale belooning van 50.000 pd. st. aan lord Kitchener.. De spreker verklaarde zich daartegen, omdat, naar zijn mee ning, lord Kitchener aansprakelijk moest worden gesteld voor hetgeen in de con centratiekampen gebeurd was; vijftien duizend vrouwen en kinderen zijn feite lijk ter dood gebracht in die kampen, en dat zonder eenige noodzakelijkheid, zei- de Redmond. De afgevaardigde merkte verder op, dat lord Kitchener zich in dezen oorlog doorniets had onderscheiden, en dat ge neraal Buller meer had verricht dan Kit chener en Roberts samen. Namens de Iersche bevolking noemde hij de beloo- ning dan ook onverdiend. Dieven hebben ten nadeel© van het agentschap der Ba.nrme de Franc© te Roclie-sur-Yon 120.000 fres. in geld stukken van 20 fr. gestolen. Stadsnieuws Haarlem, 21 Juni 1902. Stukken van den Gemeenteraad Ingekomen is een adres van Mevr. de weduwe Leijh met verzoek aan den Raad om haar een pensioen of een jaarlijksclie toelage te willen verleenen, ten einde in het levensonderhoud van haar en haar gezin en in de opvoeding van hare kin deren te kunnen voorzien. Het overlijden van haar echtgenoot heeft haar in zeer droeve omstandighe den gebracht, vooral met het oog op hare kinderen, daar zij geen middelen bezit om hunne opvoeding te kunnen voltooien. B. en W., praeadvies hierover uitbren gende, meenen dat er met het oog op de geldende verordening geen termen be staan om een pensioen te verleenen. Het komt aan 't College niet gewenscht voor, om door het toekennen van een jaarlijk sclie- toelage vooruit te loopen op een regeling, welke in voornereiding is, te meer omdat het onbekend is of daaraan terugwerkende kracht zal worden ver leend. De omstandigheden waarin adressante verkeert en de verdiensten van den over ledene geven B. en W. aanleiding, den Raad voor te stellen haar een toelage te verleenen van 1000 voor één jaar. Voorstel van B. en W. om te benoe men tot makelaar in mobilaire goederen den heer Frans Erdtsieck, die daartoe wordt aanbevolen door de heeren Mr. F. R. Crommelin en J. Willems. Voorstel van B. en W. om, ingevol ge verzoek van bewoners der Hondesteeg tot verandering van den naam dier steeg, deze voortaan te noemen Antoniesteeg. Voorste-l van B. en W. tot wijziging van het indertijd door den Raad aange nomen voorstel tot regeling van de trak tementen der hoofden van scholen alhier, wegens een tweetal bezwaren door Ged. Staten tegen die regeling ingebracht.. Een daarvan is, dat de vergoeding huishuur der vóór 1 Januari jl. benoem de hoofden, moet bepaald blijven op f 500 (de regeling was 1 400). In verband daar mee stellen B. en W. voor de jaarwedde, op 1S00 bepaald, thans tot f 1700 terug te brengen. Overigens zal het nieuwe voorstel een vermeerdering van 700 's jaars veroor zaken, die evenwel toch, binnen korter of langer tijd, aan de hoofden zou zijn toegevloeid. Adres van de vereen iging van groen tenhandelaren de Hoop om de huur van terrein op de groentenmarkt zoodanig te wijzigen, dat die voor de drukke maan den April tot October voor 60 M. f 2.50 per jaar blijft (dus f 75), maar voor Oc tober tot April J 0.021 per M. wordt, om dat zij in dien stillen tijd veel minder ruimte noodig hebben. Verder beklagen adressanten zich er over, dat zij 3 M. uit den walkant moeten blijven en dat om gelegenheid te geven tot het lossen van allerlei voor hun groenten (en dus voor de hygiène) scha delijke stoffen. B. en W. stellen voor, hierop geen be schikking te nemen, omdat deze vereeni- ging geen rechtspersoonlijkheid bezit. Het College voegt er bij, dat indertijd een amendement tot vermindering van de voorgestelde markt,gelden met groote meerderheid in den Raad verworpen is en dat het niet raadzaam is, deze belas ting, die pas 5 maanden in werking is, nu reeds te wijzigen. De andere klachten zijn overdreven. Aan gegronde bezwaren zal tegemoet worden gekomen.. Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven. In hare vergadering vanWoensdag jl. besloot bovengenoemde Kamer, drie afgevaardigden te zenden naar het op 27 Juni a.s. te Utrecht bijeen geroepen congres van Kamers van Ar beid. Hedenmorgen sloegeenpaard op hol, dat voor een melkwagen van van Bruggen en van den Berg was gespan nen. Het paard, dat rustig stond te wachten, totdat zijn koetsier zijne klanten be diend had, schrok toen de sneltrein pas seerde en ging er toen met wagen en al van door. Om de hoek van de Jansstraat liep het tegen een lantaarnpaal, waar door het lemoen van den wagen brak, zoodat bet paard alleen zijn weg ver volgde. Bij de Nieuwe Gracht werd het paard tot staan gebracht. De lantaarnpaal stond geheel scheef, terwijl de ruitjes en brander geheel stuk waren. Ook de onderofficieren van het oudste studiejaar van den hoofdcur sus te Kampen zullen een bezoek aan Haarlem brengen tot bezichtiging van het Koloniaal Museum en eenige forten in den omtrek. ITeden hield het bataljon in fanterie, alhier in garnizoen, op het ter rein van de H. IJ. S. M. eene oefening in het vervoer van troepen per spoor, waarbij ook het opladen van voertuigen en het inladen van paarden beoefend werd. Staking Typografen. Van de staking bij d'e firma Ruygrok alhier heb hen w-e gisteren melding gemaaxt. Zooals gezegd'. was dit onidat gezellen telaat kwamen. De gezellen nu hebben daarover de volgende -mededeeling verstrekt: Gisterenmorgen om 9 uur aan aeia arbeid willende gaan. was ü-o klok net geslagen, toen een hunner aie deur open deed. waarop de beer Ruijgrok den meesterknecht commanCKercse: „sluit de cleur; sluit die .deur, ik zeg het je!" De gezellen werden dus buitengeslo ten Om 10 uur kon men aan oen gang1 gaan, mits -met afhoudien van een uur loon. Dit nu verkozen de gezellen niet. Des avonds werd vergaderd met de besturen dei* vak vereen igingen,. E«n onderhoud) ward aangevraagd, doch de lieer Ruijgrok verkoos alleen, niet gezellen te confereeren. Dit geschiedde en men klaagde er over, dat die loonen zoo slecnt waren; groo-te kerels staan daar voor 10 to!t 13 centen. Dat erkends Ruijgrok In zooverre, dat enkelen wel wat meer zouden krij gen,. maar eerst nioest die kwestie van dat uur uit den weg. Gezellen namen dus genoegen om het uur te laten val len en onder beding diat verhooguig zou volgen, beloofde mm den volgen den morgen te beginnen. Toen men hedenmorgen begon, werd de vraag gesteld wie nu in de termen viel van verhooging. waarop die heer R .antwoordde, dalt daarover nog wel ©en jaar kon verloop-en; die geschiede nis v-a-n gisteren ben i:k vooreerst nog niet vergeten en hovendiien ik heb niets aan jelui. Op grond het personeel zich nu be drogen zag. verlidten allen de werk plaats. Hedenavond verwacht de heer R. de uitslag van de te houdieni besprekingen rn,et de verschillen die besturen. Hedfenmidldag zal vanwege he> hoofdbestuur van. den Alg. Nedi Ty pografenbond: getracht worde® een 'on derhoud Ite krijgen met firma Ruijg rok. (Wij verwijzen er duidelij kheidshat ve nog -eens- op. dat dit mededieeltngen zijn door gezellen zelf verstrekt Red H. D.). Uit de Omstreken. Velseii. De collecte voor den gewapende® dienst van Nederland1, heeft te IJmui, den opgebracht d© som van f 29.95. IJmuiden. Van twee zijden werden pogingen in hot werk gesteld- om den Boeren commandant, d'en held van Spioerv ko- H. Slegjtkamp, dii-e 14 Aug. per s.s. Kanzier in Rotterdam verwacht wordt, hij zijn komst in die gemeeme een feestelijke ontvangst te bereiden. Nu is er een commissie gevormd, da-e tegen Dinsdag e. k. een vergadering heeft uitgeschreven voor ternereen toe gankelijk o-m die za-ak nader te re go len. Reeds hebben eenige muz;eKge- zeischappen van hier en uit den om trek haar medewerking toegezegd. Door die uitbreiding der Vi'sscliers- h a von is h-et water in het bassin (ter waterleiding voor die visscherij belang rijk verminderd. Om nu in dit gefmek te voorzien heeft men een achttal nor- tonhuizen geslagen, teveijs heeft nuen de noodige toestellen aangebracht om helt water te ontijzeren. Door notaris Boerlage van Valse® is hier Vrijdag een perceel geveild, bestaand!© uit een winkelhuis mer. bo venwoning I-Iet laatste gedeelte werd ■alleen verkocht en wel voor f 4G00. Ten gevolge van heft. ongunstig© weer staat de feestcommissie van bet gehouden concours van. Harmonie- en fanfarecorpsen voor een tekort van 150. Zij hoopt., dat de burgerij haar zal hielpen om d it !fce diekken Zand voort. Einde Lustrumfeesten. Vrijdagmiddag kwamen een 200 tal studienten uli't Amsterdam per extra trein te ongeveer 4 uur o-nze badplaats een bezoek brengen. Dit was een van de feestdagen dier lustrumfeesten der Amsterdamsch-e H'oogeschool. Na aan den Burgemeester een ovatie gebracht te hebben, met. een duitsch muziek korps aan het hoofd1, ging men naan h-et strand- in de passage. In het hotel Kurhaus werd' geidiineelrd, alwaar 's avonds een concert gegeven word door het Haariamsch Muziekkorps, onder leiding van den heer Kriens, Het ter ras was k la giorno verlicht. Er heerscb te een gezellige, opgewekte stemming. Per ex tra-trein gingen de feestvie renden naar Amsterdam terug, waar hoogslwaanschijulijk een voortzetting zal plaats hebben gehad van het feest. Thans zijn alhier aauweziglOO? bad gasten tegen 887 op 22 Jun'i van het vorige jaar. Haarlemsch K i n d e r huis. Mjochte® we onlangs niieded'eeling doen van de opening van het nieuwe Haarternsche Kinderhuis.^ thans wil ton wij eenige regelen wijden aan do beschrijving van het gebouw, dat waarlijk de moeë te waard i-s om be schreven te worden. Het gebouw is gelegen op oen duin, die ongeveer 6 meter hoog is, zoodat het 'terras ver boven don -straatweg ge legen is. Het huis is tot aan den nok gemeten nl.m. 16 motor hoog. Het ge heels terrein is ongeveer 3500 viek. M. groot. Een reusachtige wal van boom stronken, waalhoven een hek van no- tuurhout uitsteekt, schenkt reedis don voorgrond dl:on landelijke® aanblik, zoo volkomen in overeenstemming met het grootsche geheel. Het gebouw is opgetrokken in vrije navolging van het boerenhuistype in Opper-Beieren, met weglating van de daar meest gebruikelijke houtbouw en zulks in verhand met het klimaat alhier. Do vreemde, tegen alle wetten iiidruischende beschildering van dlö gevels der gebouwen in 't Beiersch Oberland, welke men daar gaarne vooi lief neemt ter wille van de pyttoreske omgeving; laat zach hier eenigszlhis vermoeden in liet decoratief aan den voorgevel. De vroolijkheid en opge wektheid van kleurenmengeling is gebleven, het al t.e schrille, dat biet in 'laai- en zonnegloed schreeuwend zou uitkomen, is wijselijk vermeden. De zinnebeelden zijn wonderwel in overeenstemming met oorsprong, aard, wezen en bestemming van het gebouw. Boven, bijna aan den nok. valt al-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1