Tweede Blad, beboorer.de bi] y,9f8srS@inre'& ÖsgfoSad*' var Maandag 30 Juni 1002. Ho» 5827 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goed gek. bij Kon. Be-sluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke hande laar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts 2.50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de le den en voor Tien gratis optreden in fail lissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berkend. Bankiers der vereepiging zijn de hee- ren Laane en van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der veree- niging, 22 Lange Begijnestraat. Het ïs ons getukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is, H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Neder land. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor por to, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar bin nen de stad wonende personen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskundige adviezen werden in het afgeloopen jaar -verstrekt. In Maart en April zijn 45 vorderingen tot een bedrag van f 2021.19' betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H,H. Leden worden er op attent ge maakt. dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij porto-vergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der Vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aan wezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 34 uur nam, Zij, die nu reeds toetreden als lid der Haarlemsche Handelsvereeniging voor het vereenigingsjaar 190203, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten van een gewoon lid. Kinderlectuur. Het laatste nummer van „Den Gul den Win ckei" dit voor boekenlief hebbers zoo interessante en véél-geven de periodiek is een speciaal Kindernum mer, en staat voor deze gelegenheid spe ciaal onder redactie van het Amsterdam- sche schoolhoofd L. C. T. Bigot, met me dewerking van Agatha Snellen, Joh. de Meester en Cath. van Rennes. Met groote ingenomenheid lazen we in het inleidend woord: „Is er iets, dat hoopvoller, opwekken- der en meer krachtgevend is dan een mooie Lente? „Zou er iets zijn, dat het Leven rijker en inniger maakt dan een gelukkige jeugd? „Daarom gij allen, ouders en onderwij zers, uw beste krachten gegeven, om de kinderen te schenken een zonnige jeugd van geluk uw beste krachten gegeven om van hen te maken menschen, die de taak, die leven heet, vervullen met blij den moed, met opgewekten zin, met hoog-heiligen ernst. „Want bedenkt te allen tijde: „Het kind is 'n belofte. Hij, die opvoedt, vermag niet alles, maar groot is zijn in vloed op datgene wat die Belofte in ver vulling wezen zal. 'n Krachtige bondgenoot van den op voeder is het Boek. „Kiest dan met zorg uw Bondgenoo- ten." Tof. zoover „Den Gulden Winc- kel", en wie beaamt niet van harte de innige liefde voor het kind, die in de ge citeerde woorden doorstraalt: voor het kind is immers het beste nog niet goed genoeg? Drie ldnder-auteurs zijn er, die door den heer Bigot in een artikel vol waar deering besproken worden. Het zijn Tine van Berken, Nellie van Kol en J. Stam- perius. En de heer Bigot komt bij de bespre king dezer kinder-auteurs tot de ontdek king, dat er, vooruitgang te bespeuren valt. En dat is gelukkig, zegt bij, want wat het kind leest is een hoogst belangrijke kwestie, die- van groote be- teekenis is voor het verdere leven van het kind. Wij, volwassenen, zegt hij dan, ken nen bij ervaring de oogenbliklcen, nooit talrijk genoeg, van verheffing boven bet gewoon-alledaagsche, boven het gelijk- vloersche menschengedoe. Wij kennen allen de uren van hooger leven in ons, toen we werden aangeraakt door het hei lige. het schoone, het goede; heerlijke rust-oogenblikken op onze reize op de aarde, dat we doordrongen werden met het reine gevoel van gelukkig-zijn, van rein-zijn, van vroom-zijn. Oogenblikken, dat we in hoofd en hart gevoelen een kracht, in staat om bergen te verzetten, een vertrouwen, gereed om d® grootste onheilen af te wachten, en een overtui-1 ging. die ons met wéllust het leven doet beschouwen als een grootsche taak, die 't onze plicht is te vervullen met opge wekten zin en blijden moed. Ziet, dat voelen de kinderen zoo con creet nog niet. Doch men bedenke wel, er is tusschen den mensch en het kind geen verschil in aard, alleen een verschil in graad, en zoo kan 't kind dit alles ook onbewust doormaken, Behoef ik nog te zeggen, dat hier het kinderboek een roeping te vervullen heeft? Ja, dat moet bet boek vooral doen: schenken aan het kind stemmingsvolle oogenblikken, momenten van ontroering, uren van rein genot. Dat is het eerste, het tweede en het derde. Eerst daarna komt al het andere. Al het andere.! Want het boek heeft niet alleen bij te dragen tot de gevoelsopvoeding van bet kind, ook de verstandelijke vorming is een deel van zijn taak. En zeker niet het geringste. Het boek toch moet geven de détail schildering van de in groote lijnen op de school geleerde kennis. Het moet als 't ware het onderwijs in Geschiedenis, Aardrijkskunde, Natuurkennis enz. ver diepen, het in bijzonderheden uitwerken en zoodoende het kind voorbereiden voor de populair-wetenschappelijke lectuur, die 't naar we hopen, later te lezen zal krijgen. Daarom juist is 't zoo goed op de school reeds de kinderen te wennen een boek te lezen, een gedachtengang dus 'n tweehonderdtal bladzijden te vol gen. Zeer nuttig zijn in deze richting de „volkenkundige" boekjes van N .v. Hich- tum als: Kudlago, Sip-su, 'n Kaffersche Heldin, enz.; eveneens mogen niet on vermeld blijven de prettige natuur-hïs- torieboekjes van Heimans c-n Thysse en de vele geschiedkundige verhalen. Zoo heeft het Kinderboek dus een schoone taak te volbrengen: het moet kweeken bij het kind bewondering voor wat rein, groot, waar, schoon en heilig is; het moet bovendien kennis geven, die belangstelling wekt en verlangen naar meer, naar juister en beter weten. Het moet, doch waartoe langere omschrij vingen: het moet het kind gelukkig ma ken. „Den Gulden Winckei bevat dan de bespreking van een kenr van kinder boeken. Wij raden de ouders aan dit nummer, dat in den handel is, en voor slechts 35 ets. verkrijgbaar, tot gids te nemen bij het kiezen van goede lectuur voor de vacantie-dagen. Stadsnieuws De heer v au de Kamp h e e i't ons, naar aanleiding van d'e opmer king in de Nabetrachting van den Ge meenteraad medegedeeld, dat hij al leen daarom klakkeloos in de Raads vergadering zelve een amfelndetment op de loonregeling der gemeente^ werklieden heeft ingediend, omdat het amendement, van „uemocratische zij de" ingediend, niet aan zijne ver wachting beanivvoord.de. V o r-r aad, 't. Was in de stad vrij algemeen bekend, 'dat er Maandagsmid dags op het Stadhuis een soort, van voor vergadering van den Gemeenteraad placht te worden gehouden. Dat was zoo van zelf gekomen. Aanvankelijk was :t alleen om de stukken te lezen, daarna werd er al eens van gedachten gewis seld over de te behandelen zaken en toen ook de wethouders de gewoonte aanna men om te verschijnen, maakte menig een van de gelegenheid gebruik om zijn licht op te steken. Menig potje voor den Woensdagschen disch werd in de Maan- dagsche bijeenkomst te vuur gezet. Maar zooals alles verandert is' ook de vóor-raad gewijzigd. Als men 't goed beschouwt bestaat hij niet meer. De wet houders blijven weg of komen, als kost bare kometen, slechts zelden hun licht laten schijnen, de democratische leden hebben hun eigen clubje gevormd en vergaderen daarmee, meenen we, op Maandagavond; er bestaat ook een con ferentie van liberale leden; de gezellige vóor-raad, waar zeker nu en dan wel eens zwaar beweerd werd, maar iedereen toch ook eens een andere meening hoo- ren kon, dan de zijne is verdwenen. Onze Raad is deftig geworden, splitst, zich in clubjes alsof 't de Tweede Kamer was. Binnenland. Ned. Juristen-Yereeniging. Te Alkmaar hield de Nederlandsche Juristen-Vereeniging Vrijdag haar 32e algemeene vergadering. Tegen 10 uur kwamen de juristen bijeen in bet rechts- gebouw en werd de vergadering geopend door den voorzitter van het bestuur, mr. A. A. de Pinto. De. vergadering deed eenige huishou delijke zaken af en toen kwam aan de orde het onderwerp; Is, met handhaving van het beginsel omtrent de legitieme, wijziging van de regeling der erfopvolging ab intestato wenschelijk; zoo ja, in welken geest? Prae-adviseurs waren mr. M. L. van Goudoever, en Prof. mr. P. A. Tichelaar. Er zijn in verband met deze materie achttien vraagpunten gesteld. Geschil tusschen Amerika en Rusland. Men seint uit 's-Gravenhage. Vrijdag te half twee is de aangekondig de zitting van den arbiter mr. T. M. C. Asser in het geschil tusschen de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Rusland in zake de robbevangst in de Behringzee aangevangen. Zooals gemeld is wordt deze zitting gehouden in het gebouw van het Permanente Arbitrage hof aan de Prinsegracht te 's-Graven hage. Nadat de arbiter is een kort openings woord het merkwaardige feit had her dacht, dat than3 het gebouw van het Hof voor de rechtspraak was in gebruik ge nomen en daarvoor zijn dank aan den administratieven raadliad uitgesproken,' verzocht hij jhr. mr. W. Roëll, eersten secretaris van het Hof, als griffier te willen fungeeren, waartoe deze heer zich bereid verklaarde. Tegenwoordig waren voorts als gedelegeerde der Vereenigde Staten de heer H. D. P. Peirce, onder secretaris van staat voor buitenlandsche zaken te Washington, en voor Rusland de staatsraad Komarow, kamerjonker des keizers. Voorts van. Amerikaansche zijde de heer Clifford, advocaat te New Bedford en als deskundigen de heeren Townsend, lid van het Fishery Departe ment te Washington, en Baker, kapitein van een walvischvaarder. Aan Russische zijde de heeren Kroubsky. hoogleeraar aan het technologisch instituut te St. Petersburg, enEd. Gruenwaldt, handels- raad. De heer Gribnitzky, gouverneur de Kommandeurseilanden in de Behringzee mede als deskundige uitgenoodigd. was wegens ongesteldheid nog niet versche nen. De zitting werd Vrijdag te 6 uur gesloten en is hedenochtend voortge zet. De zitting werd door den minister van buitenlandsche zaken, de gezanten van beide staten, en door mr. Ruyssenaers, secretaris-generaal van het Hof bijge woond. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is aifgelegd: het candidaats-examen in de rechten door de heeren G. A. A. M. d'e Bruijn en A. Mercier; het can didaats-examen- in de scheikunde door mej. I-T. J. Knottenbelt; het candidaats- examen in de geneeskunde door den lieer J. M. van Dam; het 2e natuur kundig examen d'oor de heeren J. Ta- zelaar; E. S. Frank en A. M. Temmer man. Leiden. Bevorderd tot arts de heer N. J. M. Facee Schaffer; tot semi-arts de heeren A. F. Schoore-1 en G. A. Bos. Haatscli. van Tuinbouw en Plant kunde. üp Woensdag 16 en Donlerdag 17 Juli zal de afdeeling Leiden en Om streken van de Nederlandsche Maat schappij van Tuinbouw en Plantkun de haar 25-jarig bestaan herdenken, 's Woensdags te- 2 uur zullen de fees ten officieel in „Zomerzorg" worden geopend door den voorzitter professor dr. J. M. Janse. Iiamers van Arbeid. Vrijdag had in een dier zalen van het park Tivoli het congres plaats van afgevaardigd-en van. Kamers van Ar beid. De vergadering werd geleid door den heer B. C. E. Zwartt, van Amster dam. Na uitvoerige besprekingen wérd besloten d'at de vertegenwoordi gers der Pers de vergadering konden bijwonen. 51 Kamers van Arbeid had den zich doen vertegenwoordigen. In behandeling werd genomen na toelïchlting door den heer J. H. Th. O. Kellitz, een motie van den volgen den inhoud: „Het congres der Kamers van Ar beid, vergaderd te Utrec-hlt, op 27 Juni 1902, van oordeel dat zelfs onder vi- gueur van de tegenwoordige wet, hoe veel deze ook t© wenschen laa|t, dé Kamers van Arbeid veel betere resul- tailen zouden kunnen verkrijgen en krachtiger zouden kunnen optreden dan Ithans, indien zij meer populair waren bij de belanghebbenden; spreekt de wenschelijkheid. uit, dat d'e Kamers van Arbeid geregeld! al. datgene van hun handelingen publiceeren dat voor openbaarmaking geschikt is en dat zij bevorderen, dat allen die daar voor in de termen vallen, op de kie zerslijsten worden geplaatst; noodigt alle organisaties van paltroons en werklieden en verdere belangstellen- den uit de kiezers voor de Kamers van Arbeid op te wekken zooveel mo gelijk aan de verkiezingen deel te ne men, de meest geschiklte patroons en werklieden tot leden der Kamers te kiezen en voorts te- helpen de populat ie ilteit der Kamers te vermeerderen door overal waar dit mogelijk is, ken nis te verspreiden over het doel en de wijze van werken der Kamers. Over deze motie ontspon zich een levendige discussie. Een der afge vaardigden gaf in overweging te schrappen uiit de motie de woorlen; „de meest geschikte patroons en werk lieden tot. leden der Kamers te kiezen.'* Na uiit.voerige besprekingen werd de motie met algemeene stemmen op één na aangenomen. Hierna kwam aan de orde punt 2 van de agenda. Het congres sprak de noodzakelijkheid uit, da|t aan de Ka mers van Arbeid bij een wet het recht van enquête wordt Itoegekend en dat -d-it recht op gelijksoortige wijze gere geld word al,s dat aan de Tweede Ka mer verleend. Ook over dilfc punt werd langdurig gediscussieerd. 'De commissie van voorbertfriing nam over een amende ment van den afgevaardigde van het confectiebedrijf te 's-Gravenhage, den heer "VVanxieke aan om 't voorslfel te wijzigen als volgt,: „Het congres spreekt de noodzake lijkheid uit, diat aan de Kamers van Arbeid bij een wet het recht van en quête, wordt toegekend, indien deze enquête wrodt gevraagd ten gevolge van een ingediend verzoek door een patroon of werkman, die geen lid is van de Kaemir, welke de enquête moet ke de enquête agymh, C.a.tt- mbm m behandelen; dat indien de Kamer uit zich zelf een enquête wil instellen' zij daarftoe verlof moet vragen en hebben verkregen van den minister van bin- nenlandsche zaken. Dit recht, worde op gelijksoortige wijze geregel-dl als da|t aan de Tweede Kamee bij de wet van 5 Augustus 1850 (Stbl. 45) ver leend." Nadat verschilelnde afgevaardigden over dit voorstel het woord hadden gevoerd wefd een half uur gepau zeerd. Toezicht op vleesch naar Londen De noodzakelijkheid van toezicht op den uitvoer van vleesch naar Londen, in verband niet de vele afkeuringen wegens tuberculose was een onderwerp dat behandeld is op het Ned'erl. Land- huishoudkundig congres te Zierikzee. De inleider een lid der Neder landsche Kamer van Koophandel te Londen wees op de enorme toene ming van vleeschuitvoer uit. Neder land naar Engeland De cijfers moe ten vergeleken worden mett die, welke de toeneming van uitvoer uit andere landen aangeven. De laatste is voor de Vereenigde Staten, procentsgewijze, grooiter clan voor Nederland. 'Voor schapenvleescli en versch varkens- vleesch is Nederland het aangewezen landt om de Engelsche markt daar van te voorzien. Zoo is 't ook met de boter. De Nederlander staat in Engeland bekend als een solide kooper, maar als een verkooper, die het met de goede trouw niet zoo nauw neemt. Spreker haalt daarvan eenige staaltjes aan. In de exportslachterij !te Vlissingen bijv. is geen keurmeester; in het Rotter- dainische abattoir is alleen dat, wa]t voor binnenlandische consumptie be-! stem dis, aan keuring onderhevig. Er wordt in Engeland van uit Nederland vleesch ingevoerd, diit stellig schade- 1. k is voor die gezondheid. Gelukkig voor de Engelschen is die keuring in. hun land' zeer streng. Het aantal af keuringen van varkens wegens tuber culose is zeer groot en bedraagt eenige honderden stuks per kwartaal. Lijdt d'e Engelsche verkooper door afkeuring schade, dan kan hij deze niet op den Nederlandschen exporteur verhalen. Hierdoor komt de handelaar wien zo oiets overkomt, er toe, van za ken met Nederland af te zien, en het Nederlandsche vleesch komt in rais er edi et. De Engelschen moeten dte overtui ging krijgen, dat wat geëxporteerd wordt, in Nederland gekeurd en goed gekeurd is. Er moet contróle geoefend worden, en hoe? De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen wenscht deze vraag niet 'te beantwoorden, doch wil hier omtrent. d'e meening van het congres vernemen. Dit staat vast: als er geen toezichlt komt op hetgeen uitgevoerd wordt, heeft het Nederlandsche vleesch in Engeland1 ceen toekomst meer. De heer L. Koopman van Zierikzee, beweerde, dat Nederland niet met Amerika enz. kan concurneeren, zoo lang wij geen levend' rundvee mogen invoeren. De Engelschen. die zooveel op ons hebben aan !be merken, over stelpen ons met een massa halfdoode paarden. De heer Hartogh gaf een overzicht van hetgeen op het gebied van vleesch- ke u-ring iii ons land tot heden is ver richt. maar d'e groofte vraag is nog altijd: ..Hoe moét die keuring inge richt worden?" Spr. vond het op zijn minst vreemd! dat men in Engeland zoo dikwijls tuberculose bij onze var kens constalteert. Hij twijfelde aan de waarheidsliefde der Engelschen en aan de kund'e der Engelsche keurmees ters. De heer J. W. van Oeveren. uit Nieuwerkerk. zou het wenschelijk vin den, dat. de vervoermiddelen heter voor het vervoer aan bederf onderhe vige stoffen ingericht worden. De inleider waarschuwde 'tegen het overnemen, van het Deensche systeem, dit i's in de nractijk niet zoo degelijk als het in theorie schijnt. De regóe- ring mag d'e kleine slachterijen niet te veel bemoeilijken. Er moet een ein de gemaakt worden aan het slachten zonder toezicht. Het sitaat vast., dat werkelijk veel tuberculeuze varkens Ingevoerd wordien. Wat do opmerking van den heer an Oeveren betreft, de vervoermid delen zijn in de laatste jaren aanmer ken j k verbeterd. Is het wonder, dat de handelaar te Londen koopt., wat hem bet best. en voordeeligst schijnt? Ais in Nederland toezicht geoefend wordt, zal, ook al stijgen de prijzen er niet 'door .toch het afzetgebied' voor Ne- derlandsch vleesch vergroot worden. De heer Koopman kreeg dé verzeke ring. dat Engeland nooit meer zijne grenzen voor den invoer van levenr vee zal openstellen. Het congresbestuurbracht de volgen de conclusie in stemming: „Het congres spreektden wensch uit, dat. in het belang van handel en andbouw, zoo spoedig mogelijk eene Keuring van Rijkswege wordt inge voerd voor vleesch, diat naar het bui tenland wordt uitgevoerd en noodigt- bet bes/tuur uit. in dien zin bij de re geering stappen te doen" Deze conclusie werd aangenomen De voorzitter bracht een woord1 van dank aan de 4 ledten der Nedrelandsche Kamer van Koophandel te- Londen voor de moeite, welke zij zich getroost hebben om hier te verschijnen Ezels en paarden aan het strand „Een vijand van mishandeling" schrijft in de Avondpost over mishan deling van dieren o. a.: „Nu de Gemeenteraad eerlang zal te beslissen hebben over het verbod van het verhuren van rijdieren aan het strand, mag er wel eens op gewe zen worden wat daar gebeurt. „Wanneer men zich boven op de duinen bevindt ter hoogte waar dat interlijue gemartel plaats heeft, dan hoort men ook bij een breed strand, dus op vrij grooten afstand-, het voortdurend gebeuk en geransel op de dieren met stokken en zwepen, een geluid of er voortdurend op hout geslagen wordt, veroorzaakt door het slaan op rugge. graat heupen en beenen der rijdieren. „Sedert menschenleeftijd. heeft daar steeds de ergerlijkste dierenmishande ling plaats gehad. Do dieren worden afgeranseld, soms door vier beulen te gelijk, overal, ook op den kop, en ge stoken met stokken tegen zeer gevoeli ge plaatsen. „Die mishandelingen hebben zonder ophouden plaats, ook bij het berijden door kinderen, maar in nog erger ma te bij het berijden door zware vrouwen, soldaten, zelfs van de bereden wapens, of dronken individuen, omdat die voor deze kleine dieren veel te zwaar zijn. Behalve het onmenischelijk beuken door de drijvers, Worden de dieren ook nog door de opzittenden of ophangen- den gerukt, geslagen en door spoorslag verwond. De schrijver sluit zijn brief aldus: „Wel verre van de badplaats te be- nadeelen. zal liet verbod van liet ver huren van rijdieren aan het vreemde lingenverkeer ten goede komen, daar de vreemdelingen reeds een men schenleeftijd lang hunne veront waardiging en ergernis hebben te kennen gegeven over dit feit, dat zoo veel gruwelijke dierenmishandeling door het gemeentebestuur wordt ge duld. Repeteerend ongeluk. Bij een Dordrechtenaar was cle kat van een buurman door een dakraam op zolder gekomen. Toen de dienst bode naar bed wilde gaan, vloog liet, dier tegen haar op. Het meisje wilde de kat verjagen, maar ongelukkig sloeg het raam dicht., zoodat liet dier in een hoek oen schuilplaats zocht, waar het in angst de sporen van zijn verblijf achterlieit. Spoedig was het venster echter heropend en poes naar buiten geholpen. Den volgenden och tend) werden die overblijfselen gevon den en verwijderd, maar des avonds heerschte er nog zulk een onaangena me lucht, d'at men besloot die ite ver drijven door wat eau-de-cologne ie verbranden. Er werd wat van dat vocht op eeen bord gegoten, düt op ecnig'e lappen gezet om den vloer niet te schroeien, en in brand gestoken. Het vochte kookte echter over en stak 'de lappen in brand. Terstond' wilde die heer des huizes die uittrappen, maar in zijn schrik trapte hij op den rand van tiet bord. met het gevolg dat het brandende vocht hem over dé bee nen vloog en zijn broekspijpen met blauew vlammen overdekt werden. Een oogenblik wist hij niet wat te doen en ook de vrouw dés huizes Stond radeloos. Gelukkig echter kon die de dienstbode om hulp roepen, met het gevolg, dat het reeds te bed) liegend 12-jarig dochtertje opsprong, een kan met water greep, er mee naar haar oudiers snelde .en met een flinken worp al het vuur. tegelijk uitdoofde. Inbraak te 's Gravenhage. In den vorig en nacht is ingebroken in de drukkerij der firma -Mouten en Co. te 's-Gravenhage. De clteven heb ben zich toegang verschaft door een dakvenster. Daar zijn zij gekomen door uit het dakvenster te klimmen van een aan het perceel grenzend' leeg staand en in verbouwing zijnd huis. Na de papier- en boekenniagazijnen te hebben doorsnuffeld, hebben zij de sloten verbroken van die deuren die tot de kantoorlokalen toegang geven. Alle kasten en lad/en d'er schrijftafels zijn opengebroken, doch men heeft nietes van zijn gading kunnen vin den. daar wel" groote wanorde ïs aan gericht, doch niets vermist wordt dan eenig klein geld tot een bedrag van on geveer f 1.20 uit de postzegeldoos. Men heeft wel getracht een brandkast te openen, doch is daarin niet geslaagd Waar schijnlijk zijn de dieven door een of andere oorzaak gestoord en Hebben zij weder denzelfden terugweg aange nomen als "okomen zijn. claar alle andere deuren gesloten waren Toen tusschen 11 c-n half 12 uur de laatste rohde door het geheele gebouw gedaan werd. is niets bespeurd! zoo dat moet aangenomen worden, dat de inbraak na. middernacht heeft plaats gehad. Sporen die eenige aanduiding der inbrekers kunnen geven zijn niet i gevonden, alleen lieten'zij een groote. boor achter, terwijl overal kaarsvet werd! gevonden. Wat zij meo krijgt. I Bij een bewoner van een welvarende gemeente in Z.-Holland komt o-6re- geld sedert jaar en dag ee» b rielior eens per week zijn aalmoes halen. Dezer dagen verzocht hij. o* hij dit maal niet tegelijk zijn dubbeltje voor de volgende week in 'ontvangst z.vi mogen nemen, want dan was hij v> hinderd om te kamen. Zoo zoo. kom je de volgend week niet, hen je verhinderd? Och ja, mijn dochter gaa (rou wen en daar moet ik natuur" ijk l i; wezen. Dat spreekt vanzelf. En krijg je dochter een goeden man? ik bedoel heeft hij zijn bestaan? Hij een böstaan? Maar da' is geheel onnoodig; ik geef mijn d< eh- ter negen dorpen in de buuri nine en daar kunnen ze bast van leven Zoo. hm hm! Yoor politie uitgegeven. Gisternacht hebben recher.-beurs in de West© Wagenstraat te Rotterdam twee sigarenmakers aangehouden, die twist hadden met twee heeren en zich voor politieagenten uitgaven. In hun bezit werd gevonden een ovalen zinken plaat., waarop de woorden „politie le afdeeling" gegraveerd stonden met hot nommer 5 daarboven Van deze plaat, waarschijnlijk door hen zelf vervaardigd maakten zij vermoedelijk gebruik Om. Onnonzele lieden geld af te persen. Zij zijn naar het politiebureau in de Pauwen steeg overgebracht. Dollemanswerk. Op de wielerbaan Ite Breda had op een avond een 25-jarig jongmensch geheel zonder voorafgaande training een dertig ronden gereden achter een motorwiel als gangmaker. Thuis ge komen gevoelde hij zich onwel en toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, vond men hem dood in zijn bed. Lotsverbetering van hoogere ambtenaren. Ambtenaren van onderscheidene klassen hij de hooge colleges van staat en de departementen van algemeen bestuur hebben aan Hare Majesteit de Koningin een van 219 handteekenin- gen voorzien adres gezonden, waarbij zij er Hr. Ms. aandacht op vestigen, dat dte belangen der ambtenaren in 't algemeen en die der jongere ambte naren in 't bijzonder, dringend voor ziening behoeven, zoo wat betreft de' bedragen dier aan hunne rangen ver-, bondten bezoldigingen, als wat betreft' het stelsel, waarnaar zij rangs- en' traktemensverhooging erlangen; en in welk adres derhalve eerbiedig aan H. M. de Koningin verzocht wordt in wel willende overweging- te willen nemen op welke wijze verbeteringen zouden zijn te brengen in de financiieele po sitie van bedoelde ambtenaren. Adressanten wijzen er in de eerste plaats op: dat hunne bezoldigingen nog steeds worden geregeld naar da grondslagen daarvoor vastgesteld bij K. B. van 31 Dec. 1874. \velke_rogelmg; destijds ten doel had de traktementen te brengen op bedragen, die de titula rissen in staat stelden te voorzien tn de behoeften die hunne maatschappe lijke positie medebracht: dat thans echter do levensstandaard allcM'vc-gefci eene niet onaanzienlijke stijging vertoont .tengevolge waar van traktementen .welker regeling is gebaseerd op vóór 25 jaren bestaande toestanden, onvoldoende geacht moe ten worden tot bestrijdinc van de te genwoordige kosten van het levenson derhoud'; dat. hiermede dan ook ten opzichte van veel staats- en van meest alle par ticuliere betrekkingen is rekening ge houden. doch ten opzichte van do adresanten de oude traktementsrege- •ling nog steeds is gehandhaafd; voorts wordt er op gewezen dat daarr entegen de herziening der maxima en minima van 1874 feitelijk weder te niet is gedaan door de wet van 9 Mei 1890 houdend'® afschaffing dier kanse- larijleges, waardoor d'e inkomsten der ambtenaren gemiddeld wederom met 10 zijn verlaagd; terwijl dte bedekte toezegging van den tocnmaligen minis ter van financiën, dat de ambtenaren welke nê 1890 werden aangesteld op andere wijze schadeloos gesteld zou den worden, niet in vervulling is ge komen; dat dus vooral de inkomsten der ambtenaren, aangesteld no 1S90, niet toereikend te noemen zijn. daar zij in verschillende opzichten nog belangrijk zijn achtergesteld' bij de vóór dien da tum aangestelde colleges, als oorzaken waarvan vernield dienen te worden: a. de afschaffing der toekenning van aandeel in de le - - - Oden voren bedoeld. welke voor hen beteekent eene voortdurend! verminderibg van m m. 10 pet. op hun inkomen, terwijl die voor hunne collega's onder de oude wet zich bepaalt tot pl. m. 10 pet. van de sedert 1890 genoten t.raktements- verhoogingen. .b de cloorloopende verplichte bij drage van 5 pet. voor het weduwen- en weezenfonds voor burgelijke amb tenaren; c. de verlaging vaiitiet pensioen, dat na overlijden van een ambtenaar aan diens weduwe toekomt, tot een voor haar levensonderhoud ontoereikend bedrag, waai'door de ambtenaar tij dens zijn leven zedelijk verplicht is ten haren behoeve een levensverzek. te sluiten, waarvoor de premie ge vonden moet worden uit zijn karige bezoldiging. Deze vermindering der bezoldiging welke allerminst, door de tegenwoor dige maatschappelijke toestanden wordt gerechtvaardigd, kan, naar adressanten met vrijmoedigheid mee nen te mogen opmerken, evenmin het gevolg zijn van mindere waardeering van den arbeid der jongere ambtenaren dat door het bestaande stelsel, om bevordering en verhooging der lie- Verden wijzen adressanten erop: zoldiging nagenoeg uitsluitend te.doen afhangen vain het vrijWomen van gelden door overlijden, ontslag of ponsïoneermg van personeel, alzoo groot end cc lis van toevallige omstan digheden, groote wisselvalligheid heenscht ten aanzien van den tijds duur, waarin rangs- of traktements- verhoogingen worden bereikt; en. dat aan enkele departementen het voor uitzicht. dér jongere ambtenaren op bevordering ook is verminderd door uitbreiding van liet personeel zonder evenredige verhooging. Rechtszaken. Tot vier maanden gevangenisstraf is door de rechltbank te Amsterdam veroordeeld K. S., postbode van Am sterdam. op Ouderkerk, tegen wien wjdgens verduistering van gelden, hem door inwoners van Ouderkerk, als particulier, Ier bezorging toever trouwd, negen maanden was geëischt Bekl. had van zijn salaris van f 500 's jaare niet kunnen toekomen, daar hij genoodizaakt was, te Amsterdam te wonen, en ziekjle van zijn gezin hem tot buitengewone uitgaven had gedwongen, terwijl hij bovendien we kelijks een klein bedrag moeit afbetalen van en schuld, groot 190, welk be drag hij eens bad verloren. Het ver duisterde bedrag was door iemand te Ouderkerk vergoed, maar de vervol ging was toen reeds ingesteld. De ad- min.is|tratie der posterijen zou hekL weer in dienst nemen, omdat gedu rende zijn 22-jarigen diensttijd op zijn plichtsbetrach'ting niets was aan te nierken geweest. Leger en Vloot. Hr. Ms. „Holland", het pantserschip, dat de Nederl. Marine bij de vlootrevue te Spithead zou vertegenwoordigen, heeft naar aanleiding van het uitstellen van de kroningsplechtigheid order ge kregen terug te keeren, zoodat het schip waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag do terugreis naar Nieuwediep zou aanvaar den. Van de 75 candidaten die zich voor het examen voor adspirant-machinist bij de marine hebben aangemeld, zijn voor het geneeskundig onderzoek 2 niet opgeko men. Van de overige 73 jongelieden zijn er 55 geneeskundig geschikt en 18 on geschikt bevonden. Letteren en Kunst. De wedstrijd van Orphéon. Naar aanleiding van een bericht aan „Het VacL" ontleend, deelt de se cretaris-generaal van „Orphéon" me de, dat niet vóór 13 Jul'i a. s. (dag der loting) de namen van de compo nisten der verplichte koorwerken zul len worden bekend gemaakt en geen der ingeschreven vereeiniginnen dus officieel omtrent deze zaak kan zijn ingelicht. Voor de feesten is geene c o m p o s?i ti e - wedst a- ij duitgeschreven doch eene keuze gedaan uit onze eer ste Nederlandsche en Zuid-Nederland, sche toonkunstenaren. Waarschijnlijk acht de secr.-gene raal het, dat' dd bekendmaking der

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5