jo deze reden stelde hot bestuur dan ok des middags voor om genoemd oorstel dter opperlieden van de and te w ij z e n. Met bijna algemeene sfemmcn techtle de vergadering aan dit voor- iel hare goedkeuring. Het bemiddelings-comité zal nog "\s brachten ook do bemiddelings voorstellen bij de opperlieden en met- - «laars ingang te doen vinden. Daar- or wordt hedenavond in de grocie al der Sotfieteüt Vereeniging eene oole openbare arbeidersvergadering houden, waarin genoemd comité te «orstellen ook voor de metselaars en porlieden zal behandelen en toelich- M3. Nemen deze nu ook genoegen met do bemiddelingsvooifctellen, dan zaï .vellicht a.s. Woensdag of Donderdag uitsluiting tot het verledene behoo- n. Oe staking dier stucadoors duurt g steeds voort. Wij ontvangen het navolgende •hrijven Haarlem. 30 Juni 1902 Geachte Redactie. Op gevaar af langwijlig te worden, erzoeken wij u beleefd, om alsnog plaatsruimte af te «taan ter beant woording van liet schrijven van twee heeren patroons. Wij willen beginnen Geachte Re dactie met heli laatste gedeelte van het-i schrijven van bovengenoemde heeren, waar zij n.l. blijven bewe ren, dat het bestuur der stucadoors gezellen Vereen. bekend was, dat de stucadoors niet in de uitsluiting be- xrokken zouden worden. Dit nu is be slist onwaar, hetgeen wij door de pertinente verklaring van een aantal gezellen, waaronder 3 bestuursleden, kunnen bewijzen. Doch gesteld zulks ware het geval, dan nog zou er aan de kwestie zelve niets veranderd zijn, aangezien wij zonder opperdienst niet kunnen wer ken, en dat dezen wel degelijk in de uitsluiting begrepen waren blijke uit het feit, dat er Dinsdag 17 Juni reeds verscheidene gezellen op straat stonden. Nu getuigt liet wel van over. leg de aandacht van dit punt af te leiden, en het publiek in den waan te rongen. dat wij wel hadden kunnen erken, (hetgeen, hoogstens met een tal liet geval geweest zou zijn) of echter wel eerlijk is? rondeel wij houden er ons van 'at de patroonsorganisatie siles het laatste woord nt zelfs de secretaris iging was van het 'T staking overtuigd akende gezellen, die zeilen te overreden '°ggcn verklaarde hetzelfde ge- aannemen dat -de tot staking :en inconsequeie -«.en. als zouden wij voor werkstaking laten gel den regeling voor stukwerk, ter wijl wij ons solidair verklaarden met do opper .eden. die in geen geval in stukwerk willen arbeiden. Bilieve, waar hebben wij dit ver klaard? In het manifest dat. door onze Vereeniging verspreid is geworden hebben wij toch zeer duidelijk uiteen gezet, dat onze werkstaking een miiddcl van verweer was, tegenover het drei- ^-•-ment van uitsluiting en het onge veerde van het bij de kladdempak- an alle bouwvakarbeiders, in een van den aannemer Geijl en zijn meel. iis toch zeker heel iets anders onze solidair verklaring met de •eden. waarmee wij echter Vol- niet. willen zeggen dat wij die «rderd n'iet zouden hebben ge- )o min als wij er ons voor wiL spannen, om de opperlieden '•-•ekenen der bewuste lijsten -•even. door de patroons be- "doorsvak van dien niet leent tot een Ui». l/k. ->edoolinK. ffcachto ••edactie, van de heeren patroons, is ioch zeker een minSmum tarief, ten minste in een schrijven dat destijds door onze Vereeniging aan genoemde heeren verzonden werd, hebben wij er den nadruk op gelegd, dat wij in geen geval den prijs van het werk wensch ten to bepalen, doch slechts de invoe-- rng van een minimum tarief vroegen, waarvan wij hun een schema deden toekomen met verzoek over mogelijke verschilpunten rnet ons te confereeren En dat een minimum-tarief in ons vak wel bestaanbaar is, blijkt uit het ieit. dat er in de grootste plaatsen als Am sterdam, Rotterdam, den Haag. Gro ningen enz. web degelijk tarieven be staan en gehandhaafd worden. Ten slotte willen wij nog eveii ver meiden het antwoord, dat ons van de patroonsvereenigin.g gewerd oP een -Chrijvcn onzerzijds, waarin wij nog maals op invoering van het tarief aan drongen en tevefis verzochten ons een conferentie toe te staan. De patroons oordeelde?* het echter beter op dit laaste maar in 't geheel niet te ant woorden, hetgeen uit genoemd schrij ven kan blijken, dat als volgt luidde- Haarlem, 5 Juni 0?. Aan het Bestuur der Haar lemsche Stukadoorsgezellen- Vereeniging. Mijne Heeren. Deze is dienende U te verzekeren, dat het besluit, vervat lin ons vorig schrijven wel degelijk is genomen na ernstige overweging, en wij vermee- nen, dat er niet de minste aanleiding bestaat dit in twijfel te trekken, en dat. waar gij aangeeft niets liever te wlilen als den vredetievenden weg te bewandelen, wij U kunnen verzeke ren. van dezelfde meening te zijn. Achtend, Namens het Bestuur, H. DOING, Secr. Men ziet dus, dat wij alle pogingen in het werk gesteld hebben, om met de patroons in verbinding te komen en op kalme wijze het geschil op te lossen. Helaas, het mocht niet baten. Aan het publiek het oordeel. Het Bestuur van de afd. Haarlem Ned. Stucadoors- Bond. W. KOPPEN, voorz. G. v. DIJK secr. Haarlem, 30 Juni 1902. naar den Wagenweg. Langs den Wagen weg naar Vogelenzang, van Vogelenzang naar Noordwijkerhout, alwaar op „Huize Wassenaar" eenigen tijd vertoefd werd, Daarnu marcheerde men naar Hille- gom, om aldaar de omstreken te bezich tigen. Nadat men daar geruimen tijd verblijf gehouden had, vertrok men naar Haar lem. Om half zes keerden de wandelaars in het oefeningslokaal weder terug. Door den directeur werd een woord van lof gebracht aan de leden, omdat de wandeltocht, ondanks het warme weder, toch zoo bijzonder goed geslaagd was. Naar wij vernemen is de afd. Haarlem van den Nederl. Chr. Geh.-Onth.. Bond terug gekomen op haar besluit, ge nomen op de voorlaatste ledenvergade ring, waarop zij besloot dit jaar niet, zooals zij andere jaren deed, een boot tocht te houden. Zondagavond heeft zij op haar ledenvergadering besloten bij genoegzame deelname er een te houden naar Woerden. Gevonden voorwerpen: Een gouden oorbelletje. Een kluw haakga- ren. Een portemennaie waarin teeken potlood en postzegels. Ee nbril in etui. Een pakje, waarin drie chirurgische mes jes. Een lombardbriefje van een horloge. Warme dag. Dat was de eerste hedte Zondag van den zomer, de dag van gisteren! Toch wandelden er in den omtrek van de stad weinig menschen. Ze zagen klaar blijkelijk tegen de hiltte op. Het aantal toerenden en fietsenden was ook niet bijzonder groot, maar alles toog naar Zandvoortt, in de hoop, daar friscli- heid te vinden. Onze correspondent schrijft daar over: „Reeds vroeg begon de drukte. Tram, trein, fiets, rijtuig en eenige auto's brachten &1 die vreemdelingen naar hier, om aan het heerlijke strand frissche zeelucht in te ademen. Het strand wemelde van menschen, geen stoel bleef onbezet. Er werden eenige honderdien baden gegeven en van de gelegenheid tdt poney- en ezeltjerijden werd ruimschoots gebruik gemaald, 's Morgens was het hier drukkend heet, de lucht echter was danig aan het werken, zoodat helt wel te voor zien was, dat er onweder op handen was. 's Midldags draaide de wind en woei uilt het 'zuidwesten. Helt werd veejl koeler e)n te zes uur ongeveer brak een hevig onweder los, gepaard met slagregens. Daarna was het bui ten verrukkelijk en genoot nog menig een van eene strandwandeling. Het aangekondigde concert van het Ne derl. Op^ra-Solisten Quartelt in het Kurhaus is niet doorgegaan, wegens de slechte opkomst van het publiek." Tdt zoover onze correspondent. Over dat euvel, slechte opkomst n.l., heeft 't concert van Haarlemsch Mu ziekkorps in hejt Brongebouw niet te klagen gehad. Wel was het aanvan kelijk leeg, maar toen het onweer af trok, kwamen de bezoekers opzetten, 's Avonds laaft bleek al, dat de don derbui de atmosfeer niet zeer afge koeld had. Naar wij vernemen, zullen de gashouders der geineentelichtfabrie ken Maandag 14 Juli a.s. in de hoogte gebracht worden. Een electrische perspomp zal hen door middel van lucht doen stijgen. Een houder is reeds bijna voltooid. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half éen bemerk te boomwachter der II. IJ. S. M. aan den Oudenweg alhier vier opgeschoten jongens in den tuiu van den landbou wer A, van Leeuwen, die aldaar aau het aardbeien plukken waren. De boomwachter begaf zich er met zijn kameraad heen, waarop de jongens de vlucht namen. Eén wist men te grij pen, doch deze ontvluchtte weder. Een ander, die over de sloot wilde sprin gen, sprong er midden in, en zakte tot aan den hals in de modder. Hij werd gelukkig uit deze netelige positie verlost. Den volgenden dag vond de dochter van den heer van Leeuwen een pet achter op het erf, zoodat een der die ven 'in der haast, dit hoofddeksel ver loren heeft. Onder leiding van den heer Leonard A. Springer zal de natuurhis torische vereeniging alhier Woensdag 9 Juli excursfiës houden naarAerden- hout, Boekenrood© en Leyduin. Men vertrekt van 't Heerenhek per electrische tram des namiddags te 6 uur 40 min. (stadstij d). Alhier is thans gevestigd een Bureau voer Administratieve Contröle, onder de firma „Lamhrechts en Hart- mann," hetwelk zich onder meer zal he iasten met: het geregeld bijhouden van administratiën; hu onderzoek van boe ken; het uitbrengen van rapporten bij het inbrengen van nieuw kapitaal, het over nemen van bestaande zaken, enz.; het ontwarren van administiatiën; het liqui deeren van Vennootschap&en en Maat schappijen en omwerken vap zaken in Naaml. Vennootschappen, ontwerpen van statuten; het opmaken van balansen, staat van inkomsten voor belastingschul digen, enz. Dit is het eerste bureau van dien aard in Haarlem. paarden, dat Viel, zich zoo bezeerde, dat het v&nn o e dielij k zal moeten wor den afgemaakt. Uiiarleminonneer. Vanwege de afdeeling „Aalsmeer" der Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde zal in 1903 een zomer tentoonsteling worden gehou den. Binnenland. Gisterenhieldendeadspir ant- afdeelingen der gymnastiek- en scherm- vereenigingen „de Bataaf" en „Oefening staalt spieren" gezamenlijk een wan deltocht. Om 7 uur vertrok men van het oefeningslokaal op de Bakenessergracht alhier. Onder geleide van den directeur, den heer W. v. d. Eijnde, ging het door de Korte en Lange Begijnestraat, Klokhuis plein, Lange Veerstraat, Kleine. Hout straat, Kleine Houtweg, langs Paviljoen Uit de Omstreken. Bloemendaal. Heden is het laatste dag dat de Bloe- mendaalsche Tram-omnibus tusschen Haarlem-Overveen en Bloemendaal rijdt. Al is het een ouderwetsch vervoermiddel en heeft menigeen het wel eens met den oneerbiedigen naam van „rammelkast" bestempeld, wanneer het verdwenen is zal men of beter gezegd zullen de be woners van Overveen in hoofdzaak, het groote ongerief daarvan, vooral in den herfst en winter, ondervinden. Slechts één middel is er nog, om te voorkomen, dat de dienst geheel wordt, gestaakt, en dat is, dat de te Overveen en Bloemen daal wonende personen flink teekenen op de circulaire door eenige ondernemen de employés aan de bewoners gezonden. Daardoor wordt hun de gelegenheid geboden zich op de tram te abonneeren en zal deze bij genoegzame deelneming blijven bestaan, in zooverre dat 14 rit ten vice versa per dag zullen worden gedaan. De rit naar Bloemendaal wordt dan 10 cents. Op 16 Juli heeft de verkooping der paarden en Tijtuigen plaats. Slagen de employés, dan zal met 1 Aug. e. k. de dienst weder worden heropend. Gedu rende 1 maand althans zal men dus van een openbaar vervoermiddel tusschen Haarlem en Overveen verstoken zijn. Het personeel ontvangt tien weken vol loon. Nederl. Juristenvereenigiug. Bij de stemming bleek, dat de ver gadering het erfrechlt der bloedver wanten voor da rechte lijn, broers en zusters, en de afstammelingen van dezen, benevens voor ooms en tantes, wilde behouden, maar aan de rest moest de wetgever der toekomst het erfrecht ab intestato ontzeggen. De afstammelingen der ooms en tantes vischiten met 34 tegen 32 stemmen achter het net. Voorts maakte de vergadering met algemeene stemmen uit, dalt de langst levende echtgenoot met de bloedver wanten mee moest erven niet na de biotedverwanden, deze personen legitimaris moest zijn, en dat het erf deel des overblijvenden hem als eigen dom, niet. als vruchtgebruik, toekwam. Ook de vraag, of uit den boedel van de door den dood ontbonden gemeen schap den oiverlevendSetn echtgenoot het gemeenschappelijk huisraad als „voraus" moet worden toegekend, be antwoordde de vergadering toestem mend. Gelijkstelling van natuurlijke en echte kinderen wilde de vergadering niet, maar wel oordeelde zij het bil lijk, als het natuurlijk kind meer kreeg dan onder de thans geldende regeling. Van staatserfrechjt in eiken boedel was maar een enkele voorstander iu de vergadering aanwezig, en ook de vraag, of dit staatserfrecht erkend' zou moeten worden in boedels, waar geen verwahten in de rechte lijn.n och langstlevende echtgenoot, dloch alleen verwanten in da zijlijn voorkomen, werd met overgroolte meerderheid ont kend. Op de volgende vraag, of in elk ge val aan den staat een legitieme portie moet worden toegekend, in boedels, waar geen erfgenamen bij verstek op komen, werdi door velen melt „ja" ge antwoord, doch de meerderheid ant woordde „nejenf'. Die} laatste, vraag verloor door dit votum haar belang. Zij luidde: Behoort bij die wet eene bestemming te worden gegeven aan hetgeen door den staat wordt geërfd? De vergadering zeide wederom „neen" Sommige vragen kwamen niet in stemming, omdat ze daarvoor minder geschikt waren om diverse redenen. Om circa half vijf gingen de heeren uilteen. Op den tweeden vergaderingsdag van de Ned. Juristenvereeniging werd behan del dhet tweede onderwerp: „Hoe be hoort de verdediging in het strafproces te worden geregeld, zoowel bij het voor onderzoek als bij de behandeling ter te rechtzitting?" Heemstede. A&n de Houtvaart onder deze ge- xmeertu is een geval van roodtvonk ge constateerd. Spaarndam. De voermatsknecht Bouwens viel Zaterdag van een wagen door het hol gaan der paaróvn. Hij bekwam ver schillende kwetsmen, terwijl één der In vier talen. Een landlooper werd ergens voor een politiebeambte geleid, die met vreemde talen zijn hoofd niet erg vermoeid heeft. Op de gebruikelijke vragen volgt het ant woord: .Te ne comprends pas, monsieur. Spreekt je Fransch? Je ne comprends pas, monsieur. Spreekt je Duitsch? Je ne comprends pas, monsieur. Spreekt je Engelsch? Je ne comprends pas, monsieur. Woendend roept de dienaar der H. Her mandad, die intusschen een voor hem liggend woordenboek heeft doorgebla derd: Allez, chemin, payscoureur. Op het politierapport werd geschreven: na den kerel in vier talen te hebben ondervraagd, die hij geen een van allen machtig was, heb ik hem weggezonden. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Men schrijft uit den Haag: De veranderde omstandigheden in Zuid-Afrika hebben het bestuur der Haagsche Pro-Boer-vereeniging doen besluiten geen uitvoering te geven aan het aanvankelijk voornemen om die in ternationale kunsttentoonstelling te Scheveningen ten voordleele van Boerenweduwen en weezen met eenige plechtigheid te openen. Men meende1 Om elk misverstand weg te nermi. dat daarvoor nu geêffi Aanleiding be staat en men zich van feestelijke ont vangst en van officieele openlijke dankbetuiging aan zoovelen in binnen- en buiienlandi die tol het slagen dezer menschlievende onderneming bijdroe gen. moest onthouden. Thans heeft het bestuur er zich toe bepaald eenvoudig allen die dit werk van menschenmin hielpen bevorderen, uit te noodi'gen voor de opening op Dinsdag 1 Juli. namelijk aanstaanden Maandag, de verzameling kunstwerken in oogen- schouw te komen nemen. De tentoonsteling is zoo goed als geheel gereed. Aan de inrichting wordt nog slechts die laatste hand ge legd. Heit ruime houten gebouw aan het Gevers-Deynootplein, met zijn eeu- voudigen, sierlijken gevel, eenigszins verborgen te midden der andere ge bouwtjes en inrichtingen, maar dat door zijn vlaggentooi Dinsdag genoeg de aandacht zal trekken, bergt een schat van kunstvoortbrengselen van schier alle Europeesche landen. Binnenkomende door de voorhal, die ter rechter een flink bureel voor het bestuur bevat, vallen de afmetingen der zalen hijzonder op. Men zou zoo veel ruimte en diepte achter dien ge vel niet zoeken. Een doorloopende lange zaal, en links en rechts even breede zijzalen .afgedeeld door schot ten. zoodat er overvloed van muur vlakte is. Nederland heeft de eeneplaats. Ter stond bij den ingang vindt meu dé Ne- derland'sche kunst, er vertegenwoor digd door een 700-tal schilderijen, aquarellen en teekeningen, waaronder zeer belangwekkende. Doorwandelende treffen ons doeken van Jozef Israels, Mesdag, Breitner, Bauer, Bloxnmers, Thérèse Schwartz©, Willem Maris Jr., Josselln de Jong, mevrouw Mesdag, Toorop, om slechts zeer enkelen te noemen. Pier Pander is er ook met een werk. Nederland vult een goed gedeelte van de voorzaal. In de tweedie helft der mididienzaal komt Duitschland aan die beurt met niet minder dan 1300 inzendingen, zoodat ook een uitbouw links daar- medle gevuld is. In de zijzaal rechts van den hoofd ingang vindt men kunst van België, Denemarken, Zweden em Noorwegen, terwijl links Hongarije, Oostenrijk, Italië en Zwitserland afzonderlijke kleine afdeeli'ngen hebben. Achter Duitschland' in de zijzaal kan men in zendingen vinden uit Rusland en Spanje. Het achterste deel van die hoofdzaal vormt een afzond'elijke zaal voor de voorwerpen door krijgsgevangen Boe ren op de Bermuda's en elders ver vaardigd. Frankrijk met zijn kostbare inzen ding van nagenoeg 1000 doeken en tee keningen is rechts geherbergd, en deze buitengewoon bezienswaardige verza meling wordt aan liet einde afgesloten door een bijzonder kabinet, waarvan ter linker de kunstschatten zijn opge steld door Fransche eerste meesters op 't gebied dier beeldhouwkunst afge staan niet voor de verloting, maar uit sluitend om een kern te vormen van Fransche beeldhouwkunst in een toe komstig Zuidi-Afrikaansch Kunstmu seum en die, zoolang daarop nog geen uitzicht is, onder! bijzonder beheer zullen worden geslteld'. Namen van Ro din, Qeróme, Bouguereau, Carolus Du- ran, Carles, Ernest Dubois, Henri Du bois duiden genoeg de waarde aan van die kunst die Frankrijk gezonden heeft. De1 hooge zalen met glasbedekkia; worden goed! geventileerd', terwijl in de hoogte het ?espannen doek helt licht tempert. Breede loopers worden door de hoofddoorgangen ontrold! en rust banken geven gelegenheid tot rustige aanschouwin Vuur noch licht wordt in het ge bouw gebruikt, toch is voor een groot aantal brandtoluschmictdelen gezorgd. De bestuurskamer in de voorhal is te lefonisch verbonden met verschillende wachtposten aan alle zijden, zoodat er verbinding is tusschen de bewakers ea het bestuur. Ook is aan de voorzijde een ruime kamer tot buffetkamer be stemd, waar alle verfrisschingen zullen te koop zijn. De architect, de heer Joh, Mutters Jr., heeft gewoekerd met de ruimte en voor een tijdelijk gebouw iets zeer de gelijks geleverd!,. Zeer hebben zich de kunstschilders Ives Browne en A. J. P. Boudewijnse beijverd om door goede plaatsing en rangschikking die directie ter zijde te staan. Wanneer dus Maandag de zalen voor het publiek zullen geopend zijn, zal een druk bezoek de Haagsche Pro- Boer-vereeniging 'de beste belooning zijn voor haar streven, om veel bijeei te brengen ten behoeve der wedtiwer en weezen van de Boeren en de groob moeite die zij zich getroost heeft om zulk een omvangrijk werk als een in ternationalie kunsttentoonstelling ondernemen. De kunstenaars uit bin nan- en buitenland, die hun werkei voor de verloting afstonden, beoogdei een alleszins lofwaardig en menscl- lievend doel, ien men mag verwachtei dat door den grooten verkoop van li- tem die opbrengst zal beantwoordm aan zooveel offervaardigheid. Liefhebbers voor Zuid-Afrika. De heer Kamerlingh Onnes schrijft ons: Het groote aantal sollicitanten die in verschillende soorten van werkkring of betrekking in Zuid-Afrika wenschen te worden geplaatst ea daartoe medewer king of ook voorschot van de Nederl. Mij. tot Handhaving van Stamverwante Be langen in Zuid-Afrila te Amsterdam heb ben aangevraagd, is in de laatste dagen weder zeer snel gestegen en gaat bijv. enkel in het tijdvak van 5 tot 24 dezer het cijfer van 600 le boven. Onder zulke omstandigheden is het voor den direc teur ondoenlijk ieder schrijven hoofdelijk te beantwoorden, ook wanneer daar voor het briefport werd ingesloten. Intus schen is van de aanbiedingen nota ge nomen en zijn de sollicitanten ingedeeld overeenkomstig ds eigen opgave van vak en bekwaamheid Iwaaromtrent te gelege ner tijd controle is voorbehouden). Zoo dra het ontvangen van betrouwbare be richten uit Z.-A. een nadere mededeeling aan sollicitanten mogelijk maken,zaldaar-i van per circulaire aan allen kennisge ving geschiedec. is fiL-X van belang ie herinneren dat de netto-opbrengst zal worden gedepo neerd bij die Kasvereeniging te Am sterdam ,met. liet doel om ter geschikter ti jd het geld1 af te dragen aan de leden der Boeren-deputatïe, zoo noodig aan gevuld' met bevoegde Zuid-Afrikaners, om zoo spoedig doenlijk de gelden aan te wendten ten meesten nutte van de Boeren-wedtuwen en weezen. hij wenschte te aanbidden, zonder -\oorbehoud. Rii >i*d altijd meenen te voelen dat dat heerlijke wezen niet volmaakt was; nu verrees zij door zijn overspan nen fantasie in al de pracht van tïe goddelijke volmaking. Zij was dt\s cd. Me|t medelijden voor oen liefde *LC z}i niet kon deeVttx, uad zA zich :,fto!{erd den armen drommel, - tLLibad. Was er wel iets groo- ters. iets ©dalers, iets verhevenere? De ziel van Horace zegende haar ook, hare verbintenis verbroken te hebben, zoodat hij op zijn beurt haar hart kon veroveren. Ingewikkeld, zoo'n hart van een verliefd! architect! Maar Horace ontlcMde zijn gewaarwordingen niet; hij stelde zich tevreden met ze te voe len. en op dat oogenblik waren heerlijk. Uit medelijden, miss Moltter? Hebt dat offer gebracht uit louter goed- 5 Katie, ter- wde. -h speelde -*dig; Een heimelijke onrust maakte zich van h/eim meester); het scheen hem soms toe alsof John hen beluisterde. O, denkt u dat? zei Kati'e met een zweem van koelheid. U zult het wel weten. Ik hoop het! Hij zal slagen, weet u! Het is slechts een quaestle van lijd en omstandighedien. Maar wat zou dat ,als u [toch niet van hem houdt Neen. zei ze op beslisten toon, ik hield niet van hern. In 't begin dacht ik dat ik hem zonder twijfel zou liefhebben, en toen heb ik bemrekt dat 't niet kwam. Al de bezwaren van zulk een toestand te ondervinden, als men niet lief heeft, als het slechts vriendschap is, slechts Zij durfde niet te zeggen eten aal moes, maar het woord werd aange duid door de stilte die haar gedachte voleindigde, zonder dien zin af te ma ken. Ik begrijp 't, zei Horace; u on dervond alle nadleelen van die positie, en geen enkel voordeel. Juist! zei ze melt een blik van dankbaarbeidi naar hem die zoo goed haar gedachten wist uit te spreken. Welnu, vervolgde hij, met ge- iwongen vroolijklieid! ,u bent nu vrij! Jat moet prettig voor u zijn! Heerlijk! zuchtte zij op diroevigen toon. Framkley voelde zie* niet zoo moe dig meer als te voren, loen hij het ta lent van zijn vriend verdedigde, had hij een kleine onhandigheid begaan; hij voelde het wel; maar er zl'ji zooveel gevallen waarin men, om niet -,en klei ne onhandigheid te begaan, een kleine lafheid doet, en hij voelde ook da hij tevreden was over zichzelf. Hij stond op en stelde tot een anderen dag u\t( de openbaring van zijn gevoelens, die' hem tien minuten te voren geheel over meesterd hadden. Staat u mij toe u nog eens te ko men opzoeken? zei hij op opgeruimden toon. Wij gaan den vierentwintigsten van deze maand naar Europa, zei ze; maar tot dien dag zult u mij genoe gen doen melt mij te komen opzoeken. Ik ben in dit seizoen altijd thuis tot drie uur. Den vierentwintigsten Juni? Maar dat i9 over veertien dagen, zei Horace teleurgesteld. Iedereen schijnt dit jaar naar Europa te gaart. Elk jaar is 't hetzelfde, zei Katie, teiwijl zij hem tot de vestibule bege leidde. Nu een9 die eene, dan de an dereWij komen tegen het einde van Sepjtemher terug, 't Zal dus niet lang zijn. Dan zal ik u weldra weer een vi site komen maken, daar u het toestaat, zei hij. De deur ging achter hem dicht. De lucht was zachter geworden; de zomer zou dus spoedig komenEuropa! Een reeks van gedachten doorkruis te het brein van Frankley. Het vorige jaar was hij daar, en dacht hij over het vertrek; zij zou nu zien wat hij daar gezien had, haar voeten zetten op de plaats waar hij jaren lang dage- hiks geloopen hadHij voelde, dat Katie in het oude Europa minder ver van hem zou zijn dan in Saratoga of in elkt andere badplaats. XV. Om geen v>'d te verliezen ging Ho- race den volgenden morgen naar die twee heeren die hem hunne kaartjes hadden laten ge\en. Hij werd door beiden ontvangen tn hij zag dat me vrouw Alcott werke'ajk in zijn voor deel en op doeltrefiende wijze had gesproken. Een der wwken die hem werden voorgesteld, was de verbou wing van een huis, waartan d'e mu ren en het dak ongeschonden, moesten blijven. De onderneming was niet ge makkelijk, want het betrof een bijna geheele afbraak; de geheele verdeeling moest veranderd en de vloeren var- plaatdt worden, want de eigenaar vil de hebben dat de „rez-d'e-chaussée" jia- fondls had die een meter hooger va ren dan d)e eerste verdieping, tervijl nu het omgekeerde het geval was. Horace had eerst eenige moeite te begrijpen wajt men van hem wide; toen ging er hem eensklaps een icht op. Met behulp van eenige potbod- krassen in zijn opschrijfboekje er een of twee kolommen cijfers bewees hij zijn beschermer dat de zaak, zooniet gemakkelijk, toch mogelijk was. De eigenaar, die zich door eei of twee bekwame architecten had hcoren verzekeren ,d»at zijn idee verkeert en onuitvoerbaar was, vond eindelijl dat Frankley veel talent had. De plamen werden op papier gezet, de reeling gemaakt en de dag vastgesteld, wa&rop men het werk zou beginnen. Het tweede bezoek van Horace had een niet minder voordeeligen uislag. He mwas het werk niets dan eea ge noegen. Hij moest aan een der m>oiSte huizen van Commonwealth een liljart zaal en een serre toevoegen, den stijl van het bestaande gebouw, waar van de architect met den eigeniar ge brouilleerd was. Dat was een vervelendie omstandig heid!. en Frankley kon niet galaten Beroepstelling. Thans is het vierde deel verschenen van de uitkomsten der beroepstelling hier te lande, velke te gelijk met de 8ste tienj aarlij ksche volkstelling op 31 Dec. 1899 is gehoudsn. Dat vierde deel handelt over de pro vincie Noord-Holland, en is een quarto- boek van 700 bladzijden, waarvan de eer ste 131 wordea ingenomen door de spe cificatie der jersonen werkzaam in ver schillende bwoepen te Amsterdam. Wij stippei daaruit aan, dat in Am. sterdam op 31 Dec. 1899 woonden 176.316 personen, dis ruim 1/3 der bevolking, die een of arder beroep uitoefenden, het zij zelfstandg, 't zij in dienst bij ande ren; van die personen waren 89.998, dus de meerderleid, gehuwd. Onder het ge heel waren 46,667 vrouwen. Wat de cverige 2/3 betreft, daarvan werden 331.540 opgegeven als „zonder beroep". Tan deze waren weder 110.592 of 1/3 geluwd. Onder de 222,948 onge- huwden lehoorden natuurlijk de kinde ren. Eindelijk waren er nog 993 gepenslon- neerden 833 gehuwd) en 4 ongehuwden, wier bertep onbekend was. Van de 176,316 die een of ander beroep uitoefen<en, behoorden tot de groepen: nijverïeid79,806 hande en verkeer 53,207. vrije leroepen en dienstboden 36,202 losse werklieden 6,222 landboiw861 jachten visscherij 18 NedeJandsclie krijgsgevangenen. Naa- aanleiding van de herhaalde opmirkingen in de pers omtrent de wenshelijkheid van spoedige bevrij dingvan de Nederlandsche krijgsge vangenen uit den Zuid-Afrikaanschen ooritg, waartoe de kroningsfeesten welicht een geschikte aanleiding had der kunnen geven, kan het zijn nut heiben te vernemen, dat onze regee- rng, zooals ook wel te verwachten web, reeds in de eerste dagen van Juni aai Hr. Ms. gezant te Londen instruc tie. beeft verstrekt met het doel, om zo/veel mogelijk die invrijheidstelling te bevorderen, maar dat de Engelscho rejeering tot dusver nog geen beslis- •siig te dien aanzien heeft genomen., Acad. examens. Amsterdam. Het doctoraal examen geneeskunde is Donderdag met guns- tg gevolg afgelegd döor den heer C. I. Bosch. Geslaagd voor het eerste natuurkun- iig examen de heeren H. C. Valkema Slouw en J. Vermand'e het 2de na tuurkundig examen de heeren P. Berns, P. H. G. de Ridder, en J. J. de Groothet cand. examen in de ge neeskunde door den heer D. v. Rom pen het aanvullings-ezamen in rier- en delfsiofkunde H. Tj. v. Borcum Waalkes en J. M. Gerritshet docto raal examen in de scheikunde de heer S. Tijmstra Bzn. het candidaats-eza. men in de rechten de heeren C. C. J. de Ridder en F. van der Ven. Leiden. Geslaagd zijn voor het exa men in de rechtswetenschap Me heeren B. 'sJacob en J. Boon voor het voor bereidend kerkelijk examen de heer J. Keiler Azn., voor het examen voor den Indischen dienst mr. J. J. Boerma. dat te zeggen. Wat! kan u dat iets schelen.? Waarom? vroeg den heer Barkis, ter wijl hij den jongen man verwonderd aanzag. Wel, omdat de architect, die dat huis gebouwd heeft, niet aangewezen wordt om zijn werk voort te zetten! Maar als we nu gebrouilleerd zijn- Ja, dat begrijp ik, zei Horace; maar als u mij dialt werk toevertrouwt, is het alsof men een nieuwen dokter ri'ep bij een familie waarbij de oude sinds lang practiseert. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2