i De Uitsluiting;. President Roosevelt's nieuwe stoom jacht, het eerste vaartuig van dien aard. dat uit openbare middelen aan een presi dent van de Unie is geschonken, is zoo goed als gereed voor het gebruik Het zal „Mayflower" heeten, naar het schip dat met deee rste kolonisten van het hoofd t© Delfshaven naar Noord-Amerika is vertrokken. De „Berliner Neueste Nachrichten ver zekert, dat de hernieuwing van het Drie voudig Verbond heel wat voeten in de aard heeft gehad. Graaf Billow heeft veel moeilijkheden moeten overwinnen en in het bijzonder een zeker antagonis me van belangen tusschen Oostenrijk en Italië. Dit blad en ook andere bladen brengen daarvoor bijzonderlijk den Duit- «chen Rijkskanselier hulde. Stadsnieuws. Haarlem, 1 Juli 1902. Onze stadgenoot de heer H. C. Valk erna Blouw, slaagde voor het eerste natuufkl examen aan de uni- versiteit te Amsterdam. Gisteren middag omstreeks half zes reed de lOjarige Mok, wonende aan de Burgwal, bij het afrijden der Ha- gelbrug met zijn handwagen in de Burg wal, omdat zijn wagen dompte, zoodat hij deze niet meer houden kon. Aan. eenige bewoners der Burgwal gelukte het den bestuurder en zijn wagen op het droge te brengen. De Wekker. Als een merkwaardig heid wordt medegedeeld, dat de heer F. W. N. Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den Gemeenteraad, Zaterdagavond zelf in de Anegang en in de Groote Houtstraat het laatstverschenen nummer van ,,de Wek ker" te koop aanbood. Raad rkiezing. Zooals men weet moet^r nog een lid van den Raad worden gekozen ter vervanging van den den heer J. Klein, die bedankt heeft. De wet geeft daarvoor een termijn van zes maanden, zoodat tot uiterlijk Novem ber de verkiezing kan worden uitge steld. Naar het schijnt wil de burgemeester van een groot gedeelte van dien termijn gebruik maken. Althans is het niet waar schijnlijk, dat de verkiezing in de maan den Juli of Augustus zou worden uitge schreven, daar dan tal van kiezers met vacantie de stad uit zijn en de uitslag 'der verkiezing dus geen zuiver beeld zou kunnen opleveren van den toestand in het district. doende. Welk een uitgebreid)© onder neming het hier geldt kan men begrij- pen ,als men weet diat die Vennootschap van den lieer Vuerhard zes trawlers ia de vaart heeft en dlaJt er dirie nieu we op stapel staan. De moeilijkheden, verbonden aan het brengen van een electrische instal latie in een bestaand» fabriek, zijn dioor die firma Heringa en Wüthrich op vernuftige wijze overwonnen en dat, zooals bij die loopkraan, soms met zeer eenvoudige middelen. Het doet ons dan ook voor haar als Haiarlemsche firma genoegen, dat zij in de vaak moeilijke concuar.enti'e met andere en oudere firma's dikwijls succes behaalt en in hare diverse installaties die te vredenheid van har© principalen ver werft, zoowel in de grootere als in de kleinere werken. Van de eersten noe men wij een belangrijke electrische in stallatie in het krankzinnigengesticht! 't Gr af fel te Zütfen, de watervoorzie ning in't. Zandlvoortsch© Kinderhuis en de installatie van de IJmuidensche ijs fabriek. Terecht dus stelt men in deze jonge firma vertrouwen en een bewijs daar van is wel, dat haar pas de verlich ting door acdtyleen van een geheele gemeente, mi. Asten in Noord-Brabant, in opgedragen. Schietwedstrijd. Het plan be staat om in de maand Juli of Augustus een stedelijken schietwedstrijd te houden, waaraan alle schietvereeniglngen zullen kunnen deelnemen. Woensdagavond zullen de afgevaardig den der verschillende vereenigingen in een deT zalen van de Sociëteit Vereeni- ging bijeenkomen, ter bespreking van bo venbedoeld plan. Heringa W t h r i c h. In een vorig nummer maakten wij melding van een installatie, die 'de firma He ringa Wüthrich te IJmiuicDen heeft tot stand gebracht. We vinden die in de Naamlooze Vennootschap Stoomtraw- ler-vi'sscherij IJmuidlen, directeur heer C. P. J. Vuerhard. Voor dit zeer belangrijk bedrijf isj uit den aard van de zaak veel ijs 1100- dig. De stoomtrawlers, die dagen ach tereen in zee blijven, gebruiken groote hoeveelheden am de viseh voor bederf te bewaren, zoodat dan. ook de ijsfa briek van bovengenoemde vennoot schap een industrie van beteekenis is. In die machinekamer wterkt eein stoommachine van 150 p.k., zij compri- inert ammoniakgas, diat door water heengeleid wordt, zoodat de tempera tuur van het water spoedig diaalt en er ijs ontstaat. Het uiteindie van deze machine zelf is dan ook al door een korst van ijs omgeven. Op het vliegwiel werkt, een dynamo van 30 p k. Deze en die daaraan ver bonden electrische installatie is door| de firma Heringa en Wüthrich gesteld en ontworpen. Die installatie bestaat ii it verschillende afdeetingen. In het ijslokaal is een traveller- of loopkraan] aangebracht, die de luiken van de ijstanks wegneemt, daarna d'e gevulde tanks zeiven opheft, en die overbrengt naar het eind van 't lokaal. Daar wordt het ijs op een bok gestort, niet een ba nier stuk geslagen, daarna machinaal gebroken en langs een Jacobsladderj naar- boven gebracht. Vandaar wordt het ijs door een buis gebracht naar de stoomtrawlers, die vlak voor de fa briek in de haven komen liggen om] voorraad op te doen vóórdat ze zee kie zen. Deze travel Ier heeft aan beweeg- Door gesis laat ik mij, die jaren lans In de arbeiders-organisaties heb gestre- i den niet van deze plaats wijzen, hervat te spr. Direct volgde nu stilte van allen. Bedenk dat Ik langen tijd op het ziek bed ben geweest, en derhalve niet lang kan spreken. Ik hoop dat men mij niet in de rede zal vallen, ik wensch geenszins te worden toegejuicht, ik be hoef geen dank. Vervolgens zette spr. de aanleiding kracht niet meer dan oen motor van' 6 p.k. nood'ig en wordt door twee han dels gemakkelijk bestuurd Boven op zolder staat de dynamo volkomen vrij en zonder hinder; daar deze ruimte alleen gebruikt wordt voor de reparatie van netten. Achter de fabriek Is in een afzon derlijk hokje nog een motor van 3 p.k. opgesteld, om het ijs dat tijdelijk niet noodig mocht wezen, nog verder te bre ken; daarna wordt het in pakhuizen' bewaard. Een derde motor is opgesteld! in de smedlerij en baukwerkerij; deze heeft tot de uitsluiting uiteen. Was dit uitslui- een capaciteit van 9 p.k. en drijft o. ting door alle. patroons, doordat eenige m een boormachine, een schaafmaclü- opperlieden den patroon Geijl hebben ne en een draaibank van zulke groote aangevallen, gemotiveerd? Neen, wij heb- afmeitmgen, dat de krukas van eein. stoomtrawler ei- in haar geheel op kanl^eJ dat steed® ge ,egd' patroons worden gebracht, hebben erkend dat de uitsluiting- onge- Nie't minder dan 26 tot 28 ton ijs,motlveerd was. Er is een onderscheid in kan aldus per dag worden vervaardigd de werkstaking tusschen die uitgebroken en deze hoeveelheid is dikwijls voor de.bij Van Heek te Enschedé en deze te eischen. van d'e vaart nauwelijks yol-| Haarlem. Dat de patroons dit onderscheid niet willen inzien, ls niet goed. Vervolgens legt spr. uit wat door de vakvereenigingen is gedaan. Die beslo ten zich solidair te verklaren met de sta kers, doch overwogen, wat de timmerlie den betrof, ook dat het zaak was bemid deling niet uit te sluiten. De patroons gaven toe, dat de timmerlieden niet zou den worden uitgesloten als er bemidde ling kwam, doch de opperlieden wilden niet en dat is compromitteerend van den Opperliedenbond Toch zou de bond, wanneer hij zich bereid verklaard had de bemiddelings voorstellen te laten toelichten zich aan niets hebben gebonden Vervolgens werd het schrijven van het Gisterenavond! omstreeks 9 uur maakten eenige beschonken per sonen liet een winkelier iin manufac turen In de Koningstraat zeer lastig, door dat zij dion winkel bmnenkM'amen en aldaar veel opschudding veroor zaakten. Eerst toen die wi nice lier aan stalten maakte om de politie - waar schuwen, verwij dierd'eai de belhamels zich. He dein herdenkt de heer Van Tol, inspecteur op die lijnen Am sterdamR otterdam, Rotterdam—Hoek van Holland en RotterdamCeintuur baan. dien dlae. waarop hij vóór 25 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Maandagavond had in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging te Haarlem eene zeer druk bezochte vergadering van opperlieden, metselaars en arbei ders in de overige bouwvakken, plaats. De metselaars en opperlieden hadden n deze bijeenkomst den voorrang, m. a. .v. zij hadden gereserveerde plaatsen. Naar schatting waren een 800 k 900 per sonen aanwezig. Onder de aanwezigen waren ook en kele aannemers en eenige Raadsleden. Aan de bestuurstafel hadden de afge vaardigden der 7 gecombineerde vakver eenigingen plaats genomen, alsmede de leden van het bemiddelingscomité. Even voor den aanvang der vergade ring werd door eenigen achter in de zaal een hevig lawaai gemaakt, alles toonde aan, dat er oppositie gevoerd zou wor den, en toen de voorzitter verzocht dit na te laten, klonken kreten van „neen, neen". Evenwel werd het töch een oo- genblik later stil. Alsnu opende de wnd. voorzitter de vergadering, betuigde zijne groote tevredenheid over de flinke op komst. Hij hoopte, dat ieder zich fat soenlijk en ordelijk zou gedragen, en de aanwezigen zouden toonen nette burgers te zijn. Daarna kreeg de heer Wildschut het woord, die allereerst het ontstaan der bemiddelingscommissie toelichtte. Oogenscliijnlijk lijkt het of de 7 ge combineerde vereenigingen zijn gericht tegen de arbeiders; algemeen beschou wen de opperlieden ons als verraders, ons optreden als een vijandelijke daad; zij denken blijkbaar dat hun het werk uit de handen zal worden genomen, van daar hun vijandige houding, vandaar dat zij aan gee ne verzoeken willen voldoen, (gefluit). Doch zoo vatten wij het niet op. Er heerscht verbittering, vandaar hun houding, doch wij willen de belangen der arbeiders behartigen, (applaus gefluit). bestuur van den Opperliedenbond, waar bij bemiddeling werd geweigerd, voorge lezen, en gezegd, dat dit beneden alles was. Daarin werd zelfs gesproken van „trucs". Is zoo iets niet ergerlijk, vroeg spr.? De haat moet wel diep geworteld zijn. om teven medearbeiders het woord .trucs" te gebruiken. Namens het co mité protesteer ik ten sterkste tegen deze uitdrukkingen, zei spr. Ook aan het regelingscomité is daar. na vergunning gevraagd1 om de voor stellen in een vergadering van opper lieden en metselaars te mogen toelich ten Ook hierop is, zooals reeds ver meld is. afwijzend beschikt. Wij kun nen zoo iets niet begrijpen, zei spr., daar de opperlieden zich daardoor nog I v niets verbonden De patroons daarentegen gaven toe stemming om in hun vergadering de voorstellen te komen uiteenzetten. Na veel discussion zijn eindelijk de pun ten aangenomen, waarin het bewijs lisi, dat de patroons niet geheel met de voorstellen waran ingenomen en levens blijkt daaruit, dat de opperlie den verkeerd hebben gehandeld door net aanbod van het bemiddelingsco mité van de hand te wijzen. Daarbij komt nog, dat de vergadering van 150 opperlieden op Vrijdag dit besluit ge nomen heeft, dat bindend was voor meer dan 500 personen. Beter had spr. het derhalve geacht, dat voor deze vergadering alle betrokkenen waren opgeroepen. Het laatste punt, het toestemmen van een commissie van arbitrage door de patroons, dat is voorzeker een groote overwinning voor de arbeiders. In vele steden zou men wenschen, dat men reeds zoover gekomen was. De K. v. A. hebben geen bindende kracht, rir deze voorstellen hebben bij aan nemen liooge waarde. De voorzitter van die arbitrage-commissie mag een iivoon zijn, maar dat neemt niet weg, dat er vele patroons onpartijdig de zaken zullen behandelen. Om er een te noemen zegt spi\, dat hij gaarne zijne belangen aan den heer Goedkoop, die steeds getoond heeft, een open oog te bezitten voor de belangen der ar beidersklasse, zou toevertrouwen. Het zou een schande zijn. te denken, dat er alleen aan de zijde der arbeiders eerlijke menschen zijn. Er zijn even goed eerlijke patroons. Daarna deelde spr. mede het besluit van den Aannemersbond, waarin de bemiddelingsvoorstellen werden aan genomen, en verklaard, dat de uitslui- iing zal worden opgeheven, zoodra alle betrokken vakvereenigingen daar mede genoegen nemen. Tevens wordt hierin de wensch uitgesproken, dat de arbeid ten spoedigste zou mogen Avorden hervat. Ten slotte protesteert spr. tegen de lage insinuaties ergens in het open baar uitgesproken tegenover het be- middelingscomité, waarvan beweerd Mas, dat zij betaald werden. Luide toejuichingen, die het gesis en gefluit overtroffen, weerklonken nu. De Vroe de van Amsterdam, riep, dat Wild schut de vergadering trachtte te rek ken. Anderen wilden hun meening ook wel eens zeggen. Daarna kreeg van Emmerik, die ge durende meer dan 20 jaar in de arbei dersorganisatie werkt, het woord. Het speet hem dat er over. hem een ver keerde meening heerscht©, daar hij eds de belangen der arbeiders heeft voorgestaan, en dit zal blijven doen. Hel com,;té heeft gemeend de goede richting tot oplossing van dit geschil te li ebben ingeslagen. Krachtig verde digde hij daarop zijn houding als voor zitter. Een stem in de achterhoede riep „Je moet in cle Tweede Kamer." In 't kort behandelde spr. nu onder herhaald'© interrupties de bemidde lingsvoorstellen, die wij als bekend mogen beschouwen Voooral wees spr. op het groote voordeel van eene arbi trage-commissie, waardoor een li er ha. ling van dien thans heerschenden toe stand zoo goed als onmogelijk is. Spr. hoopt dat het bestuur van den Opper liedenbond te Haarlem als nog in over. leg wil trieden met het bemiddelings comité, opdat er eene spoedige oplos-1 sing kome van het, thans hangende gscliil. Daarna- neemt Van Emmerik de taak van den wnd'. voorzitter over, en der halve de leiding der verdere vergade-1 ring. Spr. zegt dalt de bedoeling is, dat er debat zal zijn tusschen liet Re- gelings-comité. de opperlieden en met selaars uit Haarlem en het bemidde lingscomité. Vreeselijk protest van alle kanten. Er wordt geroepen: Ik ver lang dat een leder het woord krijgt; ik wensch d'at een ieder zijn meening kan zeggen. Zijn er nog meer die de bat willen voeren, roept Van Emmerik. Ja, ja, ja. ja. wordt gesclireemvd, en daarop vermengen zich applaus, la-' waai, kreten van: stil'te. gesis, gefluit dooreen, kortom een heLsch lawaai breekt los. Men vliegt naar de tri bune. De hoofdbesturen moeten ook kun nen debatteer en, wordit er geroepen, Het lid Klein van het Regelings-co- mité i's intusschen op het podium ge komen en roept: „Opperliedten, wij staan onder het hoofdbestuur en gaan niet eerder- in clebat voor het hoofdbe stuur en het N. A. S. hier worde er kend". Luide toejuichingen van de zijde dter opperlieden. Klein roept daarna dat er venraad gepleegd i's aan d'e arbeiders, en spoort de opperlieden aan de zaal te verlaten. Op dit o ogenblik is de vergadering in een schreemvpartij ontaard; geen leiding was er meer ie houden, Terwijl vele opperleiden zich gen-eed maken om te vertrekken, wordt van andere zijde wed'er geroepen: „Ga zit ten gevolgd1 door een vloek, etc. Om de orde !te herstellen, betrad nu de inspecteur van politie Balkestein het; podium, stampt eenige malen krachtig met zijn sabel op den vloer, en gebruik makendie van een kort oogenblik, dat ier mindter lawaai' is, roept hij met krachtige stem: „Ik sluit' de vergadering" Daarna deed) hij kalm de zaal ont ruimen; het kostte echten- heel wat moeite om die mensclien tot heengaan te bewegen. Na afloop dtezer vergadering trok ken d'e metselaars en opperlieden naar hun vergaderlokaal in het gebouw „S't. Bavo". aan de patroons, en voor de. arbeiders j blijft er niets. Vooral toornde spr. tegen den on- partijdigen voorzitter van de te be noemen arbitrage-commissie, die z.L niets anders kan zijn dan een kapita list. Willen wij met vertrouwen de 'toekomst tegemoet gaan, dan moeten we onze eigen bemiddelings-commis- sie zijn. Spreker prees dé houding der stu- cadoors ten zeerste. Van Erkel laakte het, dat de heer Hugenholtz in de openbare raadsver gadering tegenover het gezag ver klaard had, dat de arbeiders het on derling ,nie)t eje^s zijn. Ten slotte somdie spreker de goede hoedanigheden van het N. A. S. op 'en betoogde hij, dat de vakorganisa tie het eenig noodige is. Met een krachtige opwekking de or ganisatie steedfe sterker te maken, sloot spreker zijn rede. Klein karakteriseerde nog eens het tweeledig wezen "van den strijdt De timmerlieden, zei spreker, zijn ja- loersch, dat de opperlieden zulk een sterke organisatie hebben. v. d. Berg verklaarde lid, van de S. D. A. P. te zijn, evenals Wildschut. Er zijn echter ook gelukkig eerlijke menschen in de S. D. A. P., die niet zijn zooals Wildschut. Van Erkel zeide daarna nog, dat men moest protesteeren tegen de hou ding van Wildschut. van Zomeren, voorzitter van hetN. A. S., bracht, hulde aan het optreden der opperlieden. Hij vondl de houding van van Emmerik vreemd!, die wel de organisatie der patroons, maar niet die van de arbeiders erkent. De pa troons geven hier aan d'e arbeiders weder een lesje, /dat zij nog beter georganiseerd zijn dan deze, want zij vragen zich niet af, of de patroons ,van Amsterdam, den Haag of Haar lem komen, zij organiseeren zich krachtig en van Emmerik wil wel met hen onderhandelen, doch niet met het Hoofdbestuur van den Opper liedenbond en het N. A. S. Klein zette nog eens met nadruk uiteen, dat de opperlieden de bemid- del'ingscommdss'ie niet hadden vraagd, en zij derhalve helt recht niet had d'e opperlieden die bemidde ling op te dringen. Zij hadden uit hun midden het Re- gelingscommité gekozen, dat aller ver trouwden verdient, en dat de zaak tot eten goed eind zal trachten te bi-len gen. Onze eigen zaken moeten wij be hartigen, zeide spr., en die niet over laten aan anderen, aan een bcmid'de- lings-comité, waarin geen enkele op perman en metselaar zit. Ten slotte werd op voorstel van het bestuurslid' van dien opperliedenbond, de Vroede, de, volgende motie voorge steld!: „De groote openbare vergadering gehouden op 30 Juni in het gebouw „St. Bavo", besluit het volste ver trouwen te stellen in het Regelings- comi'té en in het N. A. S. en draagt hun op de belangen der arbeiders vorder te behartigen." Niemand verklaarde zich tegen deze motie, die aldus bij acclamatie werd aangenomen. ienlcomen voor de eerste maal na de- dagen van zorg en leed doorleefd. Meer dan ooit is ook in dit gewest ge voeld' hoe nauw en innig de banden zijn, die ons volk aan Koningin en Vorstenhuis bindten. En zeker kan. geen inniger M-ensch geuit worden, dan dat na de diagen van 'tegenspoed en zorg, jaren van geluk mogen aanbreken voor het. Koninklijk Echtpaar. Ik geloof, M. H.. aan uw wensch te voldoen, wanneer ik dl© werk z aam heden inleid1 met de hart grondige bede: God behoe de en zegene onze Koningin en Haar Koninklijk Huis. (Applaus en bravo's). Daarna werd overgegaan tot onder zoek van dien geloofsbrief en bijbe- hoorende stukken van het ni'euw inko mend lid' der Staten, den heer mr. E. P. F. A. van den Bogaert, gekozen In het kiesdistrict Amsterdam VIII. Daar deze stukken in orde werden bevonden, werdi tot zijne toelating ge adviseerd door de daartoe benoemde commissie biï monde van den heer Van Hamel. Vervolgens werd deor de Provinciale Staten tót zijne toelating besloten. Nadat de heer Van den Bogaert door d;en griffier was binnengeleid, legde hij im handen van dén voorzitter d© voorgeschreven eeden af. Daarna wenschte de voorzitter- hem geluk met het vertrouwen dat de burgerij in hem gesteld) had1, waarna d'e heer Bogaert zitting nam. Besloten werd) die verschillende voor stellen in handlen te stellen van com- missiën. Deze werden daarop door den Voorzitter benoemd. De heer KOOL verzoekt eenige vra gen aan Ged. Staten te doen omtrent het rijden met motorrijtuigen, in d'e provincie. 1. Zijn de door Ged'. Saten verleen de vergunningen reedis rondgezonden. 2. Zoo ja, komen ze spoedig in het Provinciaal-Blad! en zoo neen, zijn Ged. Staten dian bereid' mede te deelen, welke maatstaf do or hen wordt aan gelegd bij de beoordeeling dier al of niet uitgezonderde' wegen. 3. Ligt het inj de bedbeling van Ged. Staten aan gemeente, en waterschaps besturen, voor zoover afwijzend be schikt is op hun verzoek om wegen ondier hun ressort uit te zonderen, en de redenen daarvan op te geven, 4. Zijn Gedl Staten bereid aan alle prov. ambtenaren van politie en wa terstaat bepalingen op het rijden te ver strekken. Ged. Staten zullen diaarover in eene volgende vergadering van antwoord dienen. Na eenige discussie wordt beslo de volgendJe vergadering te doen pla;1 hebben op 8 Juli en 15 Juli e k. Voor eene stampvolle zaal zette Klein nu uiteen, dat de oorzaak, dat de dliscussiën niet tot haar recht wa ren gekomen,, was dat het hoofdbe stuur van den Opperliedenbond en het Nationaal Arbeiders-secretariaat niet, waren erkend. Daarom moesten wij ondier protest de vergadering ver laten. Vreemd' vond spr. het ook dat de door Wildschut genoemde motie der patroons niet aan die pers was me- diegedeeld en zeide dat het beniidde- liugscomité die zaak verkeerd' had voor gesteld! Daarna kreeg Van Erkel, secretaris van het N. A. S. liet woo ra. Deze ving aan met te bedanken voor de flinkheid dier krachtige organisatie der opperlieden. Naast den Opperlie denbond staat het N. A. S., bij velenl Onderlinge gehaat omdiat het alleen, bestaat uitborgvereeniging voor arbeiders, die zich niet laten beetnemen Ti g door de heerem. Wij zoeken de grootst1 mogelijke aaneensluiting te verkrijgen en krachtig esamenwerking. Wanneer spr. die bemiddelingsvoor stellen inziet, d'an zegt hij: het bemid- delings-comité heeft onder één hoedje] gespeeld' met d'e patroons. WDild'schut schijnt een groot licht] en d'e opperliedten zijn stommerikken Zij hebben zeker hun kop vol kalle, maar laat hij maar zorgen, dat hij zijn kop niet vol zaagsel heeft. Wat, punt I betreft, spreker zegt: waar ligt de M-aarborg, dat rekening' zal worden gehouden met de belangen] dier opperlieden? Deze bepaling is totaal in liet voor deel van de patroons en in het nadeel der werklieden. Bij punt II had gevoegd behooren te wordten: ,,in overleg met de arbei ders, diat is toch wel het minste, wat men eischen kan. Punt III noemt spreker een schan daal voor arbeiders, om dat neer te zetten. De baas heeft alle macht. Wan-] neer hij 's morgens dien opperman vraagt aangenomen werk te nemen, en als deze weigert, dlan zoekt hij middags iets om hem te ontslaan. Punt 4 is een artikel dat uiterst rek baar is, want hoe gemakkelijk is het niet voor een patroon om een motief te vinden om hem te ontslaan. Daarin is alle mogelijke vrijgevigheid gelaten irandwaar- de gemeente Beknopt driemaandelij ksch over zicht van dien toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de Gemeente Haarlem. Aantal deelhebbers op 1 April 1902 Vermeerderd door toetreding met 25 Aantal deelnemers op 1 Juli 1902 719 Verzekerd kapitaal op 1 April 1902 3.701. Vermeerderd door toetre ding met 101.000 Verzekerd kapitaal op 1 Juli 1902 f 3.802.380 Prov. Staten. Heden werd die zomerzitting der Staten van Noord-Holland geopend', on der voorzitterschap van den heer mr, G. van Tienhoven, De VOORZITTER zeide in zijn ope ningsrede ,dat hij met een dankbaar gevoel in naam der Koningin deze zo- meiwiergadering had geopend! In dit dankbar© gevoel zal voorzeker door de Staten worden gedeeld nu ze sa-'San Souci. Uit de Omstreken. Zand voort. Aangekomen badgasten: M. W. van de Waal, Rhenen, Pensio» Quisiana. D. G. Havelaar, Haarlem, Pension Quisiana. E. Stromberg, Darmstadt, Hotel Kur- haus, 2 pers. Kamerlingh Onnes, Leiden, Hotel d'- Orange, 2 pers. W. H. Lieftinck, Muiderberg, Hotel Beau Site. I. Vigevano, Amsterdam, Pakveldstraat no. 10. 4 pers. H. C. Veltman, Amsterdam, Villa Ama- lie, 11 pers. W. Krannburg, Amsterdam, Villa Ida Catharina, 4 pers. Wed. Ooms, Amsterdam, Villa Ida Catharina. J. van der Willigen, Kerkdwarsstraat Fam. Willers, Amsterdam. Pension Buckman, 4 pers. W. Zimmerman, Amsterdam, Villtf Francoise 4 pers. Fam. Cremer, Haarlem, Pakveldstraat 28, 6 pers. H .A. Hillenstrom, Amsterdam, Pen sion Beaèu Sejour, 3 pers. Von Furth Risser, Weenen, Hotel d'- Orange, 3 pers. B. C. J. Mosselmans, Lochem, Hotel d'- Orange, 2 pers. H, Focke, Henolulu, Hotel Beau Site,. 4 pers. De Goeije, Zwolle, Hotel Kurhaus, Mevr. de wed. Smit—Pek, Meppel, Ho tel Driehuizen. Mej. Deegenaar, Meppel, Hotel Drie huizen. J. P. Engelen, Rotterdam, Hotel Drie huizen. Mej. W. Watering, Haarlem, Post- straat no. 11. Mej. Charbon, Haarlem, Poststraat 11. A. Hofhuis, Amsterdam, Villa Hele na, 5 pers. J. B. Schmitz, Amsterdam. Villa Adxiaan. P. May, Amsterdam, Villa Mignon, 10 personen. Mej, de Bordes, Amsterdam, Pension van helt verledten ons een les zij, en ons vrijware voor diezelfde dwalingen Spreek met mijn vader, en wilt u een raad? Doe wat hij u zeggen zal. 't Is een wijs en voorzichtig man. Horace dacht een oogenblik na. Indien hii toestemt, zei hij, zult u dan ja zeggen? Is het dan noodig, diat ük het u zeg? antwoordde zij met een nieuwen glimlach. O! riep hij uil, ik aanbid' u! Eenige seconden daarna zei zij hem met haar heldere stem: Morgen om 9 uur zult u mijn vader zien. En. dan zult u mij hier vin den. Doe wat hij u zal zeggen; ik ver-] zeker u dat het d'e ware manier is om te slagen. Zij nam afscheid van hem. Nauwe lijks was hij vertrokken of hij keerde zich om ,en keek naar de vensters. Zij stond aan dalt van 't salon en als antwoord op zijn verliefden blik knikte zij lief en teedor. Niemand ging voorbij. De steenen schenen te branden door d'e tropische hitte; Horace nam den schaduwkant en ging naar Cambridge. Hij voelde behoefte om zijn hart uit te stoiden en daar Katie het hem niet toestond, zou hij zijn geluk aan Ella Bright meedeelen. Hadden zij elkan der niet beloofd intieme vrienden tie zijn? En aan wie anders zijn vertrou wen te schenken dan aan zijn beste vriendin? XVI. Mevrouw Bright sliep; de leeraar deed een kleine wandeling. Ella zat in den tuin op een rieten leunstoel in den schaduw van een oudien olm, waarvan de takken, die om haar neer vielen. een bekoorlijk geheel vormden met haar aardig figuurtje. Toen hij bij haar was. liet Horace zich aan haar voeten neervallen en strekte zich op het grasveld uit. Best© Ella, zei' hij. het was dé eerste keer dat hij haar geen „miss' noemde, ik ben gelukkig. Het jonge meisje leunde met haar beidie handen op de armen van haar leunstoel en boog zich een weinig voorover om hem goed' aan te zien. Gelukkig, zei zij, bent u verliefd? Ja, riep hij uit, de liefde, die ze gevierende godin, verlicht mijn leven met haar brandenden fakkel. Vrees niets, Ella, ik ben ni'et sentimenteel; het was de quaestie van een oogen blik, nu is het in orde. Hij lachte; maar zijn oogen hadden een ernstige uitdrukking. I Dus, u trouwt met haar? zei zij. Houdt zij van u? Ik zal met haar trouwen, wan neer het God behaagt en haar vader. Maar, weet u wel, van wie ik spreek? Ella knikte Houdt zij werkelijk van u? her haalde zij met haar zachte stem. Ik hoop hetik ben er zeker van! riep de jonge overwinnaar uit. Beste Horace, zei Ella, ik wensch je uit den grond1 van mijn hart het beste! En ik bid God, Zijn hand1 over u uit te strekken om je voor alle onge-, luk te vrijwaren in het heden en in de toekomst. Lieve Ella, zei Horace, wiens oogen vochtig werden, je bent goed. o zoo goed! Het is je goedheid, die mij altijd tot je aantrok. Je bent in mijn herinnering gebleven als een zeer ele gant, zeer mooi, veel ouder schepseltje dan ikneem mij niet kwalijk, die dingen zegt men niet en ik weet dat wij denzelfden leeftijd hebben. Wij zijn van dezelfde maand van hetzelfde jaar. zei EUa. Maar, jij was een jonge dame, toen ik nog maar een jonge boy was. Dat is e>en verschil, geheel in jouw| voordeel O, zei Ella, als om f© protesteeren. Ja. ja, dat deed mij veel respectI voor je hebben. Ik had niet gedacht., dat die zoo eerbiedwaardige jonge da me eens mijn vertrouwelinge en mijn vriendin zou zijn. Dat vind ik heel aardig, weet je d'at wel? Spreek mij van miss Motter, zei'j het jonge meisje, dat niet wilde ant woorden. Vertel mij ,eens, hoe het ge beurd is. Hoe "t gebeurd was? niets eenvou diger dan dat. Hij had gedacht dat hij haar haatte en had op een goeden dag gemerkt dat 'hij haar (liefhad. Waarom hij het haar niet eerder had gezegd? dat i's ook eenvoudig genoeg. Dat dacht hij tenminste, maar Horace, bemerkte dat het niet zoo eenvoudig was als het wel leek. Hoe zou hij dat] langdurige stilzwijgen verklaren zon der het, geheim van John May te ont hullen? Zij was verloofd met John May, zei Ella met haar zoete stem en dat deed je zooveel verdiriet. Hoe weet jij dajt? vroeg Horace verbaasd. - Ik heb ze eens samen in het ate lier gevonden, en May die de eerlijk heid zelf is, heeft mij de waarheid gezegd, opdat ik er niets slechts van zou denken. Ik zou dat ook niet ge daan hebben, dat verzeker ik je, Ho race, maar het was zeer goed gehan-! deld van May. xZeker, 'twas goed. Maar zij, Ka tie, wat zeide zij er van. Ik geloof dat ze het niet goed vond. Sinds dien tijd vond ik haar veel koeler tegen mij. Dat was natuur lijk! In den grond hield ze in 't geheel niet van John May. Waarom had zij er dlan in toe gestemd zijn vrouw te worden? Frankley Die vraag drong zich aan zijn geest op, ondanks het bevredigende ant woord dalt hij zich reeds gegeven had'. Uit goedheid, misschienzei Ella. Van het oogenblik af dat Ella ook dacht dat het uit goedheid was, was alles goed. Horace stortte een kwar tier lang zijn hart uit bij het jonge meisje, en dat zou misschien nog lang hebben geduurd, indien niet de zwarte werkvrouw helt prieel was bin nengekomen. Wat is er, Suzanma? riep Ella met gesmoorde stem uit, terwijl zij haastig opstond. - Uw mama is wakker, zij is niets goed, zei de oude vrouw, wier gelaat die aardkleur had aangenomen, welke d© bleekheid van de negers is. Ik verlaat je. Horace, zei het jon ge meisje-, hem de hand toestekende. Wees gelukkig. Voor hij nog had kunnen antwoor den, was zij de stoep al opgegaan er trad! het huis binnen, zonder naar hert te kijken. Een oogenblik dach't Frankley aan de ziekte van mevrouw Bright en het noodlottige einde, dat misschi» zoo dichtbij was. Maar als men vijf en twintig jaar i& en men weeft dat men bemind wordt, kan het verdriet van anderen onzen geest niet in beslag nemen. Tien minuten later dacht hij er niet meer aan, en terwijl hij Boston nader de. bouwde hij luchtkasteelen van. liefde en fortuin. W ordt vervol gd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2