Zondag middag door de Haarlemsche W'ater-Polo-club ..Heerlijk verkwikt Gezonde Beweging was georgani seerd in de zweminrichting van den heer A. A. Sprenger aan de Hoirt- vaart. Een heldere zomerzon straalde den geiaeelen middag van onbewolkten he mel en maakte het verblijf in het wa ter voor de vele deelnemers aan de wedstrijd-nummers tot eene groote ont spanning en verkwikking. De zwemschool, die op dezen dag gewoonlijk aan haar rust is overgela ten. vertoonde nu eene buitengewone drukte. Van alle zijden kwamen de liefhebbers van de edele zwemsport opzetten om getuige te zijn van dit zwemsportf eestDames in helderwitte zomertoiletjes een feestaanblik in derdaad voor het oog opleverend en tal van heeren en verder leerlingen der zwemschool vulden het platform langs het bassin. Bij één der hoeken stelde zich de muziekvereeniging „Or pheus'. onder directie van den heer Schouten op en even 1 uur nam het feest een aanvang met het nummer snelzwemmen op de borst voor jongens, leden dei* inrichting, die 1901 of 1902 hun zwemproef hebben afgelegd. Aan dit nummer namen 14 leerlingen deel. Over 't algemeen werd er zeer vlug ge zwommen. De uitslag was diat J. Schooleman overwinnaar bleef in 311/4 sec.; de tweedie en derde prijs werden behaald respectievelijk door J. van Goor in 31 3/5 sec. en J. P. A. van Scherpenberg in 33 sec. Na dit nummer hadJ een vriendschap pelijke water-polo-wedistrijd; tusschen de 2e zeventallen van de Amster dam- sche Zwemclub „de Jonge Kampioen' en de Haarlemsche Water-Polo-Club „H. V. G. B." plaats. Met eene neder laag van niet minder dan 61 werden de Amsterdammers naar huis gestuurd. De goals van Haarlem weK den resp. behaald! door Garrer, Merens en Valk erna Blouw. Na afloop van dit spel wachtte de H. V. G. B. eene groote verrassing. Een deputatie van 3 dames verscheen nl. bij het bestuur om de club een standaard-vlag aan te bieden. De heer Merens dankte ten zeerste voor dit blijk van sympathie, bood der dames eenige bouquetten aan en sprak den wensch uit, dat Haarlem's naam steeds bovenaan zal staan. En werkelijk deze wensch werd' vervuld, want in het derde nummer, den competitie-wed strijd om liet kampioenschap water polo tusschen „de Jonge Kampioen" en de „H. V. G. B." verwierven de Haarlemmers dien kampioenstitel en komen dus boven aan de lijst te staan. Hulde, driewerf hulde daarvoor aan onze kranige zwemmers! Zij hebben ten volle de overwinning verdiend. Wij meenen echter dat de scheidsrechter zijn taak niet naar behooren opvatte. Reeds direct toonde hij aan de zijde der Amsterdammers te staan door hun een penalty te geven Waarvoor werd deze gegeven? Mocht er eene overtreding dpor de Haarlem mers zijn geschied, in alle gevallen geschiedde deze nog op het terrein van „de Jonge Kampioen" en wettigde zulk eene overtreding geens het ge ven van een penalty. Evenwel gaf liet hem niet veel daar het leder door Haarlem's doelverdediger Van der Ley zeer prachtig werd gehouden, en aldus een goal verijdeld. Achtereenvolgen; wisten de Haarlemmers, wier prachtig samenspel uitmuntte. 2 goals te beha len. zoodat die rust inging met 20 in !t voordeel der Haarlemmers. De goals werden gemaakt door v. d. Vinne en Hulswit. Na de pauze gaf dé scheidsrechter nog meer blijken van zijne partijdig heid. Buiten alle verwachting, zelfs tot groote bevreemding van de Amëter- danische spelers, kende hij hun een punt toe. toen de bal tegen één der doellatten van de H V. G. B. vloog en terugsprong. En ai werden ook pro testen vanwege de leden der H. V. G B. en van de toeschouwers gehoord, de scheidsrechter bleef op zijn punt staan. En de derde afkeurenswaardige daad beging hij door te zeggen, dat toen de Haarlemmers punt 3 behaal den, reeds time gefloten was. Maar dit is dan zoo zacht geweest, dat velen met ons het niet gehoord hebbenHoe het ook zij. wij voor ons meenen liier geen rekening te mogen houden met een scheidsrechter, die voor zijn ge wichtige taak geenszins berekend was, en moeten derhalve naar onze eigen meening te werk gaan, die is dat die Haarlemmers eene schitterende over winning behaald hebben van 3—0. Dat was ook de juiste verhouding. Hierna kwant liet lijnspringen voor leden der inrichting, waarvan W. van Panhuys den eersten prijs behaalde. 5.25 M. ver. en H. J. C. Scherpenberg den tweede. Ter afwisseling der wed strijden kwam nu een ongelukkige lief desgeschiedenis. Uitgevoerd door zes personen; dit stukje viel zeer in den smaak en wekte algemeen dien lach lust der toeschouwers. Van 8 jongens die aan den tobbe- vaantwedstrijd deelnamen, behaalde A. Fokker den eersten en en E. Bo ri se vain den tweeden prijs, terwijl de costumes van A. L. van Scherpenberg en B. Sehönhutli de prijzen behaalden Voor gekleed duiken naar een of an- der voorwerp behaaldia de heer A. M. Ilubrechtse den eersten prijs in 34 15 sec. en B. de Kanter in 34 3/5 sec. den tweeden prijs. Het. slot van het programma was snelzwemmen op de borst voon leden dier inrichting, baan 100 M. Hieraan namen 8 deel én behaald1© S. J. Merens den eersten prijs in 2 m. 2 1/2 sec. en J. F. Hulswit dien tweedie in 2 m 3 1/2 sec. Hierna werden de prijzen, die uit medailles en kunstvoorwerpen beston den. uitgereikt door den heer P. L v. d. Laan Jr. Vooraf bracht de heer Merens nog een wel verdiend woord van hulde en dankbaarheid aan den lieier Spren ger. die bereidwillig zijn geheele in richting ter beschikking van die H. V. G, B. had gesteld, aan de jury en aan dien directeur den heer Booren en zijn adsritenten. die allen zeer veel hadden bijgedragen tot het welslagen van dit feest, dat mede getuigenis heeft afge legd van het degelijke onderwijs dat aan bovengenoemd© zweminrichting wordt gegeven. Heden nacht passeerde hier omstreeks half twee een extra- trein, komende van Leiden en bestemd voor Amsterdam, met een gezelschap van 320 personen. Gisterenavond werd alhier onder Heemstede een prachtige dog hond door den stoomtram aangereden. Het dier. hetwelk aan onderlijf en pooten. deerlijk verwond) was. leefdie nog. De eigenaar wilde het d'ier niet, laten dooden, doch liet de wonden af- wasschen door zekere Landweer, wo nende Oudenweg 41 alhier. Deze ward onder de behandeling zoodanig door' den hond in de hand gebeten, dat deze hedenmorgen danig begon te ontste ken. zoodat Landweer het noodzake lijk vond. zich naar dén "arts te bege ven. Zondagavond omstreeks half acht zaten twee jongens achter op een „Jan Pleizier" op den Overveen- schen weg. Het gevolg was dat een der jongens bekneld geraakte tusschen de veer en het wiel. dat zoo dé koet sier niet spoedig gewaarschuwd was. den jongen een ernstig ongeluk li ad kunnen overkomen. Hij kwam met den schrik vrij. Zaterdagavond, omstreeks half 10 dompte die wagen van zekeren G., beladen met aardbeien, in dé- KI. Houtstraat nabij de Kleine Hout burg. Van G. wildie den wagen weer naar boven halen, doch viel, daar hij in beschonken toestand' verkeerde, zelf in dén wagen op die aardbeien. Door eenige voorbijgangers werd hij in den wagen onder hevig protest naar zijn woning vervoerd1. Naar wii vernemen zal de Haarlemsche processie naai- den Briel gehouden worden op Donderdag V Juli a.s. Uit de Omstreken. Heemstede. Bij de Zaterdag gehouden veiling van huizen in 't wapen van Heemste de alhier, zijn drie perceelen staande aan de Glip gemijnd door W. Schot vanger voor 2150 en het perceel aan den achtergang onlangs gede>el|telijk verbrand door W. Adriani voor 2030. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren is in de maand Juni in dien Rijks postspaarbank ingelegd 4928,40 te rugbetaald 5423,33 het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 2280. Aan alle perceelen staande aan de weëtzijde van den Voorweg alhier, zijn scheuren en zettingen te constateeren. ontstaan door heft te snel rijden met het zware materiaal over de te zwak ke baan van de Noord-Zuidliolland- sche Stoomtram; dit heeft het hoofd der politie aanleiding gegeven om die Maatschappij te gelasten aldaar niet geene grootere snelheid te rijden dan 7,5 K.M. in het uur, zooals bij de ver ordening op het gebruik van tram banen is bepaald; ook is de Maatschap pij aangezegd ten spoedigste de baan te verbeteren en daaromtrent een werkplan in te dienen. ontwerp met de memorie van toelich ting ter visie komt te liggen op de se- cretariën der betrokken gemeenten, weet de N. R. C. het volgende mede te deelen- De lijn zal hebben dc volgende rich ting. Zij vangt in de gemeente Amster dam aan, op een nadeT door B. en W. dier gemeente vast 1e stellen punt. loopt door de De Clercqstraat en het ontworpen verlengde dier straat m de richting van de Tolbrug om ten noor den van die brug de Kostverlorenvaart te kruisen over een nieuwe brug en te komen in de gemeente Sloten. Daar gaat de lijn over aangekochte terreinen in den Sloleroolder. daarbii twee wegen, waaronder de Baarsjes- weg. kruisend om nabij, paal 21 den Rijksweg te naderen en na westwaarts te zijn omgebogen, over onteigend ter rein langs den Rijksweg in westelijke richting te loopen tot paal 27. Od dit traject worden gekruist de twee wegen, die vanaf Sloterdijk op den Middelweg door den Sloterpolder uit- loopen. Tusschen paal 26 en 27 op den zuidelijken berm van den Rijks weg gekomen zijnde, wordt deze berm gevolgd over de geheele lengte tot de grens der gemeente. Nabij paal 28 vertakt uit het ispoor op den zuidelii- ken berm een tweede spoor, dat de kunstbaan kruist en voorts 'den noor delijken berm van den weg bereikt, om dien eveneens tot de grens der ge meente te volgen. De noodige ver breeding van den noordelijken berm wordt verkregen door aanplempine van een strook water van de trekvaart. Wat aangaat de gemeenten Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, daar is van de grens der gemeente Sloten, zoowel op den zuidelijken als op den noordelijken berm van den Rijksweg 'de tramweg geprojecteerd tot nabij paal 86 beoosten Halfweg; het zuide ik spoor kruist hier de kunstbaan. en vereenigt zich met het noordelijke spoor; in de traverse te Halfweg volgt de trambaan de noordzijde van de bestrating tot nabij den oprit van de Oostsluis; aldaar wordt weder de weg gekruist en gaat de trambaan met een overbrugging over het uitwaterings kanaal bezuiden de uitwateringsslui zen van het hoogheemraadschap Rijn land. Op ongeveer 50 meter bewesten de W'estsluiis komt de tram wederom od den Rijksweg, kruist dezen weg en volgt de noordzijde daarvan tot onge veer 50 M. bewesten paal 66. Alsnu gaat de tramweg in dubbel spoor over. op eiken berm een spoor, tot aan de grens der gemeente Haarlem, om zoo den Rijksweg te volgen tot aan de Amsterdamsche poort, en verder door de gemeente, zooals reeds vroeger ge meld is. De spoorwijd-te is 1 meter, zooals de verordening in Noord-Holland aan geeft. Het rollend: materieel zal be staan uit motorrijtuigen op tweeassi- ge trucs, elke truck voorzien van een electromotor. De grootste breedte der rijtuigen mag 2.25 M. bedragen. van den patiënt wel voldoende wezen om rich tot uw college te wenden voor een besluit, als bedoeld in artikel 69, ali nea 1, 2de zinsnede. Voortaan zullen daarom geene decla raties wegens onteigeningen, geschied op grond van artikel 69 der wet van 28 Augustus 1851, worden verevend, indien het besluit, uit kracht waarvan de ontei gening heeft plaats gevonden (behalve in de gevallen, waarin een Koninklijk besluit wordt toegepast) niet is genomen door het college van Gedeputeerde Sta ten. - Wat betreft de verevening van decla raties wegens onteigeningen, geschied vóórdat van deze aanschrijving mede- deeling aan de gemeentebesturen is kun nen worden gedaan, behoud ik mij de be slissing voor ieder bijzonder geval voor. Santpoort. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand ontstaan in de Broodbakkerij van den heer van Schaik alhier. Oorzaak tot nog ttoe onbekend. Binne nland. Elec ttram Amsterdam—Haarlem Omtrent de electrische tram Amster tia:n Haarlem, waarvan eerstdaags 't Onteigening wegens besmettelijke ziekte. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire aan de Ge deputeerde Staten der provinciën gezon den: Langzamerhand zijn de gemeentebestu ren in enkele provinciën aan artikel 69, alinea 2, der Onteigeningswet van 28 Au gustus 1851, (Stbl. no. 125) ten behoeve van de bestrijding van andere besmette lijke ziekten, dan genoemd zijn in de wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134), eene toepassing gaan geven, die de regeering niet langer lijdelijk mag aanzien, niet alleen, omdat zij onberekenbare eischen stelt aan 's rijks schatkist, maar vooral omdat zij in strijd is met de strekking .•an genoemde wetsbepaling. Volgens deze kunnen in „zeer drin gende" gevallen de gemeentebesturen een besluit tot onteigening nemen. Met die „zeer dringende" gevallen had men die gevallen op het oog, waarin de tijd zou ontbreken voor het nemen, ingevol ge de eerste alinea van het artikel, van een Koninklijk besluit, of van een be sluit van Gedeputeerde Staten. De ziek ten nu, waarbij zulk een spoedig optre den noodzakelijk is, zijn, naar het mij voorkomt, alle, wat de ziekten onder menschen betreft, genoemd is de destijds nog niet bestaande, maar na dien tijd uitgevaardigde wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134). Ik kan niet aannemen, dat bij andere dan de in die wet genoemde ziekten de zorg voor de volksgezondheid een ingrij pen op staanden voet. als het 2de lid van artikel 69 der Onteigeningswet bedoelt, noodzakelijk kan maken. Bij het voorko men van die andere besmettelijke ziek ten, aangenomen, dat daarbij onteige ning noodig is, zal het tijdsverloop tus schen het overlijden en de begrafenis Nederlandsche krijgsgevangenen. Hr. Ms. pantserdekschip Friesland den 4en dezer van Colombo vertrok ken ter voortzetting van do reis naar Nederland', heeft, naar wij vernemen, aldaar een 10-tal Nederlanders, krijgs gevangenen uit den Zuid-Afrdkaan- schen oorlog, aan boord' genomen ter overbrenging naar het moederland. Russisch-A merikaanscli scheids gericht. In het Arbitragegebouw te 'sGra- venhage heeft de slotzitting plaats had. waarin door den Amerikaanschen gedelegeerde, namens zijn Regeerine een gewichtige mededeel'ing is gedaan omtrent hare opvatting van de uitge strektheid der territoriale zee. Vóór het sluiten der zitting hebben de gedelegeerden van beide Staten den arbiter, mr. Asser, hulde gebracht voor de wijze, waarop hii de debatten en verhooren geleid heeft waarna de arbiter zijn dank betuigde aan de ge delegeerden voor hunne uitnemende voorlichting en aan allen die hem de vervulling zijner taak gemakkelijk ge maakt hebben en daarbij tevens gewe zen op het goedé voorbeeld, in deze zaak door twee groote mogendheden gegeven, om geschillen, die haar sinds lang verdeeld houden, aan een scheids rechterlijke beslissing te1 onderwerpen. bevorderd, na het verdedigen van stel lingen, de heer G. A. de Graag, gebo ren te Gorkum, tot doctor in de ge neeskunde (cum laude) na het verde digen van een academisch proefschrift getiteld: „Het beenmerg en zijn ele menten bij experimenteele staphylo- coccen infectie", de heer K. S. Kaag, geboren te Gorkum. Geslaagd is voor het examen voor don Indischen dienst de heer mr. G. Diephuis. Groningen. Met goeden uitslag is afgelegd: het candidaatsexamen in de geneeskunde door den heer J. B. F. Heerspink; het candidaats-examen in de godgeleerdheid le ged. door den heer W. Luikinga, het tweede natuurkundig examen door den heer E. Venerna, het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid door de heeren F. H. A. Hooft van Iddekinge en R. Koppe. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer C. Th. Krabbe. INGEZONDEN MEüEDEE LINGEN. 30 cents per regel ODOL-E&ONDftfATER, het beste voor de tanden! Krankzinnigheid. Het aantal bij het staatstoezicht be kende krankzinnigen bedroeg 1 Janu ari 1902 16,281, en is in 44 jaren tijds met 180 pet. toegenomen, terwijl d'e bevolking slechts 49 sterker is ge worden. Op iedere 100,000 inwoners kwamen 353 krankzinnigen. De stij ging van hun aantal is gelijkmatig over de klassen der maatschappij ver deeld. Opgen. zijn in 1901 in de 3500 patiënten. De cijfers voor Nederland over 1900 zijn, met deze en met de meeste buitenlandsche statistieken ver geleken, toch nog al geruststellend!, en men kan haast niet gelooven, dat de Nederlandsche geneejkkund/Sgen zoo lichttvaardigd krankzinnigverklaringen afgeven, als in allerhoogste staatscol leges wel eens beweerd wordt. Neder land heeft meer don een half mülioen meer inwoners dan Schotland, en het aantal verpleegden bedroeg in 1900 slechlts 8315, het aantal opnamen 1779, dus ongeveer de belft van de Schot- sche cijfers. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De werkstaking aan de glasfabriek der firma van Deventer en Co. te Schiedam is geëindigd. m Keehtzaken. Vermoord. Te Hoeven (N.-B.) heeft- men in een boschje een lijk gevonden. Bij onder zoek blijkt het te zijn J. Valentijn, van Bosschenhoofd, die in een twist door stokslagen is vermoord. Twee personen zijn aangehouden. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de scheikunde door den heer P. C. E. Meerum Terwogt; het tweede natuur kundig examen door de heeren Th. H. W. van der Kwast, A. van Eeventer en G. A. S. Lynkamp; heit propaedeu- tisch examen in de geneeskunde dloor den heer P. Wiersema; het theoretisch tandmeesters-examen door den heer B. Beins. Utrecht. Dodt. Geneesk. de heeren H. A. G err etsen, M. A. v. Andiel, E. C. Tuinzing en H. W. Bleeker. Theor. Geneesk. 2 de heeren F. A. Poortman en J. L. B. Gribling. Bevorderd tot semi-arts de heer F. G. M. Verheij den Bevorderd tot arts de heer J. D. Leu- nis, P. W. C. M. Busch en L. M. E. L. Steijns. Doet. Rechtsw. de Leer C W. v. d. Pot. Leiden. Aan de universiteit alhier is tot doctor in de rechtswetenschap De Rijbshallen. Eenigen tijd geleden werd de per missie tot het houden van openbare vermakelijkheden in het caféconcert de Rijkshallen in die Warmoesstraat door den Burgemeester ingetrokken. De eigenaar maakte er een sociëteit van, redenee rende „Burgemeester, dan heb ik je permlissie niet noodig." En de zaak werd voortgezet, oogen- schijnlijk of er niets gebeurd was. Al leen werd een bord aangebracht met het wachtwoord sociëteit, en bleef d'e zaak thans ook na het sluitingsuur ge- onead'. Dat brief zoo voortgaan, tot een jeugdig politieman kans zag, ondanks de argusoogen van den wachter, die den nog kort in functie zijnden hand haver der openbare orde niet van aan gezicht kende, in het „societeitslokaal' van de vereeniging „Ons Genoegen" binnen te komen, na zich vooraf te gen betaling van f 1 te hebben voor zien van een „lidmaatschapskaart", verkrijgbaar in een naburige sigaren, winkel. Het gevolg was, dat proces-verbaal werd opgemaakt, en dat de zaak Vrij dag diende voor den rechter in het derde kanton te Amsterdam. De zitting werd bijgewoond door een belangstellend publiek, grootendeels bestaande uit dames-leden en heeren leden van „Ons Genoegen". De hee ren waren voor het meerendeei stu denten, de dames zonder uitzondering „autisten." De quaestie liep eigenlijk eenvoudig over de vraag, of hier inderdaad had bestaan een bona-fide sociëteit of een voor het publiek toegankelijk lokaal van vermaak. De beklaagde, Oscar Kohier, was ter terechtzitting niet verschenen, doch had zich doen vertegenwoordigen door een praktizijn, die dan ook als zijn gemachtigde optrad. Voor de zitting was namens den be klaagde reeds overgelegd een exem plaar van de statuten van de genoem de vereeniging „Ons genoegen", wel ke zich o. m. ten doel stelt, het bevor deren van „het gezellig onderling ver keer." Als getuigen werden o. a. de bestuur- deren der sociëteit door den kanton rechter gehoord. Dit verhoor pakte evenwel voor den bekl. nu niet zoo heel best uit. Wat bleken toch de motieven te zijn geweest, waarom deze getuigen had den gehoor gegeven aan het verzook om zitting te nemen in het bestuur, welk verzoek tot hen was gericht door dWn bekl., die zelf geen lid der Ver eeniging is of ooit is geweest, maar die dd in het door hem gratis aan de Vereeniging afgestane lokaal aanwe zige buffetten van de Vereeniging ge pacht had. De beweegredenen waarom deze ge tuigen zich een benoeming tot be stuurslid van Ons Genoegen hadden laten welgevallen, waren onder meer. dat de een voor den bekl. bij wien hii vroeger als boekhouder in dienst was. een bijzondere vriendschap gevoelde. Een tweede geloofde, dat het in wer king blijven der Rijkshallen voor zijn sigarenwinkel \an groot belang wa Een derde administreerde de vas goederen van bekl. en achtte zich 4 dien grond niet verantwoord, een ha op zoo heusche wijze door dezen g daan verzoek van de hand te wijzej Een vierde eindelijk is slager, q lelt onder zijn beste klanten bek] pachter van de sociëteit. Van de als getuigen gehoorde dame leden werkte een nu en dan op ve zoek harer medeleden als pianisten 0 de sociteitsavonden, de andere damt waren tot het lidmaatschap toegetp den. in hoofdzaak omdat zij groo; liefhebsters zijn van dansen, Maar nu geloofde de ambtena* van het O. M. van het bestaan va een bona-fide sociëteit niets en wj hij van meening, dat, waar de socii teit niets anders was dan een mit del tot ontduiking van de politievet ordening, tegen den bekl. te moete requireeren de maximumstraf, van dagen hechtenis voor ieder der zeve geverbaliseerde overtredingen, alzo 42 dagen hechtenis. De gemachtigde van den bekl. bt riep zich natuurlijk in zijn verwee op het bestaan der sociëteit, waarvai de bekl. zelf geen lid is. en deelde al bijzonderheid mede. dat de aan de inspecteur van politie uitgereikte lie maatschapskaart door nalatigheid va den sigarenverkooper, demissionaii secretaris, was gedankt naar een vei keerd model, immers het woord lid maatschapskaart had daarop ingevo, ge besluit van de1 bestuursvergaderin: niet mogen voorkomen. Waar bekl. met de zaak heelemaa niets te maken had, vroeg de gemach tigde voor hem ontslag van rechtsvei .yolging. De kantonrechter bepaalde de uit spraak op 11 Juli. Leger Vloot. Kon. Militaire Academie* Uitslag der overgangsexamens van cadetten der artillerie en genie. Van het 1ste naar het 2de studiejaai gaan over: Artillerie hier te lande: P. J. A. Bar tels R .P. J. van den Berg van Sapa roea, L. J. Decker H. M. G. Higly. Jhr. J. W. L. de Beaufort, H. F. H. C. C. v Freijtag Drabbe, G. H. Schouten, H. Karei, II. van Dorsser, F. van Twisk, C de Jongh L. R. Doorman E. W. G. van Olden, P. J. J. A. Mussert Genie hier te lande: M. Wins, W. A Kattenbusch, N. G. Möller, J. J. S. Brandsma P. W. Scharroo, S. C. Sporry A. T. van Dapperen. Artillerie Oost-Indië: M. Boerstra, 3. H Döbken, J. H. Wesseling. G. W. Boxman J. Dormaar. D.A. Stephan, A. J. W. Vor- ster, W. C. F. Meijer, B .A. Drielsma, F. L. H. Dessauvagie Genie Oost-Indië: S. van Enter, W. N. A van Es, W. R. A. van Stalderen W. F. van Vliet. Van het 2de naar het 3de studiejaar gaan over: Artillerie hier te lande: J. J. van San ten, J. Harberts, I. M. P. A. Quadekker, B. C. P. van Veen, jhr. D. R. Gevers Dey- noot, J. van Selm, H. C. de Man, F. A. van Woerkom, H. J. A. van Son jhr. W. J. van der Goes O. L. Eschauzier J. H. Heffener A. Numans J. H. C. Bentz van den Berg, A E. W. de Jong P. A. Brouwer V Genie hier te lande: J. N. Schreuder, R. Bossert W. P. C. Colthoff J. C. van Reen en Artillerie Oost-Indië: W. C. Oostveen, J. H. T. Velu, A. C. E. G. de Voogt, A. Bax. A. Pufkes, L H. C. Horsting C. E. Visser Genie Oost-Indië: L. W. F. J. Mann. T. Tanja, B. D. \V. J. van Garderen, C. L'. Vogelesang, J. L. C. K. Laceulle, A. Pas teur. Voorwaardelijk. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is: Hr. Ms. pantserdektechip Holland, onder bevel van den kapitein ter zee J. Wenthollt, den 3den dezer van Nieu- wediep naar zee vertrokken, ter voort zetting van den oefeningstochlt. 2. Ilr. Ms. panltserdekschip Fries land, onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, den 4den dezer van Colombo vertrokken, ter voorzet ting van de reis naar Nederland. Sport en Wedstrijden Courses te Bnssnni, Het was gisteren een uitgezochte dag voor de courses, het publiek was dan ook in groote getale opgekomen, om ge- tuigen te zijn van eenige verrassingen. hebben gegeven zonder zich ooit af te vragen hoe het eindigc-n zal. Zij had Horace lief gekregen, om- dak hij goed, intelligent en knap was, maar nu, al was hij grillig, dom en leelijk, zou zij nog van hem gehou den hebben; zij had haar hart gege ven, zij zou het niet weer terugne men. Hij of zij die nooit do vreugde ge kend heeft van blindelings lief te hebben, om lief Ite hebben, zonder te weten, of die genegenheid ooit be antwoord zal worden, die niet de za ligheid gekend heeft zich te willen op offeren voor iemand dié u misschien versmaadt, kenlt de ware liefde niet. Een dag zal er komen, dacht zij, waarop hij zal zien. Wat moest hij zien. Zij wist het zelf niet; tenminste zij drukte haar gedachten nooit in woorden uit; maar dikwijls, alleen voor hét venster van haar kamer,haar oogen strak gevestigd op de bosschen wrong zij ych de handen van woede en van angst, en vroeg zij zich af, hoe Katie Motter toch nidt het verdriet zag dat zij veroorzaakte, het verdriet dat ze nog in grooter mate zou berok kenen. Kan het haar dan nidt schelen? dacht Ella; kan het haar dan niet schelen dat Horace ongelukkig is. Hij verliest al zijn lust in werken; het geen hem het meest belang inboezem de, laat hem nu koud, terwijl zij de steden van Europa afreist en met be roemde mannen dineert. Wat zal hun leven zijn als ze getrouwd zijn! Ella dacht eensklaps dat dat leven niet veel zou verschillen van dat van zooveel gelukkig genoemde paartjes. Mijnheer den geheelen dag aan zijn zaken; 's avonds dikwijls in zijn club; mevrouw aan 't visites maken van tien uur 's morgens tot midder nacht... Wanneer zagen die gelukkige echtgenooten elkaar? In 't rijtuig of aan tafel, als ze thuis dineerden. Dat was niet het ideaal van Ella. Haar leven van eenvoudig en gedul dige plichtsbetrachting bij haar vader en haar moeder, in dat langzamer hand zoo vervallen huis, had haar van iets anders doen droomen. Ze zou een stil huisje willen bewo nen; helt studeervertrek van haar echtgenoot zou ook dat van haar zijn naast de groote tafel van den archi tect zou zij haar schildertafeltje heb ben, en van tijd tot tijd, zouden hun oogen over het werk heen elkander ontmoeten in een blik vol vertrouwen Zij zou alleen uitgaan als hij niet thuis was, opdat hij niet in verzoe king zou kunnen komen zijn werk te verlaten door den verlaten aanblik van een huis waarvan de meesteres afwezig is, en ze zou altijd vóór hem thuis zijn. De wereld! Hij zou in de wereld komen, aangezien dat noodig was. Maar als hij de voorkeur gaf aan een kalmen avond, bij het hoekje van den haard, dan zou ze hem daarvoor be- loonen met haar liefde. Ze zouden dan een boek nemen om er de bladzijden die doen dtenken, lachen of weenen, te lezen of te her lezen of wel men zou praten, zich het verdriet van vroeger herinneren, met dat geluk van hen, die na de 9tormkaap te zijn omgevaren, weten dat de stormen hun scheepje kunnen teisteren, maar nooit doen zinken. Hoe gelukkig had de kleine Ella zich dien tijd gedroomd, voordat haar vriend haar gezegd had, dat hij Katie Motjter liefhad. Zij had geraden dat hij verliefd was, lang voor hij het haar gezegd had; maar zij wilde zoo ag gelooven dat ze zich vergist had... Sinds dien tijd was het onmogelijk een illusie te behouden; maar waar om die droom niet; voort te zetten? Zij had nooit gedacht dat die droom verwezenlijkt zou worden; zij had alleen bij zichzelf gezegd: „Als het zoo kon zijn, wat zouden we ge lukkig zijn!" Nu dacht ze: „Als heit had mogen zijn, wat waren we dan gelukkig geweest!" Dat was het verschil tusschen een stille hoop en een ongeneeslijke smart... Maar het was beter verdriet te hebben, beter te lijden, dan de leegte te voelen van een hart dat nielts heeft om lief te hebben. Frankley bezocht dikwijls hët vriendelijke huisje te Salem; hij vond er een kalmeerenden invloed. Die twee vrouwen, waarvan de eene zooveel gedaan had en de andere kort te voren zooveel verdriet had geleden vertegenwoordigden voor hem rust en troost. En toch meende hij te be speuren, dat mevrouw Cobbard, hoe wel zij hem even hartelijk onltving als vroeger, er niet meer zoo op aandrong om zijn visites dikwijls te herhalen. Daar hij dat toeschreef aan een gril van een oude vrouw^ kwam hij minder. Trouwens de winter was terugge komen met zijn duizenden beslomme ringen. Mevrouw Alcott had hem door haar zaakwaarnemer eenige in structie® gezonden, maar ze was niet in Bodton teruggekomen. Na even New-York bij haar terugkomst uit •Europa te hebben aangedaan, was zij den winter in Florida gaan doorbren gen en volgens sommige geruchten veroorloofde haar zwakke gezondheid haar niet in helt Noorden terug te ko men vóór de warmte van den volgen den zomer. Horace kwam nu veel in de wereld; men inviteerde hem, men vierde hem. De opening van het door hem geres taureerde huis was een triumf voor d|em jongen architedt geweest; Ver schillende eigenaren hadden hem om raad gevraagd; een rijk man uit de stad had hem een plan laten maken qn had toen na overweging, het huis door een ander laten bouwen. Frankley begon een zekere reputa tie te krijgen, maar zijn fortuin werd niet veel grooter. Ik weet 't niei: aan te pakken! dacht hij met spijt op een November dag, toen hij verdrietig liep door de Beacon-Street waar aan weerszijden z;ch regelmatige huizenrijen verhie ven, waarvan de Iterreinen waarschijn lijk den heer Motter toebehoorden. Ik zal nooit fortuin maken! 't s waar dat ik, inplaats van die men schen in hun zwak te tasten, ze ont stem of ze afschrik... Maar ik hoor mijn collega's dingen aan cliënten vertellen, die ik niet aan de mijne zou durven zeggen... En ondanks daJt komen ze er toch. Misschien juist daarom. O, als ik wist waarom! En toen kreeg hij plotseling het be wustzijn, dat er hiervoor geen enkele reden bestond, maar dalt het slechts de eigenzinnigheid! was van rijke zn niet artistiek ontwikkelde lieden. Waarom ben ik dat niet? vroeg i arme jongen zich af. Ik ben on der een slechlt gesternte geboren. Terwijl hij die ontboezeming voo* de derde maal bij zichzelf herhaalde, teneinde zich te gewennen aan die onaangename overtuiging, bemerkte hij in den rood en goud geschilderden omnibus, die voor het hotel sKil had gehouden, John May, die zoo met zijn valies bezig was. dat hij hem niet (Wordt vervolgd.)»

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2