NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. FRANK LEY. .11111 HAARLEM'S DA6BLA0 ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02f£ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuitler ESuitenspaarne No. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.S7K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. de omstreken en franco per post,0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèré G. Lx DAUBE Co. JOHN F. JONESGucci, Parijs 31W» Faubourg Montnmtrè. Haarlem's Dagblad van 12 JnÜ bevat o. a. Rommel ia Zuid-Afrika, De ko ning van Italië, Vlissiagen bloeit niet, Een ridder. Kabelovereen komst met Frankrijk, Maatij tot bev. van Nijverheid, De Slagers gezelleuvereeniging „Ons Belang" Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn. wij tot ona leed.we ien genoodzaakt Adtvartentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan Is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, «He moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. De ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Verschillende berichten uit Zuid- Afrika wekken den indruk dat de toe stand' daar na en vooral ten gevolge van den oorlog alles behalve rooskleu rig is. Twee elementen vooral zijn zeer te duchten: de tallooze vrijwilligers uit alle deelen van het Engeische rijk, die nu plotseling tot een soort, werk loosheid' zijn gedoemd, en de kaffers. Over de handelingen van de Engei sche volunteers sprekend, zegt ..Daily Express", dat hoewel er stren ge maatregelen genomen zijn om de dronkenschap en de woestheid tegen te gaan. er voortdurend in de voor naamste plaatsen gewelddadigheden van eiken aard voorkomen. Vele Cana- deezen en Australiërs zijn aangewor ven om na den oorlog in Afrika te blijven, maar zij kunnen nu geen werk vinden, want er is nog geen werk .en de armoede wordt met den dag grooter. Zij verlangen naar hun land terug te keeren. maar de gelegen heid/ daartoe ontbreekt, en dJe verbit'te- rin" neemt evenzeer toe als die ontgoo cheling. Het blad verwacht, dat spoedig alles in het werk gesteld zal worden wat mogelijk is om de vreemde elementen uit Zuid-Afrika weg te voeren, en de Boeren naar hun land' terug te bren gen, Niet minder zorgwekkend zijn de berichten over de houding der kaf fers. Uit de telegrammen blijkt, dat men vreest, voor onlusten in Basoeto- land. wijl de Engeische Regeering Joël, den kafferhoofdman, wil doen terecht staan wegens hoogverraad en deze Joël steun gevonden heeft bij den hoofdman Lerothodi. Een tweede moeilijkheid is ontstaan door de weigering der kaffers om te arbeiden in -'e mijnen. Hoewel in en kele goudvelden de arbeid weder be gonnen is. kan er geen goede voort gang gemaakt worden, door hert ontbre ken van arbeidskrachten. Men wil trachten de inboorlingen door aanbie ding van hooger loon tot dienstneming voor den mijnarbeid te winnen, maar toch is dit loon nog steeds te laag om daarvoor blanken in dienst te nemen. De toestand is dus zoo, dat er voor den arbeid die te doen valt. geen zwar te arbeidskrachten te krijgen zijn. en dat de blanke bevolking geen werk vinden kan. Om de gevolgen hiervan het lioofü te kunnen bieden, heeft de Engeische regeering besloten, ondanks de groote lo^auteit waarmede die Boeren de vre desvoorwaarden uitvoerden, voorloopig nog een troepenmacht van 50,000 man in Afrika te laten, en voorts een aan tal oud-soldaten, die zich tot zekere dienstverrichtingen willen verbinden, gelegenheid te geven zich in de beide koloniën te vestigen, ten einde zoo noo- dis een snelle en algemeene mobilisa tie van een voldoende troepenmacht te kunnen voorbereid/en. Renter's correspondent waarschuwt in een telegram uit Bloemfontein dat de Boeren de som van 3 millioen pond hebben beschouwd als een vrijwillige gift (blijkbaar van die. Engeische be lastingbetalers). „maar diat ev nu rede nen zijn om te gelooven d'at men die nieuwe kolonies zal vragen een ge deelte van d'eze soan uit hun eigen in komsten te bestrijden", zoodiat de Boe ren. in plaats van het geld als een ge schenk te ontvangen, verplicht zullen zijn het als belastingbetalers zelf op te brengen. Dit. wekt verbittering en maakt dat de Boeren zeggen dat de vredesvoorwaarden geschonden zijn." Wij vernemen echter, voegt de „Daily Mail" hieraan toe, dat de opvatting van de Boeren onhoudbaar is. Na tuurlijk zullen de 3 millioen ten laste van de nieuwe kolonies d. w. z. van de goudmijnen komen. De regeering van de Oranjerivier kolonie zal een leening sluiten van 8' millioen pond sterjïng, waarvan 2,200,000 p st bestemd zullen worden voor de uitbreiding van het spoorweg net: 1.800,000 p. st. voor de betaling van de schuld aan de Kaapsche spoor wegen: 1.000.000 p. st. voor uitkeerilig van schadeloosstelling aan menschen in de Kaapkolonie die bij den eersten inval in de kolonie schad/e geleden heb ben; 1.500,000 voor die nepatriatie van die Bóeren-gezinnen en een even groote som voor kolonisatie-doeleinden. Voorgesteld' wordt de aanleg van de volgend© spoorwegen: 1- van Jagersfon tein naar Kimberley over Paardieberg- drift; 2o. van Elandsrivier naar Ver- eeniging langs dien linkeroever van de Wilgerivier; 3o. zal de ni'euwe lijn van Bloemfontein naar Sanna's post. ver lengd wordien tot Lady brand;, via Thaba'nchu. Buitenlandsch Nieuws Uit Zuid-Afrika. Het War Office heeft nu zijn schik kingen aldus getroffen, dlat het perma- nente leger in Zuid-Afrika 50,000 man sterk zal zijn en onder bevel zal staan van kolonel Lyttelton. die tot generaal bevorderd' zal worden. Het- bezettin; leger bestaat uit 22 batailjons infante rie. 8000 man bered/en infanterie. 25' tot 30 batteriien artillerie en 6 of 7 regimenten cavalerie of bereden poli- tietroepen. Het voornemen bestaat dit leger ai naar de omstandigheden dit toelaten te verminderen. Minister Brodrick heeft bepaald dat van heden af de censuur op brieven en telegranunen .tusschen particulie ren, van of naar Zuid-Afrika opgehe ven i&r Alleen de censuur op perste- legrammen blijft gehandhaafd tot na der order. De „Standard" weet mee te deelen. dat ex-president Kruger een boek schrijft over de oorzaken, het verloop en het ein de van den Zuidafrikaanschen oorlog \'oor verschillende gegevens zou Kruger nog wachten op de komst der Boeren aanvoerders in Europa. Het werk zou daarna aan de verschillende regeeringen worden aangeboden. Ontploffing in een mijn Ten gevolge van een ontploffing in de Cambriamijn (Pennsylvanië) zijn zeshon derd werklieden opgesloten en slechts drie ontkomen. Men zegt dat van deze zeshonderd nog drie honderd zijn ontko men, doch de overige drie honderd dood zijn. De koning van Italië. De Italiaansche minister van bui- itenlandsche zaken Princtti, heeft Ro me verlaten naar Milaan, om vand'aar Vrijdag dien Koning af te wachten en te vergezellen op diens buitenland- sche reis. Donderdag verlaat koning Victor Emanuel Raccouighi, waarop de reis gaat over Verona, Insbrück, München, Halle, Gum binnen naar Wilna. Daar neemt de koning een bij zondere trein, die hem den 14en Juli naar Petersburg brengt. In Italiaansclie kringen gaalt men hoe langer hoe meer belang stellen in 's Konings reis en vfejrwacht men, dat een verlevendiging der Italiaan sclie buitenlandsche poli/tiek het ge volg er van zal zijn. Op het progTamma komt voor een bezoek aan het kamp van Krasnoë- Selo, waar een groote parade en gods dienstige plechtigheid zal worden ge houden, gevolgd door een gala-voor- stelling; de koning zal hier het kleine paleis van keizelr Nicolaas I betrek ken. terwijl hij in Petersburg in het zelfde paleis zal wonen, waar ook president Loubet vertoefde. Bij het binnenkomen in de Russische hoofd stad ontvangt de Koning namens den gemeenteraad het brood en zout, voor- gediend op een zilveren schaal. De gedacJite aan de kroning} schijnt den Engelschen koning zoo ge heel en al bezig te houden, dat de ge- neesheeren thans den wensch koesteren de kroning zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, opdat de koning einde lijk eens rustig worden zal. En daar het waarschijnlijk is, dat de koning nog niet zal kunnen staan of rijden heeft men naar een precedent gezocht, om hem in een draagstoel of rolstoel naar de West- minster Abdv te kunnen brengen. Dat precedent heeft men gevonden in de ge schiedenis van koningin Anna, die we gens een jichtaanval op den kronings dag niet kon loopen, en zich toen ook in een draagstoel van Buckingham naar Westminster liet brengen, en in den draagstoel gekroond geworden is. De ce remoniën bij de kroning zullen dan na tuurlijk tot het allernoodigste worden te ruggebracht. De buitengewone missie der Regee ring van de Vereenigde Staten heeft last ontvangen om niet naar Washington te rug te keeren, maar te Londen te blijven tot na de kroning. Ook dit wordt opge- Ivat als een bewijs, dat de kroning spoe dig zal plaats hebben. Algemeene Berichten. j Reuss oude Linie, waar onder het vroegere despootje het recht van vei- I eeniging en vergadering niet erkend 1 werd, gaat bétere dagen tegemoet. De j nieuwe vorst heeft een desbetreffend wetsontwerp lalt/en uitwerken, dat zoo spoedig mogelijk bij den Landdag zal I ingediend worden. De ambtelijke be trekkingen met Berlijn zijn ook her- jsteld, en vorslt Heinrich zal half Oc tober een bezoek aan den Keizer Ie Berlijn brengen. Do Köln. Ztg. geeft een uitvoerige beschrijving van die. expediltie in Duitsch A dam ana. Volgens dit blad, heeft de Duitsche politietroep. na op zijn weg overal oproerige hoofden ge tuchtigd te hebban, onlangs den marsch van Garoea naar het Tsjad- meor begonnen. De gouverneur was eerst niet van plan geweest de expe ditie zoo verweg te zenden, maar de macht van de omstandigheden" .Engeland schijnt zich ©enigszins hui- jselijk geïnstalleerd te hebben bij het i meer leidde er ten slofte toe. Heel Adamana, met inbegrip van het Duitsche Ts jadmeer-gebied is nu in de macht van de Duiltschers. D<> ver slagen hoofden hebben zich onder worpen, en met hun hulp gelooft men j dat het mogelijk zal blijken overal j rust en vrede te handhaven. Daartoe I zal het voldoende zijn, dat Hanje en Garoea sterke bezettingen krijgen. Volgens het verslag van het landbouw bureau te Washington, is de gemiddelde stand van: wintertarwe 77, voorjaarstar- we 921, haver 92.1, mais 87.5. De met mais bebouwde oppervlakte vermeer derde met 3 9 pet. De tarwe in handen der boeren, wordt geraamd op 52.440.000 bushels. Overeenkomstig de instructies van het departement van buiitenlandsche zaken te Berlijn, zijn Dinsdag met de rijkspoststoomhoot Oldenburg 55 Duit sche krijgsgevangenen van Ceylon naar Duitschland vertrokken. Met de stoomboot Sultan worden zeven ande re gevangenen, op hun verlangen, naar Duitsch-Oost-Afrika (eerder zou men verwacht hebben naar Duitsch- Zuidwest-Afrika) overgebracht. De gewoonlijk goed ingelichte Bir mingham Post verneemt uit Londen, dat Keizer Wilhelm van plan is, koning Ed ward binnenkort een bezoek te brengen, om hem persoonlijk met zijn herstel ge luk te wenschen. Hij zou niet te Londen zelf komen, maar hem ontmoeten op een kruistocht in de buurt van Helgoland. De Admiraliteit te Washington heeft van den bevelhebber van het Amerikaan- sche oorlogsschip Cincinnati bericht ont vangen dat het succes van de V'enezo- laansche opstandelingen het waarschijn lijk maakt dat de burgeroorlog spoedig te hunnen gunste zal eindigen. In Ame- rikuansche regeerïngskringen is men van meening, dat president Castro gevlucht is, in plaats van, zooals hij voorgaf, het opperbevel over de regeenngstroepen op zich te nemen. Stadsnieuws. Haarlem, 11 Juli 1902. Na gehouden examen zijn aan het Gym nasium te Haarlem alhier bevorderd van de le klasse naar de 2e klasse: W. van Bork, Wilhelm J. Broere, Ma ria A. Dozy, Laura A. de Fouw, E. F. R. de Lanoy, C. L. van Lennep. J. Leijh. A. C. van der Mersch. E. B. H. Seignette, voorwaardelijk. P. A. J. Losecaat Ver meer. Van de 2e klasse naar de 3e klasse, J. Beeckman, voorwaardelijk. W. ten Boom, voorwaardelijk. J. W. L. de Booy, voorwaardelijk. J. van Dorp. 3. C. de Jongh 3. N. A. Kikkert. Mary H. Kode- ritsch. H. 3. F. Smit. P. ter Spill. Maria M. Vogel, voorwaardelijk. C. I. van der Wijck. Van de 3e naar de 4e klasse: P. E. Barbas. Jacoba J. van Bork, F, A. van der Breggen (voorwaardelijk). Maag. a. Duyvis. F. H. J. Holdert. J. C. Ko. deritsch voorw J. Ina E. Willekes Mac Donald (voorw.), B. Th. A. Westerouen van Meeleren H- B. Westerouen van Me et© ren (v.w.). F. Mendes de Leon, H. H. A. Öosterhoff. B. Rijkens voorw a .Schram (voorw.), P. van Sonsbeek. Emelie M- A. Timmer. Van de 4e naar de 5e klasse: J. J. Ferf. C. A. H Gerke, J. Jongejans. G. S. E. Schuckïng Kool. Nelly Lohr. Alida O. ter Spill. C. Spoelder, 11 van Trigt. Van de 5e klasse A. naar 6e klasse A, J G. de Jongh, voorwaardelijk, M, C. Th, van Lennep. Louise J. Oosterhoff, voor waardelijk. 3. A. Rijkens. H 3. C. van Scherpenherg. D. van der Most van Spijk. G. Vierkant. Van de 5e klasse B. naar de 6e klasse B. A. Dekker, H. G. de Jongh A. P. Prins. i'Reeds gisteren in een gedeelte van ons nummer opgenomen). Na gehouden overgangs-exainens op de H. B. Scholen met 5 en 3 j. c. zijn bevor derd: Van de le tot de 2e klasse: II. Arland, F. A. Bekaar, G. F. A. Berg, S. N. van den Berg. A. A. Bienfait, J. C. Boshardt, E. 11. Boissevain. P. C. Bohm. C. J. Coliot d'Escury. W. D. Cohen, J. F. Cornelis. J. C. Cramer. C. Croll. J. A. Drost. A. A. Th. Fortgens, F. C. de Graaff, F. Grabijn. Anna M. Habermehl. H. I. B. Henshes. J. M. Holtz. C. Hoffman, J. A. van Huizen. J. Hart 11. B. Jolles. Ph. Kan. B. J. Koenderink. W. F. ICeijzer. J. W. Kremer. L. J. Leenmans. J. W. A. Rutgers van der Loeff.. W. L. Melverda. F. E. Paesi. H. J. Robin. A J. van Ros- sura. Eda Schlencker. J. A. Schuurman. C. Smid van Gelder. J. K. Sypestein. C. M. A. Stoutjesdijk. J. Ph. H. van der Steur. H. W. van Tyen. A. J. Prins Vis eer. II. J. de Vries. G. J. Verwijnen. W. A. M. Westerouen van Meeteren. G. I. Willems, en voor enkele vakken 3. B. J. Lomans. Voorwaardelijk: H. H. van Bilderbeek. H. G. A. Götz. J. Keyser. W. F. van Pan- huijs. W. J. Saeijs. W. G. Stroband. H. J. Vermeulen. A. J. F. Vis. O v. d. Wijck. Van de 2e tot de 3e klasse: M. Adriani. H. J. G. Blits. A. J. van der Boon. P. van Bork. J. Broekmeijer. J. M. Cheriex, S. G. A. Crommelin. J. D. Daudey L Everard. C. J. Folmer. II M. M. Franc ken. L. v. Gogh.W. Gorter. J.M. Groe-dr ken, P. J. Gerke, L. v. Gogh.W. Gorter, J. Groeneveld, H. J. Herbig, W.Heyman. J.H. A. van der Hoeven, A. Hafman, J. de Kanter, J H Keyzer. G. G. Kloeke, L. G. C. Kloppenburg, H. Koster, A. M. Kools, J. Leyh, J. M. Louwerse, D. Meysz, E. Haitsma Muiier, J. J. M. Noback, K. van Pel. A. C. Reiningh, II. W. J, Scheepstra, A. L. van Scherpenherg. G. I. R. Slotboom, H. J. van der Stadt, W. J. H. van Limburg Stirum. M B. Tideman. J. P. Traanberg. K. C. A. Valken. F. van Vloten, en Voor enkele vakken: Betsy Baale. Voorwaardelijk: H. C. Asjes. J. P. M. Teding van Berkhout. J. Dozy. J. D. Hinzler. A C. Kanne. J H. Knipper. G W. Kollöffel. L. J. Mog- genstorm. K. V. van Oosterzee. H. C. Ver- kruysen. J. E. Voet. J. WebeT. Van de 3e tot de 4e klasse: S. J. van den Bergh. H. A. A. Coliot d'- j Escury. G. Dekker H F. R Dubois. Hen- drika J. van Egmond. G. Fabius. H. H. van Gessel. M. H. Tick. G. E. van de Griendt. G. T. Habermehl, C. Hartogh. M. A. Hennv. J. F. Huiswil. Wilhelmina M. G. Kruseman. A. C. Nieuwenhuijzen Kru- seman. W. van Lingen. Th. J van Lo- huizen. J. B. Menke. H F. Mertens. J. W. Meijer Ranneft. P A. Ravelli. J. J. F. Reij- don. Helena Robert. W. A. H. Salomons. Margaretha A. M van der Sleen. W. G. n. van der Sleen. H. P. Verschuur. L. van der Vinne. A A. van Vloten. G. C. E. Warnier. Tona E. S van der Woude. Agatha Zijm; en voor enkele vakken: J. H. Dyserinck, Mies Ruth. Voorwaardelijk: W. de Baat. M. A. van der Boon. Maria A. Dozy. T, K. van Dijk. W. van Gogh. R. Kwast. M. G. Meer- tens. ,T. H. Smidt, van Gelder. C. .T. Snij ders. J, Witkop. Van de 4e tot de 5e klasse: F. J. Blom. Betsy Braat. E. Felder. W. van Ganswijk. O. Gevaerts van Simons- haven. D. G. Havelaar Elizabeth W. Hengeveldt. G. Hoist. Maria .1 HubTegtse. H. J Koster. J. J. van der Ley. M. H. I.indo. E. H. van Lohnyzen. J. E. Meijer Ranneft. H Misset. C. F. van Oven. J. P Verheul, H W. van der Voort, H. T.. Warnier. T van West. R. G. A. van der Woude. M. J. IJzerman.: en voor enkele akken: Anna H. W. Poppink. Voorwaardelijk: Albertina J J. Beek man A. C. Bouten. W A. Cats. W F. G. •an de Graaff. Wilhelmina M. M. Köler. i. van der Maaren Jansen. A. P Loti- chius. E. H. Menke. W. M. Meijer. Chris tina Mulder. Eliza van Vloten. F W. J. Westendorp. G M. van der Wijck. Anti-kermisvergaderingen. Naar wij vernemen bestaat bij de Christelijke Jongelingsvereen. Pred. 12 la alhier, het plan om evenals vorige ja ren de kermisweek te doen onderschei den van andere weken. Om te'beginnen F©nJ£!«>t«m. Naar het Fransch van HEN Hl GllEVlLLE. W- Achter haar staande zag hij, als hij de oogen neersloeg, het bekoorlijke en sculpturale hoofdje, het goudblonde haaa- van het mooie meisje. Och. zoo lang was het toch niet ge leden Nauwelijks een paar maanden. Was het dan werkelijk uit? voor altij* uit'? Zij zat daar zooals verleden jaar Verleden jaar was zij zijn verloofdeen nu een vreemde Terwijl ze omkeek, las Katie dat alles in de oogen van John May. Haar oogen schitterden een oogenblik ter zijde, om hem naderbij te laten ko men en zei tot den jongen schilder U hier, mijnheer May? Ik ben werkelijk blij u te zien. De diepe tonen van de violoncel lieten zich hooren in een aria van Bach, en iedereen zweeg. John voelde die tonen trillen in het diepst van zijn ziel. De diepe en harts tochtelijke noten waren de kreten van zijn gekwetste liefde. Zou zij zijn hart hooren kloppen, dat hart vol te- leurgestelde teederheid? Toen de aria uit was. wendde ze zich naar John May. Hij wendde zijn blik af cn keek in den spiegel. Hij durfde haar niet aan te zien, uit vrees voor een traan te laten vallen op de fluweelen japon van Katie... Neen. ze had dat hart niet hooren kloppen, en toch wilde zij zijn stem hooren. Bent u voor lang hier, mijnheer May? vroeg ze. Hij vreesde in snikken te zullen uit barsten als hij den mond zou open doen hij hield zich in met al de kracht die in hem was. Hij slaagde er in te glimlachen en een toestemmend knikje te geven. Men babbelde luid, en het leven zou misschien zijn woorden onverstaan baar gemaakt hebben. Katie kon dit denken, want ze zette haar gesprek voort. Mevrouw Douglas heeft een schil derij van u gekocht, nietwaar? Het hangt in het eerste salon, aan den wand rechtshebt u het gezien De lippen van John May bewogen zich, maar hij zeide niets. Het hangt heel goed tegen dat donkere fond, veel beter dan op uw atelier. Ik had nooit gedacht dat het zoo mooi was Dat bewijst dat de schilderijen gemaakt worden om ze op te hangen, aan de muren van koopers. Zij glimlachte en John, éindelijk meester over zichzelf geworden, kon haai- iets antwoorden. Er was een kleine beweging ontstaan en eenige stoelen waren onbezet geworden. Ze wees er John een aan met haar waaier. Gaat u toch zitten en vertel mij uwe avonturen eens. Het schijnt, dat u tegenwoordig zaken doet. Zij lachte, op dezelfde manier als vroeger, toen haar roode lippen en witte tanden zijn hart hadden ver overd. dat hart. dat nu gewond was en bloedde. Ja, Ik doe tegenwoordig, zaken, antwoordde hij. Men maakt mij rijk. zonder dat ik er veel voor doe. Is dat niet gemakkelijk Maar u schildert toch zelf, u laat het toch niet doen door hen die u rijk maken Zoover waren ze dus gekomen Ze begonnen het leventje weer. dat ze vroeger begonnen warenHij sprak haar over banale dingenzij plaagde hem met haar uitdagende coquetterie. O, dat verleden, waarom kon dat niet vernietigd wordien. Zonder het verl° dien had hij haar van liefde kunnen spreken, had hij z'ich kunnen doen liefhebben. Nu was dat onmogelijk. Tusschen hem en haar stond hun oude liefde hij dacht, dat hij sterk eu moedig wats, hij dacht, dat hij berust te in zijn leed. DwaasheidNu juist voelde hij. hoezeer hij haar had lief gehad. hoezeer hij haar nog liefhad. Ik ga naar New-York terug, zei hij. inplaats van Katie te antwoorden. Zoo verdedigde hij rich tegen zich zelf. door te verzekeren, dat hij niet de minste neiging gevoelde, om in Boston, in die gevaarlijke nabijheid te blijven. O. zei ze. Boston of New-Y'ork. maar zes uur sporen Hebt u er niet al uwe vrienden Of hebben de jonge dames uit de hoofdstad zoo'n indruk op u gemaakt? Ze had iets willen weten; nu wist zij het. De eerlijke John May sloeg zijn schitterende oogen naar haar op. Neen. nnss Motter, de jonge dames hadden uw beeld niet uitgewischt maar hoe zou John zich voor Horace kunnen vertoonen, nu hij de verloof de van zijn vriend had laten zien. dat hij haar nog liefhad, dat hij haar al tijd zou liefhebben. De brave kerel had den moed dus zich niet te laten overmeesteren door den blik van Katie, die zich nieuws gierig op hem vestigde. Zij had hooren vertollen, dat men elkander in Europa nog kon vermoor den oin een vrouw, Dat zijn geen Amei'ikaansche zeden de keus van een jong meisje wordt daar zoozeet geeërbiedigd, dat de afgewezen aan. bidder zich stil terugtrekt,maar, was het niet mooi, was het niet bui tengewoon. de mannen zoover te kun nen brengen, dat ze elkander het le ven benamen om het bezit van een vrouw Indien Horace wist dat John Katie nog liefhad, dan zou hij woe dend zijn. De gedachte, dat Horace dit kon we ten. kwam niet bij haar op. Een vreemde gewaarwording maak te zich langzamerhand meester van miss Motter. Het scheen haar toe. alsof dit tafereeltje al eens was afge speeld, op dezelfde plaats, heel lang geleden. Het was dezelfde kamer, dezelfde piano, het waren dezelfde menschen. Dezelfde jonge, bleeke man had viool gespeeld, terwijl zij naar John May luisterde. Die eigenaardige, reeds doorleefde gewaarwordingen grepen Kaie aan op gewichtige oogenblik van haar leven. Ze trachtte haar gedachten te verza melen. Neen. dat kon vroeger niet ge beurd zijn. Het huis van mevrouw Douglas was pas nieuw, en de violist kwam uit Praag, Katie bemerkte dat ze rozen van Horace aan haar cor sage droeg, langzaam maakte zij ze los. en liet ze op haar schoot vallen. De vreemde artiest had zijn spel ge ëindigd en het feetst was afgeloopen, men ging weg langs het buffet dat de bezoekers wachtteKatie stond op en de bloemen vielen op den grond. John bukte zich om ze op te rapen. O neen, laat maar. zei zeze zijn verwelkt. May bleef voor hem staan, wach tende tot zij hem de hand zou reiken; maar ze scheen niet genegen te ver trekken. John May, zei Katie ernstig, ik hoop. dat je een schoone carrière te gemoet gaat. Nu. ik ben ei' zeker van. ant woordde hij met ontroering. Ik heb voor vijftigduizend dollars aan bestel lingen. als ik ze ten minste kan uit- voeran. Je moet ze uitvoeren, zei Katie,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1