NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. FRANKLEY. 20e .laargang Dinsdag 15 .Ui li 1902. No. 5840 AKLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveBtigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden de omBtreken en franco per poet0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider Buitenspaarne Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnumnier der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdTertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDttt blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Générale de Publicxté Etrangim g. Lt DAUBE Co. JOHN F. JOSHB^SmCU Parijs 31** Faubourg Monmmtn. Haarlem's Dagblad Tan 15 Juli bevat o. tu: De Tekst van het besluit van het Volkscongres te Vereeniging, Vakorganisatie, Courses teWoest- dnin, Nijverheid. Officieele Berichten. De BURGEMEESTER VAN HAAR LEM., gezien zijne openbare kennisgeving d.d. 10 Juli 1902, houdende Q*a. mede- deeling van het tijdvak, voor welke de verlofgangers der lichting 1899 be- hoorende tot de compagniën Hospi taalsoldaten, krachtens art. 111 der Militiewet 1901 in dit jaar worden op geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend Gelezen eon nadere aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie, betreffende wijziging in dat tijdvak van oproeping brengt ter kennis van belanghebben den, dat nader Ss bepaald, ..dat de verlofgangers der lichting 1899, be- hoorende tot de 1st*, 2de en 3de Com pagnie Hospitaalsodaten. onder de wapenen moeten komen van 18 Auguc- tus tot en met'20 September 1902.' Haarlem, 12 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd. BOREEL. Politiek Overzicht. Met de jongste mail is hier te lande ontvangen de woordelijke tekst van het besluit genomen op het congres te Vereeniging, op Zaterdag dien 31sten Mei 1902, hetwelk leidde tot den op den avond' van d'enzelfdlen dag geslo ten vrede. Dat besluit luidt woorde lijk aldus Deze vergadering van volksverte genwoordigers voor beide de Z. A. R. en O. V. S. gehouden te Vereeniging van 15 Mei tot 31 Mei 1902. heeft met leedwezen kennis genomen van het voorstel door Z. M. Regeering gedaan in verband met het beëindigen van de bestaande vijandelijkheden en van hare mededeehng dat dit voorstel on veranderd goed- of afgekeurd moet. worden. Zij betreurt het, dat Z. AI. Gouver nement absoluut geweigerd heeft met de regeeringen der republieken te on derhandelen op de basis der onafhan kelijkheid of onze regeeringen toe te laten met onze deputatie in communi catie te treden. Ons volk heeft toch steeds gemeend, dat niet alleen op grond van recht, maar ook van de gTOote stoffelijke en persoonlijke op offeringen voor zijne onafhankelijk heid gebracht,, het een gegronde aan spraak op diie onafhankelijkheid heeft. Deze vergadering heeft den toestand van ons land en volk ernstig overwo gen en heeft vooral op de volgende fei ten gelet: 1. Dat de krijgspolitiek, door de Britsche militaire autoriteiten gevolgd, geleid heeft tot algeheele verwoesting van het grondgebied der beide repu blieken, met afbranding van plaatsen en dorpen, vernieling van alle midde len van bestaan, en uitputting van alle hulpbronnen noodig voor het on derhoud van onze families, het bestaan onzer legermachten en het voortzetten van den oorlog, 2. Dat het plaatsen onzer gevangen rarmhe& jn de concentratiekampen ge leid heeft tot een ongehoorden toestand van lijden en. ziekte, zoodat in betrek kelijk korten tijd ongeveer 20.000 on zer dierbaren aldaar gestorven zijn en het afgrijselijke vooruitzicht be staat, dat bij voortzetting van den oorlog ons gansche geslacht zal kun nen uitsterven, 3. Dat de Kafferstammen buiten en binnen de grenzen van het grondge bied der heide republieken meest alle gewapend zijn. en deelnemen in den strijd tegen ons en door het plegen van moorden en het aanrichten van aller lei gruweldaden een onbestaanbaren toestand in vele districten der beide republieken veroorzaken, zooals nog onlangs gebeurd is ir. het district Vrij heid. alwaar 56 burgers op gruwelijke wijze bij dezelfde gelegenheid werden vermoord cn verminkt. 4. Dat door proclamaties van den vijand, waaraan hij reeds begonnen is uitvoering te geven, de nog vech lende burgers bedreigd worden me: het verlies van al hun los en vas: eigendom, en dus met totalen stoffe- iijken ondergang, 5. Dat het dcor de omstandigheden van den Krijg voor ons reeds lang on mogelijk is geworden de vele. duizc-n- de krijgsgevangenen, door onze krijgs machten eenomen. aan te houden, en dat wij dus betrekkelijk weinig scha de aan de Britsche legermachten kun. nen toebrengen, terwijl de burgers die gevangen genomen worden, dooi de Britsche legermachten buitenslands gezonden worden, en dat ua het woe den van den oorlog voor bijna drie jaren er slechts een gering gedee-lte overblijft van de strijdmachten, waar mede wij zijn begonnen, Dat dit strijdend overblijfsel, het welk maar een kleine minderheid van ons geheele volk vormt te vechten heeft tegen een overweldigende over macht des vijands, en bovendien in een feitelijken toestand van hongers nood en ontbering van noodzakelijke levensbehoeften verkeert, en dat, niet tegenstaande het aanwenden onzer uiterste pogingen en het opofferen van alles wat ons dierbaar was, wij niet redelijkerwijze op een eventueele over winning kunnen uitzien. Deze vergadering is dus van mee ning, dat er geen redelijke grond is. te verwachten, dat door het voortzet ten van den oorlog het volk zijn on afhankelijkheid zal blijven behouden, en beschouwt dat onder deze omstan digheden het volk niet gerechtvaar digd is, met den oorlog voort te gaan. daar zulke alleen kan strekken tot den maatschappelijkën en stoffelijken on dergang niet alleen van ons, maar ook van ons nageslacht. Gedrongen door bovenstaande om standigheden en beweegredenen draagt deze vergadering beiden regeeringen op, het voorstel van Z. Ms. Regeering aan t.e nemen, en namens het volk te onderteekenen. Deze vergadering van afgevaardig den drukt haar vertrouwen uit. dat de toestanden thans in het leven geroe pen. door de aanname van het voor stel van Z. Ms. Regeering. spoedig op die wijze mogen verbeterd worden, dat ons volk daardoor zal geraken tot het ©meten van aie voorechten, waarop het op grondt niet alleen van zijn ver leden. maar ook van zijn opofferingen m dezen oorlog, rechtmatig aanspraak meent te kunnen maken. Deze vergadering lxeef: met groot genoegen kennis genomen van het be sluit van Z. Ms. Regeering. om een groote mate van amnestie toe te ken nen aan d'e Britsche onderdanen, die de wapens aan onzen kant hebben op genomen. en aan wie wij door banden van bloed en eer verbonden zijn. pti drukt den wensch uit. dat het Z. M. moge behagen, deze amnestie nog ver der uit te breiden. Buitenlandsch Nieuws Aftreden van lord Salisbury. Officieel wordt gemeld dat lord Salis bury Vrijdag is afgetreden. De heer Ar thur Balfour, tot dusver leider van het Lagerbuis en eerste lord der schatkist, is tot premier benoemd. Lord Kitchener onderscheiden. Koning Edward verleende aan lord Kitchener de nieuwe orde van verdienste. Algemeene Berichten. Terwijl de Engelsche Koningin zich van het paleis naar Regent Park j begaf om de Bazaar (te gaan openen, viel een groot steenblok van een kerkgebouw op een groep 'toeschou wers die de Koningin voorbij wilden zien rijden. Een dame, uit Canada afkomstig, werd gedood', en acht om standers werden gewond, waarvan vier ernstig. In het Britsche Lageihuifc is de Regeering gjeïnlterpelleerd. of het waar is dat die kosten van de recep tie der Indische vorsten in het depar tement voor Engelsch-Indië door de Indische schatkist zullen worden ge dragen. Die kosten bedroegen 7000 Pd. st. Lord G. Hamilton, staatsse cretaris voor Indfië, ontkende niet. dat de kosten ten laste van Indië zouden komen, daar de receptie een Staaitsplechtigheid waf?, ter gelegen heid van helt feit. dat de Koning bij zijn kroning voor de eerste maal den rang bekleedde van Oppersten Heer van Indië. Gevraagd of de Indische regeering de kosten goed had gekeurd antwoordde de minister, dat de In dische Raad die Ite Londen geves tigd is daarin te beslissen had. waarop Redmond zeidte: ..Aangezien deze Indische heeren de gasten waren van den Koning bij de kroning, hoop ik, dat men niet zal goedvinden de- uitgaven te laten vallen op Indië. 't Is te min!" I Door eenige Fransche afgevaardig den is aan minister-presddent Com bes gevraagd, maatregelen K* nemen om een herhaling te voorkomen van de schandelijke tooneelen, die bij de jongste stierengevechten zijn voor gevallen. De Duitsche vrouwen hebben 50 000 mark bijeengebracht ten behoeve van de vrouwen en kinderen der Boeren. Daar van zijn reeds 20.000 mark besteed voor levensmiddelen, kleederen en verdere on dersteuning, en zal het overschot ter be- chikking worden gesteld van den Duit- sehen Bond voor hulpverleening aan de Boeren, met het bijzondere doel de gel den ten behoeve van de vrouwen te be steden. Het dorp Villard in Savoye is door een lawine van slijk en steenen voor een groot deel verwoest. Twee menschen moeten om het leven, zijn gekomen. De jongste uitbarsting van de Mont Peleé heeft gelukkig geen slachtoffers geëischt. De wetenschappelijke expe ditie. omtrent welker lot men zich on gerust maakte, is ongedeerd tot Fort de France teruggekeerd. De werking begon met het uitwer pen van een zware rookzuil, weldra gevolgd door vuurzuilen die de ruïne van St. Pierre opnieuw deden ontbran den. Het verschijnsel ging gepaard met bijzonder krachtige electrische out ladingen. Na een aschregen die 25 mi nuien aanhield, nam de werkzaamheid van den vulkaan af. De kuststrook van den berg tot-Fort de France is onder vale asch bedolven. Den dag voor de uitbarsting waren op Si. Vincent drie aardbevingen in vier uren tijds waargenomen. Vriidatrmorgen had eene nieuwe uit barstte" plaats. De ..Daily Chronicle'' verneemt uit We enen. dat een conferentie is gehou den tusschen vertegenwoordigers der regeeringen van Engeland. Oostenrijk, Duitschlancl en België en wei in ver hand met de houding ten opzichte van Hu stands nota over de redenen van zijn niet bijwonen dier suikerconferen- tie t.e Brussel. Opnieuw wordt het gerucht verspreid, dat de Cunard-lijn verkocht is aan het Morgan-syndicaat. Men verzekert dat al le bijzonderheden zijn geregeld en dat de overeenkomst den 17en Juli zal wor den geteekend. Het bericht wordt echter tegengespro ken op gezag van een der bedienden van Morgan. De Japansche regeering is voornemens ter verhooging van haar inkomsten een tabaksmonopolie in te voeren naar het model van het Fransche. De regeering hoopt daarmede een netto opbrengst van vijf millioen yen te maken. De „Posener Cour", vertelt dat Pool- sche soldaten in grooten getale uit het Duitsc-he leger deserteeren. Verleden week liepen er zes weg die, na de grens te zijn overgetrokken, aan hun overheid schreven: „Wij zenden onze uniformen terug; wij willen ze niet langer dragen. Maar we houden onze geweren om ze la ter tegen u te gebruiken". De Berlijnsche ..Post" spreekt dit be richt tegen, maar verklaart het niette min noodzakelijk dat de Poolsche recru- ten gezonden worden naar westelijke garnizoensplaatsen. De politie van Krakau heeft een op tocht verboden die gehouden zou worden ter viering van den jaardag van den slag bij Tannenberg. De ontwerpers van het plan zijn daarop tot den hoofdcommis saris van politie gegaan om protest aan te teekenen tegen dit verbod en verklaar den daarbij dat de optocht, in elk geval zou doorgaan, zelfs a,l werd er gescho ten. Tijdens een strafproces te C.asala Mon- ferrata in Piemont loste de zeventigja rige advocaat van den beschuldigde, rar. Pagliano, twee revolverschoten op den ambtenaar van het openbaar ministerie, die licht in den schouder werd gekwetst. De advokaat wer donmiddellijk in hech tenis genomen. Hij verklaarde zeer koel bloedig dat hij met den ambtenaar nog een zaakje te vereffenen had. De Fransche justitie heeft een onder zoek gelast naar het faillissement van de Caisse générale des families. Het on derzoek is opgedragen aan den rechter De Cosnac. Stadsnieuws. Haarlem. 14 Juli 1902. Genootschap van Leeraren aan Nederl. Gymnasia. Ln het Bron- gebouw alhier werd Zondagmiddag een vergadering gehouden van het Genoot schap van leeraren aan Nederl. Gym nasia. onder voorzitterschap van dir. A. IT. Garrer. De vergadering werd o. a. bijgewoond' door dén vertegen woordiger der Vereen, van Leeraren. M. O., dien heer da-. Quint uit Den Haag en door het eereli'di van het Ge nootschap, di' Valkema Blouw, heide heeren worden door dien voorzitter welkom geheeten. Tot lidj van het hoofdbestuur wordit herkozen de heer Th. Nolen uit Rotterdam. Aangenomen werd het bestuursvoor stel: „Het genootschap trede toe tot dien Bond ter verkrijging van eene wettelijke regeling van den rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren". De heer <Lr. P. Leendenz lichtte dit voor stel nog nader toe. Na eenige discus sie werd besloten jaarlijks eene con tributie van f 10 te geven. De heer D. H. Meijer Jr. ontwikkelde het volgende voorstel: ..Ter verkrijging van eene betere aansluiting tusschen lager en gymnasiaal onderwijs werke liet Genootschap samen met het Neder- landtsch Onderwijzersgenoots. Daar voor verzoeke het Genootschap o. a. aan het N. O. G. wederkeering een vertegenwoordiger op de alg. verg. te zenden en te. ontvangen". De heer dr E. Koster stelde een amendement voor. ook den Bond hier bij op te nemen, ook omdat de Bond werkt voor de stoffelijke belangen van de onderwijzers. Dit amendement werd verworpen, waarna het voorstel van den heer Meyer werd) aangenomen met algemeene stemmen. Bij deze zaak werd besproken dJe vraag, of het wenschelijk zou zijn zich tot de regeering te wenden, om de ad- mi'ssie-examens, evenals diit bij de Rijks Iloogere Burgerscholen Ifchans ge schied' ook voor de gymnasia facul tatief te stellen. Onx verschillende rede nen wordt echter besloten dJeze quaestie een volgend iaar uitvoerig te bespre ken. Als plaats voor de volgende ver gadering werd' Nijmegen aangewezen en tot voorzitter voor het volgend jaar werd' aangewezen de heer dr. Sorma- ni, rector aan het gymnasium te Nij megen. Na de pauze kreeg de heer dr. P. Leendlertsz, van Amsterdam, het woord ter inleiding van de vraag: Is verande ring in de regeling van het eindexamen wenschelijk? De spreker ontwikkeld© daarbij d'e volgende stellingen: lo. Het eindtexamen van het gym nasium behoort een schoolexamen t© zijn; 2o. Het is wenschelijk, dat. bij een nieuwe regeling van het eindexamen niet alleen van de senaten der univer siteiten. maar ook van de leeraren der gymnasia het advies gevraagd worde; 3o. Het programma voor het eind examen dient de richting aan te ge ven. waarin het examen geleid moet worden, om tot voldoende eenheid te geraken, met. zooveel mogelijk eerbie diging van <le individualiteit van den 1 eeraar 4o. Een nauwlettend' toezicht op het onderwijs en on de eind-examens is zeer gewenscht. maar dit mag nooit ontaarden in contróle; 5o Afdoende verbetering van het eindexamen is slechts te verkrijgen door vermindering van de eischen en door dien leeraren meer vrijheid te la ten en meer vertrouwen te schenken; 6o Het. stelsel dhr gecommitteerden dient behouden te blijven, maar er moet gezorgd worde» voor eene dege lijke. vertrouwelijke samenwerking tusschen hen en de examineerendie leeraren. Inbraak. In den nacht van Donder dag op Vrijdag verschaften een of meer personen zich toegang tot de kantoren van de firma \V. F. Bremer en Zonen, Friesche Varkensmarkt 4. Waarschijnlijk diende hierbij een valsche sleutel, al thans van braak was niets te bespeuren. Wel moet getracht zijn het raam op te schuiven. Ook op het kantoor was niets opengebroken. De kluisdeuren waren on aangeroerd. Men stelde zich tevreden met den inhoud van een schrijftafel, t. w. t 25 aan geld en een klein bedrag aan postzegels. Sporen van kaarsvet is al wat de bezoekers hebben achtergelaten. De politie is van het geval in kennis gesteld. Men heeft nog op niemand vermoeden. Door de rechercheurs van Zomeren en Fenger werd heden voor middag op de Botermarkt proces-verbaal opgemaakt tegen eenige kooplieden in prentbriefkaarten als zijnde deze in strijd met de zedelijkheid. Van een der venters werd zelfs de voorraad in beslag genomen. De heer C. Phlippeau zal Donderdag a.is. op het orgelconcert in de Groote Kerk alhier zingen. Aan het station alhier zijn thans rechtstreeksche biljetten ver krijgbaar gesteld voor Scheveningen on Wijk aan Zee, terwijl thans ook aan de omliggende, tusschenstations plaatsbiljetten worden afgegeven naar Zandvoort, wat tot heden nog niet liet geval was. Zondagavond half zes werd de vrachtrijder Koster gewaanschuwd, dat, een zijner paarden in de sloot was Feuilleton. Naar het Fransen van HENRI GREVILLE. 26. Dat weet ik nog niet.Ik. beef. als ik er aan denk, dat ik misschien tn een hotel moet gaan wonenIk beb soms wel gedacht, dat ik. als mijnheer Cobbard mij voor niet al r,e hoogen prijs dit huisje wilde verhu ren.zou blijven.Maar het zou nog altijd te duur voor mij zijn, want zie jemaar ik ben weer aan 't schilde ren gegaan. Ik heb een heel dessert servies naar de fabriek gezonden 't Is jammer, dat je het niet gezien hebt't was heel mooiDe bloemen waren mooi, bedoel ik, niet mijn werk Bloemen zijn altijd mooi Horace had spijt, dat hij niet eenige voor haar had meegebracht. Was het niet vreemd, dat hij met leege han den in dit huis kwam, waaruit hij zooveel troost meenam. Hij nam zich ernstig voor, zijn trouwe en zoo wei nig eischende vriendin niet meer te vergeten. Kom. zei hij. ik ga weg. Ik heb mijn thee gehad, ik heb met de jonge katten gespeeld, ik voel me gelukkig en uitgerust,Dat alles heb jij me gegeven Ella. En ik heb je daar niets voor in ruil gegeven. Jawel, goed nieuwsantwoordde Ella met een gelukkigen glimlach. XXIX. De lente kwam terug, of tenminste ze zou spoedig terugkomende sneeuw smolt, de knoppen begonnen te zwellen en de lucht werd zachter. In dien tijd lliep eensklaps het gp rucht, dat de heer Motter geen eige naar meer was van zijn terreinen >.n Beaconstreet. Wanneer had hij opgehouden het te zijn Dat wist men niet precies. Een nieuwe eigenaar bood zich aan en verkocht stuk voor stuk het grootste gedeelte aan een architect, die er op begon te bouwen. De heer Motter bracht nu het groot ste gedeelte van zijn tijd in New-York door. Hij was geen mededeelzaam man men bemerkte, dat nooit iemand eigenlijk iets van zijn zaken had ge weien en men kwam eindelijk tot de conclusie, dat hij er slechte had ge daan. Als men goede zaken maakt, weet men dat doorgaans of tenminste ziet men er bewijzen van. De verkoop van de terreinen en de veelvuldige reizen naar New-York waren dus een slecht voorteeken. Horace trachtte er met Katie over te spreken. Wat zou hij niet gegeven hebben, om, nu hij zeker wa3 van zijn toekomst, haar vertrouwen te winnen- Maar ze bleef gesloten. Sinds lang trouwens bemerkte hij. dat hij geen plaats meer 'innam in het innerlijk leven van zijn verloofde. Zij ontving hem vriendelijk, en praatte graag met hem maar als hij over zijn liefde begon te spreken, ondervond hij een onoverwinnelijken tegenstand. Hij begon zich te ergeren over die vreemde situatie. Honderd malen had hij getracht haar kalm te ondervra gen, over de werkelijke gevoelens, diie zij voor hem koesterde, maar zij had hem nooit iets geantwoord,, dat aan leiding kon geven tot een definitieve opheldering. Als hij haar zei „Houdt je van me? dan antwoordde zij hem met een spottend gezegdezij plaagde hem, maakte hem wijs. dat er een oorzaak voor jaïouzie bestond en ein digde met hem gewoon uit te lachen Hoe graag zou hij dien band willen verbreken, die zoo ondragelijk zwaar was Maar hij had haar lief. hoewel hij zich zelf verwenschte, omdat hij er zich n'iet tegen kon verzetten Hij voelde, dat zij meester over zijn wil was, dat hij in haar handen niet meer dan een stuk speelgoed was. Voor de anderen was hij de archi tect Frankley, wiens naam men met ten zekere onderscheiding begon te noemen. Voor haar was hij de beau. de slechts half erkende verloofde, de man wiens situatie verplichtingen meebrengt, maar geen rechten geeft. Men had uitgemaakt, dat hij haar overal volgde ze verzette zich daar niet tegen, dus hij was zoo niet de verkozen, dan toch de de verkiesbare echtgenoot. Horace besloot een einde te maken aan dien twijfeiachtigen toestand. In dien mijnheer Motter zijp, fortuin ge heel of ten deele verloren had, was zijn dochter misschien beter geneigd om dadelijk te trouwen De arme jongen had niet meer de illusie, te denken dat hij alleen om zichzelf ge nomen werd: Katie hield niet van hem, tenminste niet zooals hij van haar hield. De gele'genheid, die hij zoo dikwijls ie vergeefs gezocht had, bood zich op zekeren dag toevallig aan Miss Motter had het voornemen te kennen gegeven, de Paaschdagen bij een vriendin te Providence te gaan doorbrengen. Haar afwezigheid zou maar een paar dagen, hocgstens een week duren, en toch kon Horace zich er niet in schikken. Meer dan eens was Katie op reis ge gaan naar vriendinnen die in min of meer verafgelegen steden woonden, en haar verloofde had er zich nooit over georgerd. Dat zou hem ook niet ge holpen hebben, want die bezoeken zijn -n Amerika zoo gebruikelijk, dat het bespottelijk zou zijn zich hierover te verwonderen, of zijn ontevredenheid te kennen te geven. Maar dezen keer kwelde hem iets. Door een vreemd voorgevoel vermoedde hij vaag, dat, als hij haar liet vertrekken, de laat ste, toch al zoo teere band, die hen verbond, verbroken zou worden. Ik smeek je. Katie, zei hij den dag voor haar vertrek, ik smeek je, ga niet weg Zij wierp hem een kouden blik toe. Ls dat een bede of een bevel Noch het een, noch het ander, antwoordde Horace, die niet geheel meer meester was over zijn zenuwen, 't Is de taal van een man. d'ie je lief heeft, die alles voor jou zou geven, en aan wien je heusch al heel weinig opoffert. Ik ben blij, dat het noch het een, noch het ander is, zei Katie koeltjes, want een bede, die zou ik bespottelijk gevonden hebben, en aan een bevel zou ik mij niet onderwerpen. Horace deed een wanhopige poging om kalm te blijven, en voor de dui zendste maal vroeg hij Katie, hou je van me Ik kan nooit een meester lief hebben, zei ze, terwijl ze hem recht in de oogen zag. Wilde je dan een knecht hebben l Het antwoord was als een zweep slag, en nauwelijks had Katie het uit gesproken, of ze verschrok er zelf van. Wat ik hebben wil is een echtge noot, die mijn vrijheid eerbiedigt. Ik geef u uw woord terug, mijnheer I Katie, riep hij ontzet uit. Hij zou zich op de knieën geworpen hebben, al de lafheden begaan hebben, waartoe zij hem had kunnen aanspo ren Maar hij las op het gelaat van het jonge meisje een koude voldoening vol triomfeerenden trots, die hem deed terugdeinzen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1