..Ik gevoel, dat uw harten zeer doen, dat u den eed moet afleggen. Ik was vrij en ik zou den eed ook niett. afgelegd; hebben, maag in. uw geval, als u moet, denk dan dat de plicht jegens nw land grooter is dan die jegens uzelf. Daarom leg den eee af ais het moet Toont harten te hebben." Stadsnieuws. Haarlem. 1? Juli 1902. Woensdag maakte de Jonge- dochtersvereeniging „Kom tot Jezus", een uitstapje naar Bloemendaal. Te 2 ure vertrokken zij per rijtuig van het huis hunner voorzitster, mej. Van der Steur, op de Botermarkt. Nadat zij zich den geheelen middag in het Bloemendaalsche bosch vermaakt hadden, keerden zij per „Jan Pleizier'" huiswaarts- Te negen uur waren zij we der terug. Bij gelegenheid van hel leg- gen van pannen op het gebouw aan de Groote Markt van de maatschappij l'Union is gisteren een pan gevallen door het glazen dak van het restaurant van Gebr. Brinkmann, welke op een biljart terechtkwam en dïtaraan belangrijke schade toebracht. Aan den district s-v e e a rt s te Haarlem (den heer M. J. Hengeveld) is een verlof verleend van 2 Augustus tot 2 September a.s. Gedurende dien tijd zullen zijne werk zaamheden worden waargenomen door den plaatsvervangenden districts-vee- arts. den heer J. H. van Oyen, alhier. Hetbataljon infanterie, alhier in garnizoen, dat van 23 Augustus tot 3 September e. k. zal kampeeren in het kamp bij Milligen, zal den 4en Septem ber van daar over Ede naar Wageningen marcheeren, aldaar tot 8 September wor den ingekwartierd en vervolgens tot 13 September verblijf houden in de leger plaats hij Harskamp. Hedenochtend is aan de Zo- mervaart bij het Spaarne omstreeks half twaalf een hooiwagen met paard te wa ter gereden. Het paard was spoedig dood. Goed afgeloopen. Gisteren om streeks 4 uur zou de zwemmeester P. van Kranenbroek de molen, die bij de zwem school aan de Houtvaart is geplaatst, op twee in plaats van 4 zeilen laten loop en; 't schijnt daarbij dat de vang niet. goed was afgesloten, waardoor de molen bleef doorloopen. Kranenbroek trachtte een der wieken te grijpen om het tot staan te brengen, doch werd omgeworpen en viel tengevolge daarvan, van den 10 M. hoogen omloop naar beneden, doch wist zulk eeue richting aan zijn lichaam te geven onder den val, dat hij op handen en voeten op den grond terecht kwam. Tengevolge van dien val heeft hij zijn rechterschouder eerügszins gekneusd, doch is overigens met den schrik vrij gekomen. Aan de zwemschool aan de Houtvaart was hedenmorgen te 6 uur de temperatuur van het water 68 gr. F., en *s middags te 12 uur 71 gr. F. Tot lid der Commissie voor de examens teekenen M. O. is o. a. be noemd de heer Herman J. de Vries, al hier. Palest r in a-k o o r. Het Utreehtsch Palestrina-koor heeft bij zijn optreden in onze stad1 vee] belangstelling on dervonden. Vele kunstlievende stad- genooien waren Dinsdagavond onder de koele gewelven der St. Bavo saam- gekomen en hebben er een genotrijk uur doorgebracht. Wie dit goedge schoolde koor niet reed's van vroegere uitvoeringen kendie. zal getroffen zijn geworden door den nobelen klank en het mooie ensemble. En de interpre tatie der voorgedragen werken alle van Palestriha wekte ook thans weer de warmste waardeering voor het talent en toewijding van den begaaf den P. J. Jos. Vrancken, die zijn koor op zoo eenvoudige, duidelijke wijze zijn bedoelingen weet mee te deelen Meer nog dan anders komt 't. hij den zang van een klein koor in een groote ruimte, aan op welberekende maar te gelijk volkomen natuurlijk schijnende verdeeling van licht en schaduw. Vooral voor de meer omvangrijke wer ken het Gloria en Credo b.v. uit de mis ..Papae Marcelli" zou een te kort in dit opzicht doodelijk zijn. De betrekkelijke soberheid1 der voordracht imaak'te het mogelijk, waar noodig. een climax te hereiken van waarlijk imposante werking De „Amen's" o. niet te voet naar het station, vroeg zijn beschermster. Waarom niet, mevrouw? In deze hitte? Neien, dat verbied ik u! Kom in ons rijtuig, er is plaats genoeg. En vanavond komt u met ons soupeeren; nietwaar Ella, deze dag mag niet anders eindigen. Zij vertrokken te zamen naar het station en vandaar naar Boslton, zonder veel te praten. Toen ze in de 'stad aangekomen waren, scheidden ze met een: Tot van avond. Toen Horace thuis kwam, vond hij er heel veel kaadtjes, en een prachti ge serreplant, een geschenk van me vrouw Alcott. Die bewijzen van vriendschap troffen hem diep: maar pijnlijke herinneringen vermengden zich daar zoozeer mede, dat hij wenschte, dien dag gelijk aan alle andere dagen te zien. Hij had zich gezworen noodt meer aan Katie te denken, en telkens als het beeld van de gevierde coquette hem voor den geegt kwam. verdreef hij het met energie. Maar hij kon de gedachte aan John niet eveneens verbannen. Zijn vriend had zulk een groote rol a. van bovengenoemde stukken maak ten, door de wijze matiging der geheele vertolking, d'en indruk als van een gvootsche jubelhymne. En zoo gewel- div geestdriftvol als in het forte, zoo geheimzinnig en devoot klonk het koor in het piano en pianissimo. „Et incar- natus est" uit de Mis en enkele gedeel ten uit het treffende Tenebraoe factae sunt" behooren tot het meest sublieme van deze over 't geheel zoo edele kunst uiting- Bijzondere belangstelling wekten de drie Geestelijke Madrigalen, waarin zooals die voorredenaar van het tekst boek terecht opmerkt de meester ..een gansch andere uitdrukkingswijze vindt voor zijn ernst en vroomheid". Inderdaad ^eeft de muziek hier meer sprekende te~ensteHingen, beweegt zij zich met een bevallige vrijheid dite haar eigen naïve bekoorlijkheid heeft. In een heerlijk spel van Meuren en lijnen geeft zij een trouwe, poëtische en zeer lieflijke weerspiegeling van de bewege lijke gemoedsstemmingen die in dte be treffende gdïchten tot uitdrukking ko men. Wellicht had. in deze drie num mers de voordracht walt minder gere serveerd kunnen zijn. Voor minder edele overdrijving of valsch effectbejag behoeft trouwens hij zangers, die als deze van Palestrina'sgeest zijn door trokken. wei geen vrees te bestaan. Maar deze opmerking daargelaten zóó als het Palestrina-koor deze madri galen vertolkte gaven zij een zeldzaam kunstgenot, waarvoor den fijngevoel- dien leider en zijn schare slechts hulde mag worden gebracht. Üit een en ander zal voldoende blij ken dat het Utreehtsch Palestrina-koor bij zijn jongste optreden ten onzent zija reputatie schitterend: heeft gehand haafd. PHILIP LOOTS. Arrondissements-Reehtbank. Een koffiehuishouder te Zaandam stond heden terecht omdat hij na o Juni het gas der gemeente eenige dagen had gebrand, terwijl de gas meter niet meer aan de leiding beves tigd was. Dit had hij gedaan, om dat iemand bij hem was gekomen met kousjes, daar hij tegen hem ver- teldie, dat hij zulk slecht lichtt had. Deze gaf hem toen het middel, dat als hij eens die- meter van d'e leiding afnam, en een slang aan de leiding deed, dan zou het wel beiter gaan. Dit deed bekl. en het licht brandde ook beter. Dit gebeurde op den ver jaardag van zijn oudste dochter en zoodoende vergalt hij heelemaal om de slang er af te halen, daar er een fe.eötje bij hem thuis was. Het O. M. vond, dat idlit geen reden was om te zeggen, dat hij helt gas niet had gestolen en eischte 3 dagen gevangenisstraf. De advocaat, n^r. Caroli, wilde eerst bewezen hebben dait de man het gas gestolen had, hij dacht dat de rechtbank hi eertoe niet in de gelegen heid1 was en drong dan ook slterk op vrijspraak aan. Uitspraak over 8 dagen. Pieter Herman Kooren. 16 jaar, broodbakkersknecht te Haarlem, stond terecht, omdat, hij op of om streeks 10 Juni te Haarlem of elders hier te lande als bakkersknecht in dienst van den bakker Lueus Renke- ma tegen een wekelijksch loon van f 3 en als zoodanig onder meer be last met het rondbrengen van brood en met het innen der daarvoor aan zijn patroon valrschuld&gfdJei gelden, opzettelijk een bedrag van ongeveer f 1.19, dat hem in qualiteit als bak kersknecht van genoemden Renkema was ter hand gesteld door of namens T. van Kleef, ter voldoening van aan genoemden Renkema verschuldigde gelden; 2o. een bedrag van f 5, dat hem door zijn patroon als wisselgeld was toevertrouwd, welke bedragen alzoo aan zijn patroon, althans aan een ander dan aan hem, hekl., toebe hoorden, zich heeft toegeëigend. De beklaagde bekende dat hij helt geld had gestolen en dat hij er een reisje mee had willen .maken. Het. O. M. eischte tegen hem een gevan genisstraf va-n een maand. C. Huisken, kleermaker te Aals meer, sitond terecht omdat hij om streeks 2 Juni den krijgsman Sj. Bul- Ie.rman en omstreeks 19 Juni Christ. Scheffer geweigerd had. toen zij hij hem ingelegerd waren, warm eten .te geven en een bed, tevens heeft hij hun ook geen 50 cent gegeven. Die. beklaagde! verontschuldigde zich hiermede, dat hij daar geen geld genoeg voor verdiende, en dat hij veel te hoog in' de belasting was aange slagen. in zijn leven gespeeld, ida^t Horace aan hem dacht bij de minste gebeur tenissen en op dezen grooten dag vooral kon hij zich niet beletten 'e deuken dajt John erg gelukkig zou geweest zijn... was zijn plaats niet naast Fr ank lev in deze omstandig heid? Arme John! zei Horace eenige malen bij zichzelf. Daar die gedach te hem kwelde, ging hij aan zijn werktafel zitten om haar door den arbeid te verdrijven. Maar toen hij zich over zijn papier heenboog, hoorde hij de straatdeur o peulen. Eten geidlenapte woordenwis seling had in de gang plaats en toen klopte men aan zijn deur. Horace raadde als bij intuïtie de waarheid. Zijn gelaat werd somber maar hij bezag toch het kaartje, dat men hem gaf en antwoordde; Laat mijnheer binnenkomen. John May trad binnen; de dienst meid deed de deur weer dicht en de twee vrienden stonden tegenover el kaar. Horace! zei John met gesmoor de stem. Wat zou hij niiet hebben willen ge ven als hij zijn vriend de hand had durven toesteken! Een handdruk zou De man hoorde tegen zteh eischen f 30 of zes dagen hechtenis. Dinsdagavond werd dooi' de Coöp. Bouwvereeniging „Koningin Emma" alhier eene openbare leden vergadering gehouden, en wel in hoofdzaak om over te gaan tot het aan besteden van schilderwerk aan voor- en achtergevels van 19 woningen in de Waldeck-Pyrmontstraat, Vóór dat de voorzitter overling tot het openen der ingekomen biljetten, werd medege deeld, dat het werk zou worden ge gund aan dien inschrijver, wiens in schrijvingssom het meest de begrooting (zijnde f 15 per huis) nabij kwam, zoo mede dat de inschrijvers die geen be stek gekocht hadden, eventueel niet voor het werk in aanmerking zouden komen. Aangezien deze. laatste bepa ling niet bekend was gemaakt in bestek of annonce en niet alle inschrijvers een bestek hadden gekocht, lokte dit besluit nog al protesten uit van den. kant der inschrijvers. Na eenige besprekingen over het al of niet door laten gaan, werd besloten de aanbesteding wel door te laten gaan. Van de 16 inschrijvers bleek toen het laagst te hebben ingeschreven de heer E. Mobron. te Amsterdam, voor f 280. Voor het admïssie-examen van het Ned. Zendinggenootschap, waar voor 6 candidaten waren, zijn 5 geslaagd, t. w.: L. Bodaan, P. ten Kate, G. Smit, P. Schuim F. Uittenbosch. Woensdagmiddag passeer de alhier een personentrein, aan den Öudènwèg. Een wachter aan de lijn bemerkte, dat een stang van 't ramtoestel ge broken was, zoodat de remblokken over de rails sleepten. Spoedig werd naar blokE.getelephoneerd. De sein- huiiswachter liet den trein stoppen. Na dat men het ongemak zooveel moge lijk verholpen had, kon de trein ver diep gaan. Hedenavond wordt door de firma M. Zwartser en Co.. in de Groote Houtstraat 5A, een magazijn van Foto grafische artikelen geopend. De winkel met zijne fraaie uitstalkasten ziet er keu rig uit; tuïeq is de firma voorzien van alle mogelijke artikelen op photografisch gebied. De heer Zwartser is geen onbe kende voor de amateur-fotogvafen en zal zeker aan zijne clientèle, desverkiezend. gaarne de noodige inlichtingen geven. Een uitstekende donkere kamer is gra tis disponibel. Gevonden Voorwefrpen; Een bril in étui; een gouden broche een zilveren horlogeketting, waaraan munststukken en een d'uitsch kerk boekje. Uit de Omstreken. Heemstede. Door den Burgemeester is proces verbaal opgemaakt tegen den groen tpventer J. R. uit Haarlem, die in de Zaudvoortsche laan, op ergerlijke wij zij met. een stok zijn honden sloeg, waarvan éen een open wond op den rug had. De arme dieren moesten op den warmen middag van den 15en een zwaren groentewagen, waarop de bestuurder nog wel gezeten was. voort trekken. Hillegom. Het maken van een houten walbesehoeiing aan de haven, met daar mede in verband staande werken, is door het gemeentebestuur gegund- aan den hee-r J. P. A. Nelissen te Haarlem, voor f 5297. Zandvoort. Gisteren kwamen de drie Zandvoort- sche schuiten met versche visch aan. Besomming 5 tot f 8.50. De prijzen der visch waren: bakschol 1.20, scharren f 2.30 per mand: tong 1 0.20 tot f 0.70 en griet 1 0.70 per stuk. Gedurende dit seizoen werd tot en met 1 Juli j.l. „Ons Huis" bezocht door 22 scholen of vereenigingen en gezelschap pen, met een totaal aantal kinderen van 875 en 109 begeleiders. Thans zijn alhier aanwezig 2370 bad gasten tegen 1931 op 16 Juli 1901 en 1812 op 16 Juli 1900. Yelseii Op het landgoed Velserbeek van F. W. baron Van Tuyl van Serooskerken zal op 27 Juli a.s. een concours worden ge houden van trekhonden. Baron Van Tuyl is voorzitter der ver- eeniging, die zich ten doel stelt het ras zooveel woorden, vervangen hebben. Maar de houding van Frahkley ver lamde als 't ware idien ongelukkigen man. Horace, hernam hij met trillen de lippen, dk heb dezen dag niejt voor bij kunnen laten gaan zonder je te komen opzoekenWat hen je ver anderd, m'n arme jongen! Frankley maakte een hopfdbewer ging. Ja, zijn uiterlijk was veran derd, maar zijn gemoed was het nog meer. Ik wist niet hoe je mij on/tvan- gen zoudt, vervolgde John, die moed kreeg, zelfs niet of je mij wel zoudt ■willen zien... Ik heb den geheelen dag om het huis heen gezworven: ik heb verscheiden malen op het punt gesitaan aan te bellen... einde lijk heb ik durfal en binnengaan,., 't 'tZou niet rechtvaardig geweest zijn dat iedereen je was komen geluk- wenschen, en dlat ik alleen verban nen zou zijn... Een beweging van Frankley deed hiem, even zwijgen etn toen [hernam hij op nederigen ito on; Uit liefde voor den goeden ou den tijd. Horace, moest ik je doen weten, dat het hart van je vriend op dit oogenblik voor je kloplt... Tk heb der trekhonden te verbeteren en die die ren ie beschermen. „Een woord tot opwekking" beet het lezenswaardige vlugschrift van den heer Th. J. Wyuoldy Daniels, voorzitter-secretaris der afdeeling V-ei sen van het ..Witte Kruis" en corres pondent van het Noderl. Roode Kruis, waarin een en ander wordt medege deeld over de wijkverpleging der af- deeling Veisen van het „Witte Kruis". Die wijkverpleging is een onderne ming van nog slechts een tweetal jaren oud en mag reeds nu gezegd worden bijzonder te bloeien en zeer te voldoen. Het doel is het vetrleenên van des kundige hulp door eene ervaren en flinke verpleegster, die, rondgaande van huis tot huis, van wijk tot wijk, zou doen wat hare hand vindt te doen., overeenkomstig het voorschrift van den béhandelenden geneesheer'. De geneesbeeren vragen recht streeks de dien-sten van die zuslter, en liet toezicht van bestuu-rswege bepaalt zich tot eene gelijkmatige dienstverdee- ling over de verschillende doelen der- gemeente Op bestuursvergaderingen der afdtee- lmv waartoe ook d'e geneesheer-en uït- genoodigd1 worden do-et de verpleeg- ste rverslag van de afgeloopen week. Tot Jichtige uitoefening van haar beroep behoort de wijkverpleegster te kunnen beschikken over eene voldoen de hoeveelheid verpleegmateriaal van allerhande soort., opgeslagen in maga zijnen op diverse punten van de ge meente. bij een eenigszins uitgestrekt grondgebied. De af deeding Velsen bezit een drie tal van deze magazijnen, te weten: een hoofdmagazijn te Velsen. een hulp- magaziin te IJ muiden en eten hulp- mugazijn te -Santpoort, in'ruime hoeveelheid allerlei artikelen voorradig. D© geneeskundigen en de verpleeg ster moeten op e,lk uur van den dag of nachlt zonder veel omslag uit deze magazijnen kunnen putten, ten behoe ve hunner zieken. De afdeel-ine- Velsen- was -tot hiertoe zoo gelukkig koste-loos de magazijnen van het gemeente-bestuur in bruikleen te ontvangen en eene kostelooze bedie ning ervan te vinden. Uit het. hoofdJmagazijn worden gere geld; de hulpmagazijnen bijgevuld, en wat na-et meer noodüg is weer terug gezonden en ontsmet. Dit een en ander en nog veel meer, vertelt de heer Wynoldy Daniëls in zijn geschrift. Wij deden hier en daar slechts een greep; men leze helt geschriftje nn zelf. Beverwijk. Door den heer H. W, Wicherink alhier, is aanbesteed: Het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Breestraat. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste inschrijver de heer H. W. Duin te Be verwijk, voor 12500. Het werk is nog niet gegund. Binnenland. Hofberichten. H. M. de Koningin zal Zaterdagmiddag om 3.51 Greenwichtijd op het Loo aan komen. Prins Hendrik. De Prins der Nederlanden heeft aan vaard het beschermheerschap van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's- Gravenhage. Gezondheidseommissiën. Bij Kon. besluit is, op verzoek van de raden der gemeenten Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Amsterdam en Haarlem be paald, dat de van gemeentewege volgens de thans daaromtrent vastgestelde, plaat selijke verordening ingerichte gezond heidseommissiën in die gemeenten voor het toezicht op de volksgezondheid in zijn geheelen omvang voor den tijd van twee jaren, ingaande 1 Augustus 1902, in de plaats zullen treden van een vol gens de Gezondheidswet in te stellen ge zondheidscommissie. Staatsspoorwegen Benoemd tot surnumerair, ingaande 15 dezer: F. Z. Barkman, te Goor; J. Jong man. te Vlake; B. J. Hattihk, te Zalt-bom- mel; W. Scholten, te Winschoten; G. H. Lobman, te Zuidbroek; A. Hoogers, te Sauwerd; R. Egeten, te Reuver en J. P. F .Vulck. te Langeweg. Boor een zonnesteek gedood. Te Nieuwmoer, aan de Belgische grens, is Dinsdag de landbouwer J. Marijnen op het veld door een zonnesteek doode lijk getroffen. Hij laat vrouw en zes kin deren na. je tempel gezien... Dat is stouJt dat is goed1-., ik ben trotsch op je... De stem. van John beef die, en eens klaps riep hij uit: O .vriendi! zal je me ooit kunnen vergeven! Horace had- een moeilijk oogenblik: het gezicht, van Ma^ had den toorn, dien hij geweken waande, weer opge wekt. en hij had al zijn wilskracht noodig om dien te bedwingen; maar toen hij de herinnering aan den goe den ouden tijd) hoorde opwekken, werd zijn hart week, -en d'e verzuchting, die hij zoo dikwijls in de eenzaamheid ge slaakt had; arme John! kwam hem op die lippen, maar hij sprak helt niet uit. John. zei hij langzaam, toen ik zag dat ik hersteld) was. heb ik je ver geven May stak hem beide handen toe, en de vriendten bleven een oogenblik tegenover elkandier staan, dte handen ineen, in de smartelijke ontroering van een daad die bei-den boven alles ver hieven. de een door dte bekenteni's van ziin schuld .de ander door dte grootheid van de vergiffenis. Ga zitten, zei Horace, terwijl hij zich in een leunstoel liet neervallen. Zeg me eens. walt doe je tegenwoordig? Ik werk heel veelHet leven is duur! Men verdi'ent veel geld maar het Atjeh. De corr. van de N. R. Gx. te Bata via seint: Een gedeelte van Matthes' kolonne is naar het bivak terugkeerende,ver rast door een klewangaanval op de voor- en achterhoede. Luitenant de Bruijn en elf minderen sneuvelden, controleur Krul en kapitein Nijpels werden gewond. De vijand kreeg 24 dooden. Toen het transport met de gewonden door Seunangan trok,had' men opnieuw een aanval te doorstaan waarhij die voorhoede- uiteengedre ven weTd. De redactie te'ekent hierbij aan: De laatste zin van dit telegram 's onduidelijk overgeseind; misschien moet men het zoo opvatten, dat de vijand hij een vernieuwden aanval op onze voorhoede uiteen gedreven werd. De kolonne onder majoor H. J. Matthes was den 7en Juni op weg gegaan met de opdracht, in Boven- Seunangan en daarna in Boven-Meu- laboh (Beutong) de ons vijandige hoofden en hun benden onschadelijk te maken; d'e commandant had ie bevoegdheid die hoofden (waaronder Tjot Nja Dien, Tsungkoe <di Kroeëng Tjoet en T-enkoe Keumagan) te ver volgen waarheen zij ook mochten uitwijken, en ook om den pretendent sultan of Panglima Polèm in de Ga- joelanden op te zoeken, indien inlich tingen dat gewenscht dedien voorko men. Majoor H. J. Matthes had onder zijn bevelen twee Amboineesche com pagnieën van het 3e bat. inf., en een officier van den staf was hem toege voegd. De tocht zou ongeveer twee. maan den dnren. Het werd niet onwaar schijnlijk geacht, dat de marechaus see van Samalanga zou optreden in samenwerking met de van de west kust oprukkende kolonne. In de naamlijst der officieren vin den wij luitenant H. P. de Bruijn, (ridder M. W. 4e kl.), vfe/rmelcll als le lui-t. bij het corps marechaussee, in 1874 geboren, werd hij den 8en Aug. 1897 aangesteld Itot 2e luit., 26 October 1899 tot le luitenant. Kapi tein G. Nijpels, van den generalen staf (ridder M. W. 4e kl.) werd in 1859 geboren. 24 Nov. '82 aangesteld tot 2e-luilenant; 10 Maart '88 tut le>- luitennnt en 1 Sept. '95 tot kapitein bevorderd. Aanvaring. Een der bootjes van den Haven- stoornbootdienst die naar Kalfje en Ouderkerk varen, was Dinsdagavond omstreeks 10 uur op den terugtocht ter hoogte van de Wiegelstraat, toen een jolieman met zijn vaartuig over voer naai' de Utrechtsche zijde. De jolieman schijnt wat onvoorzichtig te werk gegaan te zijn, ten minste de achter de jol geplaatste brug, die op dat, soort vaartuigjes is geplaatst, kwam met de boot, niettegenstaande deze stopte, in aanraking en een der opvarenden van de jol, een vrouw viel overboord. De vrouw zonk en werd een poos later door eenige agenten die met dreggen ter hulp snelden, op gehaald. Onmiddellijk werden pogin gen in het werk gesteld, om de vrouw bij te brengen, maar te vergeefs. Laat in den avond is gebleken, dat de. verongelukte is een 21jarige be woonster van de le Jan Steen-straat, die zich naar huis wilde- begeven Verschillende passagiers op de boot en eenige personen, die aan den Am- steloever het geval hadden gezien, verklaarden dat de bestuurder van de boot. geen schuld had aan het ongeval. Een gerucht, dat nog een 20-jarige bewoner van de Bloemstraat was om gekomen. bleek na onderzoek onwaar. Leerplicht. In den Nijm-eegschen gemeenteraad maakte dir. Banning, uit m|ededee- lingen van den heer Crommelin (oud commissielid) de gevolgtrekking, dat de oorzaak van helt telkens ontstaan van vacatures in de commissies tot wering van schoolverzuim te Nijme gen was de slechte toepassing der leerplichtwet (nieft-vervolging of op-' legging van slechts twee kwartjes boete bij overtreding) en hij wees er op, dat die wet (in de N. R. Ct. van Zondagochtend staat commissie) el ders, o.a. te Tiel, uitstekend werkt. De Nijmeegsche commissies noe men niet haar werking slecht, doch haar werk nutteloos, zoolang de pjliehtverzakende. -ouders niet ver volgd of tot licht te betalen boeten vieroordefedd. worden. De Tielsche schijnt d'at men nog meer uitgeeft maar ik krijg veel bestellingen en 't zal op den duur wel gaan. en jij, jij bent dus beroemd; o. je weet niet hoe innig ik hoop d'at je eens heel gelukkig zult worden Laten we daarover niet spreken, zei Horace ernstig. Maar je hebt roe toch vergeven, niet waar? hernam hij aarzelend. Ja, antwoordde Frankley. John aarzelde, en zei toen bedaard. Enhaar? Horace stond eensklaps op. Zij? zei hij. Nooit! Noem haar nie-t! Laat mij vergeten dat zij bestaat! Want als ik er aan dacht zou ik ver- geiten dat ze je vrouw is. en ik zou over haar spreken op een manier, die jij niet zoudt kunnen hooren. Je haat haar dus! zei die man van Katie droevig Haar haten! O neen! ikmaar ze draagt jouw naam, John. Laten we daar niet over spreken! Lalten we doen alsof ze dood- is. Ze zal er veel verdriet van heb ben! mompelde May. Horace. die met groote stappen heen en weer liep, keerde zich plotseling om. om hem aan te zien. De wreedte iro nie van zijn gelaat loste zich op in een -uitdrukking van medelijden, en commissie roert in haar adres aan dten minister van binnenlandische zaken het laatste punt niet aan ,«n terecht wijl in het arrondissement Tiel vrij zware boeten weixlten opge legd, doch geeft daarbij te kennen,dat de resultaten van haar ai-beid niet beantwotordefn aan de ver- wachltmgen, die er van ge koesterd werden, om-dat haar taai uitsluitend beperkt is tot het geven van waarschuwingen. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Augustus 1902, benoemd tot direc. teur van het postkantoor te d'en Helder F. von Huben, thans commies der pos terijen van de eerste klasse. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Augustus 1902 benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Gelderop, W. J. Romijn, thans com mies der telegrafie van de 3de klasse. Bij Kon. besluit iis met ingang van 16 Augustus 1902, benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Workum R. Rutgers, thans com mies der telegrafie van de 3de klasse. Menschen-oordeel. „De Tijd" schrijft Wan verschillende zijden worden ons binnen- en buitenlandsche bla den en blaadjes toegezonden, waarin deels ergerlijke, deels opzienbarende verhalen zijn opgenomen betreffende schandelijke voorvallen en mirakelen die vóór of tijdens de verwoesting van de stad Sint-Pierre op het eiland Mar tinique zouden hebben plaats gehad. Daar verscheiden dezer verhalen al lerminst liet kenmerk dragen van be trouwbaarheid, sommige ervan elkan der in bijzonderheden tegenspreken, eindelijk omdat de met meer of min der beslistheid uitgesproken conclu sie, dat bedoelde stad door God ver delgd is om haar goddeloosheid, ons bij de geringheid der menschelijke kennis omtrent de oordeelen Gods niet vrij schijnt van vermetelheid, meenen wij ten opzichte van al de bedoelde verhalen en ten opzichte van het op nemen daarvan in ons blad een groote mate van geresei-veerdheid ten plicht te moeten stellen. Dat uit dergelijke na tuurrampen voor den geloo-vigen Chris ten in het algemeen, en geheel afge zien van de meerdere of mindere juist heid der bedoelde verhalen, ernstige en nuttige lessen te trekken zijn, spreekt wel vanzelf." Zomervacautie. Een vijftal vereenigingen van han delskantoor- en winkelbedienden te Leiden, hebben per circulaire aan de patroons verzocht, om aan de bedien den, werkzaam op kantoor of maga zijn, een vaste jaarlijksche ivacantie te geven van eenige dagen achtereen. Adressanten wijzen er op, dat hun werk afmattend' is en weinig ontspan ning aanbiedt. Acad. examens. Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit te Utrecht namen van 14 tot 16 Juli 8 candidaten deel voor de fa culteiten der godgeleerdheid enz. Toege laten zijn 5 candidaten, de heeren H. W. Bosch Hz., A. Gutteling, J. Lindeboom, A. van der Spek Jzn., G. A. van der Zan den Az. Voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 5 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn 3 candidaten, de heeren J. J. Casparis, R. Citroen, R. Horst. Het examen wordt voortgezet met een candi- daat. Treurig. De toestand van den heer Maurlts Dahme, die op de Brielsche kermis zoo deerlijk verwond werd, is naar omstan digheden redelijk. Hij kon weder ver voerd worden en is met het gezelschap van den heer W. Hart, waaraan hij is verbonden, naar Uitgeest vertrokken. Het vrije gebruik van den verwonden arm zal het jongemensch wellicht levenslang moeten missen. Universitair en gymnasiaal onder wijs. Men meldt uit Berlijn dat die Neder- landsche regeering nadere inlichtingen verlangt over dJe in Pruisen bestaande wettelijke bepalingen betreffende de universiteiten en gymnasiën, omdat zij hervormingen dienaangaande overr weegt, in 't bijzonder met het oog op het niet van staats- of overheidswege gegeven universitair en gymnasiaal onderwijs. Vooral schijnt minister Kuyp-er er op gesteld', te weten: Of de graden of titels, in Pruisen dte or openbare of bijzondere inrichtingen van hooger on dierwijs toegekend;, slechts een weten schappelijke beteekenis bezitten, dan wel zekere rechten en bevoegdheden 1 meebrengen? Of het beziit van deze gra- terwijl hij die hand op den schouder van zijn vriend legde-, zei hij: Arme John. wees tevreden met mijn vriendschap. Je zult er misschien eensongedachte vol dteenihg in vindten, besloot hij, [terwijl hij dooreen ander, minder wreed woord!, dat van „troost" verving. Hun samenzijn kon niet lang duren; zij scheidden, het hart vol onuitge- druldte gedachten, die zij misschien la ter konden uitdrukken, vain die ge dachten., di'e wachten kunnen, want zs zijn eeuwigdiurendi, zooals berouw en vergiffenis. XXXII. Ik heb een buitengewonen brief gekregen! zei Horace, terwijl hij een papier uit den zak haalde. Zij bevonden zich onder de veranda van de mooie villa 'van mevrouw Al- c-oltt. eenige mijlen van Boston gelegen. Daar het, weeshuis op korten afstand van die villa lag, had Frankley d'e uit- noodiging om twee of drie weken daar te komen doorbrengen, aangenomen, te meer daar die streek zeer gezond was. Buitengewoon! zei Ella verwon derd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2