den en titels vereischt wordt voor hel bekieeden van bepaalde burgerlijke be trekkingen en het uitoefenen van be paalde burgerlijke beroepen, bijv. dat van arts? Of alle universiteiten staats instellingen zijn. of dat er ook univer siteiten bestaan als zelfstandige stich tingen met eigen fondsen? En of er hier ook universiteiten zijn die haai- aan gelegenheden. met inbegrip der toe kenning van eraden en titels, geheel op eigen gezag mogen regelen? In 't bijzonder schijnt minister Ivuy- per er belang in te stellen, welke hou ding indertijd in professorale kringen in Pruisen aangenomen werd bij de -instelling der- verschillende staatsexa mens. waardoor de doctorstitel nog slechts wetenschappelijke beteekenis behouden Reeft; of men toen mopper de of instemming betuigde? Aangezien dr. Kuyper onlangs niet alleen te Berlijn, maar ook te Dresden is geweest om naar onderwijsquaestièn te ïnformeeren. en daar er buiten Prui sen nog een aantal belangrijke Duilt- sche universiteiten bestaan, is het wel waarschijnlijk dat behalve de Pruisi sche ook de departementen van onder wijs in andere Duitsche bondsstaten tot het geven van inlichtingen uitge- nooöigd zijn. Voor zooveel ik weet, zijn alle Prui sische universiteiten staatsinstellingen, en hebben de hoogleeraren en leeraren de rechten en verplichtingen van staatsambtenaren. Voorts zijn alle leeraren en directeuren van gymnasiën (om 't even of deze onder koninklijk patronaat staan of niet) van staatswe ge geëxamineerd en benoemd, respec tievelijk bekrachtigd. Van een zooge naamde vrije universiteit in Pruisen, of ook in Duitschland. heb ik nog nooit gehoord. Volgens de Pruisische grond wet staan alle inrichtingen van opvoe ding en onderwijs onder staatstoezicht. Bij de universiteiten wordt dat toezicht uitgeoefend door den koninklijken cu rator .als plaatsvervanger van den minister van onderwijs. Wegens de voortdurende vermeerdering van het aantal academisch gevormde personen i5 men reed® sedert eenigen tijd' in re- geeringskrihgen hier te lande geneigd, een staatsexamen te eischen ook voor zulke betrekkingen waarvoor tot dus ver de academische doctorsgraad vol stond. De 100-jarige „Witte". De Wiltte of Litteraire Sociëteit te s-Gravenhage zal in October a.s. 100 jaren bestaan, welk eeuwfeest de )e- den voornemens zijn feestelijk te vie ren. Dr. Kuyper te Antwerpen. De minister-president, dr. Kuyper, heeft tijdens zijn bezoek aan Antwer pen helt ontbijt gebruikt bij dien voor zitter van het Aardrijkskundig Genoot schap, den heer Dejard'in en heeft daar een korte rede uitgesproken, waarvan het ..Handelsblad van Antwerpen" ,,In den loop eener korte redevoe ring heeft dr. Kuyper aller harten ver overd door zijne vriendelijkheid. „Zeer behendig gleed de minister, ze nauwelijks aanrakend, over punten van groot belang voor de toekomst van beide landen. ..Stellig is het. dat. na deze redevoe- rin~ van dr. Kuyper en zijn verblijf vaneenige uren in ons midden, in alle kringen alhier zelfs de schaduw van eeuiig misverstand, dat door het ..Nieuwe-Courant"-incident 'kon ont staan zijn, is verdwenen. „Het doet ons genoegen, en wij zijn overtuigd dat het zelfs de Nieuwe Courant" verbinden zal, dat clr. Kuy per zich beïevert om de goede betrek kingen tusschen. beidie landten te on derhouden en te versterken. „Wij betreuren alleien 'dlalt niet gansch Nederland ,op onzen nationa- len feestdag, de prachtige huldebetoo- ging heeft kunnen zien, die de stad Antwerpen ook ter eere onzer Neder landsche gasten had ontworpen en die geheel geschikt en geregeld was. toen de „Nieuwe Courant" haar vader- landsch hart voelde trillen van veront waardiging omdatomdat d'e poli tieke kleingeestigheid de beste dingen moet bederven". Na het ontbijt bij den heer Dejardm is dr. Kuyper met de daar aanwezige heeren naar den dierentuin gereden om de tentoonstelling te bezoeken; hij werd daar o. m. ontvangen door den heer Yzerman. Nederlandsch commis saris. De hooge bezoeker heeft een uur lang doorgebracht in de tentoonstel ling. Hij onderhield zich o. a. met den Hollandschen schilder Ten Kate en met onzen confrater, M. Heinzrnann- Savino. die te 's-Gravenhage, als lid van het internationaal Persbureel, reeds de gast was van onzen oud-col lega. dr. Kuyper. Z. E. reed in open landau van de tentoonstelling naar de „Evertsen". waar de muziekkapel Wien Neerl. bloed" speelde, toen hij den voet aan boord zette. Dr. Kuyper heeft het schip bezocht in al zijne bijzonderheden, dineerde daarna in de stad en vertrok in den loop van den avond naar Den Haag. Sport en Wedstrijden Amsterdamsclie Kegelbond. De Koningin en Prins Hendrik hebben voor den nationalen kegelwedstrijd, te houden door bovengenoemden Bond van 17 tot en met 22 Augustus e. k. in het Tol huis te Amsterdam, elk een groote bron zen medaille beschikbaar gesteld. Paarden. Een welbekend Fransch heerrijder, Michel Stern, werd Zondag jl. ernstig gekwetst op de wedrennen te Elbeuf bij Rouaan, doordien zijn paard bij het ne men van een hindernis stortte en met het volle gewicht op zijn meester neerkwam. In deerniswaardigen toestand naar het gasthuis vervoerd, overleed hij daar den volgenden morgen. Clingendaal. De gisiteren gehouden eerste mee ting op de schoone baan van baron van Brienen heeft groot succeis ge- bad. Het weder was prachtig; de warmte werd door een heerlijke zee brie® getemperd; er was veel publiek en last not least is de sport belang rijk geweest. D e Aanmdedigingsha/1-ddraiveirij 2100 M,, is gemakkelijk gewonnen door Ducaat, eig. van der Hilt, (Noordiij), in 3.45 3/5, die dadelijk de (leiding heeft genomen. Tweede was Antoinette, eig. de Mol, (Doele- man). in 3.48: derde Nella, eig. Stal Jan Steen, (A. C. van den Akker), 'n 3.50 1/5, en vierde Artton, eig. de Mol, (Schippers), in 3.50 4/5. Totalisator voor 2.50: niets: plac Totalisator voor 2.50: niets; placé 3.50 en f 8.50. De Derby VI, wedren vlakke baan voor 3-jarige inlandsche paarden, afstand 2400 M., was voor Diadeem. 55.5 kg., eig. baron Creutz (Turner), met een lenglbe voor Valerie, 55.5 kg. eig. ritrcu Meieierkanfp van Bronk- horst, (Heapy); die zonder haar uit breken in de laatste bocht zeker ge wonnen zou hebben, terwijl Diamant 57 kg. eig. jhr. L. Boreel (Milner)op een halve lengte derde was. Hierna had een match plaat® tus schen Royal Governess. 73 kg., eig. jhr. G. de P-eisters en Reinfcjtte, 73 kg., eig. W. Jochems, die met eene halve lngfte door eerstgenoemde ges- wonnen werd. In 'den Zomer^prijs, record-hardf- draverij, behaalde Gletorg^a H., eig. de Mol. (Doeleman). hare eerste overwinning. 3425 M.. in 5.49 1/5, ge volgd door de Luitenant, eig. Koster (eig.). 3275 M.. in 5.50 3/5; Isabelle, eig. A. A. van den Berg. (ten Hagen) 3350 M., in 5.54 2/5 en Moquette, eig. Stal Uniitas (Oppelaar); 3475 M., in 5.57 1/5. Tot. niets; placé 9. f 7.50 en f 9. Vóór den aanvang van alt num mer viel Polkan, die een erkend kwaad humeur heeft, geraakte in -ie strengen en teugels verward, en kon eersit na veel moeite, op de been ge holpen en daarna gegrepen wor den. De pari's op hem aangegaan werden geannuleerd. De Noordzeekprijs. verkoopswted ren vlakke baan, afstand 1900 M., was voor Miss Amphion, 56 kg., eig. A. van Hoboken van Hoedekemsker- ke, (Wienert). met. een lengde, voor Wishbone. 57.5 kg., eig. W. Jochems (Lehmpfuhl), en Mayfly, 51 kg., eig. H. Labouchère, (Sayce), derde op een halslengite. Totalisator f 4<.50; placé 7.50 en 8.50. Marked Man, van baron Creutz, (Tulk), brak bij den start uit, en ver loor daarmede zooveel afstand, dat de course voor hem verloren was. De Klasse-prijs, record- hairddTave- rij, is melt groote overmacht gewon nen door Fedora, eig. Horstmann, 1800 M., in 3.02 4/5, hetgeen niet al leen pleit voor de superioriteit van het paard, doch ook voor die van den rijder, den heer A. H. v. Wicke- voort Crommelin. Tweede was Avenir, eig. van Mun ster (Steinnagel) 1600 M., in 3.03 1/5 derde Controleur, eig. de Mol, (Schip pers). 1600 M., in 3.06 4/5. To/talis. f 8; placé 4.50, f 3 en f 5.50. In den Ooistlerbeek-prijs, steeples cha.se (lueerrijders), afstand 4000 M. heeft Le Cid, 76 Kg., eig. W. Jochems (hr1. Eltzbacher), opnieuw bewezen dat hij helt beste hindernispaaird ten onzent is, want de zoon van Miroir de Portugal heeft zijne tegenstan ders letterlijk verloren en nagenoeg gedistanceerd. Hij won met grooten voorsprong van Laura Gold, 68 kg., eig. jhr. C. de Pesters, (hr. van de Kerchove); terwijl Ohlivion. 76 kg., eig. A. van Hoboken van Hoedektefaskerke (rid der Huyssen van Kattendijke), als derde eindigde. Total, f 5.50; placé 3 en f 5. Naar aanleiding van het faillisse- menlt van den bekenden feportsman luit. Meijners, zegt het Noordbrab. Dagblad: ,.Hij deed veel voor Breda, vooral op het gebied der paardensport. Hij stak zich daartoe in allerlei finanti- eele ondernemingen, di|ej Iten slotte zijne geldelijke krachten te boven .gingen." IN*I*'7.1 'NDl- N MKHKMK»-- LING EN. 30 cents per regel. Men begrype het enorm groote belang der geheel nieu we en eigenaardige uitwerking van het Odol: terwijl alle overige mond- en tand reinigingsmiddelen slechts gedurende de weinige oogenblikken, dat men den mond reinigt, werken kruinen, werkt het Odol uren lang antiseptisch na, zelfs lang nog, nadat men de tanden er mede gereinigd heeft. Odol dringt in de holle kiezen, en in de slijmvliezen van het tandvleesch die het om zoo te zeggen verzadigt en de antiseptische voorraad, dien het liier achterlaat blijft uren lang nawerken. Door deze merkwaardige ei genschap van het Odol wordt in den mond een zuiver antiseptische toestand verkregen en het gezond blijven van het geheele gebit bereikt. Men wachte zich in tusschen voor na maak. Onder den naam Odol worden tal rijke waardelooze, ja dikwijls zelfs scha delijke namaaksels in doozen en flesschen verkocht. Daarvoor zij men op zijn hoe de. Het echte Odol wordt alleen in de bekende witte patentflacons verkocht. Groote flacons Fl. 1, kleine 60 cents. Letteren en Kunst. Examens der Nederl. Toonkunstenaars- vereeniging: van de 5 candidaten zijn ge slaagd voor koorgezang de dames D. C. Rauwerda, van Leeuwarden, en E. A. J. G. L. van Hasselt en R. de Boer, beiden van Groningen. Thans is ook een „Alphabetisch regis ter behoorende bij J. Kuyper's Atlas van Nederland" bij de firma W. E. G. Tjeenk Willink te Zwolle verschenen. Dat is een nuttige aanvulling van de alphabetische registers op de kaarten afzonderlijk. Kerknieuws. Synode. De Synode van de Ned. Herv. Kerk is weer voor hare gewone jaarverga dering bijeengekomen. Zij werd Woensdag door den oudsten predikant in dienstjaren, den heer E. B. Gun ning, geopend. Gemengd Nieuws. Rooverg. Uit Athene wordt gemeld, dat Mallik- bei, een voorvechter van de Albanische autonomie en een bekend rooverhoofd- man, de Turksche post bij Voljana over vallen en veel geld buitgemaakt beeft. Uit Wellington in Nieuw-Zeeland wor den hevige ontploffingen in warme spuit, bronnen gemeld. Te Waimangoe bij Ro tera bereikte de waterzuil een hoogte van 800 tot 900 voet. De Engelsche kroningsfeesten weuschte men door einematografieop. namen voor het nageslacht te bewaren cu de wertsch was geuit, dat de koning hiervoor zijn toestemming zou willen gevendocli tengevolge van techni sche en andere moeielijkheden kon men onmogelijk bevredigende resulta ten verkrijgen. De belichting in Westminster Abdy zou zeer sterk moeten zijn, en dan nog zou een belichting van verschei dene minuten noodig zijn. Sedert twee maanden is echter in een der voorsteden van Parijs een groep pho- tografen zelf bezig een kroning op te voeren en dan te photografeeren en het resultaat van hun arbeid ziet men nu op films. De modellen werden naar afbeeldin gen van de deelen van het gebouw ge. maakt en daarna werden kartonnen modellen samengesteld en fraai gede coreerd. Om zoo nauwkeurig moge lijk te zijn, verschafte men zich zelfs een afbeelding van den kroningszetel Evenzoo werden de costuums, de kro nen enz. naar de origineel© teekenin- gen gemaakt, niets werd over 't hoofd gezien. De grootste rnoeielijkheid was, de tooneelspelers te vinden, die de hoofd personen moesten voorstellen, maar teen ook deze kwestie opgelost en al les in scene gezet was, kreeg men een resultaat, dat de werkelijkheid won derwel nabijkwam. De koning en de koningin, de vorsten, de aartsbisschop l>eu en de pairs werden in hun rollen gedrild en toen werden de opnamen gemaakt. Nu heeft men cinematografische op namen van de kroning, de eedsafleg ging en de huldiging, dus van gebeur tenissen, die nog niet eens plaats heb ben gehad De hoogste boom der aarde. Naar „Der Weltspiegel" meedeelt, gaf de revue horticolore onlangs een beschrijving van den Eucalyptus amy- dalina, in Australië tehuis behoorend. Deze Reuzen-Eucalyptus heeft kleine witte bloemen, staande in groepen van 10 tot 15 bij elkaar, geopend van niet meer middellijn dan éen centime ter. De vruchten zijn niet grooter dan een kleiue erwt. De Eucalyptus-hoo rnen bereiken een ongehoorde hoogte De grootste exemplaren kunnen met de torens van den Keulschen Dom wed ijveren. want er zijn hoornen gemeten van 130, 135, en zelfs 150 meter hoogte. De omvang- van den stam bedroeg tot 5 meier gemiddeld. Zulke reuzen kunnen uiteraard slechts ontstaan, als de boom een zeer snellen wasdom heeft, wat dan ook het geval is. In Europa komt hij bij een gunstig klimaat tot een respectabele ontwikkeling. In een tuin van een villa bij Cannes, in Frankrijk, bevindt zich een exem plaar, dat 20 jaar geleden daar ge plant is. thans een hoogte van 34 M., hij een omvang van den stam van meer dan 2 Meter. De schaduw van de kroon op den bodem heeft een middellijn van 18 meter. De vruchten leveren zuivere en bij uitnemendheid fijne olie. Duur betaald De regecring der Vereenigde Staten heeft voor 20.000 dollars aan particu lieren het pneumatische kanon te San dy Hook verkocht, waarvan de plaat sing alleen bijna 1 millioen dollars ge kost heeft. Een jaar geleden oordeel den de militaire autoriteiten dat de pneumatische kanonnen, naar het svsteem van kapitein Zalinski, ver ouderd waren en niet langer kunnen dienen voor de verdediging van New- York en San Francisco. De kanonnc-n waren cer.st acht jaar in gebruik. Uit Amerika: Een kleermaker te Newark (New- Jersey) bezit drie buitengewoon dikke en zware kinderen. z, Het eersie, Harry, oud 4i jaar. weegt 185 Eng. ponden of 5 pond meer dan zijn vader. Zijn zusje, Esther, is twee jaren oud en weegt 120 pond. Minnie, een zuigeling van 10 maan den, weegt- 85 pond dat maakt 390 pond voor de drie kinderen, welke te zomen slechte 7 jaren en 4 maanden oud zijn. De kinderen van den kleermaker komen zelden op straat, daar ze zich slechts moeielijk kunnen bewegen. Wanneer de stumpers nog eens met moeder buiten komen, moet de politie hen beschermen tegen de nieuwsgie righeid der menigte. De San Mareo toren. Men is algemeen verbaasd, dat geen enkel persoonlijk ongeluk is voorge komen bij het instorten van den San Marcotoren te Venetië; als reden daar van neemt men aan, dat de technici te half tien een onderzoek instelden en dadelijk daarop alle huizen en winkels in die omgeving lieten ontrui men. Tien minuien daarna had de instorting plaats. Een wonder noemt men ook. dat het Dogenpaleis noch de Marcokerk beschadigd werden; daar- en tegen is. zooals reeds gemeld werd. de schade groot aan den aangrenzen- den vleugel van het Koninklijk Paleis, waar kostbare schilderijen van Paul Veronese en Moretto bewaard worden, evenals aan den achterkant van het Muntpaleis Zecca. Naar aan sommige bladen gemeld wordt, staan weenende burger® en gondolieri achter de soldaten, die de plaats des onheils bewaken. De gemeenteraad van Venetië heeft reeds een crediet van 250,000 gulden in gewilligd voor den wederopbouw: de bouwcommissie heeft op last der re geering dadelijk een nauwkeurig on derzoek ingesteld naar den toestand, waarin zich de andere grootsche en oude bouwwerken der lagunen stad be vinden. Bankschandaal. D,e behandeling der strafvervolging tegen de directeuren enz. der Pruisi sche Hvpotheekactiënbank loopt ein delijk. na 35 zittingen, ten einde. Maandag kwam het openbaar ministe rie aan het. woord en eischte tegen den hoofdschuldige Eduard Sanden ver oordeeling tot 6 jaar gevangenisstraf. 10 jaar verlies van rechten en 15.000 mark boete: tegen de 6 overigen straf fen van 1 1/4 tot 4 jaren en boeten van 1500 tot 10,000 mark ,echter met afre kening van den langen tijd (meer dan een jaar) der voorloopige hechtenis. Daarna hebben de verdedigers het woord gekregen. Zeer spoedig wordt het vonnis verwacht. 10,000 zilveren munten. Dezer dagen zijn te Colchester bij het leggen der fundamenten voor da nieuwe London and County Bank al daar in een looden kistje niet minder dan 10.000 zilveren munten gevonden, alle uit de middeleeuwen, o.a. van Koning Jan. afkomstig. Namens de Kroon is nu krachtens een oud statuut van Koning Edward I de vondtet opge- eischt. Een jury maakte na een uur onderzoekens uit. dat 'de munten een opgedolven schat waren, waarvan het bewuste statuut spreekt, waarop de politie ter.stond de munten ten bate der Kroon opeischie. Het museum te Colchester heeft nu gevraagd de oude munten onder zijn hoede te mogen krijgen. Met hommen geworpen. Donderdag heeft men beproefd het tuchthuis van den H. Vincentius van Paolo te Montreal te doen springen, door van de bovenste galerij een bom te werpen in de benedenzaal. De bom is gesprongen en heeft eenige schade aangericht. Andere bommen werden geworpen, maar zij ontploften niet. Deze bommen bestonden uit stukken hout, gevuld met buskruit. Men ver denkt verscheidene gevangenen Kunstenmakerij. Te Tourcoing zou de vaderlands liefde der burgerij op den nationalen feestdag worden gestreeld met het schouwspel van een luchtbal. De luchtschipper vond het gepast, zijn zevenjarig zoontje mee naar boven te nemen. Toen hij een eindje de lucht in was, liet de man zich uit de mand glijden, om aan een trapeze griezelige toeren te verrichten. Onder zijn werk begon de ballon op geheimzinnige wij ze te dalen. Dc schipper verloor zijn evenwicht en kwam op een glazen dak terecht, terwijl de ballon de lucht weer in ging. met niemand in de mand, dan het zevenjarig kind. dat wanhopig om zijn vader en moeder riep. De laatste, in het park mee toekij kende, verloor het bewustzijn. De luchtschipper was vrij ongedeerd van het glazen dak afgeraakt. Maar den ballon had men hoog, heel hoog, zien wegdrijven, ver naar het noorden Wonder boven wonder is de ballon in Henegouwen zonder narigheden neergedaald, zoodat het zevenjarig jorgske behouden is. De „helden". De „Petit Bleu" berichi, dat In den trein uit Southampton die een groot aan tal Zuid-Afrikaansche strijders naar Lon den bracht, een hevig gevecht is ont staan. Drie beschonken, militairen be laagden een burger, die ten slotte uit het raam geworpen werd. Het spoorweg personeel vond den man stervende op de spoorbaan. De soldaten, waarvan Roberts indertijd zei, dat liet „gentlemen" waren, zijn gearresteerd. Door een koning gered. De luchtschipper Oswald Lische uit Dresden, die dezer dagen te Konstans met zijn ballon opgestegen was, viel bij Meersburg in het meer. maar werd, even als zijn reisgezel, door den koning van Wurtemberg, die juist met een motorboot in de nabijheid was, gered. Eerst toen Lische den „kapitein" een fooi aanbood, bemerkte hij, wien hij het leven te dan ken had. Een nieuw groot schandaal. Het parket van Parijs houdt zich thans bezig met een zaak van oplichterij ten bedrage van 7 millioen. Een mijn-maat schappij zou onwettige winsten hebben geheven door bet stichten eener tweede maatschappij, geheel in schijn, en die geen ander doel had dan het opslorpen der fondsen aan de eerste maatschappij ontstolen. Dat ten minste beweert de klager. De rechter van instructie, Joliot, is met het onderzoek dier zaak belast. Parlementair Stijlbloempje. Landbouwkundig afgevaardigde: „Mijn heer de Voorzitter, als wij de varkens beschermen, dan beschermen wij onszel- ven". 30 menschen verdronken. Op de Ltiga zonk eergister in de nabijh/eid van Pj.'e*)bra£che/n iskjaja aan den spoorweg naar Warschau eejn klein pleziervaartuigje, dalt overvuld was met passagiers. Vol gens officieele opgave zijn er dertig van verdronken. Slechts hun, die zich op het dek bevonden, gelukte t zich te redden. Door de warmte. De 14e Juli 1902 heeft een droevig record behaald: dat van de ongelukken tengevolge van de ondragelijke hitte tijdens het mil. vertoon. Een devisie-ge- neraal Faure-Bïguet. 'gouverneur van Parijs), een brigade-generaal (Percin, kabinetschef van den minister van oor log). een tiental andere officieren, tweehonderd soldaten en driehonderd' toeschouwers: ziedaar hdt totaal dei- slachtoffers van het nationale feest. Voor de twee generaals schijnt de ongesteldheid, gevolg van de warmte, geen ernsti'gen nasleep te hebben, maar tegen den avond was een der andere slachtoffers, een sergeant, aan zonne steek overleden. Vervolg Nieuwstijdingen. De Amsterdam sche gemeenteraad Het voornaamste punt. op de agen da van heden was de voordracht tot het doen maken van een nieuwe wa terleiding met prise d eau in den Ne der Rijn nabij Amerongen enz. Kos: ten geraamd op 13 millioen gulden. Wij herinneren dat de door B. en W. geraadpleegde commissie twee plannen aangaf: den Rijnwaterlei ding (13 millioen) of een bronwater- leiding op de Veluwe (1 millioen). Door de raadsleden R. Kuipers -n Daniël Schut, dl© meeaten, dat de voordracht van B. en W. niet n overeenstemming is met de bedoe ling dier commissie, dte tot de con clusie kwam dat een Heide-waiterlei- ding met het oog op de hoedanigheid van het water, den voorrang ver dient en dalt een Rijnwaterleiding het voordeel van een onbeperkt hoeveel heid water te geven heeft, en Te- makkelijker en spoediger tot uitvoe ring kan komen wenschen lo. dalt een aanvang gemaakt worde met de voorbereidende werkzaamheden voor het project-Amerongen, maar dat e- lijktijdig wordt aangevangen melt de voorbereidende werken voor de Hei- de-waterleiding. De tijd voor de eer ste werken noodig, is voldoende om de Heide'-wlaterlei.ding tot oplossing te brengen, daar deze in vele opzich ten de voorkeur verdient. Een uitvoerige discussie volgt, die wij niet geheel kunnen weergeven. De heer van den Bergh meent dat deze voordracht nog niet rijp is he den behandeld te worden. Hij wil B. en W. uitnoodigen zoo spoedig mogelijk den Raad plannen voor te leggen voor een voorziening in de onmiddellijke behoefte aan drinkwater. De heer IJzerman daarentegen ver klaart zich tegen elk uitstel. Er is drin gende nood, en hierin moet worden voor zien, zegt spr., die uitvoerig uiteenzet hoe de zaak thans staat. De heer Polak toont met voorbeelden aan, dat de ervaring der latere jaren wel heeft geleerd, dat er op rivierwater wat valt af te dingen. Hij bepleit evenals de heer Kuypers het voorstel om heidewater aan te voeren. Dr. Blooker trad in uitvoerige hygië nische beschouwingen over het drinkwa ter, daarbij gefiltreerd rivierwater niet afkeurende. In de gegeven omstandighe den zou hij zich voor het voorstel-van den Berg verklaren. Het debat wordt ver daagd tot 's avonds. De Raad benoemde tot leden der com missie van bijstand in het beheer der ge meentelijke geneeskundige dienst dr. Jo- sephus Jitta, Bruinwold Riedel, mr. Wa terschoot van der Gracht en Harmsen. Voorts een aantal tijdelijke leeraren bij het middelbaar onderwijs en tot onder wijzer bij het alger onderwijs den heer Toonman, te Deventer. Bredasche Harddraverij en Ren- vereeniging. Programma van de naj aarsmeeting op Zondag 11 October a.s. I. (kwart over 1 uur). Teteringen- prijs. Handicap voor Nederlandsche hengsten en merries van 3 jaar en ouder Als minste snelheid zal 2 min. worden aangenomen. Minimum af stand 2800 M. le pr. f 500, 2e prijs 100, 3e prijs f 25. Inleggeld 15. Rouwgeld f 10. II. (half 2 uur Prijs van de Mili taire Sportvereeniging. Hordenren voor paarden van 3 jaar en ouder, toe- behoorende aan en gereden door offi cieren van het Nederlandsche en Ne- derlandsch-Indische leger. Afstand 2400 M. le prijs f 300. 2e prijs f 75, 3e pr. 25. Inleggeld f 7.50. Geheel rouwgeld. Leden van de Mil. Sport vereeniging betalen geen inleg- of rouwgeld. Door de Bredasche Harddraverij- en Ren vereeniging wordt aan dit num mer een chronograaf (Van Wijk) als eerepriis toegevoegd voor dan rijder van den winner. II. (2 uur). Óctober-prijs. Record harddraverij voor paarden van 3 jaar en ouder, die bii de sluiting der in schrijvingen geen beter record hebben dan 1 min. 45 sec. le prijs f 500. 2e prijs f 100. 3e prijs f 25. Inleggeld f 15. Rouwgeld f 10. IV. (2 1/2 uur) Najaarsprijs. Wedren op de vlakke, baan voor inlandsche paar den van 3 jaar en ouder. Handicap. Af stand 2000 M. le prijs 600, 2e prijs 100, 3e prijs 25. Wanneer er vier of meer paarden starten wordt de eerste prijs met 100 verhoogd. Inleggeld 15. Rouwgeld 10. V. '3 uur) Mastbosch-prijs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Handicap Afstand 3000 M. le prijs 750. 2e prijs f 100. 3e prijs /50. In leggeld 15. 'Rouwgeld 10. VI. 3 12 uur. Ginneken-prijs. Handicap voor paarden van 3 jaar en ouder. Mini mum afstand 3600 M. .Ais minste snelheid wordt I min. 45 sec. aangenomen, le pr. f 600. 2c prijs 175, 3e prijs 75. Inleggeld 15. Rouwgeld f 10. VII. 4 uur). Breda-prijs. Verkoops-stee- ple-chase, voor paarden van 3 jaar en ouder, te koop gesteld voor ri500. Afstand 3800 M le prijs t 500. 2e pr. f 75. 3e pr. r 25 .Inleggeld f15. Rouwgeld f 10. De inschrijvingen sluiten op Woensdag 24 September 1902. des avonds te 10 uur 9 uur 's avonds sluit het telegraafkan toor te Breda', behalve de prijs van de Militaire Sportvereeniging. waarvan de inschrijving sluit op Dinsdag 16 Septem ber 1902. des avonds te 10 uur. zij den ln secretaris, W. J. van Geer. Willemstraat 7, Breda. Vervolg Stadsnieuws. De demping der Papen- loijans singel gracht is heden gegund aan den heer H. Steenkist alhier voor f 26.850. De winkelier L. S m e d e s t r.), alhier, had gisterenmiddag het onge luk dat zijn paard, gespannen voor een brik en bestuurd door een knecht van den poelier G.. nabij Halfweg in de trekvaart terechtkwam; de beide personen en een 12-jarig meisje, dat ook op de brik zat, werden met moeite en inspanning gered, doch het paard verdronk. De koetsier was dermate onder den indruk van het gebeurde, dat hij bij den spoorwegarbeider Bul. ter®vwerd opgenomen, waar genees kundige hulp werd ingeroepen. Het orgel concert t'rok hedenmiddag veel menschen, omdat Carel Phlippeau bij het orgel zong. We konden slechts het allereerste gedeelte van het programma bijwo nen en hoorden den heer Phlippeau „Deis Irae" zingen. Zijn mooi, zui ver tenorgeluid bracht de heerlijke compositie bewonderjenfswaardfig ten gehoore. al klonk het wat dun in de groote, holle ruimte. Het programma vevmelddja voor zang nog: „Gebet?' uil: Riemzi, en ,,Wo du Lingherest." Uit de Omstreken. Halfweg;. Ds. N .IJ van Goor, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Roseland (N.-Amerika). Burgelijke Stand. Ondertrouwd: 17 Juli. W. Stolp en C. M. ,f. Savrij; P. Geukers en C. A. van der Helm; A. H. Kuiken en M. Smiers; P. J. Scliiering en G. J. van Musschei; O .A. Houwen en J. H. Sclieipenliuijsen; W. J. van Zanten en L. Harren. Getrouwd: 17 Juli. J. Kuijper en H. E. Levert. K. de Jong en A. Groen. P. van Eskert en J. W. Hoogerbeets. J. Boursse en M, E. C. Feikema. Bevallen: 14 Juli. M. van der Werff 1-Iaak z. 15. A. C. F. Booms—Bohlin z. 16. P. Verwer—Buiter d. J. W. Bakker—Boe- re z. C. van Opzeeland—van Balen z. E. M. van DansïkFransen d. 17. E. Hassel- meijer—Ketzer z. Overleden 16 Juli. G. v. d. Want. 22 j. Krom. 15 Juli: H. G. Osterthun, 46 j., Fr. Hatestr. 16 JuliJ. van Vlijmen 67 j. Jansstr. G. van der HorstBuvekatnp, 69 j„ Gasthuisv. K. Serné, 38 j.Soumanst. 15 Juli G. II. Surendonkvan der Linden 73 j.. L. Margarethastr. S. Vlameling—Germeraad. 70 j., Boter- str., A. Buiter,v. d. Linden. 41 j., Oraniestr. Marktnieuws. Haarlem. 17 Juli 1902. Artikelen Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 307 Hl.. 290 HL. 1 3—f 6.00. Spinazie 27 mand 27 mand f 0.30—/ 0.50. Salade 540 mand 510 mand 1—3 cents. Bloemkool 3000 stuks 250 Ostuks 8—15 ets. Wortelen 2000 bos '2000 bos 6—8 cents. Stoom vaartberich ten. Het. stoomschip Soembing, van Ja va naar Rotterdam, arriveerde 15 Juli te Marseille. Het stoomschip Salak, van Rotter- Port Said. Heli stoomschip Lawoe. van Rotter dam naar Java. vertrok 15 Juli vau Southampton. H/et stoomschip Oengaran, vertrok 16 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Besoeki vertrok 16 Juli van Batavia naar Rotterdam. Helt stoomschip Prins Hendrik, v. Amsterdam naar Java, arriveerde 15 Juli te Genua. Het stoomschip Flores, van Amst. naar Batavia, arriveerde 15 Juli ie Port Said. Faillissementen. 10 Juli: H. Krabben, caféhoudster en openbare koopvrouw, te Posterholt. Rechter-comm. mr. baron De Bieberstein. 14 Juli: M. C. E. Grootjans, echtgenoote van M. Cohen, costuumnaasster, te Am sterdam, Frans Halsstraat 22, en B. van Thijn, koopman, te Amsterdam, Nieuwe Kerkstraat 82. In beide faillissementen rechter-comm. mr. S. Sleeswijk. 15 Juli: H. C. G. Meyners, 1ste luite nant der veld-artiUerie, gewoond heb bende te Teteringen, wiens verblijf nu onbekend is. Rechter-comm. mr. G. F. M. Patbuis Cremers. Geëindigd de faillissementen van J. H. Krijgsman en Th. A. d'Angremond te Amsterdam, P. F. van Hout. rijwielhan delaar te 's-Hertogenbosch, J. H. Metten, vroeger koopman en kleermaker, thans zonder beroep, (e 's-Hertogenbosch, R. E. J. Zieck te Rossum.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3