toeter a 0.1a per maand af, toft een •voor 200 lichten t 3 's niaamis toe. De koopprijs loopt van f 20.50 voor een 3-lichts tot 312 voor een 200- lichtts meter. Voor muntgasmeters •wordt betaald: 0.24 voor 3-lichts, 0.27 vocrr 5-lichts en f 0.33 voor 10- lichts, per maand als huur; die koop prijs is resp. f 30, f 33.50 en f 45. Bij gebruik door 'n rnuntmtermoet 200 kub. M. per jaar wroeten gegaxan- dieerd.voor elkemindeT gebruikte kub. M. moet een cent worden betaald,ter wijl de gemeente het recht heeft, we gens ite gering verbruik, de leidingen en toestellen weg te nemen. De gasprijs wordt vastgesteld door den gemeenteraad; zij die een munt meter hebben, betalen 1 cent per kub. M. meer; levering buiten die gemeen te geschiedt tegen anderhalf maal den in de gemeente geldenden prijs. De invordering van het verschuldig de geschiedt bij qurtanltie, die na de eerste aanbieding nog 14 dagen kan worden uitgesteld. Wordt ze dan nog niet voldaan, dan ontvangtt de ge bruiker een waarschuwing (kosten 10 ets.) om alsnog binnen drie dagen ten kantore der fabriek te komen be talen. Wordit ook daaraan geen ge volg gegeven, dan is de directeur be voegd, den toevoer af te sluiten. Bond van Ou d-o nderofficie- ren. Zaterdag 19 Juli vierde de Kon. Ned. Bond van Oud-onderoff., af deeling Haarlem, zijn jaarlijksch zomerfeest, het welk in 't Brongebouw plaats had, met welwillende medewerking der muziek- vereeniging „Harmonie". Het goedgekozen programma ving aan met een Bondsmarsch van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren en eenige andere muzieknummers, op ver dienstelijke wijze uitgevoerd door de „Harmonie". Hierop volgde de onthul ling en aanbieding van de banier in de groote zaal door mevr. Visser van Ha- zerswoude—Van Merlen. Hiertoe hdden zich in de zaal ver- eenigd de beschermvrouw en de eere voorzitter jhr. Van Merlen, de eere-voor- zitter der schietvereeniging baron Van Lynden, benevens het bestuur der af- deeling, de leden en donateurs en vele genoodigden. Nadat men zich had vereenigd opende de voorzitter, de heer A. C. de Koek, dit samenzijn met een hartelijk woord van welkom, waar hij aan toevoegde een bij zonder woord aan de beschermvrouw en den eere-voorzitter en den eere-voorzitter van de schietvereeniging, voor de eer dat ze met hunne aanwezigheid het feest opluisterden. Hierna zette spr. uiteen, hoe het kwam, dat thans een nieuwe banier is verkregen en nu onthuld kon worden. Dit heeft zijn oorsprong te danken aan het feit. dat de Bond in Februari j.l. het praedicaat „Koninklijk" mocht verwer ven, wat zeer op prijs werd gesteld en een groote eer werd geacht. Men be greep aanstonds dat nu een nieuwe ba nier noodig was en de beschermvrouwe kon aanstonds besluiten aan de afdeeling Haarlem een nieuwe banier te schenken. We zijn nu zoover gevorderd, dat de banier kan worden onthuld en de voor zitter vroeg mevr. Visser van Hazers- woude, met zoo goed te willen zijn de banier te onthullen, het geen door haar gedaan werd, daarbij tevens aan het doek hechtend de medaille onlangs bij een schietwedstrijd te Rotterdam behaald. Toen deze plechtigheid was afgeloo- pen, zongen enkele dames een toepasse lijk lied, gedicht door H. B. W. Hierna voerde de heer De Koek het woord Hij bracht, in herinnering hoe het oude vaandel steeds onder alle om standigheden was hoog gehouden, en sprak den wensch en het vertrouwen uit, dat dit met het nieuwe vaandel ook het geval zou zijn. Het vaandel prijke zoowel bij feestelij ke gelegenheden, als omfloersd in tijden van rouw, wanneer een der makkers ten grave wordt gebracht. De heer De Koek hoopte ,dat men voor dit laatste nog lang gespaard mocht blijven. Het. officieel gedeelte was nu afgeloo- pen en het programma werd afgewerkt. De „Harmonie" had blijk gegeven een goede keuze te kunnen doen en hand haafde den ouden roem. Maar een concert geven als er een bal in aantocht is, is altijd ietwat on dankbaar. De jongeren zaten al met de voeten t.e trappelen en waarlijk enkele oude snorrebaarden ook al. Gelukkig duurde het wachten niet te lang en kon men spoedig met de voeten van de vloer. De tuin was even smaakvol ver- En don heel en dag heb ik aan eigenaardige dingen gedacht, vrouw tje. Herinner ie je nog wat ik je vroe ger zeide. Dat herinner ik me. Dat mijn hart gebroken was, en dat ik niet meer kan liefhebben. Ja, zei Ella even kalm. Welnu! nu erken ik, diat ik erg dom was. Zoo? zei zé ernstig En dait het hart niet sterft, en dat ik dien Tootsten schat van de wereld beziten dat jij dat bent. lief vrouwtje, en datkortom Ella, 't is heel bespottelijk voor een man die al drie jaar gehuwd is om het voor den eersten keer aan zijn wouw te zeggen: maar je helpt me ook in 't geheel nielt, lieveling. Wil je me heusch niet hel pen? Wel neen. zei Ella onbeweeglijk en stil als >een muisje. Welnu dan, ik erken dat ik de gelukkigs! e sterveling van de wereld ben. want jij hebt mij lief, Ella, en ikikheb jou lief. En langer dan je wel denkt, Ho race. antwoordde zij met een zucht van verlichting. EINDE. sierd als Donderdagavond. Het weer hield zich goed en nog lang bleven de aanwezigen in de prettigste stemming bijeen. Mevr. Visser van Hazerswoude, wie dank gebracht werd voor de schenking, is tot eerelid van den Bond benoemd. Zondag maakte de Chr. Geh. Onth. Vereen. Afd Haarlem van de Ned. Chr. Geh. Onth. bond een wandeltocht naar Hülegom. In die Sik- laan aldaar- werd door den voorzitter van bovengenoemde vereeniging den heer Gvelthuysen Sr. in het. openbaar het woord tot een talrijke schare be langstellenden gevoerd. Spreker Wekte de toehoorders op zich aan te sluiten bij bovengenoemde ver eeniging en de onthouders belofte te teekenen Te 2 ure was men van de Houtbrug vertrokken alwaar men des avonds te 8 uur weder terugkeerde. Met helt o o g óp de veil ig he id is de fabrieksschoorsteen van dte hee ren Julius Wulff Co alhier geschoord geworden. Het bovengedeelte der fabriek wordt afgebroken en opnieuw opgebouwd. Het grootste gedeelte dier goederen die in de fabriek aanwezig waren, zijn door het. water beschadigd. Brutaal Zekere v. G. alhier had d"e gewoonte des avonds laat zijn paard in dte weide van een ander te jagen om het dier er 's morgens vóór melktijd weder uit te halen. Reeds verscheide- nen boeren had' hij die koo] gestoofd. Boer E. deeldle de politie van hét. voorval mede. Door die politie werd proces verbaal opgemaakt. Gisterenavond omstreeks half 9, sloeg in de Voortingstraat een paard gespannen voor een rijtuig op hol Het. gevolg hiervan was dat. een omstreeks 35-jarige man uit het rijtuig viel. en een ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. Hij werd bij ze keren Kloos bewoner dier straat, in gedragen. vanwaar de hulp van Dr. Hoogcarspel ingeroepen werd. Deze verbond hem waarna hij zich naar zijn woning begaf. Het paard werd gegre pen bij de smederij van dien heer Loh- man op de Burgwal. Gisterenmiddag omstre eks half vijf. onstond een hevig gevecht, nabij het- veld van de Haarlemschei Lawntennis-Club aan d'e Spanjaards laan. De oorzaak hiervan was dat eeni- se omstanders beleedigende woorden bezigden tegenover de heeren en da mes van bovengenoemde club. Door dat een der heeren zich dit aantrok en naai- hen toeging, om hen te verma nen. ontstond) een hevig gevecht, waar bij eerstgenoemde een verwonding aan die borst bekwam en hem die kleeren van het lijf gescheurd werden. Met veel moeite slaagde men er in de vechtenden van elkander te schei den. Zondag hield d'e Gy m n a - stiek. en schermvereeniging Willen, is kunnen" bestaande uit werklieden van de werf Conrad"', onder leiding van den directeur, den heer Cor. Meije- rink. ©en wandeltocht in 't Gooi. .Willen is kunnen" vertrok met hare zustervereeniging „Concordia" om half zeven per spoor naar Amster- im. „Concordia" stapte te Naarden-Bus- sum uit en,,Willen is kunnen"had Hil versum tot uitgangspunt gekozen. Van Hilversum marcheerde men naar Maartensdijk. In het hotel het „Hoofd van Ruien" werd eenigen tijd vertoefd. Van Maartensdijk door de bosschen naar ..de Zwaluwberg" en. vandaar naar de „Lage Vuursche". waar eenl- tijd' vertoefd werd en een en an dter bezichtigd. Langs d)en straatweg ging men naar Soestdijk. Hier bezichtigde men de naald en de kanonstukken. Om half zes keerde men in Baarn weder. Hier verpoosde men nog een uurtje. In Naar den-Bussum sloot ..Concor- a" zich weder aan. Om half negen keerden beide ver- eenigingen in Haarlem terug. Dat het verkeer per spoor gisteren verbazend groot geweest moet zijn. bleek wel uit den drukken trei nenloop. voornamelijk op het traject AmsterdamZandvoort. Treinen va" 16 a 18 wagens waren ;eene zeldzaamheid'. Vele reizigers moesten zich des avonds met een staanplaats ih den bagagewagen tevreden stellen Er liepen, verscheidtene extra-treinen. Zaterdagmiddag ontdekte de spoorwegwachter P. v. W. aan den Oudenweg alhier, dat zijn bok die even voorbij zijn woning stond ver dwenen was. v. W. ging naar het Politïe-bureau, alwaar eenige jongens den bok ge bracht haddien. Gisterenmiddag was dte bok weder verdwenen. Do eigenaar begaf zich op weg om te onderzoeken waar de bok was. Bij de hertenkamp in den Hout trof hij een kleinen jongen met den bok aan. x v W. brac lit den jongen naar bet politie bureau en nam den bok mede. Uit de Omstreken. Heemstede. Naar wij vernemen is het huis van het buiten Zui-dterhout. vroeger toebe- hoorende aan de familie Victor, mét stal en koetshuis verkocht aan een Amsterdamsche familie, die er zich zal komen vestigen. Zandvoort. Aangekomen badgasten: Fam. SwieijisTetterode, Amster dam, Villa Thalatta, 5 p. E. van Meer Höweler, id. Groote Badhuis. H. Raven, id. id. D. Koper, id. id. 5 p. A. ten Hove, Deventer, Villa Kijk duin. Ch. Brejen van der Bout. Nijmegen idem. W. Veeren, Utrecht, id. A. Besier, Tiel, id. P. Schippers, Vlaardjingen, id1. W. Breman, Amsterdam, id. J. Eeftinck, Velp, Hotel d'Orange. Schattenberg, id., id. C. Rebel, Amsterdam, id. J. Zimmer, id. id. Mevr. Pahud, Den Haag, id. 3 p. P. Ulrich, Dresden, id. 4 pers. S. Marchand, Parijs, id. 7 p. J. J. Veeren, Utrecht, id. 2 p. Dr. W. A. Boekelman, id. id. 6 p. S. de Ligt Amsterdam, Groote Bad huis 1 pers. C. Schöffer idem. Villa Buitenrust 6 personen. Pli. W. Osieck idem idem 5 pers. Mevr. K. J. Perk Hilversum idem 5 personen. J. H. Elling Amsterdam Passage no. 24, 7 personen. H. de Kruyff idem Villa Laura, 9 personen. F. Teipe idem Vila Willy 6 pers. E. Degen idem Haltestraat no. 24, E Degen idem Haltestraat no. 42, 4 personen. Fam. Althof idem idem 6 personen. Dames Moby Haarlem Willemstraat no. 21, 2 personen. W. Dikken Amsterdam idem 5 pers. j M. Cat idem idem 7 personen. I Fam. Rosenmoller Haariiem Rose Marein 5 personen. C. Lub Amsterdam Pension Nelly 4 personen. G. de Groat idem. Villa Frangois. 1 persoon. L. G. d. Hartog idtem. Pension Zorg- vliedt 4 personen. Jb. Vriesehdorp idtem Pension Hoog veld 1 persoon. D. Rahusen idieni Hotel Beau Site 10 personen. Mevr. A. Vimke idem Hotel d'Ovan- sre 1 persoon. K. Kamerlingh Onnes Leiden Hotel d'Orange 1 persoon P. E. Tegelberg Amsterdam idem 1 persoon. Medei Rooseboom idlem idem 2 peri Th. van Heek Enschedé Grand Ho tel 2 personen Dr. Epstein Augsburg idlem 3 pers J. P. Snell idem, idem 4 pers. J. van Hemert. Parijs idlem 2 pers. H. J. Hymaois Amsterdam idlem 5 personen. J. Vogel Zurich idtem 6 personen. C. Harmsen Breda idlem 1 pel's. J Boissevain Amsterdam idem 3 per: M. Levy idlem 1 persoon. Fam. Kikkert Haarlem Gekroonde Valk 3 personen. Fa.m. Fyan Arnhem Villa Daisy Bell 3 personen. Fam. Lob Amsterdam Gasthuisplein, no. 1.4 personen. J. Faber idlem Pension de Roos 1 persoon. Mtej. M. van Duuren LeicHen idem 1 persoon. G. KIoiud. Watergraafsmeer, villa Camelia, 6 pers. A. J. van der Stem-, Haarlem, villa Rustoord, 8 pers. H. Beekman, Amsterdam, Villa Zo nierlust, 8 pers. J. G. Berlage. Amsterdam, villa Ad miraal van Galen 7 pers. Dr. T. Abbink Spaink. Apeldoorn, villa Berthalda, 15 pers. Fam. van Riemsdijk. Amsterdam, villa ondine, 8 pers. H. D. Sahlberg, Amsterdam, Sta tionsweg, 3 pers. ,T. Verschuyl. Amst. villa Bertha. 6 p. Fam. Stokvis, Amsterdam, villa Pe. tronella Jacoba. 8 pers. A. Spaarenberg, Amsterdam. Duin straat no. 2, 3 pers. W. Subers. Amst. Villa Hendrika. 10. Mevr. wed. Stumnff Kat. Amsterd.. ilia Agatha. 3 per=. V H. Polak. Amrt.Hoogeweg 78. 6 n. M. J. C. Herinckx. Amsterd. Kerk straf no. 12. 3 ner°. an Gip=en_ Korknipin 4 8 ri^r? Ainrt. rtllo Oerd-me 7 pc. Clo°"-k. Arnst villa TnYlittom. am TCrn^'dr" Amstprd. Pension lrrl-TTnllonH 7 oprc H. M. de Koningin verscheen op liet balkon van haar waggon. Geholpen door haar lakeien stapte H. M. vlug uit en trad toe op den burgemeester, die Haar welkom heete door'de aan bieding van een bouquet van blanke orchideeën, saamgebondten door oran je-lint. Hein en dte beide andere reeds genoemd'e heeren drukte die Koningin minzaam de hand. Het gejuich uit de menschenmassa hield aan, rolde voort door de rijen, die tot aan het Paleis stonden. Vreugde klonk er uit dat juichen, vreugde maar ook dankbaarheid.Want met één blik was het te zien: de Ko ningin was hersteld in ons midden te ruggekeerd. Er was weer een jeugdige frissejie blos op Haar wangen, weer dte jonge gratie van immer in Hare be wegingen. Zooals Zij daar stond', in lichtgroen reistoilet met grooten lichtrosen hoed. lachend en buigend naar die baar toe juichende menigte, kon ieder het dankbaar zichzelf nog eens zeggen: wij mocl>teh onze lieftallige jonge Vorstin behouden. Na H. M. de Koningin was ook Z. K. H. Prins Hendrik uitgestegen en had óte op het perron aanwezige: auto- rieteiten begroet. De Prins was in donker reiskostuum; ook hij zag er welvarend en opgewekt uit. Zeer kort hield het Vorstelijke Paar zich op het perron op; spoedig namen zij plaats in de victoria en langs dte juichende scharen werd' naar het Pa leis gereden. De overige ledien der hof houding volgden te voet. In wijden kring schaarde, het pu bliek zich daarna voor het hek, ge duldig wachtende of de Koningin zich wellicht nog voor een der vensters of in de vestibule vertoonen zou, Dit laatste gebeurde echter niet. Toen ging de menschenmassa uiteen, bevredigd, gerustgesteld: men wist dte Koiiihgiri hoe blijft. Zij voor ons. vooral voor onze goede buismoeders, toch ondanks haar Vorstin en Vrouw zijn, nog al tijd „Ons Willemientje"! men wist Haar weder gezond en wel daarginds in Haar blanke Paleis, in Haar lief lijk lustoord'. De reis moet H. M. de Koningin uit--" stekend bekomen zijn en weinig ver moeid hebben wat wel vooral hieruit blijkt, dat Hare Majesteit met den Prins kort. na Iiare aankomst, op het Loo. een korte wandeling maakte door bet Koninklijke Park. waarbij een be zoek werd gebracht aan de nieuwe boerderij ald&ar. Binne nland. De Koningin teruggekeerd. Dichte scharen van menschen zoo wel uit de omgeving als van elders zijn Zaterdag setuige geweest van den terugkegr van H. M. d'e Koningin op het Loo. Op het terrein voor het Koninklijk Paleis stond het vol. Tegenwoordig waren o .a. de burgemeester van Apel doorn den heer II. P. Tutein Nolthe- nans en de hofarts Dr. Pot, alsmede de eerste stalmeester, baron Bentinck. De speciale correspondlent van het Handelsblad beschrijft de aankomst aldus: Te 4.11 kwam de extra-trein aan, die onze Koningin met zich voerde. Ge juich daverde omhoog uit die menigte INGEZONDEN ME DE DEE LING EN. 30 cents per regel. ODOL-PflONO WATER smaakt heerlijk! Gemeente-ambtenaren De Xederl. Bond van Gemeente-ambte naren hield Zaterdag in „De Werkende Stand" te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering. Prof. mr. M. \V. F. Treub sprak over Staatspensioneer-ing. Spreker kwam tot de conclusie dat, waar de Staat eigen ambtenaren pensionneert, zij ook de ge meente-ambtenaren dient te pensionnee- ren. Of de Staat dat zelf doet, of de gemeenten daartoe verplicht, dat komt op hetzelfde neer in beginsel. Het denkbeeld van coöperatie zou mooi zijn, wanneer het aantal gemeenten dat vrijwillig gezorgd had voor pensionnee- ring door eigen pensioen-regeling of door contracten van levensverze kering groot was. Doch van de ruim 1100 gemeenten hebben nauwelijks een 10-tal voor pensionneering gezorgd. Wat de uitvoering betreft; er is een weg. Het Pensioenfonds voor burgerlij ke ambtenaren heeft een groot voordee- lig saldo. Volgens de eerste wetenschap pelijke balans van 1895 bedroeg dat fonds 8'A millioen. En na de uitkeering van 4 millioen aan het Rijk, waartoe de wet de verplichting inhield, was volgens de 2e wetenschappelijke balans het saldo ge stegen tot. 10 millioen en 2 honderd dui zend gulden. Maar nu heeft men gezegd van dat saldo blijft men af. Te billijken zou dat zeker zijn wanneer dat: je moogt er niet. aankomen, werd gezegd, door degenen, die tot het vormen van het millioenenpotje hadden bijge dragen. Dat is niet het geval. De ambtenaren, die hun recht op het door hun overledene ambtsbroeders gestorte doen gelden, voe ren een ons tot nu toe onbekend erfrecht. Spr. gaf toe. dat bij opname der ge meente-ambtenaren onder de gerechtig den tot pensioen-uitkeering voor bun weduwen en weezen de verhouding wat ongunstiger zal kunnen worden, wan neer er niet alleen jongere ambtenaren bijkomen, zooals thans het geval is, doch ook oudere ambtenaren, die reeds in dienst zijn der gemeenen. De armste gemeente zal volgens spr. wel in staat zijn voor de pensionneering van haar ambtenaren bij te dragen 0.2 der salarissen. Daarom riep spr. den gemeente-ambte naren toe .werpt u op het rapport, uitge bracht naar aanleiding van de tweede wetenschappelijke balans van het Rijks pensioenfonds voor Burgerlijke ambte naren, tracht te verkrijgen opneming in dat fonds van uw weduwen en weezen. gij hebt er recht op. Tracht de Regeering en de Volksvertegenwoordiging van uw goed recht te overtuigen. De rede en de daarop gevolgde gedach- tenwisseling hebben geleid tot de aan neming eener motie van dezen inhoud: „De vergadering spreekt de wensche- lijkheid uit, dat Het, rijk de gemeenten verplicht hare ambtenaren te pension- neeren ,en dat de weduwen en weezen der gemeente-ambtenaren worden opge nomen in liet Rijkspensioenfonds". Dr. W. H. Nolens sprak vervolgens over den rechtstoestand der ambtenaren om de belangstelling in dit onderwerp, waarover, gelijk men weet, een beweging over het gansche land is aangevangen, in gang te houden. Centrale Gezondheidsraad. De minister van binnenl. zaken was Zaterdag te Uitrecht, ten einde het lo caal met bureelen, ingericht als zetel van den Centralen Gezondheidsraad, aldaar, te bezichtigen. Yerdronben. Op de Oude Maas is gislfceren van de stoomboot „Thor", waarmede een processie nit Dusaen naar Brielle werd vervoerd, de 24jarige dlek- knecht overboord geslagen en ver dronken. Typhus. De N. R. Ct. komit terug op haar bericht omtrent de typhus te Gelder- malsen. Van daar wordit nl. verze kerd, dat hét onjuist is, dat die, tyfus zich uitbreidt. Ook is het onjuist, dat alle gasten op een zilveren brui- lofit door de ziekte werden aangetaist. Het is toch gebleken, diat er 170 per sonen zijn geweest. en slechts 22 per sonen liggen ziek. Ten onrechte ook is gezegd, dat de advocaat, op die bruiloft gemaakt, klaar gemaakt zou zijn in een kope ren pannetje. Naar Scheveningen. Het voornemen bestaat om een dienst met motorbootjes in te richten van den Haag naar Scheveningen. De bootjes zouden afvaren van het Bezuidenhout en te Scheveningen aankomen aan de Badhudskade. En kele stopplaatsen zullen worden ge maakt. begin van Augustus rondgedeeld wor den en dan is het waarschijnlijk, dat de Kamer in de eerste dagen van Sep. tember wordt bijeengeroepen. Men noemt als datum 2 September. De censuur opgeheven. Onder verwijzing naar de Staatscou rant van 8 dezer Wordt meegedeeld, dat de beperkende bepalingen in h6t telegraafverkeer met Zuid- en Oost, Afrika óok opgeheven zijn ten opzichte van de telegrammen van en voor Rho desia, Britsch Centraal-Afrika, den Oranje-Vrijstaat, Transvaal, de Kaap kolonie, Natal en St. Helena. De ontvluchte gevangene. De uit het voormalig huis van be waring aan de Prinsegracht te Gra- venhage ontvluchte Jan Coenraad Stein, de eenige, die tot dusver niet was teruggevonden, is thans aange houden in Engeland. Zijn uitlevering wordt aangevraagd. Hij moet 20 Aug. e.s. voor het Haagsche Gerechtshof terecht staan wegens diefstal te Vlïs- isingen, Plaats in krankzinnigen ge stichten. Het Hoofdbestuur der Ned:. Maalt?, t,eii' bevordering der Geneeskunst heeft aan den minister van Binnenl. Zaken het volgende adres gezonden: „Het hoofdbestuur der Nederland- sche Maatschappij !tot bevordering der Geneeskunst beeft in opdracht der Algemeene Vergadering der Maat schappij, den 8en Juli 1902 ite 's-Ber- togenbosch gehouden, de eer zich tot Uwe Excellentie te wenden, met het verzoek om een dagelijksche opgave van het aanftal der vacante plaatsen in de krankzinnigengestichten te wil len dóen opnemen in de Nederland- sche Staats-Courant. „De redenen, die er toe geleid heb ben /tot ÜWe Excellentie ddt verzoek te richten, zijn gelegen in de omstan digheid, dat het den geneeskundigen zeer moeilijk valt zich op het wenschte oogenblik, in dringende ge vallen, 'te vergewissen in welk ge sticht een plaats vacant is, waarvan dikwerf tijdroovende en vruchtelooze correspondentie het gevolg is. Indien hét officieel© orgaan, met name de Staats-Courant, een rubriek opende, waarin van de beschikbare plaatsen melding gemaakt werd, dan zouden langs dezen weg de besturen der verschillende gemeenlten in den lande, tijdig op de hoogte gesteld kunnen worden en in staat zijn op aanvraag den den geneeskundige, in spoedeischendte gevallen onmiddlel- lijk de gewenschte inlichtingen te verschaffen. „Ongetwijfeld zullen bovendien een aantal diagbladen genegen zijn die berichten over te nemen." Krijgsgevangen doctoren. Omtrent den terugkeer van Ceylon van het Roode-Krui's-personeel kan worden medegedeeld, diat de „Ham burg". aan boord waai-van de dokto ren zich bevinden. 23 Juli te Napels, 24 Juli te Genua en 3 Augustus te Antwerpen wordt verwacht.. Blijkens door het Hoofdcomité ontvangen be richten zal het personeel te Genua aan lan-i gaan. Het hoofdcomité heeft aan onze conculs in bovengenoemde ha venplaatsen verzocht de Roode-Kruis- dienaren te ontvangen. De terugkeerenden zijn dte artsen dr. J. D. Koster. C. Pino en G. van Iloutum, benevens de verpleger E Meuleman. De heer D. D. Ihle.'admi nistrateur der tweede Nederlandsche ambulance, die eveneens op Ceylon krijgsgevangen was. heeft zich op verzoek bereid verklaard nog eenigen tïid achter te blijven te Colombo, om den Ned. consul aldaar, den heer Wenninck. die zooveel in het belang der Nederlandsche krijgsgevangen heeft, verricht, bij zijn drukke werk- .afunheden behulpzaam te zijn Krachtens zijn ambt heeft hij thans in het hoofdcomité van het Nederland sche Roode Kruis zitting gekregen Ongevallenwet. De commissie van voorbereiding voor de regeling van het beroep in de? Ongevallenwet heeft dezer dagen het antwoord der regeering ontvangen op het verslag der Tweede Kamer en is naar aanleidling daarvan in vergade ring bijeengekomen. Waarschijnlijk zal de commissie aanstaanden Dinsdag nogmaals vergaderen tot het houden van een bespreking met de betrokken ministers. Het eindverslag zal in het Meisje ontvoerd. Te Leiderdorp werd een 16-jarig meisje vermist. Johanna Nigetta Smit geheeten. Reeds dadelijk rees vermoe den dat zij ontvoerd was door Ante dte Haan, oud' 34 jaar, die in het bezit is van het distinctief van Rijksveld wachter. Inderdaad is zij in gezelschap van dezen persoon Zaterdagavond te Lei den aangehouden. Zij is naar hare ouders teruer gebracht. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. De Ned. Maats, ter bevordering van Nijverheid. Het „Alg. Handelsblad" wijdt een ar tikel aan de samensmelting der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nij verheid met de Vereeniging tot bevor dering van Fabrieks- en Handwerksnij- verheid, welke samensmelting het blad ten zeerste toejuicht, vooral omdat het hier geldt niet een door nood opge drongen vereeniging, doch een samen smelting, terwijl beide vexeenigingen in bloeienden toestand verkeeren. Ook vroeger zijn herhaaldelijk pogin gen gedaan om tot samensmelting te ko men. In 1896 zelfs zeer ernstige. Toen is de zaak echter niet gelukt, omdat bei de partijen niet genoeg waren doordron gen van de eenvoudige waarheid, dat wie naast elkaar wil gaan, eerst tot el kaar moet komen. Er bleek toen een onoverkomelijke klo ve te bestaan. Daarover is thans een brug gebouwd. De vereeniging, die vroeger stond op een volkomen algeheele fusie, het vormen van één nieuw lichaam uit de twee ontbonden corporaties, heeft dezen eisch laten vallen, toen het haar bleek, dat votgens den rechtsgeleerden raadsman der Maatschappij, den heer mr. J. C. de Vries, de bezittingen der Maatschappij daardoor in gevaar zouden kunnen komen. Het blad zegt dan voorts omtrent de Maatschappij van/ Nijverheid, zooals haar naam voortaan zal luiden: En zoo zullen wij dan in Januari van het komend jaar de groote Maatschap pij van Nijverheid zien optreden; een maatschappij die dan zal bestaan uit: 30 departementen, over het geheele land verspreid, met (mogelijk) 2460 leden; met drie Musea: het Koloniaal Muse um en het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem en het Veiligheidsmuseum te Amsterdam; met zeven scholen: de Teekenschool voor Kunstambachten te Amsterdam, de school voor Kunstnijverheid te Haarlem, de avondschool voor volwassenen en een vakschool voor schoenmakers te Amster dam. een ambachts-teekenschool te Woerden en een teeken- en rekenschool te Noordwijk; met een laboratorium ten dienste der Indische cultures te Haarlem; met drie boekerijen: een voor koloniale zaken, een voor kunstnijverheid en een voor nijverheid, allen te Haarlem; en met een tijdschrift, waarin maande lijks de belangen der maatschappij en die der Nijverheid in 't algemeen worden besproken. De Maatschappij is een van de mooiste monumenten van het particulier initia tief. Vreemdelingen, de ons land bezoe ken, en met de organisatie der Maat schappij kennis wenschen te maken, staan verrast over het vele, dat hier te lande door deze particuliere vereeniging is tot stand gebracht. De regeeringen van staat, gewest en stad hebben dan ook steeds getoond dit te apprecieere© door met subsidies de pogingen der Maatschappij te ondersteunen. Hotiderd jaar. Te Rotterdam vierde Zaterdag j.l. de weduwe J. W. Kramer haar 1 OOsten verjaardag. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND De Ka-mer van Arbeid voor de Bouw bedrijven te 's Gravenhage heeft aan den minister van binnenlandsche zaken in gezonden haar rapport over de enquête naar loon en arbeidsduur over het 2e kwartaal 1902. Volgens dit lichaam is het wensche- lijk, dat door de werklieden werd voor opgesteld de j'uiste vraag van loon naar bekwaamheid, daar van een dergelijk streven op den duur niet alleen een veel bevredigender resultaat zou zijn te wach ten, doc htal van hervormingen, die voor de opleiding van de werklieden tot be kwame vakmannen van belang zijn, daaruit vanzelf zouden voortvloeien. Immers, waar eenmaal het verlangen van loon naar bekwaamheid bij de werk lieden ingang zou vinden, zou vanzelf ook op den wetgever een drang worden uitgeoefend, bet beoordeelen van die be kwaamheid aan vaste regels te binden, en zou tevens bij de werklieden het stre-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2