Haarlemsche Frans. ven worden opgewekt naar steeds meer dere bedrevenheid in hun vak, een stre ven waartoe de lust thans zoo vaak al te spoedig verkwijnt, nu de werkman in 1 de bouwvakken in vele gevallen inder daad het vooruitzicht niet heeft van een dergelijk streven en te eeniger tijd de vruchten te plukken. Waar eenmaal wèl voor den werkman direct voordeel zou bestaan bij ontwik keling zijner vakkennis, kan het niet uitblijven of hij zal ook voor zijne kin deren die ontwikkeling verlangen en een streven der werklieden naar stelselma tige opleiding van leerlingen in de werk plaats en verbetering en uitbreiding van 1 ambachtsonderwijs zal niet nalaten ook i weerklank te vinden bij den wetgever. De Kamer erkent zeer zeker dat eene verbetering van den loonstandaard en eene regeling van den arbeidstijd in vele takken van het bouwbedrijf zeer ge- wenscht zijn, zooals de Kamer ook her- I haaldelijk in hare adviezen aan Regee ring en Gemeente heeft bewezen. Doch ook is de Kamer overtuigd, dat de groote tegenstand die bij het streven naar die lotsverbetering door de werklieden van de zijde der patroons wordt ondervon den. afgescheiden van de concurrentie- vrees, minder een uitvloeisel is van den onwil om tot lotsverbetering mede te werken ,dan wel uit het ontbreken van de zekerheid dat eene plotselinge ver hooging van loon en verkorting van den arbeidsduur, op zichzelf reeds algemeen van invloed zou zijn op het verkrijgen van beter en meer loonend werk. De barbiers en kappers te Arnhem hebben in hun actie voor Zondagsrust met heel wat bezwaren te kampen gehad. Verschillende collega's waren slechts moeilijk te bewerken. Een compromis, om dan voorloopig nog Zondag tot tien uur 's morgens geopend te houden, stuitte ten slotte alleen nog op den on wil van een paar. Thans evenwel is ook die laatste tegenstand overwonnen en zullen alle barbiers en kappers te tien uur Zondagsmorgens sluiten. Te Rotterdam is in een vergadering van het hoofdbestuur van. den Metse- laarsbond en de Metselaaxsvereenig. „Door Eendracht Vooruitgang" al daar, naai- aanleiding der staking aan cte kerk op de 's Gravendijkswal de volgendie motie aangenomen: „De algemeen© vergadering van metselaars, gehouden op 18 Juli in het Nieuwe vereenigingsgebouw; ge hoord de bespreking over de staking van metselaars van den heer Ipen- burg; geeft hare afkeuring en diepe verachting te kennen over de tactiek van strijden der patroons, dóór het leveren van onderkruipers; en spreekt de hoop uit, dat iedere metselaar, welke verder er toe mocht worden I geprest, het zal weigeren." RUïTENT.AND De machinisten en stokers der spoorwegen in de Spaansche provincie Valencia hebben een staking gepro- clameerd. Op een Vrijdag te Madrid gehoudeu I congres van spoorwegbeambten is de algemeen© staking tea' sprake geko men besloten is, propaganda hiervoor te maken indien 75 pet. der beambten tot de beweging toetreden, zal de sta king onmiddellijk worden afgekon digd1. e Sport en Wedstrijden Courses te Bergen. Vele menschen waren gisteren naar de prachtige baan te Bergen getrokken. Een ding was echter jammer dat van al de courses, waar meest 13 of 14 paar den voor waren ingeschreven, niet meer dan 4 of 5 paarden aan den start ver schenen. De Kranenburch-prijs, harddr. 3e kl. was voor miss Maggie, eig. Tj. Witteveen en Jorritsma, rijder Witteveen 1850 M. in 3.28, gevolgd door Miklós, eig. stal l'Es- pérance, rijder Persoon Jr., 1850 M. in 9 3/5 en door Anna, eig. Koster, rijder eig. 1900 in 3.33. Tot. placé voor f 5: f 13.50 en 9.50. Niet geplaatst: Tabori 1825 M., Mascot- tal825 M., Don Juan 1925 M., en Electri city 1950 M. Paris: 1/1 Don Juan, de overigen 2 en 3/1. De tribune passeerende was miss Mag gi aan het hoofd, gevolgd door Miklós. Anna, Electricity, Tabori, Don Juan en Mascotta. Miss Maggi won vrij gemakkelijk van Miklós, terwijl Anna derde was. De Bergen-prijs, wedren vlakke baan (Sweepstakes) voor inlandsche paarden, afstand 3200 M., was voor Valerie, 49 kg., eig. luit. G. J. A. A. baron van Heem stra, rijder Mac Cord, gevolgd door Cu racao, 667= kg., eig. baron Creutz, rijder Hr. Marquet, en door Diadeem, 54 kg., eig. baron Creutz, rijder Speel;. 3 lengten 2 lengten. Tot.: placé t 7 en 8.50 Niet geplaatst. Ducaat (50 pl. 1 kg) en Billiton (627= kg.) Paris: 4/6 Stal Creutz, 2/1 Valerie. 5/1 Billiton, 12/1 Ducaat. Curasao nam in snelle pas de leiding, en leidde met grooten voorsprong. De tribune na de eerste ronde passeerende waren Valeria en Diadeem dichtbijeen, dan Billiton en Ducaat Weder voorbij komende was Valerie tweede geworden en Billiton ver achter laatste. In de laatste ronde waren aan de over ride alleen'Curacao, Diadeem en Valeria in de course. Curacao leidde nog steeds, doch in de rechte lijn zette Valerie op en was spoedig meester van de course. De vosmerrie won gemakkelijk met 3 lengten van Curacao, terwijl Diadeem op 2 lengten derde was. De Gloegoer-prijs. harddr. 2e kl., was Toor Miklós, eig Stal 1'Espérance, rijder Persoon Jr.. 2400 M. in 4.31 1/5, gevolgd door Miss O'Brien, eig. Tj. Witteveen. rfider eig., 2400 Min 4.31 4/5. en door Nella, eig. Stal Jan Steen, rijder A. C. v. d. Akker, 2500 M., in 4.32 4/5. Tot. placé 11 en t 6. Niet geplaatst: Anna (2450 M.) en Don Juan (2475 M.) Paris: 4/5 Miss O'Brien, 4/1 Nella, 4 1/2 Miklós, 3/1 Don Juan. De tribune passeerende was Miklós aan het hoofd, dan kwamen Miss O'Brien, Don Juan, Anna en Nella. Ten tweeden male passeerende was Miss O'Brien Miklós dicht genaderd doch kon hem niet voorbijkomen. Miklós bleef de eerste plaats behouden, terwijl Miss O'Brien tweede en Nella derde was. De Uilenvlakprijs, verkoopswedren vlakke baan, afstand 1300 M„ was voor Marked Man, 581/2 kg., eig. baron Creutz, rijder Speek, gevolgd door Holmes Cha pel, 58 1/2 KG., eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke, rijder Wienert, en door Royal Governess, 55 1/2 kg., eig. jhr. C. de Pesters, rijder Victor. Veel lengten. Tot. placé f 7.50 en 8.50. Niet geplaatst: Reinette (511/2 KG.) Paris 1/1. Marked Man en Holmes Chapel 3/1 de beide anderen. Royal Governess nam de leiding, door Marked Man en de overigen gevolgd. Weldra ging Marked Man naar voren en won zooals hij wilde van Holmes Cha pel en Royal Governess. De winner bleef onverkocht. De Juli-prijs, heat-harddraverij, was in twee heats beslist. De eerste heat, werd gewonnen door de Luitenant,, eig. Koster, rijd. eig., 1600 M. in 2.46. Tweede was Fedora, eig. Horstman, rijder A. H. v. Wickevoort Crommelin (1725 M.) Tot. placé 6.50. De tweede heat was eveneens voor De Luitenant, thans fn 2.46 2/5. Tot. placé f 8 en 110.50. De Schulpenvlakprijs, hordenren. af stand 2800 M.. was voor Loafer, 70 kg., eig. mr. Oakshot, rijder Ridder Huissen van Katten dij ke. gevolgd door Parsimo ny, 74 kg., eig. W. Jochems. rijder eig., en door Mayfly, 68 plus 1 Kg., eig. H. Labouchère, rijder Hr. Eltzbacher. Veel lengten halve lengte. Tot. placé 7 en 6. Niet geplaatst: Germanicus (70 kg.) Paris: 4/6 Parsimony, 1 1/2 Loafer, 3/1 Mayfly, 4/1 Germanicus. Loafer had dadelijk een grooten voor sprong, daar de overigen bleven staan. Germanicus plaatste zich tweede, dan Mayfly en Parsimony, allen ver uit el kaar. Loafer won zonder strijd, terwijl Par simony, na goeden strijd, mei Mayfly, de tweede plaats bezette. De Volhardingsprijs, record hardd. Ie ld., was voor Anselor, eig. Schuijl, rijder Schuijl Jr., 3875 M. iii 6.15 2/5, gevolgd door Isabelle, eig. v. d. Berg, rijder ten Hagen, 3600 M. in 6.15 3/5, en door Sier ra, eig. Stal Avanti, rijder J. G. de Boer, 3750 M. in 6.15 4/. Tot. placé 9 en 6. Opgehouden: Belle Bay (3725 M.) en Eddalla (3650 M.) Isabelle ging aan het hoofd, dan Ed- dallah. Sierra, Belle Bay en Anselor. In de laatste ronde dacht Steinagel, de rijder van Eddallah, dat het afgeloopen was en hield zijn paard in. In de rechte lijn ontstond een mooie strijd tusschen Isabelle, Sierra en Anse lor, met den uitslag dat Anselor won, ge volgd door Isabelle en Sierra. Harddraverij te Rotterdam. De Zondag door de Rotterdamsche Harddxaverij-vereeniging „Koningin Wihelmina der Nederlanden" gehouden draverijen hadden het volgend resultaat: De openingsprijs was voor Don Qui- ehotte, van Ockhorst; de Exercitie prijs voor Robert See Steele, van De Moll; de Wilhelmina-prijs voor D. D., van S. Witteveen: de Quicklimeprijs voor Mo quette, van C. Moppelaar, terwijl de Mountaineerprijs gewonnen werd door „Don Quichotte. Wegens plaatsgebrek morgen uitvoeri ger bericht. Voetbal. Gisteren had die jaarlijksche alge- meene vergadering van den Ned. Voetbal Bond. te Amsterdam plaats in Krasnapolsky, die zeer druk be zocht was. Van de voornaamste punten noe men wij dat aan bet bestuur bij motie verzocht werd, om eene betere rege ling der promotie-wedstrijden der 2e klasse clubs voor ite bereiden. Ver der werd een voorstel om aan den se cretaris eene commissie van uitvoe ring toe te wijzen, verworpen. Het bestuur werd na tal van gtem- mingen als volgt gekozen: J. Warner, Zwolle, voorzitter; Ch. E. Engelberts, Arnhem, 2e voorz.; J. W. de Goeje, Leiden; J. van Eldik, Deventer, P. de Haan, Amsterdam; J. F. de Meyere, Rotterdam; F. Knuttel, Delft; H. Cos- ter, Be)rgen-op-Zoom, commissaris sen. In het najaar zal eene buitengewo ne alg. vergadering de talrijke over gebleven punten behandelen. Cricket. AjaxVolharding. Gisteren kampten op Ajax' veld Ajax tegen Volharding van. Amster dam. Volharding begon te batten en toonde zijn kracht hierin, door tegen liet goede bowlen van Beyerinck en Van Velzen 118 te maken. Van Velzen had meer succes verdiend, daar de ballen meermalen rakelings over en langs bet wicket vlogen. Dubois maakte 19- Hisgen was het eerst in gegaan, maar had zich nog voor den val van het 2e wicket een tijdlang uit het spel teruggetrokken. Toen het 9e wicket op 77 gevallen was, kwam hij weer op de mat en maakte met den jongsten van Renlterghem nog 41 voor het tiende, Hisgen 42 not out. Van Renlterghem 26. Beyerinck nam 7 wickets voor 60,v. Velzen 2 voor 49. Ajax vertoonde veel zwakker batten, daar geen enkel van zijn goede spelers op direef kwam Totaal 62, van wie Beyerinck 11, Ei- geman 10, Versteeg 10. Dubois en Van Rentarghem Sr. bowlden de geheele innings. Dubois nam 4 voor 18, Van Renterghem 6 voor 37. Daar er nog 2.35 ite spelen was, werd nog een tweede innings begon nen, maar Volharding speelde nog be ter dan in de eerste innings en maak te 55 ten koste van slechts twee wic kets; de beide van Renterghems, Du bois maakten 43 not out. Volharding won dus op de le innings met 56 runs. Zondag had te Amsterdam de le klasse ontmoeting plaats tusschen Victoria uit Rotterdam en AmsteTs Cricketclub. Arastels gaat eerst aan slag en brengt het slechts tot een to taal van 63, van wie Schroder en Küpfer ieder 13. Victoria maakt hierop 73, Van der Pot 16, Goethart 13, Offers 12. Amstels gaat daarna nogmaals in en brengt het nu tot 74, Küpfer 20, Bouten 10. Van Lier 12- Victoria maakt nu voor het verlies van 5 wickets d© benoodigde 65 runs om te winnen. Van der Pot 16 en De Monchy 17 niet uit. Een spannende wedstrijd tusschen Rood en Wit uit Haarlem en de Haag- srhe Cricketclub eindigde Zondag in het voordeel der Hagenaars. Rood en Wit ging heit eerst naar de wickets. Het begin was niet voordee- lig, want Swens is spoedig gebowld. Meerman en Kool zetten dan een stand op ,touw die de score hoog op voert, resp. 32 en 63. Van Manen en Posthuma faalden en brachten geen run bij. Het totaal was 178, een cij fer dat den Hagenaars nielt te machtig bleek, zij maakten 201, waarvan mr. C. Feith 24, Sehroeder 36 en Broese 59. Niet minder dan 7 batslui behaal den dubbele cijfers. De tijd voor een tweede innings ontbrak. De Hage naars wonnen dus melt 23 runs op de eerste innings. Eene herinnering. Gisteren werden op de Algemeene Vergadering der N. V. B. aan den ver tegenwoordiger van H. F. C. „Haar lem" met een woordi van hulde 11 mi niatuurbekertjes overhandigd, voor het elftal, dat dien beker van dit jaar op zoo'n schitterend© wijze heeft ge wonnen. Naar wij vernemen zullen de spelers, de bekertje-s welke fijn be werkt zijn en waar aan dien deksel een ringetje is gehecht, om het aan die horlogeketting te kunnen bevesti gen. op de Alp- vergadering op 6 Sept. in hun bezit krijgen. Het zal voor het elftal der H. F. C. „Haarlem" zeker eene aardige herinnering blijven aan 8 Mei 1902. Onderwijs. De Commissie voor Eindexamens der H. B. S. met 5 jc. in Noord-Hol land (Zuidelijke afd'eelilng) heeft ln de le groep geëxamineerd 21 candidaten toegelaten zijn: Mej. J. Snitslaar, A. F. M. H. A. Martens, H. Koch, R. F. Pijzel. G. Visser. Gzn.; I. A. Lohr, J. W. Bijle- vel'di, W. L. Crommelin, A. P. Hoog- bruin, Th. J. Stomps, A. J. L. Terwen, allen uit Amsterdam; mej. C. Stoop. L. Asjes, A. H. Garrer, J. Salomons, M. G, F. Söhniein, allen uit Haar lem; terwijl 5 candidaten. waaronder 2 extraneï, werden afgewezen. Te Deventer is in intiemen kring feestelijk gevierd bet 25 jarig bestaan der Rijkskweekschool aldaar. Leger en Vloot. Legernitbreidiug. De Haagsche correspondent van het Handelsblad schrijft naar aanleiding der vooi'genomen opheffing van de geschutgieterij, dat er nieuwe leger- plannen, uitbreiding van het leger, in het vooruitzicht zijn. De vermeerde, ring van de infanterie met een regi ment is reeds gemeld, doch men schijnt ook met een nieuwe divisie ons leger te willen uitbreiden. Er zijn ver scheidene teekenen, die daarop wijzen. In verband met dat voornemen, voor welks uitvoering natuurlijk eenigc hoofdofficiersplaatsen noodig zouden 2ijn, 20u dat niet alleen gevonden wor den door opheffing van de Geschutgie terij, maar ook van de artillerieschooi te Bergen cp Zoom, die dus in 't ver volg zou worden samengesmolten met de cavalerieschool te Amersfoort. Het spreekt van zelf. dat de ophef fing van een inrichting als de Geschut gieterij slechts geleidelijk kan geschie den. Indien het plan doorgaat, zou m de behoefte aan een reparatiein. rïehting in tijd van oorlog worden voorzien, door in de werkplaatsen aan de Hembrug de noodige inrichtingen te maken tot het herstellen van ge schut. Kerknieuws. Algemeene Synode. In de zitting van Donderdag, waar in de quaestor tegenwoordig was, werd een aanvang gemaakt met de behan deling der financieele aangelegenheden De presiedent deelde den quaestor- generaai mede. dat de Synode zijn administratie over de verschillende fondsen goedgekeurd en hem onthe ven heeft van alle verantwoordelijk heid voor zijn beheer over 1901, ter wijl hij werd uitgenoodigd zich weder met de administratie te trillen blijven belasten, waaraan door hem bereid vaardig werd voldaan. Aan de orde van bespreking waren de aangelegenheden van het Fonds voor noodijdend© kerken en personen. Uit de rekening bleek, dat de collecten f 227.32» en de giften f 20.87 minder opbrachten dan in het vorige jaar. ter wijl de buitengewone gift van 1000 werd gemist. Met. dankbaarheid werd gemeld de aanzienlijke gift van f 2000 van H. M. de Koningin. Aan legaten werd I 100 ontvangen, tegen f 929.39 in 1900. Volgens de begrooting is voor groote toelagen voor bouw of herstel ling van kerken en pastorieën beschik baar een bedrag van f 13.009.72, waar mede 6 gemeenten werden begiftigd1. Een groot aantal aanvragen moesten worden afgewezen bij gebrek aan be schikbare middelen. De voordrachten voor kleine toelagen aan gemeenten en personen, waarvan het totaal be drag is geraamd! op f '2470 en f 8235, zullen in die volgend© zittingen worden vastgesteld, zoodlra d© commissie daaromtrent haar rapport zal hebben ingediend. Daarna kwamen in behandeling de aangelegenheden van het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften. De rekening over 1901 sloot tot een be drag van r 11.894.045 jn ontvangst en uitgaaf. Van H. M. de Koningin werd wederom een gift van f 750 ontvangen. De collecten brachten 117.445 minder op dan in het vorige jaar. Besloten werd uit de baten van den vervolgbundel f 1000 in de kas van dit fonds te storten .ten einde het to taal bedrag der uitkeeringen op f 5725 vast te stellen. Aan 27 gemeenten werden subsi diën toegekend, bijna alle ten behoeve van godsdienstonderwijzers. Aan de orde werden gesteld de be langen van het Fonds tot verbetering der schraalste predikant-tractementen. De rekening over 1901 i'n ontvangst en uitgaaf sloot tot een bedrag van f 16.345.59. Volgens de begrooting is voor dit jaar beschikbaar voor trac- temenisverhooging f 8877. lietzefde be drag als in het vorig jaar. De vergadering betreurde het, dat nog zoo vele gemeenten een tract©, ment van f 850 kunnen aanbieden, waardoor zoovele en zoo langdurige vacaturen bestaan. De behandeling der voorgedragen subsidiën liep in deze zitting niet af (..D.") In de zitting der .Algemeene Synode van Zaterdag werd toegekend een be drag van f 2400 aan gemeentn, ter voorziening in den eeredienst en een bedrag van f 8105 aan personen, als mede f 100 aan de Waldenzen. De 1 st der voor het bekomen eener toelage voorgedragen gemeenten werd vastgesteld tot een bedrag van f 8652. Behandeld werden de aangelegen heden van d© algemeene kas. De re kening, die in ontvangst en uitgaaf sluit tot een bedrag van f 73.200.124, werd goedgekeurd. Het bedrag der onbetaald gebleven quota bedroeg 385. vervolgens per voet naar Haarlem ge transporteerd, onder toeloop van een groote menigte. In het politiebureau gebracht, werd Frans herkend, waar om hij naar het huis van bewaring ■erd overgebracht. Direct werd hier een instructie tegen hem geopend, tal van getuigen werden tot in den nacht) gehoqrd en met Ro- ier geconfronteerd. Verschillende personen herkenden in hem de persoon dlre' Zondagavond tijdens de eerste in braak op de Raamvest en op Donder dagavond 28 Mei, den avond voor den op de Raamvest. was gezien, ook de cfiféhouder,, bij wien hij den avond vóór den moord een glaasje bier gedronken heeft, heeft hem her kend. Hedenmorgen werd het getui genverhoor voortgezet. Rosier neemt een brutale houding aanhij ontkent alles, weigert alle mogelijke antwoorden en inlichtingen op de vragen hem gesteld en beweert alleen, dat hij in de maand Mei niet te Haarlem geweest is. Vervolg Stadsnieuws. Tusschen Amsterdam en Haarlem was het verkeer Zondag aar dig druk; duizenden wielrijders langs de straatweg en overvolle treinen; de meeste treinen waren versterkt en hadden bovendien nog van 2 tot 6 volgrijtuigen; bij de treinen, d'ie niet versterkt waren, was het natuurlijk weder plaats nemen in de bagagewa gens. Dit jaar, (eerste Dins dag in September) zijn alhier als wet houders aan ,dte beurt van aftreding Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman en J. de Breuk. Zwemschool aan de H out- vaart. Temperatuur van het water 's morgens om 6 uur 66 gr. Falir. middags om 12 uur 67 gr. Fahr. Frans Rosier is gearresteerd. Als een loopend vuurtje ging deze tijding Zondagavond uoor de stad. Voor de winkels, waar het nieuws gebulleti- neerd was en heden voor ons bureau aan de Groote Houtstraat, verdrongen zich de menschen om de officieele be vestiging van de arrestatie van Haar- lemschen Frans met eigen oogen te kunnen aanschouwen. Met groote voldoening werd deze tijding begroet, hetgeen op te merken Viel uit de gesprekken, die door het le zend publiek gevoerd werden.. Zooals men weet, wordt hij verdacht van den moord op wijlen mej. van Weemen. en van verschillende inbraken met diefstallen in den laatsten tijd te Haar lem en in de omgeving gepleegd. In zijn bezit waren een revolver, een groot slagersmes en een vuile witte zakdoek, met twee gaten ter grootte van zijn oogen, die blijkbaar als mom- masker werd gebruiktvoorts drie doosjes ludifers en eeniggeld. Wat zijn arrestatie betreft, kan het volgende worden medegedeeld Het was sedert Zaterdag-morgen, toen een loopknecht der firma Paul Kaiser, die Rosier van vroeger kende, hem op den Zandvoort,schen weg was tegengekomen, en daarvan aangifte deed «aan de politie, dat de politie te Haarlem. Bloemendaai. Zandvoort en Vogelenzang vanwege de Justitie bevel kreeg, te trachten hem op te sporen en te arresteeren. De gemeenteuachtw8kers van Bloe mendaai, A. M. Smits en W, van dei- Hulst, die Rosier niet kenden, gingen daarom Zondagmorgen, naar het po litiebureau te Haarlem, om zijn por tret te zien. waarna zij de terugreis aanvaardden. Des middags omstreeks half vijf in den Aerdenhout aan het wandelen, herkenden zij in een voorbij ganger Frans Rosier. Zonder zich een oogen- blik te bedenken, grepen zij hem aan en Frans, op deze overrompeling door twee personen in politiek geenszins bedacht, werd op den grond geworpen, en voor hij iets tot zijn tegenweer kon uitrichten. naar gezegd wordt, greep hij direct naar zijn revolver waren hem zijn wapenen ontnomen Echter was het niet zeer gemakkelijk hem mede te krijgen, daar Frans wei gerde te loopen. Gelukkig kwam er een landbouwer met een wagentje aan, waarop de gearresteerde werd gelegd en naar het politiebureau te Overveen getransporteerd. Hier gaf hij op Karei Roebijn te heeten en weigerde verder alle mogelijke inlichtingen omtrent leeftijd enz. Door 5 politie-agenten werd Rosier Uit de Omstreken. Het stoomschip Bogor, van Rotterdam naar Java, passeerde 19 Juli des ochtends Ouessant. Het dubbelschroefstoomschip Sindoro arriveerde 18 Juli van Rotterdam te Ba tavia; 22 dagen reis van Marseille. Het stoomschip Rhipeus, van Amster dam naar Batavia, vertrok 1 Juli van Jeddah. Het stoomschip Koning Willem II ver trok 19 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het dubbelschroefstoomschip Staten dam ,van de Holland—Amerika-lijn, van Rotterdam naar New-York, passeerde 18 Juli, des nam. 8 uur Scilly. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de Holland—Amerika-lijn, ver trok 19 Juli van New-York naar Rotter dam met 2545 vaten margarine en 2Ó0 vaten reuzel. Het stoomschip Isis, met de Indische, Chineesche en Australische mails ex. es. Arcadia, arriveerde 19 Juli van Port Said te Brindisi. Faillissementen. Heemstede. Ten nadeele van den heer J. van der Lijn alhier zijn vier kuikens ont vreemd; een onderzoek wordt inge steld. Bennebroek. De heeren A. J. E. baron van Itter- sum en J. H. Wentholt, beiden alhier, hebben als liquidateuren van de Ge neral Bulb Company, die ontbonden is, een nieuwe naamlooze vennoot schap opgericht, onder denzelfden naam. gevestigd te Vogelenzang (Bloemendaai), waarvan doel en werkkring zijn het voortzetten van de zaken der eerstgenoemde Maats, en derhalve het kweeken van en den handel in bloembollen,tuin- en bloem zaden, voor den tijd van 50 jaar. Het kapitaal bedraagt f 350.000, waarvan de beide bovengenoemde heeren. die voor de eerste maal tot directeuren benoemd worden, in hun ne qu ah te it van liquidateuren deel nemen voor 1 190.000. door den heer C. J. van der Oudermeulen voor f 26.300, door Jhr. H. J. Deutz van Lennep, Jhr. mr. P. Teding v. Berk hout en A. J. E. baron van Ittersum elk voor f 24.000, benevens door den heer Z. F. C. Diemont fte Putten voor f 3300. De overige aandeelen moe ten binnen 10 jaar geplaatst zijn. Ingebracht worden door de liquida teuren de bezittingen der vennoot schap. Tot commissarissen worden benoemd de bovenvermelde heeren Van der Oudermeulen, Deutz, van Lennep en Teding van Berkhout. Hontrijk en Polanen. Met een toepasselijk woord van Ds. Heeringa werd Zondag in het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente alhier de nieuwe predikstoel in gebruik ge nomen, Ontworpen door den heer Tuynman te Haarlem, is is deze pre dikstoel door den timmerman J. A. Kaub alhier in alle deelen naar eisch afgewerktde nu verdwenen zeer een voudige preekstoel heeft ruim 50 ja ren dienst gedaan. Beverwijk. Een particuliere commissie zamelt gelden in om voor eigen rekening een sproeiwagen aan te koupen en t© doen rijden; men verwacht, dat de wagen dezen zomer nog dienst zal doen. Laatste Berichten. Voor 't eerst sedert maanden maak te 11. M. de Koningin met Prins Hen drik Zondagmiddag weder een rijtoer door 't dorp. De Prins mende het span paarden. Na een rit van drie uren over Soeren en den seheelen om trek, keerde het vorstelijk echtpaar op gewekt huiswaarts. Brand. Een hevige brand heeft Zondagavond te Brielsch Nieuwland gewoed. De schuur, stal, wagenhuis en hooischelf van den landbouwer Jan D. Snayer werden door de vlammen vernield. Niet minder dan veertig voer hooi is verbrand. De oorzaak is te wijten aan kinderen, die met lucifers speelden. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Teie jrainmen. STOOMBOOTONGELUK. HAMBURG, 21 Juli. De stoomboot Primus met 185 passagiers, meest le den der Eilbecker Zangvereeniging, werd hedennacht te halfeen bij Blan kenesse door de zeesleenboot Hansa verrast en middendoor gevaren .zoo dat zij onmiddellijk zonk. Van de pas sagiers zijn slechts ongeveer dertis gered. Ufticieeie Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM Gelet op art. 8 der Hinderwet, Doen te weten dat bij hunne be schikking van 18 Juli jl. aan C. van Scliie vergunning is verleend tot op richting van een inrichting voor zui- vedbereiding, waarbij als beweeg kracht een gasmotor van 3 paarden kracht zal worden gebezigd, in het perceel aan de Nassaustraat no. 22. Haarlem, 21 Juli 1902. Burgemeester en Wethoudens voornoemd DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. J. W. VAN BILDERBEEK. L. S. Marktnieuws. Haarlem 12 Juli 1902. Aangevoerd' werden 60 H.L Haver, prils 1 4.50 H. L. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, passeerde 19 Juli des ochtends Gibraltar. Uitgesproken: 's-Gravenhage. 18 Juli. J. Stauder, kofftehuishouder. te 's-Gravenhage. Rechter-commissaris mr. R. H. A. M. Romnie; H. Goudkade Cz.. laatst boom- kweeker te Boskoop, doch wiens tegen woordige verblijfplaats onbekend is. Rechter-commissaris mr. R. H. A. M. Romme: Leeuwarden. 17 Juli. G. Gorter Al- barda. grutter te Leeuwarden, hande lende onder de firma G. W. Gorter. Rechter-commissaris mr. Albert- Potma Zwolle, 17 Juli'. H. S. Trentelman en A. M. Paalman, echtelieden en koop lieden. wonende te Zwolle Rechter commissaris mr. W .H. Roijer. Geëindigd!: H. van dër Graaf, te Amsterdam; Adriaan Zwijsen. wonende vroeger te Bussum. thans te Watergraafsmeer, handelende ondfer de firma J. \V. van Romunde; A. Zwijsen en Co., kantoor houdende te Amsterdam. 370e Staatsloterij. Trekking van 21 Juli. le Klasse, le Lijst. No. 1919 f 20000. No. 11000 f 5000. No. 17943 f 1000. No. 2210. 9904. 10263 en 15627 ieder f 400. No. 17072 f 200. No. 1418. 6811. 13362, 17579 en 20648 ieder f 100. Prijzen van 20. 213664 6389 9176122641496917551 124 3695 6391 9*207122841506717578 1963703 6479 9257122981510617685 284 3723 6540 9287123521520117592 30937516615 9289124081526617614 331 3783 6659 9323124271536817764 47338316677 9442124961546117977 529 3S716684 92931^6021548118ul5 549 3868 6704 92851*26051549718096 55939036709 9644126441551318448 57439626787 9676126551560218474 5754095 6815 9684126721565018o54 064 41016908 9748126841Ö75817566 6794154 6928 9750127021576718592 706 4173 6929 97581'2712 15808 18664 83042226946 9777127741583318665 957 4238 6950 980812866 1583818725 975 4299 6955 9826129311586718748 1011 4329 7011 9878129421589718782 1059 4410 7018 9881129431596618866 116444367068 9891131491603318927 1230 4577 7085 9950131631604818933 124446317109 9953131601609619008 130046337176 9977131701613619167 1124 4667 7190 9989131731614319254 1478 4673 7191 KJ01213194 16144 19267 1559 4692 72u610125 13272 1614519z98 1974 4696721110143132941616219317 20014699 724410157 i33lö 1618719323 2015 4773 734710193133461619319425 2025 4781741510215 13364 1624519512 20564853743810251i337016*8819527 2102 4878 747910274133781630319542 2123 4890 753510331 13405163*2119585 2191494475611034313438 1636119604 22004960756410424134731642619610 2228 5071767710735135811645819688 2281508077031< '78913595 1646619709 2303 5153 772310807136001647019 7 45 24195161781510820136131657219,90 2421 51907829H114 1361816619 10804 2457 5241790511185 l36b316t>2819881 2465 5246 791611187 136921664549889 2487539679811127613701 1666719976 252154298121112921385616707 20056 25295497 8144113801389916796 20076 262355498145 U48613914 16914 20095 27615561815211562139311694920122 2769 5623 8220116551393516966 '20129 2848566182581166313949 16984 20189 2826 5760 8290116761401717012 20293 2865 57S18300116831407917045 20356 29215784 830511693141031705120361 2957 5786 8812117541521617O60 20367 3004 5789 833811767142-2317099 20391 30415793 8349118601426317110 20399 3074.5810857611.88314294 17149 204*29 313858198621119161433517 6920451 31735856864111934143s81718320468 31925864871111950141621724320476 31975911 870311952144811728720530 31995927 8816119601452317'z99 20568 32715963 883212078145311730020661 3284 5978887712129115701730820716 329560218941122021457117315 20854 3358604189 3122101457517372 20943 3363 6142 898712214i47< >617439 20974 34186248 899712/151483617452 343163049013122211492617473 3620638890451223814935 17517 Burgerlijke «Stand. Bevallen: J. BurryHuisman, z.; J. Bottelier—van de Velde, z.; M. J. van VelzenHunker, d. en z.; E. H. HorsmanTheijs, z.; N. Veenings Nunnink, d.; M. J. Bertv. Tilburg, zoon. Bevallen: 18 Juli. H. M. Uijlenburg Jager, z.: J. JoostenKreemers. z.: 19. M. P. Termetsv. Duivonbode. d. 20 H. SchouteSanders, d.; M. A. I.as^ schuitv. d. Berg, z. 21 JuliA. C. H. van Leeuwen Verwaren z., J. C. E. Frenay—Klein, d. C. van BeekKwast z. Overleden Juli 39, G. A. Brandt, 7 m. z. 1.. Raamsteeg.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3