NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. loszit lor'traam. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang' Woensdae 23 Juli 1902. No. 581 ABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden.L20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1,80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden037% de omBtreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentien van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider Buiteiispaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hek Algemeen Advertentie-Bureau A. DE TJA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Cotnpagme Générale de Publicité Etrangèrt O. Li DAUBE Co. JOHN F. J0NE8,Suc*JParijs 31Faubourg Monanmtre. Haarlem's Dagblad iaii 23 Jnli bevat o. a.: Uit Zuid-Afrika. De koning van België, Ned. Bond van Handels reizigers, Ned. Toonkunstenaars- vereeniging. Gemeenteverslag van Zandvoort. Ontploffing Politiek Overzicht. De met wat veel ophef aangekon digde conferentie der koloniale pre miers te Londen staat niet zoo goed als bij het begin der besprekingen zich het aanzien. Hoewel het verhandelde geheim wordt gehouden, komen tel kens geruchten in verschillende bladen bii het publiek de meening wekken en versterken, dat de koloniale conferen tie bij lange na niet het succes zal heb ben, dat men er zich van voorstelde. Zoo is Seddon, de eerste-minister van Nieuw-Zeeland, die zich eerst bij zijn komst in Engeland' had doen ken nen als een warm voorstander van een ..Zollverein" wij blijven den Duitschen naam maar gebruiken tusschen het Engelsche moederland en zijn koloniën, en die den tijd gekomen achtte om afstand te. doen van het vrij- handelstelseL. gedurende dei beraad slagingen in zijn schulp teruggetrok ken en laat hij zich mag men de bladen gelooven pessimistisch uit over het resultaat dier conferentie. De Australische premier Barton noemde het kort en goed onmogelijk, dat de Australische Statenbond tot een Zollverein kon toetreden, omdat dit op het oogenblik de ondergang van Australië zou beteekenen. Sir Wilfrid Laurier zou eindelek na mens Canada verklaard hebben, dat dit land niets zou dom om den status quo •te wijzigen; Canada was zeer tevreden met den tegenwoordi'gen stand) van za ken en vergeet ook niet. dat zijn han del met de Vereen. Staten dikwijls be langrijker is dan me't Engeland. Ook hetgeen Zaterdag reeds mede gedeeld is over de uitlatingen dor kolo niale premiers aan het ter hunner eere gegeven feestmaal toonde duide lijk aan. dat er niet al te veel terecht zal komen van het aangekondigde nauwer aaneensluiten van de Engel sche koloniën en het moederland. En tusschen de regels doorlezend van de eerste rede. die de Engelsche premier Arthur Balfour bij de opening der conservatieve club te Fulham hield, zou met tot. dezelfde gevolgtrek king komen. Hij zeide: Indien de koloniale conferentie meerdere wel vaart en -rootere kracht ten gevolge heeft, zal dit een verblijdend iets zijn... zelfs wanneer er geen formeele resul taten tot stand kwamen". Buitenlandsch Nieuws Uit Zuid-Afrika. Een brief van De Wet spreekt in 't geheel niet van een plan van den gene raal om naar Europa te komen. Inte gendeel geeft de inhoud die overi gens van particulieren aard is veel eer den indruk, dat het op zijn minst genomen twijfelachtig is of de beroem de aanvoerder zijn hoeve nabij Roode- wal. ten noorden van Kroonstad, wel zal verlaten. De loyalisten ..Waakzaamheids", conferentie te Kaapstad is Zaterdag afgeloopen. Natuurlijk zijn er ver- schrikkelijke dingen van de Holland- sche Afrikaners aan 't licht gekomen. Loyale Afrikaners toonden o. a. aan. dat het. boycotten van Engelsche en loyale Hollandsch-Afrikaansch^ bewo ners der platelandsdistricten reeds on dragelijk begon te worden, hetgeen (nu komt de aap uit den mouw!), naar men beweerde, de indiening rechtvaar digde van het wetsontwerp op Verra derlijke praktijken. Het boycotten van Engelsche winkels en het negeeren van Engelsche dorpsgenooten staan du= op het punt in die Kaapkolonie tot ..Ver raderlijke praktijken" te worden ver heven! Elf Boeren, voegt hetzelfde telegram er bii zijn Zaterdag in staat van be schuldiging gesteld wegens verraad. Allen werden naar de openbare terecht zitting verwezen. Welk verraad zij hebben gepleegd1, wordt niet gezegd; misschien wel den hond van den gou verneur genegeerd1 of voor een portret van Chamberlain niet den hoed afgeno men. Wat een toestanden in een zelfre- "p, er en de kolonie van het vrije Enge land! De da eren. dat de Zwitsers Gess ier's hoed moesten groeten, zinken er bij in 't niet. De koning vau België. Prins Albrechlt heeft Zondag met zijn gemalin een bezoek aan Gent ge bracht. en is er luisterrijk en hartelijk ontvangen. Op het stadhuis zei de burgemeester o. m.: ,,Men heeft ons verzekerd, diat. Uwe Koninklijke Hoogheid er zich op toe gelegd heeft onze Vlaamsche moeder taal aan te leeren. ten einde nog beter het hart, der Vlamingen te winnen. ,,Ja, daarmede hebt gij ons hart. ge wonnen; en sedert den heugel ij ken dag der geboorte van Prins Leopold, de teokomst van ons naJtionaal stamhuis, heeft Uwe Koninklijke Hoogheid eene nop- grooter plaats ingenomen in het hart van al de Belgen ..Ik moet. hier niet herinneren, dat in dit stadhuis de pacificatie van Gent werd gesloten waarvan men in gind- schen muur den gedenksteen ziet. Te midden van den feilen haat en-van al het bloedvergieten onzer heldhaftige zestiende eeuw, was d!ie pacificatie een oogenblik van algemeene verzoening, toen katholieken en protestanten hun ne veeten en verbittering voor eene, eilaas! veel te korte stonde vergaten en elkander hier, in dit stadhuis, den broederkus gaven. ..In welk gebouw zouden wij Uwe Koninklijke Hoogheid beter kunnen ontvangen? Zij zijn immers de verte genwoordigers van ons nationaal vor stenhuis, het zinnebeeld van alles wat ons verbindt e<n vereenigt, van alles wat onze burgerlijke verdeeldheden doet zwijgen van alles wat ons tot broeders maakt, tot kinderen van het zelfde Belgisch vadierland". In een ..welkom" van het Gentsche Volksbelang leest men: ..De les. die Gij nog deze week aan eenige heertjes te Hoboken gaaft. toen zij U in gebrekkig^Fransch wilden toe spreken. nadat Gij vloeiend en sierlijk onze taal had gebruikt, stempelt U bij de Vlamingen tot de sympathiekste der Prinsen. ..En Gij maakt er het volk gelukkig door. ..Zie maar wat te Brugge gebeurde. Daar zaten, in de Poortersloge. in de tentoonstelling der primitieven, een voudige volksmeisjes en volksvrouwen te speldenwerken. En uw Koninklijke Oom en Princes Clementine zij kwamen er langs en bewonderden het. kunstig werk; maar ze spraken geen woordeken Vlaamsch tot haar. die met kloppend hart zaten ie wachten, te wachten op dat woordeken. ..Gij kwaamt eenige dagen nadien Van Uwe lippen vloeide 't Vlaamsch. En de speldenwerksters waren zeer gelukkig." Opstand in Venezuela. De opstand in Venezuela heeft zeer ongelukkige gevolgen gehad voor het Xoorsche stoomschip jotun. Opstan delingen dwongen dit schip troepen te brengen naar Bolivar. Op den terug weg werd de Jotun ddor een Venezu- eols oorlogschip beschoten. De kap>- tein van het Xoorsche schip verloor hierbij hei leven. In dit voorval vond bet Zweedsche ministerie van buitenlandsche zakei een aanleiding om zich te wenden tot rte regeering der Vereenigde Staten, met het verzoek de Zweedsche en XToor scbe schepen in bescherming te nemen in de V'enezueelsche wateren. De Aroerikaansche regeering ant woordde, dat deze aanranding was ge schied door opstandelingen, die zich jok verzetten tegen hun eigen regee ring. en dat het haar daarom lastig viel. hier in te grijpen. Toch zou zij trachten (e doen uit vriendschap voor Zweden en XToorwegen wat in haar vermogen is. Het stoombootongeluk. De stoomboot Primus, met leden dier Eilbecker Zangwereemiging is Zondagnacht te half één bij Blanke- nesse door de zeasleepboot Hansa middendoor gevaren. Er wordt van bericht: De tot de Hamburg-Amerika Lijn behoorende zeesleepboot Hansa stoot te de pleizierboot, Primus, die naar men wil bij Blankenesse te vroeg uit hefi zuidelijke naar hett noordelijke vaarwater overstak, in de machine kamer. De Hansa trachtte Primus op het land te zetten, doch geraakte zelf aan den grond: Primus dreef van de Hansa af en zonk. Met behulp van ladders en touwen waren inmiddels vijftig der opvarenden op de Hansa gered, zeventig anderen werden in booten van de Hansa opgenomen, eenigen zwommen naar dien oever, terwijl ongeveer vijftig verdronken. Dertien lijken zijn reeds gevonden. Aleemeene Rftriehtm» Hertog Karei, Eduard van Saksen— CoburgGotha, den 19sten Juli 1884 ge boren. is Zaterdag jl. dus 18 jaar. en daarmee meerderjarig geworden Zijn vader was de hertog van Albany jongere broeder van koning Eduard VII en zijn moeder, prinses Helena van Waldeck-Pvrmont, jongere zuster van Koningin Emma. De jonge hertog Karei is de opvolger van zijn oom Alfred, die voor dien tijd hertog van Edinburg was. Gedurende zijn minderjarigheid is het regentschap waargenomen door de erfprins van Ho- henloheLangenburg. een zoon van den stadhouder van Elzas-Lotharingen. Volgens de Engelsche couranten, die met vreugde den kleinzoon van Koning- n Victoria als regeerend vorst begroe ten. zullen de feesten ter gelegenheid van deze meerderjarigheid met groote plechtigheid gevierd worden in Coburg, rustus aanstaande. Keizer Wilhelm, de Prins van Wales en de Groothertog n Hessen zouden reeds verklaard heb ben in persoon tegenwoordig te willen zijn. In eenige Duitsohe bladen is beweerd, dat het Berlijnsche hof dringend om op heldering gevraagd heeft aan de Oosten- rij ksche regeering over den beruchten Praagsehen ..steckbrief" tegen Keizer Wilhelm. De ..Kölnische Zeitung" schrijft, en naar het schijnt officieus- ..In Berlijn was men van het eerste oogenblik af. er zeker van. dat deze onbeschaamdheid, deze onachtzaamheid van een onderge schikt ambtenaar, dadelijk de Oosten- rijksche regeeving zeer in verlegenheid zon brengen. Niemand heeft er aan gedacht, deze verlegenheid nog te verergeren, door bitse of onvriendelijke vragen te rich ten tot Weenen. waar men dit voorval veel pijnlijker vindt dan in Rerlijn". De oud-minister Waldeck Rousseau heeft zich than,s eveneens uitgelaten over zijn ontmoeting en onderhoud met keizer Wilhelm in het liooge XToor- cïên. Hij verklaarde aan een bericht gever van de ..Berdens Gang" dat de ontmoeting heel toevallig was. Het onderhoud was een gesprek over koe ties en kalfjes. Slechts zeer terloops werd de politiek aangeraakt. XTa een strijd van zestien weken heb ben de timmerlieden en metselaars in Kiel de staking, waaraan 2000 man deelnamen, opgegeven. Een verder voortzetten der beweging werd als nut teloos beschouwd. De werkgevers bo den 60 pfenning per uur bij een werk dag van 9i uur met een contract voor 5 jaar, maar te vergeefs. En nu zijn de plaatsen ingenomen door Italianen. West-Pruisen, Sileziërs en Saksers. Te Köthen, in Anhalt, is een acade misch conflict ontstaan. De studenten aan de polytechnische school aldaar had den een geschil met de academische overheid. Donderdag werden daarom drie Vertrauensm&nner van de studenten van de school verwijderd. De meerder heid van de studenten liet zich dit ech ter zoo maar niet aanleunen: 400 hunner teekenden den volgenden dag een stuk, waarbij zij zich verbonden, Köthen bin nenkort te verlaten, als de relegatie van de drie voormannen niet werd ingetrok ken. Men denkt dat het bestuur van de polytechnische school zal toegeven, om te verhinderen dat de colleges voor leege banken worden gehouden. Men zegt. dat Pierpont Morgan den laatsten tijd herhaaldelijk Dover bezocht heeft om te zien of de nieuwe haven al daar geschikt is voor aanlegplaats voor de booten zijner Transatlantische trust, in plaats van Southampton. Het heet, dat de Duitsche keizer, toen Morgan hem er over sprak, zich volkomen met. de verandering kon vereenigen zoover het de Duitsche booten betrof. Drie generaals van de cavalerie in Frankrijk, generaal graaf Bellegarde graaf Pontignac-Fénélan en markies Vergennes. hebben hun ontslag ge vraagd uirt den militairen dienst en verkregen omdat zij bij de pro motie op den 14en Juli gepasseerd waren. Op de Petersburgsche marinewerf is Zaterdag de kiel gelegd voor een nieuw eerst,e-kla^se pantserschip, dat Oleg zal heeten Tevens werd het pantserschip Orel te water gelaten. De Keizer, de Keizerin-Moeder, de Duitsche en de Fransclie cezant woonden de plechtig heid bii In geheel Egypte zijn op het oogen blik nog veertien gevallen van cholera. Te Alexandria ziin zes Europeanen en vier inlanders lijdende aan de ziekte. Elders liggen ook nog vier inlanders ziek. Den 7en April jl. waren er 22 geval len. Sedert zijn 225 gevallen geconsta teerd. waarvan 147 met doodelijken af loop. De voorwaarden voor de teruggave van Tientsin zijn door de Chineesche regeeririg formeel aangenomen. Door de aardbevingen op St. Vin cent verleden Donderdag zijn vele hui- zpr> beschadigd. De bewoners vlucht ten Stadsnieuws. Haarlem, 22 Juli 1902. In dafgeloopen week werd onder voorzitterschap van F. M. baron van Lijnden de 21ste jaarlijltsche verga dering van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem in de Raadzaal aldaar gehouden. In deze vergadering werden de reorga nisatie der verzameling en de uitbrei ding der middelen van het museum, als ook de uitbreiding van het praktisch on derwijs der aan het museum verbonden School voor Kunstnijverheid, in het kunstnaaldwerk en het boekbinden, ern stig besproken. Een missive der commissie van het museum aan directeuren der Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid in verband met het verdere beheer van het museum werd goedgekeurd en zal dezer dagen verzonden worden. Met belangstelling werden de nieuwe afdeelingen van het musuem alsook het werk der leerlingen van de School in oogenschouw genomen. Eene vrouw had he de nm o r - gen omstreeks half elf op het Spaarne het ongeluk onder de electrische tram terecht te komen. De vrouw wilde nog voor de tram langs, terwijl eenige voorbijgangers haar waarschuwden. Gelukkig kon de wagenvoerder nog bijtijds stoppen, doch de vrouw was reeds door de tram omvergeworpen en bekwam een lichte wonde aan het ge zicht. Zij werd terstond bij dr. De Waal inge bracht, waar zij verbonden werd. Haar hand is geheel plat gereden. Zij zal een paar vingers moeten missen. Verdronken. Hedennacht had de werkman R. Koedekker, machinist bij den heer Zuidhof. die werkzaam was bU de brug aan den Koudenhorn, het onge luk te water te raken. De nachtwacht, die door de firma is aangesteld om 's nachts de boel te controleeren miste op eens den machinist en ging terstond zoe ken. doch hij was spoorloos verdwenen. De brugwachter werd terstond ge vraagd of die hem niet had gezien, doch dezen had den machinist niet gezien. Met behulp van eenige buren ging men aan t visschen en na een half uur vis- schen werd hij dood opgehaald. Hij werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. Hoe de man te water is geraakt is niet bekend. Hij was een oppassend werkman en woonde met eene oude moeder samen, waar hij de kost voor verdiende. D s A. D. W e m p e heeft j 1. Z o n- dag van den kansel medegedeeld, dat hij het beroep naar de Evangelisch-Luther- sche gemeente in Den Haag aanneemt. Het Wed. fonds ..Onderlin ge Steun" der C. W. S. H. IJ. S M hield Donderdag 17 Juli haar 4e jaar vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in dien tijd aan weduwen werd uitgekeerd f200. en dat er in kas was een batig saldo van f2905,13.1,. Werklieden, werkzaam aan de C. W. S-, welke den leeftijd van 35 jaar nog niet. bereikt hebben, kunnen lid worden tegen 10 cent contributie per week. Arrondissements-Rechtbank. (Terechtzitting van 22 Juli 1902.) UITSPRAKEN. 1. G. A. Schaap, zonder beroep te Haar lem, 6 maanden gevangenisstraf. 2. C. H. van Egmond, arbeider te Be verwijk, 6 maanden gevangenisstraf. 3. J. Duif, P. Duif en J. Lenior, le en 2e varensgezel, 3e scheepstimmerman, allen te Monnikendam, mishandeling, ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis, met vrij spraak van het meerdere. 4. A. Huiskens, kleermaker te Aals meer, weigering van nachtleger en voe ding aan een ingelegerde, vrijgesproken. 5. L. D. Labohm, koffiehuishouder te Zaandam, diefstal t 30 boete of 12 dagen hechtenis. 6. P H. Roozen, bakkersknecht te Haarlem, verduistering, een maand ge vangenisstraf. 7. G. Heitman, vischkooper te Spaarn- dam, eenv. beleediging ambtenaar f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 8. J. Groustra, gescheiden vrouw van J. Steensma, zonder beroep of woonplaats, landlooperij, 5 dagen hechtenis en 9 maanden plaatsing in eene Rijkswerkin richting. T)e Hont. De bestrijders van de plannen van den heer Leonard A. Springer aan gaande onzen Hout zetten de campag ne voort. Zij hebben nu een brochure in 't licht gegeven, getiteld „Open Brief aan de leden van onzen Gemeen- Feuilleton. Het was een koude, heldere avond hl de eerste helft van Februari en de nachttrein spoedde zich noordwaarts. De passagiers hadden zich zoo gemak kelijk mogelijk gezet voor de lange rit. Zij die onder het licht zaten, kregen een avondblad uit hun zak en begon nen dat te verslinden, zooals zij het reeds de ochtendbladen gedaan had den. Er staat vanavond niet veel in de bladen, zeide de heer Barker zoo in 't algemeen. Hij was een kort. dik centje, nogal praatachtig uitgevallen. Een vreemdeling mengde zich nu in bet gesprek. Hij was lang en tenger, een echte Yankee. Hebt u de laatste editie? vroeg hij. Als dat het geval is. zult ge ei too'n aardige geschiedenis in vinden, als er nog niet eens in de maand te lezen valt. De ontsnapping van dien galei boef? vroeg mijnheer Barker. Juist: wat een handige kerel is dat. In alle geval is hij een verduivelde schurk, merkte mijnheer Simpson op: een welbekende inbreker en verdacht van meer dan één moord. Ja. ik ben bang. dat hij een slechte kans heeft, zeide de Ameri kaan. Als hij weg kan komen, ontloopt hij 10 jaar dwangarbeid. Hoe heeft hij 't hem geleverd? vroeg mijnheer Barker. Ik heb er geen bijzonderheden over gelezen. Wel. hij is uit de gevangenis ge broken. antwoordde mijnheer Simpson. Hii wachtte het juiste oogenblik af, sloeg den politieagent neer. nam dien zijn sleutel af. liet zichzelf netjes uit. sloot de deur weer en poetste de plaat. Zouden ze hem nog pakken? Dat staat nog te bezien; de politie is op zijn spoor, antwoordde de Yan- kee; ik zou zelf wel eens op dien zoek naar hem uit willen. Niets was verder uit zijn gedachten dan dat hij zelf een deel zou hebben in de gevangenneming van den boef. De drie heeren verdiepten zich weer in hunne kranten. Wat is dat? riep Barker plotseling Wat is er? vroegen de anderen. Ik ben er zeker van dat ik een ge zicht voor den buitenkant van hét raam heb gezien, antwoordde hij. 't Zal verbeelding zijn. mei'kte er een op. Misschien was het de conducteur, die voorbijging veronderstelde een an der. De conducteur draagt toch immers een pet. zei Barker, naar het raam gaande. Misschien is die afgewaaid, op perde Simpson. Doe alsjeblieft het raam niet open. anders vriezen we no~ allemaal dood. Maar Barker liet het raampje toch neer en tuurde in de duisternis. De locomotief wierp een regen van vonken uit en het licht uit den vuur haard verlichtte den tender. De wa gons. die de gordijnen niet voor de ramen -^esloten hadden, wierpen een flauw lichtje op de heggen langs de spoorbaan, maar anders was alles in diepe duisternis gehuld. Is er wat? vroeg Simpson. Ik meende toch dat ik wat zag. Nu. kijk nog eens goed en doe dan het raam toe. Barker deed het Ik ben er zeker van dat ik het hoofd van een ma hheb gezien, hield hij vol. en ik weet ook bijna zeker, dat ik wat heb zien bewegen, toen ik uit keek. Zou het niet beter zijn dat je den conducteur riep en dat de trein stopte? merkte Simpson ironisch op. Barker antwoordde niet. doch keek onrust5- naar buiten in het donker. Hij had zich niet vergist. Een man. zonder hoed of jas. was langs de loop. plank van hét rijtuig gekomen en zien de dat het compartiment door vier hee ren was ingenomen, was hij- doorge gaan. Het volgende compartiment droeg het bordje ..dames", en er was slechts één dame in. Met een handige beweging opende hij de deur en voor de dame wist wat er gebeurde zag ze een wanhopend uitziende pootige kerel voor haar staan Wees maar niet bang. juffie, zei h': ik zal je geen kwaad doen: ik heb treen tijd en heb ~eld noodig. M'n leven hangt er van af en hebben moet Ik het. Je beurs en wat gauw alsjeblieft. Ze keek naar den kleinen hefboom, die den wagen met den conducteur ver bond: de galeiboef stond tusschen haar en den hefboom in Er viel niets aan te doen. Zij haalde haar beurs uit haar handvalies en gaf haar hem. Hij stak ze in zijn zak en in een oogenblik was hij weer buiten het por tier i Dadelijk liep zij naar de rem en trok er uit alle macht aan. Toen en niet eerder, overmande de schrik haar en ze viei flauw. De dief had met de groote leepheid en durf gehandeld, die reeds zooveel van zijn plannen hadden doen lukken. Iiu had berekend dat zijn slachtoffer dadelijk zoodra hij weg was. alarm zou maken. Dat was juist wat hij wilde. Het zou dwaasheid van hem geweest zijn om naar het volgende station te gaan. Hii wist heel goed. dat er op elk station op hem werd geloerd. Den trein had hii met levensgevaar beklom men. toen hij langzaam door een tun nel reed in het noorden van Londen. Hij moest op de een of andere manier ontsnappen voor een stopplaats bereikt was. Van den trein te springen was echter zoo goed als een zekere dood. Als hij echter den trein kon doen stoppen, zou hii kunnen ontsnappen met een mooie kans op succes Het was echter geen gewoonte om den trein op het eerste teeken van de rem te doen stoppen De bel wekte wel de aandacht van den conducteur, maar al wat hij deed. was eens uit het raam kijken of eenig teeken te bespeu ren was dat hem zou noodzaken meer te doen. Hij was op 't punt zijn hoofd weer binnen te trekken, toen hij een witte shawl uit. een der raampjes zag wapperen. De dame was zoover bij gekomen. dat ze naar de zijde van de coupé gestrompeld was. en het raampje had geopend. Dat was genoeg en op bevel van den conducteur ver traagde de machinist den gang zijner machine. Wat is er nu aan de hand? riep Barker opspringende. De anderen volgden hem naar het raampje. Tot nu toe hadden zij niet gelet op de vierde persoon in hun comparti ment, H'" was lang en welgebouwd, doch niet erg spraakzaam. Hij drong naar voren en keek ook eens uit. Met een echter uitte hij een kreet van ver wondering. deed tot groote verbazing van zijn medereizigers het portier open en liep langs de loopplank. Allen staarden hem na. Wat beteekende dat? Hij had de shawl gezien en wist van wie die was. Met zijn zuster reisde hij naar het noorden en nogal zelfzuchtig, ofschoon met haar volle goedkeuring, had hij haar in een dames-coupé gestopt, ter. w::l hij zelf in een andere waggon zijn sigaar ging rooken. Op de eerste stopplaats zou hij zich weer bij haar voegen. Het was daarom geen won der dat hij angstig was toen de trein

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1