teruad en andere Vrienden van den Hout", waarin zij de plannen van den heer Springer vrij uitvoerig bestrijden. Deze titel lijkt ons alvast niet juist gekozen, hij geeft den indruk, alsof ieder, die het met de onderteekenaars der brochure1 niet eens zou zijn. geen vriend van den Hout is. En nu heelt de Hout geen vijanden, en kan die uit den aard van de zaak ook niet hebben. De Hout heeft alleen vrienden, maar die verschillen in meening over de vraag, waf'daarvoor goed en nuttig is. De meening nu van de heeren Baas c. s. kent men zij achten de plannen van den heer Springer verkeerd en hebben, toen zij bewijzen van instem ming vroegen met hunne opinie, die van honderden medeburgers en bur geressen ontvangen. De steller van de thans verschenen brochure is royaal genoeg om te erkennen, dat dit ge schiedde, voordat de heer Springer zijn plannen in den Gemeenteraad had toegelicht. De vragen dringen zich dus op, of deze instemmers niet wat haastig gebakerd zijn geweest, of zij niet beier zouden hebben gedaan met eerst de uitleggingen van den heer Springer af ie wachten en of zij thans, nu de bedoelingen des heeren Springer- beter bekend zijn. zich nog wel aan de zijde der oppositie zouden scharen. De oppositie gevoelt dat zelf. waar zij in haar brochure verklaart, dat in de Raadsvergadering waar de beer Spriuger zijn toelichting gaf, bleek, dat diens plannen in enkele opzichten wel w at overdreven (door de oppositie) waren voorgesteld. Toch rs men niet gerustgesteldin tegendeel zijn de bezwaren bevestigd Toegegeven wordt, dat aan paden en plantsoenen beter de hand gehouden moest worden, dan zouden niet meer de wandelaars gedwongen zijn. na zware regenbuien de paden te verlaten en hun weg daar langs te zoeken. Maar kan daar het driemaal zoo ster ke korps plantsoenwachteus niet voor zorgen Kunstmatige verdraaiingen kunnen den indruk, dat de Hout zij het dan ook geen oerbosch, toch een grootsch stuk natuur is, slechts verzwakken. Huiverig zijn de onderteekenaars der brochure over het aanstaande hakken, waarvoor een derde van f 25 000 schijnt noodig te zijn. Het gevoel van den heer Springer voor oude hoornen, zeggen zij, strookt niet met dat van de over- groote meerderheid van bet Haar- lemsch publiek. Met de boomen zullen de vogels ver dwijnen, de beschutting tegen zon, re gen en wind zal verminderen en het stof zal vrijen toegang krijgen. Medi ci zien juist heil voor hunne zieken in een rustige en stofvrije natuur. Waar eenmaal de neiging tot hakken bestaat, is het eindresultaat hetzelfde het rus tige, ernstige, indrukwekkende van den Hout zal onherroepelijk verloren gaan. De ombouwing van den Hout maakt wijziging van den Hout nog volstrekt niet noodig. De verharding van de Spanjaardslaan is niet noodig, en zelfs niet gewenscht. Zij is als ver keersweg overbodig en een rijweg is er. 't Is waar, dat men er gedwongen is iets langzamer te rijden, maar dat is' het tegendeel van een bezwaar voor ben, die den Hout willen zien. Als de weg verhard wordt, dan zullen de vreemdelingen door te snelle vaart te leurgesteld zijn, Bovendien zullen in geval van verharding, de wortels dei' oude boomen door een laag, puin, kalk en grint van lucht en water wor den afgeleid, het regenwater zal op een ronden weg naai* de boomen wor den bedekt, het regenwater zal op ten. De strijd dier reuzen zal spoedig gestreden zijn. Krijgen dan de berij ders van automobielen en fietsen doo- de "takken op bet hoofd, dan worden de boomen ten algemeonen nulte afge maakt. De heer Springer zal met kunnen weerleggen, dat de Hout niet meer het toevluchtsoord kan zijn voor invaliden in hunne wagentjes, rustbehoevende en rustzoekendie lijders en herstellende zieken, zeer jeugdige kinderen en ouden van dagen, die behoefte hebben aan frissche lucht, zonder stof. Moge lijk zal het verkeer levendiger worden maar het karakter van het den Hout bezoekende publiek zal worden gewi]- ZHvat een fontein aangaat tegenover het Paviljoen, wenschen de onderi.ee- kenaars liever geen dan een die een poveren 7dl0lik^naahi; Een bedrag van f 2o.000 zal niet voldoende zijn. wanneer de plannen doorgaan. Meer plantsoen wachters zullen noodig zijn, de ver harde wegen jaarli]ksch onderhoud vorderen, de rVoleering zal van ti]d' tot tiiri herstel behoeven, de plantsoenen en gazons zullen moeten worden on derhouden. De meerdere jaarlijksche onkosten zullen gekapitaliseerd 100,000 bedragen, zoodat een scnui- denlast van totaal f 125,000 het gevolg wezen zal. •en in elk geval te wachten tot de an nexatieplannen zijn afgewikkeld, De brochure eindigt met. de navol gende peroratie: „Gij leden van den Baad. dit' reeds „uw stem er tegen hebt laten hooren „en ook gij anderen, geeft er uwe goedkeuring niet aan. „En gij inwoners van Haarlem, diie „geen stem hebt in ons gemeontebe- stuur, behartigt gij d» volgende „woorden in 1S96 geuit door een nu .vooral bekend belangstellende in den Hout: „ls er werkelijk gevaar voor liet- „behoud, treed dau als één man op „om het te beschermen, opdat, de „Hout tot voor verre nageslachten „blijven wat hij is: een lustoord voor 't algemeen, voor arm en rijk, voor „klein en groot." Tot zoover de brochure, diie wanneer wij den heer Springer goed kennen, wel niet het laatste woord' zal wezen, dat in deze quaesti'e gesproken is. Wij voor ons waven voor die plannen van den architect" voor den Hout. en de plantsoenen niet zoo heel bevreesd en de brochure heeft ons niet tot andere gedachten gebracht. Er is een toon van overdrijving in, die den aandach tiger) lezer niet kan ontgaan. Zoo de vrees voor overmatig hakken voor afsluiting van lucht en water het vellen tengevolge van 't, neervallen van dood'e takken op wielrijders en chauf feurs het snelle rijden van de koet siers door de beharde Spanjaardslaan en ten slotte de met. den Fransclxen slag opgezette financieels becijfering. Met de aansporing van den schrij ver om wanneer „er werkelük gevaar voor den Hout is. als één man op te treden om hem te beschermen" -- met. die aansporing stemmen wij volkomen in Maar daar er naar onze zienswijze geen werkelijk gevaar voor den Hout bestaat, achten wij het beschermende optreden vooralsnog niet noodig. tot 1.30. Scharren "1.701.90 en gar nalen f 1.80—2.50 per mand. Tegen Woensdag, 23 dezer, des av. ten uur is eene openbare Raads vergadering belegd. De agenda luidlt.: Ingekomen stukken en mede dee lingen. Aanbieding gemeenterekening 1901. Oninbare posten. Request „Kinhiegm" i-h. bebou wing grond Tramstraat. Regeling Herhalingsonderwijs. Voordracht College van Zetters. Uit de Omstreken. 2 p. Grand Hotel Zandvoort. Aan gekomen badgasten: Dr. C. Maats. Arnhem, Holt.el Belvé dère. Mevr. Barendsen, Amsterdam, id. 2 personen. Mevr. Latorf, id. id. Dames Latorf. id. id. Garuens, Hannover. 4 pers. Fischer, Zurich, id. Kappinger Fischer, id. id. 3 p. B. Degginger, Munchen. id. 6 p. A. C. de Jong, Amsterdam, id. .T. Austen, Philadelphia, id.. 4 p. J. Andre die la Porte. Harlingen, id., 4 pers. M. Gransberg. Amsterdam, id. 8 p. A. Wisbrun, Rotterdam, id. 4 p. J. Korthals Alites, Amsterdam, id. personen. Voities von Hamme, Munchen, Ho tel de 1'Ocean. J. Sol oog. Brussel, id. H. Langemeijer, Amsterdam. Ho tel Kurhaus. J. .Tawornicki, Krakau, id. 5 pers. H. J. v. d. Elst, Zalt-Bommel id. 2 personen. B. v. d. Mije, Leeuwarden, id. 2 p. S. M. Kan, Amsterdam, Hotel Zee- rust, 3 personen. B. Vos, id. id. 7 p. Fam. Levenbaeh, id. id. Dr. Oskar Rie, Weenen, Hotel d'O- range, 6 pers. P. A. M. Ie Maire, den Haag, Hotel d'Orange. C. J. W. Vink, Amsterdam, School straat 11. J. van Hemelt, id. id. 7 pers. Mej. A. Beizer, id. id. Mej. F. M. Schipper, Hilvexteum, Bakkerstr. 6, 3 p. Fam. Vliegenthart, Dordrecht, Pen sion Sans Souci, 6 p. Kinderen van Laar, Amsterdam, Villa Narda, 4 p. A. .T. Jacobson, id. Villa Laloethe- fan, 4 p. H. A. Kruimel, id. Villa Anna, 3 p. M. J. Morren Feiith, id. Kerkstraat no. 24. 2 p. Mathuizen Patekoek, id. id. 3 p. Mevr. Wed-. Holman, id. Swalue- straat. Sweerts de Landas, Epe, Pension Susanna Maria. 6 p. Door H.H. Gedeputeerde Staten is de goedkeuring verleend aan hél ■aadsbesluit van 25 Juni jl., no. 11, tot aankoop van het perceel van den heer J. Schipper, gelegen aan de Hal testraat alhier; aan het raadsbesluit van 25 Juni jl., tot het doen van eeni- ge af- en overschrijvingen op de be- jrooting van uitgaven, dien-st 1901 en aan het raadsbesluit van 25 Juni jl., no. 7, tot het overnemen van erf- pachltsrecht en het aanvaarden van eene schenking van grond. In de eerste helft der maand Augus tus a.s. zullen de kadastrale opne mingen alhier door een landmeter van het kadaslter worden verricht. Zaterdag en Zondag brachten de Zandvoortsche schuiten 6 maal ver- sche visch aan. Besomming f 6 tot f 19.50. De prijzen der visch waren -tong f 0.20—0.90, griet f 0.60—0.90; Veranderingen van ,len Hom bel.o.-. hnn^hnl f 0.75 p. strik: bakschol l.S Uit het gemeenteverslag dezer ge meente over 1901 ontleemen wij he)t volgende: De bevolking bedroeg op 1 Januari 1901 1666 mannen, 1571 vrouwen, to taal 3237 personen. Zij vermeerder de door geboorte met 50 mannen. 61 vrouwen en door vestiging met 78 mannen en 107 vrouwen, totaal 296 peirsoïien; diaarefntegen Verminderide zij door sterfte met 28. mannen en 30 vrouwen en door verihrek met 159 mannen en 174 vrouwen, totaal 391. zoodat de geheele vermindering be stond uit 59 nannen, 36 vrouwen, of 95 personen. De bevolking bestond op 31 Dec. alzoo uilt 1607 mannen, 1535 vrouwen of 3142 personen, Er werden 20 huwelijken gesloten. Het bevolkingsregister op kaarten voldoet steeds uitstekend. Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en voor leden van de Provinciale Sita- ten bedroeg 342 en dat voor den ge meenteraad 311. Zes leden voor den Raad werden gekozen en wel 2 wegens periodieke aftreding en 4 wegens vermeerdering van het. aantal leden, doordait de ge meente bij de jongstleden volkstelling meer dan 3000 zielen telde. Gekozen werden de heeren M. Ko ning, J. van den Bos, J. Bakkenho ven. J. van Duivenboden, E. Schaap en F. Zwaan. Eerstgenoemde bij eer ste stemming, de anderen bij her stemming. Als wethouder werd wegens perio dieke. aftreding hei'benoemd de heer M. Koning. Gedurende. 1901 werden 2 strafver ordeningen vasltgetsteld, nl. een in houdende verklaring welke verorde ningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, als nog geldende zullen worden aangemerkt en een, inhou dende aanvulling der Algemeen© Po- litie-verordening. Nog werd'en vastgesteld de veror dening op de heffing en 'die op de in vordering van schoolgeld en de ver ordening betreffende de jaarwedden enz. van het onderwijzend personeel. In den gemeenteraad werden onder meer behandeld de volgende onder werpen: Aankoop van een huis en erf achter het. politiebureau en van een huis aan de Gasthuisstraat, dit laatste voor de verhree'd'ing dier straat; Aangaan van eene geldleening, groot f 20.000, voor de verbouwing van de school aan het Schoolplein. Aanvaarding van diverse schenkin gen van gronden, benoodigd voor straten; goedkeuring van verschillen de stratenplannen; Slooping van d'e Kostverlorenbrug, het maken van eene nieuwe school- regeling. Het archief was in goeden staat., er werden daarin geene veranderingen gebracht. De rekening over 1900 bedroeg in ontvangst f 45256. 76.5 en in uitgaaf f 20.270.65, alzoo een batig saldo van f 4986.11.5. De begrootting voor 1902 bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 39.498.37.5 Op 1 Januari 1901 bedroegen de schulden f 63.000, rentende 3 3/4 met een jaarlijksche aflossing van f 4400. De gemeente-gebouwen bevoudien zich in goeden Staat, waaraan voort- durend bet. noodige onderhoud plaats j had, wat eene uitgave eischte van ruim f 1202. De school aan het Schoolplein werd vergroof met vier lokalen en een gymnastieklokaal. wat f 18.583.19 kostte, maar waarvan het Rijk 25 vergoed-de of f 4612.57. De straten, pleinen, wegen, voetpa den, pompen en riolen waren goed. De bestrating van het oude dorp werd uitgebreid en verder had het ge wone onderhoud plaats. De kosten voor de straten en plei nen bedroegen ong. 406, voor de wegen en voetpaden ong. f 80 en voor de pompen en riolen ruim f 781. De brug aan de Kostverlorenstraalt- <eg .wa$ vrij goed. Met het oog op het. plan die weg te breken, had er lleen he: hoogst noodzakelijke on derhoud aan plaats, wat eene uitgave van f 22 eischte. Voor het onderhoud der gemeente begraafplaats. die in vrij goeden staat verkeerde, werd ruim 92 uit gegeven. De begraafplaats der R. C. gemeente werd zeer goed onderhou den. Op de eerste werden begraven 52 lijken en op de laaltste 9 lijken. Over het algemeen waren d'e stra ten behoorende aan particulieren, goed. doch enkelen moesten noodig hersteld worden. Daar vastte werklieden steeds zorg droegen voor de reinheid der wegen en d'e goten en riolen geregeld' werden schoongehudenwas de reinheid der openbare wegen zeer voldoende. Het straatvuil werd naar eene vuilnis- plaats in de duinen gebracht. De gezondheidstoestand liet niets te wenschen over. Slechts 1 geval van besmettelijke ziekte kwam voor en wel van diphtheritis. Het badhuis voor minvermogenden liet oude mannen- en vrouwenhuis en het Diaconiehuis verkeerden in goeden staat. De geneeskundige hulp werd door dr. C. A. Gerke in het Bad huis voor minvermogenden gratis verleend en bedroegen de kostten van de geneesmiddelen f 300. De jaar wedde van dr. Gerke voor de vacci natie en doodsdhouw bedroeg f 200, en aan de vroedvrouw mej. W, J. v. cl. Bos—ter Smitten werd een. gratifi catie verleend voor hulp bij onver- mogenden, groolt f 100. Het aantal verrichte koepok-inen tingen bedroeg 78. tegen 102 in 1900, 90 in 1899 en 70 in 1898. Het drinkwalter is alhier over het algemeen genomen goed. Het is door duinzand gezuiverd welwater. Som mige pompen geven best 'drinkwater; het waiter uit andere pompen is soms minder goed. I-Iet water is zeer hel der. Het vaste korps politie-dien aren bestond uit 1 Inspecteur van politie, 2. veldwachters, 1 agent van Politie en '1 nacliwacht. In den zomer werd het vermeerderd met 2 man. Als nachtwacht werd aangesteld V. Paap. De politiedienst werd goed waar .-©nomen. Oe aangewende kosten voor de po litie bedroegen ruim f 3180. (Wordt vervolgd). Mede bestaat het- voornemen om Vrijdagavond, bij gunstig weder, op dat terrein voor d'e gasten en de le den een feest te houden, opge luisterd door muziek. Binnenland. H. M. de Koningin. Aan de Magdeb. Zitg. wordt over het vertrek van koningin Wilhelmina uit Balduinstein geseind: De extra-trein veitfcrok onder de le vendige toejuichingen van de saam- gestroomde dorpsbevolking. D© Ko ningin was zeer aangedaan. Zij ver zond telegrafische dankbetuigingen aan den vorst van Waldeck en aan keizer Wilhelm. Zij komt stellig aan staanden zomer terug. Niettegen staande zij er uitmurutend uitziet, ver toonen zich soms nog aanvallen van zwakte. De Koningin heeft aan ver schillende dk>rpen en aan acht arnblte- naren van de crimineele politie ge schenken in geld gegeven van drie honderd tot vijfhonderd marlc. K. ontrukte S. de sabel en gaf hem dJaarmedie een paai- geweldige klappen op hei hoofd De ander, de 18-jarige W. D.. sloeg S. met eon lat, terwijl de derde gearresteerde, de 19-jarige v H.. medehielp dien ongelukkigen agent, schrikkelijk to te takelen. S. wist te ontsnappen en begaf zich da delijk naar den gemeente-geneesheer dr. Th. N.. die de wonden verbond' en daarbij schedelbreuk constateerde. De daders zijn enkele uren later aange houden en in verhoor genomen. In hoofdzaak hebben zij bekend ;alle drie ver ld aren onder den invloed van ster ken drank te zijn geweest. De- sabel is door K. in een brandkofk geworpen, waaruit hij later is opgevisch. De ge wonde agent is niet buiten gevaar l arrestanten zijn naar Arnhem vervoerd Kiesrecht-meetings. In Friesland werden Zondag niet minder dan 30 openlucht-meetings vanwege het Ned. Comité voor Alge meen Kiesrecht gehouden. Door 26 verschillende personen, waaronder twee vrouwen, werd het woord ge voerd. Tot de sprekers behoorden o.a. de Kamerleden Schaper, Helsdingen, Hugenholtz. '.Mielcheirs, het oud-Ka merlid mr. Troelstra, Fortuijn van Amsterdam. stopte en hij zijn zusters shawl zag waaien. Al langzamer werd de gang van den trein De galeiboef wachtte zijn tijd af Waarom zou hij ook haast maken. In den donker zou toch geen mensch hem volgeu. Maar hij had buiten den waard ge rekend In een paar woorden had juf frouw Morton (zoo was haar naam) aan haar broer verteld wat er gebeurd was Terwijl zij sprak, keek hij rond en z&rr 'duidelijk dat een man zich op de rails liet vallen en als een haas weg- liep. In een oogenblik was ook hi] op den grond en rende hem achterna. De Yankee volgde spoedig en door de op winding van de jacht was hij gauw achter Fairburn. Niets kon den boef meer verrast hebben .dan bet feit dat hij vervolgd werd, wat bij spoedig in de gaten had, Daar hij echter het wapen nog had. waarmee hij den politieagent tegen den grond had geslagen, zou hij er echter een verder gebruik van maken tegen Fairburn. die hem inhaalde. De kerel greep zijn wapen vast en wachtte ziin vervolger af. Het is on- noodig te gissen wat het gevolg zou zijn geweest. In elk geval zou Fairburn niet gestopt hebben. Maar de Ameri kaan greep hem en legde zijn hand op zijn arm. Begin nu niet met hem, zei hij. Ilij is niet waard dat je je vingers aan hem vuilmaakt. Ik denk. dat ik hem wel dwingen kan. Fairburn trachtte zijn raadgever van zich af te schudden, maar te vergeefs. De boef, ziende, dat hij nu één tegen twee stond, wil er tusschen uit gaau. maar een krachtige stem riep hem Stil te staan. Sta. of ik schiet, riep die en het klikklak van een revolver toonde dat het niet slechts een bedreiging was. Er bleef geen keus, de weggeloopen Pijlspits (op de Meeding der Engelsche galeihoven zitten pijlspitsen genaaid) had te gehoorzamen. Neer dat ding. en een korte ijze ren staaf viel in het gras. Nu terug naar den trein en geen j bokkesprongen of het loopt mis met je. Een paar minuten later lag de vluchteling goed gebonden in den ba gagewagen. Op het volgende station werd hij aan de politie overgeleverd en naar Londen teruggebracht. Het is onnoodig te zeggen dat de Amerikaan hartelijk door zijn reisge- nooten begroet werd. die hem met zijn succes gelukwenschten. Nu. misschien was 't niet zoozeer ik als dat kleine stukje speelgoed (op zijn revolver wijzende). Het is een slechte gewoonte, die ik aangenomen heb, toen ik in de West woonde. Is hij geladen? vroeg Barker ze nuwachtig. De Amerikaan glimlachte en er kwam een vroolijke trek om zijn oogen. die meer zeide dan zijn woorden. „Wel. nu je daarop komt. mijnheer, geloof ik heusch niet dat hij dat was." Hillegom. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag a.s., 's avonds 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag der commissie in zake de straatverlichting. 3. Rooilijn 2 arbeiderswoningen, wed. M. Heemskerk aan de Zandlaan. 4. Rooilijn woonhuis notaris Lange- veld, aan de Sixlaan. 5. Verzoek mej. M. v. V. de Coningh om eervol ontslag als onderwijzeres. 6. Adres van J. N. v. d. Vlerk, om ont heffing van beloopen boete, wegens te late oplevering van het postkantoor. 7. Vaststelling kohier schoolgeld 1. o. 2e kwartaal 1902. Alhier slaagde voor het examen der Zeevaartschool P. Crietée, leerling der school voor M. U. L. O. LJmuideii. Tusschen de pieren werd heden een flesch opgevischt waarin zich een kaart., gemerkt no. 314 bevond, met l verzoek deze te willen opzenden aan professor I. Gilson te Leuven. Bereke ning der stroomleidingen in de Noord zee is waarschijnlijk het doel van het in zee werpen dezer flesschen. Haarlemmermeer. In de ringvaart is vermoedelijk ver dronken de 18jarige L. H banketbak- kersbediende te Haarlem, wiens kleede ren in een schuitje zijn gevonden. Sloten. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat op dezen tijd van het jaar reeds de eerste nieuwe turf uit den Os- dorperbovenpolder is afgeleverd. Alhier is als wethouder aan de beurt van aftreding de heer G. Velthuïjsen. Heemstede. Op den leri Dinsdag van September* moet alhier als wethouder aftreden de heer H. Peeperkorn Jz. Op de banen van de Haarlemsche Tennisclub, gelegen aan de Span- jaard'slaan onder deze gemeente, zul len op Vrijdag 25, Zaterdag 26 Zondag 27 Juli a.s. de Nationale Ten- ni^-kampioantschad^en wordietn ge speeld en worden daarvoor velen van elders verwacht. Eigen schuld Zondagavond had een fietsrijder, de heer J. Thomissen, uit Bussum in de nabijheid van Naarden de onvoor zichtigheid de in vollen gang zijnde Gooische Stoomtram onder het rijden vast te houden. Niettegenstaande hem tolt tweemalen toe verboden werd dit te doen. bleef hij op deze onvoor zichtige wijze rijden, met het gevolg, dait hij viel en zijn rechterarm werd verbrijzeld. Dr. Le Coultre van Naarden, die toevallig in de tram was, keerde van daar oogenblikkelijk met. d'e noodige verbandmiddelen op d'e fiets naar de plaats des onheils terug, om het eer ste verband te leggen, later nog bijge daan door dr. De Jong. De gewonde werd daarna per brancard naar het Militair Hospitaal te Naarden ver voerd. Begrafenis graaf v. Bylanot. Onder vele en treffende blijken van belangstelling is te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van graaf Carel van Bylandt. Het woon- werd gevoerd door d'e heeren Lafors, predikant bij deWaal- iche gemeente, G. J. Goedkoop, lid van Ged. Staten van Zuid^-Holland: Mr. C. Fock. oud-coinmissaris dter Koningin; J. E. N. baron Sirtema van Grovesftius; Jhr. V. Baud, prof. Mac Gillevry en de heer Smiet. Hierop werden de bloemen op de rafzerk opgestapeld, een hoog mo nument te aanschouwen gevende van de deelneming die de d'ood van graaf v. Bylandt in alle kringen der sa menleving heeft gewekt. Hoe groot die sympathie was, daarvan getuig den op deze plaats zoovelen, mannen als vrouwen, die aan zijn graf ston den te weenen. Boschbrand domein 'tLoo. Zondagmiddag had een lelie bo>sch- brand plaats in de Elspeeter struiken in de nabijheid vau de bezittingen van Prins Hendrik. Verscheidene hectare bosch werden verwoestom zes uur was men den arana meester. Ned. Boud vau Handelsreizigers Te Arnhem, is Zondag een twee daag se he bon disvergadering gehouden van den Ned. Bond van Handelsreizigers, tevens herdenking van het tienjarig bestaan van den Bond Uit het jaarverslag- bleek, dat de Bond in bloeienden toestand verkeert, al daalde het aantal leden van 1063 op 917, gevolg van het uittreden der Meyersche Handelsvereeniging, die voor 9/'lG uit kantoorbedienden be staat. Uit het daarop volgende jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat dit jaar geen storting voor het bondsor gaan noodig was, zoodat het voordee- lig saldo bedraagt 1215.721-. Een voorstel van de handelsreizi- gersvereeniging Mercurius De Ned. bond van Handelsreizigers dringe er bij de Staatsspoor op aan. dat men bij hel reizen op plaaiskaarten meer. dan eens gelegenheid hebbe op tus- schengelegen stations uit te stappen" werd gewijzigd in dien zin, dat het be stuur vrijheid' zal hebben zich te wen den tot. dat lichaam, hetwelk daartoe aangewezen is. waardna. het werd aan genomen. Aangehouden. Aan het station te Rozendaal is door de rijkspolitie aangehouden de nota- risMerk P. J. V. uit Zierikzee, die voor een maand ten nadeele van zijn patroon f5000 had verduisterd. Van de door hem ototvreemde. gelden was niets meer in zijn bezit. Br. Knyper. De minister van Binnen 1 andsche Zaken dr. Kuyper is voornemens zich 24 dezer met een maand verlof naar het buitenland te geven. Ook Trouwen Door d'e bestuursleden van de Ver- eeniging tot Verbetering van den Maat schappen ileen en dien Rechtstoestand! der vrouw in Nederland is een adres gericht aan den Minister van binnen- landsche zaken om in het ontwerp van wet tot uitvoering van art. 75 der On gevallenwet zoodanige wijziging te brengen, dat. ook vrouwen benoembaar zullen zijn .'tot leden dter raden, van beroep en van het administratief ge rechtshof. In het adres wordt er o. a. de aandacht on gevestigd', dat in dé welt, op die Kamers van Arbeid' zoowel mannelijke als vrouwelijke ingezetenen des rijk-s tot leden dier kamers en tot scheidsrechters benoembaar zijn. Het adres draagt die ondiertéek'ening van die dames J. de Bosch Kemper, H. H. SchottenCrommeLin. M. A van der Laan—de Jood'e, H. T. Boddaert— Schuurbecque Boeye. en van d'e hee ren E. Fokker, W. L. P. A. Molen- gi'aaff. J, C. O ver voor de en D, Simons. 0 ntwerp-beroepswet. Naar men verneemt is aan het bij die Tweede Kaaner door dte Vereeniging van Nederlandse lie werkgevers inge diend adres in zake het ontweru Be- roepswet (ter uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet) adhaesie betuigd door de Kamer van Arbeid voor de Confectie bedrijven te Groningen en dioor de Ka mer van Arbeid van de Voedings- en genotimd'delen te Rotterdlam, door de laatste met dit voorbehoud dat zij niet kon instemmen met, het verlangen der Vereeniging van Nederl. Werkgevers om den afwisselenden leden (werkge vers en werklieden) invloed toe te ken nen op het sluiten dter instructie. Mishandeling. Te Wageningen is een agent van politie op den openbaren weg zoodanig mishandeld, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De daders, drie in aantal, oudle bekendien der justitie, bevinden zich in arrest. Nader wordt gemeld: S. bemerkte Zondagavond om half twaalf een vechtpartijtje op den Grind weg. Na sommatie tot dte vechtenden om uiteen te gaan, waaraan geen ge volg gegeven werd. trok S. zijn sabel, waarop zich de vechtenden plotseling op hem wi'erpen Een. de 18-jarige j. Na den oorlog. De heer Eraous ontving met de jong ste mail een brief van mevrouw Steyn. gedaieerd Krugersdorp 21 Juni 1902, waarin zij schrijft ,Ik kwam verleden week hier aan, om mijn echtgenoot te ontmoeten, die. zooals gij we,et, zeer krank is, en wij zijn van plan, de volgende week naar Europa te vertrekken voor geneeskun dige hulp en behandeling. Mevrouw Stein zelve was voor een langen tijd ernstig ongesteld geweest, weest. Den 3en Juli jl. vertrokken per H. M. kruiser Friesland, door bemidde ling van den consul der Nederlanden, den heer B. A. Wennink, de navolgen de tien gewezen krijgsgevangenen uit het Ragama-kamp H. SeHe, M, Uy- tenhoudt. J. G. van Pieterson, J. van Straaten, G. Padberg, P. de Vries en J. Wicheriink. Begrafenis Prof. dr. J. vau der Vliet. Maandagmiddag te een werd! op de algemeene begraafplaats te Utrreckt ter aarde besteld het stoffelijk over schot van prof. dr. J. v. d. Vliet. Het woord werd1 gevoerd door den. heer van Eveirdingen namens den naat van het Utrechtsch Studenten corps en door prof. d1Aulnis de Bou- rouill. Onteigening. De St.-Ct." bevat vijf wetten van den 7en Juli 1902. houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening: a. voor helt maken van een nieuwe brug over bet Noordzeekanaal fn den Staatsspoorweg HelderAmsterdam en voor verlegging van den spoorweg tus schen Zaandam en Amsterdam („Stbl." No. 143); b. ten behoeve van een zijtak van den locaal-spoorweg Si'ttardHerzo- genrath, van Heerlen naar de mijn Carl; c. ten behoeve van verbreeding en verbetering van den Westlandlschen stoomtramweg; d. ten behoeve van de uitbreiding van het station IJsselmondie; e. voor dte verbetering van de Ha gen. d'e Molenbeek en de Almeloosche Aa in de gemeente Stad- en Ambt-AI- meloo. Een rijwiel dief. Van dir. A. A. Smite te Enschedé werd Zaterdagavond een fiets gestolen, welke hij een oogenblik onbeheerd had laten staan. Direct werd bij de poli tie. aangifte gedaan, die naar elke richting aanhouding verzocht van e fietser met rijwiel van 't door den eigenaar opgegeven nummer, en waar op tevens de naam van den dokter ver meld stond'. Te Glainerbrugge hadl de maréchaus see het geluk nog dienzelfdien avond een zekeren Johannes Fransen met het rijwiel aan te houden. De man. die reeds op weg naar Duitschland was. heeft bekend en werd gevankelijk naar Almelo getransporteerd'. Anti-revol. propagandaclub. Te Amsterdam poogt men een anti- rev. propagandaclub op te richten. Proeve van stijl. Met den aankoop van de gemeente tram, die den burgers reeds zoolang door het hoofd woelde, heeft, de burge meester werkelijk een witten raaf ge schoten. Ontploffing Maandagmiddag tegen vijf uur hoorde beft personeel van de branid-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2