N.VAN BREEMEN C, ST ANTHRAC1ETK0LEN. G. EMMELOTH Haarlemsche Gasfabriek. A. F. H. v. d. VA ABT, Unie Toorraal COMPLETE IMAM Eiteissersraclsi Brandverzekering- Maatschappij Zijlstraat 76. GEBRs. LOOTS, Likeurstokers. Ciir. Limonade p. il- 0.80 Framb. Limonade 1, 41 Gr. Houtstraat. Grootste keuze. Week's Sterilisator. T. 1. Donnée, TaiJiieic „Kenuemerlaud" Prijs der Cokes. I.C.HAANS 1. C. HAAN, Barteljorisslraat 39-41. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Gr. Houtstraat 71, TF.LEFIIUUN 70. Gemengd Nieuws. Yreeselijke storm in Oostenrijk Zaterdag heeft een vreeselijke storm, vergezeld van geweldige slagregens, over Oostenrijk en Hongarije gewoed. In Tyrol werd een stuk van den spoor weg bij Unzmarkt over een lengte van bijna 400 meter weggespoeld even voor de nadering van een trein. Het was onmogelijk den trein tijdig tot stilstaan te brengen en de locomotief en eenige goederenwagens stortten 20 meter naar omlaag. De stoker werd ge dood, twee conducteurs werden ernsiig gekwetst. De personenwagens waren op de rails blijven staan. Op 17 plaatsen in Tyrol sloeg de blik sem in en vernielde 43 huizen, waarvan alleen te Kirchberg 13. Te Lembach wer den alle ruiten door een hagelbui ver brijzeld. Nabij Villach is de oogst over een oppervlakte van 32 vierkante kilo meters verwoest. Tijdens een begrafenis te Rovisce woei de stelling, die om de kerk stond, om ver. De palen en planken vielen op den lijkstoet en bedolven de lijkkist, den pastoor en de begrafenisgangers. Het duurde 3 uren. voor men den pastoor had gered, die gevangen zat tusscben de kist en een hoop planken. Te?en ongelukken. De Beiérscbe minister voor het ver keerswezen zal binnenkort een besluit publiceeren, waardoor den gemeentelij ken autoriteiten van Nürnberg dwang middelen aan de band worden ge daan, om de tramwegmaatschappij al daar te noodzaken, veiligheidshirichtin- gen aan de tramwagens aan te brengen. De rechtbank verklaarde d'e aan klacht niet ontvankelijk en veroor deelde de dame in de kosten van het geding. Staking van tuinlieden. Sedert Zaterdag zijn te Nantes de tuin lieden in staking. Den geheelen dag bleef alles rustig, doch tegen den avond kwam het tot een botsing tusscben de politt en 200 stakers, die een kameraad willen bevrijden, die gearresteerd was wegens aanranding van de vrijheid van arbeid. Zes stakers werden gearresteerd. De cholera. j Volgens officieele rnededeeling zij.n t,e Mucha, nabij Aasirik, in Egypte, 90 gevallen van cholera geconstateerd), waarvan er bereids 50 een d'oodielijk verloop hadden. Een advocaat voor de rechtbank Het is te Parijs gebeurd, waar broe der en zuster in proces waren over de verdeeling der ouderlijke nalaten schap. De advocaat v.an den broedei- uitte een voor de zuster belee'digende bewering die bij onderzoek bleek las ter te zijn. De zuster verzocht dien advocaat die woorden in te trekken, waaraan deze echter niet voldeed. Zij diende nu een aanklacht in we gens laster, en zoo kwam die bedoelde advocaat, mr. Barboux in het bankje der beklaagden. Mr. Barboux vroeg nielt-ontvanke- lijk-verklaring op grond v.an art. 41 der w;et op de drukpers, o.a. bepalen de dat geen vordering wegens laster, beleediging of smaad wopdlt toegela ten wegens een Ite goeder trouw ge steld verslag eener terechtzitting noch wegens de gehouden pleidooien of ie berde gebrachlte bescheiden. Wel kan die rechter, voor wien de zaak wordt behandeld, alsdan lasterlijk of beleedigend geachte uitdrukkingen supprimeeren en dengeen die ze ge uit heeft, tot schadevergoeding ver oord ee le n en ook advocaat of procu reur berispen en zelfs, schorsen. Uit gezonderd wordt het geval, dat de be doelde aantijging vreemd is aan de behand'elde zaak. mi|ts alsd'an de rech ter het recht van aanklacht of vor dering deswege uitdrukkelijk aan partijen heeft voorbehouden, of ein delijk wanneer helt derden betreft. De advocaat beriep er zich nu op, dat zulk een voorbehoud op de be doeld,'© terechtzitting nielt was ge maakt en dat Itrouwens de bewering niet vreemd' was geweest aan de zaak waarbij de eischeres zelve haar broe der van bedrog had beschuldigd. De advocaat voerde voorts aan, dalt hij niet, gerechtiged was geweest de be wering terug ite nemen, met. het oog op de belangen zijner cliënten in hooger beroep, en dat dieze ook na de ontkentenis van den schilder hun be wering meenden te moeiten volhou den. Hij beriep zich op zijn lange, eervolle loopbaan als waarborg, dat hij niets had gedaan waardoor- hij zich de achting van zijn rechters en zijn confrères onwaardig had ge maakt. D© officier van juskitie eischte even eens nietj-ontvankeli j k-verkla ring, wegens de duidelijke bewoor dingen der wet. die onmiddellijke conclusion venlangrfc betreffende het voorbehoud. Dynamietbommen In de Italiaansche badplaats Castel- lainare hebben de douanen Zaterdag- twee kisten in beslag genomen, die ieder 18 van een lont. voorziene dyna- miletbonmvan bevatten. Iedere bom woog een kilo-ram. Bovendien bevon den zich in de kisten nog 36 kleinere hommen van 700 gram zwaarte. De kisten werden aangebracht d'oor een visscliersbark zoodat mem meent, dat de bommen bestemd) waren voor clan destine visseberij. Uit verveling. Een vernuftig man heeft de bodes der Fransche Kamer weten te bewegen om eiken dag na de zitting de blaadjes pa pier bijeen te zamelen van de lessenaars der afgevaardigden. Het bleek dat de volksvertegenwoordigers daarop in hun ne verveling heel wat teekeningen, voor al caricaturen, hadden aangebracht. De ze verzameling is nu aam de Bibliothè- que Nationale aangeboden en door deze aanvaard. (Krom). Een hevige brand heeft te Guayaquil, in Ecuador. 90 blokken huizen, de douanegebouwen en het station verwoest. De schade wordt begroot op 12 1/2 millioen gulden. Yreeselyk ongeluk. Nabij Portsmouth, in den Ameri- kaanschen staat Newhampshire, is een boot, waarin zi'ch 16 mannelijke en vrouwelijke bedienden van een nabu- rie- hotel bevonden, gezonken, 14 per- sonen verdronken. 1471. 1473. 1475. 4426. 4502. 4564. Bod. 8.5%. 4734. 4736. 47^4. JStoomvaartberiLlUen. Het dubbeischroefstpömschip Rijn dam, van da Holland Amerika Lijn, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 21 Juli des nam. 7 u. Beachy- head. Het stoomschip Soestdijk, van de Holland Amerika Lijn, arriveerde 21 •Juli van Rotterdam te Newport News. Het stoomschip Priam, van Amster dam naar Java, vertrok 19 Juli van Liverpool. Het aantal werkelooze diamantbe werkers te Amsterdam is in de afge- loopen week hooger dan de vorige en klom thans tot 878. Faillissementen. Uitgesproken Dordrecht, 16 Juli. H. L. Horten- siu-s. koopman en timmerman, te IJsel- monde. Rechter-commissaris mr. K. M. Phaff. Geëindigd J. A. J. Kopp, in leven horlogemaker, ta 's Gravenhage L. Boom koopman te Oele (gem. Hengelo) en P. Fröhlich. Vernietigd W. F. van de Ven, boek en steendrukker te Groningen. PROVINCIALE. GEMEENTE, WATER- SCHAPS-OBLIGATIES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN INCOU RANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM k Co. TE ARNHEM EN TE ZUTPHEN. EN VAN JULIUS OPPENHEIM TE GRONINGEN. GEVRAAGD. 5 Pref. Aand. Drentsche Kanaal Mij40 5 gew. Aand. idem 3 100 4 Nieuwe Sociëteit te Zutphen 90 1463. 2 aand. Tram Paterswolde- Eelde50 3 aand. Gron. Crediet- en Handelsb100%. 3 k f 1000 (waarop gestort 10 aand. Spaarbank Zut phen Offerte. 2000 afgest- aand. Tanah Wangie 60 AANGEBODEN. 10 A 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela... 80 5 A f 500 (waarop gestort 10 Aand. Waal en CoBod. 5 Aand. A 1000 Mij. I.and- aanw. Friesche Wadden 4668. 2 A 100 aand. Arnh. Bad- vereenigingBod. 4698. 3000 3.5 Gem. Hengelo 4704. 3 A 1000 Aand. Centrale Bank voor Landb. en Nij- verh100 4706. 5 A 1000 Aand. Rotterdam se he Levensverz. en Voor schotbank 100 4716. 250 3.5 Gem. 's-Graven- zande 98 1/2 5 A f 1000 (w. o. gest. 10 Aand. Tweede Ned. Herv. Maatschij100 5 A f 1000 (w.o. gest. 10%) Aand. Derde Ned. Herv. Mij. 100 1000 3 pet. Arnb. Diacones- senhuis Bod. 4770. 2 A 1000 (w. o. gest. 10 aand. Assur. Mij. de Rijn. Bod. 4774. 1000 3 1/8 gem. Zutfen 99 4776. 3000 4 pet. Wandelboofd Scheveningen 100 4784. 1000 3 1/2 gem. Sneek 98 3/4 4786. S000 4 Wasch- en Strijk- lnrichtlng „Eigen Hulp", den HaagBod. 3000 aand. Ned. Stoom boot-Mij. „BataTierlijn".... 50 f 4000 (w. o. gest. 10 aand. Brandass.-Mij. „de Oosthoek" te Soerabaia Bod. 1000 4 pet. Stoomtram Oldambt-Pekela 100 3/4 10.000 3 1/2 pet. gem. Win schoten 1902 97 3/4 71.000 3 1/2 pet. gemeente Haarlem 1902 98 1/1 12000 4 pet. gem. Wilder- vank (niet aflosbaar vóór 1915) 104 1000 aand. Serajoedal Stooomtram Bod. 4822. 100 aand. Vereeng. Har monie LeeuwardenBod. 4824. f 1000 aand. Stoomboot-MIJ Zeelandia 100 4826. 26.000 3 1/2 Gem. Gro ningen 98 7/8 4828. f 250 aand. Stoomtr. Zut fen—Hengelo90%. 4830 2 A f 250 aand. Zutfensch Broodfabriek Bod. 5000 3 1/2 pet. gem. Arn hem 98 3/4 50.000 3 1/2 pet. gem. Alk maar 98 4836. 2 A 1000 Aw. o. gestort 5 pet.) aand. Herverz. Mij. 100 4838. 20 A 250 aand. Geld.-Over- ljss. Stoomtram 80 4842. 10 A 250 Geld.-Overljssel- sche Lokaal Spoor 128 4846. 1000 aand. Stoomtr. Zut phen—Emmerik Bod. 4848. f 1000 (waarop gest. 10 pet.) aand. Brandass.-M „De Salamander" Bod. 4860. 500 4 1/2 Kerkelijke kas Rotterdam 100 4862. 300 4 idem 95 4864. 2 a 500 4 's Heeren Loo Utrecht95 1000 4 Ver. krankzinni genverzorging, Utrecht 95 2a/ 100 3 Patrimonium, Arnhem90 2a/ 100 3 Geref. Vereeni ging Arnhem 90 coupons ook hetaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste loos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/8 pet. (50 cents per stuk als minimum) Alle opgaven te adresseeren aan den hee ren JULIUS OPPENHEIM Co.. Nieuwe Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den heer JU LIUS OPPENHEIH te Groningen. De noteering wordt maandelijks gepu bliceerd. Alle Provinciale-, Gemeente- en Water- schaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. 4788. 4792. 4796. 4798 4804 4806. 4832. 4834. 4870. Aiivert«niU'n. DK HAAKLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem ie Terdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door bet inslaan van den bliksem ea het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. HAARLEM. St. Pieterstraat 13-21 Telephoou Hammer 721. Speciaal Passementeriën Zijden, Fluweel© n, Billljkste prijzen Het verseh bewaren van vruch ten en groenten in wijd mondsglazen met automatische sluiting zonder beugel ot schroef, zoowel voor huiselijk gebruik als in het groot, dooi middel van Uitvoerige werkrecepten op grond van eigen ervaring worden er bij verstrekt. Inlichtingen aan het Depot en proefstation te Bloe- mendaal (N.H.) waar ook steeds gevulde monsterglazen in voor raad zijn en bezoekers gaarne ontvangen worden. Zich aan te melden bij D. DE CLERCQ, Bloemendaalscheweg227 Nieuwe fijne Edam mer GRASKAASJES f 1.30 per stuk. KI. Houtstraat ALKMAAR. BUSGROENTEN JAMS. TAFELZUEEN. SAUCEN. V raagt de van ouds bekende Am. SPRENGERS, Confiseur. Cuisinier. Nieuwe Groenmarkt 24. Afgehaald aan de Fabniek. Grove COKES 40 Cent per Hectoliter Geklopte 45 Bezorgloon binnen de gemeente 5 Cent per Hectoliter. s«f Wederverkoopers genieten rabat. OiE OIRECTIK- N0RMAALBED CLOVFR's Poeder is volkomen onschadelijk, houdt het hooid rein en bevordert daardoor den haargr 'ei. Met deze Poeder is men in de gelegenheid te iiuis met het grootste gemak het haar te wasschen. Per Pakje a 12 Cent. Alleen bij II. VAT MJK, Anegang To. 3». II. VAT »IJI Hausens Kasseier Haver-Cacao wordt als bijzonder goed voedend en licht verteerbaar versterkend-middel aangewend bij Bloedarmoede eu Bleekzucht. Maag- eu Darmlijden. Zwakte. Magerheid. en is voor Kinderen de beste d r a n k. Slechts echt in blauwe cartons, nooit los. Verkrijgbaar a 0,60 per carton, bij de voornaamste Apothekers en Comestibles-handelaars. tioofd-Agent voor Nederland en Koloniën: LAMBERT WATER REUS, 's Gfravenhage. Sumatrastraat. harten, een vermoeden, dat zich waarschuwend liet hooren, doch dit w-sa voldoende. Helt gevaar, dat Checco bedreigde, was te groot, om hem niet achterdochtig te maken. Een jong, rijk heer, ctie het arme vis schersmeisje een gemakkelijk, weel derig leven, een deftige posiltie kon aanbieden en hij, een arme drom mel, die zich door handenarbeid een nooddruftig bestaan moest verwar ven; dat was een verschil, wel ge schikt om menig meisjeshoofd in de war te brengen. Zelfs wanneer Car mela hem beminde waarvan bij bij haar coqueÜten. luchthartigen aard lang niet zeker was hon zij toch bij de mededinging van don Luigi licht in de verzoeking komen, item dien bons te geven. En wat dan'? Checco durfde er niet aan denken, w'at er dan gebeuren kon. Zes lire, riep don Luigi weer mét een zekere beleedigendie ironie, ik zou wel eens willen weten, wat gij met zooveel geld wilt uitvoeren? O, Madonna mia, antwoordde Checco, zes lire is toch zooveel niet. Nielt veel? Van zes lire kunt gij mei uw moeder een heele week levten en een week heeft immers zeven da VAN Brand- en Inbraak- vrije, gepantserde Brandkasten, Kluisdeuren, Hekken, Safe deposit inrichtingen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis ver krijgbaar zijn. gen on niet maar één dag. Wat zult gij dan met de verdiensten doen? Het zou mij niets verwonderen, als gij staatspapieren koopt, Checco. Checco haalde minachtend de schouders op. Hij wist maar al te goed, welke arme drommel hij was •tegenover don Luigi, en d'e spot, die in deze woorden lag, ontging hem ook niet. -Ta, hij had in de laatste twee jaar een kleine vierhonderd lire be spaard. En hij wilde nog meer op leggen, om een huishouden te kun nen opzetten, een zaakje te kunnen beginnen en Carmela te kunnen trou wen, hij bespaarde zelfs menige bete uit zijn mond, (Jaar hij zeer goed wist, dat hij hij de schoone, maar ij dele Carmela, die zeer aan uiterlijk heden hechtte, niet met ledige han den behoefde aan te komen.Maar wat beteekendë zijn bescheiden bezit 'te genover het fortuin, waarover don Luigi kon beschikken. - Welnu. Checco, schertste don Luigi verder. Gij zegt niets. Walt doet gij met het vele geld? Ik geloof, dat gij het naar de spaarbank brengt. Waarom niet? Ieder wil immers wel een appeltje voor den dorst heb ben. Loop heen. Wie denkt op uw ja-ren aan den kwaden dag. En d'e paai- kastanjes en het beetje polenta die gij en uw moeder noodig hebt, daar zult- ge altijd ook nog wel kun nen aankomen. Ik wed dat ge aan trouwen denkt. En als dat nu eens zoo was, don Luigi. zou dat dan te verwonderen zijn? Dait doen immers alle mannen. Wat zijjt ge toch lichtzinnige knapen. En wie denkt ge te trouwen? Ik geloof haast, dat ge het oog hebt geslagen op de kleine Carmela. Is heit niet zoo? Checco zeide niets, maar het pur perrood, dat zijn gezicht bedekte, sprak voor Luigi duidelijker 'dan vele woorden. De toekomst aan de zijde van Carmela was voor Checco alltijd een zoete bekoring geweest, een aardsch paradijs, een sprookjesdroom van geluk enjliefde, die zijn innerlijk leven bezielde en hem met steedis nieu wen moed en nieuwe hoop vervulde. Nooit in zijn leven had hij het ge waagd ook maar met iemand over dit geluk 'te spreken, en thans, nu hij zijn groot geheim op half schert sende wijze aan het daglicht zag ge bracht. wa© hij daar zoo over ver - stoord, daar zoo door verrast en ont hutst, dat hij kleurde. Don Lujgi glimlachte triomfante lijk, zétte de monocle op en zei op zijn spottende manier, zacht voor zich heen: Arme drommel. Checco was een van die natuur- menschen, die altijd in uitersten ver vallen; die geen langzame, geleidelij ke overgangen kennen, maar van de innigste 'teedierste toegenegenheid bliksemsnel tot wilden haat en ra zende hantfcstoeh't/elijkheid ov/örslaan. Hoewei don Luigi zijn laatstte op merking slechts halfluid had ge maakt, had Checco haar toch ver staan, en een woeste, sombere trelc gleed over zijn gelaat. Melt een snel- len fonkelenden blik mat hij den jon gen, tegenover hem zittenden heer van het hoofd tot de voelten. Als men den man, zoo dacht hij waarschijnlijk; de zwierige, deftige ldeeren uittrok, wat voor een nieitig, armzalig schepsel zou er dan te voor schijn komen. Hij had hem met eene hand kun en optillen en in zee wier pen. En zoo'n kreatuur zeide tegen hem: arme drommel. Don Luigi had misschien ook dier- I gelijke gedachten en begreep dat het gevaarlijk was, thans met zijn eigen voortreffelijkheid al te zeer te koop te loopen. Waren zij maar weer op het droge, dan kon hij zich wel hiet een en ander verooriooven. Tot zoo lang hield hij het echter voor verstan diger, geen twist te zoeken met d'en gespierden, prikkelbaren knaap, die eenmaal in toorn onltstoken, hem ver moedelijk niet zou ontzien, en hij zweeg. Daar zij reeds een tamelijk eind van het eiland verwijderd waren, en nu niet meer door d'e hooge rotsen van Capri beschut werden, voelden zij den wind ook reeds slterker. Het was een stijve, westenwind, die met rukken in het zeil viel, zoodat de boot zich seconden lang op zijde legde, en het schuim van de golven erin spatlte. Om zijn kleederen tegen besproei ing door het zoute water te vrijwaren schoof don Luigi voorzichtig van den eenen kant naar den and'eren, maar d)eze voorzichitigheidsmaatregel baat te hem weldra ook niet meer. De gol ven, die er van den oever klein en niet gevaarlijk hadden uitgezien, ver toonden zich nu in haar volle, grootte kracht Zij wierpen het kleine vaar tuig, dat als een no.tedop op en neer danste, al$ in overmoedig spel heen en weer, zoodat de beid'e jongelieden weldra den ganschen eraalt van den toestand inzagen. Reef het zeil, Checco, anders slaan wij om, schreeuwde don Luigi den schipper toe. Checco had de roeispanen reedis lang- weggelegd en hield nu het roer in de hand. Met een somber gelaat liet hij den blik weer langs den hemel glijden, waai- de eersite nauwelijks waarneembare nevelen zich thans tot zware wolken samenpakten', zoodat thans ook d'e leek kon zien hoe. zich na den zwoelen, drukkendlen d'ag een onweersbui vormde. Hef, was nog mo gelijk dat de dtorm de bui uit elkaar dreef, maar zij kon zich ook even goed boven hen ontlasten. In elk ge val konden zij er op rekenen, dalt de storm nog in hevigheid zou toene men. Van omslaan is nu nog geen kwestie, hernam Checco, maar wel daarvan, dat die dtorm ons roer ver- vernielt, en dan (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6