NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Ster Tan liet ZniflBii Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Zaterdag 2(i Juli 1902. No. 5850 AHLEIFS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenL30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^£ de omstreken en franco per poet0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regelt 50 Cte.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Boraaox: G«bonw Het Spaame. Zulder Buitenspadroe No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. reieroonnuntmer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE T'A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O, L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE&, Succ., Parijs 31*** Faubourg Monanartre. Haarlem's Dagblad van 26 Juli bevat o. a.: Gebrek aan arbeidskrachten in de goudmijnen, Ensland en Turkije, Keizer Wilhelm en koning Edward De agitatie in Frankryk, Een be langrijk congres. Te Muiderberg, Nederl. Landbouw-comité. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wij ren voor bet Zaterdagavondnum mer, die dea Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing éan is inzending op Vrijdagavond noo- üg, uitgezonderd natuurlek klein® ad vertenties of familieberichten, dis moeilijk vooraf kunnen worden Inge leverd. De ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De .Times' -correspondent te Johan nesburg herhaalt zijn klacht, dat de be hoefte aan arbeiderskrachten in de goud mijnen aan den Rand zich hoe langer hoe meer doet voelen. En daar zwarte arbeiders niet te krijgen zijn, ziet men naar blanke om. De vredesverklaring m Zuid-Afrika kwam juist op een tijdstip, dat geploegd en gezaaid moest worden, en in die maanden zijn de inboorlingen gewoon naar hun woonplaatsen te trekken en daar bij oogst en nieuwen uitzaai be hulpzaam te zijn. Zoolang het oorlog was werd hun geen vergunning gegeven Johannesburg te verlaten, zoodat zij, van de gelegenheid gebruik maakten om naar hun kralen terug te keeren. Het resultaat is, dat reeds weken lang groot toen de vrede in het land was, dadelijk gebrek aan arbeidskrachten in de mij nen heerscht; terwijl de daartoe inge stelde commissie niet meer dan 4 tot 5000 arbeiders maandelijks kan afleveren, zijn er 70 tot 80.000 man noodig. Lord Kitchener deed aan de hand de na den oorlog ontslagen ongeregelde troepen bij den mijnarbeid in dienst te nemen. Het bezwaar bestond wel dat dan blanken naast zwarten zouden ar beiden, waartegen juist in Zuid-Afrika ernstige grieven zijn; maar de mijn-eige naars hebben een oplossing gevonden door de blanke en zwarte ploegen geheel afzonderlijk van elkaar te laten werken. De Johannesburger Kamer van Mijnwer ken heeft daarop aan de ontslagen onge regelde troepen een dagloon van 5 sh. aangeboden voor arbeid boven den grond; later stijgt dit loon tot 9 sh. per dag. De blanke arbeider werkt natuurlijk duur der dan de zwarte, die op 2 sh. per dag komt te staan. Doch het is voor de mij nen zeer noodig, dat in den kortst moge lijken tijd aan het werk wordt gegaan. Dit blijkt wel uit den herhaalden op roep van den ,,Times"-correspondent, die de toestanden ter plaatse kan beoordee- len, en die het aantal benoodigde ar- beidskrachten op 100.000 schat. Zooals hij aangeeft, zou de Engelsche regeering de arbeiders kunnen uitzenden met dezelf de schepen, waarmede'de terugkeerende troepen worden thuisgebracht. Hij wil de goudmijnwerkers dus uit Engeland zelf aanwerven. Waaruit wel blijkt, dat het succes in Zuid-Afrika, om blanke ar beiders voor den mijndienst aan te wer ven, al heel gering is; ook onder de ont slagen vrijwilligers. Zooals reeds Is meegedeeld heeft de Turksche Porte op Ruslands eisch om 930.000 Turksche" ponden schadevergoe ding te voldoen voor het te late betalen der oorlogschatting met een besliste wei gering geantwoord. Gewoonlijk zijn deze Russische ma- ningsnota s zeer geschikte politieke hulp middelen als de regeering te Petersburg een druk wil oefenen op de Turksche re geering. Men weet in Rusland, dat de geldquaesties steeds alleronaangenaamst op de Turksche verbeelding werken en gewoonlijk de Ottomaansche regeering zeer toegevend stemmen. Nauwelijks heeft de Porte dan ook het fiat geweigerd op de Russische rekening of de Russische pers begint den aan val. De voorvallen aan de Russisch-Mon- tenegrijnsche grens, waar zooals men" weet gevochten is, bieden een welkome gelegenheid, om de grieven, als vurige kolen, op het hoofd van den Sultan te stapelen. Te Konstantinopel beweert, men wel, dat de Montenegrijnen begon nen zijn door in sterken getale de gren zen over te trekken en de Turksche mi litaire posten aan te vallen, maar Rus land houdt zich aan de voorstelling, die in Cettinje van het voorgevallene wordt gegeven, dat de Turken aanvallers wa ren, dat de Montenegrijnsche grensbewo ners zich slechts verdedigden en dat de geheele verantwoordelijkheid van het ge beurde op Hamdi Pacha valt. De klacht van den Montenegrijnschen gezant te Konstantinopel wordt gesteund door de Russische pers; de Petersburg- sche Beurscourant wil, dat de mogend heden een collectieve nota inzenden om Montenegro bij te staan en het terug trekken der Turksche troepen van de grenzen te ei6Chen; de „Novoje Vremia" beweren zelfs, dat een en ander de vol komen verwarring bewijst, die in oud- Servië en Albanië heerscht, zoodat de vrede op het Balkan-schiereiland gevaar loopt. En te gelijk komt een nota van den Russischen en Oostenrijk-Hongaarschen gezant te Konstantinopel de Porte herin neren aan haar belofte om hervormingen in Macedonië in te voeren. De Sultan heeft dadelijk daarop een commissie ingesteld, waarin de Groot- Vizier, en de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken zitting hebben, en haar opgedragen een onderzoek in te stellen naar de hervormingen, die in Macedonië kunnen worden ingevoerüd, ten einde de orde te herstellen en nij verheid en landbouw te bevorderen. Turkije geeft dus op dit punt aan Rus lands verlangen toe, in de hoop het daar mee voorloopig weer tevreden te stellen. En heel ernstig zal ook al het andere wel niet worden. Maar het is teekenend genoeg om te doen zien aan welke zorgen de zieke man in Turkije voortdurend bloot staat. Buitenlandsch Nieuws Gebrek aan arbeidskrachten aan den Rand. De Times" verneemt uit Johannes burg .dat die blanke arbeiders hoog noodig worden voor den arbeid in de mijnen; minstens 100,000 zijn noodig, die de Engelsche regeering zou kun nen uitzenden met de schepen, welke die troepen naar Engeland terugbren gen. Voldoende negers zijn niet te krij gen. Oneenigheid. Toen lord Salisbury aftrad als eerste minister liep het gerucht dat er on eenigheid gerezen was tusschen hem en den Koning Dit gerucht werd als een, praatje beschouwd, en gewicht werd er dus niet m het minst aan ge hecht De parlementaire rediacteur van de „Daily News" de oud-hoofdredacteur van de „Daily Chronicle" zegt thans, d.a+ die geruchten wel degelijk waar heid' bevatten De oneenigheid is vol gens hem ontstaan door de uitdeeling der decoraties ter gelegenheid van de kroning. Er zijn twee zaken behandeld op een wijze die indruischt tegen de par lementaire gebruiken, lo. is de lijst der gedecoreerden bekend gemaakt, juist alsof zij regelrecht kwam van den Koning, en 2o. is er geen melding ge maakt in de hofberichten van de dien sten door lord Salisbury aan den lan- die bewezen. Keizer Wilhelm en Koning Eduard. Ofschoon niets officieels ei- van be kend is, gelooft men in Engeland stel lig aan een bezoek van Keizer Wilhelm aan Koning Eduard in Cowes, dat op den 3en Augustus zou plaats hebben. Deze beleefdhei'dsvisite van neef aan oom zal slechts één dag duren. De Koning wordt den 6en Aug. in Londen verwacht. Hij zal met zijn gemalin voor de geestelijken in West- minster-Abdy een proefkroning hou den. Behalve zeer nauwe bloedver wanten .worden geen vorstelijke per sonen uit het buitenland veafwachlt. Alle decoraties zullen op den grooten dag verdwenen zijn. Alleen zal 's av. een algemeene illuminatie ontstoken worden. De City verliest door het niet plaats vinden van den omgang des ko- nings 22,000 pond. De weg die geno men zal worden van de Westminster Abdy naar het paleis is nog niet offi cieel vastgesteld. De artsen achten 's Konings gezond heid zóó bevredigend, dat hij den weg heen en terug niet zal behoeven af te leggen in een ziekenwagen, doch dat h:: in zijn gewoon rijtuig zal kunnen plaats nemen. Alleen zal de estrade in de kerk. waarop de kroning ge schiedt. afgebroken worden. De ko ninklijke zetel zal op den beganen grond komen te staan, om Eduard de vermoeienis te besparen van .een paar trapjes te klimmen. De „Daily Chronicle" alleen spreekt deze gunstige berichten pertinent te gen. Dit blad zegt dat er nog geen sprake van geweest is dat koning Eduard gewandeld heeft op het dek van zijn jacht. Alle mooie berichten zijn niets dan speculaties van hen, die tribunenplaatsen trachten te ver huren. E011 belangrijk congres. Te Manchester vergadert sedert eenige dage het vijfde congres van den Inter nationalen Coöperatieven Bond. Reeds vroeger hadden soortgelijke congressen plaats, nl. in 1895 te Londen, 1896 te Pa rijs, 1897 Delft, en voor de tweede maal te Parijs in 1900. De Bond verdient in hooge mate zijn naam van internationaal, want hij omvat coöperatieve vereenigingen en leden in Duitschland, Engeland, Frankrijk, Bel gië, Holland, Denemarken. Zweden, Rus land, Oostenrijk, Italië. Spanje, Zwitser land. Servië, de Ver. Staten, Engelsch- Indië en Oost-Indië. Op hét oogenblik telt de bond 290 En gelsche vereenigingen, 120 meer dan in 1900, 69 Nederlandsche, 8 minder dan in 1900, 56 Fransche, 16 meer dan in 1900, 31 Duitsche, 1 meer dan in 1900; sedert het congres van Parijs in 1900 zijn nog nationale afdeelingen gesticht in België, Denemarken, Zweden en Zwitserland, terwijl sedert dat jaar, toen er te zamen 242 vereenigingen en 100 gewone leden waren, op het oogenblik 369 vereenigin gen en 118 leden zijn. Uit deze cijfers mag niet beoordeeld worden de kracht der coöperatie, daar dit slechts zijn de vereenigingen, die tot den internationa len bond zijn toegetreden, om haar on dervindingen, haar pogingen, haar werk kracht tot een gemeenschappelijk doel te kunnen aanwenden. Aan de officieele publicatie van het Cen traal comité ontleent de „Temps" een en ander over den vooruitgang der coö peratie in verschillende landen. De coö peratie in 't groot (Wholesale-societies) van Engeland en Schotland blijft groote vorderingen maken. De productie coöpe ratie daarenteegen maakt slechts lang zaam vorderingen, doch krijgt vasten voet in den landbouw. Wat de woning-coöperatie betreft, er zijn reeds 60 millioen gebruikt om meer dan 250.000 arbeiderswoningen te bou wen. In Frankrijk is het eigenaardige der beweging, volgens het door de „Temps" aangehaalde rapport van professor Char, les Gide, de ontwikkeling der coöperatie ve productie. Deze rekent vooral op de cliènteele van den staat en der gemeen ten, in plaats van débouché's te zoeken, zooals in Engeland, bij de verbruikers coöperaties. Zij wijdt zich vooral aan de bouwindustrie, aan het schilderen van bouwwerken en aan het vervaardi gen van meubelen. Bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling van 1900 hebben de Staat en de stad Parijs haar groote bestellingen gedaan. De verbruiks-coöperatie, die tot in 1885 weinig vooruitgang maakte, is na dat jaar met reuzenschreden vooruit gegaan; vooral de coöperatieve bakkerijen, die reeds een derde vormen van de gezamen lijke vereenigingen. In België bestaat de coöperatie, vol gens Emile Vandervelde, uit twee scherp van elkaar gescheiden kampen: de ste delijke coöperatie, die de ruggegraat vormt voor de arbeiderspartij en het so cialisme in België, en de landelijke coö peratie, die gesticht, gereglementeerd en gedisciplineerd wordt door de parochiale geestelijkheid. Op het congres te Manchester zal men een nog breeder overzicht verkrijgen van den vog'uitgang der coöperatie, waar van het denkbeeld iets meer dan een hal ve eeuw geleden door Rob'.rt Owen v.prq aangegeven, en waarvan de christelijke socialisten Maurice, Kingsley. Thomas Hughes met hun in 1848 aangevangen po gingen niet konden vermoeden, dat het door hen vol hoop uitgestrooide zaad reeds zoo spoedig vrucht zou dragen en zulk een rijken oogst zou afwerpen. Bij zijn openingswoord op het Man chester-congres schilderde de voorzitter Henry Wolff de reusachtige uit breiding der coöperatie over de gehee le wereld; in Engeland, zeide hij, komt op elke twintig personen één coöpera- tor voor. De agitatie in Frankrijk. Verschillende bladen beweren, dat de paus het voornemen heeft aan de Fransche regeering een protest te zen den tegen de invoering van de wet op de congregatiés. Het is wednig waarschijnlijk, dat zulk een protest wordt uitgevaardigd, het zal althans niet door de Fransche regeering worden aanvaard. Deze heeft den Heiligen Stoel doen weten, dat zij, krachtens het concordaat, wei gert., 'in debat te treden omtrent deze zaak. De „Liberté" verbaalt dat Woens dagavond in den omtrek van Quimper ernstige incidenten zijn voorgevallen. De boeren van het land trokken naar de stad en begaven zich naar de pre fectuur, cm te protesteeren tegen de uitzetting van de zusters. Na het be zoek aan de prefectuur liepen de boe ren. die de ruwe uitztting wijten aan dn afgevaardigde Lebail, voor diens woning te hoop en wierpen daar de ruiten in. De politie en gendarmes moesten optreden, waarop een ernsti ge vechtpartij volgde. Tegen de sluiting der geestelijke scholen wordt in Finistere een ernstL ge tegenstand georganiseerd. Er zijn eenige daden van geweld gepleegd. De zusters sluiten zich in de scholen up. De inwoners bewaken haar in af wachting van de komst van politie en gendarmerie. Te Ploudaniel, Folgoet en St. Me ton verklaarden de zusters, dat zij slechts voor geweld zullen wijken. Noodlottige ontploffing. Bij de proeven over de uitzetting van buskruit voor de geniesoldaten te Ver sailles had onverwacht een ontploffing plaats. Een luitenant en vier onder officieren zijn gedood, vijftien man zijn zwaar gewond. Stadsnieuws. Haarlem, 25 Juli 1902. In de Donderdagavondgehou den vergadering van de liberale kiesver- eeniging Haarlem werd het Bestuur ge machtigd, te trachten met de besturen van de andere kiesvereenigingen alhier, een gezamenlijke lijst op te maken van candidaten voor de Commissie voor de grensregeling. Hierdoor hoopt men, zooals wij meld den, een kostbare en lastige verkiezing te ontgaan. Benoemd tothoofd derschool te Beverwijk, onze vroegere stadgenoot, de heer M. H. Beekelaar. Onze stadgenootdeheerJ. H. Poppink is met ingang van 1 Augustus benoemd als ingenieur bij de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, standplaats Zwolle. Vanwege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, werd heden aan 't gebouw van het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het egaliseeren van de duinen in den zeereep onder de gemeente Callantsoog, bezuiden de bebouwde kom, behoorend© tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Het grootst aantal uren werkens van een arbeider met het noodige materieel werd aangeboden door G. Ringewaard te Egmond aan Zee, en wel 6700 uren. voor het totaal bedrag van twee duizend gulden. Stokken van den Gemeenteraad Voordracht voor leeraar in geschiede nis aan de H. B. S. met 5- en 3jarigen cursus, tevens bevoegd tot het geven van onderricht in Ned. taal en letterk. en aardrijkskunde: 1. Dr. M. Bruijel, Leiden. 2. J. A. N. Knuttel, Voorschoten. Idem voor leeraar in wis- en natuur kunde: L. van der Vegt, alhier. Verzoek van Dr. J. J. G. Vtlrtheim om hem, wegens zijne benoeming tQt conrector aan het gymnasium te Utrecht, eervol ontslag te verleenen als leeraar aan 't gymnasium alhier en lid van de Comm. van Toezicht op het Lager On derwijs. OnzestadgenootdeheerC. H. B. Tollenaar slaagde voor het examen der Ned. Toonkunstenaars-vereeniging voor piano. Donderdagavond was voor heft eerst het terrein der gemeetntelicht- fabrieken gedeeltelijk electrisch ver licht. Het leverde een aardig gezicht, dat verlichte gedeelte in die donkere Veerpolder. Den Ten October a.a zal, naar wij vernemen de zeer eerw. heer Bosman, pastoor der nieuwe kathe drale kerk alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar de priesterwij ding ontving. Donder dagmiddagomstreeks half twee raakte een 5-jarige knaap te water in cben Obstsingel nabij de hulp brug. Een voorbijkomend werkman van de werf Conrad" slaagde er in hem op het droge te brengen. A.s. Zondagmiddag van2 1/2 tot 4 1/2 uur zal. naar wij vernemen, het Haarleansch Muziekkorps ..Or- Feuilleton. Vertaald uit het Italiaansch. Don Luigi vervolgde: Ten slotte droeg hij mij dus op, mij met de zaak te belasten en allereerst bij zij 11e zuster, de jonge hertogin Cesina, een poging te doen om haar te bewe gen het geld te verschaffen. Hij zeide mij, dat zij de som gemakkelijk kon bekomen, als zij wilde, ik moest haar maar verzoeken zich tot haar moeder te wenden. En waar blijven wij dan? Luister slechts verder. Ik beloof de hem natuurlijk alles te doen, wat in mijn vermogen was en ik had ook werkelijk de bedoeling, voor den vorm nog hedenavond een bezoek op het kasteel te brengen. Daar werpt die botterik mij in het. water, waardoor ik natuurlijk verhinderd ben, mij naar hertogin Cesina te begeven. Dat het bezoek achterwege is ge bleven, daar zie ik niet zooveel kwaad in. Misschien waren de vrouwen bij machte geweest, het geld te geven en wij hadden dan achter het net ge- vischt. Toch dienen wij dat bezoek te brengen, zij het dan ook alleen met de bedoeling, te verhinderen, dat hertog Attilio zich zelf itot zijn zuster wendt. Natuurlijk moet men het daarbij zoo aanleggen, dat er nietts van komt en Attilio in zijn verlegenheid geen anderen toevlucht meer heeft dan ons. Goed, ik zal in uw plaats naar het kasteel gaan en met de jonge d&^ me spreken. De jonge Castaldi zag zijn vader verrast aan. Toen zeide hij verlegen: „Het is er nu reeds te laat voor. Waarom? Om een broer te red den, is het nooit te laat Doe het liever niet. Morgenoch tend is het nog vroeg genoeg, en mor genochtend zal ik zelf wel in staat zijn hét te verrichten. Waarom toch? Het is 'immers precies hetzelfde, of ik of gij Neen, papa, dat is niet hetzelfde. Ge moogt niet vergeten, dat het on der ons jongelui het karakter van een vriendschapsdienst zou hebben, ter wijl men in u aanstonds den man van zaken bespeurt. Ook heeflt hertog Attilio mij een brief voor zijn zuster meegegeven, dien ik haar noodzake lijk zelf moet ter hand stellen. Mor genochtend denk ik heft bed weer te verlaten en ga ik direct naar het kas teel. Goed, zeide Castaldi onverschil lig. belast gij er u dan mee. Maar wees handig en toon, wart ge bij mij hebt geleerd. n. Zoo snel als het was opgekomen, had het onweer ook uitgeraasd en over het heerlijke Capri scheen la chend de zon. Ook de zee begon zich reeds weer te effenen. Twee elegant gekleede heeren daal den den rottsweg af, die van de stad Capri naar beneden leidt, naar de kleine haven van het eiland. De fijne verlakte salonlaarsjes.wel ke zij droegen schenen even weinig gemaakt te zijn voor den met scherpe I keisteentjes bezaaiden weg als de bei de heeren zelf bij het eiland pasten. Zij spraken het. NapoHtaansch dia lect, maar ook afgezien daarvan zou een geoefend oog hen dadelijk voor Napolitanen van het zuiverste Tas herkend hebben. De levendige, ietwat begeerige, al tijd onbevredigde oogen, de min of meer gebogen neus en de waskleurige gelaatskleur karakteriseerden heb genoegzaam. Voor de prachtige, ko lossale cactussen, waarmee de wegen als met een haag omzoomd zijn, had den zij geen oog. en evenmin voor de heerlijke natuur, die hen omringde. Zij schenen te zeer in hun aangele genheden verdiept, om daarop te let ten. Waarom hebt ge toch zoo'n haast om weer te Napels terug te ko men? vroeg de een van de beiden, die ongeveer zes tot acht jaar jonger scheen te zijn dan zijn metgezel. Heb ben wij onzen tijd hier niet uitstekend besteed en hertog Attilio dei Tibaldi in betrekkelijk korten tijd van onge veer honderdduizend lire ontlast. Mij dunkt, gij kunt u nu wel eenigen tijd rust gunnen. De ander anwoordde niets. Hij scheen maar half te verstaan, wat zijn métgezel zeide. Uit zijn trotsche, har- da trekken en vooruit gerichte oogen sprak 'n superioriteit, 'n energie en kracht, die den man onder zekere omstandigheden tot een zeer gevaar lijken tegenstander konden maken. Luistert gij niet, don Romeo? vroeg de jongste weer. Bij het hooren van zijn naam hief de ander eensklaps zijn hoofd op en zeide kortaf en barsch: Wat is dat toch voor 'n belache lijk aanwendsel iemand telkens bij den naam te noemen? De naam is voor een mensch, wat de kleur voor een hond is of het posftstemple voor een brief. Men kan er zich niet weer van ontdoen. Hij is een eeuwige controle. Maar Zwijg. Ik heet nieft don Romeo. Ik ben voor u. evenals voor ieder die mij kent de generaal, en daar is de zaak mee uit. Een hertog dei Tibal di wordt reeds in de wieg ge legd, wat voor een menschenhart maar begeerlijk is, wart het leven ge makkelijk en aangenaam maakt. Maar wij, aan wier wieg nood, el lende en een hard lot stonden, wij, die met alle mogelijke kunstgrepen met list en slimheid, vermettelheid en taaie volharding voor ons bestaan moeten kampen, wij, die eeuwigdu rend strijd voeren tegen weft en orde, omdat ze ons tot hongerlijders en werkslaven willen maken, wij, die al den jammer van eeuwenlang wanbe heer en onderdrukking in ongoede koninkrijk Napels hebben geërfd, wij wij hebben geen naam noodig. Wij zijn de naamloozen, de geboren ea rn orrist en. De ander stïeft een verwensching uit, zooals alleen het Napolitaansche dialect er kan voortbrengen, en zei de: Natuurlijk, walt konden, wat zouden wij anders zijn? Daarom moe ten wij juist naar ons beste vermogen de luimen van het noodlot trachtten te corrigeeren, dat aan anderen alles en aan ons niets gaf. De generaal knikte. Die hertog dei Tibaldi! Hij bezit een halve provincie. En wij en duizenden van onze lotgenooten niet zooveel, om ons op onzen eigen gTOnd te kunnen neer leggen. Dat zijn juist de stuiJtende tegen stellingen in ons volksleven. De diep- ste armoede en de jammerlijkste el-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1