DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD". Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Haarlemmer Halletjes. Ho. 93. Zaterdag 26 Juli. 1902. Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ALLERLEI. Zijdeteelt in China. Hoe de zijde-cultuur in China tot zoo hoogen bloei is gebracht, leeren wij uit tal van chineesche bronnen. De grootste verdienste heeft te dien opzichte keizer Hientsong (800 na Chr.) die een wet uitvaardigde, krach tens welke elke chineesche boer, van eiken morgen land minstens twee vier kante meters met moerbeiboomen be planten moest, en die veel land weg schonk onder beding, dat hij, die het land ten geschenke ontving, er 50 van die nuttige boomen op planten zou. Van dergelijke wetten maken reeds de boeken van Mengtsen gewag, een wijsgeer uit de vijfde eeuw vóór Chris tus. De stelselmatige teelt echter van zijrupsen begon onder keizer Hoang- ti. wiens gemalin Silinki door haar voorbeeld het geheele volk heeft opge wekt, Zij Het, een menigte van die ar beidzame rupsen verzamelen en voer de ze met eigen band. Zoo verkreeg zij een menigte poppen, en liet de daardoor gewonnen draden door hare hofdames spinnen. Daar echter bij de Chineezen de daden der heerschers gaarne met een symbolischen stralen krans omgeven worden, ontwikkelde zich uit doze handelwijze der koning in een formeele godsdienstige eere- dienst der zijderups, waarover wij door de talrijke studies over de gods dienstige gebruiken nauwkeurig inge licht zijn. Volgens dezen eerediemst. moest elke jonge keizerin telken jare aan het einde van het voorjaar zich volgens godsdienstig voorschrift rei- niigen, om den geesten der zijdewormen een offer te brengen. Voor dit doel plukte zij dan eigenhandig moerbei bladeren, en legde die in een korf dien een hofdame haar overhandigde. Dan plukte- de keizerin drie takken, tot de ceremoniemeesteres op de knieën zonk en riep ..Het is genoeg". Daar op bracht de geheele vrouwelijke hof houding de blaren, waarmee de kei zerin zich gereinigd had. bij de rup sen. De draden dezer keizerlijke rup sen werden naar bijzondere voorschrif ten gesponnen, en de gewonnen zijde werd tot heilige gewaden gewerkt. De groote zorg der keizers voor de zijde teelt kunnen wij uit de geschiedenis- bronneu van de jar on 4439 voor onze tijdrekening tot op het jaar 976 na Christus nagaan, en de voorschriften en wetten daarover, zoowel als over den akkerbouw zijn in een be roemd werk vereenigd, dat den titel da-aagt King ting cheon chi Chong Khao (Algemeene Encyclopaedie van Landhuishoudkunde), itit 73 deelen, elk van 24 onderdeelen, bestaande en door 1789 schrijvers, geleerden enz. bewarkt. Brompot's kalender. Lente. Ik ken u. lieve" lente, veel te goed. Dan datük uit de volheid van 't gemoed U vleien zou met- ijdlen. dwazen lof. En als een zachte" schoone maken 't hof Gij mocht mij soms, inplaats van met een lach. Beloonen met een extra hagelslag. Ik wensch u dus van harte goede reis. De zomer geeft mij allicht weer mijD eisch Zomer. Ondragelijk seizoen van hitte en zon. 't Wou dat ik uwen duur bekorten kon Wanneer verstomt uw schril insec tenkoor. Dat dog en nacht vermoeit, verdooft mijn oor Mij steekt en kwelt en, schoon het vleugels heeft. Niet wegvliegt, maar tot ieders plaag hier leeft9 Och, kwam de herfst toch met zijn koele wind I Hij vond in mij een dankb'ren trou wen vrind i Herfst. Zijt gij daar met uw aak'lik rouw beklag, Uw blaadTenopschik en uw huichel- lach Die nu mijn hart bezwaart en dan verheugt Met zomerweelde, (eens mijn zoete vreugd). Doordat ge nu eens winterstormen brengt. Dan mij met schuine zonnestralen zengt- O. was 't maai- winterzijn gezellig- Het feestmaal der armen. Uitvoerig hebben we dezer dagen be richt van 't diner, diat koning Edward1 van Engeland1 een hailf millioen armen van Londen heeft aangeboden en thans zijn we in de gelegenheid er een too- neeltje van Ln beeld ;te geven. Men ziet er die deelnemers aan den maaltijd wachten voor een lokaal iin Islington, waar straks het maal zal beginnen. De deuren zijn nog gesloten en iedler heid Deed ras vergeten mij uw spot en spijt! Winter. Indringer, grijze schurk Met val- schen lach Sloegt gij in boeien d'aard in éenen dag, En boom en struik beroofdet gij van 't groen. Zoodat bevroren, eenzaam ligt 't plantsoen En beek en stroom in band van ijs gekneld, Vergeefs zich kanten tegen ruw geweld Mijn hart bevriest, mijn Her is droef en stom Ach, lieve, zachte lente. kom. o kom tracht een goed plaatsje te bemachti gen. Toegangskaarten, die nog over zijn worden aan liefhebbers verdeeld door politieagenten. Op de plaat din gen er een paar kleine kinderen naar. In da kazerne. SeogeantHeb je een grootmoe- el ar4 Meyer? RecruutOm u te dienen, sergeant. SergeantEn hoe oud is ze RecruutZe is 86, sergeant - Sergeant Laat ze voor mijn part 96 wezen, maar in elk geval zal ze wel oneindig beter aan het rek wer ken, dan jij. vluggert. Km Zaterdag avondpraatje Met wordt meer en meer gewoonte den menschen bij elke gelegenheid pren tjes voor terzetten. Wordt de mensch soms dommer, dat hij aan tekst niet meer genoeg heeft? Ik weiet bet niet, maar It ver schijnsel is ex en om nu te toonan, diait ik ook niet achterwege wil blijven in modemerigheid. zal ik de eer en het genoegen hebben den lezer vandaag op een geïllustreerd Zaterdagavondpraatje te onthalen. Nu zijn er in de wereld twee manie ren van illustxeexen. De eene is deze, dat je eerst iets schrijft en er dan plaatjes bij laat maken. Deze methode is evenwel, omdat, ze in den regel ge volgd wordt, zoo verbazend afgesleten, dat ik liever' die tweede manier volg, die hierin bestaat, dat je eerst een stut of wat prentjes neemt en er vervolgens den tekst omheen schrijft. Dit heeft zeer het voordeel, dat heft je verbeel dingskracht scherpt en bovendien niet kostbaar is. aangezien je over een paar jaar met die grootste gemoedelijk heid dezelfde prentjes weer gebruiken j kunt voor geheel andere onderwerpen. Doch ter zake. Behalve over Haar- lemschen Frans, van wien we allen beginnen te weezen, d'at de justitie die hem bij zijn jas heeft, hem daar bij ni'eït zal kunnen houden, behalve over dezen boozen Frans spreken we erver de oppositie tegen de plannen van (ten heer Springer, ten opzichte van den Houit. Dit is een van de boo men waarvan de oppositie vreest, dat de heer Springer hem zal laten om- ger. Wie niet gelooven wil dat dit zoo is. moet maar eens gaan kijken naar de nieuwe Engelsche huizen in het Haarlemmerhoutpark, waarvan de van onder af opgetrokken schoorsteen en vooraan het huls slaan. Hadden zii gelijk, de opposanten meien ik dan zou zeker al gauw menige gegoede ingezetene den navol genden wagen voor de deur laten ko- i Integendeel hij wikt en weegt zijn j plannen behoorlijk voordat hij ze pu- J I bliek maakt deze plannen moet men j Kvéten. zijn al minstens twee jaar oud. aJ een jaar in de portefeuille bij B. en W. en dus wel overdacht en overwo gen. In T algemeen kunnen we ons den heer Sprine-er voorstellen als een men om zijn boeltje naai- elders te la ten overbrengen en zelf naai- het, spoor-1 wegstation gaan, om zijn meubelen I spoor achterna te reizen. verloochening op Zaterdagavond in dien Anegang en de Groóte Houtstraat zelf den Wekker aan zijn medeburgers tracht te slijten. Mocht iemand soms beweren, dat dit wegens den hoed en de lange jas niet op den heer Hugenholtz lijkt, dan antwoord ik met vol vertrouwen, dat dit opweegt tegen den bril en dien kne vel, die de heer Hugenholtz wèl draagt en dat het op die manier weer overeen uitkomt. Sommige menschen willen nu een maal aanmerkingen maken op alles en nog wat en gedragen zich als kwebbe lende ouwe juffrouwen met een brei kous. zooals op het volgende prentje duide lijk op 's mans physionomie te lezen staat. in de dwaaste vermommingen dè men schen aan 't lachen trachten te bren- De somberheid waarmee de ingeze tene op dit plaatje kijkt naar het spoorkaartje dat hij in d!e band heeft, is bewijs te over ,dat hij ni'et dan met groot leedwezen van deze stad af scheid neemt. A1 s de oppositie gelijk had, zeg ik. Maar dat heeft ze volstrekt niet. De heer Springer is geen onbezonnen jon gen. die met groot lawaai reclame maakt voor zich zelf en evenmin een bakken, ja. ze is zoo bang voor dat hakken, dat ze iU haar droomen den halven Haarlemmer Hout al omver ziet liggen en de daarin gebouwde villa's, die thans door rijzig en hoog geboomte zijn omringd, zooals de villa die ik hier volgen laat (geef vooral acht op het keurige onderhoud van de j soort van arrogant deskundige, die met den duim in het armsgat van zijn vest, rustig een sigaartje rookende, denkt: rechterboomen) binnen een paar weken j .-ik weet bet heel alleen en niemand geheel en al van dien boomentooi zal I anders begrijpt er wat van. zijn beroofd en er uitzien als dit huis bezadigd man en deze afbeelding is hier des te meer toepasselijk, omdat de afgebeelde een rol in zijn hand heeft (laat ons zeggen de teekening van de voorgenomen veranderingen in den Hout) melt het woord ,,pure" erop. Lezers die wel eens een Engelschen haan hebben hooren kraaien, weten dat dit ..zuiver" beteekent. zooiets als echt en onvervalschlt. Intusschen is 't gelukkig, dat deze quaestie er is. Waar ter wereld zou den. we anders over praten? Het wordt hier hoe langer hoe stiller, iedere ge lukkige bezitter van de noodige fond sen laat den koetsier voorkorpen en rijdt naar het station om op reis te gaan. hetzij dan naar boschrijke stre ken. naar bergen of wel naar zee, waar een lokkende badkoets noopt tot een verkwikkend zeebad. Alle andere onderwerpen zijn oud of worden datZoo is 't bijvoorbeeld geen nieuwtje meer. dat het Kamer- en Raadslid Hugenholtz in treffeüjke zelf- Scherpzi'endJe menschen zullen waar. schijnlijk de opmerking niet onder zieh kunnen houden, dat heft huis se dert dfe gevreesde boomenverdwijnimg van uitzicht veranderd is, vooral wat aangaat de plaatsing van de schoor- steenen. Ik vermoed, dat de eigenaar dat uit baloorigheid heeft gedaan, of wel omdat men in deze dagen nu een maal gewoon is, de schoorsteenen eens ergens anders neer te zetten dan vroe- Die samensmelting brengt de nieuwe Maatschappij in het gezamenlijk bezit van een heele verzameling scholen, want de Vereeniging van Fabrieks- en Handwerksnijverheid brengt er ver schillende mee. die te Amsterdam ge vestigd zijn. Ik mag mij het genoegen niet ontzeggen, er een van af te beel- gen. en ons tevens voornamen, niet in uitspattingen te vervallen, maar wan neer we in of op de kermis nog iets te genieten vinden, dat te doen bij mond jesmaat. Mijn overgrootvader placht Ik voor mii praat veel liever over de samensmelting van de Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid met de VereenigiUg voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid. Deze twee licha men. die vroeger naast elkaar op vol komen hetzelfde gebied1 werkten, zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden in dezen trant en hopen in hun geza menlijk bestaan nog heelwat goeds tot stand te zullen brengen. Daar nu geen van beiden zijn ouden naam meer draagt zijn ook hunne stempels vanzelf onbruikbaar. Dit heeft mij op de gedachte gebracht om bij wijze van herinnering een halve medaille af te beelden van de Vereeniging van Fa brieks- en Handwerksnij verheid. Hef, spreekt van zelf, dat ik ook met het meeste genoegen de keerzij hier afbeelden zou. wanneer niet het onge luk had gewild dat de kater van de drukkerij die onbruikbaar had ge maakt. Op welke manier zich dat heeft toegedragen zal ik hier maar lie ver niet vermelden, het zij genoeg, dat het dier er zelf perplex van was. den en er u tevens aan te herinneren, dat het over een week al weer kermis is. Waar blijft, de tijd- Het leven is net precies als een verrekijker: kijk je er door bij het nauwe eind. dan is 't of de toekomst zoover weg ligtt, maar vat je hem bij het dikke, bij het goede eind', dan zie je, hoe alles, ook wat het verst verwijderd scheen, zoo merk waardig dichtbij is. altijd te zeggen: ..Lepelen, jongens, niet schrokken, maar langzaam lepe len. dan heb je er meer genot van". Terwijl hij dat zei, kiekte mijn over grootmoeder (t' is zoowat veertig jaar geleden) dien waardigen man met een handcamera en stelde mij zoodoende in staat, zijn welgelijkend afbeeldsel hier. bij te geven. Eet in elk geval nooit zooveel zoete noga of lekkere beignets, dat je na die kermis aan tandmiddelen behoefte Wie dat wel overweegt denkt alweer met huivering aan de r in de maand, j welk ijselijk feit over een week of vijf i alweer staal te gebeuren en over haai-, den en kachels -..-- brrr! Maar laat ons een weinig plezier hebben in het heden en dus vooreerst liever spreken over de kermis, met zijn straatmuzikanten, die hun rauwe stem of snorkende, harmonica bespelen, aan zoudt hebben en ga evenmin avond aan avond zoo laat naai' bed. dat je Je eindelijk gevoelt als een visch op het droge. Met al deze nuttige wenken en 1 neem ik afscheid, daar het al vijf uur geslagen is en mijn maag dienover eenkomstig begint te jeuken. de clowns in de café-concert-gezel- schappen, die met allerlei grappen en 1

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5