NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. is Ster yan liet Mleii Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Dinsdag 29 Juli 1902. No. 5852 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: "Voor Haarlem per 3 maandenL20 jSjgSSfr Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75. elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1,65 xff H^Bb Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nnmmei's0.02^ jij BureauxGebouw Het Spaarne, Ztllder Buitenspaame No. 6. Geïllustreerd Zoudagsblad. voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. feieroonnanimer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën wórden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hefc Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Monanartre. Haariem's Dagblad vaii 29 Jnli bevat o. a.: Over Salisbury's aftreden. De agitatie in Fraukrijk. üit Zuid- Afrika, Weer een conflict, Tehuis voor ontslagen gevangenen, Ned. Onderwijzers-Genootschap, Prov. Meeting, Courses te Woestduin. Üllicieele benciuen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 22 Juli j.l. aan Gebr. Moolenaars vergunning is ver leend tot oprichting van eene smederij in het perceel Baljuwslaan No. 23 en aan T. Blesgraaf tot oprichting van eene pe- troleumbewaarplaats in het perceel Houtmarkt No. 1. Haarlem, 26 Juü 1902. Burgemeester en Wethouders voorn. BOREEL. de Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, 1. s. Polmek Overzicnu De geruchten over de redenen, die lord Salisbury noopten als premier af te treden, nemen hoe langer hoe meer een vasten vorm aan, zoodat men het wel er voor mag houden, dat tusschen den zieken koning en zijn grijzen raads man ernstige meeningsgeschillen moe ten zijn gerezen, waarop het aftreden van den eersten minister volgen moest. Reeds maanden geleden was bekend, dat lord Salisbury tot na de kroning van zijn vorst wilde wachten om dehooge be irekking, welke hij veertien jaren ach tereen bekleed had, neer te leggen. Waarom hij dezen stap dus deed slechts weken vóór den officieelen kronings dag op 9 Augustus, vindt zijn verkla ring in een opmerking in een „Times"- artikel, dat op denzelfden dag verscheen als de openbaarmaking van de lijst van onderscheidingen, verleend in verband met de (uitgestelde) kroningsplechtig heid. Naar het schijnt is lord Salisbury zeer ontstemd geweest, dat deze lijst door den koning werd opgemaakt, zonder dat hij, als eerste raadsman van de kroon, er in gekend was. Of lord Salisbury wel licht bezwaren had tegen de onderschei dingen van enkelen der bevoorrechten, blijft natuurlijk een onbeantwoorde vraag; maar wel neemt men aan, dat de premier eenige gemeente-autoriteiten in den adelstand had willen verheven zien, als dank voor de krachtige hulp die vele burgemeesters aan de conservatieve regeering bij haar laatste verkiezings overwinningen hadden verleend. Dat de verstandhouding tusschen Ko ning en eerste-minister wel geleden moet hebben, leidt men ook af uit het zwijgen van het officieele Kofblad, dat met geen enkel woord melding maakte van de groote verdiensten van den scheidenden premier. Door sommigen werd deZe opvallende daad als een ongenade beschouwd doch deze opvatting wordt wel eenigs- zins te niet gedaan, door de benoeming van Lord Salisbury's eigen neef als zijn opvolger. De Engelsche pers heeft met veel in genomenheid de benoeming begroet der Commissie, die in Zuid-Afrika een on derzoek gaat instellen naar de door krijgsraden gewezen vonnissen. In herinnering wordt gebracht, dat bij het bekend worden van het sluiten van den vrede men algemeen de verwachting uitsprak, dat een geheime ciausuxe in het vredesverdrag was opgenomen, dat de Kaapsche rebellen geamnestieerd zouden worden bij gelegenheid van de Engel sche kroning. Men meende te mogen aannemen, dat dit onderstelde beding niet weinig had bijgedragen om de Boe ren te bewegen, de wapenen neer te leg gen en van verderen tegenstand af te zien. De Engelsche bladen beschouwen nu de benoeming der rechtsgeleerde com missie als de vervulling van een dusda nige belofte. De ..Daily Express" zegt, dat het uitzenden der commissie alge meen wordt toegejuicht, en het blad ge looft, dat men er toe is overgegaan, om dat de vredesvooruitzichten zich veel be- fer laten aanzien, dat men eerst voor mo gelijk hield. „Het is daarom echte wijs heid, juristen als de lord-opperrechter mr. Bigham en sir John Ardagh uit te zenden om na te gaan, hoe ver de uit breiding eener goede verstandhouding door verzachting der vonnissen gebaat kan worden." De Daily Telegraph'" meent, dat de commissie slechts in zulke gevallen ge nade kan schenken, waar veroordeeling door den krijgsraad volgde, ofschoon in tijd van vrede het bewijs voor de schuld niet als volkomen steekhoudend zou be schouwd zijn. En de „Times" schrijft: „Het krijgsrecht is in het gunstigste ge val een wat ruw wapen, dat slechts voor geval van nood te gebruiken is. Dit ge val van nood is gelukkig aan het vermin deren en het beantwoordt geheel aan de gerechtigheid, welke te gelijker tijd de trots en de kracht van het Engelsche rijk vormt, dat men bij de eerste gele genheid schreden onderneemt om de hoogste juridische wijsheid en ervaring in die gevallen te laten optreden, die aanleiding schijnen te geven voor revi sie". De „Times" vermijdt het woord „am nestie" te noemen, waarvan oorspronke lijk steeds sprake was, en juicht nu de „revisie" reeds als een daad van clemen tie toe. Wanneer de commissie, die uit zeer kundige Engelsche rechtsgeleerden is samengesteld, haar arbeid met ernst opvat, zal waarschijnlijk menig veroor deelde zijn straf nog gewijzigd zien... behalve de ongelukkige gevallen, dat de krijgsraad het doodvonnis uitsprak en dit uitgevoerd werd. buitenlandsch Nieuws Uit Zuid-Afrika. Louis Botha en generaal De la Rey spraken heden voor vergaderingen te Paarl. Botha wees er op dat geheel Zuid- Afrika nu ondier één vlag is en stelde de vraag: „Zijn wij overwonnen?" Tot antwoord op deze vraag zeide hij ongeveer het volgende: Wij hebben geen duister© toekomst voor ons. geloof en hoop zullen ons lei den door de moeielijkheden. Afrika is ons vaderland door geboorte en erf recht, wij moeten er naar streven het te maken tot een gelukkig land en sa- menwerken om het komend geslacht zóó op te voeden dat het een plaats zal hebben onder die toekomstge re geerders van ons land. De la Rey zeide dat hij eerbied ge- vielt voor eLken Britschen tegenstan der maar zijn hart bloedde als hij dacht aan de „National Scouts". De Afrikaander naam moge een verwijt in houden, evenals eertijds d'e naam Hugenoot, hij zal zeker eenmaal een geëerde naam wordien De agitatie iti Frankrijk. Met het oog op de aangekondigde betooging der Christelijke F ranse he vrouwen op de Place de la Concorde te Parijs waren tal van agenten en een detachement van de republikein, scire garde opgesteld m dein tuin der Tuilerieën en in liet Elysée. Om drie uur kwamen -die katholieken op de Place d'e la Concorde, roepende: „Le ven de zusters!" Ze wei-den onringd dioor socialisten, roependie A bas la ca lotte!, doch deze werden door de bere den garde uiteengejaagd'. Tegen vier uur bezetten die katho lieken het terras van de Tuilerieën dat de Place de la Concorde beheerscht en wierpen van daar stoelen op de hoof den van hun tegenstanders. Een deel van dezen liep op de aanvallers toe, die evenwel de vlucht namen. Daarop bezetten de socialisten onder gejuich het plein. De politie deed het terras ontruimen. De afgevaardigde Jules Roche en de liberale republikeinen van het Rhone- diepartement hadden te Lyon een be tooging georganiseerd om te protestee- ren tegen de maatregelen van de re geering tegen de congregaties. De socialistische vereenigingen van Lyon hadlden hun leden saamgeroepen voor de zaal van die „Folies Bergères" tot een tegenbetooging. Groepen socialis ten liepen, te hoop voor die deur van het vergaderlokaal .Toen aan enkele personen de toegang tot de zaal werd geweigerd, wilden de socialisten bin nendringen. De politie deed daarop de deur sluiten. Er hadden een paar bot singen plaats en werden wat klappen gewisseld. De municipale garde char geerde en nam enkelen in hechtenis. In een vergadering, georganiseerd door dien „Ligue pour la Patrie Fran- caise" werden te Rijssel voor een ge hoor van dxiizenden personen protest- redevoeringen tegen die sluiting van de geestelijke scholen gehouden. Na afloop van de vergadering werd e optocht gevormd, die weldra stuitte op een tegenbetooging. De politie char geerde en er werd heel wat met wandel stokken geslagen. Veel rustverstoor- ders zijn in hechtenis genomen De gen- darmerie dreef de menigte uiteen, waarop de stad tot hare gewone kalm te terugkeerde. Dank zij den maatregelen door den prefect van politie genomen, hebben de betoogingen zich aldaar niet uitge breid. Omstreeks zes uur was alles voorbij; slechts liepen hier en daar nog een paar groepjes. Het Hbld. zegt in zijn Overzicht hier van Bij al het mAsbaar dat de Fransche clericalen en nationalisten maken over gelijk zij zich uitdrukken het geweld dat aan de weerlooze zus ters wordt gepleegd, is het misschien niet ondienstig nog eens duidelijk aan te wijzen tegen wie de maatregelen der Regeermg zijn gericht. Zij gelcv-u geenszins de petites Soeurs, de te recht bemiiide zusters van liefdadig heid die in stillen eenvoud haars weegs gaande lafenis brengen waar geleden wordt; zij gelden alleenlijk de zusters die al of niet gediplomeerd zich onledig houden met het geven van on derwijs. Daarom heeft de minister president Combes in zijn jongste rondschrijven aan d'e prefecten er nog eens met nadruk op gewezen, dat door het sluitingsdecreet niet worden ge troffen instellingen die liefdadigheid beoefenen of hospitalen ook niet kinderbewaarscholen. Zelfs wenscht de heer Combes dat niet gesloten zul len worden geestelijke instellingen wel ke in volle oprechtheid gelooven dat ze vergunning hebben om te blijven voortbestaan, noch dezulke welke pa- tronaatsbrieven hebebn of gemachtigd zijn geschenken aan te nemen en even min de openbare congregationistische instellingen welke gebruik wenschen te maken van de gelegenheid, in do wet geboden om binnen het jaar zich te hervormen tot een leekenschool. Men ziet uit deze voorschriften: dat van ruw geweld .geen sprake kan zijn alleen de betrokken personen moeten zich onderwerpen aan de wet op straffe van verwij dering. Tot zoover het Hbld. De betoogin gen geven evenwel den indruk, dat met de laatste maatregelen al steu. rum ze dan ook op de wet wel de- gelijk diep in 't hart van vele Fran sehen wordt gegrepen. Immers we lezen in „Het Centrum": „De tyrannieke sluuing van 2500 a 300 congregatie-scholen in Frankrijk wekt terecht bij alle weidenkenden diepe verontwaardiging en ernstige onrust. Zulk een brutale schending van het recht zulk een draconische aanslag op de vrij heid is onbegrijpelijk in onzen tijd, in dien de sektehaat der vrijdenkersbent, die. wederom over een aanzienlijke meer derheid in de Fransche Kamer beschikt, niet tot alles in staat kon geacht worden. Wèl mocht Fransois Coppée bij een der manifestaties, welke deze week in de straten van Parijs plaats hadden, met de klaagstem van een Jeremias uitroe pen: „Het. schijnt, dat het nationale ge weten dood is; dat het woord: vrijheid geen enkelen echo meer wakker roept in de harten, nu men. in het eertijds zoo ridderlijke Frankrijk, vrouwen laat ver volgen, heilige en edelmoedige vrouwen die nooit anders dan het goede hebben gedaan en onderwezen." Algemeene Berichten. Volgens de Times of India worden te Bender Abbas dagelijks aardbevin gen waargenomen. SeCfcealt den 9en Juli kampeeren de inwoners aan het strand. De stad zelf heeft veel schade geleden, de oude vesting Orrnuz is verwoest, de stad Khischna liglt in puin. Men weet nog niet, of er men- schen zijn omgekomen. Een zeer ernstig ongeluk is ge beurd op den Pennsylvania-spoorweg De sneltrein vanNew-York naar Chi cago liep bij Trebelns in Ohio op een kolenwagen die van een vorigen trein was losgeraakt:. Een tank met sa mengeperst lichtgas sprong, de wagen boven dezen tank werd geheel ver brijzeld en vatte vuur. Het bleek niet mogelijk «te zijn, de vlammen te doo- ven; drie uur later was de geheele trein met uitzondering van twee Pull man-wagens, in de asch gelegd. Ze ven reizigers kwamen in de vlammen om, velen werden gewond. Uit Shangai wordt aan de Times se- seind. dat de Chineesche regeerina; soedgekeurd heeft de afschaffing van de Lukin-belasting, in het geheele Keizerrijk. Hiermee is dus de door voer van vreemde en inlandsche koop waren vrij van rechten. Een voorstel zal gedaan worden tot verhooging van invoer- en uitvoer rechten. Een eerste groep slachtoffers van d scheepsramp bij Hamburg is Vrijdag onder ontzaggelijke belangstelling be graven. Uit alle deelen van de stad waren duizenden en nog eens duieen- den toegestroomd naar de straten waar de stoet zou voorbijkomen. Op elke kist was een krans van he: ondersteuningscomité gelegd. De Times verneemt, dat de kans op het tot stand komen van den weke- iijkschen dienst van snelvarende boo. ten tusschen Canada en Groot-Brittan nië niet zeer groot is. Het bedrag der te verleenen subsidie wordt bepaald naar de snelheid der booten. Voor een twintig-knoops vaart kan de Canadee- sohe regeering 175.000 pd. st. subsidie toekennen, en zal de Britsche regeering voorstellen de helft daarbij te voegen. In den passagiersdienst zal worden voorzien door vier booten, waarbij zul len komen tien of twaalf vrachtbooten. De schepen zullen in den zomer van Quebec vertrekken, in den winter van Halifax zij zullen 'in tijd van oorlog ter beschikking zijn als gewapende kruisers. Het aanbod tot het inrichten van den dienst is gedaan door de Ca nadian Spoorweg-maatschappij. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Juli 1902. Vacantiekaarten. Het personeel van de Hollandsche Spoor schijnt niet op vacantiekaarten gesteld te zijn. Een onzer, die Zondag naar Deventer ging, kreeg van den conducteur de navolgende vraag: „Gaat u doornaar Deventer? Dan hoef ik niet telkens om dat ding te komen za niken." Daar de reiziger werkelijk doorging. was de conducteur van het zaniken ont slagen. 's Avonds terugkeerende hoorde de rei ziger aan een van de controleplaatsen, waar hel druk was, van den controleur de opmerking: ..ook doorgaan?" jawel hoor 't is goed," en dat met een gezicht als een oorwurm. Blijkbaar hebben de vacantiekaarten de eer niet, het personeel der H. S. M. te behagen! Van Zat erdag opZondagis in de nieuwe electrische centrale voortdu rend proef gedraaid en dat met het beste gevolg. Alles liep rustig en goed en ge breken kwamen niet voor. De onderdi recteur de heer Bellaar Spruyt. was lan ger dan 24 uur aaneen in touw. Vandaag en morgen worden de boog lampen geprobeerd, op uren die de di rectie liever niet gepubliceerd ziet, om dat anders de werkzaamheden allicht door de aanwezigheid, van veel belang stellenden zouden kunnen worden be lemmerd. Tot klerk aan het bureau van politie alhier is benoemd de heer C. K. L. Dokter te Goea. Gisteren (Zondag) reden de ex- prestreinen wegens den hevigen wind met twee machines. Door den grooten waterval der laatste dagen zijn in de omstreken verschillen de polderstoomgemalen en watermolens in beweging gesteld moeten worden; voorzeker zeldzaam in het laatst van Hooimaand! Stemming Commissie. Het be stuur van de kiesvereeniging Haarlem heeft er geen gras over laten groeien, maar reeds Zaterdagavond jl. met de besturen van de andere kiesvereenigin- gen vergaderd tot het bespreken van de mogelijkheid om een gezamenlijke lijst van candidaten in te dienen voor de ver kiezing van 25 leden der Commissie voor de grensregeling. Over het beginsel waren uit den aard der zaak alle aanwezigen het eens. De moeilijkheid lag in de verdeeling van de zetels naar de politieke richting. De heer Dr. J. Timmer, die als voorzitter fun geerde, deed namens de lib. kiesvereeni ging het voorstel, de plaatsen te verdee- len als volgt: Liberalen S; R. Katholieken 4; Burger plicht 3; S. D. A. P. 3; Volkskiesv. 3; Antirev. Kiesv. 2; Prot. Kiesv. 2. Deze cijfers vonden wel instemming, alleen wenschte Burgerplicht nog een ze tel van de liberale kiesvereeniging, waartoe na eenige bespreking besloten werd. zoodat aan de liberalen nu 7 en aan Burgerplicht 4 zetels toevallen. Een en ander is geschied onder voor behoud van de goedkeuring der kiesver- eenigingen.Wordt deze verkregen, waar aan wel niet kan worden getwijfeld, dan zullen de besturen de gezamenlijke lijst van candidaten indienen zoodat dezen dan zonder stemming (aangezien er geen tegencandidaten zullen zijn) geko zen kunnen worden verklaard. Fceillrtoil. Vertaald uit het Italiaansch. In haai' uiterlijke verschijning tot een zekere trotsche ongenaakbaar heid: geneigd, waartoe haair hooge gestalte niet weinig bijdroeg, had zij een buitengewoon zacht en ontvanke lijk gemoed. Gelijk alle Zuid-Italia nen was zij in hooge mate muzikaal niet alleen in zooverre zij zelve groo te vaardigheid bezat in het bespelen van piano en mandoline, jnaar ook wat haar talent betrof, muzikaal schoon te waardeeren. Hertogin Cesina was toenmaals negentien jaar. Natuurlijk sprak baar hart luid en duidelijk, in eenza me uren zelfs stormachtig en verlan gend, maar zij was een veel te voor name dame, dan dat haar uiterlijk in het bijzijn van anderen daarvan ie&s zou verraden hebben. Hertogin Cesina zat in haar toren kamer en luisterde door het open venster naar heit eigenaardig gefluis ter der pijnboomen. met hunne lom merrijke kruinen, hetwelk haar uit het park van helt kasteel, dat zich van de rots naar beneden uitstrekte, tegenruischte. Een mandoline, waarop zij pas had gespeeld, was van de chaise-longue, waarop zij in half liggende houding zat, op den grond gegleden, en haar donkere, ietwat dwepend© oogen rust ten in Stille overpeinzing en genoeg lijk gemijmer op het landschap dat zich voor haar blikken uitstrekte. Eensklaps trad een dienstmeisje binnen en stoorde haar meesteres in haar zoete droomerijen. Wat wilt gij. GonceÜta, Het jonge meisje trad op haar mees teres toe en bood haar een visite kaartje aan. Deze heer wenscht u te spreken, hertogin, zeide zij. Min of meer verstrooid nam de jonge dame het kaartje aan en las den naam. Luigi Castaldi van Napels, zei de dame. Wie is dat? Wat wil hij? Ik ken dien man niét. Het is een jonge heer, die den arm in een verband' draagt en zegt, dat bij een boodschap van hertog At- tilio aan u heeüt. Van Attilio? Hoe vreemd. Stuurt Attilio mij zoo'n wildvreemd niensch, op den hals. Toen voegde zij er half wrevelig mét een kleine zucht bij; Laat hem binnenkomen. Concetta ging heen en kort daarop trad don Luigi binnen in die volle Na- politaansche elegantie. Hij had' mét nog meer zorg dan ge woonlijk toilet gemaakt, de verlakte laarsjes blonken onberispelijk, en een vuuTroode das, welke hij voor bijzon der mooi scheen te houden, gaf door den weerschijn aan zijn bleeke, slap pe trekken, een zachtroode tint. die hij maar al te goed kon gebruiken. Hij gaf zich de grootste moeite, zijn hinkenden gang te verbergen, maar dift gelukte hem niet te best. Hertogin Cesina stond dadelijk op en zag hem vluchtig aan. Gij komtij van mijn broeder, mijnheer Castaldi? vroeg zij afgeme ten en bijna streng. Ja, geëerde freule, aan hem dank ik hét geluk voor u te staan. Wat wil Attilio van mij? Wilt gij de goedheid hebben de zen brief, welke hij mij voor u heeft medegegeven, in ontvangst te nemen. Hij reikte haar een gesloten schrij ven over, dat zij tamelijk onverschil lig aannam en opende. Iedereen had gemakkelijk kunnen zien, dat het be zoek, zoo het haar al niet juist on aangenaam was, haar toch al ver droot. Ook don Luigi zag dat wel, maar hij geloofgde niet aan hetgeen haar uiterlijk uitdrukte. Veeleer maakte hij zich diets, dat hertogin Cesina, deze levendige en geeétvolle schoone, zich in die diepe afzonde ring van Positano geducht moest ver velen en dat zijn bezoek haar dien tengevolge hoogst welkom moest zijn. Ik geloof, geëerde freule, ging hij met eenige gemaaktheid voort, dat er sprake is van een dienst, waar om mijnheer uw broeder u verzoekt. Cesina had intusschen den brief opengevouwen en las: Mijn hartje! Ik zit in den brand en heb vrij dringend een groolbe som noodig waarom ik onze moeder door uwe tusschenkomst vriendelijk zou willen verzoeken. Gij behoeft haar slechtste zeggen, dat zij brenger dezes een chè- que meegeeft op haar bankier te Na pels. De som, die ik momenteel uog niet juist ken, vul ik dan zelf wel in. Wees nu eens een lief zusje en bewijs mij dezen dienst. Zeg er niets van aan vader en verscheur voor alle ze kerheid dezen brief, na hem gelezen te hebben. Ontvang een hartlijken gToetenden dank van uw liefhebbenden broeder Attilio. Langzaam en nadenkend vouwde Cesina den brfef weer dicht en ver scheurde hem daarna in kleine stuk jes, welke zij achteloos het een na het ander uiit venster naar beneden wierp in het park. Gij kent den inhoud van dezen brief, mijnheer Castaldi? vroeg her togin Cesina. Als ik het wel heb. handelt de brief over een kleine leening, welke uw broeder, die zich momen teel in verlegenheid schijnt te bevin den, hij u wenscht aan te gaan, ant woordde don Luigi. Maar u hebt, waarvan er ook sprake mag zijn,voor indiscretie mijnerzijds niet te vree zen, geëerde freule. Integendeel, ik zal mij door uw vertrouwen zeer ver eerd gevoelen en v, daar ik onderstel dat gij u in dergelijke zaken niet als gansch competent kunt beschouwen, gaarne melt goeden raad dienen. En waarin zou deze bestaan, mijnheer Castaldi? Don Luigi had het gewaagd in zijn toon eenige vertrouwelijkheid te leg gen, maar hij had daarmede al heel weinig succes, daar de jonge dame, ongenaakbaar en trdtsch, zoo koud als ijs voor hem bleef staan. Mag ik er u op attent maken, dat het eene, ook voor rijke menschen aanzienlijke som betreft, antwoordde hij langzaam, en dat het mijns in ziens daarom niet geraden is, zoo maar klakkeloos aan het verzoek van uw broeder te voldoen, al was het maar alleen, om hem een herhaling van een dergelijk verzoek zoo pijnlijk mogelijk te maken. Want wikkelt de aangelegenheid zich van daag zonder noemenswaarde moei lijkheid af, dan is het tien tegen een, dat uw broeder na korter of langer ïijd opnieuw den weg betreedt, dien het hem zoo licht wordt gemaakt te bewandelen. Waarheen dat zou lei den, geëerde freule, zult gij béter be seffen. dan ik het u zeggen kan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1