viëï's een verlies van twee onderofficie-' ren aan gesneuvelden en van twee grenswachters henevens twee boeren knechts aan zwaar gewonden toe. Daar naast kwamen nog een aantal licht ge wonden. Ten slotte, toen de Serviërs ver sterking kregen van te hulp snellende boeren, gelukte het hun de Turken over de grens terug te werpen. Drie rijtuigen van den trein waarmede de koningin van Griekenland naar St. Petersburg reisdC zijn bij Gramïtza door een slecht bevestigde dwarsligger ont spoord. Niemand in den trein heeft eenig letsel bekomen en de Koningin is Maan dag in goeden welstand te Petersburg aangekomen. Stadsnieuws. Haarlem, 29 Juli 1902. Tumult. Wij hebben er onlangs al eens op gewezen, dat het in den iaatsten tijd 's avonds in de Anegang en Groote Houtstraat zoo rumoerig wezen kan. Op geschoten jongens zwerven er denheelen avond schreeuwend en joelend rond en maken het rustigen voorbijgangers lastig. Maandagavond was dat alweer niet be ter. Een vijftal min of meer beschonken kerels gaf overlast en aanstoot in de Ane gang, zoodat de agent die er geposteerd is het terecht noodig achtte den belha mel naar 't bureau te brengen. Dat maakte 't lieve leven pas recht gaande. De kameraden wilden hem ontzetten, de politie hield natuurlijk den kerel vast en 't duurde niet lang. of er was een men- schenmenigte op 't tooneel van den strijd, die opdrong om de vechtenden heen. 'i Liep zoo hoog, dat de agenten genoopt waren den sabel te trekken en er op in te slaan. Dan kwam er een oogenblik ruimte en gingen ze weer wat verder in de richting van 't politiebureau in de Smedestraat, maar een oogenblik daarna kwam de menschenmenigte weer aanebben. totdat ze door een nieuwe charge als haastige springvloed opnieuw werd teruggejaagd. Sommigen gooiden met steenen. Een van de agenten. Vet, kreeg er een tegen 't hoofd en moest door den heer Van Maas verbonden worden. Nog vóór het politiebureau moest de politie chargeeren. Er waren zooveel man in touw, dat aan iemand die telefoneerde om hulp voor 't beëin digen van een vechtpartijtje in de Cecilia- steeg, ten antwoord moest worden gege ven, dat er geen man beschikbaar was. Naar wij vernemen heeft een van de vijf ruziemakers den nacht op 't bureau van politie doorgebracht en is dezen mor gen weer losgelaten, 't Is te hopen, dat er kans is om hun eens een flinke straf toe te dienen, opdat er een eind kome aan het feit, dat opgeschoten kwajon gens die drank in hebben, een schrikbe wind voeren in onze hoofdstraten. Onderwijs in Handenar beid. Vanwege de „Vereeniging tot bevor dering van helt onderwijs in Handen arbeid" alhier zal van 28 Juli tot 16 Aug. a.s. een cursus worden gehou den in handen-arbeid. Die cursus werd nu gisteren geopend in de Rijks- leerschool met een rede van dr. J. H. Gunning Wz., districtsschoolopzie ner te Amsterdam en privaait-docent in de paedagogiek. De heer W. Swart riep den aanwe zigen het welkom toe en wees er op hoe bet onderwijs in handenarbeid dat aan zijn school een integreerend deel van heit onderricht uitmaakt, zeer goede resultaten oplevert. De heer Gunning ving daarop zijn rede aan met er op te wijzen dat wat hier gaande is van groot gewicht is, gelijk ook blijkt uit de rijkssubsidie aan dezen cursus, en de aanstelling van twee Regeeningscommissarissen. Niet tot het verschaffen van nu/t en vermaak geeft de Regeering die gel den uit, maar omdat deze samenkom sten een sterk propagandistisch ka rakter dragen. Spreker wenscht in het licht te stellen, dat de invoering van den handenarbeid een© onvermij delijkheid, een© historische noodza kelijkheid is voor een ondierwijs, waaraan dus iets ontbreekt. Onze gebeele nieuwe en nieuwere cultuur wortelt in de middeneeuwen, waarin drieërlei opvoeding en leiding de geestelijke, de adellijke en die der ambachtsgilden die dus van den klerk, den ridder en den handwerks man, wier opleidingen niéts met el kaar gemeen hadden, gelijk spreker uitvoerig aantoont. Ze zijn in hun aard elk voortreffelijk, maar hope loos eenzijdig, ze vormen geen men- schen, maar kasteleden. Ze werden dan pok niet gelij lew aardig geacht. Het eigenlijke onderwijs was dat voor klerken. Deze sophistisch-ency- clopaedische opvoeding was een uit sluitend litteraire, boekenwijsheid en hoofdwerk. De Romeinen reedis had den de gymnastiek als deel der Griek- sche opvoeding ajjet overgenomen, en wait er later nog van over was, werd door het Christendom in den ban ge daan uit misplaatste en in den gornd onchristelijke verachting van hot li chaam, 'tot meerdere eere van den geest. Een andere onzijdigheid kleef de der gansche oudheid van nature aan: de miskenning van het hand werk. De middeneeuwen namen dit over, onder leiding van de kerk. Zoo bleef het tot over het eind der mid deneeuwen. Naast den ambachtsman ontwik kelde zich nog het type van den vrij en, rijken poorter, die voor zijn kin deren de geleerd-kerkelijke opvoeding overnam. In de 16e en volgende eeu wen dnikte het humanisme zijn stem pel op het onderwijs; de Reformatie heeft wel elementair onderwijs voor iedereen gewild, maar dat was gods dienstonderwijs. Doch ook de huma- nistische opvoeding schatte de gyrn- r^astiek en 1 ichaamsb eweging zeer laag, en waardeerde, gelijk spreekt, ook het handwerk niet. Aan dat humanisme hebben we ons tegenwoordig onderwijs te danken. Wel bracht Pestalozzi de méthode en eischte Rousseau principieele herzie ning der leerstof, maar düt vond niet plaats. De eenige, die met klaar in zicht de vraag stelde: of der kinderen natuur andere leerstof vraagt, was Fröbel, maar juist tegen hem zet de lagere school zich nog altijd schrap. Do paedagogiek, die alleen vraagt naar de behoeften van het kind, zegt, dat de bestaande opleiding jammer lijk eenzijdig is, dat er noodig is be tere verzorging des lichaams... en handenarbeid. In dit verband wijst spr. op Rabelais en Locke. Bij een enkele, nl. hij den Christelijken pae- dagoog Aug. Herm. Francke 'te Halle zien wij die denkbeelden ook in prak tijk gebracht. Maar dit was uitzonde ring. Toch hebben die paedagogen niet te vergeefsch gearbeid. Wij moeten nu echter niét naast onze geleerden- opvoeding zetten een soldaten-oplei ding en een handwerkers-opleiding, men kreeg dan geen alzijdigheid, maar drie eenzijdigheden naast el kaar. Noodig is een opleiding voor geheel het volk, omdat alle kinderen gelijk zijn. We moeten hebben een onderwijs, waarin zoowel aan li chaamsbeweging als aan oefening der zintuigen, van oog en hand', in de eerste plaats, de hun toekomende ee-r gegeven wordt. Eer want dan komt de plaats van zelf. Zoolang nog de maatschappij de voorkeur blijft geven aan eenzijdig opgeleide indivi duen, zoolang zal hét voor gymnas tiek en handenarbeid blijven: Zuster Anna. ziet gij nog niets komen? Dat is echter geen reden om stil te zitten, integendeel. En zoo moet ook deze cursus dienen om de verspreiding van betere denkbeelden te bevorde ren. Ten slotte wil spr. waarschuwen tegen het misverstand dat handenar beid zou bet eekenen onttroning van hét intellect. Wij willen onze kinde ren niet dom houden, maar we bewe ren dat ze juist beter zullen leeren, als ze minder eenzijdig ontwikkeld worden. De oefening der zintuigen is er om den geest, wiens eerste en on misbaarste organen zij zijn. Wij wil len de lichamelijke oefening in dienst der intellectueele. evenals deze in dienst van de moreele. Spreker ein digt met een opwekkende aansporing aan de cursus-isten, waarna een hartelijk applaus en dankbetuiging van den voorzitter volgt. Op d en Wedistrij d' van de Ned. Schutterij Kaderbond gehouden te Bergen op Zoom op 28 Juli. behaal den de Korpschutters van het Bataljon der stads schutterij alhier vele lau weren n.l.: de eere prijs voor militaire houding en vuur dicipline. de 2de prijs in de hoofdwedstrijd (snelvuren) Seniores: de 3d!e prijs idem Juniores. Het detachement bestond uit: A. J. E. Paulen serg. maj.: W. J. Rei ning id.; P. de Lugt id'.: A. Wensing idem; F. Bouraan idem; P. J. van der Zou Fourier; G .Geerling Korporaal. Sergeant majoor Paulen was com mandant der Juniores en sergeant ma joor Wensing was commandant der Seniors. Tentoonstelling. Door eenige Raadsleden en vele oud'ers van leerlin gen. werd Zon dag-mid dag een bezoek gebracht aan die tentoonstelling van teekeningen. vervaardigd' door leerlin gen der 2e Burgerschool, hoofd1 de heer W. Kloeke De tentoonstelling werd gehouden in het schoolgebouw aan de Nassau- laan. en mag in alle opzichten uitste kend geslaagd heeten De werkstuk ken der leerlingen dragen hetkentee- ken van flink degelijk en practisch onderwijs. 24e Muziekuitvoering, op Woensdag 30 Juli, des avonds te 8 uur, door het Haarl. Muziekkorps. Dir.: luit.- kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Marsch uit het ballet „De droom van den Klokkeluider", van Mann. 2. Ouverture .Hamlet", van Gade. 3. „Wien mein Sinn", Walzer, van Strauss. 4. „Souvenir de Abr. Thomas", Fanta sie, van Coenen. 5. Ouverture de Concert, van Adam. 6. „Souvenir de Donizetti", Sélection, van Wieprecht. 7. „Amors Pfeile", Polka, van Strauss. 8. Ballet „Les Vèpres sicilienes", van Verdi. De generaa 1-m ajoor-inspec- teur der genie bezocht gisteren deze stad tot het inspecteeren van militaire ge bouwen. Morgen zullen door het ba- taljon infanterie, alhier in garnizoen, schietoefeningen worden gehouden aan het strand te Zandvoort. Hedenmorgenheeftopde Cen trale Werkplaats een werkman het onge luk gehad zich met den voorhamer in •de lies te slaan. Per brancard werd hij naar het Gasthuis vervoerd. De heer H. J. Trip. leer aar aan het instituut Prins alhier komt voor op de voordracht ter benoeming van lëeraar in de aardrijskund© en geschied'enis aan de I-I. B .S. met dri jarigen cursus te Arnhem. D e L u c h t g i ds Zondag 1. 1. hield deze Vereeniging haar vijfde Wedvlucht, (Ouderling) van Yenlo.' De duiven werden te 7 uur in vrijheid gesteld en bereikten de hokken al- volgt: lste prijs S. P. van Boekhoven 10 uur, 25 minuten en 41 seconden; 2de pr. C. van Me ars 10 u.. 26 min. en 46 sec.: 3de pr. J. Boon 10 u. 26 min. en 48 sec.;. 4e prijs H. Keerwolf 10 u. 27 min. en 18 sec.; 5e pr. J. A. Hessels 10 u.. 27 min. en 39 sec.; 6e pr. S. van Bragt 10 u.. 28 min. en 14 sec.; 7e pr. J. Boon 10 u.. 29 min. en 46 sec.; 8e pr. J. Boon 10 u.. 32 min. en 12 sec. F r a il s R o s i e r. De corr. van 't Han delsblad meent te weten, dai Rosier niet alleen voor 't dragen van verboden wape nen terecht zal staan, maar ook dat er door de justitie termen gevonden zijn. om wegens een veel zwaarder misdrijf een strafvervolging tegen hem in te stel len. Welk misdrijf dat zou moeten wezen, zegt de corr. er niet bij en dat geeft ons reden om zijn mededeeling met voorzich tigheid te aanvaarden. Vooral ook omdat we ons in dit geval volstrekt niet kun nen begrijpen, waarom Rosier vervolgd wordt voor het dragen van ver boden wapenen. Voor dit onbeduidend misdrijf kan de kantonrechter immers geen zware straf opleggen. Waarom dan niet. indien er een zwaarder misdrijf kan worden bewezen, dat op den voorgrond geschoven? Hoe heuglijk het feit ook wezen zou, dat dit gevaarlijk individu weer voor ge- ruimen tijd onschadelijk kon worden ge maakt, voor ons staat de juistheid daar van nog niet vast. De eenige; die daar omtrent inlichting zou kunmeiï geven, is de justitie en deze zwijgt op de meest volkomen manier. Intusschen gaan de commentaren hun gang en vragen de rn.ensch.en zich af: „Is soms het horloge teruggevonden of een stuk van het gouden slot van het kerkboek, dat bij mej. van Weemen ver mist werd? Of heeft men hem iets van andere misdrijven kunnen bewijzen?" Wij weten het niet, maar wel, dat Maandag het praatje door de stad liep, als zou mej. Van Dregt in Rosier den persoon hebben herkend, die in het laatst van het vorige jaar bij haar is ge weest, en onder bedreiging f 130 heeft afgeperst. Op dit gerucht hebben wij aan mej. v. Dregt en haar buurvrouw, mej. Bon- frère, een bezoek gebracht, doch zij wei gerden pertinent iets omtrent, de con frontatie met Rosier te zeggen: zij wil den zijne herkenning noch bevestigen noch tegenspreken. Doch, heden Dinsdag, werden beide dames door den rechter-commissaris Mr. Quintus gehoord en eene instructie tegen Rosier geopend, waardoor toch zeker wel het vermoeden gewettigd is, dat beiden in Rosier den afdreiger hebben herkend. De tijd zal evenwel de volle waarheid aan het licht brengen. Ter verduidelijking der vol ledige lijst der trekking der Haarlem- sche paardenloterïj, dient het volgende: Op nummer 16753 is de 115de prijs, een rijhoofdstel, en op nummer 6242 is de 155ste prijs, een karwats, gevallen H a a r 1 e m—Z andvoort -Spoor- wegmaatschappij. Wij ontvingen het ver slag dezer maatschappij, door den direc teur uitgebracht ter algemeene vergade ring van 28 Juli jl. Het vangt aan met een woord van hulde aan de nagedachte nis van den heer Gustav Eltzbacher, op richter van. den Spoorweg. Het personenvervoer over 1901 bedroeg totaal f 4S.541.37'. het goederenvervoer f 5.854.15, overige inkomsten f 2602.82'. Na aftrek van wat toekomt aan de Holl. Spoor, die naar men weet de baan exploiteert, blijft er een batig saldo voor de aandeelhouders over van f 15036.75. waardoor een batig saldo van f 22.50 per aandeel mogelijk is. De Paardenverloting. De correspondent van hei HblcL schrijft: Ze heeft nog een tikje officieels, esc airtje van gewicht, de trekking van de Haarlemsche paardenverloting, omdat ze. naar oud gebruik, telken jare na de Haarlemsche Paardenmarkt, ge schiedt in de groote Hal van ons mooi Stadhuis. Een toch maakt die officïee- lerighe'id, dat quasie-gewichtige bij wat toch niets anders is dan het onvermij delijk eind van elke, in ons land on vermijdelijk schijnende loterij, de trekking van de loten en prijzen, een beetje mallen indruk. De hal met haar 13de eeuwsche balklaag boven onze hoofden, de in lood gevatte1 ruitjes, waardoor we een subliem kijkje hebben op de lijnen- pracht van de St. Bavo, die geheel© omgeving doet zoo niets bij het moder ne karakter van de „Paardenverlo ting". hoe oud dit gebruik ook moge wezen. Daar, waar anders de statige ambtenaar van don burgerlijken stand een paar maal 's weeks diverse harten „gloe'nd aaneensmeedt". aan dezelfde groene tafel zaten nu een paar hoog waardigheidsbekleders van de Holl. Mij. voor Landbouw, geloof ik, met gezichten vol ernst, een betere zaak waardig, zou ik haast zeggen. D'r was zelfs een lid van de Staten bij. dcch die scheen op non-activiteit van daag. dan een meneer met de prijs lijst, èn een meneer die de nummertjes zou aflezen, en nog een meneer, die de n ark t mee ster van de paardenmarkt bleek te zijn. doch op onwetenden den indruk maakte van een muzikant, die de plechtigheid met trommelslag zou openen, klaar de trom bleek een reus achtige draaiende trommel met den rt-usachtigen inhoud van 25.000 netjes opgerolde papiertjes, waarvan 7000 ook al non-actief, omdat er slechts 18.000 loten „uitgegeven" (lees ver kocht) waren. Zou de Haarlemsche Pa ardenloting concurrentie gaan voe len Een wonder zou 't niet wezen Voorts waren daar nog twee jongetjes, waarvan een blijkens zijn éen roode er. een blauwe arm in zijn jasje, zon der twijfel een weesjongen was. Dat is voor de zuiverheid van de trekking. Een ander jongetje zou zich misschien door slechte ouders, die ook een lotje kenden hebben, laten influenceeren. Nee. eerlijk is toch maar alles bij 'n verloting. En ter meerdere zeker- heid istond er nog een inspecteur van politie bij, die echter niets te doen had en daarom zich verdienstelijk maakte door voor Fransche en Engelsche vreemdelingen, die ons museum kwa men bekijken, en ook door de loting zaal moesten, maar vast op 't electri- sche schelletje te drukken, als hij ze zag aankomen. De heeren. een enkele met 't onvervalschte Engelsche oogglas 'type-Chamberlain) keken heel vreemd r aar de plechtigheid. Want '1 ging erg plechtig. Eerst draaide de markt meester den trommel, dan nam 't weesjongetje er een lotnummer uit. on 't andere jongetje oen prijsnummer uit een goudvisschenkom, dan rieD een meneer van 't, stalhuis de nummers af en een andere meneer den prijs (.011 paar kniestukken, een plumeau, i en paardendek, oen bruine ruin. En als er dan zoo'n hooge prijs uitkwam riep T publiek, dat lekker te beven zat. met z'n lootje m de handhoera en het riep heel erg hoera toen op 13.000 en nog wat de prijs victoria met twee paarden viel Fn hij die vermakelijkheid bleven de menschen zitten kijken, en luiste ren. meer dan een uur lang. Je doet wat voor 'n paar kniestukken, een plu meau. een paardendekof een brui nen ruin Uit de Omstreken. Overveen. De heer F. van Twisk alhier ver kreeg na. gehouden examen het radi caal voor telegraphie. Bloemendaal. Op het landgoed ,,D.e Beek", al hier. van Mevrouw Wilson, geb. Van der Vliet, zal, volgens een ontwerp van den architect Roog, door de aannemers Reynierse en Zoon een fraaie stal ge bouwd! worden, welke een sieraad voor deze plaats belooft te zijn. Heemstede. Bij de Maandagavond gehouden ver- kooping in hex koffiehuis „de Dorstige Kuil", ten overstaan van notaris mr. C. J. Boerlage, van huizen en erven, hebben de perceelen te zamen opgebracht de som van f 7170. Kooper den heer M. Ou- dejans. Ook alhier tracht men door onder ling overleg, de commissie uit de inge zetenen voor de grensregeling, zonder stemming gekozen te krijgen. Zandvoort. De heer J. Haan, klerk dier posterij en en telegraphie alhier verkreeg na gehouden examen het radicaal voor posterijen. Velsen Aangezien onze Correspondent ver zuimd heeft ons bericht te zenden over het gehouden concours voor honden zijn wij genoodzaakt den uitslag van den wedstrijd thans uit een ander blad' over te nemen. De uitslag was als volgt: Reuen, ie prijs Tiras. eig. Van Maesdorp.. Heemstede, 2e pr. Kas. eig. v. d. Klomp. Beverwijk; 3e pr. Jocco. eig. J. M. Broese, Velsen; 4e pr. Jenny, eig. T. Kok, Velsen5e pr. Prins, eig. J, H. Wesselihig, Beverwijk, 6e prijs Hek, eig. A. Zwart, IJmuiden. Teven; le pr. niet toegekend, 2e pr. Cesar, eig. C. de Vos, Heemstede; 3e pr. Snoek, ei1- A. Borst te Castricum: 4e pr. Cecar, eig. J. v. d. Berg, te Eg- mond aan Zee. Tweespannen: le pr. Jan Bult, Eg- mond aan Zee; 2e pr. J. Zwanenburg te Velsen; 3e pr. A. Zwartte IJmuidéu; 4e prijs F. Twisk te Velsen. Eénspannen: le pr. J. M. Broese, te Velsen; 2e pr. Maesdorp te Heemste de; 3e pr. A. Klomp, Wijkermoerpol- dier; 4e pr. H. Sluyter te Velsen; 5e pr. De Graaf te Velsen. De wedstrijd' ging uit van den „Bond tot bescherming van den Trekhond." IJmuiden. Van uit. Amsterdam zullen morgen (Woensdag) een 1500 schoolkinderen en begeleiders per extra trein deze plaats bezoeken; per stoomboot komen dienzelfden dag die kinderen van school no, 9. te Haarlemmermeer. Halfweg. Het Maandagmorgen op den spoor baan gevonden lijk is herkend' als dat van zekeren Meurs van Sloterddjk en is dies avondls daarheen overgebracht. Binnenland. Dr. Kuyper. De Nederlanlsche, minister-president gaf in een interview met een medewer ker der „Neue Freie Presse" als reden van zijn verblijf in Oostenrijk op, dat hij de organisatie der Oostenrijksche indus triescholen kwam bestudeeren. Hij zal verscheiden steden in Oostenrijk bezoe ken en vervolgens naar de tentoonstél- ling in Turijn gaan. Een automobiel-ongeluk. Een fietsrijder meldt het volgende: „Zaterdagavond van Amsterdam naar Utrecht fietsende, was ik er ge tuige van dat dicht bij Breukelen een van Utrecht komende automobiel, waarin twee heeren en een d'ame ge zeten waren, plotseling van den straat weg raakte en tegen de hoornen reed. De machine werd' geheeld' vernield en twee der passagiers werden door den schok in die langs den weg zich bevin- bevind'end© sloot geworpen. De eigenaar, de heer S. uit Gouda, die de bij hem gezeten damè naar haar woonplaats Amsterdam zou brengen, wist nog intijds uit den automobiel te springen De dame werd' ernstig verwond en mocht op last van den ontboden ge neesheer niet vervoerd worden; de an dere heer kreeg een lichte wonde aan het achterhoofd. De verwonden ont vingen dé eerste geneeskundige hulp in het tuinhuis van een aan den weg staande villa. De oorzaak van het ongeluk kan ik u niet. mededeel-en." Nederlandsch Zurich. In Friesland ligt een dorp dat Zu rich heet. Het gebeurt meermalen dat brieven voor dit dorp bestemd, naar Zurich in Zwitserland verzonden wor den. Dit. was nu ook weer 't geval met een brief, inhoudende' reglementen van die coöperatieve visscher.svereeniging I die in een daartoe belegde vergade ring behandeld zouden worden. De visschers waren talrijk opgekomen, maar moesten door 't gemis der regle menten onverrichtenzake terugkeeren Vier dagen na de vergadering kwam de brief nit Zwitsersch Zurich terug en werd aan het ware adres in Frisch Zurich bezorgd Ontsnapt. Zaterdagavond zijn wederom twee jongens uit het rijksopvoedingsgesticht .De Kruisberg" ontsnapt. Yoor Algemeen Kiesrecht. 'l'e Groningen, Veendam, en Stadska naal zijn Zondag openlucht-meetings ge houden ten gunste van algemeen kies recht die, ondanks den hevigen wind en de regens vrij goed bezocht zijn. Als sprekers traden op te Veendam: de hee ren Loopuit, Gerhard, Gerritsen en Wijn koop; te Stadskanaal mevr. Dr. Aletta Jacobs; te Groningen, de heer F. U. Schmidt. Ned. vereeniging voor vallende ziekte. De Nederlandsche vereeniging toit wering van vallende ziekte zal Woens dag een buitengewone algemeene v-er- gade/ring houden, hoofdzakelijk tot wijziging der statuten. Voorgesteld wordt den naam der vereeniging te doen luiden: Neder landsche vereeniging tegen vallende ziekte, welke uitdrukking reeds thans op verzoek in de circulaire voorkomt en bezwaren van taalkundig-religieu zen aard oplegt. Het schijnt voorts wenschelijk in den raad' ook leden op te nemen als vei'tegenwoordigers van andere stre ken des lands, althans van Rotter dam, het Noorden en Zuiden. Te dien einde wordt voorgesteld het maxi mum in art. 8 al. 1 der statuten, te stellen op twintig. In verband met voorstel II wordt voorgesteld het mi- numum bij het art. 8, vijfde lid, 2de zin der sitatuten te veranderen in ze ven, dewijl die moeilijkheid thans reeds groot is, zelfs dit getal aanwe zig te zien en verscheidene elders ge vestigde leden wel zelden ter verga dering zullen verschijnen. Verschil lende leden achten hét wenschelijk de oprichting van afdeelingen moge lijk te maken, ook ter wille van pro paganda. Derhalve wordt voorgesteld achter de woorden „worden aange steld" in artikel 12 der statuten te plaatsen de woorden „of afdeelingen der binnen het ressort der afd'eeling wonende leden opgericht, met door den raad goedgekeurd huishoudelijk reglement en ten hoogste 1/5 deel der door de afdeelingsleden gestorte bij dragen als inkomsten (behoudens subsidie)". Brand te 's Gravenliage. Ruim elf uur brak gisteravond in ©en wasch- e" strijkinrichting aan de Stille Veerkade te 's-Gravenhage een zware uitslaande brand uit, vermoede lijk ontstaan in de strijkkamer, gele gen op die eerste verdieping, want bij het openen van het vertrek sloegen de vlammen de bewoonster die alleen thuis was. tegemoet. De brandweer, werkende met zes stralen, tastte het vuur, dat snel om zich heen greep en spoedig d'e bovenverdiepingen van het perceel in lichtelaaie zette krachtig aan en was even middernacht den brand' meester. Het bovenhuis brand de uit. Assurantie dekt de schade. Onweder. Men schrijft uit Gulpen aan de „N. Rt. Ct." Maandagmiddag omstreeks 4 uur ontlastte zich hier een hevig onweder met stortregen en storm. Honderden boom en werden in een oogenblik ont worteld, zoodat deze op verschillende plaatsen op stapels liggen. Het is een verwoesting, zooalis In jaren in deze streken niet is aanschouwd. Bijna al le huizen werden min of meer bescha digd. en gebouwen die sedert kort Stonden, vielen in. Vee dat op de wei wds, kwam onder de vallende hoornen en bleef op de plaats dood. Ook de te veld staande granen werden grooten- deels vernield, zoodat de veelbeloven de oogst, dlie aanstaande was. groo- tendeels verloren ging. In weinige oogenblikken waren de rivieren Gulp en Geul huiten hare oevers en de scha de daardoor aangebracht is groot Ook nabegelegen plaatsen werden door het onweer getroffen te Margra ten sloeg de bliksem in de groote bouwhoeve Dobbelstein. bewoond door den pachter Meertens. In weinig tijds lag de ischoone hoeve ten gronde. Op tal tan plaatsen zijn de wegen versperd door de omgewaaide hoornen, zoodat het verkeer gestremd' s. Ook de telefoonverbinding is vernield. Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten, Te Oisterwijk werd Zondag de alge meene- tevens congresvergadering ge houden van den „Algemeenen Ned. Bond van Schoenfabrikanten", voorafgegaan van eene openb. vergadering van het hoofdbestuur dier vereeniging en ver bonden met eene tentoonstelling van pa tronen, teekeningen en andere voorwer pen op het schoenmakersvak betrekking hebbende, een en ander onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer W. Travaglino, van Dongen. Na afloop der bestuursvergadering, werd te 1 ure de algemeene vergadering geopend, waarop, door den heer Riem- slag, secretaris, verslag werd uitge bracht van den toestand en de werk zaamheden van den Bond over het 2e jaar van zijn bestaan. Men besprak o. a. het indienen van een adres aan de Regeering, betreffende de herziening van de tariefwet, gaf de voor zitter een overzicht van den stand van zaken, waaruit bleek, dat alle pogingen om met de looiers tot een vergelijk te geraken, schipbreuk hebben geleden en dat deze van zoolleer 10 12 en van overleer een nog hooger procent bescher- mingsrecht wenschen te zien geheven. Na deze mededeelingen stelde de heer Klijberg van Waalwijk voor zelfstandig het belang der schoenfabrikanten te be hartigen door de Regeering te vragen noch op overleer noch op zoolleer rech ten te heffen. De heer M. van den Bergh van 's-Her- togenbosch, alhoewel te kennen geven de van ganscher harte vrijhandelaar te zijn, vreesde, dat onder deze Regeering met hare bekende protectionistische nei gingen, een resultaat, als de heer Klij berg wenschte, niet zou worden verkre gen. In 't licht stellende dat de schoen- fabricage aan ongeveer honderd maal meer menschen in ons land arbeid ver schaft dan de lederbereiding, gaf hij den raad om subsidiair te vragen om een zoo klein mogelijk beschermend recht voor het zoolleer en vrijhandel voor overleer. Ook van de bestuurstafel ging een der gelijk idee uit en zoo werd besloten om bij de Regeering zoo krachtig mogelijk te pleiten voor vrijhandel en, kon dit niet verkregen, 'op de noodzakelijkheid te wijzen voor het behoud der schoenfa- bricatie, alleen het zoolleer en dat zoo laag mogelijk te belasten. De heer Dr. W. J. Nolens, lid der Twee de Kamer, besprak daarna het onderwerp „Beschermende rechten". Spr. begon mei dé bewering- dlat de tegenstelling tusscben vrijhandel en bescherming gebruikelijk maar onjuist is Nagegaan wordt diat internationale vrijhandel al even illusoir is te achten als bijv. algemeene ontwapening en opgemerkt dat Duitschlandl zijn tarie ven gaat verhoogen. Oostenrijk en zelfs Engeland ingeüjks, in welk laat ste rijk sprake is van rechten op gra nen. Vrijhandel in de practische betee- kenis wordt geacht eenzijdige vrije in voering van enkele artikelen. Tegen standers van dien eenzijdigen vrijhan del zouden voorstanders kunnen zijn van werkelijken internationalen vrij handel. In ons land beteekeait heit heffen van rechten een verdedigen van dén natio- nalien arbeid' maai* het woord) „be scherming" werkt op tal van men schen als het zien van een roode lap op sommige dieren. „Beschermende" rechten zouden dan ook juister wor den, genoemd' „verwerende" of „ver- dé dagende'rechten Plet. persoonlijk belang, het belang eener bepaalde streek of d'a/t van een bepaald bedrijf, mag niet als maatstaf gelden; d'at kan, al naar 't valt, ge diend zijn met vrijen invoer of be scherming. Ook wordt 't zelfde- voor stel door producenten en consumen ten verschillend) beoordeeld hetgeen blijkt uit het verschil van zienswijze bij leerlooiers en schoenfabri'ekanten. Ook het standpunt waarop schrijvers en dichters zich plaatsen mag niet dat dier Regeering zijn, die het algemeen belang heeft te dienen. En de geschie denis nagaande, die leert dat achter eenvolgens zijn afgeschaft dé plaatse lijke en gewestelijke rechten, was men zonder rekening te houden met de grootindustrie, door stoom en electri- citeit geholpen, zonden* te letten op bet feit dat geen land het in zijn macht heeft die belemmering tusscben dé lan den op te' hief f en, tot de onjuiste ge volgtrekking geraakt dat vrijhandel tusscben- die landén onderling wél mo gelijk zou zijn. Het program der katholieke Kamer leden verdedigende, geeft hij middelen aan de hand om aan bezwaren die uit verandering van stelsel voortvloeien, te boven tei komen, en wijst hij twee wegen aan looiers en schoenfabrikan ten ter bewandeling aan: of compro mis of ieder zijns weegs. Met Von Bismarck noemt hij poli tiek die kunst om het mogelijke te be reiken. eindigende met dén wensch dat beidé industrieën zullen geraken tot een gemeenschappelijk streven ten nutte van de arbeidende bevolking. Hierna behandelde de heer J. C. van Steenes het onderwerp „De noodzake lijkheid in vakonderwijs". Vee-uitvoer. In de eerste helft van dit jaar zijn uit Nederland1 langs het grensstation Esscben naar het buitenland verzon den 18,652 stuks rundvee, ter waarde van ruim twee en een half millioen francs. Het meeste vee werd uit dé Noorde lijke Provinciën aangevoerd, ruim 14,000 stuks. De houd in de pot. Een club werklieden te Leeuwarden, die een geheel jaar gespaard hadden en overeengekomen waren dien „pot" Zondag te gebruiken voor een pleizier- reisje naar Groningen, kwam Zater dag tot de treurige ontdekking, dat dé man, aan wi'en ze hun spaar*pot had den toevertrouwd, met dlei Noordérzon vertrokken was. Elk lid der club bracht per week 10 cents in. dit werd over liet geheel» jaar dus f 5,20 een veertigtal perso nen spaarden het bedrag der geof ferde penningen zal dtus een goedle ƒ200 zijn geweest. Alles werd in handen gesteld van zekeren Jan T„ een schoen maker, die ook Donderdags en Vrij dags diensten verricht op de veemarkt. I-Iij moet Vrijdagnacht met vrouw en, dochter heimelijk zijn woning hebben verlaten, na vooraf zijn huisraad te hebben ingepakt- De Hnagsclie Rechtbank. Door de Haagsche rechtbank is een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt d'ie rechtbank te willen brengen in een toestand dat zij in werkelijkheid1 worde een recht bank 2e kl. of te overwegen of er al thans niet alleszins termen zijn om haar ook in bezoldiging in gelijken rang te plaatsen met da rechtbanken te Amsterdam en te Roterdam. gelijk zij steeds is geweest.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2