INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Alleen echt in onze patentflacons. Kerknieuws. minder omdat zij elk ook nog l 500 uit Totalizator inieg t 2-50, de fondsen van het organisatie-comité Boy 6 ontvingen. Van Lier. die een kaaswin kel heeft, zal nu door de vroegere sta kers en uitgestotenen geboycot, wor den. Reudink. die een sigarenwinkel opent, zal wel hetzelfde lot ondergaan. Deze wordt thans geroyeerd: als lid van den Neutralen Katoenbewerkers Bond. waartoe hij onlangs toetrad na zijn uittreden uit den Christ. Nat. Werkmansbond'. Dat deze leiders op genoemde wijze bij de staking hebben geprofiteerd wordt hun dus en te recht zeer kwalijk genomen." uitbetaald op Sport en Wedstrijden Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Bolsward hebben zoowel aan burgemeester en wethou ders als aan de leden van den Raad het recht ontzegd om in de regeerings- bank in genoemde kerk zitting te ne men." De gemeenteraad heeilt vroeger reeds eene motie aangenomen, ,,dat de Raad er prijs op stelt dat de rech ten van den Raad op de regeerings- bank volkomen blijven gehandhaafd" In de jongste vergadering is den ge meenteraad mededeeling gedaan van een zeer breedvoerig advies van burg. en wethouders omtrent de opzegging door kerkvoogden en notabelen. Bij dit advies zijn gevoegd alle de aan- teekeningen omtrent de banken, de wapens op de regeeringsbank, de bij bels, boeken en kussens welke door den' magistraat en vroedschappen vroeger zijn gemaakt en aangebracht, benevens copieën uit de resolutie en notulenboeken van 16991882. Uit het advies blijkt, o.a. dalt de gemeen teraad 26 October 1827 een plaats in deze bank afstond aan den vrederech te,r mr. Johannes Alberda, den 20 October 1841 aan den kantonrechter mr. B. J. de Kok, terwijl 1 October 1848 aan den oud-burgemeester Tho mas Hoeksma werd gegund in het ge stoelte zitting te nemen ,,op de vijfde plaats zijnde die onmiddellijk achter den heer kantonrechter dezer stad." Wat aangaat de rechtstoestand wordt gewezen op de staatsregeling van 1 Mei 1798 en de artikelen 591 en 592 van het Burgerlijk Wetboek. Later zal de Raad een beslissing Uit de Arbeiderswereld Lawn-Tennis. De stand van den wedstrijd te Heem stede was gisteravond als volgt Dames-single tweede rondeA. van Aken sloeg N. Rroese van Groenou met 62 en 61. A. van Aken sloeg in de derde ronde Z. van Aken met 6—0 en 62. Alzoo heeft zij dus den eersten prijs gewon nen, welke voor dezen wedistrijd uit geloofd was, en Z. van Aken den twee den prijs. Dames-double mej. Z. Dolleman en E. Dolleman sloegen in de eerste ronde D. Meyer en I. Titsingh met 4—6 en 6—1 en 62. L. Dolleman en E. Dolleman sloe gen in de tweede ronde ikvr. Tedine van Berkhout en M. Vas Visser met 1 en 62. Hierna speelden A. van Aken en Z. van Aken tegen L. Dolleman en E Dolleman om de eerste prijzen, deze werden gewonnen door A. van Aken en Z. van Aken met b3 en 62. Heeren-double E. G. Mundt en A Broese van Groenou sloegen in de vierde ronde jhr. Th. Prins van Wes- terdorpe en K. Perk Vlaanderen met 97 en 4—6 on 61. A. W. \an Le-nnep en mr. R. van L en nep sloegen S. P. F.ler en mr. L. J. A. Trip met 6—4 en 57 en 63. Om de eerste prijzen speelden toen K G Mundt en A. Broese van Groe nou. met A. W. van Lennep en mr. R. van Lennep. de eersten wonnen met 46 en 4—2 hun tegenpartij won dus den tweede. Heeren en dames-doubleA. van Aken en mr. Trip wonnen met W. O. omdat de tegenpartij riiet opgekomen was. Deze wedstrijd wordt heden voortgezet. Jachtrijden (internationaal) over plus minus 1000 M Deelnemers: Boy, eig. luit. Beernink, Roermond; Diavolo, eig. luit. jhr. Cal- koen, Arnhem; Floridor, eig. luit. E. Werner, Zutfen; Toto. eig. luit. Fabius. Venlo; Claira, eig. luit. H. D. Simon, De venter; Sultan, eig. luit. De Bruijn, 's- Gravenhage; Congo, eig. luit. jhr. W. Godin de Beaufort. Zutfen; Mary, eig. luit.-adj. Eberson; Kildamejan, eig. luit. De Bas, Breda: Baldur, eig. luit. Roelfse- ma, Deventer. Ie prijs Congo, eig. luit. jhr. W. Godin de Beaufort, Zutfen, 2e Mary. eig. luit. adj. Eberson, Venlo, 3e Ciaira, eig. luit. H. D. Simon. Deventer; 4e Sultan, eig. luit. De Bruijn, 's Hage. Totalisator; In leg f 2 50. uitbetaald op Congo 6. Koloniën. De Cholera De cholera breidt zich hoe langer hoe meer over geheel Java uilt, en steekt ook op de buitenbezittingen het hoofd op, zegt het Bat. Nbld. Zoo bevat de Javasche Ct. van 24 Juni weder de aankondiging, dat de riekte epidemisch voorkomt te Tje- poe (Rembang), waar zij verleden jaar eveneens hevig heerschüe, te Pa- naroekan. waar zij tot dusver niet voorkwam, en te Kloewa (Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo). Pana- roekan is in verband hiermede be smet verklaard. Te Pekalongan, waar de ziekte tel kens meer slachtoffert? eischt, kwa>- men, volgens de officieele opgaven, van den eersten tot den tienden Juni negentig gevallen voor, waarvan zes tig met doodelijken afloop. Te Batavia werd, in den avond van 26 Juni, in heit hospitaal opgenomen de Europeesche korporaal W., van het tiende bataljon, lijdende aan cho lera. Hij stierf enkele uren later. een Engelsche geestelijke. Farlies. te Winnipeg, niet ver van de Hudsonbaai is aangekomen, na gedurende meer dan drie jaren de noordelijkste gedeel ten van Noord-Amerika te hebben door kruist. Deze geestelijke vertelt, dat zoowat 2 jaar geleden op achthonderd mijlen noordelijk van York aan de Hudson baai door een bende Eskimo's een bal lon gezien werd welke aan het ijs was vastgemaakt In het schuitje bevonden zich drie mannen. Toen dezen de Eskimo's ontwaarden losten zij een schot met het miniatuur kanon. waarover zij beschikten, waar schijnlijk. om den Eskimo's aan het verstand te brengen, dat zij in nood verkeerden. Dezen vatten het schot ech ter op in een geheel anderen geest en meenden er een oorlogsverklaring in te moeten zien. Zoo openden zij dan ook een welgericht geweervuur op de drie ongelukkige blanken, die spoedig gedood waren. De bewuste Eskimo's stonden bij die gelegenheid onder aan voering van een zeer bekend inboorling .Old Huskie" genaamd, met wien de handelaren in pelterijen dikwijls za ken deden. ..Old Huskie" zelf heeft deze lezing van het gebeurde gegeven en Farlies heeft het verhaal opgeteekend, zooal: het hem gedaan werd. De Engelsche geestelijke heeft nog vele pogingen in het werk gesteld, om eenige overblijfselen machtig te wor den van den ballon en de uitrusting der luchtvaarder*, doch slaagde daar in niet daar de Eskimo's veel te bang waren, dat dit hen later in ongelegen heid zou kunnen brengen. meer van 8 a 16 K.M. breedte en 115 K.M. lengte. Deelen van de staten Iowa, Missouri en Illinois zijn over stroomd, het zaad is vernield en weg gespoeld. De schade wordt op meer dan 12 millioen gulclen geschat en men meent, dat zij wel zal stijgen tot 24 millioen, omdat nog niet te voor zien is, wanneer het water verdwenen zal zijn. Het gebied Lone Tree Prai rie, in Illinois is geheel door de be volking verlaten. De menschen zijn op heuvels gevlucht. Honderden land bouwers zijn geruïneerd en als de 16 K.M. lange dam doorbreekt, zal nog een oppervlakte van ongeveer 400 vk. K.M. van Illinois overstroomd wor den. JDe landbouwers bewaken den dam nacht en dag, doch vreezen, dat hij toch zal bezwijken, omdat de mus kusratten er tallooze gaten in gegra ven hebben. thans iederen avond te Berlijn met zeer veel succes wordt opgevoerd. Voor de overige dagen is het program ma nog niet vastgesteld. Heden z ij n alhier door Ja cobus Nelissen van de Houtvaart, Overveen, de eerste appelen aan de grocntenmarkt gebracht en opgekocht door L. Toeset, wonende Warmoes- straat, dat is 2 dagen vroeger dan het vorige jaar. Gevonden voorwerpen. Een hril in étui. een hondenzweep, een koperen lorgnet een zwarte brei kous met 4 pennen, een koperen rij- tuigmoer. BINNENLAND Zaterdagavond is te Enschedé een ver gadering van de Volkskiesvereeniging, afd S. D A. P. gehouden, waar behan deld werd de beschuldiging tegen hare leden Bakker. Van Lier en Reudink, zijn de de slachtoffers der laatste werksta king, wegens het ontvangen van geld van Dr. Borgman na de staking, zonder dit mede te deelen aan het organisatie comité, ja het zelfs ontkend te hebben. De beschuldigden, die aanwezig wa ren, bekenden het feit. Hun verontschul diging aldus de Enschedé'sche corres pondent van ,,Het Volk", was evenwel, dat ze niet bij dr. Borgman waren geko men om geld, maar om zijn bemiddeling inzake hun briefje van eervol ontslag uit de fabriek en dat deze toen op eens met een; ..O ja. 'k heb ook nog geld voor je" 52 voor elk neerlegde. Hoe verleide lijk t ook was, nu hun mede-arbeiders wel beloften hadden gedaan, maar ze nog niets ontvangen hadden, het geld te aanvaarden, ze maakten toch bedenkin gen, en lieten zich eindelijk slechts over halen door de woorden van dr. B.: ,,'t Is immers vooF jelui bestemd, 't blijft onder ons vieren, T komt niet van Van Heek". De beschuldigden erkenden verkeerd gehandeld te hebben en berouw te heb ben. De volgende motie werd aangenomen „De vergadering, gehoord de verklarin- gen der drie beschuldigden, constateert dat de beschuldiging waar is. keurt diensvolgens hun handelwijze zeer af. betreurt ze, als groote schade aan brengend aan de arbeidersbeweging. constateert echter dat van omkooping geen sprake is geweest, stelt op prijs, dat de drie volmondig erkennen zeer verkeerd te hebben ge handeld en berouw te gevoelen over hun daad, en hoopt Jat de Enschedeesche arbeiders hen, nu ze niet anders kunnen dan buiten de fabriek hun brood zoeken, niet daarbij voor het hoofd zullen stoo- ten, integendeel ook zullen in aanmer king nemen hun daden van toewijding in de staking, waardoor ze de arbeiders beweging groote diensten hebben bewe zen". Ten opzichte van Dr. Borgman wilde de vergadering zich nog niet uitspreken, omdat men eerst dezen zelf het woord wilde laten. Getracht zal worden een vergadering te doen houden met de ge combineerde besturen, Dr. Borgman, en de 3 beschuldigden, om zooveel mogelijk te weten te komen, of de mededeelingen van de laatsten ten opzichte van Dr. Borgman juist waren. Dc Enschedesche correspondent van de Telegraaf geeft van de zaak een andere lezing. Hij schrijft n. 1 al volgt: ,,De vroegere stakers en uitgestote nen der firma Van Heek Co. zijn zeer ontstemd over hun vroegere lei ders. Reudink, Bakker en Van Lier, die zooals bekend, d'e zg. slachtoffers zijn. Dr. Borgman, de bekende bemid delaar. beloofde deze drie. als zij zich terugtrokken, gedurende een bepaald aantal weken een vaste wekelijksche nitkeering van f 13. Dit namen zij aan. gaven echter het organisatie-co mité hiervan geen kennis, zoodat zij ook van deze zijde ondersteund wer den. Dïe opoffering was dus niet zoo groot als wel werd voorgegeven, te Paarden Begunstigd) door goed weer en op geluisterd dioor een -talrijk publiek, waaronder vele dames in kleurige toi letten. had gisteren het 5e sportfeest der Nijm. Sportvereniging plaats. De totalisator was ook hi'er en werd clruk bezocht; hij werkte echter alleen voor de no. II. III. Ven VI. De uitslag is als volgt: IConcours voor 't schoonst en best gaande ïnlandsch paard, gespannen voor een 2- of 4-wielig rijtuig. Deelnemers: Warda. eigenaar A. J. d'. Poll. Doornik: Roli. eig. Van Op- penraaii. Bemmel; Mathilde, eig. C. H. W. Beijer. Eist; Spanje, eig. G. van der Poll. Herveld; Alex, eig. D. A. Bloem. Loenen (O. Betuwe); Scheck, eig. W. Salomonskv, Hees bij Nijme gen. Ie. prijs Roli. eig. Van Oppenraaij, Bemmel; 2e. Spanje, eig. G. van den Poll te Herveld; 3e. Warda, eig. A. J. van den Poll te Doornik ;bestuursprij- zen; Alex, eig. D. A. Bloem te Loenen (O. B.) en Scheck. eig. W. Salomons- ky te Hees bij Nijmegen. II. Concours voor rijpaarden. Deelnemers: Moustique, eig. luit. Jur jans. Leiden; Clonmel. eig. luit. Jur. jans. Leiden; Passion Flower, eig. luit. G. J. Maris. Amersfoort; Miss Enie. eig. luit. A. Spree, Deventer; Bien-ètre, eig. M. C. Wurfbain Jr. Arnhem; New- Love. eig. ritmeester baron Van Olden- neel. Haarlem; Butterfly, eig. luit.. De Bas. Breda: N. N., eig. luit. Mom- ma, Bergen-op-Zoom; Warda, eig. luit. Sassen. Venloo; Clairoe, eig. luit. Se- fflon, Deventer. Ie. prijs Moustique, eig. luit. Jur jans te Leiden; 2e Passion Flower, eig. luit. G. J. Maris te Amersfoort, 3e Wan der. eig. luit. Sassen te Venlo, 4e New Love, eig. ritmeester baron Van Olden- neel te Haarlem; bestuursprijs Butter fly. eig. luit. De Bas te Breda. Totalisator. inleg f 2,50, uitbetaald op Moustique f 5. III. Strikken wedstrijd voor paarden gereden door officieren of Leden eener jacht- of terreinvereeniging. Deelnemers: Moustique. eig. luit. Jurjans. Leiden; Grisette. eig. luit. Six ma baron van Heemstra. Deventer. Ie prijs Moustique. eig. luit Jurjans te Leiden; 2e Grisette, eig. luit. Sixma baron van Heemstra te Deventer. Wegens de geringe deelneming geen totalisator: IV. Bloemencorso voor rijtuigen: deel nemers: mevr. Westendorp, Nijmegen, (tilbury); mevr. baronesse van Lijnden, Ubbergen (dogcart), mevr. de wed. Dob- belmann, Nijmegen (victoria); de heer B. de Jong Bzn., Nijmegen (dogcart); mevr. P. S. Scheers, Nijmegen (dogcart); jonkv. Van Pabst van Bingerden en mej. Crom- melin, Nijmegen (buggy): mej. Salamons- ky, Hees (coureuse); de heer A. Jurgens, Osch (sjees); en de heer R. Hutschler, Nijmegen (dogcart), le prijs de heer A. Jurgens. Osch; 2e prijs Jonkvr. Van Pabst van Bingerden en mej. Crommelin, Nijmegen; 3e prijs mevr. A. baronesse van Lijnden te Ubbergen. V. Internationaal Spring-coucours. Deelnemers: Moustique, eig. luit. Jurgens, Leiden; Boy, eig. luit. Beernink, Roer mond; Diavolo, eig. luit. jhr. Calkoen, Arnhem; Mis Enie, eig. luit. A. Spree, Deventer; The Rival, eig. luit. G. J. Ma- ris, Amersfoort; New Love, eig. ritmees ter baron Van Oldenneel, Haarlem; Clai ra, eig. luit. H. D. Simon. Deventer; Sul tan, eig luit. De Bruijn, Den Haag; Wanda Sassen, Venlo; Congo, eig. luit. jhr. De Beaufort, Zutfen; De Wet, eig. luit.-adj. Eberson, Venlo; le prijs Boy, eig. lult. Beernink. Roermond. 2e pr. Sul tan, eig. luit. De Bruijn, 's-Hage, 3e pr. De Wret. eig. luit.-adj. Eberson, Venlo. De cholera te Searang. In het chole- ra-hospitaal wordt nu een vrouw ver pleegd, die aan de beterhand is, leest men in de Semarang Ct. van 23 Juni. „Van kampong Djaksa werd een in- landsche vrouw dood naar hetzelf de hospitaal getransporteerd, (terwijl een dokter djawa dezen morgen een geval constateerde in kampong Soe- beschouwde tienjarige tijdvak op Het boot-ongeluk op de Elbe. Tot Zaterdagmorgen zijn 72 lijken geborgen van opvarende van de ..Pri mus," van wie er slechts 45 zijn ge ïdentificeerd Het aantal vermisten bedraagt 109. dat dier geredden 94. Ongelukken in de Alpen. Dr Kürsteiner te Bern heeft in het Jaarboek van de Zwitsersche Alpen club een beredeneerde statistiek open baar gemaakt van de ongelukken, die tusschen 1891 en 1900 bij het beklim men van de Alpen voorgevallen zijn. Aangezien in de Duitsch-Oostenrijk- sche Alpen jaarlijks ongeveer 78.000 tochiten gemaakt worden en voor de centrale en westelijke Alpen nog een 22.000 daaraan toegevoegd moeten worden, kan men het aantal „berg- toeren" veilig op 100.000 's jaars be grootten. Gemiddeld komen in het Kleine oorzaken, groote gevolgen Dezer dagen heeft zich te Seaittle een aan de kust van den Stillen Oce aan gelegen aardig stadje, waar de goudzoekers naar Klondyke zich in schepen,, een eigenaardig drama af gespeeld: Mrs. David Thomas liep met haar broeder te wandelen in de voornaam ste straat, (toen een in een winkelkast geëtaleerde hoed haar aandacht trok en haar tot bewondering bracht. De galante echtgenoot ging den winkel binnen, vroeg naar den prijs van den hoed en, toen hij hoorde, dat deze 18 dollars kostte, bood hij aan hem te koopen. Zijn vrouw bedankte echter daar zij den hoed te duur vond. Nu mengde zich de broeder in het gesprek en trachtte zijn zuster te bewegen den hoed te laiten koopen. Zij bleef echter bij haar weigering en, in voortdurend opgewondener stemming gerakende, ging het drietal huis waarts. Een tijdlang had men nieit meer over den hoed gesproken, toen mrs. Thomas er opnieuw over begon en nu ontstond een twist, waarvan het gevolg was, dat de broeder den echtgenoot doodschoot, zijn zuster levensgevaarlijk wondde en zichzelf ten slotte voor het hoofd schoot. Mrs. Thomas kon de politie het voorgeval lene nog verhalen, toen stierf zij. Maandagavond werd ver dacht van diefstal van timmermans gereedschap van een in aanbouw zijnd perceel onder Schoten, aangehouden een 21-jarig los werkman alhier. Hij bekende door middiel van inklimming zich diie gereedschappen te hebben toe geëigend. Na opgemaakt procesverbaal werd hij ontslagen moorbong, waarvan de patiënt reeds overleden was. Wij achtten heit wen- schelijk, dat den loerahs uitdrukke lijk gelast wordt, bij eventueel voor komende gevallen in hun kampongs, onmiddellijk het bestuur daarvan kennis te geven, want wij gelooven, dat deze kamponghoofden ter voorko ming van last en moeite, alles ver zwijgen. De cholera nadert ons van alle kan ten: van de West door heit besmet verklaarde Pekalongan, en )van de Oost door Demak en Grobogan, om niet te spreken van den zeekant, die zeker niet zal achterblijven om de kommabacillen hier over ite brengen. Wij beleven weder een naren tijd, en die zal wel blijven voortduren tot de regens weder voor goed zijn ingeval len. Intusschen is te prijzen dat het be stuur tijdig flinke maatregelen neemt Schout Brickmann is voorloopig be last met de ontsmettingsbrigade, die weder in dienst is gesteld, terwijl de kamponghoofden zindelijkheid in hun kampong moeten betrachten." De cholera te Soerabaja. Het Soer. Hdbl. van 25 Juni bericht: Nadat wij gedurende de laatste da gen van cholera verschoond bleven, steekt de ziekte thans het hoofd we der op. Een meisje uit het Roomsch- katholieke weeshuis is hedenmorgen aan de ziekte overleden. Een in- landsch matroos van de Goentoer kreeg gisterenavond de cholera n werd opgenomen in het hospitaal aan den Oedjoeng. Letteren en Kunst. 's-Gravenhage, 2è Juli. Examens der Nederl. Toonkunste- naars-vereeniging. Van de 5 candi- daten zijn heden geslaagd voor pia no (lager onderwijs) de dames J. S. Engers, van Deventer; J. C. Cambier, van Utrecht; en J. C. M. Egelie, van Breda. Twee candidaten werden af gewezen. De „Leeuwarder Courant" herdenkt heden haar 150 jarig bestaan. Oprichter van het blad was de heer Abraham Ferwerda. In 1783 trad als directeur op zijn schoonzoon, de heer D. R. Smeding. In 1817 werd eigenaar der „Leeuwarder Courant" de lieer P. Koumans Smeding, terwijl het blad thans, onder directie van die heeren W. Sprenger en H. G. W. Sprenger, wordt uitgegeven door de erfgenamen van den heer P. Koumans Smeding voornoemd, onder de firma „Erven Ivoumans Smeding." Een vrijz.-dem. orgaan. „Vooruitgang," weekblad onder redac tie van J. Hoogendijk Jr.. wordt met 1 Augustus vereenigd met „Het weekblad voor politiek, kunst en letteren" onder den naam van: „Vooruitgang", week blad voor politiek, kunst en letteren. Dit weekblad komt dan onder redactie van den heer J, G. Rarenbroek, thans re dacteur van „Het Weekblad". De rich ting van het vereenigde weekblad zal zijn vrijzinnig-democratisch. Gemengd Nieuws. dat groote aantal slechts 27 doodelijk afgeloopen ongelukken. Wel zou vol gens de ruwe statistische opgaven heit ajantal ongelukken toentemein, maar dat is vermoedelijk te verklaren uit allerlei oorzaken: er worden meer be klimmingen uitgevoerd, meer propa ganda voor heit alpinisme gemaakt, het gebergte is beter toegankelijk dan vroeger, in het voor- en najaar zelfs 's winters worden meer tochten gemaakt, evenzoo gaan er tegenwoor dig meer menschen zonder gids, of j zelfs geheel alleen op uit, dan wordt er beter aanteekening gehouden van het aantal ongelukken, en ten slotte waagt men zich lichter aan moeilijke en gevaarlijke klimtoeren. Dr. Kür steiner maaklt de opmerking dat het aantal doodelijke ongelukken tenge volge van tochten in de Alpen bij lan ge na niet zoo groot is, percentsge wijs, als dait bij andere lichaamsoefe ningen; voetbal, wielrijden, roeien, enz. Van het geheele aantal (275) doodelijke ongelukken, komt 33 pet. ten laste van Zwitserland, 48 van de oostelijke Alpen. In de eigenlijke Hochalpen gebeurde nog niet de heft van het geheele aantal ongelukken: 114. De gevaarlijkste bergen schij nen te zijn: het Kaisergebirge de Raxalpen, de Pilatus, de Rochers de Naye, de Monitblanc, de Zugspitse, de Matterhorn het gevaar neemt geenszins evenredig met de hoogte toe. Jongelui tusschen de 15 en 25 jaar krijgen de meesite ongelukken; bij het afdalen komen veel meer on gelukken voor dan bij het opklimmen. De schrijver voorspelt, dat het aantal rampen aanmerkelijk zal toenemen wanneer men, nog meer dan nu reeds het geval is, het alpinisme enkel als sport beschouwt, en dus allerlei voor bereiding en voorzorg, verzuimt, die het gevaarlijke van zulke uitstapjes kunnen opheffen. Vervolg Stadsnieuws. Dekegelclub „de Kroon" alhier, behaalde in den Internationalen Kegel wedstrijd (afdeeling ee re-wedstrijd) te Amsterdam den 3en prijs. Aan de zwemschool aan de floutvaart was hedenmorgen te 6 uur de tempera^ tuur van het water 63 gr. F., en 's mid dags 12 uur 64 gr. F. A. s. Woensdag vergadert de „Volkskiesvereeniging". De agen da vermeldt o.a. „De verkiezing van afgevaardigden voor de grensuitbreö- ding van Haarlem". Ook de Antirev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vergadert Woensdagavond voor dat zelfde doet De Nieuwe Haarl. Courant heeft der Stads-Editie inzake de ge beurtenissen te Parijs partijdigheid verweten. De aangevallene gaf daar. op met grooten omhaal van woorden een bescheid, dat de Nieuwe Haarl met zonder reden triviaal noemt. Laatstgenoemde zal nu morgen weer van repliek dienen. Burgerlijke Stand. Hedenmorgen omstreeks 12 uur is een schipper van een der zand bakken met zijn hand tusschen de klap der ophaalbrug tegenover de kazerne beklemd geraakt, zoodat de hand erg verminkt werd. Zij werd spoedig door een dokter verbonden. Het Donkere Begijnhof zal eerstdaags een belangrijke verbetering ondergaan door den aanbouw, in plaats van oude pakhuizen, van eeu nieuwe Cathechismuskamer ten behoe ve van de kinderen der St, Josephus parochie en van een goed ingericht© woning voor den koster dier kerk. Ernstig spoorwegongeluk. Vrijdagmorgen is in Amerika op de Pennsylvania-lijn in de buurt van Tre- beins een vreeselijk spoorwegongeluk gebeurd, De trein, de zg. New-York Chi cago Limited express" liep op een wag gon met steenkolen, die onderweg was losgeraakt van een kolentrein en achter gebleven. Door de botsing geraakte het gas in de houders onder twee Pullman- rijtuigen in brand en stak den trein aan, welke al spoedig over zijn geheele lengte in vlammen stond. Behalve degenen, die bij de botsing kwetsuren bekwamen, zijn 7 passagiers levend verbrand. j Branden. Een hevige brand heeft in het ge bergte ten noorden van Montreal, in Canada een trappistenklooster ver woest. De monniken konden met groo te moeite gered worden. De schade wordt begroot op 250.000 dollars. Te Gongl'iasco, nabij Turijn, is een groote jute-spinnerij afgebrand. Een 14-jarige „arbeider" kwam in de vlammen om. 600 Personen zijn door I dezen brand zonder werk. De schade bedraagt meer dan een half millioen lire. Het lot van Andre? Overstroonringen in Amerika. De Kermis. De week van onafge broken feestvreugde nadert. Reeds hier en daar is men bezig met bouwen en kan men zien, wat er alzoo te genieten zai zijn. En dat is veel. Er komen niet minder dan 2 schouw burgtenten, één op de Parklaan, onder directie van Stoel en Spree en één op de Nieuwe Groenmarkt tegenover het Post kantoor, onder directie van Barendse, Verhage en Potharst. In beide schouwbur gen zulldo echt leuke kermisstukken worden opgevoerd. Op de Groote Markt komt de alombe- kende Tewe me tzijn stoomcaroussel, een vermaak voor jong en oud, ook Consael was reeds heden aldaar gearriveerd. Op de Botermarkt komt tegenover het huis van den heer Van Os, een paradetent, en even verder een panopticum. Verder komen daar tal van kleinere tentjes en spelletjes. Dobbelaere met zijn stoomcaroussel, die nu geen plaats meer op de Boter markt kan vinden, slaat zijn groote tent op op de Ged. Oudegracht tegenover het Verwulft, en van het Hippodröme, dat daar vroeger stond moest heden nog te legrafisch bericht worden ontvangen of het genoegen neemt met een plaats op de Ged. Oudegracht bij de Raaks of op de Groote Markt. Op deze Oude Gracht komen de groote spellen, bioscopes, etc., terwijl op die van het Verwulft naar het Spaarne de galanteriekramen en kleinere spellen en vermaken een plaats zullen vinden. Maar ook in onze vaste plaatsen van vermaak zal men kunnen genieten. In de Sociëteit Vereeniging komt een uitstekend specialiteiten-gezelschap, on der directie van den hoer G. Stroober, van Rotterdam. Maandag, Dinsdag, Zaterdag en Zon dag worden daar voorstellingen voor de leden gegeven en op de andere dagen voorstellingen voor het publiek. Ook op Zondagavond worden een 300tal plaat sen k f 1 voor het publiek opengesteld. In het Brongebouw komt gedurende en kele dagen het gezelschap van den heer Vleugels uit Rotterdam, een voor ons nog onbekend gezelschap, in St. Bavo, en in de Kleine Vereeniging treden eveneens specialiteiten-gezelschappen op, die een goeden naam hebben. Wij hopen bij gelegenheid nog eens op die voorstellingen terug te komen. Maar last not least valt edele kunst van goeden huize te genieten in den Schouwburg, waar de Ned. Tooneel- vereeniging, onder leiding van den heer A. van Kuyk, optreedt. Maandagavond wordt opgevoerd „Bi bliothecaris", een aardig blijspel van von Moser. Dinsdag wordt ten tooneele voerd „Amsterdamsche jongen of het buskruitverraad" van Mr. Jacob van Len nep. en Woensdag wordt voor het Ondertrouwd: 29 Juli, A. Vos en L. v. "t Wout. Getrouwd: 29 Juli. F. Veen en W. A. Mulder. Bevallen: 27 Juli. A. G. Vermeer—van Ulsen d. 29. K. Meijerde Groot d. 28. H. G. Jochemus—Veen d. C. J. Pels- Ververs d. 27. P. A. KaiserMoseman d. Overleden: 27 Juli. P. de Graaf f 12 m., z., L. Raamstraat. Haarlem's Dag' ^blacl verleent de a grootste Publï- eiteit aan Ailver- Ijtentlën, bestemd voor Haarlem eis p «Omstreken. stoomvaartbenehten. De te New-York bune deelt mede. dat erscnijnende Tri- Ongewoon hevige regens hebben de I licht gebracht het nieuwe blijspel van den 5den Juli 1 5 Mississippi doen veranderen in een L Fulda, „De Tweeling-zusters" dat Het duhbelschroefstoomschip Goen toer, van Java naar Rotterdam, arri veerde 27 Juli te Marseille. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java. arriveerde 27 Juli te Southampton. Het stoomschip Solo, van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Juli te Olehlleh. Het stoomschip Koning Willem III, arriveerde 26 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Ambon, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 27 Juli Perim. Het istoom schip Koningin Wilhelmi- na van Batavia naar Amsterdam, ar riveerde 27 Juli te Suez. Het stoomschip Memnon, van Java naar Amsterdam, passeerde 22 Juli Perim. Het stoomschip Prinses Sophie, ar riveerde 27 Juli van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Prins Hendrik vau Amsterdam naar Batavia pass. 27 Juli Perim. Het stoomschip Soestdijk, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 27 Ju li van Newport-News, naar Amster dam en Rotterdam. Het dubbelschroef-stoomschip Sta tendam, van de HollandAmerika Lijn, arriveerde 26 Juli van Rotterdam te New-York. Marktnieuws. Haarlem, 28 Juli 1902. Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Boter 77 Kg. 77 Kg. 1.40—1.50 Biggen 58 st. 51 st. f 12—9 p. st Schrammen 8 st. 8 st 1915 p. st Op de markt alhier werd den 28en Juli de volgende Artikelen Aangev. Verkocht Prijs. Aardapp. 540 H.L. 510 H.L. 2.50—400 Appelen 1 mand, 1 mand 0.50 Peeren 3 H.L. 3 HL. 13—20.00 Heereboonen 50 md. 50 md. 2.503.50 Snijboonen 90 rad. 90 md. 2.503.50 Bloemkool 2000 sts. 2000 sts, 612 ets. Wortelen 2000 bos, 2000 bos 58 ets. Purmerend, 29 Juli 1902. Aangevoerd: 270 stapels kaas. t 28 per 50 KG 1949 KG. boter f 1.05-/ 1.15 per KG Vee; 456 Runderen, vet vee 60—76 ct. per KG. 232, vette kalveren 60—80 ct. per KG.: 204 nuchtere kalveren J 11 —t 22; 205 vette varkens 42—50 ct. per KG.; 35 magere idem f 16—/ 25; 251 biggen 8— 12; 2086 schapen en lammeren. Eieren 3—t 3.50 per 100 stuks.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3