Markt doen ze niet veel, daar zouden er om een goed effect van veel licht te krijgen, meer moeten zijn. Maar in die straten, tusschen de huizen, is het een mooie verlichting, rustig, wit en veel licht. Het doet denken aan groote steden in het buitenland, *.t heeft iets chics, dat pleizierig aan doet De voorbijgangers verlustigden er zich in en zelfs toen het al vrij laat was, kwam menigeen nog eens een kijkje nemen. De wethouder, dr. Nieuwenhuijzen Kruseman wandelde met tien heer Bellaar Spruijt welbe haaglijk over straat. We kunnen ons de satisfactie die beiden gevoelden, verklaren. Zooals men weet, zal Vrijdag 1 Au gustus het licht voorgoed branden. Benoeming In de Staatscou rant wordt aangekondigd die benoe ming van den heer H. Evers te Rot terdam tot hoogleeraar aan de Poly technische school te Delft. Ons wordt medegedeeld, dat de heer J. A. G. van dor Steur, bouwkundig ingenieur alhier, Idoor den Raad van Beheer der school met algemeene stemmen als no. 1 op de voordracht w,as geplaatst, doch dat de minister, zonder nader over leg melt den Raad', no. 2 van de voor dracht aan H. M. de Koningin ter be noeming heeft voorgedragen. Naar wij van andere zijde verne men, kan hier evenwel van politieken voorkeur geen sprake zijn. Natuurlijk refereeren we ons voor de juiétheid van een en ander aan onze zegslieden. Aan de Zwemschool aan de Houtvaart, was de Temperatuur van het water des morgens te 6 ure 63 gra den Fahrenheit en om twaolf uur 64 graden Fahrenheit. De ki es vaneen iging ,,Bur gerplicht" stelde de volgende Candida- ten voor de grensregelingscommis sie de heeren O. J. van Gasteren. H. A. van Olphen. K. van Eden en G. Bos. DeLuitenantVredevan het depot-eskadron het 2e Regiment Hu zaren alhier i!n garnizoen is op 1 Au gustus a. s. overgeplaatst naar Venlo. De cursus in handenarbeid alhier- is aangevangen met 26 leerlin gen. waaronder 1 d'amie voor houtbe werking en 25 leerlingen voor kasten 6d klei. Allen hebben de hoofdakte en velen bovendien de akte teekenen. Mei. J- de Boer alhferishe- noemd tot onderwijzeres te Hoo"- Soe- Frans Rosier. In aansluiting op ons bericht in het vorig nummer, kun nen wij thans nog uit goede bron mede- deelen, dat Mej. Van Dregt in Rosier be slist herkend heeft den man, die, met- be dreiging van moord, haar f 130 afperste. Alleen bestond bij haar twijfel omtrent de kleur van zijn oogen. Ook Mej. Bon- frère, die inderdaad den afdreiger het huis der weduwe zag verlaten, heeft verklaard, dat zijn gestalte op die van Rosier geleek. Deze verklaringen zijn heden door haar voor den rechter van instructie herhaald. De justitie heeft dus nu een punt van uitgang. Zaterdag, na de confrontatie met mej. v. Dregt, is tegen Rosier rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhou ding. Deze gevangenhouding duurt van het tijdstip af dat 't bevel daartoe gege ven werd, 30 dagen, en kan telkens wanneer meerdere aanwijzingen komen met, een gelijk tijdstip worden ver lengd. Het is nu maar te hopen, dat de justi tie nog meerdere aanwijzingen ontvangt, en Rosier binnen eenigen tijd in open bare terechtzitting komt. Concert. Een muziekkorps, dat we hier heel zelden hooren, dat van het 5e reg. infanterie te Amersfoort, gaf Dinsdagavond een concert in den tuin van de Sociëteit Vereeniging voor de leden en hunne dames. Het korps, waarvan de heer G. K. G. van Aken directeur is, heeft in den lande een goeden naam en, naar 't ons bleek, gansch niet ten onrechte. Het is een militair korps met superi eure qualiteiten: mooien klank, goed ensemble, zuiverheid en dit natuur lijk dank zij den directeur kleurige voordracht. Het programma was mot zorg sa mengesteld en bestond uit de volgen de nummers: 1. Marche Universelle, G. Mac- chiotti. 2. Ouverture ,,Phêdre", Massenet. 3. Grand Ballet (Divertissement) de l'opéva ..Faust" en 7 parties, Ch. Gou nod. 4. Rhapsodie Hongroise, No. 2. Fr. Liszt. 5. Ouverture „Dimïtri Dosnkoj" A. Rubinstein. 6. a. Ave Maria, Lied, Fr. Schubert. b. Menuetto, Pad'erewski. 7. Sourire d'Avril, valse de concert, Deprèt. 8. Grosze Fantasie aus der Oper Tannhauser, Rich. Wagner. Welk van deze stukken 't meest vol deed valt moeilijk te zeggen. Ze wer den alle met smaalc en talent voorge dragen: uit den aard van de zaak is d'e uitvoering van de groote werken ons het mee9t bijgebleven en gezegd mag worden, dat zoowel de rhapsodie Hongroise als de fantasie op Tann- hduser aan hooge eischen voldeden. Ze toonden bovendien, dat het korps goede solisten bezit. De regenbui, die te half acht kwam opzetten, heeft zeker menigeen weer houden het concert te bezoeken. Toch stroomden naderhand, toen het weer opklaarde, de belangstellenden nog toe. Algemeen was onder de toehoor ders de indruk, dat dit korps op mu zikaal gebied een hooge plaats in neemt en dat men het gaarne nog eens weer zal hooren. aan school X. minste inschrijver de Wed Laber te Sloten voor 7509. Het werk is gegund. Kermis. Bij gebr. Brinkmaan op de Groote Markt zal het dit jaar eens een recht gezellige boel worden. De Hollandsche Dames-Kapel onder direc tie van mej. Marie Stïps zal er "s avonds optreden en drie middagen ma- tinée's geven. Dit gezelschap is zeer gunstig bekend door de concerten ge geven in heft Amstel-Hotel. Over het Panopticum, dat op de Gedempte Oude Gracht tegenover de Raaks komt te staan schreef de Nieu we Arnh. Cour. indertijd: De verschillende bezienswaardighe den, achter het linnen van dit kijkspel verborgen, zijn niet zoo gruwelijk al: men van dergelijke ondernemingen wel gewend is en we achten dit in alle opzichten een aanbeveling, Zooals bijna van zelf spreekt speelt de oorlog in Zuid-Afrika ook hier een rol, een gewond krijgsman, verpleegd' door c.en liefdezuster, een ander slacht offer van Engeland, die door een wa penbroeder te paard uit het slagge woel wordt gered, alle machenisch op wegend. meenen we onder die welge slaagde nummers van dit wassenbeel denspel te mogen rekenen. Verder treft men er aan de afbeeldingen in was van een aantal recente misdadigers waaronder natuurlijk Musoliïio niet ontbreekt. Judith met het hoofd vai Holofern.es, het afscheid van een ter dood! veroordeeld© van vrouw en kind behooren mede tot die glansnummers van het panopticum. J o n g el i ng-sv er e e n ig i n g. De Haarlemsche Jongelingsvereeni ging houdt gedurende de kermisweek gezellige huishoudelijke bijeenkom sten in haar lokaal in de Annastraat op 6 Augustus heeft een onderlinge reciteerwedsirijd' plaats voor de leden. De jury bestaat uit de heeren: H. Uittermark. Haarlem; F. G. Beek man. Bloemendaal: G. G. van As, Haarlem Heden herdacht de heer Koeijers. voorslaander op die Centrale Werkplaats dei' H. IJ. S. M. alhier den dag. waarop hij vóór 25 jaar bij die maatschappij in dienst trad'. Zoowel van zijne superieuren als van zijne kameraden ontving hij vele blijken van belangstelling. H e d an m or. g e n omstreeks elf uur geraakte alhier op den Scho- tersingel een met gras beladen wagen in een sloot. De voerman die bezig was zijn ge reedschap in een op het land staande schuur te bergen bemerkte eensklaps dat het paard met den wagen in de sloot, was geloopen. Door spoedig toegeschoten hulp werd het paard. d<at reeds diep in de modder zat. op het droge gebracht. Paard' en wagen behoorden aan de Haarlemsche Rijtuigmaatschappij Voor den Hoogen Raad' is Dinsdag beëedigd als advocaat en procureur, onze vroegere stadgenoot, de heer mr. P, Tjeenk Willink, gepromoveerd in 1893, en wonende te Hof van Delft-, Spoorsingel 184. Men schrijft ons uit Zaandam-, Was het Dinsdagavond goed, vrij goed, ongunstig of zeer ongunstig weer, en hoe zou het zich gedurende den avond houden? Als het zeer ongunstig was zou het concert in het Volkspark uit gesteld worden tot Vrijdag a.s. Ik geloof dat de overweging van deze vraag velen aanvankelijk terughield om naar onzen muziektuin bij uitnemendheid te gaan, en ie genieten. Wie op straat liep of aan de Westzijde woonde, zag zoo tegen half acht kwart voor achten de mannetjes van Kriens al op en neer tippelen, en zal begrepen heb ben, dat het nu toch haast wel zeker doorging. Dit waren degenen die Woensdagavond al dadelijk tegenwoor dig waren, de anderen volgden later, maar allen kwamen toch van lieverlede zoodat in dit zeer nuchtere maar prac- tische opzicht de avond zeer geslaagd mag heeten. En het artistieke gedeelte? Er had waarlijk geen verlichtingsnummer aan behoeven te worden toegevoegd. Kriem heeft ons doen genieten zooals weinig voor dezen. De nobele klank van dit or kest, de teedere zachtheid en de krach tige toonontwikkeling, er was maar één roep over. Als Kriens het dirigeerstokje ophief, zetten allen zich neer. Er was nu weinig of geen geloop om de muziektent. Allen luisterden stil toe. en als de laatste to nen waren weggestorven donderde er een hartelijk applaus los, zooals wij niet vaak in het Volkspark hoorden. En den heer Schoterman, èn Haarlemsch Mu ziekkorps, èn last not least allen die aanwezig waren, wenschen wij geluk met dezen avond. Mogen er meer zoo volgen, en mogen de Muzikale Schutters of schutterlijke musici uit Haarlem ons nog vaak door hun komst verblijdep. Uit de Omstreken. Heemstede. Donderdag 14 Augustus a. s. des voormiddags 10 uur zal Kroosschouw worden gedreven over den Schouw- bvoekerpolder ond'er deze gemeente. De opbrengst der begraaf- en trouw- bus is over 't halfjaar 1902 geweest f 24,10. Zand voort. Dinsdagmiddag werd door den ar chitect W. F. Doeglas te Haarlm, in Hotel Driehuizen" alhier aanbesteed: Het bouwen van een dtubbel heeren huis. annex apotheek, op een terrein gelegen aan de Haltestraat alhier. Ingekomen waren 14 biljetten. Laag. ste inschrijver bleek te zijn die heer J. A. Kaub te Halfweg voor f 16775. Haarlemmermeer. Door Burg. en Weth. van Haarlemmer meer. is publiek aanbeesteed het bi] bou- ven van 2 houten lokalen aan school I; minste inschrijver J. Kaub te Halfweg voor f44S0: 2 steenen lokalen met heiwerk Een der oudste hoofden der scholen in Haarlemmermeer, de heer O. Stout hoofd an School No. III. heeft wegens ouder dom ontslag aangevraagd. B i n n e n I a n d. Ongeluk op een torpedoboot. Te Nieuwerdi'ep is aan boord van het torpedo-instructieschip Mar nik"' tijdens eene oefening het sluitd'eksel van een torped'okanon gesprongen, waardoor de achter het stuk staande instructeur, de majoor-torpd'ist A. J. Jordans. ernstig werd gekwetst. Met gebroken rechterbeen en een wond in het aangezicht werd1 da getroffene naar hei Marine-hospitaal vervoerd. Terugkeer van krijgsgevangenen Het stoomschip Salak is gisteren uit Colombo vertrokken met 76 gewezen krijgsgevangenen aan boord, die te Padang zullen worden overgenomen door de Gedé, waarmede zij naar Eu ropa komen. Kwaadaardig heertje. Maandagochtend omstreeks half 5 moet zekere D., een sediert kort te Dub beldam wonende metselaarsknecht iemand die uit zijn vroegere woon plaats Papendrecht "©en gunstige putatie heeft medegenomen de r dier woning van den metselaarsbaas B. aan dan Dubeldamschen w©g oper getrapt en toen laatstgenoemde vei scheen twee revolverschoten op hem gelost hebben, waardoor B. niet ge vaarlijk aan het voorhoofd werd ver wond. Kort na het- plegen van hot, mis drijf werd D. opgespoord, aangehou den en naar het Huis van Be warm te Dordrecht overgebracht. Dpi Tilbnrgsche moordzaak. De Tilburgsche Courant, meldt dat J. H. O., dé geheimzinnige schrijver van de brochure betreffend© den Til- burgschen moord1, een open brief zal uitgeven als antwoord' op het protest van mr. Pels Rijcken. S. D. A. P. Het buitengewoon congres der Soc, Dem. Arbeiderspartij tot herziening: van statuten en huishoud©l"k reg ment zal gehouden worden te Zwolle op Zondag 28 Sept. e. k. Gezonken. In de Zuiderzee is gezonken de tjalk ..Fortuin", schipper W. Broeksma. be vracht met tarwe door de firma Schen ker en Co. te Rotterdam. De opvaren den (3 personen) zijn gered en zeer hartelijk bejegend door den Volendatn- mer schipper Boertje van Bouwe. Politie-agenten Bij de raad der gemeente Hilver sum is een advies ingekomen van de vereeniging van bezoldïgdte politie agenten Recht en Plicht' om den vrijen dag voor de hoofdagenten t regelen en te verzekeren, evenals dat voor andere agenten het geval is. Ge steld in. handen van B. en W. Door den bliksem getroffen. Te Oldeboorn zijn gistermorgen twee koeien in de weide door den bliksem getroffen en gedood. De heer Van Kol in Indië. Een telegram uit Macaasar aan de Locomotief meldt dat de heer Van Kol den 5den Juni te Menado aankwam. Eenige dagen later vertrok hij naar het binnenland waar bij de hoofden ontmoette en duizenden volks aan sprak. Op aansproging van den heer Van Kol werd te Tondano een vergade ring gehouden, waaraan de voornaam ste en ook de inlandsche hoofden deel namen, benevens duizenden mannen uit het volk, waaronder de oudsten. Men besprak de vraagstukken der persoonlijke diensten, der hoofdelijke belasting, der rechten van de bevolking op den grond, van het, recht der bevol king, om volgens de adat haar hoogere en minder hooge hoofden te kiezen verder de godsdienstige en staatkun dige verhouding der Minnahassa tot den Nederlandschen staat. Niettegenstaande majoor Tonsea Toulimambot en Kakaskasson dit trachtten te beletten, werd door de woordvoerders der bevolking de onge lijkmatige druk der persoonlijke dien sten verklaard en bewezen. Deze diensten zouden voor de dienst plichtigen in de groote negorijen tot vijftig en in de kleine negorijen tot tachtig dagen per jaar duren. Verder brachten de woordvoerders den ongelijkmatigen zwaren druk der hoofdelijks belasting te berde, de rech ten der bevolking op eenmaal door liaar of door de voorouders ontgonnen gronden, pasini- of poesakagronden genoemd, enhet aloude recht zelf haar hoofden te mogen Kiezen. Hoofden en bevolking verklaarden eenparig, dat een overeenkomst tot bondgenootschap bestaat tusschen de Minnahassa en de Oost-Indische Com- pagn'ie, later den Staat der Neder landen. Wegens die overeenkomst beschou- wen zij de Minnahassa en zullen zij de Minnahassa blijven beschouwen als uitmakend een onafscheidelijk deel van den Nederlandschen staat. De heer Van Kol sloot deze verga dering, welke ruim vijf uur duurde, met een waardeerend' woord voor het volk der Minnahassa, waarna uit dui zenden monden een donderend hoera weerklonk. Daarop werd bij ingeving, zonder eenige voorbereiding, het Nederland- sche volkslied gezongen. Gedecoreerd, Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. Menno Huizinga, directeur van den gemeentelij ken gezondheidsdienst te Amsterdam, lid en secretaris van de Staatscommissie tegen verontreiniging der openbare wa teren; tot officier in de orde van Oranje- Nassau H. Wortraan, ingenieur le klasse bij den Rijkswaterstaat, lid en tweede eretaris dier commissie. Vivisectie. Prof. S. Talma schrijft in het Utr. Tagblad Ik ben zoo vrij u een plaats te vra gen in uw dagblad, voor enkele opmer kingen over het, onderzoek van dr. H. Couvée. dat in den laatsten tijd zooveel hoofden in beweging gebracht heeft. Men heeft dr. C. hard gevallen over het feit, dat hij zooveel konijnen opge offerd' heeft aan zijn doel. Het schijnt wel. dat men onder het schrijven zich zelf en elkander steeds hartstochtelij ker gemaakt heeftanders toch zouden sommige uitdrukkingen niet gebruikt zijn. Over vele daarvan zullen sommi ge schrijvers, niet alle, wel berouw hebben. Het aantal menschen dat lijdt en sterft aan de gevolgen van nierziekten is groot, en bet moet erkend worden, dat wij geneeskundigen met de oor zaak van het lijden en van den dood in vele dier ziekten vrij wel on bekend zijn. Men spreekt van urae- mie, om aan te duiden, dat de ziekte afhangt van een slechte wer king der bieren, maar verder is dat woord vrijwel zinledig. In het eerste hoofdstuk van zijn proefschrift heeft de heer C. uiteengezet, hoezeer de meeningen over het, wezen der urae. mie uiteenloopen. Men behoeft geen geneesheer te zijn. om in te zien. dat voor een doelmatige behandeling der ziekte in de eerste plaats noodig is de kennis van haar wezen. Het wordt door vele geneeskundigen toegegeven, dat het nemen van proe ven op dieren onmisbaar ils om in het. wezen der uraem'ie in te dringen. Ik meen, dat iemand zich een brevet van enkunde zou geven, als hij het zou wagen dat te ontkennen. Is het geoorloofd dieren op te offe ren, om de kans op genezing van ziek ten van menschen te vergrooten Mijn antwoord en dat van haast alle ge neeskundigen op die vraag, is bevesti gend. Wij hebben te dikwijls de zelf voldoening gehad van menschenlevens te redden door de toepassing van de resultaten der proeven op dieren om de noodzakelijkheid daarvan voor -sommige gevallen ook maai- een oogen- blik in twijfel te trekken. Als wij we©r eens machteloos aan t ziekbed hebben gestaan en dan de kans vóór ons zien om voor dergelijke ge vallen genezing te vinden, dan offeren wij daarvoor dieren op, als 't niet an ders kan, al gaat het ons ook aan 't hart. Men vergist zich als men meent, dat de dieren, die voor de vivisectie gebruikt worden, noodeloos gemarteld worden. Wij nemen vrij algemeen de pijn zooveel mogelijk wee en beperken de onaangename gevolgen tot het uitersts. Dr. Couvée nu heeft zich tot taak gesteld het wezen der uraem'ie te lee- ren kennen. Zou het hem gelukken, hij zou heel gelukkige en dankbare menschen maken. Een belangrijk ge deelte van hex onderzoek heeft hij ver richt. Hij kon slechts voldoende ze kerheid krijgen door vele dieren op te offeren de ervaring leerde voldoen de, aan welke vergissingen men zich olootgesteld en hoeveel kwaad men gedaan had, door de uitkomst van éen of weinige proeven te vertrouwen. Dr. C. verkreeg een goed resultaat, waarop hij zich zou kunnen verhef fen, als dat ooit iemand geoorloofd was. Als hij in zijn inleiding zegt: ,,Ik ten overtuigd, dat ik dat doel biet zal tereiken", dan is dat een uiting van bescheidenheid, die iedereen zou Vie ren en die samenhangt met een ande re overtuiging, dat slechts de inspan ning van alle krachten hem misschien eens tot zijn doel zal kunnen brengen. Slechts haastige" lezers, (om er niets anders van te zeggen), kunnen dien zin hebben opgevat als de erkenning, dat het onderzoek, dat ten grondslag ligt aan zijn proefschrfit. geen resul taat had. Wanneer iemand- zegt, dat de heer Ccuvée, vóór hi] doctor was, geen we tenschappelijk persoon was, dan her haal 'ik deze uitdrukking, overtuigd, dat er dan nie-tis meer van gezegd be hoeft te worden. Het is voorts niet waar. dat de ko nijnen na de operatie hebben geleden door die onthouding van voedsel. Of het samenhangt met de onbewuste we tenschap van de diertjes, dat het wone voedsel hun kwaad zou hebben gedaan, laat ik ter zijde, stellig is het dat hun eetlust gering was. Ik veroorloof mij ten slotte de op merking, dat in de hier besproken zaak, ook weer uit twee kwadea moet gekozen worden 1. het opofferen van dieren, 2. het hulpeloos laten liggen van menschen. Er moest dus ook hier al weer niet worden gesproken dan door hen die de voordeelen en de na- deelen van beide dingen kennen en ze daarna willen en kunnen vergelijken. Al is ook officieel' de gelijkheid afge kondigd. in wetenschappelijk werk kan die niet wordien erkend. Dood gevonden. Zaterdagavond vervoegd© zich d© 73-jarige vrouw W. v. V. aan het po litiebureau te Wageningen om nacht verblijf, wal haar werd verstrekt. Zich omvel gevoelende verzocht zij Zondag te mogen blijven. Nadat een genees heer geroepen was, werd: ook dit toe gestaan. Gistermorgen vond men haar dood. De vrouw was reeds driemaal ïn het oude mannen- en vrouwenhuis opge nomen. doch telkens wegen,s misbruik van sterken drank wegezonden. Verdronken. Maandag had d'e brugarbeider J. de Rijk, werkzaam aan d'e afvaorbrug over 't Hollandsch Diep het ongeluk van een peiler in de Moerdijk te vallen Zijn lijk werd eenigen tijd later opge haald. Branden. In een boerderij aan den Harderwïj- kerweg. nabij Schaarsbergen. onder Arnhem, is brand ontstaan. De boer derij brandde tot. den grond toe af. Een paard, vier varkens, een geit en honderd kippen kwamen in de vlam men om. Alles was goed verzekerd. Aangezien vermoeden bestaat dat kwaadwilligheid in 't spel is, werd de bewoner naar het politiebureau te Arnhem overgebracht teneindie nadier te worden gehoord. Te Kwadijk is hedennacht de boer derij van G. Hoelofs een prooi oer vlammen geworden. De bewoners wer den intijds door d'e buren gewekt. Niets kon gered' wordien. Bij een iwist. Te Rotterdam kwamen een paar onwel kome gasten in het bierhuis van R. F. R. Schram, die hen met wilde tappen, om dat tiet even voor twaalven was. Hierover ontstond twist, een gaskroon en een tafel in het bierhuis werden stuk geslagen. Met moeite werden de ruziemakers uit de tapperij verwijderd en Schram wa pende zich tot zelfverdediging met een revolver met vijf scherpe patronen ge laden. Slaande in den ingang van zijn in richting trachtte daarop de bierhuishou der G. A., die met vrouw B, M. J. S., die bij inwoont, op de straat onder het aan wezige publiek stond, Schram op de straat te trekken. Nu nam deze zijn re volver en loste daarmede, zoo hij zegt om schrik aan te jagen, twee schoten. Een kogel trof echter G. A. onder het lin keroog en vrouw B. M. J. S. in het dijbeen. Het publiek stoof toen uiteen en zocht een goed heenkomen, en de beide ver wonden, wier toestand niet levensge vaarlijk bleek, werden naar het Zieken huis gebracht. De bierhuishouder G. A. is daar ter verpleging opgenomenjvrouw B. M. J. S. kon, na verbonden te zijn, die inrichting weder verlaten en huiswaarts keeren. Schram werd naar den politiepost in de Korte Hillestraat gebracht en is daar voorloopig gehouden, opdat procesver baal tegen hem kan worden opgemaakt. Zijn revolver is in beslag genomen door de politie. Terug ran Ceylon, Men meldt uit Den Haag: Een ongewone drukte heerschte vanavond laat aan h©t station der Staatsspoor. Niet alleen was de wachtkamer eerste klasse geheel ge vuld met dames en heeren, ook op het plankier bevond zich een vrij tal rijk publiek. De belangstelling gold de teruglceerende geneesheeren van't Nederlandsche Rood© Kruis, die, na bijna twee jaar op Ceylon in Engel- sch© krijgsgevangenschap te hebben doorgebracht, thans hun vrijheid! hebben herkregen. Precies om 11 uur stoomde de trein uit Duitschland binnen, waar mede de heeren dr. Koster, dr. Pinto en dr. van Houtum en de verpleger Meuleman kwamen. Bij het plankier wachtten de familieleden de terugkee renden op, en 't behoeft nauwelijks gezegd, dat de verwelkoming zeer treffend was. Daar waren tegenwoordig de heer Vervloet, secretaris en verscheiden leden van hat hoofdcomité van het Roode Kruis, dr. Ruysch, voorzitter en tal van leden van het, Haagsche Manneo-comité, een ;idieputatie wan de Zuid-Af rik. Vereeniging met den afdeelingsvoorzitter, dr. Blink; zus ter Beynen en dr. Vinkhuyzen, die ook in Zuid-Afrika zijn geweest; de chef van het militaire hospitaal en dir. Carpenter, veregenwotondjigetndie de officieren van gezondheid' in de residentie, benevens tal van vrienden en vriendinnen van de terugkeeren de©. De begroeting was zeer hartelijk. Het was allereerst idr. Ruysch die zich, als voorzitter van het Mannen- comité, geroepen gevoelde den terug keerenden h©t welkom toe te roepen. Spreker bracht daarbij in herinne ring, hoe allen de Roode Kruis-man- nen op hun weg naar Zuid-Afrika, in dat land en later op Ceylon hadden gevolgd met een gevoel van dank baarheid voor d© opofferingen, die zij zich getroost hadden, voor het lij den dat zij doorstaan hadden voor hun ongelukkige stamgenooten. Diank baarheid was men hun verschuldigd, omdat zij hoog gehouden hadden de vlag der humaniteit. En dan stemde het weemoedig te denken, dat deze mannen, in plaats van dank, dikwijls smaad hadden geoogst-Wanneer men lijdt, aldus zeide spr. voor een goed© zaak, en dat hebben zij gedaan dan valt dat lijlden minder zwaar. Wij in Nederland wisten echter, dat gij de slachtoffers waart van wille keur, en het was voor ons een bange -tijd, toen wij hoorden dat, in strijd met het recht, de hand op u werd ge legd. Spreker eindigde onder dave rend gejuich met een driewerf Heil! Den heer Vervloot viel het door aandoening moeilijk te spreken wat zijn bant hem ingaf. Hij had echter tot plicht de mannen van het Roode Kruis namens den voorzitter, die ver hinderd ways tegenwoordig té zijn, en de leden van het hoofdcomité te begroeten. Hij bracht allen hulde voor hetgeen zij voor de slachtoffers van den krijg hadden gedaan. Spre ker las hartelijke telegrammen voor van de doctoren Van Leersum en Ro- meyn, van het Ro-tterdamsch Man- nencomité en den voorzitter van dat comité, en eindigdie met een: Leve de tevugkeerende kameraden! Dr. Blink bracht huid© aan de man nen van het Roode Kruis, die niet al leen de wetenschap en de humaniteit, maar ook hun nationaliteit wisten hoog te houden. Diep bewogen nam daarna dr. Kos ter het woord, ook namens zijn ka meraden, om te getuigen hoe diep zij getroffen waren door deze harte lijke ontvangst. Niét alleen dit wel kom, vooral de sympathie en de wel daden ondervonden in tijd van be proeving, zullen zij nooit vergeten. Dank bracht hij allen, vooral het hoofdcomité, dat niets onbeproefd liet om hun vrijheid te verkrijgen, dat steun schonk van aileriei, vooral ook van materieolen aard. Toen richtte spr. zich tot zijn kameraden. Het was een treffend oogenblik. Het oogenblik van scheidén was nu daar. Hij wist dat hun werkkring in het] vaderland veel van het lijden zou doen vergeten. Zij zouden dit moeilijk kunnen doen, wat betreft de mannen d'ie hun de vrijheid ontnar men. Maar wel wilde hij hopen, dat zij hem zouiden vergeven die tot op zekere hoogte de oorzaak van hun ge vangenschap iö geweest. En mocht ge al eens bitterheid jegens mij heb ben gevoeld, gij hebt het nimmer ge- xii-t, Daarvoor innig, innig dank. Nog een oogenblik bleef men bijeen zeer onder den indruk van de plech tige ontvangst. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. ODGL-10M'ï3MTÊR smaakt heerlijk! Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Tusschen het bestuur en de gezellen der coöperatieve broodbakkerij Handwer kers Vriendenkring ie Amsterdam, is een geschil gerezen aangaande het uur, waarop overdag het werk zal worden aangevangen. Door vele .klachten over oud-bakken brood meende het bestuur te mogen bepalen, dat de arbeid, althans gedurende de zomermaanden Juli en Augustus niet om 12 uur, maar om 4 uur 's middags zou aanvangen. De gezellen hebben daarin een poging gezien om in deze coöperatieve bakkerij op den duur toch weer nachtarbeid in te voeren, of schoon zij juist is opgericht om het be wijs te leveren, dat in het bakkersbedrijf geen nachtarbeid noodzakelijk is. Het ge schil heeft geleid tot eene staking, zoo dat de bakkerij stilstaat. In eene Dins dagnamiddag gehouden vergadering van gezellen, aandeelhouders en bestuur is men echter alweder eenigszins tot elkan der genaderd. Eene commissie uit deze drie categorieën zal het vraagstuk on derzoeken en intusschen zal het werlc op de oude voorwaarden worden hervat. Heden zou de bakkerij dus denkelijk weer op gang komen. Over de resultaten van het bedrijf was er groot verschil van meening; de een beweerde dat de bakkerij achteruitging, de ander dat er grove winsten werden gemaakt. Een der gezellen deelde mede, dat men op een goedkoope, doeltreffende manier het brood in den zomer varsch kan houden, en wel door een tikje olie in het deeg te melken. De gezellen had den reeds eenmaal een proef met dit mid del genomen, en met het beste gevolg. Het bestuur van de Rotterdamsche p atr o on sver ee n i'gi ng Rotterdamsche» Bouwkring" kreeg, naar d!e H. v. A. voor de Bouwbedrijven aldaar mede deelt. van de leden machtiging, met de besturen der zustervereenigin gen te confereeren om het standaarduurtoom voor een metselaar bij die burgerpa troons vast te stellen op 22 et... voor ©en metselaar bij aannemers en eigen bouwers op 25 ct.vooreen opperman bij burgerpatroons op 18 ct.voor een opperman bij aannemers en eigenbou wers op 20 ct.; voor een timmerman op 23 ct.. alles zonder doorbetaling van ochtend- en namiddagschafttijden; ver der den normalen arbeidsdag in den zomer te bepalen op 11 uur. ingaande op 1 November 102, Leger en Vloot. Voorbereidend militair onderricht De minister van oorlog heeft inge trokken de beschikkingen van 1898 tot regeling van het voorbereidend militair onderwijs, en daaromtrent de volgen de regeling vastgesteld Par. 1. Het voorbereidend militair onderricht beeft in het algemeen ten doel door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de een voudigste militaire exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichten, van den soldaat. Dat onderricht, strekt om lo. aan jongelingen,'die zich daartoe vrijwillig aanmelden de gelegenheid te openen tot net ontvangen van ele mentair pract'iseh en theoretisch on derwij s in den dienst der infanterie en der vesting-artillerie. 2o. aan toekomstige mJilitieplichtigen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het vol doen aan de eischen van militaire be kwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid bedoeld bij art. 104 van de Militiewet 1901, zooals zij zijn vastgesteld bij het Koninklijk besluit van 1 April 1902. (Staatsblad no. 48.) 3o. aan jongelieden, die een verbin tenis willen aangaan als vrijwilliger voor het reservekader, zooveel doenlijk de gelegenheid te geven de geoefend heid te verwerven, vereischt voor het verkrijgen van een militair getuig schrift, tot toelating bij de categoriën van dat kader, voor zoover daarbij het overleggen van bedoeld getuigschrift wordt vereilscht. Par. 2. Het voorbereidend militair onderricht wordt, ook buiten de garai- 7npnen van het leger, door militaire instructeurs plaatselijk gegeven. Par. 3. Het voorbereidend militair cnderricht omvat oefeningen a. voor de jongelieden bedoeld sub lo en 2o, van par. 1 naar een program ma, verdeeld over twee achtereenvol gende Wintertij dperken b. voor de jongelieden bedoeld sub 3o. van par. 1 over een wintertij dperk. De onder a. en b. bedoelde winter tij dperken duren, naar gelang van dö plaatselijke omstandigheden, vanaf 1 of 15 November tot ultimo Februari. De oefeningen hebben plaats gedu rende ten minste 4 uren per week. Par. 4. Naar mate van de geschikt heid der localiteit strekt het voorbe-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2