De Ster Tan bet Zuiden Tweede Blad, Doch wat weet hij en wat kan hij weten? wat doet hij en wat kan hij doen? voor de industri- eele Zaanstreek, voor het tuinbou- wende Beverwijk, voor de landbou wende Haarlemmermeer, voor het visschende IJmuiden epi Zandvoort, voro Amsterdam, voor Haarlem, voor het Gooi? Niets natuurlijk. Alleen dan zou hij zijn taak naar behooren kunnen vervullen, als hij een behoor lijk bezoldigd ambtenaar der partij zou zijn hij en al zijn collega's. Daaraan is echter, zooals vanzelf spreekt, niet te denken. De geweste lijke raad is nu 't eenige alternatief. Hij bestaat uit de vertegenwoordigers van alle deelen van het gewest en kent dus alle behoeften en vrrlangens van het gewest. Tweemaal per jaar in September, om de winterpropa- ganda te regelen, en in Februari, met het oog op het congres komen de vertegenwoordigers dier gewestelijke radn met het partijbestuur bijeen en vervullen aldus het gewichtigste deel van hun taak, 'terwijl uit den aard der zaak vóór* algemeen© verkiezin gen mede zulke bijeenkomsten plaats hebben. Van het overige ontwerp, zegt de heer Polak, dat al wat in den ïdidi- gen organisatievorm voor goeds aan wezig was, overgenomen is, terwijl tal van maatregelen, sinds langer of korter tijd in werking, doch niet vastgelegd of voldoende omschreven in onze tegenwoordige statuten,thans behoorlijk zijn gecodificeerd. Een soldaat gehuldigd. Aan het monument op Soestdijk voor Christoffel Pulmann werd Zondag echtend (den datum van zijn helden dood) namens baron Snouckeart van Schaumburg een fraaie krans van le. vtnde bloemen gehecht, versierd met oranjelinten, waarop de woorden ..Hulde aan Trouw en Plicht, 27 Juli 17*7—27 Jul; 1J02." Het was in den nacht van 26 op 27 .Juli 1787. dat 500 Utrechtsche patriot ten de Prinsgezinde bezetting op het paleis Soestdijk ongeveer 100 man sterk, wilden overrompelen. De vij anden stieten kort bij de brug over de Praamgracht op den schildwacht Christoffel Pulmann, een Duitscher van geboorte, dien zij sommeerden de wapens over te geven, in plaats daar van schoot hij fluks zijn .snaphaan af. om zijn kameraad-si op 't Paleis te waarschuwen. De Patriotten, in hun voornemen gedwarsboomd, staken hem dood, vlak bij de brug, waar nu het monument staat. De bezetting op Soestdijk was intusschen vlug in de wapens gekomen, en dreef den vijand met. zwaar verlies op de vlucht. Wie hiervan meer wenscht te weten, wordt verwezen naar het uitvoerig op stel van den heer T. Pluim in ..Eigen Haard" 1900. Brutaal. Een brutaal stuk werd Vrijdagnacht omstreeks half drie uitgehaald door den 14jarïgen H. H., bakkersleerling te Win schoten. Vrijdagmiddag onder schafttijd door de Zuiderstraat loopende, klom hij door een kelder venster in een der in aanbouw zijnde huizen en nam daar een kastsleutel weg, in de hoop dat deze te eeniger tijd wel van dienst kon zijn. Vrij dagnacht het huis van M. Paap in de Molenhorn passeerende, haalde hij van achter de behuizing een ladder en zette die tegen den achtergevel, klom door een dakvenster in de woning en greep toen uit den winkel drop, tabak, zoetigheden en wat verder van zijn gading was. Hij maakte hierbij echter zoo'n rumoer, dat Paap en echtgenoot© wakker werden en uit 't bed gingen om te onderzoeken wat er gaande was. Zij vonden echter niets, hoorden geen deur gaan, geen geloop en vroegen daarom de hulp van den ge meenteveldwachter Kippenbroek, die juist op dit punt surveilleerde. Na lang zoeken vond men den dief op den zolder onder een hoop stroo en werd hij door Kippenbroek naar de marechausseeka zerne gebracht om eenige uren later te verhuizen naar het stadhuis. Na een kort verhoor te hebben ondergaan, werd hij kort daarna weder in vrijheid gesteld. Koloniën. Djambi. Het Bat. Nbl. ontving uit Palem- bang het volgende telegram, den 25en Juni: Te Rautau Pandjang, Tabir,streek, forceerde een colonne ter sterkte van 150 bajonetten onder kapitein Kroef een doorwaadbare plaats en betrok het bivak daarna aan beide oevers. Een vijandelijke bende ter sterkte van 25 man trachtte, behoedzaam na derend, den troep van nabij te be schieten, liet echter na een gevecht zestien dooden in onze handen met dertien voorlaadgeweren, munitie en blanke wapens. Patrouilles stroomopwaarts en stroomafwaarts gemaakt, ontdekten een groot aantal versterkingen; bij de ontmoetingen met den vijand liet deze nog vijf dooden in onze handen. Onzerzijds werden licht gewond twee minderen en kreeg een Europeesch fuselier een onbeteekenend schamp schot. Tusschen Limboer aan de Meran- gin en Rantau Pandjang aan de Ta bir werd een étappepost, bij Soengei Telana opgericht. Het transport wordt uiterst moeilijk door den lagen waterstand in de ri vieren. Aan een van het gewestelijk be stuur van Palembang onder dagtee- kening van 18 Juni ontvangen tele gram wordt in de Java Ct. het volgen de ontleend, waarmede wij, voor zoo veel noodig, onze telegraphische be richten aanvullen. Vijf dezer ondervond de colonne aan de Tabir nabij Rantau Pandjang tegenstand, waarbij een Amboineesch korporaal en een Amboineesch fuse lier niet levensgevaarlijk gewond werden. Den volgenden dag werden de eer ste luitenant H. H. Bila (gedetacheerd van het Nederlandsche leger) en een Amboineesch korporaal niet levensge vaarlijk gewond. De aankomst te Rautau Pandjang geschiedde onder de Tabir en enkele schoten van de vijandelijk vuur van de overzijde van landzijde. Den 7en dezer werd in het bivak een Amboineesch fuselier niet levens gevaarlijk gewond. Den 8en dezer werd een vijandelij ke nederzetting overvallen, waarbij een vijand sneuvelde, en drie voorla ders buitgemaakt werden. Bij een latere beschieting van de achterhoede werd niet levensgevaar lijk gewond de Europeesche sergeant Veeling (alg. stamb. no. 41448). Aan een onder dagteekening van 24 Juni ontvangen telegram wordt verder het volgende ontleend: Op 8 dezer werd de vijand die tot op korten afstand ons bivak t© Ran tau Pandjang aan den rechter oever van dte Tabir naderde, met achterla ting van 16 dooden, 13 voorladers, blanke wapens en munitie verdreven. Den 15en dezer werd de rivier door waad en op den linkeroever mede een bivak betrokken. Van af 17 dezer werden bij verschil lende ontmoetingen met den vijand niet levensgevaarlijk gewond de Eu ropeesche fuselier Verkaik (alg. stb. no. 51451) en een Amboineesch fuse lier. De vijand liet vijf dooden. drie voorlaadgeweren, een pistool en blan ke wapens in onze handen. Wetenschap. Ondheidkundige ontdekkingen in Palestina. Professor Sellin, de bekende oudheid kundige en onderzoekingsreiziger, heeft aan de Weensche Academie van Weten schappen verschillende interessante me- dedeelïngen gedaan over zijn ontdekkin gen tijdens een reis door Palestina. Vooral van Belang was het terugvinden van een ruïne, welke door prof. Sellin wordt verkaard te zijn, de oude vesting van Saomo, van welke ook in den Bij bel melding wordt gemaakt. Ofschoon het oude bouwwerk totaal vernield en geplunderd was, heeft Sel lin er een geheel volledigen plattegrond van kunnen teekenen. Tot de verdere ontdekkingen van Sellin behoort ook nog een fort, dat dagteekent uit den tijd, dat de Israëlieten Palestina nog niet waren binnengetrokken. - ->«.' Va*». Angst. De Juli aflevering de „Vragen van den Dag" bracht een hoogst interes sante studie van Camille Melisnaud over den angst. Schrijver analyseert wat de ver schijnselen van angst zijn en waar mede ze gepaard' gaan, was door de vraag te stellen wat de oorzaken van den angst zijn. Het komt hem voor. dat. alle geval-. len van angst teruggebracht kmincn worden tot een der vier hoofdtypen: angst voor den dood; angst voor het onbekende; angst voor lichamelijke pijn; angst voor aandoeningen. Zeer veel gevallen, zegt hij, kunnen teruggebracht werden tot den angst voor den dood: b. v. angst voor ziek ten, angst voor ongelukken, angst voor moord, angst voor chloroform, angst voor schipbreuk. In al deze gevallen is de instinctieve drang tot zelfbehoud rechtstreeks in 't spel. Het betreft hier gebeurtenissen die het leven bedrei gen of schijnen te bedreigen. Talloos veel gevallen laten zich te rugbrengen tot den angst voor het on bekende. Onder deze categorie kan men b.v. rangschikken den angst voor fantastische voorwerpen; den angst voor spoken: den angst, verwekt, dooi den aanblik van den waanzin; de bij geloovige angsten van allerlei soort; den angst voor de eenzaamheid] Verscheidene angsten worden ver oorzaakt door de verwachting van een physieke pijn; de angst voor chirur gische operaties; d eajigst voor be paalde vreeselijke ziekten; de angst voor vallen, en andierzins. Men kan veilig zeggen, dat met elke soort van intens physiek lijden een bepaalde soort van angst overeenkomt En eindelijk treedt de angst voor aandoeningen in den kring onzer be schouwingen. Een menigte overbeken de gevallen kunnen tot deze klasse ge rekend worden: de angst voor donker is dikwijls niet anders dan de verwach ting van intense aandoeningen, die een geluid, een verschijning plotse ling in ons kunnen doen geboren wor- dne. En hij leidt dan uit. een eai ander de. ze stelling af: De gebeurtenis dlie angst verwekt. is altijd) een schok, een physieke of moreeie schok; d. w. z. een feit. onge woon en tevens plotseling genoeg, om eenusklaps den normalen loop van ons leven te verbreken. Wij kunnen de juistheid dezer hy pothese onderzoeken door verschillen de gevallen na te gaan en daarbij aan te toonen. dat de vier hoofdtypen daar toe terug te brengen zijn. Gemengd Nieuws, De New-York Herald Henrietle Hendrix van de „Telegraaf", die een reisje naar Amerika maakt, heeft een bezoek gebracht aan de ge bouwen van de „New-York Herald" en beschrijft die aldus: Onder de vele gebouwen, die een be zoek waard zijn, is het gebouw, waarin de „New-York Herald" gevestigd is, op Herald-Square, zeker een van de voor naamste. Om het gebouw is het altijd drukker dan op andere gedeelten van Broadway; er zijn altijd menschen, die naar de machines kijken, welke door groote ramen van een galerij op straat te zien zijn. En aan weerszijden van het gebouw staan groote borden, waarop het laatste nieuws te lezen is. Eenige malen per dag wordt een krant uitgege ven, die de „Teiegram" heet, waarin de laatste belangrijke telegrammen gepubli ceerd worden. Maar het blad zelf ver schijnt alleen 's morgen». 's Avonds of 's nachts is dus de beste tijd voor een bezoek, als men ieder en alles aan het werk wil zien. De vestibule van het gebouw is een ruime hal, als een postkantoor met aller lei loketten. Breede, marmeren trappen leiden naar de wachtkamer, waar ge drukte formulieren klaar liggen, waar op men moet invullen voor wien en wat men komt. Op deze verdieping zijn ver der alle werkkamers der redactieleden. Hoewel ik nooit in een bijenkorf rondge wandeld heb. deed de wandeling door al die smalle gangen, waarop overal kamer tjes uitkomen, waarin overal ijverige menschen bezig waren, mij denken aan een bijenkorf."Het was een warme avond, de werkers zaten in heel ongegeneerde kleeding te zwoegen over hun papieren, hel verlicht door bundels electrisch licht, het gebouw dreunde van het werken der machines beneden, telegraaf en telefoon werden gebruikt en behalve dit alles werd nog het gegons van de luchtver- frisschers gehoord, de zenuwachtig vi- breerende machines, die zoo juist een beeld geven van het zenuwachtig vibree- rende New-Yorksche leven. Er waren aparte cellen voor alle af- deelingen. Een kamer voor reporters, een kamer voor het weer-departement, een voor telegrammen uit Philadelphia, een voor telegrammen uit Boston, een voor telegrammen uit Parijs, drie of vier ka mers voor de kunst-afdeeling, waar een twintigtal jonge mannen bezig waren illustraties te maken voor het blad, een kamer voor tooneel- en muziekcritiek en nog veel meer; eindelijk aan het eind van de gang een /.aal voor den hoofdre dacteur met zijn generalen staf. Op de verdieping daarboven is de zet terij. Het meest wordt hier gewerkt met de zetmachine, waarvoor de zetter zit te werken als aan een type-writer.Er is ver der een fotografisch laboratorium, want do illustraties worden langs fotografi- schen weg verkleind op glas overge bracht en vervolgens in zink. Op de laagste verdieping, onder den grond, staan de drukmachines. Van het zetsel, dat negatief is, wordt in papier een positieven afdruk gemaakt, op dit pa pier wordt gesmolten lood gegoten in een bak, die den vorm heeft van een hal ven cylinder. .Als het lood hard is, wordt de halve cylinder, die dus weer negatief is. op een cylinder van de drukmachino bevestigd en is dan gereed om een pagi na van de krant te leveren. De cylinders van de nieuwste machi nes van de „Herald" liggen horizontaal. Het is een verrassend gezicht, het blan ke papier van een groote rol de machine te zie ningaan, en het als een keurig ge vouwen krant er aan de andere zijde te zien uitkomen. Zoodra de kranten uit de machines ko men, worden zij aan kleine jongens ge geven, die de straat ophollen, luid uit schreeuwend, wat het belangrijkste nieuws is van hun krant. Die jongetjes mogen overal binnenkomen, zij springen op trams en treinen, loopen in café's en. restaurants en toonen den grootsten ijver De krant is voor den New-Yorker een deel van zijn leven. Hij zou geen mor gen of avond er buiten kunnen. Ieder een, mannen en vrouwen, rijken en ar men. lezen het nieuws van den dag op weg naar en terugkomend van de za ken. Of deze lectuur echter zeer ontwikke lend is, betwijfel ik. Want de meeste bla den, vooral de goedkoope (van 1 cent) trachten zoo sensationeel mogelijk te zijn. Elk blad bevat lange verhalen van huiselijke twisten, familie-onaangenaam heden, waarbij geschoten of uit het raam gesprongen wordt, en altijd worden de namen voluit genoemd. Het is onbegrij pelijk, hoe snel de bladen altijd de por tretten kunnen publiceeren van de be trokken personen; maar als er 's avonds een standje is geweest, heeft het ochtend blad het verhaal met portretten van de heele familie. Het Zondagsblad van de groote kranten lijkt meer op een tijdschrift dan op een dagblad. Het vormt een heel boekdeel met gekleurde platen, een afdeeling voor dames, een voor kinderen, biografieën van kunstenaars, letterkundige bijdragen en zoo voort. Men kan zich daarmee meer dan een week amuseeren. De gebouwen van de meeste bladen zijn in Broadway, dicht bij de „Herald", zooals de „Sun", „World", „Times" en trekken ook de aandacht door groote borden met telegrammen, maar de „He rald" heeft het mooiste en grootste ge bouw. Witte helmen. De agenten van politie in de Lon- densche City, dragen sedert een paar dagen witte helmen, ongeveer van het model, dat onze kolonialen dra gen. Aardbeving. In de streek Itusschen de Spaansche provincies Santander en Asturië zijn verscheidene lichite aardschokken waargenomen, die vergezeld werden van onderaardsch gerommel. Sehietongeluk. Op een schuttersfeest te Tönning schoot een jongen onvoorzichtiglijk een geweer af, waardoor een persoon gedood en 3 personen ernstig ge kwetst werden. De Wet en de Hooglanders. De volgende anecdote wordt ver haald vanChristian» de Wet; Een Schotsche officier zeide tot den Boeren-generaal, terwijl hij op diens gezondheid een glas whisky le digde: Ik geloof, dat het niet de eerste maal is. dat u onze whisky ziet; u moet ze meer dan eens buitgemaakt hebben in onze convooien. Neen, antwoordde De Wet, nooit; als ik te doen had met Hooglanders, liet ik voor den aanval eerst onder zoeken, of zij whisky in hun convool hadden; ik weet «te goed. dat zij zich tot den laatsten man zouden laten dooden, vóór zij ons ln hun plaats lieten drinken. behoorendr bii „Haarlem'» Daqhlad" van Donderdag 31 -Juli 1002. Mo. 5854 Binnenland. Het Hof. Wij lezen in de Haagsche kroniek der „N. Gron. Ct.": Het schijnt wel vast te staan dat H. M. de Koningin en de Prins der Nederlan den den zomer verder op het Loo zullen blijven doorbrengen en in Augustus niet meer op reis zullen gaan. Daarentegen moet er sprake zijn van een reis naar het Zuiden in het aanstaande najaar; of schoon nog geen stellige beschikkingen zijn genomen. Dr, Roessingh moet zeer tevreden zijn over den toestand der Ko ningin, die allengs haar krachten geheel teruggekregen heeft en zich alleen nog wat tegen vermoeienissen heeft te ont zien. Voor het oogenblik is een verplaat sing naar een andere luchtstreek vol strekt niet noodig. Men zal echter voor- loopig nog alles vermijden wat de. Ko ningin te veel inspanning zou veroorza ken. En daarom hecht ik ook geen geloof aan het bericht, dat reeds zou zijn beslo ten in de volgende maand een garden party op het Loo te geven; zeker is hét dat daarvan in de kringen die daarvan uit den aard hunner bemoeiingen 't eerst kennis dragen, nog niets bekend is. De Koningin is stellig voornemens om, onvoorziene en onverhoopte omstandig heden voorbehouden, in September naar den Haag te komen en in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Een spot-ekster. Uit Ruinerwold schrijft men aan de „Ass. Ct.": Zeer vroeg in den morgen werd bij den tolgaarder van D te Wijk huizen, op de vensterruiten getikt. Van L., niets anders denkende of er was ie mand met een bijzondere en dringende boodschap, stond haastig op en deed de deur open. Daar zich nu echter niemand vertoonde, ging hij even buiten zien, waarop «en ekster al schetterende van bet raam wegvloog. Een uurtje later trachtte de vogel hetzelfde spelletje nog eens te herhalen, maar nu liet de tol gaarder zich voor de tweede maal niet weer foppen. Daarom beproeft de ekster het nu zeker bij de buren een enkelen keer ook wel eens bij v, L„ "waarvan zij sommigen ook al heeft, beet gehad. Op merkelijk is het, dat de vogel altijd, zoo wat op denzelfden tijd, ongeveer half vier klopt. Gestikt. Te Poeldijk, westland, is een boerenar beider onder een voer hooi gestikt, wel ke omviel en op hem stortte, terwijl hij van den wagen sprong. De ongelukkige laat een vrouw met drie jonge kinderen achter. De reorganisatie der S. D. A. P. Henri Polak, de voorzitter der So ciaal-democratische Arbeiderspartij schrijft in de pas verschenen Nieuwe Tijd een artikel over het ontwerp van nieuwe statuten en reglement der partij, dat door het partijbestuur is vastgesteld, om op het in September a.s. te houden buitengewoon congres zijn beslag te krijgen. In hoofdzaak komen de beschou wingen van den heer Polak op het volgende neer: De ontwerpers stelden zich in de eerste plaats de vraag: aan welke be hoeften moet voornamelijk worden voldaan? Het antwoord lag voor de hand: de propaganda onzer beginse len en de werking dei- partij als po litieke machine moesten beter, doel treffender worden georganiseerd, dan totnogtoe het geval was. Hoe moest dat nu geschieden? a. Door, brekende met allen sleur, alles op te ruimen, dat hinderlijk was. b. Door alles te scheiden, wat niet bij elkander behoorde en bijeen te voegen wat bij elkander paste. c. Door uit de aldus verkregen cel len het geheele complex der organi satie en haar bestuur op te bouwen. De richting, waarin gewerkt moest worden, was aangewezen door het geen in de partij reeds sinds gerui- men tijd plaats vond, zij het ook voor Ftjiiiiiton. Vertaald uit het Italiaansch. Dat ontbrak er nog maar aan. Maar kom nu, Cesina, uw moeder wil u spreken. Zij is niet wel. en ik kwam hier om u bij kaar te roepen Is moeder ziek. vroeg Cesine levendig. Het is van geen beteekenis, een weinig migraine. Kom, ge kunt u er dadelijk zelf van. overtuigen. Daarmee ging hertog Cesare haar voor de kamer uit en de smalle wen teltrap af. welke naar Cesina's toren kamer leidde'. Zijn dochter volgde hem. Het was een heele tocht over gangen, trappen, door een reeks van ruime vertrekken, dien beiden in het oude kasteel hadden te doen, er zij aan dc kamer van hertogin Estella gekomen waren. Zij vonden deze kunstmatig verdon kerd en hertogin Estella zelf met los gemaakt haar in een chaiselongue rustende, klagende over hoofdpijn. een groot deel onbewust, onvoldoen de en onsamenhangend. Begonnen werd met het opruimen der kiosver- eenigimgen. Op jsommige plaatsen had (en heeft) men èn een afdeeling èn een of meer kiesvereenigingen; op andere alleen kiesvereenigingen. Voortaan zullen ©r niets anders zijn dan aideelingen. Wat moest er nu met de afdeelin- gen geschieden? Zij moesten met el kander vereenigd worden tot organi satorische eenheder^ Groningen en Haariem waren h&if gemakkelijkst te hanteeren. Die vormen elk één kiesdistrict, een volkomen afgerond geheel. De afdeelingen zijn daar dus de units (eenheden). .Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage en Utrecht zijn verdeeld in respectievelijk 9, 5, 3 en 2 kiesdistricten. In elk dier districten wordt een af deeling gevestigd. Tezamen vormen de afdeelingen in elk dier gteden een Plaatselijke Federatie, bestaande uit geilijke getallen vertegenwoordigers van alle afdeelingen, waaruit de fe deratie bestaat. Dit Plaatselijk Be stuur vormt dus den band tusschen de afdeelingen, het regelt de propa ganda. het optreden naar buiten, het stellen van candidaten, de verkie- zingsactie, enz., in overleg met de af deelingen, waardoor harmonieuse. doelmatige samenwerking verkregen wordt. De overige kiesdistricten des lands bestaan alle uit een meer of minder groot aantal steden en. dorpen. Te zamen vormen die afdeelingen dan een distriets-federatie, bestuurd door een Districts-bestuur samengesteld op gelijke wijze als de zooeven om schreven plaatselijke besturen en be last met een gelijksoortige taak. De volgende verdieping onzer orga nisatorische pyramide, zegt de heer Polak, is de Gewestelijke Federatie. Het rijk zal worden verdeeld in een aantal gewesten, niet volgens de pro vinciën,doch zooveel mogelijk samen gesteld uit. districten, die industrieel en economisch bij elkander behooren. Zoo wordt bijv. uit de districten Enschedé, Almelo, Lochem en Doetin- chern een gewest gevormd, ongeacht het feit, dat de beide eerstgenoemde in Overijssel en de beide laatste ge heel of grootendeels in Gelderland liggen. Zij behooren bij elkander, omdiat zij een industrieel en economisch geheel uitmaken; zij hebben diezelfde belan gen' en moeten op gelijke wijze be handeld en bewerkt worden. Drenthe is verdeeld tusschen Groningen en het resteerende brok Overijssel, om dat het nog te weinig elementen be vat om een gewest op zichzelf te kun nen vormen. Als dat later beter wordt, moet de geheele Friesche. Gro- ningsche en Drentsche veenstreek tot één gewest worden bijeengevoegd. Om dezelfde reden als Drente is gesplitst, zijn Zeeland, Nooild-Bra- bant en Limburg met elkander veree nigd. De tijd zal natuurlijk komen, dat de zuidelijke industrieel©streken in zooverre sociaal-democratisch zijn geworden, dat Maastricht (en Zuid- Limburg), Helmond, Eindhoven, Til burg en Breda é'n gewest vormen. Thans is het er nog zóó gesteld, dat zij niet eens meetellen. Elk gewest wordt bestuurd door een Gewestelijke Raad, bestaande uit één afgevaardigde van iedere districts- of plaatselijke federatie (of stedelijk kiesdistrict)). Deze raden regelen de propaganda in de gewesten en treden op bij verkiezingen voor de Provinci ale Staten. Dat is echter niet het ge wichtigste deel van hun taak. Zij zul len voornamelijk dienen om het par tijbestuur met raad en daad bij de vervulling zijner taak "ter zijde te- staan, het voor te lichten omtrent d* wenschen en behoeften der gewesten en toe te zien op de richtige uitvoe ring der besluiten -van dat college. Aan den anderen kant wordt het partijbestuur thans reeds ter zijde gestaan door de provinciale vertegen woordigers. Op een enkele uitzonde ring na hebben deze functionarissen echter maar weinig nut gesticht niet uit gebrek aan bekwaamheid of goeden wil, doch ofndat zij niet beter konden doen. Hier is een voorbeeld: De provinciale vertegenwoordiger voor Noord-Holland (een ernstig en ijverig partijgenoot) woont, te Aarts woud hij kent ongetwijfeld zijn om geving: het Noorderkwartier. De hertogin, van geboorte een Ro me insche dame, was eveneens van een oud-adielijk geslacht. Ofschoon zij niet jong meer was, zij was minstens vijf- en veertig jaar, lieten hare trekken en haar statige gestalte toch haar vroege re schoonheid nog gissen. Door haar treffende originaliteit on derscheidde hertogin Estella zich als echte Lomeinsche onder de half kokef- snihbige, half spiritueel-frivole ge zichtjes van den modernen tijd en waar zij zich ook vertoonde, was zij zeker van de overwinning. Ik wil u beiden niet «teren, als gii geheimen te behandelen hebt. zeide hertog Cesare schertsend. Wij willen geen geheimen, ge stoort ons dus niet, Cesare. Maar we willen u niet ophouden, antwoordde zijn gemalin. Goed) goed, dan trek ik mij te rug Ik heb aan Attilio ook nog een bericht te doen toekomen. Daarmee ging hertog Cesare, na zijn gemalin de hand gekust te hebben. weg. en liet moeder en dochter al leen achter. Zilt ge niet wel mama, vroeg Ce sina deelnemend. Neen. mijn kind. ik ben niet wel. geef mij uw arm, ik wil opstaan. Wat wilt ge, ik ben een oude vrouw de last van den ouderdom is thans mijn deel geworden. Maar moeder Protesteer er maar niet tegen het is zoo. Ja vroeger, voor twintig jaar. toen was het anders. Lieve he mel, waar is die tijd gebleven Toen was ik de schitterendste, de schoonste der schóonen, de „Ster van het Zuiden, zooalis men mij toen bij verwisseling nosmde. Bij verwisseling, ama? Ja zeker, Je zult het aanstonds weten. Wilt ge deze kast opensluiten. Cesina? Mijn hemel, waar is die tijd gebleven. Ik herinner mij de gloedvolle verzen, welke uw vader mij toen als verloofde wijdde, nog zoo goed alsof het gisteren was geweest Oh, am at. a nua. La vita mia sei tu begon het eene. Nu is het voorbij, voorbij. Cesina, zooals alles in de we reld voorbijgaat. Ik treed af van het topneel, Cesina, en gij treedt op Kent ge dit kistje, kind'? Daarmee nam zij uit de kast welke haar dochter had geopend, een klein kistje van zwart hout. met zilver er. paarlemoer ingelegd. Het popperige kistje zou men het niet bebben aange zien. welk een enorme waarde het bevatte. Moeder, riep Cesina plotseling le vendig. en met schitterende oogen, uw bruidstooi Ja. uw vader schonk mij dien, toen ik mij met hem verloofde. O, een vorstelijk geschenk. Ziet ge dezen steen Dien grooten zwarten, die zoo fonkelt en schittert. Bezie hem eens goed. Onder menschen. die alles naar geld berekenen, is hij wel een half millioen lire waard, voor mij was hij altijd onbetaalbaar. Ziet ge Cesina. dat is de eigenlijke „Ster van het Zui den", niet ik. Dit O Cesina had als kind haar meoder dikwijls in dezen tooi gezien bij de groote feesten, welke in hun paleis te Napels werden gegeven, of bij andere gelegenheden, wanneer er aanleiding was een meer dan gewone pracht ten loon te spreiïdien. Maar sedert jaren was zij er niet meer toe in de gele genheid geweest. Natuurlijk maakte zij thans van de gelegenheid gebruik, dit overoude fa miliesieraad eens van nabij te bewon deren, en zij kon zich aan den won derbaren glans en het vuur deT stce- r.en niet verzadigen. 't Kistje bevatte een zwaren gouden armband, die naar middeleeuwscli ge bruik aan den bovenarm werd gedra gen en met een eigenaardig soort van zwarte diamanten versierd was. Ver der lagen er in het kistje oorbellen, op gelijke wijze uitgevoerd en een dia deem waarin de groote kostbare steen „De Ster van het Zuiden", alles in een zeer origineele opvatting, die be wees. dat de kieinoodieën eenige eeu wen oud waren. Mijn God, wanneer ik terugdenk aan de tilden, toen ik deze sieraden nog droeg. Welke herinneringen. Basta! Ze zijn voorbij. Ik treed af. gij treedt op. Cesina, ging hertogin Estella ecnigszius melancholiek voort. Ik had u eigenlijk den tooi op uwe bruidsdag willen omhangen, maar gij laat mij te lang wachten, stout kind. Moeder, Te lang, miin kind. Op uw leef tijd was 4k al lang getrouwd. Nu dat is uw zaak maar daarom wil ik niet de vreugde derven u een genoe gen te bereiden. Hier hebt gij den tooi Cesina, Van nu af is het de uwe. Neen. zegt niets, dank mij met daden, niet met woorden. Geef mij steeds re den tot tevredenheid, dat zal de beste dank voor mij zijn. Cesina viel haar moeder met al de zuidelijke levendigheid van haar ka rakter om den hals en kustte haar met al den gloed van haar dankbaar meis j es hart. Zulk een rijk en zeldzaam geschenk kwam haar te onverwachts, was voor haar een te groote verrassing. Hertogin Estella weerde de liefkoo zingen van hare dochter zacht af en beschouwde haar met de liefdevolste teedexheid. Ge hebt geheel en al mijn gestal te Cesina, ik bedoel van toenmaals, van voor een kwart eeuw, uw o)g schittert evenals het mijne toen schit terde de tooi zal u goed staan en do moischen zullen den steen weer met u zelf verwisselen en op uw beurt zult gij de Ster van het Zuiden zijn. Maar cpdat gij moogt weten wat gij bezit, wil ik u meedeelen, welke toovermacht er in den steen schuilt, welke men de Ster van het Zuiden noemt. Een toovermacht, moeder? Ik begrijp uw verwondering, mijn kind. In onzen nuchteren prozaischen tijd. schudden de menschen altijd on peloovig en spottend het hoofd, als van zoo iets sprake is. Zij stellen zich daaronder een zinledig vertelsel, een bakersprookje voor en vergeten dat ons hart juist bij het geloof aan de tooverkracht en rustigst en gelukkigst klopt. Luister dus. De steen, die daar in den diadeem is gezet, heeft zijn geschiedenis. Hi;

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5