NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1 Sier ra iet Mta Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Vrijdag 1 Augustus 1902. No. 5855 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Gent per regel. Bnreanx: Gebouw Het Spaarne, Zuider öuitenspaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. feietoonnaiumer dor Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Bucc., Parijs 31Faubourg Monvmartre. Haanem's Dagblad van 1 Aug. bevat o. a.: Schoolstrijd in Engeland, Angst voor ondermijning van het gezag In Rusland. Eugelsche zotternij, De speech-keizerAspbyxiatie- toestel, Ned. Ondeiwijzers-Geiioot- sehap. Politiek Overzicht. Juist het tegendeel van hetgeen Frank rijk te zien geeft, geschiedt in Engeland. Terwijl men in Franrijk de macht der geestelijkheid over de school bezig is te knotten, wordt aan de overzijde van het Kanaal een strijd gevoerd om de macht der Anglikaansche kerk op de school uit te breiden. In Engeland bestaan op het oogenblik twee soorten van scholen: de confessio neels en die van den zoogenaamden schoolraad, welke van het gemeentebe stuur afhankelijk zijn. Zij hebben een gelijkluidend leerprogramma, maar op dat de confessioneels scholen zich zullen kunnen handhaven, worden aan deze subsidies verleend. Op grond van deze subsidies nu meenen cTe liberalen, dat de gemeentebesturen het recht van toe zicht hebben op het onderwijs in de coji- fessioneele scholen, terwijl de conserva tieven beweren, dat deze subsidies een inmenging van de openbare macht in inrichtingen van onderwijs, die door de Anglikaansche kerk gesticht zijn, niet rechtvaardigen. Het wetsvoorstel, dat op het oogenblik in het Lagerhuis in behan deling is en v aarvan reeds verscheiden artikels zijn aangenomen, strekt om aan de Anglikaansche kerk het bestuur over de helft van de scholen te geven, bene vens het recht om op de scholen van den schoolraad, op de gemeentescholen dus eigenlijk, godsdienstonderwijs te geven. Ook hier is het begrijpelijk, dat de con servatieven, gelijk elders, het onderwijs der jeugd weer onder den invloed der kerk willen brengen en de tegenwoordige verhouding tusschen deze twee machtig ste lichamen op den oorspronkelijken voet wenschen terug te brengen. Het is een interessante strijd, die hier gestre den wordt en al moge hij bijna zoo oud zijn als de school zelf. hij zal steeds door ieder, die hart heeft voor waarachtigen vooruitgang, met gespannen aandacht en groote belangstelling worden gevolgd. Met de schoolquaestie is het nu zoo ge steld: Vroeger bezat de Anglikaansche kerk het bestuur over het openbaar onderwijs, maar toen dertig jaar geleden de Staat zich met de school ging bemoeien, ver minderde haar prestige en macht, 't Is nu het streven dier kerk om dTe macht terug te krijgen en het laat zich aanzien, dat zij hierin met den steun der conser vatieve en imperialistische regeering zal slagen. De oppositie wordt hier natuurlijk ge voerd door de liberalen, radicalen en dis- sidenters, die neutraal onderwijs verlan gen en de Anglikaansche kerk uit de scholen willen bannen. Het zal interessant zijn te zien, welke houding de imperialistische liberalen in dezen strijd zullen aannemen. Deze on mogelijke partij van den water- en melk- politicns Rosebery, moet, als zijnde im perialistisch, met de regeering medegaan en qua liberaal tegen het wetsontwerp stemmen. Welke van haar twee gezich ten zal de partij nu vertoonen, het regee- ringsgezicht of het liberale gelaat? Dat kan misschien nog van invloed zijn op het resultaat van dezen schoolstrijd. In Rusland waar men zoo hevig be vreesd schijnt, te zijn voor het gezag, wel ke vrees er niet op zal zijn verminderd, nu het rapport van prins Mertsjersky gepubliceerd is, die In heel zwarte ver ven maalt de algemeene beweging tegen het gezag (zie het desbetreffend artikel tje onder Buitenlandsch Nieuws) bedrijft men de meest mogelijke willekeur als er iets is wat ook maar in de verste verte op een schaduwtje van een gezagsonder- mijninkje lijkt. Hoe bevreesd men nu weer is voor de verspreiding van liberale denkbeelden, bewijst het volgende incident in de Rus sische perswereld. De minister van Bin- nenlandsche Zaken. Von Plehwe, heeft dezer dagen vorst Uchtomski. den hoofd- recdacteur van de ..Petersburgskya Wje- domosti", bij zich ontboden en eischte van hem, dat hij de richting van zijn blad zou veranderen, omdat deze te liberaal „was! Nu moet men weten, dat de „Pe tersburgskya Wjedomosti" een regee- ringsblad is en door de regeering wordt verpacht; ontegenzeggelijk kan de regee ring hier dus de richting van het blad aangeven door een hoofdredacteur aan te stellen, die van dezelfde richting is als zij zelf. Ieder, van welke richting hij ook zij, zal moeten toegeven, dat de Russi sche regeering hier in het ongelijk is; immers zij had het met het oog op de richting, welke zij aan het blad wensch- te te geven, dit niet mogen verpachten aan iemand, die om zijn liberale ideeën bekend staat. Reeds in Februari is het bald, waarvan de oplaag, en dus de in vloed, niet groot is. naar de „Frf Ztg". schrijft, „gemassregelt". De minister zou vorst Uchtomski het pachtverdrag opzeg gen, als hij niet aan den wensch der re geering voldeed. In journalistieke kringen te St. Peters burg, waar het optreden van den minis ter veel verwondering wekt. wordt reeds als eventueele opvolger van Uchtomski een reactionair genoemd, nl. de redac teur van de „Grashdan", de rechterhand van vorst Meschtscherski. Buitenlandsch Nieuws Botha. De Wet en De la Rey op weg. Botha, De Wet en De la Rey werden Woensdag in drie rijtuigen door de jon gens van de Hollandsche scholen te Kaap stad naar de dokken gereden, waar zij op de Saxon van de Union Castle lijn scheep gingen: De tocht werd een gere gelde optocht; de generaals werden door hun bewonderaars toegejuicht. Het gezag in gevaar Zooals men weet bezoekt prins Merts jersky, de eigenaar van het blad de Grasjdanin (de Burger), eenige gouverne menten in het binnenland van Rusland op last van den Czaar, ten einde een rap port uit te brengen over den stand van zaken. De prins deelt nu reeds mede, dat er ten platte-lande, in de provincie Orel, een algemeene beweging tegen het gezag gaande is sedert eenige maanden. Die be weging wordt aangewakkerd met behulp van opruiende proclamaties, die onder de boeren verspreid worden, en door de tot oproer aansporende redevoeringen van geheime agenten. Deze agenten slui pen onder verschillende vermommingen onder de boeren rond, wier vertrouwen zij weten te winnen, 't Meest dragen zij een geestelijk gewaad. Zij trachten op het platteland een algemeenen opstand te verwekken door den boeren wijs te ma ken, dat zij op die manier een nieuwe verdeeling van den grond zullen krijgen. Eugelsche zotternij. Uit de Oratava zijn te Gravesend vier kolossale standbeelden geland die van ex-president Kruger, ex-pre- sident Steijn, generaal BoKha en ge neraal Cronjé. De standbeelden, die elk ongeveer 2 ton wegen, zijn van verguld brons en stellen, met uitzon dering van dat van ex-president Kru ger, allen den afgebeelden persoon in de velduitrusting der burgers voor. De beelden van Kruger, Botha en Cronjé werden door den zegevierenden generaal van Pretoria meegebracht, waar zij kort na Jameson's nederlaag bij Krugersdorp warden opgericht. Dat van president Steijn werd mee gebracht, van Bloemfontein, en werd ongeveer terzelfder tijd opgericht. De standbeelden veerden op twee wa gens, getrokken door een sitraatloco- motief, naar de Chattam Barracks gebracht, waar zij overgedragen wer den aan de koninklijke genie, ter be waring in het museum van dat corps. Lord Kitchener heeft deze relieken geschonken aan het corps, waarin hij zijn militaire loopbaan begon. Ziedaar de letterlijke vertaling van een bericht in de Standard. Wij ho pen, dat duizenden Engelschen maan delijks zich zullen vergapen aan die Standbeelden, totdat zij er eindelijk achter komen dat zij de dupe zijn van een onzinnige, hoewel vermoede lijk niet opzettelijke Zuict-Afrikaartv sche mystificatie. Wanlter beston den in Zuid-Afrika nooit standbeelden van Steijn, Botha en Cronjé. De zaak is hoogstwaarschijnlijk deze: Zooals bekend is, gaf eenige jaren geleden de Transvaalsche drank-koning Samueil Marks 10.000 pd.st. om Ie Pretoria een standbeeld voor president Kruger op te richten. Vele Boeren hadden ernstig bezwaar tegen dat plan; deels op godsdiensti ge gronden, deels vii't republikeinsche of andere overwegingen. Althans bij Kruger's leven achtten velen de op richting van een standbeeld onge- wenscht. Maar het eind was, dat heit beeld er toch komen zou. Aan onzen landgenoot, den beeldhouwfer van Wouw, te Pretoria woonachtig, werd de uiitvoering opgedragen, en deze begaf zich daartoe naar Rome. In 1899 werd begonnen aan den bouw van het voetstuk op het Kerkplein te Pretoria, en weldra kreeg men ginds de fotografiën Ite zien van het stand beeld van den President zelf en van de vier Boerenfiguren, die de hoeken zouden sieren. Deze foto's zijn ook hier te lande niet onbekend. Nu heeft Kitchener waarschijnlijk te Pretoria of in Lorenco Marques het beeld van president Kruger en die vier Boe renfiguren gevonden en naar Enge land verscheept, als een niet minder goedkoop verkregen dan kinderach tige oorlogsbuit. Gelijk wij boven zeiden, is er nooilt in Zuid-Afrika een standbeeld van president Steijn, noch van Botha, noch van Cronjé geweest. De brave Piet Cronjé zoude zich den kelijk dood ergeren als hij hoorde, wat Kitchener zijn Royal Engineers wijs maakt, en Botha zal waarschijn lijk in een schaterlach uitbarsten als hij, in Engeland komende, het muse um der genie toevallig bezocht en daar moest vernemen, dat een der beelden hem voorstelt, en reeds in 1895 toen hij naar wij meenen nog niet eens Volksraadslid was voor hem is opgericht. De mystificatieis overigens zoo enorm, dat het geen twijfel lijdlt, of weldra zal een bezoeker, wien de beeltenis van een der drie Stteijn, Cronjé of Botha voor den geest zweeft, den beheerder van het muse um in Chatham Barracks de ontnuch terende mededeeling doen, dat Kit chener de genisten leelijk in 't ootje heeft genomen, behalve wat het beeld van Kruger betreft. De speech-keizer. Keizer Wilhelm is te Embden geweest en daar in een toespraak door den eere burgemeester welkom Beneeten. De Keizer zeide ten antwoord in de eerste plaats dank voor de hem bereide ontvangst, daarop herinnerde hij aan de geschiedenis van de stad Embden, die zoo nauw verwant is aan de geschiede nis van zijn Huis. De KeizeF'herdacht de verdiensten van zijn voorvaderen, in het bijzonder van den grooten keurvorst, Frederik den Groote, en herinnerde aan het herstel van de Duitsche eenheid door keizer Wilhelm den Groote. In het Duit sche rijk staat Pruisen bovenaan en de koning van Pruisen heeft, wat geen Duitsch keizer zich kon verschaffen, de noodige macht in zijn Huis. Op dezen grondslag is het mogelijk de taak te her vatten die 's Keizers voorgangers steeds voor oogen hebben gehad. Vervolgens wees de Keizer op de ver dienste van de stad Embden. die nooit heeft geklaagd over de veranderde tijden, maar in stil vertrouwen op God de toe komst heeft afgewacht, een voorbeeld waaraan velen in den lande zich zouden kunnen spiegelen De Keizer sprak het vertrouwen uit, dat voor Embden betere dagen in aan tocht zijn. Het is thans Embden's taak van gunstige omstandigheden partij te trekken, hij de Keizer zal den vre de handhaven, zoodat Embden een gesta dige ontwikkeling mag tegemoet zien. Met een Hoch op Embden eindigde de Keizer. Gestraft. Tegen twee Fransche vice-admiraals zijn krasse maatregelen genomen. De eene is de maritieme prefect van Toulon, vice-admiraal de la Bonninière de Beau mont; de andere de bevelhebber der di visie in den Atlantischen Oceaan, vice- admiraal Servan. Beiden zijn van hun commandementen ontheven. De eerste heeft zich oneerbiedig uitge laten over minister Pelletan, diens tech nische onkunde en diens democratische keus van een adjudant; ook moet hij zich den 14en Juli incorrect gedragen hebben. De tweede heeft zich te verant woorden gehad over den ongezonden toestand, waarin zijn admiraalsschip door te langdurigen dienst achtereen ge- bracht*zou wezen, ten gevolge waarvan het aantal sterfgevallen van minderen zeer groot moet zijn. Algemeeue Berichten. Verleden week is in Fransch Congo vermoord door inboorlingen de heer Langlois, inspecteur van de militie. Dit fete vestigt opnieuw de aandacht op den zeer onzekeren toestand van deze kolo nie. Sedert de onlusten, die eenige maan den geleden werden gezegd onderdrukt te zijn, kwamen vele moorden voor op agenten van maatschappijen. De Europe anen leven in voortdurende vrees voor de inboorlingen, die hun vijandige ge zindheid openlijk toonen. Aan den anderen kant is de financieele toestand van deze kolonie eveneens on gunstig te noemen, zoodat de middelen ontbreken om deze vijandelijkheden met kracht tegen te gaan. De Fransche pers is dan oo keensluidend in haar scherpe criiiek, die voornamelijk de koloniale ad ministrateurs verantwoordelijk stelt en beschuldigt van gebrek aan doorzicht, Deze misdaden en onlusten worden beschouwd het gevolg te zijn van de vermindering van het aantal militairen in Fransch Congo tot op een derde. De bladen dringen sterk aan op het terug trekken dezer maatregel, die verleden jaar werd ingevoerd, ter wille eener be zuiniging. De Turksche regeering heeft besloten maatregelen te nemen om te verhinderen dat Armenische troepen de Russische grens overtrekken. Deze grenzen zullen bewaakt worden, terwijl 35 nieuwe blok huizen gebouwd worden. In Hassan- Kalé zal voortaan verblijf houden een commissaris, uitsluitend voor de grens- zaken. De Londensche rechtbanken hebben een aanvang gemaakt met de behandeling der processen, voortvloeiende uit den uitstel der kroning op den 26en Juni. Uit spraak is gedaan in een proces tusschen de exploitanten van tribunes en hen die plaatsen gehuurd hadden. Deze laaisten vroegen terugbetaling van het reeds ge storte geld. De rechter heeft hen in het ongelijk gesteld. De verhuurders van plaatsen toch hadden nooit een waarborg gegeven dat de kroning op den 26en zou plaats hebben. Het publiek is nog ai kwaad over de zen uitspraak. Algemeen had men ver wacht dat de geleden schade samen ge deeld had moeten worden. Thans wor den de plaatsen voor den 9en Augustus gehuurd, alleen op voorwaarde dat de verhuurder een stuk teekent. waarin ge waarborgd wordt dat de kroning door gaat op den 9en. Op deze manier komt er natuurlijk niet veel van een verhu ring. De douane-administratie in Brest heeft Dinsdag een groot smokkel-complot van vreemde tabak ontdekt. Deze tabak was geborgen in een opleidingsschip Duguay- Trouin, dat voor de reede lag. Een der officieren is in deze zaak betrokken. De schade voor de schatkist geleden be draagt eenige honderdduizenden francs. De Duitsche sociaal-democraten zullen dit jaar den 14en September te Munchen hun partijdag houden. Bebel zal er ver slag doen over de maatregelen die het bestuur van de partij denkt te nemen met het oog op de algemeene verkiezin gen voor den Rijksdag. Veel belangrijks staat er niet op de agenda. Officieel wordt medegedeeld dat de di plomatieke betrekkingen tusschen Italië en Zwitserland zijn hervat. Tot opvolger van wijlen kardinaal Le- dochowski als prefect van de propaganda is benoemd kardinaal Gotti. Stadsnieuws. Haarlem, 31 Juli 1902. Frans Rosier. Gisteren is de instructie tegen Haarlemschen Frans voortgezet en werden wederom ge hoord -Mej. Van Dregt en MeJ. Bonfrère, alsmede mej. Lenteman, woonachtig op liet Klein Heiligland, bij wie een per soon vóór de afdreiging is geweest om te vernemen, waarheen Mej. v. Dregt, die eerst op het Klein Heiligland woon de, was verhuisd, hetgeen hem toen door haar werd aangeduid. Mej. Van Dregt en mej. Bonfrère her kennen nu zij de zitting van het kan tongerecht hebben bijgewoond en Frans' stem hebben gehoord in Rosier perti nent den persoon, die In het laatst van het vorige jaar bij Mej. Van Dregt in de Breestraat afdreiging pleegde. Ook mej. Lenteman heeft hem herkend als de per soon, die het adres van mej. v. Dregt vroeg, onder mededeeling, dat haar eene belangrijke erfenis was ten deel gevallen. Eene strafvervolging zal nu niet ach terwege blijven en waarschijnlijk binnen kort zal de zaak in openbare terechtzit ting komen Wat de straf betreft, die Frans zal kun nen worden opgelegd, wanneer het feit voldoende bewezen wordt en daaraan twijfelen wij thans niet meer, voor af dreiging is volgens art. 317 W. v. S. de maximum-straf bepaald op 9 jaar, welke straf in enkele gevallen, o. a. wanneer F« mïüS* ion. Vertaald uit het Italiaansch. Wie laat zich nu zulken onzin wijsmaken. Meent ge. dat dit zoo vlug gaatEn waar wil hij het geld vandaan zien te halen? Wat weet 'ik daarvan Ik weet alleen, dat hij het verdienen zal. Hij heeft vandaag reeds zijn oude boot verkocht en morgen vroeg vertrekt hij naar Napels, waar de menschen zoo veel geld hebben. En als hij dan ge noeg heeft, komt hij mii halen. O, heilige onnoozelheid Maar gelooft ge dan werkelijk, Carmela, dat men te Napels op Checco wacht, om hem met geld om de ooren te gooien. Checco weet niets en kan niets, en zal het te Napels tot niets brengen. Dat moe-t ge toch inzien. Hij zal het wel tot iets brengen. Hij heeft het mij beloofd. Relonfd Dat is gemakkelijker dan gedaan Zoo iets heb ik in mijn leven nog niet gehoord. Toen wendde don Luigi zich van 't meisje naar haar vader, die vrij on verschillig of liever half suf aan zijn pijp zat te trekken. Gij moet haar dat uit het hoofd praten. Pasquaiehet is immers al te gek. Die iongen brengt uw dochter het hoofd op hol. en is nu de wereld ingetrokken Wat moet daar nu van komen Ja ja. dat is natuurlijk een groo te dwaasheid. Dat heb ik altijd ge zegd, ze weet niet wat ze wil. Ilc weet heel goed wat ik wil, va der, zoo nam Carmela driftig het woord, en ik heb aan Checco gezegd, dat ik hem zou trouwen als hij geld genoeg had en anders niet. Die be lofte houd ik, en Checco heeft mij be loofd, dat hij mij dan zou halen. Don Luigi zag het jonge meisje, dat in haar drift een wegsleependen in druk op hem maakte, een oogenblik strak in het gezicht. Plotseling scheen er een idee in hem op te komen, dat bern momenteel geheel verrukte en deed verstommen. Eerst na een klei ne pauze zeide' hij Carmela, gij zult Checco nog zoo ver brengen, dat hij om uwentwil domme dingen doet. en een bedrie ger of een oplichter of nog erger wordt. Dat zal Checco niet doen. ant woordde Carmele kalm. Hij zal het wel doen. omdat gij hem er toe drijft, en gij zult er de ver antwoordelijkheid van dragen. Och wat, riep het jonge meisje, weer schouderophalend, en ging toen don Luigi voorbij, een rotskloof in. waar zij in een ommezien verdween. Don Luigi zag haar verwonderd na. Was hij wat beter ter been geweest, dan zou hij grooten lust hebben gehad haar na te ijlen. De korte en besliste wijze waarop het meisje hem had af gescheept, frappeerde hem en was voor hém iets nieuws. Anders vond Carmela er behagen in. met hem te coquetteeren, Zij verstond dat uitste kend, en als de oogen van Carmela maar wildon, konden zij vurige, blik ken schieten. En nu was zij op eens zoo snibbig, zoo onverschillig, zoo koud als ijs tegen hem. Don Luigi had altijd gedacht, dat hij maar be hoefte te wenken, om haar in zijn ar. men te zien, en daar was hij trotsch op geweest. Zooveel (e meer hinder de, krenkte het hem thans dat zij hem zoo rechtstreeks zijn afscheid gaf. Waf was er toch met Carmela voorgevallen Pasquaie. zeide hij tot den ouden man. ik zeg het u. praat Carmela die liefdeshistorie met Checco uit 't hoofd. Ik ken die dingen. Hij zal haar onse lukkig maken, Checco is een domme eend. die van de wereld niet zooveel weet als ik van de maan. Hij is een gek. Daar kan immers niets van komen, antwoordde de oude man gelaten. Dat weet ik, maar pas op. dat Car mela niet m 't ongeluk wordt gestort. Zeg haar dat. Ge weet dat ik 't eerliik met haar meen. Maar natuurlijk, als zij dwaze dingen gaat doen. dan ?s alles voorbij. Don Luigi, gij kunt u op mij ver laten. Ik zal er wel voor zorgen, dar. Carmela verstandig wordt. Neem haar die dwaasheid niet kwalijk, dat gaat wel over. En dannu. verlaat, u maar op mij. Alles zal wel goed gaan. Dat wil ik hopen, en nu. add'io Pasquaie. Ik kom nog even aan, vóór ik naar Napels terugkeer. Wasch haar maar eens flink de ooren Dat zal ik doen. Addio don Luigi. Nog altijd draalde don Luigi om heen te gaan nog altijd hoopte hij de slanke gestalte van het jonge meisje nog weer tusschen de rotsen te zien opdoemen. Hij was erg geagiteerd, en toen hij eindelijk zijn weg vervolg de. was hij nog .slechter geluimd dan te voren. Langzaam, met hinkenden gang kwam hij bij zijn vader terug. Welnu, vroeg deze kortaf. Don Luigi liet zich met een zucht in een stoel vallen en vertelde. De zaak is dus altijd nog, zooals zij was, voegde hij er aan toe. De oude hertog weet van Attillo's fchulden vroeg hem zijn vader. Hij zal weten, wat zijn dochter goedvindt hem te vertellen, en dat zal niet veel zijn, want zij weet zelf niet veel. Maar in elk geval vermoedt hij. dat zijn zoon zich in verlegenheid bevindt, want hij zeide mij, dat hij persoonlijk met hem wilde spreken. Waarschijnlijk zal hij hem vandaag van Capri laten overkomen. Wat er dan gebeurt, weet niemand. Ik geloof echter niet. dat hij zoo klakkeloos honderdduizend l'iro zal betalen. Hij is een opgeblazen oude vrek. die zich voor een kleine god houdt en niet noodig acht met menschen van ons slag te onderhandelen. Ik wou dat de duivel hem haalde. Deze menschlievende verzuchting van zijn spruit deed den ouden Cas- taldS wat nadenken, en eersi na een pauze zeide hij Dat zal hij wel niet doen althans als anderen niet als bemiddelaars tusschenbeide komen In elk geval hebt gij de zaak ver keerd aangepakt en het spijt me nu, dat ik zelf maar niet naar het kanteel ben gegaan. Verkeerd? vToeg Luigi verbluft, wat bedoelt ge daarmee Ik bedoel, dat men de menschen heel anders in hun zwakke zijde moet weten aan te tasten, als men iets wil bereiken en in plaats van u over den trots en de terughouding van den. her tos op te winden, hadt gij hier niet op een paar buigingen en strijkages moeten zien. Die kosten n'iets en brengen dikwijls veel op. Don Luigi erkende zwijgend het meerdere overleg zijns vaders, en deze ging na eenig verder nadenken voort -. We moeten nu zien. wat er nog van die zaak is te maken en oppassen den jongen Attil'io niet uit het oog te ver liezen. Ik moet naar Napels terug, gij blijft hier en zorgt er voor den jongen hertog te volgen. Hij zal zich in elk geval niet lang in Positano kun nen ophouden, aangezien hii te Na pels zijn schulden moet regelen. Ik denk dus, dat gij reeds vandaag of morgen met hem daar zult zijn. In elk geval. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1