Tweede Blad, behoorercte brj „Haarlem'* Oaghfadf" van Maandag 4 Aug. 1902. Mo. 5857 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Be«luit van 12 Nov. No. 22, 1899 De Haarlemsche Handelsvereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft ia den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In uer veel gevallen, saken van verschil lenden aard betreffende, ie zij opge. treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deer en door als lid der veceenigtng toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering, doende, ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten cre- voelen. dat men het werk op prija stelt, dat de Haarlemsche Handetarwr- eenigiruz steeds opneemt als doemde, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeien. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard hare leden aanbiedt, zijn zeer velen, en zeer groot tegenover de e^ringe jaarlijbsche coJntributio van f2.50 die gevraagd wordt De Haariemsche Han delsver een iging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hnn tot betaling aan te manen, en Information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden heft recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro cedural en failltsementen gratia voor hun optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaame 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bernmel. Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd bij in. zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van lnformatiën naar bul ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. lnformatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven. In de maanden Med en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard xe blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook. moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur. waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden, alvorens te leveren aan J. W. Greidanus, ladingmeester H. IJ. S. M., Wouwermansstraat 22, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. gen tegen wier overtreding straf is be dreigd. 19. Benoeming Stembureaux verkiezing leden Commissie beoordeeling wetsont werp grensregeling. 20. Aanbeveling B. en W. benoeming directeur van openbare werken. 21. Id. id. id. leeraar geschiedenis H. scholen met 5- en 3j. cursus. 22. Id. id. id. id. Staatsinrichting Meis jesschool voor M. O. 24. Voordracht id. id. hoofd kostelooze school lett. D. 25. Id. id. id. onderwijzer Opleidings school voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs. 26. Verslag opzichter gasverlichting over Juni 1902 Stadsnieuws. VergaderingvandenRaadder gemeente Haarlem, op Woensdag 6 Au gustus 1902, des namiddags ten 1 1/2 ure. 1. Beëediging en installatie nieuw inko. mend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres dr. J. J. G. Viirtheim, ontslag leeraar gymnasium. Id. id. ontslag lid PI. Commissie van toezicht L. O. 3. Voorstel Commissie voorbereiding oprichting openbaar slachthuis beschik baarstelling gelden. 4. Id. B. en W. beschikbaarstelling gel- den reorganisatie Hout. 5. Id. id. regeling herhalingsondenvijs. 6. Id. id. vaststelling voorwaarden gas levering. 7. Id M. de Braai verstrekking koste loos duinwater bewoners perceel Lange Molenstraat no. 36, met prae-advies van B. en W. 8. Id. B. en W. vaststelling verordening aanstelling en bezoldiging ambtenaren en noodhulpambtenaren haven- en kaai- geld, met nader voorstel B. en W. 9. Id. id. intrekking onbewoonbaarver klaring perceel Kennemerstraat 19rood. 10. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Begijnhof no. 24. 11. Id. id. id. id. Ravesteeg no. 14. 12. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan A. de Winter. 13. Id. id. adressen J. Mooij en mej. G. van Broekhuijse aankoop grond Tempe liersstraat. 14. Id. id. dempen bermsloot Leidsche Vaart. 15. Id. id. vaststelling verordening hef fing en invordering hondenbelasting. 16. Id. id. id. id. aanstelling enz. ma kelaars in roerende goederen. 17. Id. id. verhooging jaarwedden leer aren H. B. School met 5j. cursus Dr. H. van Erp en M. van den Ende. 18. Benoeming lid Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordenin. Stokken van den Gemeenteraad Voordracht voor Directeur van Open bare Werken alhier: 1. L. C. Dumont, gemeente-bouwmees ter te Deventer. 2. A. W. Weissman, oud-gemeente-ar chitect van Amsterdam, alhier. De aanvangsjaarwedde is bepaald op t 4000. - Voorstel van B. en W. om in de plaats van den heer Mr. F. A. de Graaf te benoemen tot leeraar in de Staatsin richting aan de Meisjesschool voor M. O. alhier Dr. G. Nolst Trenité op een jaar wedde van t 150. Voordracht voor onderwijzer le kl. aan de opleidingsschool voor jongens, in de plaats van den heer Joh. Westenberg. T. Messchaert. Haarlem, D. de Wit, 's-Bosch. A. van Asselt, IJmuiden. Verzoek van den heer L. van der Vegt, om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool. wacht worden, en dat eene eventue le benoeming tot landvoogd der kolo nie niet. langer dan vóór een tijdvak van 3 jaren zou gelden. De nieuwe gouverneur zou dan in de tweede helft van September naar Paramaribo schep gaan. In dit geval zal in Amsterdam IX een lid der Tweede Kamer moeten worden gekozen, ier vervanging van den heer Lely. 102 jaar ood geworden. Mej. Adriana van Schelven, weduwe van den heer Jacob Bal, de oudste inge zetene van Schouwen-Duiveland en een der oudsten van geheel Nederland, is Dondernamiddag zacht en kalm, in den ouderdom van nagenoeg 102 jaar, ontsla pen. Zij zou juist haar 102den ver jaardag bereikt hebben. Tot het laatste toe was zij in het volle bezit van haar geestvermogens. Zij was bet-overgroot moeder, dus de stammoeder van vier ge slachten. Kermis. Zooals we reeds mededeel den zal ook in het Brongebouw en wel gedurende enkele dagen in de kermis- week een specialiteiten-gezelschap optre den, het Rotterdamsche gezelschap, on der directie van den heer Vleugels. Het programma vermeldt een keur van aantrekkelijkheden. We treffen er in de eerste plaats den naam van den beken den karakter-komiek Abraham de Win ter in aan, gymnasten, equibristen en acrobaten, een zang- en imitatie-ensem ble, een dame die schitterende geheel nieuwe lichteffecten en transformaties vertoont; dan zal nog vertoond worden een hoogst koddige pantomime „De toe risten" zoodat het een programma vol attracties is. Woensdag. Donderdag, Za terdag en Zondag zijn de voorstellingen. Binnenland. Hofberichten. Men meldt van Het Loo: Onder luid gejuich van de aanwezigen reed het Koninklijk Echtpaar Vrijdag ochtend te 10 uur van het bassecour af in rijtuig met vier paarden, den Konings weg inslaande naar Soestdijk. H. M. was in keuhig blauw zomertoilet gekleed. De Prins mende zelf, hij droeg een bruine demisaison. De hofmaarschalk en le stalmeester deden de Koninklijke Familie uitgeleide. Van Soestdijk meldt men: De Koningin en de Prins kwamen hier te ruim één uur, door een vierspan ge trokken, aan. Er was een groote men- schenmassa op de been die met geest drift juichte. De koninklijke standaard werd op het paleis geheschen. Er had een hartelijke begroeting plaats tusschen het Koninklijk Echtpaar en de Koningin- Moeder op het bordes. De minister van waterstaat, handel en nijverheid is Tiaar Zwitserland ver trokken, alwaar de heer De Marez Qijens een paar weken met vac anti e zal doorbrengen. De heer Stejjn. Professor Winkler, die zich voor eenigen tijd in bad Harzburg, „Hause Ulrich" bevond, keerde Vrijd. per nacht trein naar ons land terug, om te 's- Gravenhage den heer Steijn eenige da gen in observatie te nemen. Wanneer de omstandigheden dit toelaten, zal de hoogleeraar daarna naar Harzburn- terugkeeren. Men meldt uit Rotterdam van het Hbl .iet stoomschip „Batavier III" van de Ned. Stoombootmaatschappij, dat Vrijdagmorgen hier van Londen aan kwam, kreeg order om na ontsche ping van passagiers en lading onmid- delijk zee te kiezen. Naar wij verne men is dat stoomschip bestemd om te Southampton den heer Steijn van de ..Carisbrook Castle" af te halen en aan den Hoek van Holland te landen, op het particuliere terrein der firma Wm. H Müller Co. aldaar. De heer J- J. Gleichman. de directeur, der Stoom bootmaatschappij, was reeds vroeger naar Southampton vertrokken. om voor de ontscheping van den hoogen gast de noodige maatregelen te nemen. De heeren Fischer, Wessels en De Bruyn zijn Vrijdagochenr te Sout hampton aangekomen fer begroeting van den heer Steijn. Dr. Leyds. Dr. Leijds is te s-Gravenhage in ..Hotel de Twee Steden" aangekomen. Luidkeels venten. Naar Het Volk mededeelt, heeft de minister Kuyper afwijzend beschikt, op het door den sociaal-democraat Re- sink ingediende verzoek tot vernieti ging der Amsterdamse he politieveror dening die het luidkeels venten van couranten enz. verbiedt. De nieuwe gouverneur van Suriname. Nader verneem men. dat de beslissing of de heer Lely het. ambt van gouverneur van Suriname zal aan nomen, niet vroeger dan in het aller laatst van de volgende week kan ver Gewapend. Sedert het geval van muiterij in het vroegere huis van bewaring in den Haag zijn de gevangenbewaarders tijdens de uitoefening van hun dienst met revolvers gewapend. Snik eraecijns en snikerconventie De heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury. H W. Vollenhoven van Daalen. P. Dieleman Wzn.. L. de Foij- ter, P. van Hoeve, C. N. Jansen van Rosendaal. E. de Klerk, W. de Koeijer P. Lindenbergh, J. A. Paeer Ezn.. J. Vogelvanger, P. van Waes en A. Wolfert, allen beetwortelverbouwers, te zamen vormende bet bestuur van de „Eerstel Nederlandischa Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent", gevestigd te Sas van Gent, handelende in deze in opdracht van de 292 beetwortelverbouwers, leden hun ner coöperatie, hebben een adres ge richt tot de ministers van buitenland- sche zaken, financiën, waterstaat, han del en nijverheid en koloniën, waarin zij het volgende te kennen geven: dat hun zuiver coöperatieve fabriek, die geen andere beetwortelen verwerkt dan die van de' hierboven vermelde landbouwers, geheel volgens de laatste eischen van den tijd; is gebouwd, en zeer gunstig gelegen is aan het kanaal van GentTerneuzen en aan den spoorweg van dien naam te midden eener streek, waar die beetwortelcul tuur op groote schaal en zeer inten sief wordt uitgeoefend: dat neittegenstaandie de uitstekende inrichting en de zoo gunstige ligging der fabriek in de afgeloopen campag ne blijkens de -op 22 Juli j.l. in de algemeens vergadering van leden vast gestelde winst- en verliesrekening voor de beetwortelen bij een gemiddeld: sui kergehalte van 15.6 pCt. niet meer kan worden betaald dan gemiddeld f 8,26 oer duizend kilogram, een bedrag, te laag voor een loonen.de cultuur; dat verwerkt werd' een voldoende hoeveelheid' beetwortelen (pl. m. 43,000,000 K.G. )terwijl zich geen enke le storing in de fabricatie voordeed, zoodat het ongunstig resultaat geheel te wijten is aan de lage suikerprijzen; dat onder den prijs ad f 8,26 ooi; begrepen is de suikerpremie over 1901 1902 ad f 1.35 gemiddeld pea* 1000 ki logram, zoodat zonder die premie die beetwortelsuiker slechts f 6,91 zou be dragen hebben; dat wij in de gegeven omstandighe den. al erkennen wij volmondig dat nu reeds in Duitschland en België di suikerconventie is goedgekeurd, ook ons land moet loetredlen, de gevolgen dier conventie met. groote bezorgdheid! te gemoet zien. Het verdwijnen van de suikerpremie, de te verwachten groot ere concurrentie van rietsuiker op de Engelsche markt, de mogelijk heid, dat Engeland beetwortelen zal gaan verbouwen, gevoegd bij de steeds toenemende, sterk beschermde suiker productie der niet tot de conventie toe getreden landen als Rusland, Amerika en de autonome Engelsche koloniën, doen ons ten zeerste vreezen, dat wij vooreerst geen suikerprijzen voor ex port zullen zien. die ons in staat kun nen stellen, den leden prijzen voor de beetwortelen te verschaffen, die de cul tuur op den duur loonend doen blij ven; dat. mocht onze vrees verwezenlijkt worden, dit niet alleen de eden onzer coöperatie, doch de beetwortelverbou wers in het algemeen zwaar zou tref fen. daar veilig kan wordten aangeno men. dat. wanqeer de cultuur in onze- slreken en bij onze organisatie met langer loonend blijkt, die in andere streken van ons land reeds zal opge houden hebben te bestaan, iets. wat wij zullen dit niet behoeven te betoo- gen. en voor landbouwer èn voor veld- arbeider een bijna onherstelbaar ver lies zou zijn; dat het. in verband met het boven staande bijna overbodig is. Uwen Lx- cellentiën. te verklaren, dat wij met zeer veel belangstelling^kennis namen van de in de memorie van toelichting, gevoegefbij het wetsontwerp tot goed keuring van de suikerconventie, afge- legde verklaring, dat ook bij Uwe Excel lentiën, al ziet u de zaken niet zoo donker in als wij. ernstige vrees be staat voor die concurrentie van de riet suiker en gegronde twijfel aan de voordeeien der Conventie voor onze iniandsche suikerindustrie, waarom Uwe Excellentiën dan ook oüjes in ziens. volkomen te recht, in boVenge- genoemde memorie er op te wijzen dat ..wellicht minder dan thans voor ex port zal kunnen worden gewerkt" waarom. ..wil men de Nedierl. indus trie en den bietenbouw jn staat stel len op gelijke schaal als thans te blij ven werken en hun werkzaamheden wellicht nog uit te breiden, zal moe ten worden gestreefd naar verruiming van het eisen consumptiegebied dat wij het zeer toejuichen, dat Uwe Excellentiën. ten einde dit consumpt te- gebied te verruimen, middelen willen beramen tot verkrijging van eene 1 e- langrijke verlaging van den suikerac cijns. doch dat volgens onze beschei den meening die verlaging, wil zij industrie en bietenbouw helpen, 7;.! moeten gepaard gaan met de bescher ming van onze binnenlandsche suiker markt tegen overstrooming door bui- tenlandsche suiker door het heffen van de. volgens artikel 3 der Suikerconven tie geoorloofde en daartoe dienende surtaxe; dat in Duitschland reeds tot het hef fen van die ook. door Uwe Excellentiën overwogen surtaxe besloten is. terwijl liet aan geen twijfel onderhevig is of al de overige tot de conventie to - getreden suikerproduccere-nde landen zullen dat voorbeeld volgen, zoodai. mocht, wat wij niet kunnen veronder. stellen, de surtaxe liier niet tot stand komen, Nederland het eenige suiker- prodiuceerende land zou zijn. dat hij het afschaffen der premiën zijn bin nenlandsche suikermarkt geheel on beschermd zou laten. iets. wal'ernstig afbreuk zou doen aan de gelijkheid an concurrentie, welke in de memo rie van toelichting als gevolg der con ventie wordt in uitzicht gesteld; dat. wil men voorkomen, dat vóór 1 September 1903 onze markt, geheel door vreemde suiker overstroomd wordt, het noodig zal zijn. dat de in voering van de -urtaxe niet tot dien datum wacht, doch belangrijk vroe ger geschiedt, wat ook het groote voor deed oplevert dat bij de bepaling van de beetwortel prijzen in het voorjaar rekening met de heffing der surtaxe kan gehouden worden, iets wat ook voor de leden onzer coöperatie \an belang is. daar minstens 4/5 hunner behalve de beetwortelen voor deze fa briek. ook voor andere fabrieken beet wortelen verbouwen, enkelen zelfs r j belangrijke hoeveelheden. Redenen, waarom wij ons tot Uwe Excellentiën wenden met het eerbi dig verzoek uw hooge medewrking tc- verleenen tot het doen van wetsvoor stellen: le tot belangrijke ver a van de suikeraccijns; 2e tot heffing van de volgens artikel 3 der Suiker- conventie aangewezen surtaxe ning in aanmerking te nemen en zoo mo gelijk het oordeel dier eigenaren in te winnen. Een dronken knaapje. Naar het politiebureau aan de Groen markt in den Haag werden drie dreu- messen van 5 tot 8 jaren gebracht, die op de Prinsegracht waren aangetroffen, terwijl zij een wagen voortduwden waar op een 9jarig broertje lag te slapen. Aan het commissariaat bleek dat deze knaap eenigermate beschonken was. Van de ge legenheid dat de ouders der kinderen verhuisden, had de jongen gebruik ge maakt om eens geducht van bier te snoe pen. De politie zorgde ervoor dat de kin deren goed thuis kwamen Is dat te koop Men schrijft uit Nijeveen aan de „Ass. Crt".: Een huismoedertje klaagde hier dezer dagen dat vleesch en spek tegenwoordig zoo peperduur was en voor een arbei ders-huishouding met vijf flinke kinde ren, die ook hun portie lusten, bijna niet te krijgen was. Iemand raadde haaT. dan moet het maar op vegetariër aan. dat bevalt ook goed, evengoed als met vleesch en spek: waarop het vrouwtje vroeg: w aar is dat te koop? zake de loonregeling, gesteld door de pa- troons-vereeniging ..Vooruitgang over tuigd dat deze regeling in strijd is met den door E M. M. gestelden eisch in de laatste loonlijst vervat om reden zij niet is in het belang der gezellen in het alge meen, daar ze velen zal uitsluiten. van oordeel te zijn dat de aangeboden loon regeling niet moet worden aanvaard, en dat zij betreurt de inconsequentie der patroons en besluit de den patroons toe gezonden eigen loonlijst te handhaven, en alle ten dienste staande middelen aan te wenden om die loonlijst met 11 Augus tus ingewilligd te zien. Het bestuur van E. M M. verwacht voor of op 2 Augustus in deze antwoord van de patroons. Vanwege de patroonsvereeniging werd daarop een circulaire aan de gezellen uitgereikt, waarin deze onverzadigbare ontevredenheid wordt verweten, en be toogd wordt dat het standaardloon der steenhouwers het hoogste in de bouwvak ken is, en dat de patroons 24 ct. hand haven. De muntcircnlatie ran Nederland Uit het algemeen verslag van het Munt-College over 1901 blijkt, dat door dte aanmunting in 1901 van99,239 10- gulden-stukken en de verzending door de Ned. Indïsclxe Handelsbank van 130 stuks naar Italië, de ultimo De cember 1900 aanwezige voorraad 10- gulden-stukken van 46.914,380 ver meerderd is met f 991,090 en zij der halve kan worden geschat op f 47.905,470. waarvan de Nederland- sche Bank voor een bedrag van f 23.590,000 op 31 Deo omber 1901 in hare kas had. De bekende veranderingen in de hoe-veelheid grove zilveren munt in 1901 waren de volgende: Er is aangemunt voor een bedrag van 2,625,000. aangevoerd uit Neder landsch-lnd.e f 8.000,000, aangevoeld (vermoedelijk uH Ned.-Indië) f 480.831. zoodal de totaio vermeerde ring bedraagt f 11,105,831. Daarente gen werd verzonden naar Oost-Indië. aan halve guldens f 1.000.000. naar WesUndië f 50,000 aap rijksdaalders. 112,500 aan guldens en f 12,500 aan halve guldens, samen 175,000. ter wijl voor de aanmuntingen is ver smolten f 3.513.690, waardoor een to tale vermindering van f 4.688.690. De aanwezge voorraad is clus ver meerderd met. netto f G,417.141 en kan. in aansluiting aan de laatste schatting worden begroot op f 126,998,465,50. Wat aangaat de zilveren pasmunt: versmolten ziin voor f 126,523.25 aan 25-centstukken en f 48,737.10 aan 10- centstukken; aangemunt voor f 400.000 aan 25-centstukken en f 400.000 aan 10-centstukken. Uitgaande van de hoe- veelhedepi, opgegeven in het vorige verslag, kunnen dus de aanwezge hoe veelheden wodren geraamd op f 4.316,424,50 aan 25-centstukken, f 5,267,179 aan 10-centstukken, terwijl het aantal 5-centgtukken niet op be kende. wijze is veranderd. De bronzen pasmunt is vermeerderd met f 200,000 aan centen en f 30.000 aan halve centen tot een bedrag van f 2.527.500, Recapitulee.rende, wordt de voor raad1 muntspeciën, in Nederland op den laatsten December 1901 aanwezig, geschat op: f 187,262.175. 30 tegen f 178.999.204,65 einde 1900. Vermeer dering dus /8.262,970.65. Gedurende 1901 heeft het Munt-Uui lege 3892 stuks verdachte muntspeciën ter onderzoek ontvangen, waarvan 2375 stulcs uit. Nederland. 1517 stuks uit Ned.-Indië. Van de uit Nederland ge zonden specie bleken 68 stukken echt. 2307 stukken valsch te zijn. Patrimonium. De jaarvergadering van „Patrimo nium" zal op 25 en 26 Augustus a.s. te Zwolle worden gehouden. De eerste zitting van Maandag van 12.30 tot 4.30 uur is gewijd aan het af doen der verschillende huishoudelijke zaken, en niet voor de pers toegan kelijk. In deze zitting zal in de vacatur? van den heer A. Sizoo moeten worden voorzien, benevens in de vacaturen ontstaan door periodiek aftreden van de heeren J- P. Boerekool. J. Huizinga en D. Lautenbach. Do agenda, groepsgewijze inge deeld. omvat in de eerste groep vraag punten meer direct oehoorende tot de huishoudelijke regeling van het Ver bond. In de 2e groep de vraagpunten der afdeeiingen, rakende de beginse ten van hat verbond. In de 2de groep de vraagpunten der afdeeiingen, ra kende de beginselen van het Verbond :-n >n de 3de groep datgene wat tot liet, maatschappelijk teven van den bond behoort. Onder de verschillende van de af deelingen ingekomen stukken behoort c. a. het voorstel om den heer J. Hui zinga van Kampen, met een vast sa laris als agent voor de vakorganisatie te benoemen. Verder een voorstel-Dok- kum om pogingen aan te wenden tot hei verkrijgen van een toelichting op Patrimonium^ Sociaal Program. Van de afd ee ling VI a ar dingen kwam o.a. dit voorstel in ..Wat kan er door het particulier initiatief en door de regeering gedaan worden om, met het oog op de zedelijke en finantieele scha de. die ook de naar het bijna algemeen oordeel gewettigde werkstakingen ten gevolgen hebben, deze te voorkomen, of zoo ze uitbreken, zoo spoedig moge lijk tot wettige oplossing te brengen" Inbrekershumor. In de woning van den heer W A. Ro binson in Louisville (Kentucky), welke heer zich kort te voren „om eenen vriend genoegen te doen" tegen inbraak verze kerd had tot een bedrag van 2000 dollar, werd ingebroken. De dieven braken een kast open en stalen voor een waarde van 800 dollar aan sieraden toebehoorende aan mevrouw Robinson Bij het doorzoeken van de schrijftafel vonden zij een geschrift dat hen blijk baar veel belang inboezemde. Het was de polis der inbraakverzekerlngmaat- schappij. Zij lazen de polis blijkbaar zeer nauwkeurig want toen de heer Robinson kwam vond hij haar open. en met een presse-papier bezwaard, op tafel liggen en daarnaast eene van twee onleesbare handteekening voorziene verklaring, waarbij de inbraak door de dieven als voor schadevergoeding in aanmerking komende werd geacht, daar zij aan alle in de polis geschreven voorwaarden, waarbij werd aangegeven wat onder in braak verstaan moet worden, voldeed. De verzekeringmaatschappij nam deze aanwijzing ook ter harte en betaalde de schade. Huiseigenaren en het Drankwet- Traagstnk. Door hei Bestuur van de „Vereeniging van Eigenaren van Huizen met Vergun ning" is aan den Minister van Binnen landsche Zaken, in verband met een te verwachten wettelijke regeling van het Drankwet-vraagstuk, een adres verzon den, waarin adressanten o. a, verzoeken, dat, voor zoover de toekomstige drank wet het aantal vergunningen op 't maxi mum zou willen brengen en dientenge volge de streep zou worden gehaald door de vergunningen boven dat maximum, zulks moge geschieden ook met inacht neming der belangen van eigenaars der perceelen. Zij dringen aan op een spoedige rege ling van bet Drankwet-vraagstuk, en ver zoeken den Minister bij het samenstellen van een ontwerp-drankwet. de belangen van eigenaren van hulzen met vergun Uit de Arbeiders wereld Rechtszaken. Voor den Hoogen Raad zal Maandag behandeld worden het cassatieberoep van Noëls van Wageningen, tegen het ar rest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens lo. valschheid in geschrifte. 2e opzettelijk gebruik ma ken van het valsch geschrift. Raadsheer-rapporteur is jhr. mr D. G. van Teylingen, terwijl als raadsman van den requirani zal optreden mr. v. Gigch. advocaat te Amsterdam. Letteren en Kunst Felix Brandts Buys, is bekroond voor de compositie van een danklied bij het herstel der Koningin (woorden van Elise). Op de prijsvraag, uitgeschreven door den muziekuitgever H. Rahr te Utrecht, wa ren 57 antwoorden ingekomen, waaruit door de heeren Heinze en Hol dat van den heer Brandts Buys is gekozen. Sport en Wedstrijden Kegelconeonrs. De eere-wedstrijd (afd. B.) van het Groot Nationaal Ivegeldbncouis in de Sportbar. te Amsterdam, werd Zon dag 27 Juli j.l. gehouden. Vriendschap. Amsterdam, 287 pun ten; De twee Duifjes, id. 281 p.; De Kroon Haarlem, 266 p.; Koekoek, Am sterdam, 257 p,Zou er kans zijn, id., 254 p. De personeele wedstrijden eindigen Zondag 3 Aug. a.s. De uitreiking der izen heeft plaats Dinsdag 5 Aug., avonds 8 uur. BINNENLAND. De werkstaking der metselaars aan de kerk op den 's Gravendijkwal ie Rotterdam bij den heer van Ipenburg is geëindigd, in het voordeel der werk lieden. Nadat de stakers de vorige week hadden geweigerd in te gaan op het bemiddelingsvoorstel van de Ka mer van Arbeid voor de bouwbedrij ven. om voor drie weken tegen het oude loon (23 cent per uur) aan den gang te gaan, om dan inmiddels te trachten een algemeen standaardloon van 25 cent voor een metselaar te ver krijgen, bood de heer van Ipenburg de Kamer van Arbeid een voorstel aan: dat hij binnen 14 dagen 25 cent per uur zou gaan betalen, dat hij hiervan de patroonsvereeniging in kennis zou stellen, en al mocht het advies der troonsvereenigiug anders luiden, dat hij er toch toe zou overgaan. De Ka mer van Arbeid bracht dit voorstel aan het bestuur der metselaarsver- eeniging Door Eendracht Vooruitgang en het hoofdbestuur van den Metse- laarsböud over. welke in een verga dering met de stakers adviseerenden tot aannemen van dit voorstel, wat dan ook geschiedde, en Donderdag morgen zou het werk vtorden herval. Toen deed zich de volgende moeilijk heid voor: In het voorstel was ook be grepen dat de geleende krachten van veiischillenda patroons niet zouden blijven werken doch worden ontsla gen. De heer Van Ilpenburg wilde er 6 van aan het werk houden. De staker? weigerden met hen te werken, met ge volg. dat de heer Van Ilpenburg te rugkwam op zijn besluit de geleende krachten te handhaven en hedenmor gen 6 uur den arbeid werd hervat. Het bestuur der metsel aarsvereeni ging bracht een woord van dank aan de Kamer van Arbeid voor haar hulp om dezen strijd' die ongeveer een maand heeft geduurd, tot een goed eind i. brengen. Hollandsche werklieden in Rusland. Bij den commissïonnair te Alfen aan den Rijn hebben zich 4 klompenma kers aangemeld, om in Rusland te gaan werken, bij dien te Tiel één. De ze betrekking was niet te versmaden. Boven kost. huisvesting en verpleging bedraagt het salaris f 600 per jaar. De Rotterdamsche Steenhouwerspa- troonsvereniging „Vooruitgang" had per circulaire dato 2 Juli aan de gezellen medegedeeld dat zij besloten had het loon van den alleszins bekwamen steenhou wer te brengen van 22 op 24 cent per uur. in te gaan op 1 Sept. a. s. Hierop werd van den Steenhouwers- bond E M. M., afd. Rotterdam een ant woord ontvangen, inhoudende een in een openbare vergadering van 24 Juli aange nomen motie, waarbij die vergadering verklaart. gehoord de bespreking in De beroemde Engelsche zwemmer Holbein heeft Donderdagavond weder om, nadat hij vroeger al eenige malen tevergeefs beproefd had, een poging gedaan om het Kanaal over te zwem men. Hij heeft, zich te Kaap Gris-Nez om 5 uur 40 's avonds te water bege ven en hij hoopte Vrijdag om 10 uur 'smorgens te Dover aan te komen. Hij zal dus 17 uur in het water blij ven. ten minste als men niet verplicht Ls hem voor dien tijd op te visschen. de zee is nogal onstuimig, daar er een bries uit het Noorden waait. Alvorens zich te water te begeven, heeft de zwemmer zijn lichaam met vet ingesmeerd. Hij was naar de kust gebracht door de Engelsche sleepboot ..Granville", die gelijk met hem ver trokken is om hem je escorteeren en in. geval van nood bij te staan. Van af de ..Granville' zal van tijd voedsel worden verstrekt, hoofdzakelijk be staande uit eieren en bouillon. Onderwijs. Men meldt uit Wijk bij Duurstede aan de „N. R. Ct.": Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken en op voorstel va het dag. bestuur heeft de gemeen teraad eene verordening vastgesteld, waarbij is bepaald, dat bij ziekte van het onderwijzend personeel van hel traktement zal worden ingehouden. 1/3. indien de ziekte langer dan 30 da gen duurt; 2/3 wanneer zij langer dan 60 dagen, en voor 't geheel, indien ue ziekte langer dan 90 dagen duurt. Dit is het gevolg van een desbetref fend Raadsbesluit, waarbij in het voorjaar aan den heer J. Reukema, hoofd der school met M. U. leerplan, tot herstel van gezondheid drie maan den verlof werd verleend onder in hou. ding van zijn salaris, welk besluit om trent de inhouding tegenkanting vi>u«i bij Gedeputeerde Staten. De gemeenteraad van Veendam besloot op voorstel van het dag. bestuur om bij wijze van proef aan schipperskinderen buiten en behalve het gewone lager on derwijs in de klasse ook nog 4 uren in de week prii-aatles te laten geven op de vrije Woensdag- en Zaterdagnamidda gen. Dit onderwijs kan gratis worden ge volgd. De onderwijzers ontvangen daar voor 75 ct. per lesuur Land- en Tuinbouw. Botercontröle Donderdag werd te 'sGravenhage we der een algemeene vergadering gehou- houden van de Vereeniging ..Het Bo- tercontrole-station in Zuid-Holland." Door het bestuur werd met genoegen geconstateerd, dat thans, een jaar na de opening van het station. 32 produ centen niet 39 zuivelbedrijven zijn aangesloten, terwijl nog voorloopige aanvragen in behandeling zijn. Aan dacht verdient dan ook de omstandig heid. dat in meerdere andere provin-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5