KERMIS. Haarlem's Dagblad f word t i ii a i I e 1 Ikringen in Maar-j f|l©m eas ©siaisÊre-l Ikeaa gelezen. reu G. v. Zanien, J. Balvers enJ. Gulde- mond, voor het nazien van de gemeente- Tekening, dienst 1901. Tot zetters voor 's Rijks directe belas tingen werden gekozen de heeren H, H. v. Waveren en G. V. v. Zanten. Aan kasgeld bleek aanwezig te zijn ruim f 7000, dat op de HaarJemsche Bank te Hillegom belegd zal worden. Daar de burgemeester van 9 Aug.2 Sept. zich buiten de gemeente gaat be geven, moest een tijdelijk wethouder be noemd worden; daarvoor werd aangewe zen de heer J. van Waveren Jzn. Werd besloten het postkantoor opnieuw voor 10 jaar aan het Rijk te verhuren a 11100 's jaars. Door de commissie werd ingediend een plan tot verbetering van den Kwakel over de Beek. Er werd besloten dit plan te stellen in handen van den gemeente- architect. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. Vrijdag is alhier gevonden een kinder lijkje, waarover gisteravond reeds een paar personen gehoord werden. Bennebroek. De raadsleden, wethouders, gemeente secretaris-ontvanger en de gemeente-ge neesheer ontvingen allen van den oud burgemeester dezer gemeente, den heer P. -N. van Doorninek, een blijvend aan denken aan zijn werkkring binnen deze gemeente. Dit souvenir bestaat in eene fraaie ber- innerings-medaille in zilver. De voorzijde vertoont het wapen van den schenker, waarom heen staat „P. N. v. Doorninek, burgemeester van Benne- broek, 1891—1902." De achterzijde bevat het wapen van Bennebroek met het onderschrift: ,,de burgemeester van Bennebroek aan Raadsleden en secretaris", terwijl dit ge heel is aangebracht op een fraai gesty- leerd vlak, en elke penning bovendien in randschrift naam en qualiteit bevat van den bestemden persoon. De medaille is vervaardigd door de firma W. Voet en Zonen te Haarlem, en een werk dat de firma wederom alle eer aan doet, getuigt van haar grondige vak kennis en goeden smaak. De penning ligt in een eenvoudig doch keurig net etui. Zandvoort. Door den directeur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen te Amsterdam, is bij beschikking van 2 Aug. jl. no. 7—176, afdeeling directe belastin gen, goedgevonden om den waarnemen- den surnumerair der directe belastingen en van het kadaster, den heer J. van Zij- verden, onder leiding van den controleur der directe belastingen en van bet kadas ter te Haarlem voor dit jaar te belasten met de schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen en de regeling van den aanvang van termijnen voor den vrijdom van grondbelasting in deze gemeente. Alhier is in het duin bij den jachtop zichter J. v. d. Valk, komen aanvliegen een postduif, die om den linkerpoot een ring had zitten, waarop 252—1902 S'. V. Maandag 11 Aug. a.s. zal bij gunstig weer op bet strand benoorden het Grand Hotel door het 3e bat. 4e reg. infanterie eene schietoefening met scherpe patro nen worden gehouden, zoodat het strand aldaar dan onveilig is. Thans zijn alhier aanwezig 3928 bad gasten. Alhier is aangekomen en in het Grand Hotel afgestapt H. D. H. Prinses van Salms—Braunfels met gevolg. Aangekomen badgasten. Fam. Kosbab, Aken, Hotel d'Oran- ge, 2 personen. J. Kruimel, Velsen, id. Mevr. A. Kurth, Weenen, id. o p. J. de Graaff, Amtserdam, id. 2 p. I. Liffmann, Rotterdam, id. 3 p. Fam. Malaendë-r, Berlijn, id. 2 p. J. Meriens, Anltwerpen, id. 2 p. M. Wisbrun, Remscheid, id. 2 p. B. Brouwer, Amsterdam, id. 2 p. G. H. Mees, Londen, Groote Bad huis. M. C. Zurie, Amsterdam, id. L. J. Wijnands, id. idt G. F. Zweerts, id. id. Mej. E. Merk, Zeist, Hotel Beau Site. A. A. Vrallard, Osltende, id. Dr. A. Rozenzweig, Amsterdam, id. L. Mellingen, Munchen, id. 4 p. Mej. J. Scbeffer, Apeldoorn, idl N. R. Barendregt, Dordrecht, Ho tel Kurhaus, 4 p. B. Veltenaar, Rotterdam, id. 5~ p. Mej. C. Vieweg, Nijmegen, Villa Marina. H. .Grasweil, Berlijn, Grand Hotel, 2 pers. Mevr. Dohme, id. id. 2 p. N. Allerfelt, id. id. F. Schultze, Bonn, id. E. Held, id. id. 2 p. J. Overbeek, Amsterdam, id. 3 p. R. II. Erdmann, id. id. Prinses Braunfels Solms, id. 9 p. Mevr. Person, Amsterdam, Spoor straat no. 25, 4 p. Mej. van Ooy, Haarlem, Schoolstr. J. P. C. de Jonge, Amsterdam, id. Mej. van Dijk, Dordrecht, Pension Buckman. Vriesendorp, Nijmegen, id. Mej. N.ieuwenhulizen, Am&tercCam, Haarlemmerstraat. M. Althof, I-Iaarlelm, Schoolstraat no. 11. Kinderen Louwerens, Amsterdam, idem. Mevr. Jordens, Amsterdam, Dorps plein, 3 p. Mevr. Cnopius, Amsterdam, Swa- lueatraat no. 1. Mej. Jorissen, id. id. 2 p. Z. Heijermans, Rotterdam, Kerk straat no. 27, 3 p. I. Gerritse, Amsterdam, Villa Geortruida Wilhelmina, 3 p. Fam. ten B'bako, Almeloo, Gaistt- huisplein no. 1, 4 pers. A. Cohen, Amsterdam, Pension Gerzon, 1 p. M. Emmerik, Haarlem, Schoolstr. no. 11, 6 p. W. Albregt, Brumswijk, id. 2 p. Dr. Knapper, Amsterdam, Villa Mon Plaisir, 5 p. R. Wertman, Bussum, Villa Mon Plaisir, Fam. le Roy, Amsterdam, Baan 21 6 pers. J. de Wolff, id. id. Prinses H. van Hohenlohe, Darm stad, Grand Hotel, 8 p. Fam. Faesen, Amsterdam, Kerkstr. 27. 3 p. Fam. Boelen, id. Villa Willemien. 9 pers. Mevrouw Wfielringa, Groningen, Hoogeweg no. 36. 3 p. Fant. Westermam, Haarlem, Pen sion Leenport,, 4 p. Fam. Miranda, Amsterdam, Villa Cornelia, 9 p. Fam. Cardozo, id. id. 4 p. Velsen. Door B. en W. zijn de heeren S. D. Schiff te Velsen, P. van Vliet Kz. te IJ- muiden en H. van Wort te Santpoort, aan den centralen gezondheidsraad aan bevolen. om in aanmerking te komen, om benoemd te worden als lid voor de gezondheidscommissie. Beverwijk. Aan de nieuwe R. K. school voor lager onderwijs zal eveneens- gelegenheid be staan tot het ontvangen van meer uitge breid lager onderwijs. Door den gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin is met algemeene stemmen de regeling betreffende het schoolgaan van kinderen uit die gemeente op de O. L school alhier, aangenomen. Haarlemmermeer. De regen der laatste dagen, begint veel nadeel te doen aan de veldgewassen te Haarlemmermeer, vooral rogge en gerst lijden hierdoor. Ook hier en daar ver toont zich reeds het gevreesde kwaad in de aardappelen. Algemeen is 't verlan gen naar droogte en zonneschijn. Vrijdagmiddag zijn de beide lijken der verdronken jongens in de Ringvaart bij de Nieuwe Meer, door de bedroefde ou ders overgebracht naar hunne woon plaats, Amsterdam. Door het verleenen van het eervol ont slag aan den heer G. Stout, hoofd van school III te Haarlemmermeer, die ruim 37 jaar aan die school is werkzaam ge weest, en de overplaatsing van den heer W. Vallentgoed, hoofd van school VII naar school III, komt school VII vacant. De jaarwedde is 1000 benevens vrije woning en tuin. Binnenland. Een brief aan de Koningin. Twee leerlingen vnn de openbare lagere school te Bourltange, Pieter Eibergen en Lukinus Jansen, hebben dus deelt het N. v. d. D. mede, bet volgende, kinderlijk-eenvoudige brief je aan H. M. de Koningin gericht en daaronder handiteekeningen van bij na al hunne medescholieren verza meld: Aan onze Koningin Wilhelmina. Lieve Koningin! Onze ouders hebben ons verteld, dat meester en juffrouw niet weer bij ons in de school mogen komen, om dat slechte menschen heel wat lee- lijks van hen hebben gezegd. Nu heb ben we met mekaar aan U gedacht, Koningin Wilhelmina. Hoe vaak heeft juffrouw, toen we nog in de eersite klas zaten, en later meester, ons niet verteld, dat onze Koningin zooveel goeds deed, dat zij moorde naars wel vergiffenis schonk, want Kohingin Wilhelmina wil graag, dat slechte menschen weer goed worden. En nu hebben meester en juffrouw nieits gedaan, we mogen hen beiden heel graag lijden, wel net zoo graag als onze ouders en als U, lieve Wil helmina, en die mogen ons nooit weer leeren. En meester en juffrouw wil len toch heel graag bij ons blijven. Nu vragen wij u vriendelijk: schrijf als 't ubelieft weer aan meester en juffrouw, dat ze 'toch weer bij ons in de school komen. Wij hebben on zen lieven Heer gedankt, dat Hij U weer beter had gemaakt; wij zullen Hem en ook U bedanken, als mees ter en juffrouw ons weer mogen lee ren en als U dan den 31 en Augusltus jarig is, dan zullen we mooi feest vie ren met meester en juffrouw. Lieve Koningin, doe het maai', toe, we wil len bet zoo graag. Volgen de handiteekeningen. Poging tot vergiftiging. De 58-jarige Anna v. R., verpleegde in het Nederl. Herv. Armenhuis te Avereest en inwonende bij d'e wed. Hoogenberg, een ziekelijke vrouw met twee kinderen, moet gepoogd hebben die familie door muizentairwe om 't leven te brengen. Naar de ,,Zw. Ct." meldt, heeft zij ongeveer een week ge leden het vergift bij den drogist J. J. Ruijf te Avereest gekocht. Donderdag middag had vrouw Hoogenbreg aard appelen opgezet om te koken, zij had zich daarna verwijderd en aan Anna gevraagd er zoolang op te willen letten Deze moet zich de afwezigheid van vrouw Hoogenberg ten nutte gemaakt hebben om muizentarwe in den pot- met aardappelen te doen. Daarna goot zij d© aardappelen af. Toen ze klaar waren zei vrouw Hoogenberg tot- haar, dat zij er eens even mee naar de buur vrouw. moest gaan, om te laten zien. wat- mooie aardappelen het waren. Zij deed dit en twee vrouwen namen er •elk een aardappel uit, om eens te Pro- beeren. waarop Anna weer terugging. Een der twee vrouwen wild© juist een aardappel in dien mond steken, doch zii bemerkte, dat er een bijzonder roo. de kleur aan was. en er nog een kor rel muizentarwe aan zat. Zij ging da delijk vrouw Hoogenberg waarschu wen, die met haar li-jarig dochtertje reeds bezig was den pot te onderzoeken want ook zij had achterdocht. opgevat- De gemeenteveldwachter H. Kling, werd gewaarschuwd en heieft denzelf den avond, vergezeld van d>en Rijks veldwachter B. Schoenmaker, de vrouw gearresteerd, die dadelijk be kend moet hebben en Vrijdagmorgen die bekentenis ook tegen dien burge meester zou hebben herhaald. Naar men mededeelde was d'e reden van haar daad, boosheid op de beide kin deren van vrouw Hoogenberg, die haar wel eens -plaagden met haar uiterlijk zij i's ezer klein van stuk. De harmonie tusschen de huisgenoo- ten moet nog al te wenschen hebben gelaten. Vrijdagochtend werd zij nam huis van bewaring te Zwolle overge bracht. President Krager. De terugkeer van President Kruger naar Utrecht is voorloopig bepaald op a.s. Maandag-; de\ mogelijkheii be staat. echter dat bij zeer mooi weder het verblijf van d'en heer Kruger op ..Villa Costa" nog eenigentijd verlengd zal worden. Zeer waarschijnlijk zal; de heer Kruger alvorens Schevenift— gen te verlaten nog even de hand gaan drukken van president Steijn. Van den rijtoer welke de president, voornemens was gisteren te maken, is wiegens het ongunstig weder met het oo? op zijn hoogen leeftijd afgezien. Naar wij uit goede bron kunnen me. dedeelen berust het bericht in een der Ilolland'sche dagbladen opgenomen, dat de heer Kruger voornemens is zijn verblijf van Utrecht over te brengen naai' Zuïd-Afrika op geen enkele ver trouwbaren grond. Van dezelfde ge loofwaardige zijde wordt ernstig be twijfeld dat president Kruger bij zijn onderhoud met Lucas Meijer dezen zijn misnoegen zou hebben kenbaar <*e- rnaakt, dat de Boeren bevelhebber ten huize van Kitchener en van Engelsehe staatslieden gemiddagmaald of ge luncht heeft. Bij de eerste ontmoeting die tusschen Kruger en Lucas Meyea- te Utrecht plaats had moet dit onder werp absoluut niet zijn aangeroerd, terwijl bij een onderhoud dat de pre sident nader te- Scheveningen had met den naar Europa gekomen bevelheb ber, niemand tegenwoordig was, zoo dat ten slotte Lucas Meijer zelf het beweerde voorgevallene zou moeten hebben medegedeeld, wat wel niet gebeurd zal zijn. Eerlijkheid beloond. De vrouw belast met het schoonhouden van het wachtlokaal voor het publiek aan het hoofdpostkantoor in de Prinse straat te 's-Gravenhage, vond dezer da gen een wissel van groote waarde onder de schrijftafel. Zij overhandigde het stuk aan een 'der ambtenaren, die den eige naar wist op te sporen. Deze zorgde dat de vrouw een flinke belooning kreeg. Droevige gebeurtenissen. Op het Anna Paulownaplein hoek Ba- zarstraat te 's-Gravenhage, is een tele foonpaal opgericht. Jongens die in den omtrek wonen vermaakten zich de laatste dagen met in den paal te klimmen. Zoo ook weer Vrijdagmiddag. Een van hen was tot boven in den koepel geklommen, plotseling verloor bij het evenwicht, kon zich niet meer vasthouden en viel te plet ter op de straat. Men bracht den armen jongen naar 't politiebureau over. Hij bleek reeds dood te zijn. Ook uit Seheveningen meldt men een treurig ongeval. De familie v. d. T. had een rijtoer naar Den Deyl gemaakt. Het driejarig zoontje speelde daar in den tuin, waar het in aanraking kwam met de Montagne Russe en zoo deerlijk werd gekwetst, dat het kort daarna in de ar men van zijn moeder is bezweken. Inbraak. Een brutale inbraak is gepleegdte Hees bij Nijmegen, vermoedelijk Woensdag nacht. In de Voorstadlaan in perceel 212, in het huis van mevr. de weduwe J. J. Pas cal, tijdelijk afwezig, verschaften de die ven zich toegang door een gat te boren bij het slot van de deur in de achterserre en dit slot te verwijderen. Verschillende zilveren en gouden voor werpen werden buitgemaakt. De bestolene was tegen inbraak verze kerd bij de Maatschappij „Mercurius" te Amsterdam. Verdronken. Toen gisteren de ischipp'elrsknecht Duikers, te Alfen aan den Rijn zijn vaarboom in dien grond wild© steken gleed bij uit en viel te water. Hoe wel terstond hulp kwam toesnellen, bleek toch, toen men hem ophaalde, dat de man reeds verdronken was. Te Pernis is achter hare woning aan den Ring te water geraakt en verdronken de 50-jarige Trijntje Noordzij wed. Berghout. De ongeluk kige was lijdende aan toevallen. Te Driebergen ds gisteren op 67-ja- rigen leeftijd oven-leden de heer W. J. Geertsema, oud-lid van de Tweede Kamer. De School in Transvaal. Het Christelijk Schoolblad heeft een brief ontvangen van de heeren H. H. van Rooyen, II. Boneschans, F. W. Wagner, M. Tromp en M. Vaandra-, ger, allen hoofden van scholen te Pre toria met het Nederlandsch als medi um van onderwijs. De eerstgenoemde vier heeren waren, door ds. H. S. Bos man een paar malen te Amsterdam ge sproken en we waardeer en het zeer, dat hij op deze wijze onze vrienden heeft gesteund. Voorts hadden allien. uitgezonderd de laatstgenoemde, eene maandelijkschie subsidie vanwiege het Nederla&dsch Bijstandsfonds genoten. De scholen der eerstgenoemde vier heeren telden gemiddeld 100 leerlin gen elk. Aan elke inrichting werken een hoofd en twee assistenten. De schoolgelden brachten van pd. st. 4 tot pd. st. 10 per maand) op. Intusschen is het aantal leerlingen door den te rugkeer van vele Boerenfamilies naai' de plaatsen met 150 verminderd, doch wordt stijging van het aantal weer verwacht. De viifde school telt phn. 20 leerlingen, die plm. pd. st. 10 per maand aan schoolgeld opbrengen. Voorhands kunnen de ouders niet meer opbrengen/. Verder moet er geconcur reerd' worden met het kosteloos En- gelsch onderwijs van gouvernements- wege. Natuurlijk wordt aan die scholen ook Engelsch geleerd. De genoten subsidie bestond in eene aanvulling der inkomsten uit de schoolgelden tot 20 pd. st., nooit de pd. st. 15 evenwel te boven gaande, en zoo geniet dan het hoofd1 pd, st. 10, die eerste assistent pdi st. 6. de tweede pd. st. 4 per maand als maximum. Elk der hoofden heeft een gezin te onderhouden. De huishuur bedraagt thans met inbegrip van de gezondheids belasting en waterleiding pd'. st. 7 per maand. Daaruit blijkt het ontoe reikende dier salarissen. Terecht d'eelen de schrilviers mede, dat. zij zondier steun niet kunnen voort gaan Zij wenschen dien slechts tijde lijk. totdat de meesten hunner op eene BoercnpSlaaltsi hun onderhoud kunnen vinden. Verscheidene Boeren willen een Holland'sch onderwijzer op hunne plaats hebben, doch moeten eerst nog hunne plaatsen bewoonbaar maken. Wie hopen. dat. velen onder onze landgenooten zullen inzien, dat bet hier niet gcldit eene bestaanskwestie voor enkel© onderwijzers maar veel rneer eene levenskwestie voor onze ei gene taal in Zui'd-Afrika. Er wordt d© nadruk op gelegd, diat. de gevraag de steun slechts van t.ijdielijken aardi is. Een schrijven van den lieer M. E. d'e Wildit uit Pretoria gewaagt even zeer van die dringende behoefte, die zich juist thans, in den overgangstijl voor allen, dus ook voor onze onder wijzers. doet gevoelen. Schandelijk. De Haagsche politie vond in de dui nen twee jongens van 14 en 12 jaar, broers, die geheel door sterken drank bedwelmd waren. Het vervoer van den oudste ging met groote moeilijkheden gepaard en deze ging in het posth. zoo geweldig ie keer. dat men hem in het cachot aan handen en voeten moest binden. Uit een verward verhaal dat de jongste deed moet worden opge maakt dat de oudste knaap een flesch met jenever had gekocht en dat zij di'e tot den bodem hadden geledigd, Blinden-congres. Te Brussel is Woensdag het interna tionale congres tot verbetering van bet lot der blinden geopend met een rede van den minister van justitie mr. Van der Heuvel. Ons land is officieel vertegenwoordigd door den heer H. J. Lenderink, directeur van het Blin deninstituut aan de Vossiusstraat te Amsterdam. In dien Schouwburg werd Vrijdag avond voor bet voetlicht gebracht de stukken „Het dorp aan de Grenzen" en „Getrouwd© Vrijgezellen!'1'. Maar vooraf en na de opvoering van het eerste stuk had eene nieuwe huldi ging van Henri Slegltkamp plaats, den held van Spionkop. Te 6.52 werd hij d'oor den voorzit ter der letterlievende vereeniging ,,J. J. Cremer" per landauer van het sta tion gehaald. Aan den uitgang had den zich vele belangstellenden opge steld, die dien held bij zijn aankomst toejuichten. Na een korit oponthoud ten huize van den heer P. van Ooy, werd naar den Schouwburg gereden waar de held) door de Directie werd ontvangen en toegesproken didor oen president, die zeide, dat het hem genoegen deed, dat Slegtkamp de uitnoodiging had aangenomen, waar door het publiek in de gelegenheid is hem te huldigen op eene wijze, zoo- als een strijder voor rechlt en recht vaardigheid dit verdient, Haarlem kan niet achterwege blijven, waar het geldt, groolte mannen te huldigen Men heeft u bij het betreden vai> onzen Nederlandschen bodem toege voegd „treinvernieler", welnu wij beschouwen dilt :als een eerenaam van u, omdat u daardoor hebt mede gewerkt tot de handhaving van recht en vrijheid. Uw pogen en dat van uw wakkere medestrijders heeft niet het resultaat mogen verwerven, wat u en wij allen zoo gaarne hadden gewenscht. Die strijders zijn in onze oogen echter nieit minder. Voor over macht hebt ge moeten bukken, maar overwonnen zijit ge niet Moge dan als belooning op uw verdere levens reis voor uw schoon streven „Heil, geluk en voorspoed" uw deel zijn. Na deze /toespraak begaf de held zich naar de gereserveerde met groen en bloemen keurig versierde loge. Bij het binnentreden hief het orkest het Transvaalsche Volkslied aan; ston den de aanwezigen op en klonken luide toejuichingen. Nadalt Slegtkamp had plaats geno men, nam de opvoering van het voor deze gelegenheid zeer toepasselijke stuk, getiteld „Het dorp op de gren zen", van Mr. .T. v. Lennep, een aan vang. Aan het slot werd hem een krans overhandigd) met linten, waar op de woorden: „Aan Henri Slegt kamp, onzen Nederlandschen .strijder voor Recht en Vrijheid'', Daarna begaf hij zich naar do Di rectiekamer, waar hij receptie hield en kwamen velen hem de hand dlruk- ken. Tijdens de receptie werd door den heer G. J. van Gasteren op de hem eigen bekende wijze voorgedra gen het volgende lied, vervaardigd door mej. Wafelbakker, te Bloemen- daal: Wees welkom, jonge vriend op uw geboortegrond, Wat blijdschap overal, wat jubel in heft rond, Nu gij. zijt weergekeerd. De bange vrees verdween, De hoop viert haar victorie, Dit hoogtij dankt men U, Nu gij omstraald door glorie Geacht wordlt en geëerd. Heil, driewerf heil mijn vriend Van harte U toegebeden, Na zooveel zorg en smart Daar ginds zoo zeer geleden. Gij tartet elk gevaar, Uw jeugdig' overmoed troftseerdtei hinderpalen, Uw kloeke vaste wil deed nimmer plannen falen, Uw naam werd groot voorwaar. Lacht U het leven toe, schoon scher pe diepe wonden Gebracht zijn aan 't geloof van Rechtten, zware zonden. Ook zijn geduld door God Naast laag en wreed geweld Schonk U de Albehoeder Tot sterken troost en steun, De liefde uwer moeder In 't soms zoo hachelijk lot. Blijf dan de fiere zoon, op wien mat trots men roeme, Men zal lxet, nageslacht den naam met eere noemen, Dien gij als held ontving, Al moest het vrije volk de overwin ning derven, Zijn vrome, kloeke geesft, hij kan en zal niet sterven, Dat leert ons de herinnering. Walt het spel der Nederlandsche Tooneelvereeniging betreft, dit was wederom als gewoonlijk uitmuntend; beide stukken.' vielen ten zeerste in den smaak der aanwezigen, die het gebouw tot den nok vulden. Hedenmiddag werd een kindervoor stelling gegeven door de heeren Bam berg en Zoon. In de sehouwburgtent van B arend- se, Verhagen en Potharst op de Nieu we Groenmarkt trok „De Verkwister" weder een volle zaal. Het is een pret tig, vroolijk stuk, dat weliswaar als droog zand aan elkander hangt,maar dat toch telkens en telkens het pu bliek in een lachbui doet losbarsten. Het is een kermisstuk bij uitne mendheid, en wij kunnen allen, die er nog niet geweesit zijn, dan ook aan raden daar alsnog been te gaan. De decoraties van Jan Maandag, vooral die met den grooten zeeboot, zijn prachtig. In de Societeilt Vereeniging is een nieuwe pantomime op het program ma gebracht, die er zeer veel succes had. Ze wordt bijzonder vlug ge speeld en geeft een groot aantal kod dige tooneeltjes te aanschouwen. Hedenavond is hét eene voorstelling voor de leden, Zondag kunnen niet- leden tegen f 1 entrée de voorstelling bijwonen, terwijl Maandagavond te gen de gewone prijzen de zaal voor heit publiek is opengesteld. In het Brongebouw zullen heden Zondag en Maandagavond ook weder schitterendje voorstellingen worden gegeven. Bij Stoel en Spree had het uitste kende volkssltuk „Mottige Janus" weder een uitbundig succeis. Het is een mooi, degelijk tooneelstuk, dat een juiste blik doet slaan op de wer kelijkheid, een stuk, dalt vol emoties is, dat nu eens den bezoekers doet schateren van het lachen, om hen een oogenblik later weder in eene ernstige stemming terug te brengen, kortom een stuk, dat van het begin tot het einde boeit in booge mate. Door de uitstekende vertolking komt het geheel tot zijn recht. Nog eenige avonden wordlt het ge geven; men ga het eens zien en zal genieten. In de Kleine Vereeniging verschaf te het Specialiteitengezelschap den toeschouwers weder eenige hoogst aangename uurltjes. Het toch reeds zeer afwisselende programma was dezen avond weder met een glans nummer verrijkt. Door het geheele gezelschap werd n.l. opgevoerd het lachstuk „Het Huishouden van Jan Steen", dat door de aardige, leuke 'scènes en de goede vertolking, het publiek van de eene lachbui in de andere deed vallen. Lachen, lachen, lachen is hier aan de orde van den dag, en meermalen waren de toejui chingen, het gelach en het applaus zoo luid, dat het was, of de zaal werd afgebroken. Heden, Zondagavond, en Maandag avond voor het laatst wordlt dit kod dige stuk nogmaals opgevoerd. Men verzuime niet het eens te gaan zien. Het Théaitre des Variété's van Bus- nach op de Botermarkt gaf gisterne- avond voor eene goed gevulde zaal een avondvoorstelling. Van de vele nummers bleken de verrichtingen van het slangenmonsch en van den man met heft leeuw enge- bit de grootste aantrekkelijkheid i* bezitten. Ten slotte kunnen wij een ieder aanraden ook nog eens een bezoek te gaan brengen aan het gebouw St. Bavo, waar een goed specialiteiten gezelschap is. Sport en Wedstrijden Yoetbal. De wedstrijden om den zilveren voet bal, zijn bepaald op 12,13 en 14 Septem. ber en zullen wederom, evenals verle den jaar, te Rotterdam worden gespeeld. Wij kunnen reeds eenige clubs opgeven, die aan de wedstrijden zullen deelnemen, het zijn n.l. H. V. V., H. B. S., R. A. P. Haarlem, Volharding, D. F. C., H. F. C., Achilles, Beerschot, dus tot nog toe maar één buitenlandsche club. Er zijn echter nog eenige buitenlandsche clubs, die hoogstwaarschijnlijk ook om den bal zul. len komen vechten. Het ziet er om zoo te zeggen al heel aardig uit, dat er span nende strijden te verwachten zijn. Zaterdag 13 Sept. zal een concert wor den gegeven, toegankelijk voor alle leden der N. V. B., en Zondag na afloop van den eindwedstrijd zal een gemeenschap pelijk diner worden gehouden. Het pro gramma ziet er heel gezellig uit. Cricket. Zondag 10 Aug. lcomt die Beenschot C. C. van Antwerpen te Lelden om daar tegen Ajax te spelen. Leger en Vloot. Nieuwe regimenten infanterie Het voornemen bestaat, niet alleen in 1903, maar ook in de beide volgen de jaren het wapen der infanterie telkens met een regiment te vermeer deren. Elk regiment zal dan in tijd van vrede bestaan uit vier bataljons, waaruit in oorlogstijd zes bataljons zullen worden gevormd. De onder scheiding in veld}- en vesJtinghataü- jons zal worden opgeheven. Gemengd Nieuws. Nog iets over Balfour. De nieuwe Engelsehe eerste-mini'ster Balfour slaapt minstens twaalf uur per etmaal. Dikwijls nog langer! Ofschoon hij zijn toespraken niet evenals Willi am Harcourt woord voor woord voor bereidt ,of ze aan een stenograaf dic teert. zooals Disraeli, „stelt hij ze op bed samen" en teekent de hoofdpun ten op een vel pro-patria-papier" aan Dit blad papier houdt hij bij het spre ken in de rechterhand) en slaat hij te gen de linker aan, als bij bijzond©ren nadruk op zijn woorden wil leggen. Zelden houdt hij stil, om een woord te zoeken. Maar als hij een argument wil bedenken, zet bij ©ven een glas water aan die lippen. Gaarne gaat hij ook door Bondstreet om d'e etalages te bezichtigen Eeu aardscliudding te Yenetië werd Woensdagnacht waargenomen, echter niet hevig. De ldokketoren van die San Stefanokerk helt sedert, voort durend meer uit het lood.'. Zijn val wordt van uur tot uur verwacht. De klok werd' van Konstantinopel overge bracht door d'en doge Morosini. Red ding is onmogelijk. Alle huizen ïn den omtrek van den toren zijn verlaten, dertig gezinnen hebben buiten op booten hun bivak opgeslagen. Ook de San Giovanni Paolokerk ver- eke/rt: in deeruiswaardrigen toestand en is tijdelijk gesloten. Hier i's echter geen onmiddellijk gevaar. Het Fanklort-arsenaaL te Philadelphia is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Vijftig duizend patronen, die zich in het ge bouw bevonden, zijn ontploft. Gelukkig i.s niemand bii die uitbarsting gedood. Een reisgenoot van pres. Steyu van Afrika naar Engeland aan boord der „Carisbrooke Castle", was de Engelsehe viscount Cole, luitenant van het 7e regi ment huzaren. Deze bood aan tot tijdpas- seering als stoker dienst te doen. Aan vankelijk werd' zijn aanbod afgeslagen, maar hij hield niet op en bracht dan ook de gansche reis door in werkmansklee- ren, met bloote armen en met kolenvuil overdekt, voor het vuur. Zoo had hij tij dens den eentonigen en vervelenden over tocht eenige oefening en tijdpasseering, zei hij. De cholera in Mantsjoerije neemt voortdurend: grooteir afmetin gen aan te Kharbine, waar de ziekte is overgebracht door Chineesche werklieden, die aan de spoorwegen in Mantsjoerije werkzaam zijn. Per dag sterven 100130 personen, waarvan de Russen een tiend'e deel omvatten. De overige slachtoffers zijn Chinee- zen. Ook de laatslten vluchtten in groo ten getale uit Kharbine, dat, door den onzindelïjken toestand, door de vuilheid der bewoners, door de hevi ge warmte, die er thans heerschlt n door de bittere anno ede onder de be volking een broeinest van besmetting

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2