Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem'? Dagblad91 van Maandag 11 Ang. 1902. No. 5863 Haarlemsche Handels- vereen iging. Goed gele. bij Kon. Besluit van 12 Kov. No. 221899. De Haarlemsche Handelsvereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In seer veel gevallen, zaken van verechiL lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deuren door als lid der vereeniglng toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zeLfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ee- voelon. dat men het werk op prijs stelt. dat de Haarlemsche Handelsver- een iging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordcelen, die de Vereeniglnc buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard' hare leden aanbiedt, zijn zeer velen, en zeer groot tegenover de eerince jaarlijksche contributie van f2.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, «n informatiën voor hen tn te winnen. Bovendien hebben de leden heft recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- coduxen en faillisementen gratis voor hun optreden, natuurlijk alleen voor saken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 1U c. voor porto steeds worden bijgevoegd bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De koste«i van informatiën naar bul ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald, 15 vorderingen wor den afbetaald en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim dei- lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook. moeten worden ge ■adresseerd aan liet bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 3 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tol uur. waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden, alvorens te leveren aan J. W. Greidanus, ladingmeester H. IJ S. M„ Wouwermansstraat 22, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. Stadsnieuws. Men deelt ons mede, dai wij ten aanzien van do benoeming van den heer Engelhert van Bever voorde tot bibliothecaris, vterkeeerd waren ingelicht De openlu chtmeting ten gunst-; van Algemeen Kiesrecht welke hier op 24 Augustus zal worden ge houden zal plaats vinden op een stuk land aan d e Am sterdam schevaart. kort bij de stad Vrijdagmorgen geraakte het zoontje van den heer Huijkman wo nende Bakenessergracht, al spelende te water. Hii werd echter spoedig door een meisje, op het droge gebracht. Binnenland. Ongevallenwet. De invoering der Ongevallenwet, wel ke m het „Staatsblad" van 2 Januari 1901 werd afgekondigd, is vertraagd door ver schillende omstandigheden. Heel wat maatregelen, ten minste 15, door de wet aan koninklijke besluiten overgelaten, moesten worden genomen, en bovendien eischt art. 75 der wet nog een andere wet telijke regeling, namelijk omtrent de sa menstelling enz. van de Raden van be roep en het hoogste college belast met de beslissing van geschillen in zake on gevallen. Het vorig ministerie, dat de Ongeval lenwet tot stand bracht, had ook voor de regeling in art. 75 geëischt, een wetsont werp ingediend, dat onder gewone om standigheden vermoedelijk reeds wet wa re geworden. De uitslag der Kamerver kiezingen van 1901. gevolgd door een ver andering van ministerie, heeft echter de intrekking van dat ontwerp ten gevolge gehad. Het nieuwe ministerie nam het onderwerp zeer spoedig ter hand en zoo verscheen in het Begin van December 1901 weder een ontwerp, ter vervanging van hel vorige, maar daarvan slechts in weinige opzichten verschillende. Het onderzoek van dit nieuwe ontwerp heeft zeer geruimen tijd gekost. De Twee de Kamer benoemde een Commissie van Voorbereiding, en onderzocht het ont werp eerst op 19 en 20 Febr. 1902 in de 'afdeelingen. De Commissie zond op 9 April het verslag aan de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken, die hun antwoord eerst bijna vier maan den later, op 29 Juli aan den Voorzitter, der Kamer kwam. Deze stukken, op de gebruikelijke wijze samengesmolten, door telkens op opmerkingen of bedenkingen der Kamerleden het antwoord jl. als eer ste gedeelte vastgesteld door de commis sie, bestaande uit de heeren Roëll, Smidt, Nolens, Van Löben Seis en Van Idsinga. Er moet dus nog een tweede gedeelte volgen, dat het verslag zal bevatten van het mondeling overleg over enkele pun ten. waartoe de commissie de regeering heeft uitgenoodigd. Wanneer dit overleg zal plaats hebben, vinden wij niet ver meld. Het zal in allen gevalle eerst kun nen worden gehouden na den terugkeer van den minister van binnenlandsche zaken. Uit het verslag blijkt tevens, dat de Regeering het noodig heeft geoordeeld het ontwerp in verschillende onderdee- len om te werken, zoodat dan ook het ge wijzigd ontwerp dat bij het verslag is gevoegd, veel meer artikelen bevat. Het verslag is een zeer uitgebreid stuk, van 83 groote bladzijden, zoodat den leden der Tweede Kamer, die er nu pas kennis van kunnen nemen en voor 't meeren- deel van huis zijn, wel de noodige tijd moet worden gelaten om het te bestudee- ren, alvorens het ontwerp in openbare behandeling komt. Er bestaat daarom weinig vooruitzicht dat de Tweede Kamer nog in deze zitting welke op Zaterdag 13 Sept. gesloten wordt, zal worden bijeengeroepen om over het ontwerp te beraadslagen. Daar toe biedt trouwens de maand October, terwijl de begrootingen in onderzoek zijn, ruimschoots de gelegenheid aan en dan kan de behandeling zonder over haasting geschieden. Uit de mededeelingen der Regeering blijkt bovendien, dat verschillende andere maatregelen, nog voor de invoering der Ongevallenwet vereischt, moeten worden vastgesteld zonder dat het tijdstip daar voor kan worden bepaald. ..Behoudens buitengewone omstandigheden", zal de afkondiging voor 1 Jan. 1903 zijn ge schied. Hieruit volgt dat de invoering der wet wel niet reeds op dezen dag zal kunnen plaats vinden. Ook daarom schijnt het onnoodig de Kamer nog in Sept. voor de behandeling van het be- roepsontwerp bijeen te roepen. Het is daarom te verwachten, dat de Kamer zich eerst in de nieuwe zitting, welke op 16 Sept. aanvangt, met het ge wichtig onderwerp zal bezig houden. (Hbld.) Congres Middenstand. Naar wij vernemen hebben zich reeds meer dan 700 personen doen in schrijven als lid van bovengenoemd congres, hierbij zijn toetredingen, zoo wel uit Nederland, als uit België, Frankrijk en Duitschland. Behalve de vroeger reeds door ons vermelde sprekers, zal in de algemeens vergadering nog een redevoering wor den gehouden door dr. Anton Retz. baeh uit Freiburg (Baden) over het onderwerp: de, tegenwoordige toestand van den Midden- en kleinen Ivoopmans stand in Duitschland, een onderwerp, dat met het oog op ds in Duitschland bestaande wetgevingen, als de wet tot beteugeling eter Oneerlijke Concurren- ti,e. de wet op het vervroegd sluitings uur van winkels, Zondagsrust enz. zeer belangwekkend zal zijn. Voorts kunnen wij nog mededeel en dat reeds verschillende rapporten over de te behandelen onderwerpen indruk gegeven zijn. waarbij belangrijke, zoo als die van mr. Aalberse. uit Leiden, over de Oneerlijke Concurrentie; van nn\ Z. van den Bergh. Amsterdam, over Snel en goedkoop recht; van Hen ri Bergman, Utrecht, over het Ver- eenigingsleven; van dr. D. Bos. Vin- schoten. over Handelsopleiding: van J. B. van Dijk. Amsterdam, over Be lastingen in verband met gemeentebe drijven: mr. J. A. Levy. Vervroegd sluitingsuur van winkels: van dr. Nou. wens te Heeswijk, over een Bond van vereenigingen: van mr. Polenaar. Am sterdam. over Uitverkoop, onder val- sehe voorgevens: van ds. Rudolph, Lei den. over Zondagsrust, en van mr. Wienecke. Amsterdam, over het Cre- diei. voor den Middenstand, ter wijlt nog een dertiental andere rapporten in bewerkihg zijn. Binnenkort, zal mededeeling worden gedaan van die door het, comité van organisatie te geven feestelijkheden ter gelegenheid van het congres. Do lijst dier redenaars waarborgt een degelijke, zaakrijke behandeling van al die op het popram voorkomende ■onderwerpen, terwijl de ingediende rapporten en verslagen later tot 'een geheel vereen ig-d'. een werk van. bet ee kenis beloven te wordien voor den Midi. denstan dl en voor hen. die daarin be langstellen. Aan het lidmaatschap van het con gres is het voordeel verbonden, dat men alle rapporten, het congres betreffende voor den aanvang van het congres kosteloos ontvangt, evenals de na afloop uit te geven verslagen van al het behandelde in algemeene en afdee- lingsvergaderingen Tot, 1 September blijft het secreta riaat. waar men zich als lid kan op- geven .gevestigd Kalverstraat No. 155. terwijl het op 2 September overge plaatst zal worden naar het gebouw Eensgezindheid. Spui, en tijdens het congres in het Concertgebouw. Nederland en bet Drievoudig Verbond. Men occupeert zich in de buitenland sche pers in den laatsten tijd ijverig met Nederland. Het is vooral over het chapiter ..Drie voudig Verbond", dat men zich om trent ons land bekommert; daar moe ten wij als vierde in het klaverblad bij zijn; zoo wil het de buitenlandsche pers en de reis van dr. Kuyper moet1 daar verband mee houden. De Figaro" weet te vertellen, dat ook in ons land de pers zich met het vraagstuk bezig houdt. Vooral met het oog op onze koloniën moeten wij erg naar aansluiting bij de Tripte Alliantie verlangen Uost- Indie, aldus de ..Figaro'bloeit wei en is een bron van gewin voor het moederland maar Batavia ligt dui- zen.de mijlen van Den Haag en onze vloot is niet in staat om de communi catie to beschermen, terwijl ons In disch leger, hoewel moedig te weinig talrijk is om een ernstigen aanval te keeren." Wat is nu het middel om aan dat euvel tegemoet komen'? Een allian tie met een machtig rijk. Sommige staatslieden in Nederland, zegt de ..Fi garo". zinnen op een entente met Duitschland: een postconventie. een tarief vei'drag, ja zelfs een formeel ver bond. „On risque le tout pour Ie tout, oordeelt het blad. De Duiitsche kranten zegt de „Figaro" behanideien dlie avances met veel terughoudendheid. Zeslfs de Pangermanisten zetten een sourdine op hun enthousiasme, en zeg gen zeer wijselijk dat het piet aan Duitschland, is om den eersten stan te doen. In 't algemeen oordeelt men da ar, dat een verhond aan Duitsch land meer na- dan voordeel zou geven Holland1 zou dus nog andere zekerheid moeten geven dan alleen economische, ..Als de Hollanders." schrijft de ..Post" tot het besef komen, dat in de moderne maatschappij de onafhanke lijkheid niet kan wordien gehandhaafd zonder macht, dan zullen ze vermoe delijk wel gaan inzien, dat in hun iso lement hun onafhankelijkheid niet ligt." De ..Temps" schrijft het volgende: Wanneer de Neder]andsclie minister president zich op begeeft, ge schiedt dat nooit, naar men nu gewoon i's ie gelooven. om een wandeling t.e gaan maken. Het is niet zoo heel lang geleden, dat de zorg voor zijne gezondheid, de noodzakelijkheid om voor die opvoe ding zijner kinderen maatregelen te xv;men. tot voorwendsel dienden voor zekere reis naar Londie*-» waarvan het resultaat veel geringer beteekenis had. dan men gewoon is te zeggen. Toen zij dr Kuyper nu van Turijn naar Weenen zagen reizen en van Wee nen naar Berlijn, om een conferentie met andiere ministers van dien Drie bond voor te bereiden, achtten de nieuwsgierige lieden (diie zijn er in alle landen) zich gemachtigd tot hex veronderstellen van een ernstige re cta n. die al deze reizen zou verklaren. Nergens scheen de nieuwsgierigheid grooter. nergens scheen zij met meer preciese raadgevingen gepaard te gaan dan in Duitschland. nergens waren de voorspellingen minder voltrekt dan in Engeland'. Weet dan. dat waar minister Kuy per op dit oogeblik een reis doet door Europa, dit is om te trachten een ver hond te sluiten. Uitnemend. Holland is ongerust over de gevoelens, die zijn Pro-Boer-houding in den oorlog, op Engeland ^emaakt beeft, en beducht voor hef toekomstig lot zijner koloniën zou 't bezig ziin zich onder Duitschland schuts te stellen. En om des te beter bescherming van Duitschland te krijgen, zou dy^IIol- landsche minister beginnen öirf"voor zijn zaak do bondgenooten van keizer Wilhelm te winnen. Ziet men niet onmiddelijk de nood zakelijkheid van dezen stap tagenover Duitschland in'? vragen allen, die be lang stellen in dee quaestie aan gene zijdij van den Rijn. Aangenomen, dat Holland niet door Engelandl bedreigd! wordt en niet voor die overzeesche bezittingen verest, on danks bet voorbeeld dier Spaansche kolonies, ondanks de laatste gebeurte nissen in Zuid-Afrika. is Holland dan toch niet innerlijk beducht voor do on middellijke nabijheid van Duitschland!? Het kleine Koninkrijk Holland dankt zijn welvaart aan den handel. Het is ook de doorgang voor een groot deel van het inrustrieele Duitsch and. Als de groote buurman een grendel voor de deur plaatst, gaatniemand er meer door Als hij buitensporige rech ten zou heffen op al wat Duitschland van Hollandsche zijde binnenkomt, dan zou Holland daar slecht bij varen. Dit gevreesde feit is misschien niet ver meer. Men moet het tegemoet zien. En de ..Post" te Berlijn gaat er niet langs dubbele wegen heen. maar recht op het doel af. De voorwaarden van het verbond'? Douane-overeenkomst met Duitsch land in hert voordeel van Holland; ga rantie t.ege nhet verlies Aan den In- dischen archipel, hetzij düe eilanden door een of andere mogendheid be dreigd zouden worden: dat zou de groote buurman toegeven. In geval van oorlog, gebruik van (te Hollandsche havens en de Holland- sob,a vloot, dat zou hij daartegen van Nederland eischen .met alle gevolgen daarvan. Men zou onmogelijk vriendelijke en duidelijker kunnen zijn. Om zuik een programma te bespreken, dat meer be hoort tot het gebied der belangrijke speculaties dan tot. die werkelijke poli tiek. moiet men veel van luchtkastee- len houden. De vervaardigers van dit intelligente verbond hebben dus. zelfs in Holland nauwelijks die voldoening gehad, dat men het ernstig behandelt. Dat rte tazi even quaestie de Neder- landschle. regeeroing bezig houdt. voor. al thans aan den vooravond van de hernieuwing der handëlstractaten. waardoor het ecomisch leven van Cen- traal-Europa zal worden gematigd, hierover behoeft men zich gewis niet te verwonderen. Dat de minister-president met an dere premiers over sommige punten, di? Nederland betreffen, tot een ver- ei-lijk tracht te komen: niets is gewet- tigder en meer toejuichenswaardig Maar het dappere volk. dat. in de moderne wereld, blijft als een levend getuigenis van de zegepralen van het recht: op weg is de rechtszaal van de wereld te worden, vindt zich zelf niet gedrongen. Gode zij dank. tot (te nood zakelijkheid om tusschen twee wijzen, om zijn onafhankelijkheid in gevaar te brengen, te kiezen. Het heeft geen enkele behoefte voor het oogenblik om zich in de klauwen van een wolf te werpen om daardoor den muil van een anderen te vermij den. Want die wolven gelijken vee] op de dieren, waarmede men de kleine kin deren pleegt te bedrigen: wanneer het kleine kind nadert, dan is de wolf ver dwenen. Ten slotte zelfs, indien Nederland een keer in gevaar kwam waar niets op wijst, heeft het alle redenen van de wereld niet om bij deze of bij gene mogendheid om hulp aan te kloppen, noch bij deze of gene groep van mo gendheden. maar bij geheel Europa. De Nederlanders geven er de voorkeur aan. om aan niemand verplichtingen te hebben, en zij hebben volkomen ge lijk. Maar zij weten ook. dat men geen toekomstige rampen voorkomt door zich de handen te binden Zij hebben het voorbeeld van ande re volken voor oogen. die in de eens gezindheid van Europa een waarborg voer hun nationaal leven hebben ge vonden. En dan durven wij gerust zeg- cren, dat wij veel minder ongerust zijn dan men ons zou willen doen geloo ven. Automobiel-ongelnk. Men meldt uit Nijmegen aan de N. Ct: Aan den Graafscheweg te Nijmegen heeflt een ernstig ongeluk plaats ge had. De slager G. keerde met zijn 64-jarigen schoonvader S. per tilbury stadwaarts, toen een automobiel in' vliegende vaart passeerde, waardoor het paard schrikte en op hol sloeg. S., die het dier tot stilstand trachtte te brengen, kwam te vallen en werd een heel eind meegesleept, terwijl, toen hij ten slotte kwam te vallen, paard en rijtuig over zijn lichaam gingen. Het rijtuig slingerde eindelijk tegen een boom, waardoor G. ook kwam te vallen. Deze laatste kwam er met eenige geringe kneuzingen af, doch S. werd in treurigen sitaat opgeno men en moest naar het Canisius-zie- kenhuis overgebracht worden. Thans is bij hem het bewustzijn weder te ruggekeerd en is hij. naar omstandig heden, vrij wel. Naar wij vernemen, had het onge luk kunnen voorkomen worden, in dien d'e bestuurders van de automo biel, bij het zien van het. schichtig worden van het paard, hun snelheid hadden gematigd. Tolt ons leedwezen zijn wij tot dusver niet in staat den naam van dien roekeloozen automo bilist mede te deelen. De wijze toch, waarop met automobielen in de om streken onzer stad wordt gereden, is ■van dien aard, dat het een wonder is datt niet meer dergelijke ongelukken gebeuren. In het belang der veilig heid op de openbare wegen achten wij het deswege noodig dat dergelij ke personen in het publiek aan de kaak gesteld/ worden. Vooral in ge vallen als dit, waar de heeren zich nergens aan storen en hun weg ver volgen of er niets voorgevallen is, is zulks noodig. Scheidsgericht onder de school gaande jeugd. Het Bestuur van den „Wereldbond voor Vrede en Vrij internationaal Ver keer" gevestigd te 's-Gra, enhage, zendt ons een vlugschriftje onder bovenstaan- den titel, zijnde de rede uitgesproken door den beer C. M. de Boer, voorzitter en alg. secretaris, op de bestuursverga dering van 9 Juli. Spreker begint te citeeren de volgende1 uitspraak van Dunant, den stichter van het Roode Kruis. „Hel staat vast," zoo schrijft Dunant, „dat alle politieke verwikkelingen in de 20ste eeuw door rechterlijke uitspraak zullen worden ontbonden. Zulke eené hervorming van het volkenleven, hoe eenvoudig zij ook is in beginsel, kan na tuurlijk slechts stap voor stap voorhit- schrijden. Geen twijfel, of het Arbitrage hof zal eerst nog slechts tijdelijk zijn, en daarbij slechts bevoegd in eene bepaalde, zaak uitspraak te doen. Daarna echter leeren de volken als van zelf de welda den te waardeeren, hun en hunne nabu ren geschonken Jpt-r aeze gelegenheids rechtbanken, en zij zullen gemakkelijk overhellen tot vaste arbitrage-vedragen, ten einde al 't toekomstig bloedvergieten, waar dit eenigszins kan, te vermijden. „En wanneer zij met dergelijke vaste Arbitrage-verdragen eenigszins ver trouwd zijn geworden, dan is het oo genblik gekomen, dat wordt ingesteld: Het Hooge volkeren-scheidsgericht!" Hierop voortbouwend betoogt de heer Do Boer dan dat het voor de vrienden van den vrede vooral zaak zal zijn de volksovertuiging te wekken, omdat de regeen'ng'en te veel doordrongen zijn van den militairistischen geest. Die volksovertuiging moet gewonnen worden voor een permanent Hof van Ar bitrage, een „Hoog volkenscheidsgericht" Er zijn verblijdende verschijnselen, die er op wijzen, dat we in de goede richting sturen, zegt de heer De Boer, en hij wijst dan op de ontwapening waartoe Argen tinië en Chili zijn overgegaan, die voor den tijd van tien jaar een schëidsge- richtsverdrag hebben gesloten en op den arbitrale oplossing van het geschil tus schen de Ver. Staten van Noord-Amerika en Rusland in zake de robbevangsl in de Behring-zee. Onze naaste hoop moet echter gericht zijn op het aankomend geslacht, zegt de heer De Boer. Ons streven moet zijn, dat zij betere denkbeelden in zich opnemen van waar achtige humaniteit en volken-moraliteit, dan wij vrij algemeen in onze jeugd van onze opvoeders overnamen. Reeds geschiedt dit in vele genoemde inrichtingen van onderwijs en opvoeding door eene betere behandeling der vader- landsche en algemeene geschiedenis. Reeds wordt daar gegeven, vooral in de minder militaristische landen, niet meer eene geschiedenis van oorlogen, vol van zelfverheerlijking en minachting voor na burige volken, zooals die in onze jeugd werd gedoceerd, maar de ware ge schiedenis der volken, van hunne lotge vallen en levensverwisselingen, van hunne idealen en hervormingen, van hun handel en nijverheid, wetenschap en kunst, van hun vooruiistreven naar het betere, het hoogere; eene maatschap pelijke of sociale geschiedt-nis alzoo, waarin gewelddadige worstelingen en omkeeringen eerst eene noodzakelijke, dan eene meer ondergeschikte, en einde lijk eene treurige rol spelen. Dat is reeds een groote stap vooruit in de goede richting. In diezelfde goede richting werkt ook: „La fraternité des Peuples par corres- pondance." Zij bedoelt de grensscheidin gen tusschen de verschillende volken weg te nemen, zooveel mogelijk althans, en daarentegen de vriendschappelijke ver bintenissen zooveel mogelijk te bevor deren, door elkanders taal, elkanders ze den en gebruiken te leeren kennen en waardeeren. De heer P. Mieille, leeraar aan het Ly- cée le Tarbes, heeft, met behulp van den heer William Stead, aen moedigen be strijder van het Engelsche imperialisme, overeenkomstig daarmede reeds eene correspondentie tusschen Fransche en Engelsche jongens en meisjes ingesteld, waaraan nu na een paar jaren van be staan, reeds 2000 scholieren deelnemen Ook in Maart 1897 richtte de „Neuphi- lologenverband" van Saksen, met uitste kende goede uitkomsten, voor de jeugd eene „Deutsche Centralstelle für interna tionalen Briefwechsel" op. „Het consequente gevolg dezer school- briefwisselïng is", (zoo schrijft de heer Haje in zijn „Een gedenkzuil der negen tiende eeuw"), „dat de jeugdige schrij vers en schrijfsters lust krijgen, hun correspondent en het land, waar hij of zij woont, te bezoeken en met eigen oogen te zien. Om die nieuwsgierigheid, dien weetlust te bevredigen, heeft de heer Mieille een vernuftig middel uitge dacht, hetgeen hij noemt: „le développe- ment logique de la correspondence sco- laire internationale". „Dit is de zoo gedoopte: „Echange in- terscolaire". een tijdelijke ruil van kin deren in de vacantie. Een jonge Fransch- man bv. gaat zijn Duitsche vriendjes op zoeken, en omgekeerd logeert een van dezen onderwijl bij de Fransche familie, of het Duitschertje reist met zijn Fran- schen kameraad de grenzen over en wordt.bij diens ouders als kind ontvan gen. Is de vacantie om, dan wordt de correspondentie met verhoogd genoegen hervat. Dat alles is echter nog alleen voor de meer gegoede of althans eenigszins be middelde standen in onze tegenwoordige maatschappij, en ik heb het slechts aan gehaald, om te toonen, aat er in de in richting, die ik uit wil, reeds wordt ge werkt en dat met goed gevolg. De heer De Boer zou echter wenschen, dat reeds aan de lagere en middelbare inrichtingen van onderwijs of opleiding het beginsel: „recht gaat boven macht' ook practïsch in toepassing werd ge bracht; dat daar dus niet langer het recht van den sterkste, het vuistrecht, als het hoogste recht mocht gelden, maar als schandelijk onrecht werd gebrandmerkt; dai alzoo de onderlinge geschillen en vee- ten niet door vuistrecht, maar door een door de leerlingen zelf gekozen blijvend scheidsgericht werden uitgemaakt, aan welker uitspraak allen vrijwillig zich ver bonden zich te willen onderwerpen. Zulk een scheidsgericht zou dan moe ten beslaan uit een lOtal bv. van de flink ste leerlingen uit verschillende klassen, door de klasgenooten zelve daartoe geko zen. Aan het hoofd, als leidsman van zulk een scheidsgericht, zou hij wenschen te zien: het hoofd der school of een der onderwijzers, door dezen als de meest ge schikte daartoe aangewezen. De onderlinge geschillen, die anders allicht aanleiding zouden geven tot- on derdrukking. van den zwakkere, of tot eene vechtpartij, waarbij de verongelijkte misschien nog het onderspit zou delven. zouden dan voor dit scheidsgericht moeten worden gebracht, dat, na weder- zijdsche partijen en hare getuigen te hebben gehoord, uitspraak deed. Eindbe slissing, bij hooger beroep, kon dan wor den gegeven door den leider. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Berlijn, 7 VIII, 1902. MET GASTEN.OP STAP. Brief aan een Moffenhaiter. Amice! Je kunt zooveel tegenwerpingen maken als je wilt, „Moffenhator" die je bent, maar ik blijf bij mijn bewe ring, dat Berlijn hoe langer hoe meer een der drukste centra van hét vaste land wordt en de ville luniière danig naar de kroon gaat steken.In letterlij ken zin heeft de Moffenhoofdsltad' al vast meer recht op den bijnaam van ville lumière dan jou geliefde Seinc- stad. want de verlichting is hoer vrij wat beteT dan ginds. Wijs mi^ in Parijs maar eens één siraat aan in het centrum, die zoo in licht baadt als de Leipziger Strasse' Je zult misschien zeggen: „Wat geef :.k om een meer of minder heldere verlichting, als er v°rder weinig te zien is, ik houd me aan de figuurlij ke heteekenis van het woord", maar ook in dat opzicht hoeven we voor Parijs niet meer onder te doen. Tien, vijftien jaar geleden, ja toen zou ik je gelijk hebben gegeven, maar nu? Wel, het beste bewijs, dat men zich hier even goed kan amuseeren als ginds is zeker wel gelegen in het ko lossale aantal vreemdelingen, die hier voor langer of korter tijd hun anker uitwerpen. Vroeger hielden de Russen op hun doorreis naar Parijs en de Riviera hier niet stil, de Ame rikanen en Engelschen togen in de eerste plaats naar Parijs, maar te genwoordig? Je zult misschien ongeloovig het hoofd schudden als ik beweer dat to- genwoordig Berlijn even zeker op hun reisplan voorkomt als Parijs. Na de mislukte kroning in de vorige maand wemelde het hier bijv. van Amerikanen, die onmiddellijk naar Berlijn waren gekomen en in hotels en pensions neerstreken. Overal zag men de gladgeschoren gezichten met het dikke, van achteren recht afge sneden hoofdhaar. Onder het publiek in het lieve va derland heb jij nog veel geestver wanten, maar het aantal over.Ioopers wordt grooter. voor wie Parijs niet meer uitsluitend troef is, wanneer zij steden wiHen gaan zien. en de bezoe kers van Berlijn geven volmondig toe dat het de moeite dubbel en dwars loont, behalve van de heerlijke berg streken, ook van de groote Duitsche steden een kijkje te komen nemen. Dat merk ik het best aan mijzelf. Hoeveel vrienden en vrienden van vrienden uilt de Heten at hjeb ik sinds ik hier woon al niet over ge had, met wie ik op stap ging door Berlijn en omstreken! Meestal komt zoo'n bezoek heel onverwacht en niet altijd erg gelegen. Een korte brief kaart. op het laatste nippertje afge zonden, die wel eens doet denken aan den „steen" <jien neef RobertusNurks aan Hildebrand placht te sturen, kondigt de komst. aan en men heeft nog juist den tijd naar het station te snellen. Natuurlijk is het voor „vreemdelingen in Jerusalem" aange naam om afgehaald en wegwijs ge maakt te worden. Het plan de bataillevarieert naar den tijd van het jaar. Komen de gasten in den winter, dan merkt men overdag niet veel van hen. Gewapend met Badeker of Grieken draven ze alle museums, paleizen en beziens waardigheden af. welke de meeste bewoners alleen van den buitenkant kennen, maar 's avonds, wanneer de droge Badeker hen in den steek laat, moet men er aan gelooven. Onvermoeid en weetgierig weten ze dan van geen bedtijd, staan verbaasd over helt drukke, late leven op straat, later dan in Parijs, en zijn tot diep in den nacht, of Hevea* 'tot vroeg iu. den morgen „nicht todlt zu kriegen", wanneer wij, bewoners, al lang naar ons mandje verlangen. Komen ze in den zomer, dan wordt het programma in zooverre gewijzigd, dat men hen overdag zooveel moge lijk van de schilderachtige omstreken laat zien. Ik zie je al ongeloovig la/- chen, maar heusch. het is hier min stens zoo pittorsk als buiten Parijs, ten minste als men den weg weet „Es ist nicht wie bei armon Leuten"! aan kronkelende rivieren, heuvelen, bosschen, en meeren is geen gebrek, niet voor niets wordt bijv. Buckow, ten noord-oosten van de stad. rond om door begroeide heuvels aan een schilderachtig meer gelegen, de Mar kische Schweiz genoemd. Voor vreemdelingen blijven dergelijke mooie plekjes terra incognita, tenzij een kundige mentor hen er heen brengt en zelfs van een tocht naar het druk bezochte Potsdam zouden wij meer genieten, wanneer zij belter op de hoogte waren van de mooie plek jes, waar onderweg moet worden stop gezet. Gisteren had) ik weer eens het ge noegen een paar gasten herum zu führen, die vanmorgen hooglijk vol daan over de mooie stad en de schil derachtige omtgeving via Hamburg verder reisden naar Kopenhagen. Het was een smeuig dagje, zoo recht geschikt om op en bij het wa ter te worden doorgebracht. In den voormiddag had ik mijn gasten naar het Pergamon Museum gezonden,van waar zij opgetogen op het overeenge komen uur naar het station Frie- drichstrasse kwamen, waar ik op hen wachtte. Op mijn program voor den dag stond een boemeltocht deels per spoor, deels per boot, deel$ te voetjdoor den Grunewald en op en langs Wannsee en Havel met Pots dam als evenitueel eindpunt. Daar men alleen voor deze residen tie minstens een heelen dag noodig heeft, moet bij een bezoek van enkele dagen aan Berlijn gekozen of gedeeld worden, wanneer men in dien korten tijd ook nog een kijkje wil nemen van de omgeving. Men gaat zonder onderweg uit ite stappen op een mor gen naar Potsdam en blijft daar den heelen dag, of men. brengt het niet zoo ver en blijft cmcüerweg hangen. Met he't oog op het warme weer en den -aangebroken dag wilde ik mijn gasten niet „abhetzen" en besloot tot het laatste. Een half uur sporens door den Gru newald bracht ons naar Wannsee, waar wij uit den 'trein stapten. Aan dezen heerlijken, wijden bocht van de Havel is het goed (tabernakelen bouwen. Tegen de hellingen van de begroeide oevers hebben hier de rijke Berlijners hunne prachtige villa's te midden van uitgestrekte parken, sommige terrasgewijs afloopend naar de rivier, waar bij elke villa de roei- booten en slanke zeilboeierg op heit water dobberen. Onder de zware hoo rnen van een in de bocht der rivier hoog gelegen villa, welke sinds eeni- gen tijd tot restaurant is ingericht, deden we het menu van den Wirt alle eer aan, voor wiens uitstekende keu ken in Holland* minstens ,,het dubbe le dier som" zou zijn berekend. Van onze tafel hadden we een mooi kijkje op den hoek van den straatweg met een druk verkeer van rijtuigen, auto mobielen en fietsen, en daarachter op het glinsterende water met hier en daar blinkende witte zeilen in een

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5